blogpolitika

Piráti jsou pohroma pro slušné a pracující.

26. 4. 2021 20:33 | Rozhovor

„Neřečníme, ale pracujeme,“ vysvětluje Tomio Okamura poslední sněmovní úspěchy hnutí SPD. Díky tomu si polepší například příjemci příspěvku na dítě. Některé návrhy neuspěly, přestože jiné sněmovní strany mluvily o jejich podpoře, třeba lidštější úprava exekucí, nebo zákon o referendu.

Tento týden SPD slavila ve Sněmovně úspěch s návrhem na zvýšení přídavku na děti pro pracující rodiče. O co přesně jde?Ano, v pátek Sněmovna definitivně schválila návrh poslankyně SPD Lucie Šafránkové, který zvyšuje přídavek na dítě o dalších 200 korun měsíčně těm rodičům, kteří mají pracovní poměr jako zaměstnanci nebo živnostensky podnikají, rodičům, kteří si aktivně hledají práci, rekvalifikují se v rámci hledání nového zaměstnání, rodičům, kteří pečují o zdravotně postižené děti závislé na péči jiných osob anebo o malé děti do čtyř let věku v rámci rodičovské péče. Náš zákon tedy v rámci možností nově výrazněji podpoří slušné a pracující rodiče a jejich děti a rodiny. Přesně v duchu programu hnutí SPD, ve kterém je podpora slušných lidí naší hlavní prioritou. A proto i díky hlasům poslanců SPD nově dojde i k plošnému navýšení přídavku na dítě o 26 procent a dále ke zvýšení hranice příjmu pro vznik nároku na tento přídavek na 3,4násobek životního minima rodiny, a to hlavně z toho důvodu, aby na přídavek na dítě konečně dosáhli i rodiče pracující na plné zaměstnanecké úvazky anebo rodiče – živnostníci s měsíčními příjmy nad 15 tisíc korun. To dosud nebylo možné a byl to naprosto tristní a neakceptovatelný stav.

 V poslední době se vám daří, ač jste v opozici, prosazovat své návrhy. Jak si to vysvětlujete? 

Prostě neřečníme, ale pracujeme. Připomenu další konkrétní úspěch SPD ve Sněmovně z minulého týdne, který se také týká podpory poctivých a pracujících rodin. Podařilo se nám prosadit další zákon, který připravila naše poslankyně Lucie Šafránková, aby nárok na mimořádné ošetřovné v době uzavření škol a školek měli i nejbližší příbuzní dítěte do deseti let věku, i když s ním nežijí ve společné domácnosti. Pokud jsou nemocensky pojištěnými zaměstnanci. V minulém roce jsme tento návrh podali ve Sněmovně dvakrát, ale pokaždé byl vládními poslanci zamítnut. Nyní, do třetice, už jsme byli úspěšní. Ošetřovné tak, po schválení návrhu Senátem a po jeho podpisu prezidentem republiky, bude tedy moci čerpat místo rodičů i blízký příbuzný dítěte, např. jeho teta nebo babička. Náš návrh tedy umožní rodičům volbu a možnost vystřídat se při této péči o děti v rámci rodiny s nejbližšími příbuznými, jestliže jde o zaměstnance v pracovním poměru.

Návrh směřuje především k ochraně sociálních a ekonomických zájmů rodičů samoživitelů a nízkopříjmových rodičů, k ochraně udržení pracovních míst a zaměstnanosti rodičů nejmladších dětí a k umožnění návratu do zaměstnání těm rodičů, kteří nyní pracují ve zvlášť společensky potřebných oborech, odvětvích a profesích. Jde nám o podporu slušných a pracujících rodin.

Sněmovna hlasovala také o zákonu o exekucích. Jak to dopadlo?

SPD bojuje proti exekutorským mafiím. Ostatní strany nám v Parlamentu bohužel některé pozitivní věci zablokovaly. Řadou pozměňovacích návrhů jsme chtěli ukončit byznys exekutorských mafií, a naopak podpořit občany, kteří se mnohdy ne vlastní vinou dostali do dluhových pastí a složitých životních a často neřešitelných situací. Nakonec ve Sněmovně prošlo omezení mobiliárních exekucí důchodců, tělesně postižených lidí a u dluhů z dětství.

Bohužel se nám kvůli odporu ostatních stran nepodařilo v konečné verzi zákona prosadit princip zavedení teritoriality exekutorů, tedy ukončení současného byznysu s dluhy. Budeme proto doufat, že naše návrhy bude obsahovat senátní verze, pro kterou bychom v takovém případě následně hlasovali.

 https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Ftomio.cz%2Fposts%2F4372150982795683&width=500&show_text=true&height=732&appId

https://www.facebook.com/plugins/post.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2Ftomio.cz%2Fposts%2F4372150982795683&width=500&show_text=true&height=732&appId


 Hnutí SPD dále prosazuje zákony na zestátnění exekutorů, zrušení úroků z úroků a zastropování RPSN u půjček, abychom zabránili lichvářským půjčkám. Chceme také, aby se nejprve splácela jistina dluhu a teprve potom úrok. Dnes je tomu naopak a lidé, přestože již násobně přeplatili výši jistiny (dluhu), se stále nemohou exekuce zbavit – a to je špatně. Podporujeme také snížení penále u zdravotního a sociálního pojištění. Tady musím pochválit našeho poslance Jana Hrnčíře, který se tomuto tématu věnuje. Doufám, že SPD v říjnových volbách dostatečně posílí, abychom měli ve Sněmovně silnější hlas, a mohli tak lépe prosazovat náš politický program.

Jak to vypadá s vaším návrhem zákona o ukončení zneužívání dávek tzv. nepřizpůsobivými, což je další vaše dlouhodobé téma?

Tento zákon SPD, který opět zpracovala Lucie Šafránková, je momentálně ve Sněmovně ve druhém čtení. A bohužel dochází ke zdržení. Z dosavadního průběhu jednání jednoznačně vyplývá, že největšími podporovateli nepřizpůsobivých jsou Piráti, kteří chtějí zachovat současný systém. Ani mě to u nich nepřekvapuje, Piráti dlouhodobě předvádějí typický neomarxismus. Vzpomínám, jak se jejich předseda Ivan Bartoš přímo účastnil demonstrace na podporu přijímání migrantů do ČR. Doufám, že se tito extrémisté nikdy nedostanou do vlády, protože Piráti jsou pohroma pro slušné a pracující lidi.    

Tento měsíc jste tak trochu překvapili návrhem zákona na znovuzavedení zemského zřízení v České republice. Jaké by měly být parametry tohoto samosprávného uspořádání?

Navrhujeme zrušit současných nepřirozených a drahých třináct krajů a místo toho se vrátit pouze ke třem regionům v rámci České republiky – Čechy, Morava, Slezsko nebo Praha, Čechy a Moravskoslezsko. Po osamostatnění Československa v roce 1918 obě varianty již v naší historii postupně byly.

Náš návrh přinese státnímu rozpočtu úsporu pět miliard korun, což by zvláště teď v krizi velmi pomohlo a mohli bychom tyto peníze přesunout na podporu slušných potřebných lidí. A máte pravdu, že zvláště na Moravě se Moravákům náš návrh velmi líbí. Což mě těší, jelikož jak známo, jsem po mamince napůl Moravák – z Bystřice pod Hostýnem ze Zlínského kraje.   

Už dlouho jsme neslyšeli o zákonu o referendu. Jak to s ním vlastně vypadá?

Situace je doslova tristní. Zákon SPD o referendu leží ve Sněmovně již tři roky a všechny ostatní strany nám ho blokují. Chápu to od ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN, které od začátku nechtějí demokracii a zákon o referendu vždy odmítaly, protože prosazují vládu elit.

Totální podraz to je ale od hnutí ANO, ČSSD, Pirátů a KSČM, kteří před volbami lidem veřejně slibovali, že zákon o referendu podpoří. Piráti dokonce lžou až tak, že mají v programu černé na bílém napsáno, že podpoří i referendum o členství ČR v mezinárodních organizacích (EU, NATO), ale hned po volbách řekli, že to prosazovat nebudou, a prosazují pravý opak. Takže SPD je nakonec jedinou stranou v Parlamentu, která bojuje za demokracii.

Mimochodem, ve Sněmovně už tři roky leží také náš zákon na přímou volbu a odvolatelnost politiků. A ještě dodám, že jsme již čtrnáctkrát navrhli referendum o vystoupení ČR z EU a pokaždé nám to ostatní strany v Parlamentu zamítly. Takže znovu zopakuji, doufám, že v letošních volbách posílíme, abychom měli větší sílu prosadit náš program. Bude velmi důležité, aby nepropadl žádný hlas, proto prosím všechny vlastenecky smýšlející občany o podporu, jelikož je SPD jedinou vlasteneckou stranou, která má reálnou šanci nejen překročit 5% hranici, ale také 10% a postavit se nejsilnějším politickým stranám v republice. Prosím všechny občany o podporu.

Vládní strany v předvolebním čase přišly s valorizací důchodů na příští rok. Jaký je na toto téma názor SPD?

Vláda chce provést pouze minimální základní zákonnou valorizaci, což je v průměru pár stovek. To je ale velmi málo. Hnutí SPD chce přidat více, a to hlavně nízkopříjmovým důchodcům, protože za invalidní a starobní důchody do deseti tisíc se prostě nedá žít. Navrhujeme, aby vláda škrtla v rozpočtu nákup nových německých bojových vozidel pro armádu za 52 miliard korun a nákup francouzských děl za osm miliard – a dejme tyto peníze invalidním a starobním důchodcům a pracujícím rodinám.

Všem důchodcům bychom takto mohli zvýšit důchod o 2 000 korun měsíčně, aniž bychom více zadlužili státní kasu. Když bychom více přidali nízkopříjmovým, tak by mohli dostat i tři až čtyři tisíce měsíčně navíc. Babišova vláda, hnutí ANO a ČSSD ale zcela nesmyslně chce teď v krizi podporovat drahými nákupy mnohem silnější ekonomiky Německa a Francie, místo aby podpořily těmito našimi penězi naše lidi a naše podniky.     

Možná si na to málokdo vzpomene, ale návrhem SPD byla původně i paušální daň pro živnostníky, která je umožněna od letošního roku. Jak jste s konečnou podobou tohoto návrhu spokojeni?

Máte pravdu, s tímto návrhem jsem přišel ve Sněmovně poprvé v roce 2013 a až vloni se mi podařilo přes vládu prosadit a od letoška již zákon platí. Jsem rád, že jsem konkrétně přispěl ke zjednodušení a zlevnění živnostenského podnikání. A s radostí sleduji, že tisíce živnostníků již možnost paušální daně začaly využívat. Byť moje původní navrhovaná verze byla ještě širší a lepší. Ale v rámci kompromisů jsem rád alespoň za současnou verzi. Budu se i nadále snažit podporovat všechny slušné a pracující lidi v naší republice.
https://bit.ly/3ezoRHd

sdíletj na