Náboženská transformace francouzských škol

  • Ve Francii pod povrchem nenápadně bublá válka, v níž jde o radikalizaci vzdělávání.
  • Na francouzské střední škole Pierra Mendèse v Saumuru řekl jeden student svému učiteli: “Můj otec ti usekne hlavu.” Dnes je již dokonce nemožné vytvořit přesný seznam těchto incidentů, protože se ve Francii stávají každý den.
  • “Co by měl svobodný svět dělat tváří v tvář islamistickému zastrašování?” — Název sloupku Roberta Redekera v deníku Le Figaro v roce 2006. O pár dní později začal Redeker dostávat výhrůžky smrtí.
  • Když se extremistům podařilo zastrašit francouzské školy a univerzity, proč by neměli být schopni podrobit si celou společnost?
Ve Francii pod povrchem nenápadně bublá válka, v níž jde o radikalizaci vzdělávání. Ministr školství Jean Michel Blanquer prozradil, že po stětí učitele Samuela Patyho došlo ve francouzských školách k 800 islamistickým “incidentům”. Na snímku: Střední škola Bois-d’Aulne v Conflans-Sainte-Honorine, kde byl Paty 16. října 2020 zavražděn. (Foto: Bertrand Guay / AFP prostřednictvím Getty Images)

“Plukovníku, na rozdíl od vás a mnoha dalších se Mila nikdy nepodrobí,” napsal otec francouzské dívky řediteli školy v dopise, který zveřejnil týdeník Le Point. 18. ledna 2020 měla tehdy 16letá Mila O. během svého živého přenosu na Instagramu urážlivé poznámky o islámu.

“Během živého přenosu ji v komentářích pozval muslimský chlapec na schůzku, ale ona ho odmítla, protože je lesba. V reakci na odmítnutí ji obvinil z rasismu a nazval ji ‘špinavou lesbou’. V rozzlobeném následném videu, které bylo vysíláno bezprostředně po této urážce, Mila odpověděla, že ‘nenávidí náboženství'”.

Mila pokračovala: “Korán je náboženstvím nenávisti; je v něm pouze nenávist… Islám je na ho**o…” Od té doby obdržela přibližně 50 000 zpráv a dopisů, které obsahují výhrůžky znásilněním, podříznutím hrdla, mučením a setnutím hlavy. Musela neustále měnit školu.

Mila znovu nemá kde studovat. Na sociální síti omylem uvedla název své nové vojenské školy. Její vedení ji okamžitě vyloučilo na základě toho, že představuje potenciální hrozbu pro bezpečnost studentů. “Jsem zdrcený takovou zbabělostí,” napsal Milin otec. “Dokonce ani armáda ji nedokáže ochránit a tak jí umožnit pokračovat ve vzdělávání. Co můžeme dělat my, její rodiče? Toto zjištění pro nás představuje naprostý horor.”

Ani francouzská armáda ji nedokáže ochránit? “Je jí 17 let a žije stejně jako zaměstnanci Charlie Hebdo v bunkru; je to nesnesitelné!” řekl Milin právník Richard Malka.

O několik dní později obdržela “Caroline L.”, profesorka právnické fakulty univerzity Aix-Marseille, nespočet výhrůžek smrtí na základě obvinění z “islamofobie”. Prokurátor ve městě Aix-en-Provence zahájil vyšetřování “veřejných urážek na základě příslušnosti k náboženství”. Jaký spáchala “zločin”? Profesorka svým studentům vysvětlila:

“V islámu neexistuje svoboda přesvědčení. Pokud jste se narodili muslimskému otci, jste muslimem na celý život. Jde o druh sexuálně přenosného náboženství. Jedním z největších problémů, které máme s islámem, a bohužel není jediný, je to, že islám neuznává svobodu přesvědčení. Je to naprosto děsivé.”

Střední škola Pierra Joëla Bontého v Riomu (department Puy-de-Dôme) byla 11. ledna 2021 uzavřena kvůli “urážkám a výhrůžkám smrtí”, cíleným na učitele. “Rozhodli jsme se školu zavřít po urážkách a výhrůžkách smrtí, abychom ochránili studenty a zaměstnance,” vysvětlil mluvčí školy. O několik hodin později požádala učitelka v Toulouse Fatiha Boudjahlat o policejní ochranu poté, co se setkala s vážnými hrozbami.

Islámský stát v roce 2015 vyhlásil, že francouzské školy musí být napadeny, a vyzval své stoupence, aby “zabíjeli učitele“. Podle odborníka na islamismus Gillese Kepela se “škola pro stoupence politického islámu stala citadelou, která musí být zničena.”

Článek v týdeníku L’Express smutně poukazuje na to, že školy jsou místem násilných kampaní islamistů po celém světě. V roce 2014 byla vojenská škola v pákistánském Péšávaru terčem smrtícího islamistického útoku, který si vyžádal životy 132 studentů. Podle zprávy nevládní organizace Mezinárodní krizová skupina (International Crisis Group) zaútočilo Pákistánské hnutí Tálibán v letech 2009 až 2012 na 900 škol. Nositelku Nobelovy ceny míru Malalu Yousafzai, známou bojem za vzdělávání dívek, střelil bojovník Talibánu v okrese Svát do hlavy. Teroristická skupina Boko Haram, zodpovědná za četné útoky v Nigérii, tvrdila, že unesla 276 středoškolaček ze školy v Chiboku. Při útoku islamistů napojených na Al-Káidu na univerzitu Garissa University College ve městě Garissa v Keni bylo zabito 142 studentů. V Burkině Faso bylo nuceno přerušit výuku více než 2000 škol.

Ve Francii pod povrchem nenápadně bublá válka, v níž jde o radikalizaci vzdělávání. Takovou transformaci samozřejmě nepodporují všichni muslimové. Zdá se, že toto úsilí začalo v roce 1989, během oslav 200. výročí Velké francouzské revoluce a francouzského vydání románové fikce Salmana Rushdieho Satanské verše. Střední škola v Creilu odmítla přijmout tři studentky v islámských šátcích. Francouzští představitelé se snažili dialogem a politikou appeasementu uklidnit situaci. Ve výzvě, publikované v časopisu Le Nouvel observateur a podepsané spisovateli Alainem Finkielkrautem a Elisabeth Badinter, několik intelektuálů tento “Mnichov republikánského školství” odsoudilo.

Islamizace francouzského školství nyní postupuje velmi rychle. V roce 1989 se ozývalo volání: “Učitelé, nekapitulujme!”. Od té doby již několik francouzských učitelů odmítajících kapitulovat přišlo o život.

V říjnu 2020 byl francouzský učitel dějepisu Samuel Paty sťat čečenským teroristou za to, že vykonal svoji práci: učil své studenty, aby respektovali základní hodnoty západních společností a heslo nad dveřmi jejich školy (Svoboda, rovnost, bratrství), diskutoval s nimi o svobodě projevu a ukazoval jim karikatury Mohameda v satirickém časopisu Charlie Hebdo.

“Bezproblémové soužití je pouze zbožné přání,” napsal Alain Finkielkraut poté, co byl Paty sťat; “ztracená území Republiky jsou území dobytá nenávistí k Francii. Spadly nám klapky z očí, důkazy již nemohou být dále zametány pod koberec.”

Francouzský ministr školství Jean Michel Blanquer prozradil, že po stětí učitele Samuela Patyho došlo ve francouzských školách k 800 islamistickým “incidentům”.

Na střední škole Collège les Battières v Lyonu, kde Samuel Paty začal svou učitelskou dráhu, byl fyzicky ohrožován další učitel. Učitel dějepisu a zeměpisu přednášel v souladu se školními osnovami páté třídě o svobodě projevu. Mimo jiné uvedl, že Emmanuel Macron není “islamofob”. Otec jednoho studenta přišel za učitelem a slovně ho před svědky napadl. “Byl hlasitý a velmi dotěrný ohledně toho, co se smí a nesmí říkat ve třídách,” řekl svědek. Učitel z toho byl v šoku, byl poslán na zdravotní dovolenou a byl požádán, aby přestoupil na jinou školu.

Na střední škole v Caluire-et-Cuire nedaleko Lyonu student vyhrožoval učiteli, že mu “uřízne hlavu”. V Gisorsu dívka šířila fotografii, zachycující Patyho stětí. V Albertville v Savojsku musela policie předvolat čtyři desetileté děti a jejich rodiče, protože ve třídě řekli: “Ten učitel si zasloužil zemřít.” V Grenoblu byl muslimský extremista zatčen za vyhrožování stětím učiteli dějepisu a zeměpisu jménem Laurent, který se objevil v televizní reality show. “Useknu ti hlavu,” řekl. Laurent se chystal na YouTube umístit video k uctění památky Patyho. Na francouzské střední škole Pierra Mendèse (Collège Pierre Mendes France) v Saumuru řekl jeden student svému učiteli: “Můj otec ti usekne hlavu.”

Dnes je již dokonce nemožné vytvořit přesný seznam těchto incidentů, protože se ve Francii stávají každý den.

Nový průzkum odhaluje úroveň autocenzury mezi francouzskými učiteli. V zájmu vyhnutí se možným incidentům se každý druhý učitel přiznává k autocenzuře ve třídě. Pomocí strachu, teroru a zastrašování islamismus sklízí to, co zasel.

Jak jsme nechali islamismus vstoupit do školy je název nové knihy Jeana-Pierra Obina, pojednávající o vzestupu islamismu ve francouzských školách. Obin, bývalý generální inspektor národního vzdělávání, koordinoval v roce 2004 zprávu o náboženských projevech ve školách. Nebyla to první zpráva, pocházející zevnitř francouzského vzdělávacího systému. Bernard Ravet byl 15 let ředitelem tří nejproblematičtějších škol v Marseille. Ve své knize Ředitel školy nebo imám Republiky? (Principal de collège ou imam de la république?) uvedl:

“Fanatismus už více než deset let klepe na dveře desítek organizací… Vnucováním svých znaků a standardů se centimetr po centimetru snaží narušovat fyzické území Republiky.”

Francouzský filozof Robert Redeker v roce 2006 napsal:

“Islám se snaží vnutit Evropě svá pravidla: otevírání plaveckých bazénů v určitých časech výhradně pro ženy, zákaz karikování tohoto náboženství, požadavek na zvláštní stravování pro muslimské děti, boj za nošení závoje ve škole, obvinění svobodomyslných jedinců z islamofobie.”

Jeho sloupek v deníku Le Figaro byl nazván: “Co by měl svobodný svět dělat tváří v tvář islamistickému zastrašování?” O pár dní později začal Redeker dostávat výhružky smrtí. “Nemohu pracovat a jsem nucen se schovávat,” řekl Redeker. “Islamistům se tedy svým způsobem podařilo mě potrestat na území Republiky, jako bych se dopustil ideozločinu.”

Měli jsme tehdy tomu případu věnovat více pozornosti. Byl to první z dlouhé série útoků na francouzské učitele a školy. O čtrnáct let později zaplatil Samuel Paty životem, univerzitní profesorce byla přidělena osobní ochranka a další profesor musel po výhrůžkách opustit školu. Když se extremistům podařilo zastrašit francouzské školy a univerzity, proč by neměli být schopni podrobit si celou společnost?

Giulio Meotti je editor kulturní rubriky deníku Il Foglio, novinář a spisovatel.

Úvodní foto: Školáci dodržují minutu ticha pro zabitého učitele dějepisu Samuela Patyho, v pondělí 2. listopadu 2020 ve Štrasburku ve východní Francii. Francouzské školy se znovu otevřely poprvé od střetu s učitelem, který zahájil třídní debatu o svobodném projevu tím, že studentům ukázal karikatury proroka islámu ve smutku a za přísného zabezpečení národní pocty. Na školách po celé zemi si studenti přečtou dopis Jean Jaurès, francouzského myslitele a politika z 19. století, instruktorům, v němž je vyzývají, aby učili děti v zemi „znát Francii, její geografii a její historii, její tělo a duši“. (AP Photo / Jean-Francois Badias)

sdíletj na