blognezařazené

Nedohoda o plynu odhaluje, jak EU bude jednotně “stát při Ukrajině”, dokud nebude muset přinášet oběti.


Brusel dělá hodně hluku o “jednotě” bloku proti Rusku, ale požadavek v oblasti energetiky zašel pro mnoho členských států příliš daleko

Neschopnost dohodnout se na dohodě o plynu odhaluje, jak bude EU jednotně “stát při Ukrajině”, dokud nebude muset přinášet oběti

Minulý týden Evropská komise navrhla snížení spotřeby plynu v celém bloku o 15 %, a to od 1. srpna a nejméně do března příštího roku. Tento týden se sešli úředníci ze všech 27 členských států, aby návrh projednali a dokončili, načež předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová na Twitteru zajásala: “Velmi vítám, že Rada schválila nařízení o snížení poptávky po plynu a přípravě na zimu. Je to rozhodný krok, jak čelit hrozbě úplného přerušení dodávek plynu. Díky dnešnímu rozhodnutí je nyní Evropa [sic] připravena řešit svou energetickou bezpečnost jako Unie.”

Veřejná proklamace von der Leyenové může veřejnost uvést v omyl, že celý blok souhlasí s vizí, kterou stanovilo vedení EU, ale jediná skutečná jednota v této otázce spočívá v tom, že země EU, které odmítají omezit spotřebu plynu, fakticky souhlasí s tím, že ti, kteří nemají na výběr a nemají alternativy, budou možná muset své dodávky omezit. Takže ve skutečnosti neexistuje solidarita všech 27 členských států, které by dobrovolně snížily spotřebu o 15 %. A EU je nyní nucena tuto realitu přijmout, i když se ji snaží obrátit v ukázku jednoty.

Ceny plynu v EU jsou nejvyšší od březnaVÍCE ČTĚTE ZDE: Ceny plynu v EU jsou nejvyšší od března
Ve skutečnosti jde o to, aby celá EU přišla na pomoc Německu – hlavnímu ekonomickému motoru bloku -, kterému chyběla odvaha postavit se americkému tlaku na uvalení sankcí na jeho projekty plynovodů s Ruskem. Poté nečinně přihlíželo, zatímco EU učinila totéž – to vše zjevně bez jakéhokoli životaschopného záložního plánu pro vlastní národní hospodářství. Berlín udělal špatnou strategickou chybu, když tak silně spoléhal na obnovitelné zdroje energie, zatímco zelená energie zjevně není připravena na svůj hlavní čas. Úředníci, podněcováni Bruselem, se tvářili, že jsou silní a nezávislí a že nepotřebují ruskou energii.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck se chlubil, jak si v průběhu energetické krize zkracuje čas ve sprše – protože to zřejmě stačí k tomu, aby německý průmysl šlapal dál. Bylo to však zjevně jen chvástání. Berlín je stále tak závislý na ruském plynu, že se vyděsil kvůli desetidenní odstávce plynovodu Nord Stream 1 kvůli údržbě a nyní opět panikaří kvůli tomu, že provozovatel plynovodu Gazprom od tohoto týdne sníží objem dodávek o 80 % s odvoláním na pokračující problémy s údržbou.

Jedna věc je volat po “vydírání plynem”, jak to dělají Brusel a Berlín, ale oba si za to mohou sami tím, že sankcionují své vlastní životně důležité dodávky energie. Samozřejmě není tak docela vydírání, když se pohádáte se sousedem, přerušíte všechny vazby, chlubíte se tím celému světu a pak se rozčilujete, že vám nenechá otevřenou kůlnu, abyste mohli dál používat jeho sekačku.

Takže aby Berlínu podali pomocnou ruku, všechny členské státy bloku se nyní dohodly, že pokud Brusel někdy zavede 15% snížení jako závazné opatření – no, prostě budou požadovat, aby se z něj odhlásily. To je ta “jednota”, nad kterou se úředníci EU plácají po zádech.

Malta, Kypr, Irsko a Portugalsko buď nejsou významně napojeny na vnitřní energetickou síť EU, nebo nejsou na plynu závislé a chtějí si zachovat nezávislost. Francie mezitím málem učinila stejně pošetilé rozhodnutí jako Německo, když se bezhlavě vrhla do “zelené” energetiky, ale pak se vyhnula kulce, když začátkem tohoto roku úspěšně lobbovala v Bruselu za překlasifikování jaderné energie (na níž je do značné míry závislá) na “zelenou”. V důsledku toho si myslí, že stačí v krátké době znovu nahodit dostatek erodujících a zanedbaných jaderných elektráren, aby přečkalo současné turbulence.

Členové EU se dohodli na přídělech plynu – DPAREAD MORE: Členové EU se dohodli na přídělech plynu – DPA
Jak tedy uvedlo francouzské ministerstvo ekologie, Paříž vůbec nesouhlasí s tím, aby se dodržováním těchto nových omezení EU dopustila ekonomické a politické seppuku.

Řecko a Španělsko se rovněž vyslovily proti návrhu a trvají na zachování suverénní kontroly nad vlastními dodávkami.

A Maďarsko se již plnou parou vydává přesně opačným směrem, když uzavírá nové dohody o dodávkách ruského plynu, zatímco ostatní členové EU si mnou ruce, jak udržet ukrajinského prezidenta Vladimira Zelenského spokojeného, aniž by zcela vykrvácely jejich vlastní ekonomiky. To je těžký úkol, protože i když státy EU

Rachel Marsdenová je publicistka, politická stratég a moderátorka nezávisle produkovaných talk-show ve francouzštině a angličtině.

rachelmarsden.com

sdíletj na

73 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel K
31. 7. 2022 13:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Teď jsem dojedl od babičky svíčkovou. Kliknu a tahle čarodějnice proti mě. Ještě že jsem silný jedinec na žaludek a že to jen tak kvůli něčemu nevyndám. V nejhorším, když už o tom mluvím, kdyby se vám tato událost přece jen někdy přihodila, tak dejte ruku přes ústa, roztáhně prsty a říkejte si, vodu pusť, maso drž. To je ale rada jen pro ty, co je jim toho líto, jinak úkrok s otočkou vlevo. 🤣🤣🤣🤣🙋‍♂️

Markýza
31. 7. 2022 14:30
Odpovědět  Pavel K

Vy taky máte nápady, mlsat si svíčkovou a do toho čučet na komp. Jako byste nevěděl, co tam hrozí. To chce složit příbor a s kávičkou pěkně pod jabloň!

Pavel K
31. 7. 2022 16:02
Odpovědět  Markýza

To víte mladý kluk poplivaný od zajíců. Ále manželka mi to sem přinesla k PC stolku a sama utekla na terasu. Tak jsem si dal ještě po O 1.1/2 h DKPé a nějaké Leyno mě může……A teď mě dorazila i ta káva. 😀😄😋 🙋‍♂️

31. 7. 2022 22:11
Odpovědět  Markýza

Mě vrtá v šíše ta babička. Když tak z diskuzí odhaduji Pavlíkův věk, musí být jeho babičce 100+.

Pijack
31. 7. 2022 14:34
Odpovědět  Pavel K

Děláš mi chutě, víš o tom? Svíčková na smetaně je moje z nejoblíbenějších pochoutek 🙂

Pavel K
31. 7. 2022 16:11
Odpovědět  Pijack

Tak já, tak nějak jsem všežravec, ale samozřejmě něco mám radši více, něco méně. Jó a taky kdy a jak. Rád vařím, ale denně od rána do večera bych to dělat nechtěl. 😄😄🙋‍♂️

milan h
31. 7. 2022 20:59
Odpovědět  Pijack

jo jo muj bratr si to vyzadal i o vlastni svatbe

Vaska
31. 7. 2022 15:18
Odpovědět  Pavel K

proboha – taková uhlíková stopa – jinak ta čarodejnice se mi taky pěkně hnusí

Pavel K
31. 7. 2022 16:14
Odpovědět  Vaska

Ježiši tak co mám teď s tím dělat?😨 Mám to jít tedy vrátit?!! 😃😃😃

Lev Prch
31. 7. 2022 16:15
Odpovědět  Pavel K

Samozřejmě 😂

milan h
31. 7. 2022 21:00
Odpovědět  Vaska

me by zajimalo jakou uhlikovou stopu zanechava ta metla na ktere lita

All
31. 7. 2022 17:06
Odpovědět  Pavel K

Ať EU klidně stojí dál při ukrajině.Rusko se taky pojistilo a první hypersonické rakety Zirkon budou od příštího měsíce dodány námořní flotile. Na Baltu a v Černém moři přednostně,jak dnes uvedly zprávy po projevu pres.Putina v Petrohradě při námořní přehlídce.Hypersonický Zirkon je nezničitelná raketa. Jako perunovy blesky-rychlé,přesné,ůčinné.

All
31. 7. 2022 17:16
Odpovědět  All

A ,,Perunův Blesk” Zirkon jistě brzo v praxi vyzkouší.Po incidentu ůtoku dronem na velitelství námořních sil v Sevastopolu slíbl velitel tvrdou odplatu,jen co se vybere cíl..

All
31. 7. 2022 17:24
Odpovědět  All

Nepřeji nikomu nic zlého,ale události jsou jaké jsou a zástupná leyna eu páchají dál harakiri dál, a ta z fotky nahoře jakoby měla nemoc ,šílených krav, – ?

Lev Prch
31. 7. 2022 19:23
Odpovědět  All

Ona má nejen nemoc šílených krav,ale i vrozenou F73 a to je průser.A jak víme z fyziky, PRŮSERÓNY SE ŠÍŘÍ RYCHLOSTÍ SVĚTLA.

Pavel K
31. 7. 2022 17:28
Odpovědět  All

Tak to abych si šel radši načepovat Radouška 12. Co kdyby, bylo by škoda kdyby se mi vypařil. 🙋‍♂️

Lev Prch
31. 7. 2022 17:39
Odpovědět  Pavel K

Svijany , Konrád nebo Únětice 🥳

Pavel K
31. 7. 2022 18:20
Odpovědět  Lev Prch

Svijany znám párkrát jsem si je dával. Jsem Plzeň 12, vím už to není ono, ale na mě si nepřijdou na starého bobra. Nechávám když to tedy jde, ale i jiná “filtrovaný piva” skoro projít zárukou, někdy to i projde a oni se tam ty ležáky dojdou, dozrají. Beru od kámoše z vedlejšího města jeho výrobu nefiltr 12 a jednou jsem marodil a mělo to pivo už prošlou záruku. Asi 2-3 týdny. tak jsem to rejpnul a to bylo tak natlakovaný, že mě 15l soudek vytekl jako mléko. To bylo škody a pláče.

Lev Prch
31. 7. 2022 18:54
Odpovědět  Pavel K

Starého psa novým kouskům nenaučíš 👍🙂

[Trol-1] Jan
31. 7. 2022 18:39
Odpovědět  All

Mají jich jen pár, lodí ovšem taky. Tak se nějak podělej.

Gales
31. 7. 2022 17:53
Odpovědět  Pavel K

Vodu pusť, maso drž. To říká i Fiala.Akorát že si drží ruku na prdeli.

Pavel K
31. 7. 2022 18:06
Odpovědět  Gales

To teprve přinde, doufám. 🤣🤣🙋‍♂️

31. 7. 2022 22:10
Odpovědět  Pavel K

A kdyže to slavila babička stovku?

Lev Prch
31. 7. 2022 14:07
Ohodnotit příspěvek :
     

fašoEU a Lejnožvásty,to je k🤮🤮🤮🤮🤮

janle57
31. 7. 2022 14:10
Ohodnotit příspěvek :
     

Až ten plyn pan Putin doopravdy zavře,tak všichni uvidíme tu solidaritu EU,
nejvíc se těším,jak vytryskne z Helmutů ta opravdová,vřelá a historicky
zpečetěná láska k naší zemi a jak budou kvůli nějakým “untermesch”
v Čechách mrznout,mají nás tak rádi,že nám i ten poslední kulich
a rukavice pošlou.

Lev Prch
31. 7. 2022 14:30
Odpovědět  janle57

Žádná nebude a fyjalový vlastizrádci se přesunou do uSSa……nebo do Banderostánu.

Markýza
31. 7. 2022 14:48
Odpovědět  janle57

Taktak. Kdepak Helmuti, na ty jsme se mohli vždycky spolehnout.

Pavel K
31. 7. 2022 16:18
Odpovědět  janle57

Škoda že už je mi je tolik, ale pak můžeme třít těééélo o těéélo. Hmotu na to mám a já se spotím v lese u samovýroby i v -20C. Srandičky, přejdou, přejdou.

Pijack
31. 7. 2022 14:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Tvl, ta je ještě blbější než sádlová Helena 🙂
Ostatně jako vždy – chtěl bych v zimě rád vidět, který politik EU si bude doma topit a sprchovat o 15% méně… Aha, oni se nesprchují, oni mají přece vyhřívané bazény. Jsem zvědav na jejich spotřebu, když už dnes je gigantická. Těch 15% je nezabije, ale i tak šetřit nebudou, to by byl pod jejich úroveň. Copak to dnes ještě nikdo nevidí? Ten cynizmus? Tu drzost? Tu neomalenost a povýšenost?
Čím to je, že tato blbka strká svůj rypák do soukromí půl miliardy lidí a sama se řadí k šlechtě, která nikdy nešetřila a nikdy šetřit nebude…?

Pavel
31. 7. 2022 15:14
Odpovědět  Pijack

Prostě ta Evropa a USA, to je dnes kreténismus, který se nedá ani pochopit. Kdyby alespoň ti pitomci, kteří jsou dutí jak trottli drželi hubu, tak by se tak nezesměšňovali. No a jestli jim to obyvatelstvo Evropy žere, tak je to ještě horší než jsme si mysleli. Propánakrále, co jsme komu udělali, že musíme tyto potentáty živit.

Pavel K
31. 7. 2022 16:25
Odpovědět  Pavel

🤣 🤣 🤣 🤣
Jmenovče to je právě ONO, že jsme “ještě” nikomu nic neudělali, tak proto!!!!

31. 7. 2022 22:16
Odpovědět  Pavel K

BINGO !!!
Každýho čokla mlátěj přesně tolik, kolik si nechá líbit.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
UFF UFF
31. 7. 2022 16:36
Odpovědět  Pavel

To se Vám to tady notuje a nadáva – jenže nejenom kdesi v Evropě ale i na naprosté většině jiných českých diskusních fór jsou názory naší “totalitou nezkažené mládeže” (asi tak do 50-55 let :o( ) zcela opačné, než ty Vaše. Pro “normálního!” jsou Vaše názory zcela nepochopitelné těžko pochopitelné – prostě názorové úlety lidí, na kterých se tvrdě podepsalo 40 let totality, útrap a duševního deptání lidské osobnosti AVOTOMTOJE !!!

Pavel K
31. 7. 2022 16:40
Odpovědět  UFF UFF

Von si vás Gosudar podá a to bude PRD PRD.
A hnědé trenky s čárkou barvy kokosu.

UFF UFF
31. 7. 2022 16:53
Odpovědět  Pavel K

Ale nepodá – V Česku Gosudaři nejsou, a ten koho asi myslíte je doufám dost chytrý a umí číst mezi řádky

Pavel K
31. 7. 2022 16:59
Odpovědět  UFF UFF

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣
Chááááá špión z Pravého Prostoru dorazil.

Lev Prch
31. 7. 2022 17:42
Odpovědět  UFF UFF

A ty umíš číst?????

UFF UFF
31. 7. 2022 21:15
Odpovědět  Lev Prch

Ještě jo …

Lev Prch
31. 7. 2022 21:39
Odpovědět  UFF UFF

Nooooooo…….

31. 7. 2022 22:25
Odpovědět  UFF UFF

Co vím, tak odpad u nás v dobách kvasu tradičně soudil soudce Lynch. Proto taky tolik řevu o “divokém odsunu”. Lidi kterým tví soukmenovci udělali ze života peklo se holt nedovedli smířit s tím, že nadlidé uniknou spravedlnosti.

31. 7. 2022 22:17
Odpovědět  Pavel K

Ta čárka je důležitá, aspoň si člověk nenavlíkne trencle obráceně.

Pavel K
1. 8. 2022 09:13

😂

Lev Prch
31. 7. 2022 17:42
Odpovědět  UFF UFF

A teď tu haldu 💩💩💩💩 přelož do češtiny ty reklamo na mysliTELE!

Pavel
31. 7. 2022 18:07
Odpovědět  UFF UFF

Kavárnička a špejchar z Bruselu dorazil. Sedněte si před ním na prdel. Mojí vlastí je důstojnost a moje země se jmenuje svoboda. Řekni to páníčkům, co tě vyslali.

UFF UFF
31. 7. 2022 18:55
Odpovědět  Pavel

Hele kluci kritičtí, to chce číst klidně dvakrát po sobě, pak najít meziřádky dešifrovat je, a pak si říct “nojo, fakt dobrý – jak jsem to mohl nepochopit hned napoprve …” AVOTOMTOJE

Lev Prch
31. 7. 2022 19:27
Odpovědět  UFF UFF

Vztah k hlupákům jako seš ty se neustále zlepšuje.
Představ si, že ještě ve Švejkoviě době pro blbost superarbitrovali 😂

UFF UFF
31. 7. 2022 21:13
Odpovědět  Lev Prch

Hmm, nějak to zlepšování zatím nepozoruju – ale snad se to projeví s nástupem stařecké demence … Jinak v době Švejka superarbitrovali, dnes abiturientujou – a taky obsýpají titulama – zepředu i zezadu! . … Znám jednoho vysokoškolského “ředitele” , který těch titulů nasbíral málem deset, ale pak se za ně asi začal stydět a přestal se nima obkládat – asi aby mu to nekomplikovalo kariérni ambice …

UFF UFF
31. 7. 2022 22:30
Odpovědět  Pavel

Důstojnost a svoboda -JOJO, DÁ-LI BŮH, TAK BY TO MĚLO BÝT (jenže von n e d á a to je ten průser!)

UFF UFF
31. 7. 2022 19:26
Odpovědět  UFF UFF

Uff Uff – Tolik mínusů, tolik nepochopení takže vono to tak není????? Vy nevěříte, že ten “komunistickej koncentrák” si jakž-takž pamatují už jen dědci a polodědci + báby a polobáby vesměs přes padesát, spíše šedesát. A ty už dnes nikdo moc vážně nebere protože tí paprdové a paprdky neprošli soudobou ideovou osvětou, nečtou angažovanou literaturu – takže často zůstavaj zcela pomýlení …

Lev Prch
31. 7. 2022 21:02
Odpovědět  UFF UFF

Máš to těžký,Pepku viď?

UFF UFF
31. 7. 2022 22:19
Odpovědět  Lev Prch

Ani ne – já to zatím vidím zhruba tak jak to je – a je holt nová doba tož co s tím.
Pečené holuby sice zatím do huby nelítaj (ale von by je stějně nikdo nežral) , koláče bez práce již jsou k máni, k dobrému mravu patří Mekáče-hambáče o tolika patrech že by se ani stounům do huby nevešli a mobilek s nakousnutým jablkem (nemá-li člověku dělat ostudu) nesmí být levnější než 1-2 tuny (1.000-2.000kg) předražené mouky, jejiž vysoká cena již dlouho nedá spát ani moderátorským hvězdám naší veřejnoprávní ….
Nekoupím si holt nakousnuté jabko na mobilu a budu mít drahou mouku nejmíň na dvě pětiletky- takže vidíš – vůbec to nemám těžké .

31. 7. 2022 22:27
Odpovědět  Lev Prch

Von je vážně blbosti futrál.

31. 7. 2022 22:37
Odpovědět  UFF UFF

Angažovaná literatura, to je vono! Přátelé, máme tady reinkarnaci Jasánka!

31. 7. 2022 22:32
Odpovědět  UFF UFF

Hele, funíku, proč sis sem nedal nick pod kterýms rozdával moudro na Nové Republice? JiH přece nebyl zas tak špatnej nick. Nebo že bych se trapně zmýlil a byl to nick J.J.? No, kdo by si to také pamatoval, žejo, když jste hudli na stejnou notu.

Pavel K
31. 7. 2022 16:23
Odpovědět  Pijack

Tu už měli hnát swynsskýým krokem z Bruselle až do toho La Manče, aby si schladila lebeni a začala trénovat na zimu.😂

UFF UFF
31. 7. 2022 19:00
Odpovědět  Pavel K

V tolika létech již nejde spěchat, anebo chceš aby taky zakopla ? …

Pavel K
31. 7. 2022 19:39
Odpovědět  UFF UFF

Jistěééé!!

milan h
31. 7. 2022 21:09
Odpovědět  Pijack

setreni je pro chudobu to si urcite mysli ale ze ziji jak paraziti z peniz te chudoby na to serou ano nejsem bohac ale zivot mam slusny a nebyt techto hajzlu tak su aj spokojeny ted sem si vzpomel na jednoho ukrajince kdyz se ho ptali co dela tady proc nebrani svuj stat tak rekl ze valka je pro chudobu a jeho to nezajima asi tak se ti chudaci ukacka co nas vyziraju stavi potom sedne do suv za sto tisic euro a je fuc

Zmatený
31. 7. 2022 14:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobré zprávy! A zatím USA utrpěly další facku od Číny, když se ta stará čarodejnice Pelosi neodvážila přiletět na Tchajwan. Sere se jim to na všech frontách. Kde ještě udělají soudruzi chybu? Hádejte 2x :o)

Amerika first.gif
Ladislav
31. 7. 2022 15:12
Odpovědět  Zmatený

1* ****************** Jak výstižné! Lejno se klidně může i posrat!

Ladislav
31. 7. 2022 16:53
Odpovědět  Ladislav

💤 Ladislav. Moje nové!

UFF UFF
31. 7. 2022 17:06
Odpovědět  Zmatený

No jo – nemají všechny parlamenty štěstí na osobnosti které nemají strach se vystrčit – většina se klidně zamyslí, zastrčí a prostě nepřiletí ….

Lev Prch
31. 7. 2022 17:43
Odpovědět  UFF UFF

Tvoje stará by to jako vedlejšák nevzala a nepřiletěla?🤔

UFF UFF
31. 7. 2022 18:42
Odpovědět  Lev Prch

Asi ne, vona by kvůli tomu asi do čela senátu nechtěla … 🙂

Lev Prch
31. 7. 2022 18:57
Odpovědět  UFF UFF

Škoda,mohla by s Milkou založit Stranu houskařek 🤔😂

31. 7. 2022 22:47
Odpovědět  UFF UFF

Co máš proti zastrkování? Vždyť přece suchej tam a mokrej ven, dej nám pánbů dobrej den. Na posteli od večera do rána, s dobrou děvkou zábava je bezvadná. Nebo jsi spíš na chlapečky? Tak si tam šoupni místo děvky buka a můžeš dovádět.

UFF UFF
31. 7. 2022 19:33
Odpovědět  Zmatený

Moc hezké vyprsknutí – dívám se na to už poněkolikaté – přihoď ještě něco podobné …

Bína
31. 7. 2022 19:38
Odpovědět  UFF UFF

Rudý paragán v akci má toho moc.

Teuton
31. 7. 2022 15:02
Ohodnotit příspěvek :
     

“Za všechno můžou agenti z Vrbětíkova”, vysokým hlasem připomínajícím eunucha vypískl podpraporčík Michal Čoudelka, vrchní vbrátor BIS, Bezpečnostní informační služby. ” A taky argentinské housenky,” iniciativně dodal strážmistr Honiptáček, jeho zástupce.

Ladislav
31. 7. 2022 16:40
Odpovědět  Teuton

💤 ano, Babiš s Hamajdou to začali!

Pedro
31. 7. 2022 18:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Vždy dosadí CIA všude blbou slepici, tahle udělá cokoliv. A proč? Protože je nad hrobem, má vztek na svět a nezajímá jí jak se lidi budou mít, její bastardi jsou zajištěni na 100 generací! Tahle svoloč potřebuje válku a pak už nebudou existovat.

David
31. 7. 2022 20:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Teda až se to dozví Putin, tak ho klepne. Smíchy…

Jiří
2. 8. 2022 04:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Copak píšu tak strašnýho, že mě vymazáváte lidi? Že jsme to v 89 podělali a vlezli do říti západu, kterej si s náma vytírá zadek a udělal z nás krmelec dojčlandům. A že naše vláda se stará o blaho němců a na nás prdí.