blog

„Podraz, my na to doplatíme víc.“ „Chtějí vyvolat revoluci.“ EU i vláda to schytaly

Rozhovor

Za pár let budou všichni platit emisní povolenky za to, že můžou doma vytápět nebo jezdit autem. EU to finálně schválila a platnost začíná za čtyři roky. Co to způsobí a jak se k tomu staví čeští politici? Jedni to vítají jako spravedlivé řešení, druzí varují před chudnutím populace. Padly dokonce úvahy o revoluci a „nárazu do zdi“.

Členské státy Evropské unie v úterý definitivně schválily další opatření v „boji s klimatem“. Tentokrát jde o zpoplatnění uhlíkových emisí z vytápění budov a silniční dopravy. Změna má začít začít platit již od roku 2027. 

Na druhou stranu však EU hodlá zavést „uhlíkové clo“ a sociální klimatický fond, který má naopak pomoci domácnostem zmírnit dopady zdražení vytápění způsobené právě vlivem placených emisních povolenek.

Důvodem schválení této normy, která podle kritiků k dalšímu zvýšení cen energií, má být splnění cíle snížení emisí skleníkových plynů do roku 2030 o 55 procent proti roku 1990. Většina unijních členů změny podpořila, proti se stavělo pouze Polsko.

Naše redakce se obrátila na politiky všech stran s dotazem, co o změně pravidel pro emisní povolenky, které dopadnou i na běžné občany, říkají. Změny se nelíbí ani některým koaličním zákonodárcům.

Pirátský europoslanec Mikuláš Peksa si změnu pochvaluje. „Reforma narovnává nepřirozený stav, kdy byly některé sektory uměle dotovány bezplatnými povolenkami. Má-li systém obchodování s emisními povolenkami plnit svůj účel a řešit globální klimatickou krizi, nelze ho křivit dotacemi. Je to tedy nutné a spravedlivé narovnání,“ řekl Peksa redakci.

„Je to důsledek českého předsednictví EU, v té době návrh vzniknul. Je to podraz na domácnosti i firmy, je to navíc proinflační opatření. Současně se tím rozevírají nůžky mezi chudšími a bohatšími. A ještě to dopadne velmi negativně na evropský průmysl. Jako průmyslově orientovaná země na to doplatíme více,“ shrnuje šéf stínové vlády hnutí ANO a místopředsedy Sněmovny Karel Havlíček.

Kritiky se ke schválené změně staví senátor Tomáš Jirsa z ODS. „Soudím, že se Evropská unie řítí hlavou do zdi. A místo aby zvolnila, tak šlápne na plyn. Katastrofa!“ uvedl senátor.

Pokud kvůli globálnímu oteplování zničíme českou krajinu a budeme navíc čelit obrovským migračním vlnám, bude to velký problém. Humbuk kolem emisních povolenek je vyvolaný hlavně miliardáři mezi průmyslníky, kterým se nechce platit za bordel, který vypouští do ovzduší, a myslí si, že za to pak zaplatí daňoví poplatníci. Já rozhodně nesouhlasím s tím, aby sem Čína a další státy dovážely zboží bez toho, aby platily uhlíkové clo. Představa, že nám hrozí peklo na zemi a masivní migrace jenom kvůli tomu, aby si pár hrabivých miliardářů přihrálo další peníze do kapsy, když všichni vidí že to není udržitelné, mě vytáčí doběla,“ sdělil Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátské strany.

„Je to součást politiky EU a vlády Petra Fialy. Takže při tom všem nic nedělání  ze strany vlády v pomoci občanům zvládnout inflaci a všeobecnou drahotu, jim ještě zdraží bydlení a vytápění. Takováhle vláda by měla skončit a měli bychom také vystoupit z EU, jinak nás tahle zelená politika zničí,“ má jasno poslanec SPD Radovan Vích.

Jeho stranický i sněmovní kolega Jaroslav Foldyna uvedl, že se rozhodnutí EU dalo očekávat. „Vzhledem k tomu, že až na Maďarsko je Evropa ovládána koalicí aktivistických poskoků s politickými poskoky, jde o nepřekvapivé rozhodnutí,“ odpověděl poslanec SPD.

„EU už je tragická. Stal se z ní byrokratický moloch, ve kterém živíme tisíce pro tento svět neužitečných lidí, kteří vymýšlejí pravidla postavená na hlavu, zejména v porovnání se světem. Jinak by totiž bylo vidět, jak tam sedí k ničemu. Tak chrlí tyto šílenosti. A nejen to. Těmito stupidními pravidly musí jako bonus vytvořit zdroje pro své královské platy, tedy vymyslet, jak vytahat z kapes skutečně pracujících lidí další miliardy. Dobře nám tak, když to připustíme. Řešení? Jako země to odmítnout a ochránit své občany, a příští rok volit v eurovolbách kandidáty, kteří budou mít sílu současnou EU “rozbít” buď směrem k původním myšlenkám, nebo úplně, tedy bez uvozovek. EU je dnes jednoznačně protievropské společenství,“ sděluje nezávislá senátorka Jana Zwyrtek Hamplová.

Podle europoslankyně a šéfky KSČM Kateřiny Konečné se jedná o další ránu pro již tak napnuté rozpočty českých domácností. „Nově se tak cena emisní povolenky promítne např. do ceny paliva, jež si daná domácnost bude pořizovat na topení. Vlastně to znamená výrazné zdražení dřeva, uhlí, plynu či pelet. Taktéž to samozřejmě prodraží již tak drahou osobní dopravu. Výsledkem bude prohloubení tzv. energetické chudoby, která již dnes je strašná a prohlubuje se. A já se ptám proč? Abychom chránili klima, když okolní svět z našich snah má srandu?! Já nechci, aby to vyznělo, že nechci chránit životní prostředí, ale vždy jsem zastávala názor, že tato ochrana musí jít v ruku v ruce se sociální udržitelností opatření. Pátá fáze obchodování s emisními povolenkami je snad všechno možné, ale určitě není sociálně odpovědná. Navíc spolu s koncem výroby nových aut se spalovacím motorem a dalšími změnami v našem průmyslu bude pro naše hospodářství i ekonomickou situaci domácnosti smrtelná,“ vypočítává.

„Ano, někdo by mohl namítnout, že spolu s reformou obchodování s emisními povolenkami byl vytvořen sociální klimatický fond, jenž má mimo jiné pomoci zmírnit dopady očekávaného zdražení tepla pro domácnosti. Nicméně kolik v tom fondu je prostředků, to už nikdo neříkal. Tento fond má řešit x dalších věcí, jako tzv. spravedlivý přechod v uhelných regionech, či transformaci průmyslu atd. I kdyby se peníze v něm zdvojnásobily, nestačilo by to k vyřešení  zhoršující energetické chudoby v jediné větší zemi EU. Jediné co lze na této reformě snad považovat za dobré je, že konečně zakazuje vládám šmelit s výnosy z emisních povolenek. Když totiž vidím co naše současná vláda chce vyvádět s těmito výnosy a jak si místo toho, aby za pomocí těchto desítek miliard zlepšovala život v uhelných regionech a investovala tam, aby byla práce, vylepšuje díry ve státním rozpočtu, jsem pro to, aby jim tato pravomoc byla odejmuta. Narážím samozřejmě na situaci, kdy si naše vláda škrtem pera sama rozhodla, že peníze které mají být dle evropské legislativy určené pouze na modernizaci ekonomiky a dekarbonizaci započítala do příjmů rozpočtu a teď zjistila, že se to EU nelíbí a ž do rozpočtu nepůjde z těchto 50 mld. nic,“ dodává Konečná.

Poslanec SPD Jiří Kobza tentokrát reagoval stručně, zato však přímo. „Myslím, že unijní ministři chtějí vyvolat revoluci,“ napsal redakci.

„Za podobná rozhodnutí musím být Evropské unii vděční. Když na ekonomický hřbitov, tak raději rychle než pomalu. Teprve až nabouráme, můžeme se začít vzpamatovávat. Takže eurosoudruzi, přidejte plyn!“ Reaguje první místopředseda Trikolory Petr Štěpánek.

Parlamentní listy

sdílet na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
27. 4. 2023 00:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Řešení se jmenuje klacky.

Albi
27. 4. 2023 01:44
Odpovědět  Aleš

Výborný nápad – klacek proti tanku. 🙂

Petr
27. 4. 2023 07:45
Odpovědět  Albi

Jedna pořádná rana klackem do palice , probere i blbého erohujera !

27. 4. 2023 11:02
Odpovědět  Albi

No, a já tady zas vidím světýlko naděje. Za čtyři roky už Eurosajuz nebude. Buď bude digikoncentrák, a v tom případě už to bude fuk – gilotinou jako na šibenici – nebo denacifikace a deamerikanizace Evropy a výstavba z gruntu nové lidské pospolitosti. Zřejmě se to rozhodne letos v létě, jen co vyschne bahno v Banderstánu a ukři vyrazí do útoku, nebo Rusové do preventivního protiútoku. Co gaučový válečník to vidím tak půl na půl.
V každém případě už Rusové poslali k otestování v boji Armaty a stále se zapomíná na těžkou termobarickou techniku, kterou přivalili někam poblíž fronty už loni, a zatím ji používají velice umírněně. Řekl bych, že i ty nenápadné krůčky – jako je například tu tam, tu onde, přesun vojenských pravomocí – tak např. včera vyňali pět ruských flotil z podřízenosti vojenským obvodům a znovu je podřídili hlavnímu velení námořnictva, ale je toho víc – s tím souvisí. Ono je to tamhle tichý krůček, za týden další po špičkách jinde, a jeden si toho ani nevšimne. To až později se ty střípky začínají někde v nějakém koutku mysli skládat. Takže Ochránče náš…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
27. 4. 2023 12:30

Vidím, že jsi ještě pořád optimista. To já už tady vidím Haiti se vším sakumprásk. Rusové nám nepomohou byli by sami proti sobě. Evropa končí a my, my jsme již dojeli dávno. Bez kvalitního zemědělství a průmyslu jsme se stali tou téměř největší nulou na zeměpisné mapě světa. S kým to prosím tě chceš zachránit? S generací Husákových dětí, kteří by měli být největší silou ve společnosti. Pár jich znám, ti jsou tak pohodlní a líní přemýšlet, natož něco dělat a za něco se postavit, kromě za sebe sama, že to je generace na odpis, myslím z toho vlasteneckého hlediska. Vždyť oni čekají, kdy už tu nebudeme a oni si budou moci tady zřídit ten svůj plně liberální svět. Možná to vidím blbě, ale tak to vidím já.

Albi
27. 4. 2023 16:02
Odpovědět  Pavel z Moravy

Vidím to stejně. Jen jsme to každý popsal jinými slovy.

27. 4. 2023 18:23
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ale no táááák… Tak bl-bej zas nejsem. To není o pomoci Rusů nám, ale sobě. My bychom se, jak je našim echvalným, staletími posvěceným zvykem, pouze svezli s sebou. Vzpomínáš na jeden bod toho bezpečnostního ultimáta ze 17 prosince 2021? Ten o návratu, či jak to tam bylo, NATO na pozice před r. 1997? To by mohl být odrazový můstek, páč swině už nebudou mít krytá záda. Pak by se “moc mohla válet na zemi” a kdo ví?
Proč myslíš, že tak bedlivě sleduji, zda Gosudar neuhýbá ze svých předsevzetí? Jó, koloňáci ako Peskov či Medveděv a další šmejdi žvástaj tu o jednání, tu zas o jiných podrazech, ale Gosudar ve všech dalších projevech potvrzuje to, co už tehdy vyhlásil. Jo, a přidal k tomu ještě deamerikanizaci, bude-li to nutné. Takže ani tak ne optimismus, jako spíš důvěra že neuhne.
Jinou šanci ostatně nemáme, v tomto jsem realista. Změna systému bez porážky natoukrajiny (případně celé natoevropy; víme howno, kam se to ještě může zvrhnout) a denacifikace Evropy? Tak z těchle pohádek jsem už vyrost. Generální stávka? Možná – až bude pršet nahoru a pokvetou hrábě.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
M.Š.
27. 4. 2023 21:46

Ono je to nejhorší co může být,my si nemůžeme pomoci ani sami sobě,takže sbohem a šáteček,co více chtít.Rusko nikoho zachraňovat nechce a ani nebude,páč kdo nechce tak ani nebude,jak jednoduché…..

28. 4. 2023 10:33
Odpovědět  M.Š.

A proč by nás mělo zachraňovat? Stačí, když zachrání sebe a prosadí body svého bezpečnostního ultimáta. Pak už to bude jen na nás.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
27. 4. 2023 16:00

Ne – to jste buď nikdo z vás nepochopil mně, nebo já nepochopila Aleše. Předpokládám, že ten “klacek” v ruce měl znamenat nějakou protiakci vůči vládě, ale kde jsme všichni? Kde jsou ty “klacky? Kde jsou masové demonstrace, kde aspoň pokud o celostátní – tady i na jiných webech – doporučovaná celostátní stávka? Pár ukázkových demonsrací v Praze – kde je Brno, Ostrava, Plzeň, aspoň ostatní větší okresní města? Klackem po hlavě – ale kdo tím klackem zaútočí ZA nás?
Vláda – to je ten tank, který nás denně straší, často útočí a někdy i zasáhne. A my? My jsme ještě ten klacek nezačali hledat, natož se odvážit ho vzít do ruky.
A tank – vláda to ví! A vláda se nám směje do ksichtu!

27. 4. 2023 18:30
Odpovědět  Albi

Ale pochopil. Na klacek už nevěřím, chlapi došli.

27. 4. 2023 20:04
Odpovědět  Albi

A helemese. Tak jsem neprošel schválením kvůli hownu, že jsem ho zapomněl zakamuflovat. No, znova to psát nebudu.

Kou-del-ka je kre-téééén a BI-Ska mi může políbit pr-déééél!!!
Však na vás taky dojde!

Petr
27. 4. 2023 07:43
Ohodnotit příspěvek :
     

EUro pakáž a novodobá blbá šlechta ,si myslí , že si může dělat každou blbost co ti idioti vypotěj ve vlhkých snech a nebo naprosto zdrogovaná mimo relitu ???

Pavel K
27. 4. 2023 08:45
Odpovědět  Petr

Jak vidíte doposud se jim to daří bez větších problémů.

Pavel z Moravy
27. 4. 2023 12:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Sra.čky nečtu.

Gales
27. 4. 2023 13:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Jeden zírá co všechno si ti amerikáni na tu Evropu nevymyslí za vyebávky.Nedělají si z Evropy hnízdo pro sebe? Až je začne zaplavovat voda,tak kam půjdou?

Autor
28. 4. 2023 11:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Teď zrovna čtu – znova – pohádky 1000 a jedné noci. A tak jsem si zákonitě vzpomněl na to, čemu se dá, pokud je člověk vnímavý, naučit z českých a vůbec (pouze) PRAVDIVÝCH pohádek i ze světa.
“Ta naše” vláda ukazuje, že kapitalismus, spolu se svou ideologií, jsou již delší dobu nahými králíčkami, pidimini velikosti. Ukazuje se, že celý oslavovaný kapitalismus není nic jiného než systém pro zloděje, podvodníky a vrahy. A každý, kdo jej podporuje je z toho samého těsta. Tvrdé? Ne, jen realita. Protože každý takový se zákonitě stará jen o sebe – proto taková velká lhostejnost k okolnímu životu, i když je naprosto jasné, že to, co se děje teď, vede přímo ke katastrofě. Proto se lidé nedokáží ve své většině spojit ani na tom základě, kdy se všechny jejich zájmy nepochybně protínají. To je princip celé té “dokonalé západní civilizace”. Zlaté tele. Pro jednoho každého jeho a jen pouze jeho vlastní Zlaté tele. A proto jsou takoví podporovatelé jen TELATA. Ovšem bez toho přívlastku je naprostá drtivá většina, i když si myslí často pravý opak.
Neznají pravý smysl pohádek, vždycky se jen soustředili na to, že “hloupý” Honza získal to království a překrásnou princeznu. Je mi jich líto? Ne, opovrhuji jimi. Oni nikdy nepochopí, že ten “hlupák” musel někde nějak získat svoje názory a postoje a tradice a hodnoty, aby mohl to království a princeznu získat. Neboť nic není, nebylo a nikdy tím spíše nebude zadarmo.
Kdo pochopil – blahopřeji. A kdo nepochopil, je ten opravdový hlupák.
Přeji jarní náladu všem co pochopili.