blog

Povídka “Mentální vězení”. Jak z něj utéct?

V ospalých hlubinách psychiatrické věznice živořili vězni. Suroví, nevzdělaní, závislí, často s tetováním, jak už to u vězňů bývá. Dlouhá léta živořili bídnou existencí ve stísněných celách svého světonázoru. Všichni stejní, šablonovití kazisvěti. Temné, špinavé, nepohodlné cely, prolezlé šváby a parazity. Před svobodným světem vězně spolehlivě chrání neprodyšné pancéřové zdi jejich iluzí a falešných přesvědčení. Skrovná strava z úzkého okénka televize a chytrého telefonu je jejich jedinou duchovní potravou.

A tak sedí na stejném místě po mnoho let, každý za svůj vlastní zločin. Někteří za nezdravou lásku k talk show a seriálům. Někteří za svou závislost na počítačových hrách a TIK-TOK videích. Někdo za zlozvyky a strach ze života. Někdo za lenost a neochotu se rozvíjet.

Nakonec to jeden vězeň už nevydržel: – Bratři! Takhle přece nemůžeme dál žít! Mám plán na útěk.
Všichni vězni se nadchli a shromáždili se kolem rebela: – A co je to za plán? – ptali se netrpělivě spoluvězni.
– Tady, přečtěte si ho!
– Eh … Páni … kolik je tam písmen … To je … celá kniha!
– To je ten plán, – oznámil spiklenec slavnostně. – Musíme číst. Knihy přinášejí poznání a poznání činí člověka svobodným. Vidíte? Rozšíříme si obzory, prolomíme hranice naší existence a unikneme do světa …

– To ne,” muži si zklamaně odplivli a vzdálili se od rebela, – tolik knih nezvládneme. No tak, bratře, my jsme knihy nebrali do ruky, ani když jsme byli malí, a nevezmeme je do ruky ani teď. Není to náš styl. Copak jsme nějací cucáci abychom četli? Prostě nám řekni svůj plán útěku a my vymyslíme, co dělat.

– Nic takového jako plán neexistuje. Dobře víte, že dveře jsou odemčené. Přímo před věznicí je prázdné sportovní hřiště. Měli bychom utéct. Ráno. Od pondělí. Nebo ještě lépe, hned teď. Cvičení rozvíjí člověka jak po fyzické, tak po duchovní stránce. Budeme trénovat a staneme se dostatečně silnými, abychom se osvobodili od všeho, co nás činí slabými a nesvobodnými.

– My? Copak jsme cvoci vysazení na běhání? – Vězni byli opět rozhořčeni. – Ať sportují ti, kdo si nejsou jisti sami sebou. A kromě toho venku prší. V tomhle počasí nemůžeme jít ven. V žádném případě! Ve vězení je teplo, bezpečí, internet, pivo, seriály, těstoviny k večeři …

– Je to jasné, – povzdechl si rebel, – vy prostě nechcete nic měnit. Všechno vám vyhovuje. Copak si neuvědomujete, že to, co nás tu drží, jsou naši hlavní strážci, kteří nám brání v útěku. Zbavme se alespoň Cigarettiho. Každý den nás škrtí, vybírá od nás výpalné. A jak se nám vysmívá, nutí nás dělat neslušné věci s jeho cigaretou! A vzpomeňte si, kolik našich bratrů zabil gangrénou, rakovinou, vředy, mrtvicí a infarktem …

– Hej, co to děláš? Ticho! Uslyší tě. Je tak silný! Jakmile jsem se rozhodl, že se na něj vykašlu, už jsem neměl žádný život. Cigarettič je parchant, ale zvykli jsme si na něj. Je pro nás jako rodina.

– Tak jdem a zabijeme druhého strážného, Lahvina, – nedal se sabotér. – Tenhle bastard nás okrádá víc než Cigarettič. Drží nás svázané a dává nám na frak. Vystřelil si mozek z hlavy. Zabil víc lidí než atomová válka. Kolik osudů zlomil. Kvůli tomuhle ghúlovi tu sedíme skoro všichni. Myslí si, že jsme jeho otroci. Zbavme se toho bastarda dřív, než se on zbaví nás. Cesta ke svobodě vede přes něj.

– To nepůjde, – řekli vězni jednohlasně. – Být Lahvinovými otroky je prastará tradice našeho lidu. Pokud budeme Lahvinovými otroky umírněně a kulturně, není se čeho bát. Je to normální chlap. Veselý. Nedotýkej se ho! Roztrháme tě kvůli němu!


Na toho potížistu létá spousta nadávek: – Pochop, ty blázne, my nejsme proti útěku, nám se tahle díra taky nelíbí, jenže dneska je špatný den: za chvíli začne v televizi fotbal a pak už je domluvená online tanková bitva se sousední celou. Lahvin a Cigarettčík slíbili, že se zastaví. Venku prší, je zima, naprostá nejistota. Ale tady, i když je to tu stísněné a neuklizené, je to tu důvěrně známé. Kam máme jít v noci?

– Dobře, půjdu sám, jak si přejete! – zvolal tvrdohlavý uprchlík. – Zřejmě by bylo mnohem snazší dostat se ven sám. Celé roky jsem vás sledoval, poslouchal vaše výmluvy a rady. Jen díky nim jsem v tomhle vězení. Kdy si konečně uvědomíte, že to nejcennější, co tu máme, je čas. Je to, jako by někdo odsoudil celou lidskou rasu k vězení. Izoloval nás a odřízl od skutečného života. Jak dlouho jste v těchto celách? Deset, patnáct, dokonce dvacet let i na doživotí!!! Vrazi a recidivisté dostávají méně. A na jaké tresty jste se to nechali uvěznit za počítačové hry a televizory? Čím jste se provinili? Z nevědomosti, hlouposti, lenosti? Všechno se to jednou provalí. A to, že nevidíte konvoj a mříže, neznamená, že jste venku. Už toho mám dost!

Dveře přízračné kobky se hlasitě zabouchly a duševní vězni zůstali sami. Každý sám pro sebe. Strach ze svobody je sevřel a dlouho se nezmohli na jediné slovo. Nakonec se jeden z nich zazubil:
– Zrádce!
– Šílenec! řekl druhý.
– Nadutec! Sektář! – vykřikl třetí.
– Ten to nikdy nedokáže! – smál se čtvrtý.
– Vrátí se k nám! – předpověděl pátý.

Tocha Cha


Komentář k příběhu

Stojí za povšimnutí, že v dnešní společnosti se hodně dělá pro to, aby lidé méně četli a více se ponořili do obrazovek. Pro příklad si stačí vzpomenout, jak lákají všude všechny k počítačovým hrám a nejlépe přes internet, to zabírá spoustu času po dlouhou dobu. Nebo si uvědomte, jak jsou drahé knihy, že mnoha lidem na ně pprostě nezbylo peněz a odnaučili se číst. Kromě jiného si prohlédněte letáky všech obchodů, které se vám dostanou do ruky a nezáleží na tom, jestli aktuální. Všude bude spousta slev na alkohol, ale málo na nealkoholické nápoje … Jak se všude slavnostně oznamují „obrovské“ slevy na různé čumbily – mobily, „chytré“ telefony, televize atd. atd. To vše je náhoda?

Ech! Když si uvědomím, kolik jsem přečetl knih a mnohé i vícekrát, to ty které mne zaujaly, jak jsem přitom třeba při cestě v tramvaji do práce – cca 70 minut jedním směrem – vlastně celou dobu jízdy byl někde jinde … Jednou jsem se proháněl vesmírem, jindy prožíval Monte Christovu pomstu, i byl tulákem s Londonem po hvězdách, s Bílým Tesákem, cválal na koni prériemi, hledal poklady, usmíval se nad příběhy Galušky, žil švejkův pochod, řešil případy vražd a já už takhle ani nevím kde všude jsem byl. Nejspíš jsem procestoval celou zeměkouli mnohokrát, o vesmíru ani nemluvě. A musím říci, že si nepamatuji texty až na vyjímky, ale ten proběhlý a tím prožitý příběh. A ten se s každým čtením mění, dozrává k jiným pohledům díky novým znalostech, vědomostem, zkušenostem. Ale nikomu z ne čtenářů to nevysvětlím. Stačí ale, když projedu po hřbetu knihy v knihovně a pokud jsem ji četl, vím o příběhu, který tam na mne čeká. Kolik já prožil životů. Oni desetkrát koukají na film, který znají nazpamět a který se nezmění ani na obrazovce s tím největším rozlišením. A já zažil například nejméně desetkrát Tajuplný ostrov nebo Dva roky prázdnin a pokaždé trochu jinak … Je mi líto i sice čtenářů, ale kteří se nedokáží odpoutat od textu a příběh prožívat. Letět. Některé knihy to umí zařídit. Ale ne pro každého.https://whatisgood.ru/raznoe/mentalnaya-tyurma/

Překlad Peter 008

sdílet na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lubek
20. 7. 2023 09:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Spomenul som si na jednu Pálenicu Borisa Filana. Zamýšľal sa nad dvoma knihami. Aldous Huxley a Koniec civilizácie a Orwellovým 1984. Porovnával ovládanie masy buď tlakom Veľkého brata – kontrolou, dohľadom, organizáciu života, alebo zbavením ľudí starostí, staroby a poskytovaním síce riadenej, ale zábavy, pohody, bezstarostnosti.
Asi aj preto, že knihy boli napísané v prvej polovici minulého storočia človeka zamrazí, keď sa teraz pozrie okolo seba, čo sa deje, aký je stav spoločnosti, ako je na tom rodina 3/4storočia po vydaní kníh.
Nuž ale máme čas zamýšľať sa nad odkazom tých kníh?
Bol som nedávno na pivo v záhrade pizzerie. Žena stredného veku s troma deťmi. Stále mala pri uchu smartfón. Objednala pizzu, niečo na pitie, chvíľami telefón prichytila medzi ucho a plece, aby deťom oboma rukami nadelila kúsky pizze na taniere. Dala nejaké pokyny deťom ako majú jesť, no hneď sa do telefónu ospravedlnila, že to nepatrilo k téme telofonátu. Keď sa odhodlala k jedeniu sama, prepla na aplikáciu s vizuálnym kontaktom, položila smartfón vedľa taniera a hovorila popri jedení s niekým iným. Keby niekto zobral tej žene telefón. Čo by robila celé dni? Možno pozerala seriál…

Administrátor
20. 7. 2023 09:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Perfektní komentář k příběhu 👍

Spam Jan
20. 7. 2023 09:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Děkuji za tento článek. Je krásné se pohroužit do děje knihy a prožít si příběh. Už ,ale není mnoho lidí co čtou, že je to baví. Z mého okolí nikdo a potkat někoho kdo se zanícením vám bude vyprávět o tom co četl, je spíš zázrak.

tupý hulvát
20. 7. 2023 10:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Spasitelnost jakéhosi čtení je mýtus.Když sedím u počítače a sleduji zprávy,rozhovory,analýzy to tedy NEČTU?Co to tedy dělám?
Knihy?Které knihy máte na mysli,ty SOUČASNÉ sraxky?Za scifi se vydávají kouzelníci a draci chrlící oheň!Všude jakési tajemno,záhady,duše a duchové a pod.Historické a faktografické,politické texty jsou vesměs STEJNÉ PROPAGANDISTICKÉ LŽI jako televize a film.Běžte se do “knih”kupectví podívat.
Možná myslíte starší knihy,zmínil jste některé,ale oni mladší lidé nejsou ty texty vůbec schopni číst,natož pochopit!
Ukončím to,nemá to cenu,žádná cesta není,je konec,byde to jen stále horší,některé věci jsou prakticky nevratné.
Snad jen opravdová katastrofa,hrůza,válka,hladomor ……..

tupý hulvát
20. 7. 2023 11:13
Odpovědět  Peter 008

Že byste také nechápal jednoduchý text?

-Knihy vám umožní nejen prožít příběh, ale především vám dají možnost CHÁPAT
SOUVISLOSTI V CELÉ ŠÍŘI.
-Četba dobrých – zdůrazňuji dobrých – knih znamená, že si také třídíte svoje hodnoty, postoje a názory.

-Knihy?Které knihy máte na mysli,ty SOUČASNÉ sraxky?Za scifi se vydávají kouzelníci a draci chrlící oheň!Všude jakési tajemno,záhady,duše a duchové a pod.Historické a faktografické,politické texty jsou vesměs STEJNÉ PROPAGANDISTICKÉ LŽI jako televize a film.Běžte se do “knih”kupectví podívat.

Možná myslíte starší knihy,zmínil jste některé,ale oni mladší lidé nejsou ty texty vůbec schopni číst,natož pochopit

Nadia369
20. 7. 2023 12:40
Odpovědět  Peter 008

Diky za clanek, ktery je podle me jeden z nejlepsich a nejdulezitejsich, ktere zde vysly Dotyka se same podstaty zivota nas vsech. Bud zijeme svuj zivot vedome, nebo jen pohodlne a nevedome zivorime.

Standa
20. 7. 2023 14:10
Odpovědět  Peter 008

Bohužel je to tak.
Je tu problém. Když přijdete do knihkupectvíí Dobrovský jsou tam desetitisíce knih. Ovšem většina je nečitelných. Když tam hodiny bloudíte a namátkou otvíráte knihy je tam bahno bez náboje.Jsou obsahově vyprázdněné.Vypadá to tak, že autorům dá nejvíce práce najít název knihy. Dobří autoři už nevycházejí.Klasika technického scfi už nevychází.Většinou je místo ní fantazi. Ne že by Sapkovski( Boží bojovníci, Zaklínač ) byly špatné nebo Žamboch…, ale nevím jestli to není režimní tah , aby lidé méně četli kvalitu.Ceny obvykle okolo 500 Kč.Některé jsou ve slevě -nečitelné, některé u pokladny zadarmo- na nic.Když něco chcete musíte do antikvariátu, dobrý je na metru Lučiny v areálu. Je tam starý pán , který ,když něco nemá mrkne do počítače , co je ostatních antivách.
Dříve jsem stával ve frotách vždy ve čtvrte to vycházely nové , ale to stály 47 Kč.
Osobně si myslím, že debilizace národa trapnými seriály a škváry je úmysl.
,, Hlavně nemyslet”!

Pavel z Moravy
20. 7. 2023 11:00
Odpovědět  tupý hulvát

Nemohu s vámi souhlasit a ani nechci. Nádherná a poutavá kniha, jakých kdysi vycházely tisíce vás utváří a komplexně vám mění život a pohled na něj. Každý to máme asi jiné.

Pavel z Moravy
20. 7. 2023 10:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Petře, nádherně jste ty svoje pocity popsal. Mám to stejné, přes své knihy, které čtu také vícekrát a s přibývajícími roky v nich vždy objevuji něco nového. Také jsem byl všude, na barikádách Velké francouzské revoluce, na prériích s Indiány i v té hrozivé vražedné pomstě bílého muže u Wounded knee, s ruskými lidmi, kteří se museli bránit nájezdům a dlouhotrvající porobě Mongolů a na jiných a jiných místech. I pro mně není nic cennějšího než knihy. Škoda, že nás nejsou miliardy, pak bychom byli nezničitelní a ti co to tady řídí by byli absolutně bez šance takto své národy ovládat.

Nadia369
20. 7. 2023 12:30
Odpovědět  Pavel z Moravy

Naprosto souhlasim s Vami i s Petrem 008! Vzdyt i v beznem kontaktu s lidmi se da poznat kdo cte kvalitni knihy a kdo ne.Nechci se tady nikoho dotknout ale jako lidstvo ted myslim prochazime zlomovym obdobim. Muzou nastat situace, kdy nebude dost el. energie nebo spadne na dlouho internet. Slunicko je v aktivni fazi a muze poslat nemile prekvapeni. Napada me co v se v takove situaci stane s temi, kdo jsou zavisli na telefonu nebo televizi. Budou zmateni a zoufali? Zacnou byt agresivni? Nevim. Ale vim, ze ja se urcite nezblaznim protoze mam spoustu dobrych knih, svicky a umim rozdelat ohen a uvarit si k tomu cteni kafe.

Lubek
20. 7. 2023 11:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Prešiel som od čítania kníh k ich počúvaniu. Nie je pre mňa jednoduché, vybrať si pre mňa zaujímavú, poučnú, ako tak objektívne historickú audioknihu. Trošku sa spolieham na to, že nakladateľ audiokníh urobí akú takú filtráciu ponuky zo súčasného trhu tlačených kníh. Stále totiž vo mne rezonuje výpoveď istého celkom známeho Slovenského spisovateľa o tom, ako píše. Skrátim to na jeho záver, že ak denne napíše dve strany, má do roka dve knihy. Bože môj, ale o čom budú tie knihy?!? Chceš nimi niečo povedať? Dáku poučnú životnú skúsenosť či príbeh, zaujímavú filozofiu, myšlienku, popísať históriu? Alebo ide o počet strán? 365 strán je už dobrá hrúbka knihy …na podloženie kresla, alebo komody. Ako som to od toho spisovateľa počul, zobral som všetky jeho knihy čo mi dcéra kúpila a dal do zberne v Mestskej knižnici. Že sa mi ťažko čítali som pripisoval najskôr sebe. No keď som si vypočul že píše “do počtu”, komplex som stratil. Nuž a že boli knihy voľakedy lepšie a o niečom? Mám audioknihy pána Wericha a jeho dcéry. V jednej začne Werich, ako to bolo voľakedy. Dcéra mu do toho skočí.”Já nechci poslouchat, jako za Tvé mladosti bylo více hub a větší ryby!” nie úplne presná citácia.

Lubek
20. 7. 2023 12:01
Odpovědět  Lubek

Werich sa nechá strhnúť:”No počkej, tak to bylo!”
Osobne som presvedčený, že kniha, nech už o hoci čom akoby aspoň dovolila fantázii pracovať. Vytvárať si v mysli obrazy, situácie, postavy. Pri Internete to nedokážem. Iba tak “plocho” konzumne čítam a málokedy si po chvíli spomeniem, o čom to bolo. Neskúšal som čítať elektronickú knihu, tam by fantázia mohla fungovať. Ako senior si však spomínam na Ostrov pokladov, Robinsonov, Winnetua, ale aj Čenkovej deti, či Z poľovníckej kapsy, SToPY a pod. Kniha bola pre mňa iba akýsi rámcový scenár príbehu. V mysli som sa prebíjal húštinami ostrova, plazil medzi indiánmi, hladný prosil o kúsok chleba, či sledoval srnca na paši. Ibaže či to nebolo aj tým, že tých príbehov nebol taký prebytok, ako je teraz. Teraz je enormný prebytok nie je pre mňa ľahké sa v ňom zorientovať, odhadnúť, že ma to bude zaujímať, zaplatiť a skutočne to so záujmom vypočuť.

Lubek
20. 7. 2023 12:38
Odpovědět  Lubek

Téma ma zaujala a pri písaní som si uvedomil ešte jednu, asi dosť dôležitú vlastnosť knihy. Môžete ju čítať, odložiť, preskočiť stránky, či čítať opakovane. To je takmer všetko. Rozdiel oproti Internetu? Nemáte pri knihe myš, či aktívnu obrazovku, ktorou sa ľahko prekliknete úplne inam, do inej témy, prostredia. Ak sa pri knihe zamyslíte, necháte sa vtiahnuť do deja, môže Vás vyrušiť partner, zvonček na dverách či mobile. Ale nevyskočí Vám reklama, upútávka, notifikácia, upozornenie na nový e-mail, či niečo nové na sieti či messengeri.

Jaris
20. 7. 2023 12:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Ctenim knih si clovek take trenuje predstavivost, a to je velmi cenne. Pribeh se vam odviji podle vlastniho obrazu – treba popis krajiny nebo tvare ruznych lidi. Ve filmu je vam vse naservirovano, takze je vase predstavivost nepotrebna. Je to stejne, jako kdyz krasnou krajinu projedete na kole nebo projdete pesky a vnimate vsechnu tu krasu kolem, zatimco, kdyz ji rochle projedete autem, unikne vam spousta detailu.

Vanja
20. 7. 2023 19:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Už léta žiji v duchovní emigraci, takže si s knihama na pultech a televizí nehodlám kazit oči. Politika byla vždycky svinstvo, a dnes je to jednolité smetiště. Sama bych se z toho nevymotala, ale osvobození má pro mě nejvyšší Šéf, který si to hnojiště prošel křížem krážem a vytřel všem podrazákům světa zrak. Čeká na mně a nejspíš i na tebe s otevřenou náručí. Jen jestli ty budeš chtít.

unor 2022
20. 7. 2023 20:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Nazor, ze v dnesni spolecnosti se dela hodne pro to, aby lide mene cetli se nezda byt zrovna spravny. Knih je plno. Novych na pultech a starsich v knihovnach a kniznich antikvariatech. O elektronicke podobe jinak nedostupne literatury ani nemluve. O tom se milovnikum knih nikdy ani nesnilo.
Vse je o lidech samych. I kdyz ze jsou lini cist a poznavat odnesou i ti co ctou. Tak uz to proste chodi.