blog

Milion kusů dělostřelecké munice pro Evropský mírový nástroj.

Komentář Štěpána Chába

K ekonomickému růstu i k míru se prodotujeme podporou domácí výroby munice. Evropský parlament schválil návrh Evropské komise společného vyzbrojení Ukrajiny. Na výrobu milionu dělostřelecké munice dá 500 milionů eur. Do toho volá Česká republika ústy naší vlády, že chce Ukrajině dávat víc. A to skrze Evropský mírový nástroj, kterým se Ukrajina vyzbrojuje a vinou čehož se nám ta válka protahuje a protahuje a lidé umírají a umírají a z lidské civilizace se čím dál víc dělají trosky.

„Česko bude posílat více peněz do Evropského mírového nástroje, který financuje zbraně určené pro Ukrajinu,“ hlásí Euractiv. Jsem z toho trochu na rozpacích. Mírový nástroj, který podporuje prodlužování války. Loni, po několika týdnech války ukrajinský prezident seděl před smlouvou, kde se zavazoval k tomu, že Ukrajina bude neutrální stát, nebude usilovat o vstup do NATO, bude předzahrádkou Ruska. Po nátlaku tehdejšího britského premiéra Borise Johnsona z podpisu jediné možné a rozumné smlouvy sešlo.

Jediné možné a rozumné? Role Ukrajiny jako neutrálního státu je logická a pro samotnou Ukrajinu nejvýhodnější. Obě strany věčného konfliktu mezi Východem a Západem by si Ukrajiny hleděly jako neuralgického bodu. Snažily by se ji ovlivňovat k vlastnímu prospěchu. Z čehož by Ukrajina mohla těžit a jistě by z toho, mít rozumnější politiky a méně korupční prostředí, i těžila. Nestala by se vazalem ani jedné ze stran. Naopak, hrála by veledůležitou roli zprostředkovatele, hráze mezi běsnícími veletoky.

Čína nabídla na počátku tohoto roku svých 12 bodů pro sjednání příměří. Obě strany konfliktu by usedly a začaly jednat. Mohlo by to vést k míru a uklidnění zvlčilých emocí. Jaká byla reakce Evropy a USA? Vlažná. Více zbraní Ukrajině, více zbrojení, více války, více mrtvých, více osiřelých, víc zla a zmaru a ničení. Kdyby se k Číně přidal tlak Západu, nebo kdyby Západ sám přišel s plánem na příměří a jednání, Rusko i s Ukrajinou už by seděly u jednacího stolu. To je jediné místo, ke kterému bychom je měli chtít dotáhnout. Jenže my chceme Rusko na kolenou.

Rétorika, že musíme porazit Rusko, je podivná. Bylo by hezké, kdyby v Rusku padl režim Vladimira Putina a zemi se dostalo možnosti posunout se dál. Jenže představa toho, že by v Rusku padl režim uprostřed válečné vřavy a nekonečných sankčních tlaků Západu, je děsivá. Co by se dělo dál? Započala by velmi rychlá destabilizace na celém světě. Protože Rusko je energetická velmoc, od které, i přes vychloubačná slov našich politiků, nakupujeme energie přes zprostředkovatele stále. O destabilizované Rusko by se okamžitě začal přetahovat Západ s Čínou. Navíc by se Rusko naplnilo prapodivnými pluky oligarchů, kteří by chtěli ovládnout prostor. Podívejme na Libyi, Obama tam vtrhnul ještě v době své vlády a Libye je doposud v rozvratu. Na rozdíl o Ruska není Libye velmoc. Nastalá situace by mohla daleko více vést k celosvětovému konfliktu. A je i otázkou, kdo by měl v Rusku moc nad kouzelným červeným čudlíkem. Nebo by se s pádem Putina v Rusku probudily osvícené skupiny politiků? Opravdu? A kde by se vzaly?

Je tedy, z mého pohledu, bláznovství mluvit o porážce Ruska a zároveň zamlčovat to, že by se mohlo a mělo jednat o příměří vedoucí k míru a stabilizaci.

Co děláme? Napříč Západem zní, že Rusko musí padnout, prohrát. Ne, Rusko musí přestat válčit a musí si sednout s Ukrajinou ke stolu. S asistencí a garancí vybraných států, aby Rusko nemohlo jednat z pozice toho silnějšího. Proč jsme zcela rezignovali na diplomacii. Na slova. Na jednání. EU si teď schválila půl miliardy eur na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Za tu cenu, jak hlásí Euractiv, vyrobí evropské zbrojovky jeden milion dělostřeleckých střel. Milion střel. To bude mrtvých. To bude destrukce. To bude nádherný zmar zaplacený z daní občanů států EU. V březnu EU dala na zbrojení Ukrajiny miliardu eur. Česká vláda volá, že chce poslat na Ukrajinu ještě víc. Jen neví, kde na to vzít, píše Euractiv.

V tom je všechno. Dáváme na Evropský mírový nástroj miliardy, aby ten mohl platit výrobu zbraní a munice určené k vraždění, zároveň vlády (alespoň ta naše) volají, že už není kde brát, že lidé už jsou ožebračení dost a dost. Ale vůle odněkud ty peníze ještě vyškrábat je stále patrná. O příměří nikdo nemluví. To je jaksi sprostá urážka. Mluví se o nákupu stíhaček za sto miliard a se stovkami milionů výdajů na jejich provoz.

Upřímně. Ukrajinci umírají, Rusové umírají. Nás drtí ekonomické dopady i migrační vlny. Já tam skutečně nevidím jedinou dobrou věc. Proč nikdo nejedná? Je potřeba se pořád ptát. Neustále ukazovat, že politici napříč zeměkoulí selhávají, protože nejednají. Jednejte, i vaším prostřednictví se zlo prohlubuje.

https://rb.gy/ecsti

sdíletj na

26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vanja
19. 7. 2023 10:37

K míru ve světě vede jediná cesta: Rusko musí demilitarizovat a neutralizovat Ukrajinu, ale také celou Evropu, a přebudovat Evropu k poválečnému uspořádání.

Plebej
19. 7. 2023 10:59
Odpovědět  Vanja

… zbývá snad jen doplnit, že to poválečné uspořádání Evropy by mělo být nikoliv blokové (natožpak unipolární), ale multipolární.
Uspořádání, v němž bezpečnost bude sdílenou hodnotou. Založenou na politice vzájemně výhodné spolupráce, svrchovanosti aktérů a na respektu k normám mezinárodního práva.
Což ovšem nemusí být až tak striktně omezeno (jen) na Evropu.

Vanja
19. 7. 2023 13:43
Odpovědět  Plebej

ANO, pouze multipolární a musí to zasáhnout celý svět.

Jura S
20. 7. 2023 13:37
Odpovědět  Vanja

EU je již tak zbyrokratizována, že ji neovládají národy ani lidé ale banda pošuků a rozvracečů. Rusko je naopak rozumně konzistentní, co se týče ekonomické politiky soběstačnosti, kterou Evropa dávno pohřbila a bije se za totální ptákoviny a seká si nohy a do břicha strká samurajský meč… Německý idiot odstaví nové jaderky, ba i rok starou supermoderní uhelnou elektrárnu, protože na dvorku kvičí pár fetek od “Pirátů” a dokonce jim není blbé “SOSAT” jako nacistická prasata veškerou volnou elektřinu kdekoliv z okolních států, taky z ČR masivně, že… Hitlerovo “Drank nach Osten” je nyní “zaobaleno” – né metodou “zabij žida a zabav jeho majetek” ale na metodu “zaplať CO2 odpustek pak ti zabavíme majetek, že máš na baráku KOMÍN – a zabij se pak pod mostem sám”…

Autor
19. 7. 2023 10:59

Základem dnešní situace je – kupodivu – koloniální politika. Na tom se stavěl celý blahobyt euroatlantické civilizace. Obrovský odpor – ne jako v “naší civilizaci”, kdy se bojíme o cokoliv – znamenal přece jen snížení příjmů a aspoň formální dekolonizaci. Zůstala sice jen finanní kabala, ale na druhou stranu “vládci prstenů” vymysleli kdysi dávno svůj “nový divný svět” a začali jej realizovat ve chvíli, kdy si mysleli, že jim nic nebrání. Jenže proti se postavilo především Rusko a bez něj ani se zbytkem svět se jim to nepodaří, zvláště když se přidala Čína se svou touhou po nezávislosti ve všech směrech.
Takže lze pak snadno pochopit, že pro “vládce prstenů” je to kritická situace. Spustili nezvratné změny – debilizace osídlení, deinstrualizace průmyslových zemí a určování kdo a kde a z čeho bude co vyrábět, pěstovat či chovat. To vše k ponižování VŠECH lidí, posilování své moci a ovládnutí planety.
Pokr.

Autor
19. 7. 2023 11:02
Odpovědět  Peter 008

Jenže … KRÁL SE UKAZUJE NAHÝ a vůbec ne tak silný, jak se předpokládalo. Ano, má svou sílu, ale rozhodnému odporu neodolá v žádném případě. Proto nakonec zjistili, i když ze začátku to brali trochu úplně jinak, že jim nezbývá nic jiného, než bojovat a bojovat. Ale “u sebe” nemají dost lidí, kteří by za ně šli bojovat a zničili si do značné míry u sebe vše.
Proto bojují prostřednictvím satanské loutky namyšleného idiota chtivého mamonu – Zelenského. Pokud se svět chce zbavit největšího zla nakonec musí padnout ti, kteří jsou v pozadí a to navždy.
A to především znamená USA, Anglie, šlechta v Evropě a všichni ti, co prošli nebo podporují takové “organizace” jako Sorosovy fondy atd.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
19. 7. 2023 13:43
Odpovědět  Peter 008

Ještě jsem si uvědomil jednu paralelu z historie – podobně jednal Alexander “Veliký”. Stejně krutý, stejně lhostejný, a stejně omámený – tenkrát alkoholem, a na dovršení mu bylo fu(c)k má-li v posteli dívku nebo kluka … nechával zabíjet i přátele a příbuzné …
… a na Západě je oslavován stejně jako Napoleon, či César …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ModrýKlokan
19. 7. 2023 14:06
Odpovědět  Peter 008

Jen poznámku… jedna z mnoha Sorošových organizací se přímo podílela na zničení Jugoslávie v 90.letech… nemůžu to najít, jakási “Mezinárodní cosi iniciativa” – agentura aktivistů financovaná Sorošem. To jsou ti co se motají kolem každé “barevné revoluce”, zajišťují financování místních aktivistů-zrádců a organizační propojení na řídící zpravodajské služby. V Jugoslávii byly v pozadí BND, francouzští zpravodajci, CIA a britská MI6.

Teď někdy je výročí toho jak bosenští muslimové zmasakrovali tisíce srbských vesničanů v okolí Srebrenice. Západní říše lží to samozřejmě převrátila a vyrobila legendu o genocidě ve Srebrenici.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pedro
19. 7. 2023 17:10
Odpovědět  ModrýKlokan
unor 2022
19. 7. 2023 11:11

Cesko a jeji odporna a hnusna vlada. A hodne velka mentalne retardovana mnozina obyvatel Ceska, ktera ji minimalne toleruje pokud ji primo neadoruje.

Aleš
19. 7. 2023 11:14

Místo mírových rozhovoru válku, to je EU, její pravá tvář.

janle57
19. 7. 2023 11:15

Z těchto,výše popsaných důvodů,se bude financovat bratrská internacionální zbrojní pomoc
Ukrajině,proto musely být osekány důchody,znemožnění předčasného důchodu a zajištěn
trvalý růst cen potravin,aby se vybralo co nejvíce na DPH,kdybyste měl někdo zájem
o bližší popis těchto praktik a dalším výhledu v téhle sociální oblasti,volejte prosím
vyžraného Jurečku,rád Vám podá ty nejčerstvější informace co se chystá a co brzy přijde..

Markýza
19. 7. 2023 12:08

Jen tak mimochodem – Ukrajina už měla neutralitu zakotvenu v ústavě. Podepsala to ve smlouvě s Ruskem, když se osamostatňovala. Jenže 2014 neutralitu zrušila – prý že proti ruské agresi stejně nefunguje. Docela by mě zajímalo, jako ruskou agresi měli tehdy na mysli………on tehdy prezidentoval Porošenko a jeho slavný projev o tom, jak budou ruské děti hnít ve sklepích mě teda nepřesvědčuje.

Velitel
19. 7. 2023 12:49

Dočetl jsem do “Na výrobu milionu dělostřelecké munice dá 500 milionů eur”, dál to nemá cenu, již tato věta plně ukazuje jací idioti sedí v Bruseli.
Již loni stál jeden kus munice ráže 155 mm 1350 Euro s tím že ho dostanete v roce 2026. To znamená že na milion kusu je potřeba 1,36 miliardy, při cenál lonského roku, ale vyráběli by je asi tak do konce století. Od té doby, inflace, nedostatek surovin, zelený nesmysl, nedostatek energii
A takový idioti nám tu vládnou milé děti.

Frank1.
19. 7. 2023 13:16
Odpovědět  Velitel

Proc, vzdyt to jsou slibotechny. Ze Ukrajina vyhraje je treba zivit vsemi prostredky a penezi.

Pavel K
19. 7. 2023 15:31
Odpovědět  Velitel

….a není to divné, že takový idioti nám vládnou? Já bych si dovolil tvrdit že oni blbí nejsou a počítat umí. Spíš bych se přiklonil k úmyslu, ale všeho co se v Evropě děje. No a obyvatelstvo tomu apaticky přihlíží. Tvrdí jeden z mnoha.

Milan ze Zahrady Čech
19. 7. 2023 17:33
Odpovědět  Pavel K

Proč by mělo? Kdo jinej by měl vládnout idi-tům než idio-ti? Protože proč vládnou? Protože zvoleni. A kým zvoleni? A vo tom to je.

Boomer
19. 7. 2023 19:49

.. jenže nejsnadněji se vládne polohladovým lidem. A politiku fakt neřídí hlupáci. Ani ta “svetrová nanynková” není tak pitomá, jak o ní mnozí tvrdí. V pořádném cirkusu august blbého jen hraje..

Boomer
19. 7. 2023 19:54
Odpovědět  Pavel K

.. tvrdí dva z mnoha!👌

Rattus
19. 7. 2023 17:13
Odpovědět  Velitel

Nejspíš tím bylo myšleno,rozjetí výroby munice.Cena za kus je pochopitelněmnohem
vyšší.

Vladimír
19. 7. 2023 13:22

Čím víc munice, tím delší konflikt, a tím víc mrtvých Ukrajinců. Zdá se, že kromě prodeje plynu a zbraní je to jeden z hlavních cílů. Pak už nikdo nebude nic namítat, až se bude rozdělovat zbylá půda…

aamater
19. 7. 2023 14:47

Vazali teraz budú financovať vojny ktoré rozpútajú USA? To sú ozaj tak sprostí tí naši predstavitelia čo sú vo vláde? Toto sa dobre neskončí!!!

Boomer
19. 7. 2023 19:53
Odpovědět  aamater

.. i po téhle válce se bude mizet do nějaké té Argentiny nebo Bolívie.

Gales
19. 7. 2023 16:37

Putin nebude mít jinou možnost než do toho doopravdy prásknout a silou srazit válečníky a jejich pány na kolena.Si myslím že jenom čeká na to až se dají všichni do houfu aby byli jasně identifikovatelní a svět mu za to zatleská.

Veny232
19. 7. 2023 18:09

NATO vidělo co s jejich technikou provedlo Ruské dělostřelectvo…a už se vyrábí munice a kanony…
Jenže Rusové už od dělostřelectva ustupují a nahradí ho milionem dronů…levnějších …přesnějších… 😀
Dobře si tedy ty NATO pitomečky vodí…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jura S
20. 7. 2023 13:47

Dovolím si troufalou KLETBU – “nechť Bafomet napíchne na vidle každého, kdo i jen bude vyrábět dělostřelecký náboj, nechť jsou prokleti politici, na jejichž rukou pak bude krev z těchto nábojů, že je prodali za jidášský groš pro zabíjení…nechť všem chciválkům zcepení údy, a pozdechají na morové rány i s jejich potomky.” (Technická poznámka, abych nedostal taky 5 let basy- je to vyhrůžka bytostí, kterou osobně neznám, s Bafometem si netelefonuju ani nemailuju. O jeho existenci trochu pochybuju, ovšem Vatikán tvrdí že existuje, tak to ponechám náhodě…)