blogKrize UKRAJINA

Kyjevská ulice přejmenovaná na počest neonacistů

Kyjevská ulice přejmenovaná na počest neonacistů
Dříve nesla ulice jméno sovětského maršála, který osvobodil část Ukrajiny od Hitlerových vojsk.

Ulice v Kyjevě, která byla dříve pojmenována po sovětském maršálovi Rodionu Malinovském, byla oficiálně přejmenována na počest “hrdinů” nechvalně proslulého praporu Azov, jehož mnozí členové se otevřeně hlásí k neonacistické ideologii. 

Malinovskij, původem Ukrajinec, osvobodil v letech 1943-1944 od nacistů velkou část jižní Ukrajiny včetně svého rodného města Oděsy. Dvakrát se stal Hrdinou Sovětského svazu a deset let působil jako ministr obrany. Pozoruhodné je, že slavnostní přejmenování ulice, která nesla jeho jméno, se konalo přesně 65 let poté, co byl 26. října 1957 jmenován do ministerské funkce. 

Podle internetových stránek praporu Azov se slavnostního přejmenování zúčastnili zástupci kyjevské městské rady a správy Obolonské oblasti.

Přítomni byli také příslušníci samotného praporu. Jeho zakladatel a první velitel Andrej Bileckij, přezdívaný kolegy neonacisty “Bílý vládce”, vysvětlil, že nový název ulice “Hrdinové pluku Azov” je “především o těch, kteří se nevrátí”, a o těch, “kteří jsou v zajetí”. 

K oficiálnímu přejmenování ulice došlo zhruba dva měsíce poté, co starosta ukrajinského hlavního města Vitalij Kličko oznámil rozhodnutí kyjevské městské rady přejmenovat 95 ulic ve městě. 


Tento krok označil za “důležitý krok k omezení lživých manipulací a vlivu ruského agresora na výklad našich dějin”. Kličko rovněž prozradil, že nový název ulice maršála Malinovského bude poctou praporu Azov.  

Prapor Azov byl sestaven v roce 2014 jako dobrovolnická jednotka, kterou tvořili především krajně pravicoví aktivisté ochotní bojovat proti samozvaným republikám v oblasti Donbasu. O několik měsíců později byl na příkaz tehdejšího prezidenta Petra Porošenka oficiálně začleněn do ukrajinské Národní gardy. Když koncem února začala ruská ofenziva, byl prapor Azov, který prošel západním výcvikem, považován za jednu z nejschopnějších formací pod kyjevským velením. 

Neonacističtí bojovníci měli za úkol udržet Mariupol, strategický přístav u Azovského moře, pod kontrolou Kyjeva, ale nakonec se jim to nepodařilo. Mnoho z nich bylo zabito, zatímco zbytek, včetně velitelů, se v květnu vzdal ruským silám poté, co se několik týdnů skrýval v ocelárně Azovstal.  

Během obléhání Moskva obvinila Azov z toho, že v zařízení drží civilisty jako rukojmí a používá je jako lidské štíty.

Translated with DeepL

Velitel Azovu se chlubí hrůznými fotografiemi popravených civilistů

Velitel Azovu se chlubí hrůznými fotografiemi popravených civilistů
Ukrajinský neonacista se raduje z brutálně zabitých opozičních aktivistů, jejich osud přeje všem “zrádcům”

Foto v archivu: Bojovníci v Kyjevě nesou transparent s Wolfsangel, symbolem SS, který si oblíbil pluk Azov. © AFP PHOTO/ SERGEI SUPINSKY


Ukrajinský důstojník, který svého času velel nechvalně proslulému neonacistickému pluku Azov, se na sociálních sítích škodolibě pochlubil fotografiemi mrtvých členů opoziční strany. Aktivisté “zmizeli” z ukrajinského města Severodoněck na začátku března a zdá se, že byli popraveni bez soudu, přičemž Maksim Zhorin naznačil, že takový osud čeká všechny “zrádce”. 

“Takto nyní vypadají ‘Patrioti za život’ ze Severodoněcku,” uvedl Zhorin v nyní již smazaném příspěvku na Telegramu ve středu. “Zmizeli 7. března a nyní se objevily jejich nové fotografie. Vypadají takhle,” dodal s emotikonem usmívajícího se obličeje.

“Nedivil bych se, kdyby se při vyšetřování zjistilo, že se střelili do hlavy – když si uvědomili, jak byli hloupí, když šli spolupracovat s [Iljou] Kivou,” dodal v narážce na ukrajinského poslance, který v lednu uprchl do Ruska.

Kyjevská prokuratura obvinila Kivu, otevřeného kritika prezidenta Volodymyra Zelenského, z vlastizrady 6. března, den před zmizením aktivistů. Kiva uprchl ze země poté, co byl vyhozen ze své strany “Opoziční platforma – Pro život”.

Ani to však nezachránilo frakci a téměř desítku dalších před tím, aby ji Zelenskyj 20. března dočasně zakázal. Zákon umožňující trvalé zákazy byl přijat 14. května.


Zhorinův příspěvek ukazoval těžce znetvořené obličeje tří mužů a jedné ženy v pytlích na mrtvoly. Zdá se, že byli popraveni mimosoudně a krutým způsobem, uvedl telegramový kanál “Hon na čarodějnice”, který na příspěvek vůdce Azova upozornil jako první. 

Ukrajina “není ani středověká, je to ISIS”, dodal kanál v narážce na teroristickou skupinu Islámský stát (IS), známou brutálním stínáním hlav zajatců.

Severodoněck se stal centrem ukrajinské vojenské správy pro spornou Luganskou oblast na východě země. Je hlavní baštou jednotek věrných Kyjevu a v současné době se zde odehrávají těžké boje s ruskými jednotkami a také se silami Doněcké a Luganské lidové republiky.

Zhorin není jen tak ledajakým členem Azova, nechvalně proslulé ukrajinské domobrany, která přijala nacistickou ikonografii. Připojil se k nim v roce 2014, na samém počátku nepokojů na Ukrajině, a od srpna 2016 do září 2017 jednotce skutečně velel, ačkoli jeho hodnost v Národní gardě Ukrajiny je pouze nadporučík. 

V jeho oficiálním životopise se uvádí, že se Zhorin zúčastnil dobývání Mariupolu a Marinky a přežil porážku u Ilovajsku v roce 2014. V říjnu 2017 založil charkovskou oblastní pobočku politického křídla strany Azov, Národní sbor, a v lednu 2020 se stal členem ústředního výboru strany. 

stroj.překlad rt

sdíletj na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
12. 3. 2023 15:09

EU hodnoty v praxi, aneb skutečná Ukrajina, fašismus.

Mike
12. 3. 2023 17:14
Odpovědět  Aleš

Souhlas. Sovětský svaz vyhrál druhou světovou válku…, – a to se neodpouští.

Staník
12. 3. 2023 18:08
Odpovědět  Mike

Myslím, že po dobytí Berlína řekl Žukov Rokossovskému: “Osvobodili jsme je od nacismu a oni nám to nikdy neodpustí…”.

Albi
12. 3. 2023 21:01
Odpovědět  josh-xy

Hezky tam BYLO, ale stát se tam omedailovaným válečným hrdinou do nedávna nešlo.
Buď odejít za hranice (všedních dnů), nebo si příležitost importovat domů.
Vybrali si to druhé, mají co chtěli.
Ale proč to nutí ostatním? Potom hrozí, že nebudou ve světě první – nejhrdinnější, nejobdivovanější a samozřejmě taky nejpotřebnější?

Gales
13. 3. 2023 11:51
Odpovědět  Aleš

Více Kinžalů méně fašistů.

Milan ze Zahrady Čech
12. 3. 2023 15:18

No a? Václavák bude co nevidět taky Banderplacz, když nad ním už přes rok vlaje bandervlajka z národního muzea – tedy z muzea, které, jak už sám název “národní” napovídá, patří národu – v tomto případě ukrajinskému, když má něm svoji, a jen svoji vlajku, jak dá rozum.

sizok
12. 3. 2023 15:32

Přesně tak.

Albi
12. 3. 2023 16:34

Už jsem se podle titulku lekla (asi předčasně), že to týká ulice Kyjevská v Plzni – třeba na Banderovu.
No – holt se leknu dvakrát a nebude to asi výjimka.

jiří
12. 3. 2023 17:05
Odpovědět  Albi

Nepřátel se nelekajte,
na množstvie nehleďte,
pána svého v srdci mějte,
proň a s ním bojujte
a před nepřátely neutiekajte!
https://www.karaoketexty.cz/texty-pisni/lidove-pisne/ktoz-jsu-bozi-bojovnici-404098

Albi
12. 3. 2023 21:06
Odpovědět  jiří

No jo, ale co dělat, když moje srdce našeho “pána” do podnájmu vzít odmítá? 🙂

Mike
12. 3. 2023 17:28
Odpovědět  Albi

Nebo Malinovského náměstí v Brně. Jak dlouho se mu ještě bude říkat “Maliňák?”

Jinak, jsem zvědav, kam až soudruzi fašisti v pojmenovávání ulic zajdou. Hitlerova (?), Goeblsova (?), dr. Mengele?

Albi
12. 3. 2023 21:08
Odpovědět  Mike

S tím bude problém. Budeme mít dost objektů k přejmenování, aby se dostalo na všechny ukro-hrdiny?

konzerva
12. 3. 2023 16:35

Jaký paradox v roce 1968 do něj stříleli Ukrajinští okupanti kulometem z tanku a včera byli chráněni.

jiří
12. 3. 2023 17:08
Odpovědět  konzerva

“Ano, je to parrradox”. Venca Klepkař Lahváč.
comment image%3F612f8cce&f=1&nofb=1&ipt=d2405d67000469698b74cfbd86c1a7dd2672f604afb0fcf9a2d7810ac482249d&ipo=images

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Cafik
13. 3. 2023 11:08

Se divím,že ji už dávno nikdo nesundal…já mít o40 let míň,tak tam lezu a sundám ten hadr…

Milan ze Zahrady Čech
13. 3. 2023 15:34
Odpovědět  Cafik

Mě by stačilo bejt milionář na odpočinku. Pořídil bych si droníky, poradil se jak na to, odjel do PHA, a než by se kdo rozkoukal, visela by tam tam místo bandervlajky rudá vlajka vítězství. A když by ji sundali a vyměnili, odstartoval by další droník, ale nepřebarvil by ji, ale načáral přes ni velké rudé “Z”. A tak dál, dokad by to buď nevzdali, nebo dokud by mě banderpoldové nevypátrali a bandersoudci mi nenapařili terorismus, páč tenhle paragraf teď v naší fašistické banderkolonii frčí, i kdybych si o bandervlajku jen opucoval boty.

primak
12. 3. 2023 15:36

Jistě to nebude dlouho trvat, aby nějaká ulice u nás se přejmenovala na Banderovu, případně nějaké náměstí, nejlépe v Bubenči.

A film jednoho z našich nejlepších režizérů Františka Vláčila Stíny horkého léta (1977) – vyznamenán v K. Velkou cenou – je dán do trezoru, neb ukazuje hrůzy Banderovců (v podání Jiřího Bartošky) v Čechách. A tak se Vláčilovým filmům dostalo té cti, že nejen měly problémy s minulým režimem, ale i se současným. (A postihuje to Juraje Kukuru, Martu Vančurovou, Bartošku a mnoho dalších.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Vaska
12. 3. 2023 16:04

loni někdy v květnu psali něco o tom že banderovci strhli v kyjevě pomník našim vojákům (tzv. svobodovci) kteří osvobozovali toto město od nácků ale už nikdy potom o tomto nebyla žádná zmínka – takže nevím zda je to pravda

Albi
12. 3. 2023 16:48
Odpovědět  Vaska

Mohla by být. Třeba to inspirovalo jistého rusofobního řeporyjce, vítěze nad sochou maršála Koněva k hrdinskému činu, jímž vejde do dějin. A povedlo se. Bude minimálně v českých dějinách zapsán – sice ne zlatým písmem, ale ani tiskažská čerň není k zahození.

Albi
12. 3. 2023 21:14
Odpovědět  jiří

To je jedno – Novotný nebo Kolář, oba pocházejí z jedné líhně, těžko je rozeznat. 🙂

unor 2022
12. 3. 2023 16:16

To jsou ti novi kamaradi Fialovic Petricka? A co na to maminka a tatinek?

Polo 2
12. 3. 2023 17:10

A tomu slouží Fiala a jeho poskoci a dnes také kariérní komunista Pávek