blognezařazenépolitika

Předseda kanadského parlamentu “lituje” vyznamenání ukrajinského nacistického veterána SS

Předseda kanadského parlamentu “lituje” vyznamenání ukrajinského nacistického veterána SS
Anthony Rota se omluvil za to, že vedl potlesk vestoje pro muže, který bojoval v armádě Adolfa Hitlera
a “lituje” uctění ukrajinského nacistického veterána SS
foto: Anthony Rota © Sociální média
Předseda kanadské Dolní sněmovny Anthony Rota se omluvil za vyznamenání ukrajinského muže, který za druhé světové války sloužil v jednotkách Waffen SS Adolfa Hitlera, a nazval ho “ukrajinským a kanadským hrdinou”.

Jaroslavu Hunkovi, 98letému bývalému příslušníkovi 1. haličské divize SS, se v pátek během návštěvy ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského dostalo ve sněmovně potlesku vestoje. Incident byl ostře kritizován židovskými skupinami.

“V pátek 22. září jsem ve svém vystoupení po projevu ukrajinského prezidenta ocenil jednotlivce na galerii,” uvedl Rota v nedělním prohlášení. “Následně jsem se dozvěděl další informace, které mě nutí svého rozhodnutí litovat.”

Aniž by zmínil Hunku jménem, Rota zopakoval, že Ukrajinec byl jedním z jeho voličů. “Chtěl bych se zejména co nejhlouběji omluvit židovským komunitám v Kanadě a na celém světě. Přijímám plnou odpovědnost za své činy,” řekl.

Kanadský parlament tleská veteránovi nacistických Waffen SS (VIDEO)
Kanadský parlament tleská veteránovi nacistických jednotek Waffen SS (VIDEO)
Advokátní skupina Friends of Simon Wiesenthal Center uvedla, že je “neuvěřitelně znepokojující vidět kanadský parli

Kanadský parlament tleská veteránovi nacistických Waffen SS (VIDEO)


1. haličská divize, vytvořená z ukrajinských dobrovolníků během druhé světové války, je obviňována z mnoha zvěrstev vůči Polákům

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij (C) s kanadským premiérem Justinem Trudeauem (R) oceňuje kanadsko-ukrajinského válečného veterána v Dolní sněmovně. ©  AFP / Sean Kilpatrick
Ukrajinský prezident a kanadský premiér pozdravili bývalého člena nechvalně známé SS 1. haličské divize, která ve druhé světové válce bojovala za nacisty, když se zúčastnili zasedání parlamentu v Ottawě, podle obrázků sdílených agenturou AP.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij (C) s kanadským premiérem Justinem Trudeauem (R) oceňuje kanadsko-ukrajinského válečného veterána v Dolní sněmovně. ©  AFP / Sean Kilpatrick

Jedna z fotografií, pořízená v pátek v Poslanecké sněmovně, ukazuje usmívajícího se Vladimíra Zelenského zatínajícího pěst a Justina Trudeaua, jak tleská někomu mimo snímek.

Popisek agentury AP vysvětlil, že oba vůdci „uznávají Jaroslava Hunku, který byl přítomen a bojoval s první ukrajinskou divizí ve druhé světové válce, než později emigroval do Kanady“.

To, co americká tisková agentura popsala jako „První ukrajinskou divizi“, byla ve skutečnosti 14. divize Waffen Grenadier SS, známá také jako 1. haličská divize.


Podobné snímky sdílela agentura AFP, která Hunku ve věku 98 let popsala jako „kanadsko-ukrajinského válečného veterána“.

1. haličská divize byla nacisty sestavena v roce 1943, kdy Sovětský svaz získával převahu na východní frontě. To zahrnovalo asi 80 000 dobrovolníků, zejména Ukrajinců, z oblasti Galicie, která se rozkládá na území dnešního jihozápadního Polska a západní Ukrajiny.

Přečtěte si více Kyjev hlasoval pro pojmenování ulice po veliteli Waffen-SS z 2. světové války
Nechvalně známá jednotka se účastnila brutálních protipartyzánských operací po celém Polsku a sovětské Ukrajině a byla obviněna z masakrů a dalších zvěrstev proti polskému, židovskému a ruskému civilnímu obyvatelstvu. V červenci 1944 byla rozdrcena Rudou armádou a brzy přejmenována na Ukrajinskou národní armádu, než se po pádu Berlína v květnu 1945 vzdala západním spojencům. Po válce někteří příslušníci 1. haličské divize uprchli do Kanada, která má velkou ukrajinskou diasporu.

Během svého projevu v kanadském parlamentu Zelenskyj řekl, že Kanada byla během předchozích válek vždy na „světlejší straně historie“ a poděkoval Trudeauově vládě za podporu, kterou poskytla Ukrajině uprostřed konfliktu s Ruskem.

Koncem srpna Zelenskij zveřejnil na sociálních sítích obrázek, na kterém je ukrajinský voják na poli 1. haličské divize. Kyjevští vojáci byli také spatřeni na sobě nášivky nechvalně známé 36. divize Waffen granátníků SS, jedné z nejhorších nacistických trestních jednotek, 3. tankové divize SS ‚Totenkopf‘, a různé hákové kříže a další krajně pravicové symboly.
http://6b.cz/RuzB

sdíletj na

28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
25. 9. 2023 10:05

ale nelituje to jsou kecy pro blbce a kdyby měl koule do hodiny má sbaleno a je pryč ale koryto je koryto takže pár dní bude dělat pohoršeného a pak zvedne pracku znova at pro prach zbraně vojáky materiál vše co půjde proti rusku je dobré i ten nácek

Me Two
25. 9. 2023 11:29
Odpovědět  Pavel

ale omluvil se, tak všechno dobrý, no ni?
sice jenom “židovským komunitám”, protože na slovanský podlidi, poláky a slováky kupříkladu, sere pes, ale takhle to přece to úplně stačí.
ten alzákovo ksicht je úplně jasnej – ten kurefsky dobře věděl, co se děje. málem mu pazoura vystřelila.

Gales
25. 9. 2023 10:11

Pozdě ,,bycha” honit.

Pavel z Moravy
25. 9. 2023 10:40

Kamarád mi před mnoha roky říkával, hnědne to hnědne a to se přitom ještě ani tak nejevilo. Je to odporný západní svět, na kterého je dnes žalostný pohled. Vidíte a tak ho tady někteří kdysi a také dnes uctívají. Jak je dobré přemýšlet a vidět za roh.

Autor
25. 9. 2023 11:22
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ono to hnědlo pomalu a “klidně”. Měnila se nálada ve společnosti, připravovali se ve školách nové generace, které (by) byli a budou tolerantnější k takovým myšlenkám. Proto nesnáším TU západní novodobou (a vlastně kdykolivěkou) tolerantnost, která je toho nezbytnou součástí. Samozřejmě, že taková “tolerantnost” se dříve nebo později mění v zuřivou “monorantnost” v šílenou nenávist. Prvními “lašťovkami” byly vždy a všude “zelení” se svou “ekologickou” diktaturou.
Ale je nesmírnou chybou si myslet, že takto zmanipulovaní jsou jen mladí a dospívající. Tam je jen vyšší procento. Ale když se podíváte pořádně bez růžových brýlí kolem, uvidíte mnoho starších a starých lidí, kteří tomu nadšeně přikyvují.
Pro lepší pochopení – vzpomínáte jak v několika prvních volbách volila celá řada rodičů “podnikatelů” a těch, co “něco měli”? Místo například KSČM, které často byli členy, volili ODS, socdemáky, ty strany kde byl Kalousek, se slovy: “Aby náš Jaroušek nepřišel o to, co chudáček má!” A pak byla akce – přemluv bábu!
Takže Váš kamarád “jen” logicky myslel a správně viděl události kolem sebe.
Proto největší prohra naše je ve školách už 33 let …

Albi
25. 9. 2023 12:14
Odpovědět  Peter 008

Je mozná, že svět (KoZa v čele s EU) se začíná konečně vzpamatovávat ze svého bezbřehého nadšení.
https://myslenkyocemkoli.blogspot.com/2023/09/svet-zaziva-lavinove-opousteni-zelene.html

“Za prvé, světová média zveřejnila senzační výzvy největších energetických společností Shell a BP, že se zavázaly chránit životní prostředí, ale nikdy nepřestanou těžit ropu a zemní plyn, dokonce ve velmi blízké budoucnosti produkci zvýší, místo aby podněcovaly poptávku po spalování fosilních surovin.

Poté v Německu, po ohniscích místní občanské neposlušnosti a stávkách, byl návrh zákona o domácích tepelných čerpadlech a dalších opatřeních „energetické účinnosti“ stažen a pozměněn.

Britská vláda tento týden oznámila nový přístup k dosažení svého čistého nulového cíle do roku 2050, čímž výrazně zmírnila některé klíčové politiky, protože hluboká krize životních nákladů je nejhorší za generaci a příští rok se blíží všeobecné volby.” Atd.

sizok
25. 9. 2023 10:42

Fašizující kanada. V rámci “Programu 100 milionů do roku 2100”
je schopna přijmout kdejakou verbež. I nacistikou. Hlavně z okrajiny.

zuza
25. 9. 2023 12:06
Odpovědět  sizok

nech sa tam odsťahujú všetci banderovci. Je mi síce ľúto domorodcov, ale tých už aj tak zostalo len niečo vyše pol milióna, zvyšok briti a frantíci vyvraždili.

Albi
25. 9. 2023 12:19
Odpovědět  sizok

V tom už má tradici.
Po 2.světové tam našli útočiště ukrajinští banderovci, kteří se před pár léty vrátili zpět na “pomoc” své vlasti v boji proti ruskému zlu. Výsledky vidíme. Za pár desítek let si to nepoučitelná Evropa možná zopakuje.

Standa
25. 9. 2023 16:57
Odpovědět  Albi

No a co. T.G Msaryk vyznamenal Benita Mussoliniho řádem Bílého lva( nejvyšším řádem Československa ) za zásluhy o Československo.
Fašista z Hradu , co si říká prezident ,dříve generál v NATO,zřejmě vyznamená i Zelenského o zásluhy o ČR.Obdivoval ho i v OSN.Možná , že vyznamená i Banderu.Málo se ví, že ….,,spojenci” ze západu” schranovali celé divize Wehrmachtu na tažení na SSSR i se zbraněmi ihned v pokračování války. Prý bude SSSR opotřebováno a unaveno válkou. Berlínská operace je to tak-nějak poučila.

Pavel
25. 9. 2023 21:07
Odpovědět  sizok

Ona není jen schopna,ona je již v minulosti přijala. Ta Banderovská verbež se na na Ukrajině po osamostatnění Ukrajiny neobjevila z čista jasna. Ta byla dovezena na Ukrajinu právě z Kanady, kam většina Banderovců po válce emigrovala a západ si je tam chystal právě pro tuto chvíli!Na toto se připravovali celou tu dobu od r. 1945 a jen najivka a pitomec si může myslet,že Hitlera stvořilo “Prušácké Německo”.Za jeho zrozením a vzestupem stojí stejné síly jako za dnešní Ukrajinou!

Gales
25. 9. 2023 10:44

Se mu sevřela pr*el strachem z židovských komunit.To je ta jeho ,,lítost”.Ať sípne.

anonym
26. 9. 2023 00:00
Odpovědět  Gales

Kdepak. Proste se nam vysmivaji. A vi, ze velka vetsina zidu jsou progresivci, a nic neudelaji.

Unter
25. 9. 2023 10:47

Předseda kanadského parlamentu “lituje”.
Vyznamenaný ukrajinský nacistický veterán SS “nelituje”.

katango
25. 9. 2023 11:04
Odpovědět  Unter

Lituje jen, že to vyšlo najevo.

Jan Kočenda
25. 9. 2023 11:15

Konečně se totálně odkopali! Snad si toho lidé se zdravým selským rozumem všimnou.

Pavel
25. 9. 2023 21:11
Odpovědět  Jan Kočenda

A kolik těch se zdravím rozumem pod 60 jich u nás asi tak máme? V jihomoravském kraji v okolí Brna aby je hledal s baterkou v pravé poledne a moc by jich nenašel!

Miro 2
25. 9. 2023 11:20

Celý svět dnes už vidí jak je to s nacistickou minulostí Ukrajiny a čemu chtějí Rusové zabránit, a to nebezpečnému šíření nacismu nejen na Ukrajině, ale po Evropě a celém světě. Hanba všem, kteří těmto potomkům nacistů a Banderovců tleskají a podporují to. Toto plíživé a zákeřné nebezpečí pro celý svět se musí zadusit, dokud je čas. Hanba kolektivnímu západu, jestli si myslí, že ignorováním tohoto zla na Ukrajině, ba dokonce jeho oslavováním si získá po světě nějaké sympatie. Prozrazuje o sobě akorát co je zač. Proti Rusku jsou ochotní vzývat třeba i Satana. Rusové jim nikdy nebyli sympatičtí, ale jejich bohatá zem tó jo. To je jiná.

Gales
25. 9. 2023 14:27
Odpovědět  Miro 2

Es kommt der tag.

Lubek
25. 9. 2023 11:50

Zelenský nevedel o koho ide? Ako sa vytešoval? Myslím, že vedel veľmi dobre. Vedel to aj tento politik. Jednoducho dejiny “sa” prepisujú.
Napokon aj američania možno vrátia vyznamenania a honor tej svini, Hubertusovi Strugholdovi. Nevedeli čo vystrájal v koncentrákoch s väzňami? Ale vedeli. Zakrývali si oči, kým bol pre nich užitočný.

Veny232
25. 9. 2023 12:05

Tak jste si zatleskali starému SSmanovy 😀 Ukázali celému světu,že jste jen banda nevzdělaných hlupáků.-. 😀 Svět to už stejně dávno tušil… 😀
A teď je čas na ty rezignace…zahrádka a květák na vás už čeká… 😀
Je na čase,aby se vlády ujala opravdová elita…to nejlepší co národy mají…skuteční odborníci…
Za kterými jsou vidět roky dobře odvedené práce v oboru…
A ne tahle svoloč,uplně odtržená od reality ,žijící v sociálních bublinách bez vzdělání a všeobecného rozhledu,který je ještě důležitější než to vzdělání…
Protože normální člověk, a u politika to platí dvojnásob! By si měl asi zjistit dopředu komu chce tleskat?! A jestli to náhodou není Nacistický zločinec a vrah… 😀 Takové FoPa co se stalo v Kanadě…To už je hodně moc velká degradace politické urovně…něco takového by se nemělo stávat ani omylem!
Dokud bylo naživu dost pamětníků hrůz druhé světové…vzbudilo by tohle FoPa přímo pobouření napříč světem a mělo by velké důsledky…
Ale i dnes je to trestuhodná hanba! Ostuda století…

Vladimír
25. 9. 2023 13:13

Tak ona za tím potleskem stála jen totální neznalost historie? Nejsem si jistý, co je horší: kanadský parlament plný nácků, nebo plný ignorantů?

Spam vlasta
25. 9. 2023 14:21

No prosím fašisti v Kanadě naplivali padlým Kanaďanum ve 2 světové na hroby. Není divu když mají za premiera zmanipulovaného mladíka který snědl Šalamounovo ! Naše ” Elity” se opravdu mají od koho učit jak kroutit dějinami !

jan
25. 9. 2023 15:03

Být to za druhé světové, tak židák zelí vyletí komínem i s rodinou za mohutného přispění x-násobného hrdiny Jaroslava Hunka. Idiot.

Aleš
25. 9. 2023 20:10

Věděli, jen to prasklo.

anonym
26. 9. 2023 00:02
Odpovědět  Aleš

Vedeli, ze to praskne. Udelali si peknou oslavu nacistu, jak chteli, a pak se pro naivky “omluvili.”

katango
26. 9. 2023 10:47
Odpovědět  anonym

Můj otec říkával, že s pardonem se dá i oko vyrazit.