Po volbě Pavla děs. „Začíná vláda jedné strany. Schovejte syny, přežijte!“ Petr Hampl odhaduje další vývoj

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Před dvěma týdny odhadl, že generál Petr Pavel zvítězí v prezidentských volbách nad Andrejem Babišem o milion hlasů. A téměř přesně se trefil. Na co se podle sociologa Petra Hampla připravit dále?

Sněmovna patří pětikoalici, Senát také, prezident též a přes něho předseda Ústavního soudu. Dá se říci, že začíná éra vlády jedné strany? Co to může přinést?

Ano, začíná vláda jedné strany. Zvolením Petra Pavla dostala Fialova vláda jednoznačný a velmi silný mandát, aby pokračovala ve změně poměrů. Je to srovnatelné s vítězstvím komunistů v únoru 1948. K těm institucím, které jste jmenoval, je zapotřebí přidat také mandát ke změně volebního zákona tak, aby ani v budoucnu nemohla zvítězit žádná konkurenční strana a žádný konkurenční prezidentský kandidát.

A co to může přinést? Faktický program Fialovy vlády je jednoznačný. Zavedení eura, migrační kvóty, LGBT programy na základních školách, zvyšování daní pro nejchudší vrstvy, snižování sociálních dávek, likvidace českého zemědělství, likvidace stovek výrobních podniků, plynulé snižování celkové životní úrovně, masový nárůst chudoby a ve hře je i nedobrovolné nasazení českých kluků na ukrajinské bojiště. A zavedení represe blízké úrovni z padesátých let, zmírněné ovšem tím, že zůstanou otevřené hranice, takže odpůrci režimu budou mít možnost se odstěhovat.

Ale aby to nevyznělo příliš depresivně. Po prezidentských volbách v USA to taky vypadalo, že nastává éra jedné strany, a ukázalo se, že Demokrati jsou tak naprosto neschopní, že té situace nedokázali plně využít. Kéž by se stejná míra hlouposti a neschopnosti projevila i zde.

A na druhou stranu, znamená to také, že teď má pětikoalice plnou odpovědnost za stav České republiky? Že se nemůže vymlouvat, že jí někdo hází do vládnutí vidle?

Samozřejmě, že se budou vymlouvat! Může za to Babiš. Můžou za to Židi. Můžou za to tajní ruští agenti. A tak dále.

Nepřipomínají tyto volby ty americké z roku 2020? Útok na Sněmovnu asi nebude, ale aktivizace PROTI jednomu kandidátovi byla velice silná, shoduje se také velice silný mandát prezidenta i to, že „jeho“ strana teď bude mít dva roky převahu.

Aktivizace proti jednomu kandidátovi je u nás normální. Před pěti lety jsme měli stejnou aktivizaci proti Miloši Zemanovi.

Americké volby skončily velice těsně. U nás je situace jiná. Tandem generál – Fiala dostali jednoznačný mandát. V podstatě nikde v západním světě se už dlouho nestalo, že by nějaké volby skončily tak jednoznačně, vyjma Orbánova vítězství v Maďarsku.

Takhle to nefunguje. Vládní propaganda bude své příznivce neustále aktivovat a neustále vybičovávat jejich emoce. Každých pár měsíců se objeví téma nového veřejného nepřítele, a bude následovat další kampaň, další vlna demonstrací atd. Jedna generálova volička mi řekla, že její pubertální syn se v noci budí strachem z Babiše. Takové strašáky bude vládní propaganda vytvářet znovu a znovu.

I mnozí z těch, kdo dnes jásají nad generálovým vítězstvím, časem zjistí, že byli zařazeni do takové skupiny nepřátel a že jim nezbývá než tvrdá a ponižující sebekritika. A ani to nemusí stačit.

Samozřejmě tomu bude tak, že někteří z dnešních podporovatelů tandemu Pavel – Fiala budou zklamáni. Zjistí, že se s nimi nepočítá. Že přišli o práci, byli zahnáni do exekucí, nemají na základní potraviny apod. Takových lidí je už dnes přes milion a mnozí dnešní příznivci tandemu Pavel – Fiala mohou mezi ně snadno spadnout. Teď si připadají vznešeně – hlasovali jako honorace, takže jsou vlastně honorací. Brzy budou vyvedeni z omylu.

Může na některé voliče fungovat efekt, že když hodili hlas Babišovi jednou, už se nebudou ostýchat to udělat podruhé?

Nemyslím, že by tady byl až tak silný blok, že by se někteří zdráhali hodit to Babišovi. Spíš je otázka, jak bude pokračovat Babišova politická kariéra, jestli se hnutí ANO dokonce nerozpadne a samozřejmě poroste tlak, aby Andrej Babiš prodal Agrofert nějaké nadnárodní skupině. To je, myslím, ten hlavní důvod současného honu na něj.

Může Petr Pavel dosáhnout toho, že se společnost skutečně „semkne“, jak to chce Petr Fiala?

Obávám se, že je to nedorozumění. Tandemu generál – Fiala není nic vzdálenější než spojování společnosti. Zatímco před 10 lety bylo rozdělení společnosti výsledkem určitých více méně spontánních ekonomických procesů, Fialova vláda je první, která se cíleně snaží českou společnost rozdělit. Všimněte si, že veškeré kroky současné vlády jsou koncipovány tak, aby všechny výhody směřovaly k určitým společenským vrstvám a všechny nevýhody k jiným společenským vrstvám. Pro jedny manažerské bonusy, pro druhé nezaměstnanost, osekání sociálních dávek a vyšší daně. A potenciálně umírání dětí na ukrajinských bojištích.

Nově zvolený prezident se k téhle koncepci jednoznačně přihlásil, když hned na úvodní tiskové konferenci řekl, že nebude naslouchat těm, kdo by snad chtěli kritizovat vládu. Když k tomu připočteme jeho temné vyhrůžky, které mu občas uletěly během volební kampaně, obávám se, že 40% poražených a ti, kdo u voleb nebyli, se mají na co těšit. Semknou se bohatší části společnosti a semknou se proti chudším.

Co znamená u Petra Koláře označení „přítel po boku“?

Šedá eminence? Spojka se zahraničními sponzory? Dozorce?

Má ještě vůbec šanci nějaká opoziční politika šanci?

Každý režim má nějaká slabá místa. Je ale otázka, jestli existuje opozice, která toho dovede využít. Před dvěma týdny jsem v rozhovoru pro parlamentky předpověděl, že generál Pavel vyhraje o milion hlasů. To, že jsem se trefil téměř přesně, není otázka osobní geniality, ale toho, že sleduji výzkumy. Většina opozičně smýšlejících lidí má ale za to, že výzkumy jsou stejně zfalšované. To je podobné, jako by během války jedna strana odmítla používat mapy, protože by si nechala nakukat, že jsou mapy zfalšované. Samozřejmě by prohrála.

To je jenom jeden z mnoha příkladů. Potřebujeme, aby tu konečně vyrostla inteligentní opozice s rozumnými analytickými schopnostmi. To zabere celé roky, když budeme intenzivně pracovat. Když intenzivně pracovat nebudeme, nevyroste nikdy. Když budeme mít štěstí, může se to protnout s nějakou příští krizí současné vládnoucí moci. Ale dokud tu nebude taková opoziční vrstva, jsou demonstrace, zakládání stran a spojování spolků naprostou ztrátou času. Obávám se, že podzimní vlna demonstrací dokonce nechtěně posílila vládní moc.

Co tedy má smysl? Především jakkoliv přežít, schovat své syny před odesláním na frontu, vytvářet vztahové sítě a tvrdě na sobě pracovat. A nečekat rychlou změnu.
Parlamentní listy

sdíletj na

5 5 hlasy
Ohodnotit příspěvek
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
29. 1. 2023 10:41

Semi měl pravdu když tvrdil že je třeba aby Babiš zvítězil v prvním kole.

jiří
29. 1. 2023 18:03
Odpovědět  Gales

comment image

Aleš
29. 1. 2023 10:42

Žádná temnota netrvá věčně, jsme ale dnes bohužel v nacistickém Německu 1933 možná 1934.

Pavel z Moravy
29. 1. 2023 11:03
Odpovědět  Aleš

Nesmutněme, otroci se radují, ale i jim brzy úsměv zamrzne. Nechci být škodolibý, ale docela se těším jak budou fňukat. Vyhráli, no a co z toho. Nechápou koloběh života, již zítra se může stát, že se jim přihodí něco, co ovlivní jejich bytí. Jen hlupák si myslí, že když je mu dnes dobře, bude to tak navždy. Mám všechny tyhle škůdce v pr.kvančicích i když vím, že mi můj zbytek života mohou řádně znepříjemnit. Táhněte do haj.zlu grázlové.

Gales
29. 1. 2023 11:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

Děj se vůle Bóží.Ale Rus zvítězí.Půl světa se ho bude snažit zničit ale on stejně vyhraje.

ladik
29. 1. 2023 15:37
Odpovědět  Gales

Je to jediná záchrana lidského světa!

Boomer
29. 1. 2023 10:44

.. ano, nějaké falšování voleb u nás opravdu není nutné. Na bioroboty stačí televize..

janle57
29. 1. 2023 10:46

Začátek vlády jedné strany a doba temna českého národa včerejškem právě začala,
pokud se opozice proti téhle sebrance nesjednotí a pánové Rajchl,Okamura,Vrabel
a další nepodvolení si nepodají ruce a nepůjdou s odbory v zádech do ulic,nikdy
již tuhle proamerickou a probruselskou sebranku v nějakých volbách neporazí,
příští volby již budou sčítat ve Washingtonu a Bruselu a nic na tom nezměníme,
jediné, co může něco změnit je exploze hypersonické jaderné střely nad Prahou
nebo nad budoucí US leteckou základnou v Mošnově,vzpomínejme s pokorou na
to jak klidný a spokojený život jsme si kdysi dříve ještě užili,čummobilové a jejich
děti již nebudou mít možnost vzpomínat vůbec na nic.

Pan Tau.
29. 1. 2023 10:52
Odpovědět  janle57

Normální a slušní lidé včera prohráli

Pavel K
29. 1. 2023 11:24
Odpovědět  Pan Tau.

Myslím že to už dávno, otevřete oči. Už jen to nekonečné zadlužování republiky, to je normální? Jen blb nemůže nevidět, že to zadlužování je cílené. Kdyby ty prachy alespoň končily pro rozvoj státu, ale oni se vrací zpět k těm co nám je půjčují. 🤣🤣🤦‍♂️ To je to samé jako s každou domácností, až jednoho dne zaklepe exekutor a vše oblepí. Ale co já se starám, teď musím ušetřit na buldozer, protože těm swyním tuna nic nenechám. Ať si na 💩💩💩💩

Pavel K
29. 1. 2023 11:14
Odpovědět  janle57

Proč by si podávali ruce, podle všeho jim možná tak akorát dělají užitečně matoucí KŘOVÍ. Kdyby tomu tak nebylo, tak se všechny tyto strany spojí včetně odborů a jdou do ulic. A jak to je a jak se všichni chovají si zjistěte po netu. Takže já si myslím, že to je podchycené vše a to bububu z řad “opozice” je kamufláž a jedno veliké theater ředstavení. Nikomu nic nevičítám, protože jsem tomu donedávna věřil taky. JE KONEC.

Pavel z Moravy
29. 1. 2023 12:01
Odpovědět  Pavel K

Máš pravdu příteli, je to hra pro ovce. Finito.

Staník
29. 1. 2023 11:34
Odpovědět  janle57

Všechno změní vítězství Ruska nad NATO, což povede ke konci této organizace. Celý svět dneska vzhlíží k ruskému vítězství na Ukrajině stejně, jako vzhlížel ve 40. letech k sovětskému. Už dnes Rusko pomohlo k odstranění moci ve 22 zemích Afriky (Burkina Faso, Malu, Súdán, Středoafr. rep. atd ), Zimbabwe přestali vyvážet lithium, odchod amerických ropných společností z Rovníkové Guineje, Ghany, Nigérie. V červnu se očekává bankrot USA, pokud nezačnou šetřit. Kongres chcw 130 mld USD. USA už teď nezplácí své dluhy.

Staník
29. 1. 2023 11:40
Odpovědět  Staník

V letošním roce SAXO bank očekává pokles dolaru o 25%, zabedení nové měny v Eurasii (Key), vzrůst cen komodit, odchod průmyslu z EU. Bez průmyslu je Evropa v pr… Prý investice do výzkumu. A kdo, když úroveň technického vzdělávání je v Evropě naprosto tristní. Očekává se rozpad Eurozóny a pád Eura. Ne v horizontu desetiletí, ale měsíců. Oni nevyhráli. Jsou nuly, mají sice moc, ale jsou tak neschopní, že ani to nejsou schopni zužitkovat. Je třeba chvíli počkat a uvidíme jejich protáhlé ksichty.

Staník
29. 1. 2023 11:41
Odpovědět  Staník

… koloniální moci…

Pavel z Moravy
29. 1. 2023 11:59
Odpovědět  janle57

Máte asi bohužel pravdu, další jakékoliv volby už budou pouze z centrály vězení národů z Bruselu a amíckého Washingtonu.

Pijack
29. 1. 2023 11:31

To prostě nevymyslíš…v zájmu demokracie a těch nejvyšších hodnot to magoři naházeli člověku, který zcela veřejně, v přímých přenosech dal jasně a srozumitelně najevo že:

1. je proti referendu, protože lidi v česku prý na něj ještě nedozráli (přeloženo pro nechápavé- lidi jsou blbí.. tak blbí, že by mohli v referendu hlasovat podle svého názoru a ne podle doporučení mainstreamu)

2. je pro ještě větší omezení svobody projevu s odůvodněním, že to je nezbytné pro efektivnější obranu před dezinformacemi (přeloženo do češtiny – diskuse a jiné názory sem prostě nepatří, protože to podkopává ten jediný správný názor a ohrožuje tu jedinou svatou pravdu hlásnou mainstreamem).

3. je připraven nerespektovat jako president výsledky parlamentních voleb – pokud by ve volbách uspěl někdo, kdo by neodpovídal jeho “demokratickým standardům” – opět přeloženo do češtiny – volby jsou dobré pouze potud, pokud mám jejich výsledky plně pod kontrolou.

4. je připraven prosazovat řád a pořádek – přeloženo pro ty, co tohle ještě nezažili- opět budujeme režim, jehož heslem bude držet hubu a krok.

No a na závěr jedna mnemotechnická otázka: jak může společnost spojovat zelená guma, která celou svou profesní kariéru pracovala v prostředí, kde se jede výhradně podle příkazů, kde se o příkazech zásadně nepřemýšlí s tím, že diskuse či jakýkoliv jiný názor je zcela mimo mísu.

ladik
29. 1. 2023 15:51
Odpovědět  Pijack

Je to zcela mimo chápání zdravého člověka. Magoři nežijí, pouze existují. A jejich existence ohrožuje životy zdravých lidí.