blogpolitika

Operace Panda: Peking podrobil Západ sankcím

Dmitrij Kosyrev

Britská zoo (ve skotském Edinburghu) zahájila zpětné odpočítávání do odchodu pand čínských do jejich domoviny. Stane se tak brzy – možná již v prosinci. Vstupenky si můžete objednat na speciální stránce, kde jsou uvedeny i nejčastější dotazy naštvaných návštěvníků. Včetně tohoto: proč odcházejí?

Odpověď je důrazně zbavena podtextu politiky: smlouva byla na deset let, během pandemie ji měli prodloužit – to je vše. Ale každý chápe, že existuje politika, a ještě jaká. Zvláště vezmeme-li v úvahu, že tento měsíc opustily čínské pandy také Spojené státy (ZOO hlavního města) a na jejich místě nejsou vidět žádní nástupci, tak jako je tomu i u Britů. 

Zde je třeba připomenout, že dnešní Peking navazuje na dlouholetou imperiální tradici obdarování párem pand sousedních království jako symbol míru a přátelství. Opravdu je těžké si představit neagresivnější zvíře. Navíc je tak vzácné, že to současné čínské úřady opravdu velmi neradi předávají: mluví se o jejich služební cestě, dočasném pobytu, po kterém se zvířata vrátí, a pokud mají potomky, patří také čínskému státu.

Pandí diplomacie se dnešnímu Pekingu podařila velkolepě. Kolem těchto zvířat vznikl skutečný celosvětový kult, který značně usnadnil povinnou výstavbu obrovského pavilonu s umělým klimatem pro ně – a tak dále v každé zemi, které byly dočasně darovány. Je těžké vysvětlit, proč a čím jsou tapíři nebo orangutani horší, ale faktem je: máme před sebou nejvzácnější a nejuctívanější zvíře na světě, které se zároveň stalo symbolem Číny místo moudrého, ale  velmi zubatého a nebezpečného draka. 

A je naprosto jasné, že odchod chlupatých zvířátet bez vyhlídek na náhradu je signálem Pekingu pro viníky. Signál je ale v čistě pandském stylu, neagresivní, i když dobře zapamatovatelný. A dostává se velmi snadno k široké veřejnosti: vaše úřady se chovají nesprávně – a vy zůstávejte bez naší milosti. 

Dalo by se dokonce říci, že máme před sebou nejelegantnější případ světové praxe zavedení sankcí, které nepoškodily žádnou stranu, ale vyslaly signál ohledně morálky a slušnosti. Zápaďáci se pokusili mimo jiné o něco podobného s  Ruskem (hysterické stažení některých značek z ruského trhu), ale výsledek, kterého se dočkali, je známo jaký – od nepochopení až po opovržení z naší strany. Ale odvolání pand je jako odvolání ambasadorů, ale vážnější, protože široká veřejnost ví o velvyslancích málo, ale o pandách – hodně. 

Nyní se podívejme, co na toto téma řekl čínský vůdce  Si Ťin-pching v  San Franciscu v projevu na večeři se zástupci organizací spřátelených s Čínou. Tady to je: mnoho Američanů, zejména dětí, se nechtělo rozloučit s pandami a přišlo se do ZOO rozloučit. Kaliforňané by je také rádi viděli vracet se. Pandy jsou dlouho vyslanci přátelství mezi národy obou zemí a Čína je připravena pokračovat ve spolupráci se Spojenými státy na zachování tohoto vzácného druhu, aby reagovala na touhu Kaliforňanů prohloubit přátelské vazby mezi národy. 

No a také dodal, že pro dvě země není možné, aby se k sobě otočily zády – to není varianta. Musíme budovat korektní a vzájemně se respektující vztahy. To vše je samozřejmě politika. Ve skutečnosti je to podstata čínské politiky vůči Spojeným státům. 

Reakce americké (a britské) strany jsou odlišné. Zde je  publikace v USA s titulkem, který se zhruba překládá jako „Dobrou cestu, pandy“ (a vítr vám pod ocas). Autor uvádí, že žije deset minut chůze od té stejné ZOO ve  Washingtonu , ale nikdy se nesklonil k tomu, aby se podíval na čínský pár. A co to je: televizní kamery, včetně helikoptér, doprovázely odjezd mírových vyslanců domů – ano je to ostuda, hanba. 

„Ve skutečnosti jsem ani tak moc nechtěl“ je typická a patetická reakce vážně uraženého člověka, kterému je něco odebráno. Pokud se budeme bavit o shrnutí výsledků diplomatické sezóny 2023 mezi Čínou a Západem, je situace jasná: Západ musí uznat, že se nepodařilo zpomalit rozvoj asijského giganta a jeho přeměnu v jedno z alternativních center globálního vlivu. Vyvinout novou politiku pro vztahy s Čínou a zbytkem nezápadního světa bude trvat dlouho a bude to pro USA bolestné. Bude to těžké a může to vyžadovat změnu vládnoucích elit a následně změnu tónu propagandy, ale všechny ostatní možnosti (kromě totální války) už byly vyzkoušeny. Čína mezitím počká, s ní je vše v pořádku. 

A prozatím síla pandy spočívá v její nepřítomnosti. 

https://ria.ru/20231123/sanktsii-1911195495.html

Překlad Peter 008

sdíletj na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
25. 11. 2023 20:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Čína by měla okamžitě vyhnat všechny západní firmy,které tam podnikají,jejich majetek
okamžitě zabavit a zestátnit a za své zboží,suroviny a technologie by už nikdy neměla
přijímat takové zapráskané a natištěné měny jako je USD a Euro,které jsou k použití
jedině na čínském WC,v brzké době bude ze strany Číny,Ruska,Iránu a dalších svobodných
zemí platit: buď zaplatíte ve zlatě,naturáliích nebo surovinách,nebo máte, soudruzi, smůlu !!

Albi
25. 11. 2023 22:12
Odpovědět  janle57

Pořád neumíme nic jiného, než do politiky prosazovat zápaďácké manýry – a přitom sám vidíte, kam se s nimi lze dostat.

Neraďme pořád kdekomu – ať státu nebo jednotlivcům, když sami jsme v takové bryndě, ze které se nevahrabeme a co horšího, ani vyhrabat nechceme.

Takže: Nejdřív poraďme sami sobě a vyzkoušejme, jestli a jak naše rady pomáhají a pak je teprve rozdávejme. Klidně plnými hrstmi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Aragonit
25. 11. 2023 22:33
Odpovědět  Albi

Sun Tzu, svetoznámy vojnový stratég zo starovekej Číny, raz povedal:
„Diabolský muž kompletne spáli svoj vlastný národ, aby potom mohol vládnuť nad popolom.“
Tak nejak je to s USA. USA vládne najzločineckejšia finančná mafia na svete
https://aragonit11.blogspot.com/2023/11/zelenskemu-volali-z-domu-zo-slonoviny.html

ModrýKlokan
26. 11. 2023 00:30
Odpovědět  Albi

@ Albi

Přesně tak.

Frank
26. 11. 2023 07:33
Odpovědět  janle57

To samozřejmě Číňané moc dobře vědí, ale také vědí, že to nejde ze dne na den.

Boomer
26. 11. 2023 07:58
Odpovědět  Frank

.. už se naučili vyrábět udice a sítě, už se naučili chytat ryby, a teď je na řadě vymezení a zabezpečení revíru…

Pijack
26. 11. 2023 09:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Klídek vážení. Čína se systematicky připravuje na vlastní budoucnost bez nadvlády USA. Postupně si Amíky maže na chleba silnější a silnější vrstvou den ze dne. Čína bohatne – USA chudnou. Čína v klidu jedná se všemi zeměmi diplomatickou cestou – USA nařizují sankce a jejich satelity chudnou ze dne na den. Osvícení politici obchodují – idioti nařizují a chtějí válčit. Osvícení politici prosperují – teroristé chudnou. A je úplně jedno, jak se ty systémy nazývají… jestli je to liberální demokracie, nebo autoritářský systém. Dávám přednost tomu, kde se prosperuje a nezadlužuje. Ty země jsou známé – Rusko, Čína, Indie…

Pavel z Moravy
26. 11. 2023 10:50
Odpovědět  Pijack

Západní model končí, on už také nic moc nabídnout nemůže.

Gales
26. 11. 2023 10:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Politika se dělá i pomocí gest a symbolů.

Markýza
29. 11. 2023 09:04
Odpovědět  Gales

Jestli ne hlavně.

Gales
26. 11. 2023 10:05
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

Pijack
26. 11. 2023 10:33
Odpovědět  Gales

Hrdinové z Kyjevského bunkru 🙂 🙂 🙂

Pan Tau.
26. 11. 2023 11:13
Odpovědět  Gales

Na Ukrajinu dorazily zbraně hromadného ničení.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Radegast
26. 11. 2023 16:42
Odpovědět  Gales

Na ulicích umrzají Češi a vy si děláte legraci z vrahů českého národa? To je prča.

Markýza
29. 11. 2023 09:06
Odpovědět  Gales

No fuj – chudáci Mach a Šebestová! Mám něco lepšího.

https://1url.cz/PuTXA

Spam Gaheris
26. 11. 2023 13:29
Ohodnotit příspěvek :
     

A že se ty postižené státy před odebráním pand neporadily tady v Česku, určitě by jim skvěle poradili naši z pětidemolice! Ti přeci prohlásili na adresu Ruska: Tak vy na nás takhle, to my vám zato rozbombardujeme Karlovy Vary! Tolik moudrosti, kdo by to byl řek, žejo!

Radegast
26. 11. 2023 16:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Doučte se dějepis. Číně nevládnou Číňané, vládnou tam od roku 1636 stejní okupanti Huni Chazaři Mandžuové jako Evropě.

Za 2000 let oběhli planetu nakradli zlato a západní technologie a teď se usídlili zase zpátky v Číně, kterou dobývali jako první před 2000 lety.

Otrokářská digitální diktatura Mandžuská Čína, nový hegemon globalistů.

Frank1
29. 11. 2023 08:53
Odpovědět  Radegast

Vis o Cine kulovy.

Markýza
29. 11. 2023 09:03
Odpovědět  Radegast

Radegaste, jestli vy zase nejste rychlejší, než chytřejší……když se dělal průběžný výzkum DNA zjistilo se, že nejvyšší procento původního, nezměněného genomu mají právě v Číně. Konkrétně 40%, pokud se dobře pamatuju – což je číslo, ke kterému se jinde ani nepřiblíží.
A možná byste si mohl uvědomit, že to, co my vnímáme jako diktaturu, oni vnímají jako přirozený, božský řád. Už tisíce let.

Boomer
29. 11. 2023 10:17
Odpovědět  Markýza

.. a zase jsme u sena, koní a zamilovaných. Marnost nad marnost.. a podobně velký index čistoty genomu mají také Židé z oblastí bývalého carského Ruska, pozdějšího CCCP, ona ta izolace občas nějaké zajímavé plody přináší…
Někdy bych, jen tak jako muška malá, chtěl nakouknout do domácností těch, co ve všem vidí Žida. Otevřou lednici, aha.. zkyslo nám mlíko.. a kůůů*wa, zase ti Židáci!!!!