Orientace na jih a východ je jistější než nespolehlivé sliby západu. 

V pátek 31. března vstoupila v platnost aktualizovaná koncepce zahraniční politiky Ruska. Úprava strategického dokumentu se podle prezidenta RF Putina stane základem jednání země ve střednědobém a krátkodobém horizontu. K načasování a významu dokumentu v současných reáliích se pro neČT24 vyjádřil poslanec za SPD a bývalý diplomat Jiří Kobza.

Změnu ve směru zahraniční politiky Ruska schválil ruský prezident Putin a blíže okomentoval ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Naše aktualizovaná koncepce zahraniční politiky již bude hovořit o nutnosti ukončit monopol Západu na utváření rámce mezinárodního života,“ řekl šéf ruské diplomacie. V komentáři k dokumentu dodal, že Západ brání vzniku nových světových center ve světě.

Ze zveřejněné koncepce vyplývá, že Rusko považuje USA za hlavní zdroj rizik pro svou bezpečnost a mezinárodní mír. Západ přitom není Ruskem považován za nepřítele. Důležitý význam přitom nabývá spolupráce s Čínou a Indií. Cílem Ruska v blízkém zahraničí se proto stává proměna regionu v zónu míru a prosperity.

Důsledky nového směru zahraniční politiky Ruska nebudou pro Evropu přínosné, domnívá se poslanec parlamentu za SPD a bývalý diplomat Jiří Kobza. V komentáři poukázal, že jde o zcela logický směr vývoje.

„Nový směr zahraniční politiky Ruska je především výsledkem trvalého tlaku a řady provokací ze strany Západu či jeho proxy států. Zásadní změna orientace na Čínu a potažmo státy BRICS+ byla předpokládatelná a již několikrát jsem to říkal (k hluchým uším) i v ČT. Tento vývoj je naprosto logický a ve svých důsledcích hospodářsky poškodí zejména EU,“ poznamenal politik.

Uveřejněná koncepce vůbec poslance nepřekvapila. Potvrdil, že šlo o dávno jím předpovídaný krok: „Je zvláštní, že ruské vedení s ním tak otálelo, pravděpodobně v naději, že se ta najednou vzedmutá nenávist vedení EU a USA proti Rusku zklidní. Nyní vidí, že orientace na jih a východ je jistější než nespolehlivé sliby západu.“

Před několika měsíci bývalá kancléřka Merkelová odhalila, že podepsání v roce 2014 Minských dohod bylo pouze manévrem k prodloužení času pro další vyzbrojení Ukrajiny. Rusko se z toho poučilo, tvrdí Kobza. Upozornil i na rostoucí nespokojenost Evropanů s politikou národních vlád.

„Na neplnění dohod jsou Rusové velmi citliví a divadélko kolem minských dohod (viz prohlášení Hollanda a Merkelové) je zřejmě poučilo v tom, co lze od ‚demokratického‘ západu čekat. Tak podle všeho od něj již nic dobrého nečekají. Pozoruhodné je, jak v evropských státech roste široký lidový odpor proti současné konfrontační politice vedení západu. Bude velmi napínavé sledovat výsledky nadcházejících voleb v EU, ale i např. na Tchaj-wanu,“ zdůraznil bývalý diplomat.

Politik poznamenal, že zákaz využití fosilních paliv z Ruska bude mít pro Evropu fatální finanční následky. Nový dokument podle Kobzova názoru přitom zásadně ovlivní geopolitické rozložení sil. Sankční politika přirozeně otočila vývoj zahraniční politiky Ruska směrem k sousedním státům na východě.

„Evropa bez ruských zdrojů je přinucena nakupovat draze z USA a nemá finance (podívejme se na rostoucí zadlužení států EU), aby tento cenový náraz ustála. Tlak na Rusko vyvolává tlak na vyšší úroveň spolupráce států BRICS a uvědomme si, že Rusko, Čína a Indie jsou jaderné velmoci. Doba duálního rozdělení moci je pryč a mocenská centra se posouvají na východ. Důkazem je i nově uzavřená dohoda Saudská Arábie – Irán, zprostředkovaná Čínou,“ podotkl poslanec Jiří Kobza.

Sledujte neČT24 | Zpravodajství pro ty, kteří používají zdravý selský rozum.

sdíletj na

3.9 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek
43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
5. 4. 2023 14:14

Parafráze známého výroku:
“To zas bude v álejích infarktů!”

jiří
5. 4. 2023 16:18
Odpovědět  Peter 008

Celá takzvaná (j)elita založená na ovládání, zabíjení a mučení skončila. Jde o to na které “straně” stojíme. Začíná zlatý věk lidstva.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sergej
5. 4. 2023 16:45
Odpovědět  jiří
sergej
5. 4. 2023 17:00
Odpovědět  sergej

Tak přímý přenos přeskočil a je to tohle.
https://www.facebook.com/janapeterkovaofficial/videos/560391449261033

Pavel K
5. 4. 2023 18:23
Odpovědět  jiří

Tak pro ČR asi moc Zlatý nebude až se ozvou věřitelé. Vláda ČR věnovala ukrajině spoustu miliard včetně zbraní, které už nikdy neuvidíme, ale hlavně a to je problém se prý i za ukrajinu ve splácení zaručila. Nemusím snad říkat v jaké je situaci ten co ručí, když dlužník nesplácí. A to si údajně měli půjčit spoustu miliard euro o kterých ani ručitel možná neví. Nó po kom asi věřitelé půjdou, když dlužník neplatí. Můžete hádat klidně třikrát. 😥😥🤦‍♂️🙄👎

jiří
5. 4. 2023 19:26
Odpovědět  Pavel K

Nic splácet nebudeme. V právní rovině jsme stále ČSFR.

Pavel K
5. 4. 2023 20:41
Odpovědět  jiří

Doufejme. 🤣🤣🤣🙋‍♂️

unor 2022
5. 4. 2023 14:38

Vyzvonit si klici posledni model naparovaci zehlicky, papenova hrnce a P. Fialu se ukazalo nic moc.
U dalsiho zvoneni bychom meli vice premyslet o skutecnem smyslu zivota a zpusobu jak k nemu kracet..

Gales
5. 4. 2023 15:23
Odpovědět  unor 2022

Na Fialu čeká papiňák v pekle.

jiří
5. 4. 2023 16:27
Odpovědět  Gales

.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
5. 4. 2023 16:29
Odpovědět  unor 2022

Jde o to, jakými klíči se bude zvonit.
https://cdn.alza.cz/ImgW.ashx?fd=f16&cd=CMP909

Zdena
5. 4. 2023 16:42
Odpovědět  jiří

Já bych to viděla na francouzaky a hasáky ve Strakově akademii

Pavel K
5. 4. 2023 18:27
Odpovědět  Zdena

Jestli to dopadne s tím dluhem za ukrajinu naším splácením, jak píši výše, tak vám ty hasáky vezmou protože nám tu nebude patřit ani klika od domovních dveří. Ende, Amen. Vymalováno.

ANTIUKRAJINEC
5. 4. 2023 18:35
Odpovědět  Pavel K

Na to je úplně jednoduchá rada:ISLANDSKÁ CESTA!!!!

Pavel K
5. 4. 2023 19:30
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Tam byla situace stejná, teď už nevím.

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 00:40
Odpovědět  Pavel K

ISLANDSKÁ CESTA Z BANKOVNÍ KRIZE

Islanďané namísto aby své banky zachraňovali na úkor daňových poplatníků, tak: Své banky nechali zkrachovat, znárodnili je, a 26 bankéřů hnali k soudu. A šli do tepláků, kluci jedni práskaní. Horní sazba 6 járů. Jo, a vyměnili vládu; premiéra taktéž hnali k soudu. Uznán vinným, leč nepotrestán (zjištěna rakovina). Ale a hlavně – drželi při sobě a nepodvolili se ani slznému plynu, ani obuchům. Naopak – čím více do nich mydlili, tím byli odbojnější.

Islandská cesta v krocích:

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 00:41

2009
Islanďané protestují před parlamentem a donucují k rezignaci předsedu vlády a celý jeho vládní blok. (Svět volá po splacení dluhu vůči Británii a Nizozemsku v astronomické výši 3,5 miliard eur, Islanďané na svět se-rou, že všechno má svůj čas – dobře vědí, že je to nátlakové šméčko anglosionistů.)

2010
Islanďané vyšli do ulic a vybojovali si zákon o obecném referendu. V lednu 2010 ho prezident odmítl do schválení EU ratifikovat. Lidé znovu vyšli do ulic.

V březnu rozhodli v referendu odmítnutí zaplacení dluhu Britům a Holanďanům; klientům islandské zkrachované internetové banky Incesave a donutili vládu, aby vyšetřila, kdo z vládních činitelů je odpovědný za krizi. Zatčeno několik vedoucích bankéřů a manažerů.

Připravují novou ústavu, která již není kopií dánské, jak tomu bylo doposud.

Ústavotvorné shromáždění složené z lidí přímo volených občany zahájilo svoji činnost v únoru 2011 a předložilo návrh ústavy na základě konsensu a doporučení. Tato je schválena parlamentem vytvořeným po nových volbách.

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 00:43

2011 – 2015
splacení úvěru Faerským ostrovům, Polsku a severským zemím. V říjnu 2015 splacen úvěr MMF
a zároveň
stahují svou žádost o vstup do EU (podanou 2009). Přístupové rozhovory zastaveny. (Se vsadím, že teď vrněj spokojeností)

2016
V plné výši odškodňují všechny klienty zkrachované internetové banky Incesave – tedy včetně Britů a Holanďanů.
(A to přesto, že nemuseli, jak rozhodl r. 2013 soud Evropského sdružení volného obchodu. Jinak řečeno, dokud na ně vlády Británie a Holandska vyvíjeli tlak a zostouzeli je, nasr-ali jim, teprve až po vyhraném soudě Holanďanům a Britům dali dobrovolně a ze své vůle to, nač v podstatě neměli právní nárok a oč tak vehementně a nevybíravě usilovali. Hm… Už chápete, proč je nejstarší ( od r. 930) parlament světa právě na Islandu?)

Současnost: Všechny dluhy splaceny, země na vzestupu.

Tolik stručná historie “islandské revoluce”. Tolik k přímé demokracii. A hlavně tolik k hrdému, statečnému a nezlomnému pidinárůdku (cca 363 000 ob.), který nade vše miluje mír, vlast, svobodu.

Pavel K
6. 4. 2023 08:51

Dobrá Milane díky, ale u nás v ČR si myslím že je to daleko horší a to po všech stránkách. Tzn od peněz po covid a jeho následky, zničená ekonomika a rozkradená republika. Jó píšeš 3,5 miliardy éček ale tuna je toho prý daleko více. 🙋‍♂️

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 10:56
Odpovědět  Pavel K

U nás je to mnohem horší hlavně díky zbabělosti, sobectví (já se mám zatím dobře a co mi po nich a taky kdo by se tam tahal) a hlouposti většiny občanů. Nemluvě už o neschopnosti se sjednotit, i když už jde o všechno. Proto jsem to sem hodil. Pro porovnání, jak ubohé, přízemní duše jsme.
Umíš si představit, že by u nás lidi vyrazili do ulic jako ve Francii? Já ne. Namísto jedné všelidové půlmilionové demonstrace a generální stávky, týden co týden jedna pártisícová slezina tu tam, tu onde, a tam kecy, kecy a kecy, že právě tahle strana a tenhle lídr je tím spasitelem co vyškubne národ ze sra-ček a fuj tenhle a fuj tamten a pojdte všici pod má křídla at se sjednotíme!
A to žvástá tu ten kapesní Napoleon, tu onen, tu tam, tu onde, a je to v pýči. Nakopal by ty “vlastenecký lídry” do drž-ky jednoho vedle druhýho.

Pavel K
6. 4. 2023 17:41

Nojo jsme to TY smějící se bestie, jak o nás kdysi prohlásil Říšský protektor.

Vanja
5. 4. 2023 14:42

Bude spousta infarktů, ale po čem hovno, to zůstane.

Teuton
5. 4. 2023 14:51

Víte, co mi připadá legrační ? V nejbližší době sem k nám mají přijet drábové a biřicové z ukrajinské vojenské policie a nahánět zdejší ukrouše. Koho doženou, tomu předají povolávací rozkaz. Dokonce i ženským. Takže uklízečka z Kaufláče či hajzlbába z nákupáku dostanou mundúr a čtrnáctidenní výcvik a pomažou válčit za toho jejich zkorumpovaného a zfetovaného klauna Zelenského. Banderovcům už fakt musí hořet koudel u konečníku, když vymýšlejí také zhovadilosti. Teda Ukrajinu vůbec nemusím, mám ten jejich nacistický bordel na háku, ale snad bych i nějakému Vasilovi a Vasilise pomohl, aby se tomuhle vyhnuli.

Velitel
5. 4. 2023 15:14
Odpovědět  Teuton

A představujete si to jak? I když v ČR máme ukrajinského premiera Pjotra Grigojijeviče Fialenka, Ukrajina zde není a neplatí tu ani ukrajinské zákony ani nějaké povolávací rozkazy Čili i kdyby nakrásně přijeli, předali tak ukroš poděkuje za dovoz toaletního papírů a tím to končí.Ukrajina by totiž musela požádat o deportaci daného ukroše na ukrajinu,ale tam by ho pro změnu nemohla ČR vydat, bo mu poskytla azyl a jeden z důvodu proč mu ho poskytl byla právě válka, čili ho nemůže vydat aby do té války šel.
Game over

Teuton
5. 4. 2023 16:15
Odpovědět  Velitel

A víte, co mi na tom připadá nejlegračnější ? U nás jsou tisíce a tisíce ukroušů vojenského věku, kteří se ale určitě zlanařit do války nenechají. Zatímco na Ukrajině proti sobě bojují desítky Čechů. Někteří na straně nacistických banderovců, jiní na straně Rusů. Větší paradox abys pohledal…!

jiří
5. 4. 2023 16:41
Odpovědět  Teuton

Třídění zrna od plev?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
5. 4. 2023 18:36
Odpovědět  Teuton

Byl jsem s babičkou v kaufu je to dvě hoďky. U zeleniny jsem si všiml chlapce co tam dodává zboží. Byl nějakej pomalovanej, mu říkám kdopak ti z maloval vizáž? Prý šel v noci s knajpy a vidí někdfe někoho dělat nekalé věci. Tak že mu chtěl domluvit a dostal hned dvě mezi světla. Prý úká. Tak mu říkám příště se otoč a dělej jakoby nic, buď rád že neměl kudlu nebo pifpaf. Tak že mě příště poslechne. Šikulka byla by ho škoda. 🙄😥🙋‍♂️

Autor
5. 4. 2023 18:34
Odpovědět  Velitel

Zapomeňte na právo u vlády, která sama přišla k moci porušením práva!
Poruší jej kdykoliv se jí to bude hodit.

Gales
5. 4. 2023 15:21

Dneska je ,,Škaredá středa”. Na znamení zrady Jidáše se peče pečivo ve tvaru provazu. Je třeba napéct toto pečivo a na vyjádření postoje občanů k poslancům,ho rozházet po poslanecké sněmovně.

Velitel
5. 4. 2023 16:17
Odpovědět  Gales

Jasně ty naš dobytku, my tě potrestáme tím, že tě nakrmíme, to už si snad raději nedejte to viržínko tím stát nevybere daně a dobytek bude mít hlad.

jiří
5. 4. 2023 16:44
Odpovědět  Gales

Jedině kdyby se “upeklo” z ho ven.

ladik
5. 4. 2023 16:12

Nejen v zahraniční politice, Ale jak Chazin v News front píše “v posledních letech dochází v Moskvě k určitým změnám, které souvisí se začátkem diskuze o sociální spravedlnosti v zemi. Zároveň se přijímají opatření na realizaci “levého odbočení”, jejichž cílem je oživit tzv. “rudý projekt”…Putin vymyslel určité plány zaměřené na obnovu SSSR v dnešní realitě. V současnosti se již taková rozhodnutí realizují (neutralizace stoupenců prozápadní liberální elity).”

Pavel z Moravy
5. 4. 2023 16:42
Odpovědět  ladik

Psal jsem to zde snad již před půl rokem, vždyť je to do očí bijící a mohou si nenávistníci všeho i toho dobrého ze socialismu vzít poučení. Každý normální a vyzrálý tvor musí vzít z každého systému to vhodné, potřebné a důvěryhodné a použít to v praxi. Velký Muftí jim přece řekl, aby byli hrdí na to co v době SSSR dokázali, Putin mluví se Zjuganovem – o čem asi? To je tak těžké pochopit, že každý systém má svoje jak pozitiva tak negativa a že možný mix těch pozitiv mi může přinést sociální spravedlnost? Jenom naši nenávistníci to nejsou schopni pochopit. Kdyby se jednalo o tu tzv. uměleckou úderku, která je vždy mimo, z pohledu na tuto dnešní je člověku na zvracení, kdyby se jednalo o ty výše postavené, to bych chápal, ale že jsou ve svém myšlení takoví nenávistníci mezi obyčejnými lidmi, kterým ve většině systém nic neudělal, to je opravdu zajímavý úkaz. Mně to připadá, že jeden človíček opisuje od druhého a nechce vypadnout ze své stádní role. Ale ťřeba jim systém opravdu tak ublížil, nejsem ten spravedlivý kdo má právo vyřknout ortel.

jiří
5. 4. 2023 16:45
Odpovědět  Pavel z Moravy

Rozděl a panuj.

Autor
5. 4. 2023 17:18
Odpovědět  ladik

Jak od Putina, tak od Siho byly slyšet slova o odpovědnosti podnikatelů vůči své zemi. A to je v přímém rozporu s kapitalismem v jakékoliv podobě co dosud byl.

miro
5. 4. 2023 17:35

Dneska škemraji v Číně makrolon s kravou eu, putin na ně kašle,ukrouši dostávají na budku,ofenzíva nikde,západ+usa šíli,rusko přijalo novou koncepci zahraniční politiky v které se z eu+usa nepočíta,jo začínají jít hrube do tenkejch, VIVAT PUTIN

aamater
5. 4. 2023 17:42

Má pravdu. A čím skôr sa tak stane tak tým skôr sa rozpadne aj EU. Myslím, že to bude iba na prospech nás všetkých. Vidíte sami kam nás za cca 33 rokov doviedli. Máme sa 100x horšie ako sme sa mali za komunistov!!! Toto je holý fakt.

Pavel z Moravy
5. 4. 2023 18:25
Odpovědět  aamater

Tak to by byl nejlepší čin, který by se nám mohl přihodit. Rozpad EU.

Milan ze Zahrady Čech
5. 4. 2023 18:47
Odpovědět  Pavel z Moravy

A následný rozpad naší vlády.

Pijack
5. 4. 2023 18:56

Naše vláda si stále myslí, že vládneme světu a že nás z té sračky, která přichází, vytáhnou USA jako medvídka z louže 🙂 Nikdy jsem netušil, že důchodovou reformu bude dělat pasáček vepřů, vyhlašovat válku hospodská coura, premiérem bude lempl obdivující nacizmus, nebo státní kasu bude hlídat elektrikář. Tohle je ještě horší, než když Biľak byl pánským krejčím.

Pavel K
5. 4. 2023 19:37
Odpovědět  Pijack

Tak co se týče té elektriky, tak v tom máme tradici. Ne nadarmo se neříkalo, co Čech to elektrikář. Do práce jsme chodili s odporem, pro výplatu s napětím a do vedení jsme se báli vždycky šáhnout. Nóo. 🤣 🤣 🤣

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 00:44
Odpovědět  Pijack

Nenasaka byl proti nim duchovní titán!

josef
5. 4. 2023 19:27

Ono už to nebude přátelství nebo partnerství. Ona to spíš bude tolerance existence a výskytu.