blog

Otázka zelenění s dotacemi a německé protesty. Komentář Štěpána Chába

V Německu se stávkuje. Zemědělci, a s nimi i železničáři a speditéři, blokují hlavní dopravní tahy Německem, traktory zavalily ikonickou Braniborskou bránu, kterou před pár měsíci výtržníci z Last Generation vylepšili stříkanci oranžové barvy. Vláda Olafa Scholze totiž zemědělcům sáhla na dotace. Proto takové povyražení u našich jinak vždy disciplinovaných sousedů.

V rámci úsporného balíčku německá vláda ukončila podporu nafty pro zemědělce, ukončila i výjimku ze silniční daně pro zemědělské stroje (a další věci, které mají vést stejně jako u nás k uklidnění inflací rozdivočelých státních rozpočtů). Zemědělcům se taková politika nelíbí. Logicky. V rozhovoru pro veřejnoprávní Tagesschau jeden ze zemědělců pravil, že stažením podpory na naftu přijde ročně o 10 tisíc eur. A že to ohrozí jeho produkci. Kolik tak asi ročně zaplatí soukromý dopravce zásilek za pohonné hmoty? A proplácí mu je stát? Asi ne. Přesto funguje a prosperuje. Považoval bych to v té naší dotační ekonomice téměř za zázrak, když hned vedle něho postavím zemědělce z Tagesschau.

Emoce jsou v Německu vybičované, lidé vyjadřují protestům sympatie, protože zemědělci svůj protest pojali jako ohrožení produkce potravin a boj proti zemědělství. Zároveň německá vláda citelně naložila i domácnostem, takže lidé jsou zkrátka nakrknutí podobně jako u nás. A to zcela oprávněně, protože greendealový mejdan spojený s válečným dobrodružstvím na Ukrajině a proimigrační politikou se začíná skutečně rozjíždět a dopadat na každého jednotlivce, domácnost i podnikatele. Frustrace obyvatel se může k protestům přilít a začít dělat tamní vládě mnohem větší vrásky tím, že protesty za dotace se můžou změnit v protesty proti systému. Což by bylo jedině dobře. Ale s tím zemědělstvím je to trochu jinak, řekl bych.

Jedna třetina veškerých výdajů z rozpočtu Evropské unie jde formou dotací na zemědělství. Přičemž jejich rozdělování mají v gesci jednotlivé státy (proto i to naše zdržení při vyplácení zemědělských dotací, kdy výplaty měly proběhnout do října, listopadu loňského roku, ale Ministerstvo zemědělství odtušilo, že je vyplatí nejpozději do poloviny roku letošního, za to Brusel nemůže, za to může náš lidovecký vševěd Výborný na postu ministra, který se tím, předpokládám, snažil vylepšit výsledek loňského státního deficitu). A ve výhledu není vidět, že by taková podpora ustávala. Jistě, jde zeleným směrem, snaží se podporovat ty, kteří se zbaví pesticidů a budou pěstovat „čistě“, víc se podporuje ponechání pozemků ladem, víc se podporuje přechod na ekologické zemědělství nebo šlechtění luk posetých květy, aby bylo také nějaké krmení pro motýly a včely. Přesto jde většina do podniků typu Agrofert. Ty jsou po celé EU, pesticidy sprchují snad i chovný dobytek a mají na získávání dotací zaměstnaná celá oddělení účetních a právníků. Podpora zemědělství je, řekl bych, až morbidní.

Němečtí zemědělci krásně demonstrují, ale zdá se mi, že za úplně pitomou věc. Za to, aby systém dotací, ta ekonomika založená na státní podpoře, pokračoval v nezměněném tempu. Ba naopak, aby přidával, protože nafta zdražuje, všechno zdražuje, tak by se měly zvednout i dotace. Je to svého druhu začarovaný kruh, ze kterého není možné se dostat. Protože pokud by se takový systém zrušil, nebo začal omezovat, zkolabuje zemědělství vlastně v celé EU.

Zemědělci se bojí zahraniční konkurence. Ano, to jsme mohli vidět, když polští, slovenští a rumunští zemědělci blokovali hraniční přechody na Ukrajinu, odkud začaly proudit bez celního omezení konkurenčně nesnesitelně levné zemědělské produkty. Taková konkurence měla sílu položit místní zemědělce na lopatky. Nemohli konkurovat ukrajinským zemědělcům, protože ti byli schopní vyprodukovat i o polovinu levnější zboží. A tak se začaly šířit drby, že na Ukrajině zemědělci snad hnojí i ochuzeným uranem, aby se ve společnosti vyvolaly vášně a emoce. Ač jediný důvod byl, že se místní zemědělci báli bezkonkurenčně levných potravin z Ukrajiny. Místo takových drbů se měli začít důrazně ptát svých vlád i nadvlády v Bruselu, jak by bylo proveditelné začít snižovat naši nekonkurenční drahotu vůči Ukrajině a zbytku světa.

Je zvláštní, že protesty německých zemědělců nejdou úplně jiným směrem. Logickým směrem, kdy by po politicích požadovali odbourávání byrokratických překážek a ochranu místní produkce. Ale tam je nejspíš i chyba samotné Evropské unie a schengenského prostoru. Zrušila se možnost chránit svou produkci manipulováním s výškou cla. A protože jsou členské státy unie ekonomicky na velmi rozdílné hladině, je pak jediným řešením udělat z tržní ekonomiky ekonomiku dotační. Která nutně skončí jediným výsledkem, záplavou traktorů u Braniborské brány. Už jen proto, že třeba polští nebo španělští zemědělci (čeští ne, my jsme telata k pohledání, viz níže) skutečně citelně ohrožují německé zemědělství. Protože produkují levněji. A Německo se nemůže bránit za pomoci cel. Tak musí vydávat čím dál větší množství peněz na dotace, aby své zemědělce udrželo naživu.

Čímž neříkám, že bychom měli začít zavádět do volného trhu států unie cla, v žádném případě. Jen konstatuju, že kupříkladu Německo bez možnosti celní ochrany před levnější konkurencí z Východu musí o to víc dotačně podporovat své zemědělce, aby ti obstáli na trhu. Protesty v Německu jsou tak oprávněné, ale bojují za zvrácený systém, který vede k vyžrané státní kase. Což je v kostce dotační ekonomika.

A proč jsme telata k pohledání? Kupříkladu právě teď sledujeme likvidaci českého sadařství. V přímém přenosu. O problému pro Novinky mluvil Štěpán Chára, výkonný ředitel společnosti Bohemia Apple, který v rozhovoru zvěstoval, že naše sadaře utlučou do několika málo let ti polští čepicemi. České jablko končí. Nedokázali jsme si vyhádat při vstupu do EU výhodnější podmínky. Teď nás to dobíhá. Polští sadaři se tak díky dobrému vyjednávání při vstupu do EU, kam vstupovali společně s námi, stávají velmocí v produkci jablek. My? My zavíráme krám. Které české tele podřízené za to může? A proč jsme ho pouštěli k vyjednávání podmínek našeho vstupu do unie?

A tam to jde vidět. Nezáleží vlastně na tom, jak kvalitní a chutná jablka vypěstují čeští sadaři, jde o to, jakou podporu politici vyhádají v Bruselu. Jakou výši dotací, jakou výši snížení nebo odpuštění daní. Tam polští politici prorocky dali budoucnosti české tradice v pěstování jablek ránu do vazu. Vypěstujeme krásná a moc dobrá jablka, ale bez možnosti konkurovat Polsku. Takže končíme.

Němečtí zemědělci se bojí právě toho. Že je nějaký Polák utluče čepicí. A tak křičí, že chtějí ještě víc ze státní kasy.

Nepřijde mi, že je to v pořádku. Ba naopak. Unie měla vést k tomu, že se ekonomiky jednotlivých zemí jakž takž srovnají do podobné hladiny. Pak bychom mohli fungovat, protože by bylo cenově vcelku jedno, odkud vypěstovaná brambora je. To by, kupodivu, vedlo i k většímu ohledu k životnímu prostředí, protože by lidé upřednostňovali místní potraviny před levnějšími ze zahraničí. Už jen proto, že ty zahraniční by vinou dopravy levnější nebyly. Ale teď? Němečtí zemědělci požadují zachování dotací a podpor a jejich nezkracování. Jenže německý státní rozpočet kvůli tomu krvácí. Cena za společný trh států, které mají propastně rozdílnou výkonnost ekonomiky.

Obdiv k protestujícím německým zemědělcům? Je to na pohled pěkné, ale já se spíš bavím tím, že se ten systém státních podpor ještě nezhroutil. Dotace nemají být na udržování chodu něčeho, co by se mělo dokázat udržet samo. To je jako dělat z olympionika paraolympionika. Jíst se musí, hlad máme všichni, je tedy logické, že by se zemědělství mělo udržet ekonomicky v plusu samo. Neumí to. Nejde to. Celý ten systém totiž pracuje tak, že se zemědělství stává zcela závislé na státní kase a podpoře. To je divné. Přinejmenším divné. Možná bychom se měli ptát, jak to změnit, ne jak ty křeče prodlužovat až ke kýženému zhroucení.

A jen takový humorný poznatek. Středově levicové vedení EU i jednotlivých států je prodotační. Protesty jsou svým způsobem proti středově levicové politice. Co přijde, pokud se do čela začnou dostávat pravicově středové strany? Dotace půjdou více stranou, budou se zmenšovat, redukovat. A zemědělcům vlastně bude ještě hůř. Protože při ní začnou mnozí zemědělci kolabovat určitě, jelikož nebudou konkurenceschopní. Jak říkám, začarovaný kruh. 
https://www.krajskelisty.cz/

Zdroje: Tagesschau, Novinky, iDnes, Bild

sdíletj na

47 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Putinovec
10. 1. 2024 18:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud je nějaký systém nefunkční a nebo je záměrně vytvářen nefunkční , tak je nutné takový systém zbourat do základů a vytvořit systém nový . Na základu jiné Koncepce . Přičemž máme pouze dva druhy koncepcí . Buďto takovou , která cíleně dělá z lidí otroky a zvířata .
Nebo tu , která směřuje k plnému rozvoji geneticky danému talentu , který každá Lidská bytost v sobě nosí , v podobě své jedinečnosti .
Pokud tu nefunkční koncepci nezbouráme až do základů , tak s ní chcípneme . Přesně takhle skončila každá civilizace , která je zavátá prachem . Nebyla schopna starat se o rozvoj toho nejlepšího , v každém jednotlivém člověku . A tak se rozvíjelo to nejhorší .

Administrátor
P.A.Semi
11. 1. 2024 01:00
Odpovědět  Putinovec

Ateismus z vás dělá otroky věcí, absence morálky dekadencí vrací ke zvířatům…
V Genetickém kódu máme dar od Boha, signaturu 23…

Nefunkční nebo spíš Špatně funkční se ukázala současná Západní bezbožná nebo přímo ďábelská společnost, zvoucí migranty a adorující perverze, čím dál větší Totalita Dekadence, represe disidentů nyní převážně lidově-pravicových (konzervativních)…
Vládne tu Lež a Podvod (těch je mnoho různých), a pěstují Nenávist k Východu…

Jenže bourání společnosti do základů “bolí” a my to nevydržíme ani zdaleka všichni, lidí je tolik, že potřebují fungující společnost k přežití, zejména ve městech potřebují přísun potravin z venkova a z dovozu… Takže spousta lidí “chcípne hlady”, když to tu přestane fungovat, protože se už neumí uživit sami…
Na “bourání do základů” tu neseženete lidi, a naopak se vám lidi postaví na obranu své společnosti, lepší něco než nic… Začněte spíš s lepšími alternativami, než byste bourali staré funkční…

πα½

Putinovec
11. 1. 2024 07:31
Odpovědět  P.A.Semi

Ideologie z Vás dělá otroky dogmatu , který neumožňuje vidět jiné možnosti , než ty , shora povolené .
Ključevskij kdysi řekl , že jsou dva druhy hlupáků . Ti první se nezajímají o to , oč by se měl zajímat každý . Ti druzí se zajímají o to , oč by se neměl zajímat nikdo .
Tím poukázal na to , že je vnucována univerzální pravda , pomocí prosazované ideologie a sborem mluvících hlav .
To , co jste popsal ve druhém odstavci , jsou plody fanatického náboženství , které pod knutou fanatismu , udělalo z lidí nemyslící zvířata . A dělalo to po dobu desítky generací , takže napravovat toto zvěrstvo bezbřehého fanatismu , kdy si hrstka “vyvolených” rozhodla o tom , že jsou ústy , mozkem a trestající zbraní Boha – boha a mají právo likvidovat ve jménu svého knižního – biblického idola ,všechny ostatní bestiálním způsobem .
Materialismus , kterým se tak rád zaklínáte , coby někdo , kdo je zřejmě “člověkem” více než ti ostatní , byl vytvořen záměrně , jako opak fanatického náboženství .
Z jednoho dogmatu , bylo lidstvo záměrné vtlačeno do dalšího dogmatu .
Takže když hledáte kořeny zla , tak je hledejte tam , kde jsou . Nástupci církevních podvodníků , jsou političtí podvodníci .

Administrátor
P.A.Semi
11. 1. 2024 19:18
Odpovědět  Putinovec

Tříska a Trám… Obviňujete druhé z fanatismu, ale fanatik jste sám…
Takže podle vás je současná Západní bezbožná společnost produktem “náboženských fanatiků” ? Nevidíte si na špičku nosu?

Někdo mi nedávno nahrál dobrý příměr, že podle některých se dopravní nehody dějí z důvodu dopravních předpisů, a ty tedy zrušíme a budeme jezdit bez nehod ?

Dále podsouváte věřícím bestialitu, ale oni jsou až několikátí v řadě za Čínskými ateistickými komunisty, za Ruskými Žido-bolševiky, za Germánskými pohanskými fašisty, za Americkými kolonialisty, na severu za území a na jihu za stříbro a zlato pro Španělské Habsburky…

Za ta staletí, Katolíci se tu zachovali velmi proradně vůči Katarským ve 13. století… A statečně se bránili proti Muslimům… A ovšem snažili se bojovat proti našim Husitům, ale ubránili jsme se… Kde máte jaké “zvěrstvo bezbřehého fanatismu” ?! Já vidím především zvěrstva bezuzdného ateismu, vic odstavec výše…

Víte, to, co nazývám “Materialismus”, je především Absence Náboženství, ta je nejvíc škodlivá a zmagořila lidi do bludu, že jsou nejvyšší tvorové v blízkém vesmíru a podle toho se tu pak chovají…

πα½

Putinovec
11. 1. 2024 20:39
Odpovědět  P.A.Semi

Opakem bludu toho vašeho materialismu , které má zřejmě pro prosté věřící symbolizovat současnou tvář pekla , je víra v to , že když věřím mluvícím hlavám , které káží knižní dogmata , tak jste větším člověkem , než ti ostatní .
Ve skutečnosti jste jen otrok ideologie a těch , kteří ke svému parazitování potřebují jednoduché věřící , uzavřené ve svém světě nepřekročitelných dogmat .
Když už se oháníte tou neposkvrněnou vírou , tak která že ta sekta , z toho nepřeberného množství , hlásící se k biblickému programu , je tou pravou , která má žebřík na nebesa ?
Za ty staletí jste jaksi přemnožení a všichni křičíte o tom , že jen My máme pravdu a klíče od nebeské brány .

Boomer
11. 1. 2024 21:22
Odpovědět  Putinovec

..tak nějak bych si troufnul podotknouti, že co do zalíbení a víře uhlířské ve vlastní ideologii, jste na tom oba stejně, pánové.

A tak je to spravne a tak to ma byt, protože až vlast zavolá, jistě oba bez okolku zrobite tak jak ma byt…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
12. 1. 2024 16:33
Odpovědět  Boomer

Víte, a to je ten rozdíl, že “až vlast zavolá”, tak Křesťan to ještě porovná se svým Svědomím a s Bohem, kdežto Ateista poslušně jde, nemá žádnou další morální zábranu…

To právě Ateisté jsou nejsnáze zmanipulovatelní do otroctví, a proto tolik volají, že Křesťané jsou otroci, je to Tříska a Trám…

πα½

Boomer
12. 1. 2024 17:50
Odpovědět  P.A.Semi

..ano, toho jsem si vědom, otázkou do budoucna tedy je, čeho že si bude volající vlast žádat…

Administrátor
P.A.Semi
12. 1. 2024 16:31
Odpovědět  Putinovec

Proč si myslíte, nebo lžete, že kněží káží jen knižní dogmata ?
Vysvětlují různé morální principy, nejen ale také z hlediska Bible… Je to prospěšné si ten výklad poslechnout, a je ta liturgie prospěšná v lecčems dalším pro duchovní rozvoj těch věřících…

Sekty nejsou pravé žádné, ale většina Církví jsou prospěšné, a je v tom rozdíl…

πα½

Pavel z Moravy.
11. 1. 2024 09:44
Odpovědět  P.A.Semi

A to ti lidé z měst, kteří pracují v továrnách a ve službách mají pěstovat zeleninu a ovoce a chovat dobytek na náměstích? V socialismu fungovala úžasně součinnost město venkov. To vy křesťané jste s pomocí kapitálu takhle zdemoralizovali a doku.rvili tuto společnost. Protože ten typ degenerátů a zvrácených jedinců tam na tom slavném křesťanském západě měl doma a v kancelářích, ve školách a všude pověšené kříže umučeného Krista v jehož jménu soudil, rozhodoval a jehož jménem zaštiťoval veškeré nepravosti co páchal. Teď jsem zaslechl v jednom filmu tu pravou větu – Kapitál a církev = neporazitelní spojenci. Socialismus s takovým pokrytectvím skoncoval. Ten se na rozvratu morálky nepodílel, snad leda podle vás. Nás učili pomáhat starým a bezmocným lidem. Měl také svoje chyby, ale takové bezpáteřní stádo jaké zde v Evropě nyní řádí je dílo vašeho křesťanského západu. Farizejství, kam se podíváš.

Slovan
11. 1. 2024 10:21
Odpovědět  Pavel z Moravy.

…..a všude kam se podíváš samej úchyl a buzerant. To tenkrát nebylo a byl klid.

Administrátor
P.A.Semi
11. 1. 2024 19:20
Odpovědět  Pavel z Moravy.

No, právě že už nejsme ve městech zemědělci, ale spoléháme na funkční společnost…

Dále už tam máte jen bludy…
Bezpáteřní stádo je v Evropě až nyní, když tam vládnou Židovští Bankéři skrze své loutky a záměrně to tu kazí…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
11. 1. 2024 21:08
Odpovědět  P.A.Semi

Třeba v Jižní Korei a v Japonsku je ta mládež také nyní víc dekadentní, tam to nelze svést na zbytky Křesťanské společnosti… Je to naopak:

Křesťanství je tady brzda Dekadence, a vy se snažíte tvrdit, že protože je post-křesťanská společnost dekadentní, je vinou toho předchozího křesťanství, které je tedy třeba odstranit, aby měla Dekadence volný průjezd…? Protože to kdysi za Socialismu hlídal tuhý Policejní stát a fungovalo to také, tak to prý není potřeba vnitřním morálním apelem v Křesťanství… A tak se snažíte odstranit všechny brzdy na cestě do Pekla na Zemi… hm…

Naproti tomu vaše milovaná Východní Říše – Rusko, je již mezitím generaci znovu Křesťanské, nebo Islámské, ale prostě Věřící, a ti lidé, co z toho vzešli, kvetou… A ovšem i bojují za svou vlast a za její lidi…

Když Pravda vítězí, Lež se stává Hnusnou, a my ji musíme znovu začít odmítat, včetně všech perverzí a další dekadence…
Ohledně třeba lgbtqp – když nic není dost hnusné, je to čím dál hnusnější… A jako obranu mládeže před touhle nákazou bychom měli chtít právo to jasně pojmenovat a hnusit si hnusné, naučit děti správnému vkusu, aby neskončily žít v hnusu… Máme mít právo kritizovat chyby…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
11. 1. 2024 21:14
Odpovědět  P.A.Semi

Ohledně Křesťanství v Rusku: v Rusku je 61% křesťanů, a je tam 71% rusů, a je tam 9% muslimů z jihu, a různé zajímavé a pestré minority a etnika… Řekl bych, že velká většina rusů se tam nyní hlásí ke Křesťanství a je to dobře…

πα½

Radegast
10. 1. 2024 19:09
Ohodnotit příspěvek :
     

To je lež.

Polsku a polskému zemědělství členství v EU náramně prospělo!!!!!!!

Zemědělství v Polsku neuvěřitelné vzkvétá. Polsko také eurodotace směrovalo do veřejné sféry, do infrastruktury – opravili si silnice, postavili dálnice, vodovody a kanalizace.

EU také prospělo Francii, Německu, Rakousku a vzkvétají.

Jediné Česko má problém, ale ne s EU. Česko má problém s kriminalitou, s tolerancí občanů k obrovské kriminalitě!!!!!!!!

CZEXIT by nic nevyřešil, naopak.

V Česku eurodotace rozkradli Klausovi a Zemanovi staří tuneláři a chobotnice Babiš, Kellner, Křetínský,Komárek a kmotříci ODS jako Íčko Langer ve Vésce u Olomouce na “podporu cestovního ruchu”, své soukromé hotely, penzióny, skiareály a golfové resorty.

ijn
10. 1. 2024 19:55
Odpovědět  Radegast

Sestavme žebříček (pořadí) největších zlodějen po dekádách 1990-2000:Klaus+VODA+ kupónovka +IF, Kožený +HC+C, Zeman+Banky, Kočárník+Česká pojišťovna, 2000-2010 Špidla+NHKG+cukrovary+OKD+vstup EU, 2010-2020 Babiš odložení dostavby ETE34, kůrovec. covid19, Krize nergií Bohemia E+DPI, 2020- Fiala válečné dobrodružství s jadernou velmocí….!!!

Můžeme zvolit ještě nějakého politického grázla většího formátu,….všichni už v politice ČR byli a jsou doposud!!! A co Kalousek? ten je všude!!!

Radegast
10. 1. 2024 21:24
Odpovědět  ijn

Kalousek už se třepe, že by mohl být premiérem po odstoupivším Fialovi.

skeptik
11. 1. 2024 11:03
Odpovědět  ijn

Zemanovi nezbylo nic jiného, než vykradené banky po Klausovém sociálním bankovnictví rychle prodat než zkrachují.

10. 1. 2024 22:34
Odpovědět  Radegast

Mluvíte o něčem, o čem nemáte ani ponětí. Polsku žádné dotace nepomohli. Jejich zemědělství vzkvétá jen díky tomu, že naprosto jednoznačně odmítají nesmysly EU v podobě “životního prostoru pro slepice”, “green deal”, “práva hospodářských zvířat” a podobné nesmysly. Jinak dluh Polska je dvojnásobný proti nám. A až teď začne řádit ten eurohujer Tusk, budete se divit, jak budou Poláci v perdeli. Ono totiž dávat 4 % HDP na zbrojení je sebevražda.

10. 1. 2024 19:09
Ohodnotit příspěvek :
     

To je sice všechno pravda, leč v tomto:“Frustrace obyvatel se může k protestům přilít a začít dělat tamní vládě mnohem větší vrásky tím, že protesty za dotace se můžou změnit v protesty proti systému” vidím naději. Což je ostatně i důvod, proč helmutům držím palce – už teď nejde jen o německé zemědělce, neb se nabalují další a další odvětví. Nedotovaná!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Radegast
10. 1. 2024 19:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Největšími příjemci dotací v Česku jsou:
Agrofert a Synbiol Andreje Babiše, Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského, PPF Petra Kellnera a KKCG Karla Komárka.

Dotační parazit Babiš, Kellner, Křetínský… Web Dotační parazit ukazuje, kdo profituje na dotacích https://www.irozhlas.cz/ekonomika/kdo-profituje-na-dotacich-web-dotacni-parazit-nabizi-zatim-nejuplnejsi-prehled_1710031000_pek

Mezi největší příjemce zemědělských dotací v Česku patří podniky Agrofertu či miliardáře Gabriela Večeři.
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/stret-zajmu-evropsky-parlament-rezoluce-dotace-agrofert-szif_2105260500_kno

Administrátor
P.A.Semi
11. 1. 2024 01:22
Odpovědět  Radegast

Jenže ty zemědělské dotace nám zlevňují potraviny, a zejména menším zemědělcům to umožní nějak přežít a případně si nakoupit techniku…

Ohledně Babiše – Inu, chtěli jste Kapitalismus a Demokracii, a když si Lid demokraticky zvolil Kapitalistu do vlády, tak z toho mají euro-soudruzí problém… A ohledně dotací – spravedlivé by bylo všem stejně (na hektar nebo kus dobytka), možná s progresí k menším podnikům, anebo přibližně stejně, to záleží, co spíš chceme podporovat a co spíš nás živí…

πα½

Autor
10. 1. 2024 19:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Když se nazapočte do rovnic a analýz několik prvků, vždycky vychází něco nepochopitelného.
Ale dosaďte si do opblasti těhto prtoblémů americké snahy o ovládání Evropy, německou touhu po revanší (co si budeme lhát, vždyť to vidíme v přímém přenosu) a zájmy jednotlivých zemí především “staré Unie”, pak je jasné, že ONI si sami určili nejlepší podmínky. Sranda je, že si je ničí v zájmu “zeleného údělu” a o ovládnutí Ruska.
Mimochodem ani Poláci – v komentech jako že oni na tom získávají – na tom nejsou nejlépe, protože potřebujete v takovém případě odbyt! Prostě někde TO prodat! A tak postupovala třeba ukázkově Anglie, která svůj průmyslový rozvoj platila penězi za zboží prodanými v koloniích! Např. v Indii zničila kvalitní tkalcovství a začala prodávat svoje – “ušmudlané” látky v Indii za královské ceny …
Protože nikomu v kap systrému nejde o soběstačnost, ale o osobní zisk, pak nikdo se nestará o to, aby země, či národy měly aspoň základní potřeby možnost uspokojit.
Tím, že dotují země jako Německo svoje zemědělství a prodávají jinde, pak naplňují postulát – ovládni trh s potravinami a ovládneš zemi – kolonii …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
10. 1. 2024 19:39
Odpovědět  Peter 008

Poláci hodně prodávali do Ruska, ale konkurovali s Pobaltskými zeměmi, které dnes ostatně nic než zemědělství nemají a i to je u nich na tom špatně. Také dodávali do Ruska a to dokázalo zboží částečně získat odjinud a částečně ho nahradilo vlastní produkcí.
Polské potraviny jsou sice levnější, ale jsou tu problémy s kvalitou. Prostě pokud nebudeme mít kvalitní zemědělství – a to co bylo zničili nejen kvůli tomu, že tu byla JZD, ale proto, že není žádoucí z hledisk aEU, abychom byli nezávislí! Ovládají potraviny – ovládají i nás všechny.
Jestližer dřívě bylo možné krize přečkat na venkově s vlastní produkcí, pak za velmi krátkou dobu, pokud zůstaneme v EU to nebuide možné. Zákaz chovu “některých druhů domácích zvířat” je již schválen a brzo bude následovat zákon o zákazu vlastního pěstování čehokoliv doma, kromě určitého okruhu, ale který nebude vhodný k jídlu. Takhle se připravují kolonie a poslušné obyvatelstvo. pak se můžete rozčilovat, ale když nebudete mít co jíst a co pít, co budete dělat?
Ten problém je mnohem hluibší než se zdá na první pohled.
To, že to nakonec ruchne ale to nezachrání mnoho milionůl zbytečně zemřelých lidí …

Radegast
10. 1. 2024 21:11
Odpovědět  Peter 008

Však ZÁNIK EU se Vám již brzy splní, hlupáčci: “UŽ JE TO TADY!”

Za pět měsíců jsou eurovolby a ani není koho volit. Ve vládách i opozici převážně nastrčené Rothschildovy loutky s úkolem zničit EU.

“Vystoupení z EU je pro Německo nezbytné, shodla se na sjezdu opoziční německá AfD.”
“Prezident Miloš Zeman a předseda rakouských Svobodných Norbert Hofer by rádi posílili roli střední Evropy v rámci EU.”
Židule Le Penová chce, aby Francie odešla z eurozóny a opustila euro.

V roce 2021 v regionálních volbách Francouzi vypískali Le Penovou i Macrona a volby vyhrála překvapivě gaullistická strana Republikáni (Les Républicains), nástupce Chiracovy UMP a de Gaullea.

Proto dne 11. 12. 2022 (kabalistická čísla 11 a 22) Republikánům “byl zvolen” nový předseda, odpudivý židochazarský ha*zl Eric Ciotti, takže nyní vedou průzkumy ve Francii lepenisté a za nimi se ztrátou 12 % macronisté.
Éric Ciotti
comment image

EvaK
10. 1. 2024 21:47
Odpovědět  Radegast

A co jako? Po roce 1989 jsme se snad vypařili? Ne, byli jsme tu a třeba zelenina a ovoce bylo kvalitnější než když jsme vlezli do EU. Vozilo se z celého světa a i na vesnicích se dal koupit losos, píšu o době 1990 až 2004. Před tím zase byly konzervy ze SSSR jako kaviár, levné! Byly konzervy s krabím masem.
Bylo nám lépe, litovali jsme to velmi rychle. Jo a pracovala jsem ve firmě Siemens od roku 1997, po roce 2004 šla tato firma pomalu ekonomicky dolů a v roce 2008 už firma skončila a prodala závod Continentalu.

Pavel z Moravy.
11. 1. 2024 10:05
Odpovědět  EvaK

Nu prostě, skončil sen o zlatém teleti, krajinou cizí kráčíme o žebrácké holi. Komunisté to ale říkali, téměř nikdo to ale nechtěl slyšet, smáli se jim, ponižovali je a jeduflusali. Nebyli vyjímeční, ale spravovali tuto zem pro všechny, nedbali jen potřeb zazobaných a zaprodaných jedinců. Je tady to, co si většina přála, bohužel. Nejhorší je, že se mnoha lidem ani po 34 letech této degenerace nerozsvítilo v hlavě a pořád omílají tu stejnou písničku o blahodárném kapitalismu. Většina z něj má houno, ale už je tak přeformátovaná, že má myšlení jinde než v mozkovně. A ti co si rozdělili ten tučný socialistický krajíc tuto společnost měnit nechtějí, vždyť jim je super hej a to, že některý človíček na ně maká za pár šupů jim je totálně u prd.ele. Toto je ta společnost o které tito týpci snili. Teď to půjde všechno do sra.ček, ale co jiného se dá čekat.

Radegast
10. 1. 2024 20:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Cíl je odvést Čechy, Slováky, Maďary, Poláky z bohaté EU do chudé unie Trojmoří, kde by stejně pořád vládli nosatí Chazaři.

Trojmoří má být železná opona, nárazník, neprostupně oddělující Evropu a Rusko.

Západní Evropa má technologie spotřebního zboží.
Východní Evropa má pracovitou a levnou pracovní sílu, jež vyrobí západní spotřební zboží v montovnách za hrubou mzdu 25.000 Kč/měs., levněji než v Číně!
Rusko je zbrojní a kosmická velmoc a největší země na světě s nejvíce surovinami.

EU + Rusko společně jsou neporazitelné a soběstačné.

Nepotřebujeme mentálně zaostalou Čínu s Rothschildovou digitální diktaturou. Nepotřebujeme šunty z Číny vozit neekologicky kontejnerovými loděmi přes půl světa do EU.

Rusko je nyní obklíčeno a vmanipulováno do situace dodávat levnou ropu, plyn, dřevo Číně, ne EU.

Vrážet klín mezi spolupracující Rusko a Evropu či spolupracující Rusko a Japonsko je už 200 let stará doktrína Napoleona a Británie, pak americké politiky.

Napoleon I. – bitva na Berezině 1812, milion Francouzů padl v Rusku
Napoleon III. (synovec) a Británie – Krymská válka 1853–1856
comment image

Pavel z Moravy.
10. 1. 2024 20:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Já bych se zastavil u těch dovozových potravin z Ukrajiny, o kterých pan Cháb říká, že to co se vykládá je lež, aby to neublížilo zdejším zemědělcům. Nu já si myslím, že v podmínkách jaké tam dnes panují by měl být s hodnocením kvality ukrajinské pšenice a dalšího opatrný. Prosím, nikdo to těm kdo to chtějí konzumovat nebrání. A dále bych rád věděl jak to ví, že jsou ty potraviny v pořádku. Dnes jsem četl, že Gates chce mrna vakcíny valit a už někde valí do zvěře, možná i do domácí zvěře, snad i do zeleniny. A Ukrajina je jak se zde často píše amícká laboratoř. Takže pozor s takovým hodnocením. Pane Chábe, bohužel nemám ve vaše slova důvěru.

Bety
10. 1. 2024 22:00
Odpovědět  Pavel z Moravy.

Také v ty potraviny nemám důvěru, už jen proto, že nevěřím, že vůbec někomu na českých zemědělcích záleží. A vůbec – všude tam, kde jde v prvé, druhé, třetí…. řadě o zisk, jde kvalita
k čertu. A nevěřím vlastně ani tomu, co se vydává za české potraviny, protože na obaly si dnes může kdekdo natisknout cokoli a kontrola se rovná nule. Kolonie jsou tu přece od toho, aby pracovaly na cizí a žraly to, co se jim milostivě dá, pokud se jim něco dá. Když byly v 19. století v Indii hladomory,
Anglie nejen že Indům nepomohla, ale odvezla i ty potraviny, které jim ještě zbyly. A jestli si někdo myslí, že je to minulost, tak se plete.

Pavel z Moravy.
11. 1. 2024 10:23
Odpovědět  Bety

V té pozice v jaké byla kdysi Indie a jiné kolonie jsme dnes my. Národ si ale stále volí do čela země ty, kteří tuto naši porobu podporují. Této zemi již není pomoci. Každý hrabe na svém písečku a řeší pouze svoje přežití. To jsme tedy dopadli. Mohl by se někdo divit, kdyby ti mladí, co jim to ještě myslí vzali nabídku presidenta Putina vážně, požádali o ruský pas nebo občanství, naučili se jazyk a zmizeli odsud? Já tedy ne, já bych to těm vzdělaným, rozumným a myslícím jednoznačně schvaloval. Být mladý, tak bych tady pod nějakými Pekarovými a jejich 150 pohlavími bez možnosti vychovat si v králíkárně svého macíka nežil. Taková rodná hrouda je potom k ničemu. V takové jakési diktatuře vrchnosti žít je pouze žití pro otroky.

JoFa
10. 1. 2024 20:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Tento článok od Kulhavého je z môjho pohľadu lepší, prirovnáva vás Čechov k nemeckej situácii. Mnohí z vás sa cítia viac do Nemecka ako na východ a preto už by som po vzore Nemcov očakával nejaké protesty aj tu.
https://cz24.news/jindrich-kulhavy-zemedelci-nikoho-nezajimaji/

Pavel z Moravy.
11. 1. 2024 10:40
Odpovědět  JoFa

Ale hov.no se cítí více jako Němci. Možná nějaká ta mladá generace, ale staří určitě ne. A myslíte si, že by staří a kulhaví sedmdesátníci a osmdesátníci měli spasit tuto zemi? Povězte mi pro koho? Vy máte Blahu, perfektní chalan. Zdravím ho a přeji jeho malému narozenému Jonáškovi všechno nejlepší. To je chlap podle mého gusta. A máte jich ještě pár v záloze. Prostě máte nějaké ty svoje Jánošíky. Tady jsou pouze mladí, kteří čekají kolik procent jim přibude na účtu nebo kolik vydělají na nějaké finanční transakci. Já starý osel jít bojovat za tyto mlaďochy, kteří jsou otupělí jak berani? To už se raději potom odbelhám do toho Ruska a půjdu tam složit svoje kosti.

Drak
10. 1. 2024 21:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč se k protestům německých zemědělců, dopravců a ostatníc zaměstnanců nepřipojjí naši občané? Máme se snad nás lépe, než oni? Nebo jsme jen větší poserové? To se neumíme vzít sami za sebe a budeme čekat, že to nějak dopadne, jako to vžycky děláme? Kde jso ti tzv opozičníci, SPD, PRO, odborníci, kde jsou, když se nabízí přříležitost, něco změnit?

Boomer
10. 1. 2024 21:41
Odpovědět  Drak

.. no, možná si naši občané uvědomují, že ztráta dotací pro německé zemědělce by byla manou nebeskou pro zemědělce naše.
Ony totiž ty německé dotace jsou prý několikanásobně vyšší…

jiří
10. 1. 2024 22:21
Odpovědět  Drak

comment image

10. 1. 2024 22:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Dovolím si s autorem nesouhlasit. Pokud je pokřivená dotacemi základní zemědělská prvovýroba v celé EU, pak jakékoliv znevýhodnění domácích zemědělců způsobí dramatický pokles vlastní produkce. To koneckonců vidíme u nás. Dotace se místo producentům zemědělských komodit dávají majitelům, kteří nechávají pozemky ladem. Československo bylo plně soběstačné ve veškeré zemědělské produkci, která byla schopna být vypěstována v našich zeměpisných podmínkách. ČR v současné době produkuje 35 % vlastní spotřeby. Zbytek se kvůli dotacím dováží. Proto dnes rajče je hmota bez chuti a vůně. Ono totiž dnes funguje EU tak, že Dánsko dostane dotaci na pěstování selat, Španělsko na výkrm prasat a Německo na zpracování masa. Tak se selata nesmyslně převáží z Dánska do Španělska na výkrm a prasata posléze do Německa na zpracování. Mimo to dotace na biopaliva zničila nejúrodnější zemědělskou půdu, protože řepka ji vyžere ze všech živin na roky. Spletitý kořenový systém řepky zabraňuje pronikání vody do krajiny. Za 34 let po převratu 17% úrodné zemědělské půdy u nás padlo na stavební parcely, podíl lesů se v krajině snížil o 13%. To jsou totiž důsledky dotací EU.

Radegast
10. 1. 2024 23:54
Odpovědět  pavelpe

Nadprodukci má Česko v obilovinách, řepce a mléce.

Přičemž ve 30. letech Československo produkovalo ročně 5 miliard litrů mléka, za socialismu jsme produkovali ročně 4,5 miliardy litrů mléka, nyní Česko 2,5 miliardy litrů ročně, rozdíl se usušil v PMV Sunar Zábřeh na Moravě a sušené mléko se exportovalo do Afriky a SSSR.

Musíte pít více mléka.

Radegast
11. 1. 2024 00:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro EvaK

Máš se dobře, esesačko ódéesačko? Jiným tady šlo o kejhák a už nežijí! Máš na rukou krev!

Myslíš si, že se věci děly samy od sebe?! Havel, Klaus, Lux OF, ODS, KDU-ČSL naschvál zničili naše zemědělství už v 90. letech! Oni rozbíjeli zemědělská družstva a pustili západní (silně dotované) potraviny na český trh!

Naopak od vstupu do EU v roce 2004 si zoufalí čeští zemědělci a potravináři slibovali, že konečně padnou cla a dostanou se svými jogurty atd. na západní trhy. Jenže to se Čechům nepovedlo, protože Rakušáci a Němci jsou patrioti, do svých supermarketů žádné české potraviny zásadně nepustí. I když české jogurty byly kvalitnější a levnější než německé. Bylo nám dovoleno jen vyvážet cisterny mléka do Müller Drážďany.

3T z ODS – Tlustý (ODS), Tyl (ODS), Tomášek poradce ministra zemědělství Kubáta (ODA) – se vrhli v roce 1991 na rozpouštění zemědělských družstev. Zákon č. 229/1991 Sb. Zákon o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku Platnost od 24.06.1991
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1991-229

Havel hýkal o „temných slušovických žilkách“ v projevu na Václavském náměstí 21. srpna 1990 a vy jste mu tleskali!

Administrátor
P.A.Semi
11. 1. 2024 01:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdy Lidu dojde, že cla jsou prospěšná, že Protekcionismus lidi chrání (Protectionism protects people) ?
Otevřená ekonomika se hodí hlavně Globálním Kupcům (Global merchants), anebo levným producentům, dnes bohužel většinou z Číny…

Naše otevřená ekonomika našim producentům neprospívá… To cizí otevřené ekonomiky našim producentům prospívají lépe, když tam můžeme snadněji odsud exportovat…

Naši lidé ale mají zboží bez cel levnější, ale nevidí si na špičku nosu a příští generaci, že a proč by měli podporovat zdejší ekonomiku (a producenty a zaměstnanost) proti cizím…
Zdražit dopravu je také logické řešení, jak podpořit místní produkci, jenže leccos zdraží a nebude to populární, protože lidé nejsou dost uvědomělí, když se to v nich nepěstovalo včas…

πα½

Putinovec
11. 1. 2024 07:43
Odpovědět  P.A.Semi

Naše otevřená ekonomika našim producentům neprospívá… To cizí otevřené ekonomiky našim producentům prospívají lépe, když tam můžeme snadněji odsud exportovat…

Vy vážně věříte tomu , že EU je tady proto , aby jeho kolonie prosperovaly ? To je plné nepochopení otrokářského systému .
Problém je v tom , že v ČR byla záměrně zlikvidována ochrana spotřebitelů zrušením ČSN a Naše vlastní soběstačnost v potravinách .
Není to náhoda , je to záměr .

Pavel z Moravy.
11. 1. 2024 10:45
Odpovědět  Putinovec

Ale vždyť je to mladý naivka, jeden z mnohých.

Administrátor
P.A.Semi
11. 1. 2024 19:27
Odpovědět  Putinovec

Jste zaslepený svou GP pověrou, vidíte strašáka i kde není…
Tenhle fanatismus je škodlivý v tom, že demoralizujete lidi, že to stejně všechno určí všemocný tajný “bůh” GP a žádný odpor nemá smysl, a když náhodou někde vyhraje lidový kandidát jako třeba Fico na Slovensku, tak to je prý stejně záměr všemocného GP…?

Naše otevřená ekonomika a absence norem tu pomáhají cizím exportérům, z Německa Francie atd, na úkor našich producentů, ale zlevňuje to zboží pro naše lidi, takže neprotestují, protože si nevidí dál, než na vlastní talíř a do vlastní peněženky…

Není to nic o “otrokářském systému”, prostě se to někomu vyplatí…

πα½

Putinovec
11. 1. 2024 20:44
Odpovědět  P.A.Semi

To už není o naivitě . Tady je to mnohem hlubší . Patologické .

Administrátor
P.A.Semi
12. 1. 2024 16:41
Odpovědět  Putinovec

To je…

Proč vám nedochází, že zbožšťujete (na té negativní straně, to je jedno) nějaké mystické GP a tím berete lidem chuť s tím něco dělat?

Proč nevíte, že jsou náboženství pozitivní a negativní, že třeba zatímco Křesťané a jiná náboženství uctívají hlavního Hrdinu, který reprezentuje Dobro, Lásku a Pravdu, a oslavují Zrození, tak třeba Židi uctívají Holocaust, masovou vraždu a lež, a vrchní hrdina Hitler je tam ztělesněné Zlo… Je to nejabsurdnější anti-kult…

A to vaše GP je také anti-kult, zatím víc směšný než hrozivý…

A ovšem narozdíl od skutečného Boha je to GP jen výmysl na ovládání lidí do pasivity a tím i do otroctví…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
12. 1. 2024 16:56
Odpovědět  P.A.Semi

A ještě tedy vysvětlení:

Nadhodnotu lidské práce čerpá každý rozumný Systém a používá se to k obecnému dobru, staví se z toho silnice a školy a zdravotnictví, podporuje armáda, věda, sociální systém…

Za Socialismu tu nadhodnotu čerpali (vykořisťovali?) ve velkém, tabulkové platy byly silně podhodnocené, a vybudovali tady z toho spoustu věcí…

Naproti tomu, v Komunismu bez “vykořisťování” tu žili Slované, nebo v Americe Indiáni, v malých vesnicích, nic víc než Chalupy a Stodoly si nepostavili, nezbylo po nich nic… První Říše, co šla kolem, je smetla… V Rusku to, co zbylo z před-křesťanské společnosti v křesťanských knihovnách jeden úředník objel a zničil… Nebylo toho nijak moc… To kdybyste chtěli vymazat Křesťany, nebo Socialismus, tak to jeden úředník nevymaže, protože jsme toho vybudovali spoustu…

To ale není Otrokářství, to jsou různé formy Socialismu, že jsou lidé donuceni spolupracovat pro Společnost (Society)…

Vy ale nemusíte pracovat, to starost o vlastní Rodinu vás nutí Zodpovědností, abyste si neodjel vklidu polehávat na pláži na Jamajku… Akorát byste i tam zjistil, že pracovat se musí všude, pokud nevykořisťujete práci jiných…

Administrátor
P.A.Semi
12. 1. 2024 16:58
Odpovědět  P.A.Semi


a v současném Západním systému tu Nadhodnotu ještě filtrují Bankéři a něco jim zbyde za nehty, ale velká část se zase okruhem vrací zpátky do Společnosti, i nyní se tu a tam něco dalšího buduje, právě z této Nadhodnoty lidské práce…

A pořád ještě to není Otrokářství… Vy s nimi nemusíte spolupracovat, můžete si odjet, můžete živořit pod mostem z žebrání, můžete leccos, když se uskromníte… Nikdo vás nenutí na ten jejich systém vydělávat, ale pak zas nemůžete čerpat výhody, které z toho plynou…

Takže jestli jste něčeho otrokem, tak především vlastního pohodlí, a zodpovědnosti o vlastní rodinu, která najednou odjet pryč nemůže… Ty vás tu drží pracovat a tím pádem i odvádět daně, ne Systém, ani různí Paraziti…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$