blog

Lidi, vezměte to do ruky. Už se nebojte, vyzval Hejma. A ostře přidal

„Pojďme společně vyhlásit den svobody i tady v té zemi. Bez ohledu na to, jakou máme vládu. Prostě pojďme to brát, jako že už nemáme strach, že už se nebojíme. Protože právě ten strach a ty obavy, které se těm strašičům podařilo nám do hlavy nacpat, to je na té epidemii v tuhle chvíli to úplně nejhorší,“ reagoval komentátor Ondřej Hejma na to, že 19. července končí veškerá covidová omezení ve Velké Británii. V novém díle pořadu Hejma show se opřel i do Františka Lutonského z ČT za jeho příspěvek o voličích Zemana z jižní Moravy. „Nikdy se neomluvil, nikdy za to nebyl potrestán, což je velice zvláštní, protože jsem si vždycky myslel, že Petr Dvořák jako ředitel České televize by měl vyjít vstříc a něco s tím udělat,“ míní Ondřej Hejma. Také „odepsal“ Václava Moravce.

Ondřej Hejma se vyjádřil k tweetu Františka Lutonského z ČT, který upozorňoval na to, že ve vesnicích zasažených tornádem volili lidé v posledních prezidentských volbách převážně Miloše Zemana. „On se pan Lutonský snažil z toho nějak vykroutit, ale myslím, že se mu to moc nepovedlo. Byla to prostě těžko pochopitelná hloupost a doufám, že i tahleta hloupost bude mít svoje důsledky,“ řekl.

Hejma také zkritizoval poslance Vlastimila Válka z TOP 09, který se strachoval, že příjezd dobrovolníků na jižní Moravu, kteří nemají prokázanou bezinfekčnost, by mohl vést k rozšíření covidu. Komentátor sarkasticky prohlásil, že pokud něco takového Válkovi jenom neujelo, tak je poslanec konkurent Adama Vojtěcha, pokud jde o takové výroky. Vyslovil se pro to, aby Česká republika hleděla dopředu, stejně jako vlády, které usoudily, že bylo dost strašení a hysterie, např. jako ve Velké Británii a v Singapuru.

Připomenul, že Velká Británie plánuje proticovidová opatření ukončit k 19. 7. „Pojďme společně vyhlásit den svobody i tady v té zemi. Bez ohledu na to, jakou máme vládu. Prostě pojďme to brát, jako že už nemáme strach, že už se nebojíme. Protože právě ten strach a ty obavy, které se těm strašičům podařilo nám do hlavy nacpat, to je na té epidemii v tuhle chvíli to úplně nejhorší. Protože i kdyby ten koronavirus v tuhle chvíli zmizel nějakým kouzlem, tak se vsadím, že budou stovky těhletěch odborníků a strašičů, kteří budou říkat, že je to jenom na chvíli, a to se vrátí. A ten návrat k normálnímu životu, který si všichni přejeme, by se nekonal vůbec nikdy.“

A ukázal na hlavní strašiče v Česku. Například na „lžiepidemiologa“ Smejkala. „Ještě před rokem si říkal hygienik v IKEM, to je ta slavná nemocnice, kterou vybudoval profesor Pirk a nedávno ho z ní vyhodili, protože je starej a hlavně má politicky nekorektní názory na covid. Tak pan Smejkal je tam hlavní hygienik, ale hlavně vede skupinu MeSES, což je normální lobbistická skupina, která lobbuje ve prospěch farmaceutického průmyslu. Já si to nedovedu jinak vysvětlit, protože jinak by nemohli vést tu jednostrannou, nátlakovou, naprosto nekompromisní kampaň za očkování,“ míní Ondřej Hejma.

Dále měl Hejma na talíři parazitologa Jaroslava Flegra. „To už je doslova hororová postava,“ komentoval dalšího neepidemiologa. Doplnil, že Flegr slibuje už hodně dlouho pověstné mrazáky v ulicích, ale nic takového se nestalo. „Měla by to být vlastně poplašná zpráva, která by měla být podle zákona trestná. Ale samozřejmě nikdo nikoho v tomhle směru netrestá,“ povzdechl si. Nicméně, dle Hejmy se ozval „hlas lidu“ a Flegr byl „prohozen plotem“, což je narážka na konflikt, který Flegr zveřejnil na facebooku. Komentátor uvedl, že nepodporuje fyzické násilí, ani v tomto případě, a je rád, že všechno v podstatě dobře dopadlo. „Ale pan doktor Flegr by si měl uvědomit, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá, a že šíření poplašných zpráv pro něj může mít tyto velmi nepříjemné důsledky,“ nabádal parazitologa.

Řešení je podle něj jednoduché. Nedopřávat Smejkalovi a Flegrovi sluchu, jako tomu dosud bylo. „Kdyby doktora Flegra nikdo nepozval do televize nebo do novin, aby tam vykládal svoje báchorky, tak by se vůbec nic nestalo. A já za sebe říkám, že jeho jméno už nikdy nevyslovím. Sbohem, doktore Flegre,“ slíbil.

O televizi hovořil Hejma také později, když připomenul, že 25. července zařadí ČT opět seriál Chalupáři, a to dokonce v hlavním vysílacím čase. „Zřejmě Česká televize nemá co jiného k vysílání,“ rýpl si Hejma a dodal, že Chalupáři jsou věční, stejně jako 30 případů majora Zemana. A i to prý vypovídá něco o České televizi.

„To, že už se novodobí Chalupáři netočí, to víme už dávno. A asi se s tím nedá nic dělat. Vždycky jsme říkali, vzal to ďas, hlavně že tam mají to dobré zpravodajství a tu publicistiku,“ řekl Hejma s dovětkem, že právě to v poslední době přestává platit.

Příznačný je podle něho právě tweet Františka Lutonského, který zmínil na začátku. Hejma přitvrdil, že se prý Lutonský „otevřeně a cynicky vysmíval“ obětem tornáda za volbu Miloše Zemana, což označil za bezohledné a nespravedlivé vůči obětem. „Nikdy se neomluvil, nikdy za to nebyl potrestán, což je velice zvláštní, protože jsem si vždycky myslel, že Petr Dvořák jako ředitel České televize by měl vyjít vstříc a něco s tím udělat,“ míní komentátor. Ale naopak prý generální ředitel Dvořák dospěl k dohodě s Radou ČT.

Hejma si všiml, že ČT ve zpravodajství omladila ansámbl, ale jen pokud jde o ženy. Avšak pánská část je prý okoukaná a stárne. „Jakkoliv jsou to třeba schopní pánové, tak pokud na někoho koukáte 20–25 let, tak je toho prostě příliš,“ soudí. Zmínil jméno moderátora nedělního diskusního pořadu, Václava Moravce. Pro začátek řekl, že jako novináře ho uznává a dokonce se od něj učil, když nastupoval na Frekvenci 1. „Ale je tam už hodně dlouho a hlavně, tou aktivistickou žurnalistikou, kterou provozuje, kdy jasně dává najevo svůj názor, jeden názor, a žádný jiný nepřipouští a za ten svůj názor lobbuje za naše peníze ve veřejnoprávní televizi, to prostě není dobře,“ vyjádřil se o moderátorovi.

Jako důsledek Hejma vidí, že určitý druh politiků nechce k Moravcovi chodit. „On to vydává za to, že se ho bojí a bojí se těch ostrejch otázek. Já si myslím, že je to jinak. Ti politici si říkají, co se s ním máme mořit, proč máme odpovídat a reagovat na ty jeho provokace, když můžeme jít támhle vedle na Primu a bude to mít úplně stejný užitek. A to se také přátelé děje, protože to, co vidíme, je velký rozmach publicistiky na Primě,“ chválil komerční konkurenci ČT. Zejména převolební debatu, která sice prý nebyla perfektní, ale byli v ní všichni.

„Já si myslím, že Česká televize je v tuto chvíli v krizi. Že už je to prostě veteš,“ prohlásil komentátor a rád by znovu otevřel otázku, k čemu je vůbec veřejnoprávní televize.

https://bit.ly/3dQu3Hj

sdíletj na