blogpolitika

KOZEL ZAHRADNÍKEM V BÍLÉM DOMĚ

O tom, že nejmladší Biden žije nad poměry a na balancuje na hraně zákona se vědělo dávno, ale že ho má federální policie na mušce pro daňové úniky překvapilo. Není to sice poprvé, co Hunter Biden má oplétačky se zákonem, obchodní i osobní, ale tentokrát nejde už jako dřív o syna bývalého vicepresidenta a demokratického super potentáta, nýbrž nově zvoleného POTUSE, Presidenta Spojených států amerických Joe Bidena.

Hunter se topí v horké lávě, z níž se nedostal ani gangster Al Capone, kterému se podařilo vykroutit se z obvinění celé řady hrdelních zločinů, až ho nakonec FBI dostala na za mříže, protože šidil na daních. Nyní federálové jdou po Hunterovi, na základě žaloby, že opomněl ohlásit berňáku milionové příjmy, které dostával od Ukrajinců, Rusů a Číňanů.

Pozadí celé aféry jsme zde popsali už před rokem v článku nazvaném JABLKO OD STROMU DALEKO NEPADENE, z něhož vyjímáme následující pasáže.

Zpráva Ministerstva financí, kterou předseda vyšetřovacího senátního výboru obdržel 23. září 2019, ukazuje na potenciální kriminální činnost týkající se transakcí mezi Hunterem Bidenem, jeho rodinou a společníky s cizími občany. Hunter vyvolal svými peněžními machinacemi s ukrajinskými, čínskými a ruskými partnery kriminální, špionážní a vyděračské obavy, čímž „vzburcoval americké činitele, kteří v tom vidí etický konflikt rozporu zájmů,“ což je eufemismus století pro zločinnou činnost.

Zpráva se týká miliony dolarů, které firmy Huntera Bidena dostaly od Je Žia Minga, zakladatele CEFC China Energy Co., o němž je známo, že má úzké styky s čínskou vládou a který měl platit deset milionů ročně za „zprostředkování styků“ s nejmenovaným „Big Guy“, což těžko mohl být někdo jiný nežli „Big Joe.“ Zpráva dále zjišťuje, že 4. srpna 2017 pobočka energetického koncernu pana Je poslala telegraficky milion dolarů Hunterově právní kanceláři. O měsíc později, 8. září James Biden, strýc Huntera, a jeho žena Sára si z tohoto konta vybrali kreditními kartami 101.291 dolarů, které utratili na „extravagantní“ účely, jako jsou lety v soukromých letadlech a pobyty luxusních hotelech.

Enfent terrible rodiny, Hunter vystudoval práva na prestižní univerzitě v Yale, začal svoji kariéru v bankovnictví, kde se mu moc nedařilo, a maje tatíčka ve vysoké politice se stal lobbyistou. Byl ženatý, měl tři děti, které chodily do drahých soukromých škol, platil vysoké splátky na honosný dům, pustil se do hazardní investiční činnosti a zadlužil se. Začal pít, drogoval se, podváděl svoji ženu. Dokonce se od ní na rok odstěhoval a žil s manželkou svého tragicky zesnulého staršího bratra. Potom si našel barovou tanečnici, s níž měl čtvrté dítě, ale brzy je opustil pro mladou dokumentaristku, s níž má pátého potomka. Vedl nákladný život, nad jeho možnosti. Jeho životním mottem by mohl být citát z Christofera Hitchense: „Pálil jsem svíčku na obou koncích a často dala krásné světlo.“ Navzdory všemu Hunterův otec vždy stál při svém synovi. V nedávném prohlášení tvrdí, „že byl na něho vždy hrdý.“

Hlavním lovištěm obou Bidenů byla Ukrajina. V roce 2014 Obamova vláda tam financovala puč, kterým svrhla demokraticky zvoleného presidenta, protože flirtoval s Ruskem. Na jeho místo dosadila vstřícnější Petro Porošenko, oligarcha a čokoládového magnáta. Dohledem nad ukrajinskou kolonií byl pověřen bývalý vicepresident Joe Biden. Létal do Kyjeva jako domů a pokaždé byl přivítán s královskými poctami. Zkuste si představit Caesara na návštěvě provincie, jak z plnýma rukama rozhazuje zlaté dukáty. Máte to? Tak teď ty dukáty nahraďte dolary amerických poplatníků a jste v reálu. A také víte, proč na konto vicepresidenta často spadla shůry šestimístná mana za jeho dobrotu a velkorysost. Když Huntera propustili z válečného námořnictva, protože bral drogy, otec mu našel místo v Kyjevě v olejářské firmě Burisma, s níž ho pojily obchodní a politické zájmy. Patřila ukrajinskému oligarchovi Igoru Kolomojskému, který zaplatil Hunterovi tři miliony dolarů za prokázané úsluhy, jmenovitě za to, že seděl ve správní radě Burisma a za diskrétní přesuny úplatků svému tatíčkovi prostřednictvím svých tajných bankovních kont.

Když se o Kolomojského a oba Bideny začal zajímat prokurátor, Joe přiletěl na otočku do Kyjeva, aby zakročil. Dle videozáznamu, pořízeného na jednání Atlantického výboru, kde se svým státnickým činem vychloubal, poručil ukrajinskému presidentovi, aby šťouravého prokurátora buď propustil, anebo zapomněl na americkou záruční půjčku ve výši jedné miliardy dolarů. „Podíval jsem se na něj,“ říká na videu, které dovolil natočit v přesvědčení, že je nad zákonem, „ a prohlásil jsem, že za šest hodin odlítám. Jestli toho prokurátora nevyměníte, nedostanete žádné peníze. Nuže, ten psí syn (smích) dostal kopačky. Dali na jeho místo někoho jiného, co byl OK.“

Ministr spravedlnosti William Barr měl na základě těchto a řady dalších informací připravit obvinění z korupce a zneužití moci, ale místo toho na nich seděl celý rok nečinně pod průhlednou záminkou, že nechce a nemůže ovlivnit průběh prezidentských voleb. Barr je dalším vysokým státním úředníkem, kterého Trump jmenoval a který prezidenta zklamal. Nyní, když je žába na prameni pryč, ujala se případu vrchní prokurátorka státu Delaware, sídlišti rodiny Bidenových, která 10. prosince obžalovala Huntera z daňových podvodů a požádala FBI, aby obvinění vyšetřila.

Americká ústava zakazuje vysokým státním představitelům zneužívat svého postavení k prospěchu vlastnímu nebo svých blízkých. Prezident může být vyhoštěn z Bílého domu po té, co byl Senátem odsouzen za „zradu, úplatky a jiné vysoké zločiny a přečiny.“ Jestli prokázané a dokumentované počínání Joe Bindena na Ukrajině není korupce a zneužití moci, co jiného to může být?

Schyluje se k premiéře, kdy nájemníkem Bílého domu bude muž, nad jehož hlavou se vznáší osudná klatba americké ústavy. Ale to je příběh, jehož scénář se teprve píše. Zatím je znám pracovní název seriálu: Kozel zahradníkem.

Jan Vítek https://bit.ly/38s5jD2

sdíletj na