Omluva Milana Kundery, žijícího ve Francii

Milan Kundera

Myslím, že je to k zamyšlení. Za přicházející globální kolaps životního prostředí bychom měli v prvé řadě vinit bohaté lidi a jimi podporovaný kapitalistický kult bohatství. Bohatí lidé horečnatým a sobeckým hromaděním bohatství vytvářejí největší uhlíkovou stopu způsobující globální oteplování. Dnes lituji, že jsem se jako aktivista v disentu podílel na kolapsu bývalých socialistických hospodářských a politických systémů ve východní Evropě. Za socialistických systémů byly výrobní prostředky a veškeré území celospolečensky vlastněno, což by dnes, pokud by to ještě existovalo, dalo celé společnosti do ruky mocný nástroj a základnu, jak přistupovat udržitelně k naší existenci na zeměkouli a radikálně změnit způsob jakým vyrábíme zboží, používáme přírodní suroviny, energii a všechny veřejné statky. Socialismus (vedle anarcho-socialismu) byl a doposud stále zůstává, nejrealističtější ekonomickou a politickou platformou, která může zbrzdit globální oteplování, které ohrožuje život na celé planetě. Socialistický ekonomický systém je založen na myšlence rovného sdílení všech zdrojů, na společném vlastnictví území a na myšlence produkování k životu pouze nejpotřebnějšího zboží, které je vyráběno tak, aby bylo trvanlivé. Naproti tomu kapitalistický systém (schovávající se za demokracii) je v přesném opaku k této myšlence, neboť je založen na nekonečném ekonomickém růstu, na filozofii plánované krátkodobé životnosti výrobků a neomezeném drancování přírodních zdrojů. Hlavním ekonomickým a politickým cílem kapitalismu je zvýšení soukromých zisků, bez ohledu na skutečné potřeby lidí a udržitelnost životního prostředí. A protože je kapitalistický ekonomický systém vlastněn a diktován různými soukromými, navzájem soutěžícími vlastníky výrobních prostředků, tak se společnost zákonitě nedokáže dohodnout na žádné jednotné akci, která by zpomalila nebo zvrátila katastrofální globální klimatický kolaps. Proto se chci omluvit, že jsem jako součást československého disentu slepě pomáhal zavést principy takzvaných individualistických lidských práv, která ve svých důsledcích vedou jen k sobectví a atomizaci členů společnosti, tak typické pro kapitalistickou společnost. Taková práva jsou falešnými lidskými právy. Nyní uznávám, že zásady lidských práv by neměly být odděleny od přírodních práv a globální ekologie. Dnes lituji, že jsem pomohl zničit socialistické systémy. Zvláště se chci omluvit mé šestileté vnučce, která bude v budoucnu platit krutou cenu za mé bývalé chybné kroky. Stačilo opravit předcházející režim. Umožnit cestování, studijní pobyty a drobná řemesla.

Milan Kundera

https://celostnivzdelavani.cz

sdíletj na

74 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaroslav
2. 11. 2022 12:05

Prosím, uveďte zdroj j

primak
2. 11. 2022 13:53
Odpovědět  josh-xy

A zeptejte se, odkud oni to mají.

Na Internetu najdete už před 2 lety, že je to podvrh, že to Kundera nepsal. Poznamenal jsem to předevčírem na NR, kde někdo dal ten stejný odkaz.

Má Kundera „šestiletou vnučku“. když je bezdětný?

alavis
2. 11. 2022 14:37
Odpovědět  primak

Ale napsaný je to pěkně a lze s tím plně souhlasit!

Albi
2. 11. 2022 15:52
Odpovědět  primak

To může třeba znamenat, že to dítě neměl oficiálně, takže stejně oficiálně nemůže mít a tedy nemá vnučku.
Stát nemusí vědět všechno a naštěstí v takovém režimu, ač se na něm intenzivně pracuje, ještě nežijeme.

Gales
2. 11. 2022 18:05
Odpovědět  josh-xy

Má recht.Já to říkám pořád.Zlatí komunisti. A kdo má zodpovědnost za lidstvo to říká taky.

Pavel
2. 11. 2022 14:49
Odpovědět  Jaroslav

on i solženicyn na stará kolena prozřel

Albi
2. 11. 2022 15:55
Odpovědět  Pavel

A ve svých románech úmyslně lhal a přeháněl. Dodnes ty jeho údaje plno lidí má za historicky ověřenou pravdu.

Gene
2. 11. 2022 16:01
Odpovědět  Albi

Presne tak, podle neho by Rusko v te dobe muselo byt skoro vylidneno.

Peter
3. 11. 2022 12:06
Odpovědět  Pavel

Hodně lidí mu to stejně nevěřili. Dokonce zabránili stavbě nejméně dvou pomníků či memoriálních desek. Rovněž si pokládají otázku, i když Solženicin v úvodu války bojoval na frontě, ale jen krátce, proč se nechal zavřít. Odpověď je jen jedna – nechtělo se mu bojovat za vlast. Ostatně – teď si nevzpomenu na jméno – jeden z jeho spolupracovníků prohlašoval, že vše co Solženicin napsal bylo na základě principu – jedna baba povídala. Toho, co přinesli noví odsouzenci. Ostatně Solženicin za svého života, když ke konci jakoby prozřel, před tím prohlašoval naprostý opak a to za dobrou odměnu.
Já osobně, stejně jako u Kundery, nevěřím na nějaké prozření zázrakem. To musí v člověku dozrávat dlouho a postupně, člověk se musí měnit i ve svých názorech také postupně. Nevím kdo to byl, jestli Kissinger nebo kdo, že napsal jakési „odmítnutí“ své celoživotní „práce“. Je to jako věřit notorickému zločinci, že se polepší.

Drak
3. 11. 2022 13:05
Odpovědět  Jaroslav

Nech toho Cempere a najdi si to.

Fanny
2. 11. 2022 12:08

Poslat tento omluvný dopis na vládu

Peter
2. 11. 2022 12:29
Odpovědět  Fanny

Ale které vládě, té současné nebo té předposlední? Měl by se omluvit všem vládám a lidem od roku 1948 do roku 1989, co budovali ´ČSR a ČSSR. I když všechno rovněž nebylo úplně správně.

me2d44
2. 11. 2022 13:21
Odpovědět  Peter

Podle mého, především by se měl omluvit Českému národu – něco, za co se omlouvá dnes, to bohatě vytěžil po emigraci. Kdo jednou zradil národ, vždycky zradí – a v tom ohledu omluva nemá význam! Jeho „práce“ znám jen z doslechu – ale i had má mírnější jed (na ten jeho protijed neexistuje). A východisko? No, pro vlastizrádce jediné: “ kup si konopný provaz, najdi nejbližší trám, strom, kandelábr – a pověs se sám“ – nic jiného vlastizrádcům doporučit neumím.

Fanny
3. 11. 2022 14:28
Odpovědět  Peter

S tím se dá jen souhlasit.

TTT
2. 11. 2022 12:29

Pokud to opravdu Kundera napsal, je to síla.

Albi
2. 11. 2022 15:34
Odpovědět  TTT

Jen se z toho všichni nezblázněme.
Nepřišli jsme na totéž? Je to pro nás novinka? Kde je rozdíl?

Trvalo to jemu i nám celých 30 let – až už je definitivně pozdě. A někteří neprozřeli ještě do dneška – čí vinou? Nezasloužili se o to snad i ti všehoznalí disidenti – zvlášť ti v zahraničí žijící – a to měrou vrchovatou?
A oni lhali – protože museli vidět ten skvělý západní systém – osobně, svýma otevřenýma očima. Ale oni se považovali za něco víc tím, že hrdinně zdrhli. Proto se zřejmě cítili oprávněni školit a poučovat – dnes to přiznat nahlas není žádná zásluha, ale ubohý pokus o ospravedlnění.

Srovnejme s ukrajinskými „uprchlíky. Taky hrdinové zdrhli a blbci ať bojují. Až se vrátí, pak jim vysvětlí co je to hrdinství a jak v exilu trpěli.

Nebylo to tak v případě našich emigrantů a nás, blbů, kteří se báli utéci?

marie
2. 11. 2022 17:19
Odpovědět  Albi

A proč bych já měla utíkat a nebo se dokonce bát utíkat? Já jsem tady doma a nikoliv CCCP a další státy Varšavské smlouvy. My jsme hrdinové, kteří se nezpronevěřili a zůstali tady. Pak ti co se vraceli po 89, tak nešetřili pohrdáním vůči nám, jací jsme burani. A když jsem je slyšela mluvit německy či anglicky, tak jsem se za ně styděla. 20 let v zahraničí a mektali jak kozy.

milan h
2. 11. 2022 17:52
Odpovědět  marie

kdyz ti nasi emigranti po 89 onemocneli tak utikali se lecit sem a este to vydavali za buh vi co a pritom by nekteri zhebli bo by nemeli na leceni a este to vydavali ze se vratili z lasky k republice

Jirka
7. 11. 2022 09:35
Odpovědět  milan h

Walda Matuška

sizok
2. 11. 2022 12:31

Sype si na hlavu popel? Pozdě.

zdena
2. 11. 2022 13:13
Odpovědět  sizok

ale je to formát chlap – dokáže se alespoň omluvit – veřejně.

Albi
2. 11. 2022 15:36
Odpovědět  sizok

Vidím to stejně.

Pavel z Moravy
2. 11. 2022 12:41

Rozumný člověk ví, že i přes chyby, které se za socialismu staly, zatím na lepší společenský systém nikdo nepřišel.

zdena
2. 11. 2022 13:12

Klobouk dolů…. znám jen velmi málo lidí, schopných takto se veřejně omluvit za své minulé přehmaty. Musí to být pro pana Kunderu nesmírné zklamání.

sizok
2. 11. 2022 13:24
Odpovědět  zdena

Po svém odchodu Čechy pohrdal, hlavně pohrdal svým rodným jazykem.
Pohrdal systémem, který tady vládl. Šel tzv.za lepším.
A že se ve svém soudu zmýlil? To už ví spoustu let, jenom si to nechtěl přiznat.
Pouze zpověď na konci života.

Gene
2. 11. 2022 17:08
Odpovědět  sizok

Pohrdal systemem? Vzdyt to byl komous jak poleno.

José
2. 11. 2022 13:23

Je vidět, že pan Kundera už stárne a to docela markantně, protože kdyby tomu tak nebylo, nemohl by napsat takový blábol. Globální oteplování, neboli klimatická změna, jak se říká, je umělý konstrukt vytvořený socialistickými úředníky a maoistickými aktivisty za účelem ovládnutí společnosti a rozhodování o klíčových procesech, opět tedy jde o peníze.
Celá tato ideologie vychází z mylného předpokladu, že člověk svou činností ovlivňuje klima na planetě. Zapomínají nám však říci, že podíl člověkem vypouštěných „skleníkových plynů“ je ve skutečnosti v řádu promile, zbytek mají na svědomí přirozené procesy na Zemi. Stejně tak zapomínají na to, že nejhorším „skleníkovým plynem“ není sodovkový plyn, CO2, ale vodní pára. Stejně tak zapomínají na to, že jak za Římské říše, tak ve středověku bylo podstatně tepleji než dnes. A stejně nám zapomněli říci, že klimatická změna je jev naprosto přirozený, že je stejně starý jako sama Země. Grónsko bylo zelené, Vikingové tam pěstovali obilí a pásli krávy do té doby, až jednou nepřišlo ani jaro, ani léto. Jen tenkrát nebyl ani internet, ani média a tak se to skoro nikdo nedozvěděl a nakonec nebyli ani ti aktivisti, kteří by tehdejší klimatické změně chtěli zabránit.

Peter
2. 11. 2022 14:31
Odpovědět  José

Globální počasí se změní natolik, že se z nás stanou dinosauři nebo nepřežijeme! 🙂 🙂
Co by tenkrát v Grónsku udělali? Aktivisté by se myli jen ve vařící vodě? Nebo by všude zapalovali ohně na ohřátí ovzduší?

Takovým zpovědím jako je tahle nevěřím.
Vodní pára je ta vrstva, která i když není v podobě mraků, nás chrání před vražedným vesmírným zářením. Pokud je voda ve správném koloběhu na povrchu – vodní plochy – tráva, nízký porost – stromy keře – živočichové – naopak způsobuje přijatelnější životní podmínky. Ostatně mraky nás chrání před ohříváním povrchu. Voda je značnou částí našich těl, prostě všech živých organismů.
Když si uvědomíme kolik stromů bylo pokáceno v lesích po celém světě bez faktické obnovy, jak se zachází s životním prostředím – zabírání půdy pro i „zelené stavby“ – např. solární a větrné elektrárny, dostanete porušení oběhu vody v přírodě. Tady je část problémů, které jsou skutečné.
Ostatně celý ten humbuk kolem „Green Dealu“ není nic jiného než další pokus o ovládání zemí dalším neokoloniálním nástrojem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Bety
2. 11. 2022 14:34
Odpovědět  José

Já s vámi souhlasím. Nevím, jestli to psal Kundera, ale připadá mi to jako získávání dalších
oveček, těch, kteří si uvědomují že socialismus měl svá značná plus, pro destruktivní program Green Dealu. Nejde v něm totiž o ochranu přírody, ale o zbídačení obyvatelstva a kontrolu
nad zdroji právě těmi bohatými. A samozřejmě o moc.
Doporučuji knihu Michaela Crichtona Říše strachu. Dost mi otevřela oči Pokud si ji přečtete –
je bohatě odzdrojovaná – nezapomeňte na dodatky. Jsou výmluvné.

Albi
2. 11. 2022 16:15
Odpovědět  José

„Globální oteplování, neboli klimatická změna, jak se říká, je umělý konstrukt vytvořený socialistickými úředníky“?

Proč socialistickými? Není to snad problém vytvořený uměle a určitě ne v zájmu socialismu a dokonce ani tzv. socialismu? Zatím se to děje právě v režii posledním fáze končícího kapitalismu.

Pozn: Socialismus je lidštější (jak dnes vidíme) idea na rozdíl od tvrdého kapitalismu (jak dnes už vidíme taky). Oboje v absolutní teoretické podobě uskutečnit nejde, jak už to tak s každou ideou bývá.
Tzv. socialismus je oblíbená nadávka většinou těch, kteří nemají ani tušení oč jde a navíc jsou líní si vymyslet adekvátní název pro novou postkapitalistickou současnost.

David
2. 11. 2022 16:38
Odpovědět  Albi

Zatím to prosazuje jen EU a v tom se jistě shodneme, že zrovna ta socialistická je. Svět se přepóloval, před rokem 89 byla jedna Moskva a teď máme tři – Berlín, Brusel a Washington se všemi neblahými důsledky a protože jsou tyto „Moskvy“ tři, tak ta destruktivní síla je třikrát větší.

Peter
2. 11. 2022 17:07
Odpovědět  David

Evropa EU není socialistická. Socialismus je když se věci dělají pro lidi. To, co prožíváme v EU je prostě a jednoduše neokonzervatismus. To jsem nevymyslel já, ale někteří chytří lidé. Jenže hlavní problém je v tom, že aby lidem vzali jakoukoli naději, přeformátovali slova, ale ne činy! Záměnou – otočením – významů zablokovali přirozené chápání pojmů tak, jak se vytvářely po celá staletí, ba tisíciletí.
Pokud bych měl říci svůj vlastní pohled, jedná se dnes o jedno z posledních stádií kapitalismu se snahou zavést všude fašistický způsob vlády. A dokonce to není „až teď“, již Hitler měl stranu – Národně socialistická německá dělnická strana – NSDAP. A co bylo na tom režimu socialistického?
Za První republiky u nás i strany se slovy socialistický atp. schvalovali často i střelbu do lidí, při stávkách, protestech.
Právě spousta jinak dobře uvažujících lidí skáče na tyto hrábě a podvrhy a někdy dokonce s chutí, protože pak říkají – vidíte, dopadlo by to stejně i kdyby …
A když chcete znát skutečné „lidi“ v pozadí, hledejte mezi těmi, co ovládají banky, korporace. A ty dělají něco pro lidi? Ti budují socialismus?

Pavel z Moravy
2. 11. 2022 17:46
Odpovědět  Peter

Petře, lépe to říci nelze, ale těch, kteří na tu rétoriku o tom, že EU je socialistická skočili je tolik, že jeden se diví, jestli ti lidé jsou vůbec schopní vnímat realitu. Jim stejně nic nevysvětlíte, šestý smysl teď u většiny občanstva nefunguje. Jestli v socialismu nežili a nebo byli malé děti, když přišel převrat, tak bych to ještě pochopil, že je mohou oblbnout, ale jestli jsou to staří lidé tak jim není vůbec pomoci.

Albi
2. 11. 2022 18:39
Odpovědět  Peter

Dobré shrnutí, Taky jsem chtěla napsat, že EU není socialistická ani omylem, ani náhodou.
Je to podobný nesmysl, jako už asi nevykořenitelný názor, že slovo bolševik znamená více lidí (straníků) a nikoliv práci ve prospěch většiny.

Nwwo
2. 11. 2022 20:06
Odpovědět  Albi

Tak, ako sa správne píše o prekrucovaní významu zažitých slov a pojmov (temný príklad: napadnutie inej krajiny len preto, že má na svojom území nerastné bohatstvo a nechce sa ho bez odporu vzdať v prospech niekoho, komu vraj „patrí od Boha“… nemenovať!) označovať za šírenie demokracie, to je sila, ale presne to sa už roky deje. Psychopati. snažiaci sa o zotročenie ľudí, si myslia, že pridávaním slovíčka „socialistický“ im na to ľudia, ktorí nie v zlom spomínajú na staré časy, uveria. Ide o ďalší zo slovných podvrhov na naplnenie zvrátenej oblbovacej „kampane“ – zoberieme vám všetko a budete šťastní. Ľudia na svete by naopak boli šťastní, keby sa všetko zobralo očividným parazitom spoločnosti, ťažiacim len zo svojich špekulatívnych manévrov, a rozdalo sa tým, ktorí pre blaho svojej krajiny aj čosi robia. Na rozdiel od hulvátov, absolútne scestne sa vyhlasujúcich za filantropov. Poznáme ich a už im neveríme ani nos medzi očami !!!

David
2. 11. 2022 20:33
Odpovědět  Peter

Co bylo na nacistickém režimu socialistického? VŠECHNO!
To je socialismus jako řemen!

Pavel z Moravy
2. 11. 2022 17:37
Odpovědět  David

Prosím vás, kde jste přišel na to, že je zde socialismus. Vy musíte být fakt těmi sajrajty nějak omámení, protože jsem četl, že ten grafen z těch očkovaných jedinců se magneticky přenáší na neočkované. Studii má o tom nějaký významný lékař. Socialismus je především kolektivní vlastnictví výrobních prostředků a to hlavně těch velkých pro stát důležitých celků energetiky, hutnictví apod. A vy tady něco takového vidíte? Sakra, není lépe mlčet než žvatlat takové kraviny a ztrapňovat se. Určití lidé mají za cíl, tu prasárnu, kterou zde chce provést Šváb se Šorošem a jejich WEF totiž hodit na socialismus a naivkové na to skočí a opakují bláboly. Sakra, používejte už svůj rozum.

milan h
2. 11. 2022 18:01
Odpovědět  David

socialismus je kdyz vyrobni prostredky patri vsemu lidu on to pise a k tomu ma EU a jeji pohunci nedozirne daleko a to co EU dela nema se socialismem nic spolecneho viz jedni nemaji co do huby a druzi vyhazuji jidlo do kontejneru a ani nevi co z penezama za co je utratit to v soc rezimu neexistuje zil sem v nem 35 let

David
2. 11. 2022 20:36
Odpovědět  milan h

Na vlastnictví výrobních prostředků si už dnešní socialismus a jeho proroci nehrají. To je rétorika z 19. století.

Bety
2. 11. 2022 17:05
Odpovědět  Albi

Já se omlouvám, ty socialistické úředníky jsem nějak přehlédla.
Celý tenhle humbuk s oteplováním vznikl v USA, a jestli se ti socialističtí úředníci
něčím provinili, tak jenom tím, že nebyli schopní uvěřit, že by ti západní vědci
prosazovali lež jako věž.

Gene
2. 11. 2022 17:15
Odpovědět  Bety

Bety, kdepak v USA. Prislo to opet od bankeru a ti hlavne sidli v Anglii. Samozdrejme ze amici v tom jedou, ale zacalo to v Evrope.

Bety
2. 11. 2022 19:11
Odpovědět  Gene

No tak řekněme anglosaský svět. I když si myslím, že ti klíčoví bankéři necítí
příslušnost k žádnému národu, jsou svět sám pro sebe. a ten anglosaský jim
svým naturelem vyhovuje.

Gene
2. 11. 2022 20:05
Odpovědět  Bety

Takze anglosasove. Na hazeni vseho na USA poukazuji proto aby si lide nemysleli ze po jejich zniceni se vse spravi. Nespravi se nic, akorat se hydra prestehuje nekde jinde. Dokud se nezlikviduje nadvlada financniho sektoru, bude porad ve stejne kasi jak jsme ted.

Pavel K
2. 11. 2022 20:26
Odpovědět  Gene

To je přesně ono, my tuna min.pět let píšeme dokolečka stejný příspěvky, dohadujeme se zde jestli konkrétně sídlí v Americe nebo Anglii. A oni nám pomalu a jistě připravují peklo na zemi a my se dohaduje z prominutím o 3,14…..Taky tak dopadneme, nebo se začneme prát až bude pozdě. Ono už i možná je.

Pavel
2. 11. 2022 18:52
Odpovědět  Albi

Poslední odstavec jste vystihla přesně. Jsou opravdu líní vymyslet si nový název pro současnost a pouze papouškují svoje mentory.

Milan ze Zahrady Čech
2. 11. 2022 18:55
Odpovědět  José

Socialistickými?! Maoistickými?!

Milan ze Zahrady Čech
2. 11. 2022 15:03

Nevěřím že to napsal Kundera. Neodpovídá to jeho naturelu. Na sklonku života popřít celý svůj předešlý život? Kundera?!
To za prvé. A za druhé – kde, jako bezdětný, sehnal vnučku? To mu jako vyšla v křížovce nebo jak? Ale dobře hraje taková vnučka na city, že.
Smrdí mi to zkrátka společenskou objednávkou.
Jen názor.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
2. 11. 2022 16:03

Proč by nemohl mít vnučku? Musí každé své potomky hlásit státu? Existence vnučky je ten nejmenší problém a vůbec se nás netýká.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
2. 11. 2022 19:04
Odpovědět  Albi

Mohl. Akorát že mi to přijde podobné jako ty fotky ubohých smráďat migrantů, co pak vylezlo na povrch, že to bylo zrežírované. Prostě taková slzotvorná manipulace. Ale i kdyby té vnučky nebylo, i toho že o ní ticho po pěšině, když jindy novináři čapnou kdejaké howno by jím mohli hodit, tvrdím, že to neodpovídá jeho naturelu, a že to tudíž nepsal on. Opakuji – jen názor.

Albi
2. 11. 2022 21:59

Ale proč by někdo jeho jménem psal „protistátní“ dopis občanům?
Nebylo by logičtější, kdyby vychvaloval charitativní pomoc ubohé trpící Ukrajině i za cenu ožebračení Evropy a dštil oheň a síru na Putina?

Ať už je to ale jakkoliv, ten dopis je v každém případě provokativní a k naštvání.
K naštvání v tom smyslu, že zas se nás někdo z výšin své popularity snaží poučovat pro vlastní pocit důležitosti.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
3. 11. 2022 14:35
Odpovědět  Albi

Proč? Protože je válka – u nás zatím informační. Zato v ní vězíme až po vrabčí hnízdo. A za války nejsou podpásovky nic neobvyklého. Může to být vlastenecká „akce jednoho muže“ stejně dobře, jako akce některé frakce z vlastenecké frakce. Jak a proč; z jakých pohnutek; asi vznikly Rukopis zelenohorský a královédvorský, že. Co to dle mého být nemůže, je naopak to, za co se vydává. Tedy pokání. 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
primak
2. 11. 2022 16:53

Omluva?

Ten odkaz byl tady (ne na NR jak jsem poznamenal dole) 30.10. u článku Caitlin Johnstone. Můj komentář je tam a link na NP před 2 roky, kde je psáno, že je to podvrh.

Podobně píše Milan Blahynka v Obrys-kmen…

marie
2. 11. 2022 17:16

Přesně to mně na socialismu vadilo, nemohlo se cestovat, žádná malá výroba, studovat v zahraničí – né že by to tam bylo lepší, ale všechno porovnat. V tom udělali komouší strašnou chybu. A ten Havel nikdy neuzal Kunderu žádným vyznamenáním či vrácením občanství, protože nemohl unést, že je tak světoznámý spisovatel a hlavně je stokrát lepší než Venca Flaška.

Pavel z Moravy
2. 11. 2022 17:54
Odpovědět  marie

Ale to, že jste měla zdravotnictví a potřebné operace zadara, to bylo určitě fajn a že synek nebo dcerka prakticky zadara mohli vystudovat kvalitní vysokou školu aniž by museli složit pár melounů kvůli přijetí a studiu bylo asi také fajn. Jedněm mým známým, a ani jeden z rodičů nebyl ve straně vystudovaly jejich čtyři děti vysokou školu a to byli prosím oba rodiče obyčejní dělníci z provozu jedné fabriky. Takže zkuste se na to podívat i z jiného úhlu pohledu.

Albi
2. 11. 2022 18:57
Odpovědět  Pavel z Moravy

Přesně tak.
Moje vnučka v současné době studuje VŠ – jen za kolej prý platí 5000 Kč/měs. resp.platila, protože v letošním roce se zdražily jako ostatně všechno. A má-li klasická rodina 4 členy a štěstí, že oba rodiče mají práci a 2 potomky na studiích, možná už opravdu není daleko doba, kdy budou vybírat popelnice, nebo konec studia!

Ale – děti mohou studovat cokoli chtějí a na co mají – i zbytečnosti. Že pak obtížně pokud vůbec, nacházejí zaměstnání, to už se neřeší. A pokud na to nemají – šup do montovny. Na talentu nezáleží – nejdůležitější jsou … opět PENÍZE! Kdepak taková zbytečnost jako lidi.

Nwwo
2. 11. 2022 20:29
Odpovědět  Albi

Tak, za „starých časov“ to bolo podstatne nákladnejšie, mesačne sa platilo v 70-tych rokoch minulého storočia „až hrozivých“ 80 Kčs… Áno, peniaze sú vždy až na prvom mieste pre tých, ktorí inkasujú – a zdá sa, že nikdy nebudú mať dosť !!!

Pavel
2. 11. 2022 18:41
Odpovědět  marie

A nedá mi to, abych vám ještě neřekl toto. Byli lidé a nebylo jich málo, kteří vůbec neplatili nájem z bytu a jejich dluhy byly někdy i 20000, takže při nájmu 300 Kč si asi lehce spočítáte kolik roků nájem neplatili. Někdy to byli i lékaři, inženýři apod. Vím to úplně přesně, protože jsem u toho byl. A ti lidé vyhozeni z bytu nebyli. Tak hrozný byl socialismus. Ale proč to vykládat lidem, kteří chtějí vidět pouze pravdu jednostranně. Byly chyby, ale přesto tvrdím, že socialismus se o lidi staral. A co se týká toho zdravotnictví a školství, tak nebýt socialismu, tak popřevratový režim, který toto vše převzal a zatím ještě nezrušil by bez předchozího socialismu možná chtěl za nějakou operaci kýly i desetitisíce a možná bude brzy chtít, protože s tím jak tato ekipa řídí tuto republiku k tomu brzy dojde.

Albi
2. 11. 2022 22:20
Odpovědět  Pavel

Mimochodem – dnes a včera v manistreamu se přetřásá opět téma důchodové reformy..
Jakýsi lékař tvrdí, že v „běžných provozech“ (nebylo upřesněno, jaké to jsou), lidé hladce zvládnou pracovat do 75 let !!!

A další zpráva:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-asi-pockame-na-kovare-popisuji-v-hustopecich-naval-u-zubare-218308
Zubař v Hustopečích informoval, že bude nabírat pacienty.
„O zubaře projevilo v Hustopečích zájem osm set lidí. Někteří před ordinací dokonce nocovali. ….!“
Stomatolog Tomáš Kuča: “ „Někteří lidé si reálně klekají na kolena, abych je vzal. Nosí dárky, samozřejmě je nepřijímám. Bohužel i my máme pracovní dobu. Nejsme nafukovací,“ omlouvá se.

Je tohle vůbec možné??? Stojí za to banány, možnost cestovat kam se vám zachce? Ovšem opět – máte-li na to peníze!

Peter
2. 11. 2022 18:46
Odpovědět  marie

Budete se divit, ale to že jste nemohla jezdit do zahraničí nebylo ani tak vinou komunistů. Uvědomte si, že jednak – dnešním jazykem – byly na nás uvaleny sankce a jednak komunisté jasně říkali, když si na to vyděláme, budeme to mít. Byl jsem tehy mladíček, ale dobře si pamatuji, jak jeden, co měl syna v Západním Německu k němu jezdil každý rok na dovolenou a to ještě před „přestavbou“. Každý rok žádal o nějaké to povolení, či co. Jedna z podmínek, abyste mohla vycestovat, bylo abyste dokázala , že máte dostatek valut na tu cestu.

Bety
2. 11. 2022 21:49
Odpovědět  Peter

To byl ten jejich měnový koš. Patřily do něj jen západní měny, od nás brali zboží
vždy pro nás nevýhodně, často pod výrobní cenou. Ty mandarinky byly zatraceně drahé
a kdo za to mohl ??

primak
3. 11. 2022 06:50
Odpovědět  Peter

„že máte dostatek valut na tu cestu.“
To není pravda. Ty valuty musely být obdrženy od banky – pochopitelně v né moc pěkným kurzu. A podle dnů pobytu venku a podle osob, na to byla částka, ne moc velkodušná. A jedině tehdy bylo povolení k výjezdu vydáno ministerstvem vnitra (když nebyly jiné osobní problémy).

Takže ta žádost u banky bylo to první, co se muselo podniknout. A byl pěkný nával na to, ne každý rok se to dalo dostat, pochopitelně s patřičnou známostí a tlačenkou. Jiné valuty než ty vydané bankou nesměly být nalezeny u člověka vyjíždějícího přes hranice.

Nicméně naši prominenti, hlavně umělci, i ti „zakazovaní“, jezdili dost často. U Voskovce v New Yorku (a u jiných) byla čekačka, každej se tam chtěl ukázat, po případě u něj pár dní pobýt…

Pan Tau.
3. 11. 2022 09:08
Odpovědět  primak

Jsou tu poloviční pravdy a nepřesnosti. Když byla na černo pořízena marka za 18,-Kčs, třeba od veksláka u Tuzexu, tak banka jí měla za 13,-Kčs, dle platného kurzu.
Fyzická osoba neměla, kde legálně nabýt valuty krom Havla. Ostatní nabyté zahraniční měny musely být směněny za Tuzexové poukázky.(školení, pracovní cesty a pod.) Takže např. i cesta na školení nebo za prací do NDR byl občan vybaven východoněmeckou markou za kurz a při návratu, když ušetřil nebo obrazně vrátil vyinkasovanou čásku, obdržel tyto Tuxex.poukázky po vyúčtování na (Podniku zahraničního obchodu)a mohl si v klídku nakoupit zbořž v Tuzexu. Stát si valuty i takto hlídal. Občan tedy valuty nesměl vlastnit, byly pro potřeby chodu ekonomiky státu Je to široké téma.

primak
3. 11. 2022 17:17
Odpovědět  Pan Tau.

„Stát si valuty hlídal“ Nakonec to není nic tak výjimečné (a specielně v naší izolované situaci tenkrát). I ve Francii v 80.tých jeden čas byl problém pro turistu si vyměnit valuty za franky.

primak
3. 11. 2022 06:38
Odpovědět  marie

Nemluvíte pravdu. I když Havel nebyl z Kundery na větvi, nicméně mu cenu dal v 1995 – Medaile za zásluhy – převzala na Hradě manželka Věra Kunderová.

RASputin
2. 11. 2022 17:26

Klima – jaké klima?
když pojmenovali Grónsko a Island asi podle tenkrát vizuální skutečnosti:
Grónsko = Greenland = zelené
Island = Iceland = bílý / ledový
kolik bylo lidí na planetě v té době ? —> oni to otočili ? Dnes Greenland je ledový a Iceland zelený
(Bullshit Theory)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
oldoo
2. 11. 2022 18:48

Přesto,že mi z webu tvrdili,že komentáře nemažou,byl můj během dvou hodin smazán.

primak
3. 11. 2022 06:59

Zkuste si vyhledat něco o Kunderovi ve Francii z poslední doby. Je ve velmi blízkém kruhu k Bernard-Henry Lévy (BHL), šedá eminence podpory válek NATO v Jugoslávii, Iráku, Libyi. V roce 2019 s ním podepsal dopis 30 evropských intelktuálů podporující EU před volbami, odsuzující všechny EU kritiky.
To s nějakým jeho hlavy popelem posypáním dosti neštimuje.

Jan
3. 11. 2022 09:00

Praskac za komousu. Na jeho konte jako studentskeho aktivisty KSC je m.j. mnohalete odsouzeni cloveka do zalare, ktery byl nelegalne v Ceskoslovensku. Cistky na vysokych skolach od studentu, nevyznavajicich diktaturu proletariatu a vedouci ulohu KSC, podobne jako Pavka Kohout.
Nestastny ve Francii, ale zbabely prijit zpet, protoze se obava reakce lidi, kteri si jeho zradu a jeho aktivni prokomoussky postoj pamatuji.
Muze to byt velky spisovatel, jako clovek ale zklamal. Pozdni doznani je ovsem lepsi jak mlceni. Konec se blizi a tak zpytuje svedomi.

primak
3. 11. 2022 17:26
Odpovědět  Jan

„Práskač“ V kterém státě na světě se lidi usedavě rozplakají za agenty, kteří jsou cizími mocnostmi vysláni do své rodné země za účelem špionování a diverze proti vlastnímu národu. Není to všude jinde klasifikováno jako velezrada?
Ale máme mnoho věcí jaksi převráceno, stejně jako oslavování Mašínů.

Milan
3. 11. 2022 11:06

Tak se Rusové dnes stáhli z Chersonu. Surovikin prohlásil, že jej nelze udržet.

Milan ze Zahrady Čech
3. 11. 2022 14:12
Odpovědět  Milan

Tanečky. Past.

Zajímavé je, že v připravenou past na Ozbrojené síly Ukrajiny věří i liberální politolog Stanislav Belkovskij, který uprchl z Ruska.

„Je vše připraveno ke kapitulaci města? Nebo je to mazaný plán V. V. Putina / S. V. Surovikina, jak nalákat ozbrojené síly Ukrajiny do Chersonské pasti? – varuje na svém blogu odborník sympatizující s Ukrajinou.

Ukrajinský nacista z UNA-UNSO Nazar Prikhodko ujišťuje, že ukrajinské velení ví o ruských plánech nalákat ozbrojené síly Ukrajiny do pasti.

„Poté, co poprvé zazněla informace o ústupu útočníků z pravobřežní Chersonské oblasti, podíval jsem se na mapu. A co jsem tam viděl? Nic než několik demonstrativních ústupů podél Dněpru, kde ve skutečnosti naši vojáci postupovali. V ostatních směrech … vše zůstalo a zůstává nezměněno. Přemýšleli jste, proč tomu tak je?

Ale protože to byl manévr, jak nalák

Milan ze Zahrady Čech
3. 11. 2022 14:13

https://www.politnavigator.net/trevozhnye-novosti-kherson-budet-sdan-ukraine.html

Nyní napodobují totální stažení z Chersonu… ještě jednou: kde jsou pohyby v Mykolajivské oblasti? Nebo chtějí uniknout z pravobřežní Chersonské oblasti a nechat skupinu Snigirevského v kotli? Ne. Jde opět o pokus nalákat naši armádu k čelní srážce. Místo „gesta dobré vůle“ chtějí epickou bitvu o Cherson.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Drak
3. 11. 2022 13:10

Kundera není člověk, od něhož bychom jakoukoliv omluvu mohli přijmout. Zrádci a kolaboranti nemyslí žádnou omluvu vážně, ale jen účelově. Je to stejné, jako u Pavla Kohouta.