Klusova firma dostala od Babišovy vlády za covid-19 1,3 milionu: Všechno šlo prý na provoz, říká.

Covid-19 i lockdown Tomáš Klus (34) zakomponoval i do svých písní a vyjadřoval se k němu na sociálních sítích. Možná i proto skrze své eseróčko od státu inkasoval celkem 1,3 milionu korun podpory pro umělecké profese. Všechny peníze šly prý na provoz a vše potřebné, říká zpěvák a odkazuje na svého manažera.

„Bohužel už pro mě vy, Jan Hřebejk a Jan Hrušínský zůstanete navždy obyčejné lidské hyeny. Vaše původní zlehčování a nynější exhibování je neuvěřitelné. Stydím se za vás a je mi z vás zle, stejně jako z dalších dvou ‚umělců‘,“napsal mu jeden z nich v diskuzi pod jedním z jeho burcujících statusů.

Jeho manželka Tamara se zatím snažila na pandemii a lockdownu najít aspoň něco dobrého.

„Není to ta nejúžasnější výzva pro život? Objímám vás všechny a držím nám všem palce, ať z téhle bouře vyjdeme jako lepší, pokornější, propojenější a šťastnější než kdy dřív. Zvládneme to,“ dodala Tamara. Bohužel si neuvědomila, že zdaleka ne všichni mohli z nastalé situace těžit. 

Firma jejího muže na covidu-19 nakonec vytěžila docela slušně. Eseróčko Tomáše Kluse žádalo o podporu od Ministerstva průmyslu a obchodu hned několikrát a bylo velmi úspěšné. Celkem mu stát přiznal více než 1,3 milionu korun, většinu z toho v loňském roce. V roce 2020 to bylo „jen“ 274 tisíc.

www.expres.cz

Klus, Landa, Slováček a další. Víme, na co umělci použili kompenzace za covid


Aneta Daněčková

  1. 2. 2022, 14:00

Čeští umělci měli v posledních dvou letech kvůli covidu-19 a vládním opatřením omezené možnosti vystupování a podnikání. Vláda proto připravila speciální dotační programy, díky nimž mohly firmy i jednotlivci získat určitou podporu, která by jim v těžké situaci pomohla. Organizace Hlídač státu na začátku února zveřejnila jmenovitý seznam úspěšných žadatelů o kompenzace, byla mezi nimi i řada známých osobností.

Na seznamu příjemců podpory ze speciálního dotačního programu ministerstva průmyslu a obchodu COVID–Kultura se objevila řada známých jmen a firem slavných osobností. Dle databáze neziskové organizace Hlídač státu kompenzace čerpali jednotlivci i podnikatelské subjekty.

Mezi jednotlivci, kteří dostali jednorázovou podporu 60 000 korun, byli například zpěváci David Koller a Robert Kodym ze skupiny Lucie, zpěvačky Dara Rolins a Kateřina Tichá, zpěvák Mirai Navrátil, herečka Nela Boudová, bavič Zdeněk Izer nebo saxofonista Felix Slováček.

O podporu si zažádal i zpěvák Daniel Landa, který patří k největším kritikům toho, jak se stát vypořádává s pandemií covidu-19. “Dlouhodobě odvádím na daních vysoké částky a tím přispívám do státního rozpočtu,” vysvětlil Landa, proč se kompenzace rozhodl využít.

Saxofonista Slováček, který podporu získal v roce 2020 i 2021, peníze dle svých slov využil na běžné životní náklady. “Větší podpora by mohla být vždycky a potěší to, ale samozřejmě to já nedokážu posoudit. Stát má jen jednu kasu a musí vědět, jak s těmi penězi může naložit,” odpověděl Slováček redakci TN.cz na dotaz, zda podle něj stát dostatečně podpořil umělce, kteří nemohli kvůli covidu dlouhé měsíce vystupovat.
Branže bez příjmů

Některé firmy slavných zpěváků získaly z dotačního programu větší částky. Například firmě Tomáš Klus s. r. o. bylo vyplaceno přes 1,2 milionu korun z programu COVID–Kultura a COVID – Nepokryté náklady. Sám zpěvák pak obdržel 60 000 korun v rámci jednorázové podpory pro umělecké profese.

“Částku 1,2 milionu firma TKSRO obdržela za období téměř 3 let, kdy jsme prakticky nemohli normálně pracovat, kdy jsme měli rozplánované, mnohdy i zaplacené projekty, které jsme ve finále nemohli realizovat. Zajeté firmě byly utnuty příjmy, ale náklady na provoz zůstaly,” napsal redakci TN.cz manažer Tomáše Kluse Jan Seidel.

Podle něj podpora firmě pomohla, ale rozhodně nestačila. “Naše firma si musela půjčovat na udržení provozu u bank i jiných, nám blízkých firem. Peníze byly použity na provoz a udržení firmy v provozu. Věřím, že jsme to přežili a budeme moci již normálně fungovat,” uvedl Seidel.

Manažer slavného zpěváka uvedl, že jednorázový příspěvek použil Klus “na život”. “Každý z nás realizuje nějaké plány, projekty. Musí jíst, stará se o rodinu, funguje. Naše branže přišla ze dne na den o příjmy,” řekl Seidel a dodal, že v situaci, kdy umělci nemohli vystupovat, byla COVID podpora prakticky jediným zdrojem příjmu.

Související obsah
Krizové ošetřovné i izolačka brzo skončí. Podívejte se, jestli máte nárok
06:53
Krizové ošetřovné i izolačka brzo skončí. Podívejte se, jestli máte nárok

  1. 2. 2022, 09:36
    Lucie Staničková

​Přes 1,5 milionu korun z peněz určených umělcům získala firma Marek Ztracený s. r. o., 60 000 korun v rámci jednorázové podpory obdržel i zpěvák Marek Ztracený. Přes 1,3 milionu korun pak dostala společnost Karel Gott Agency s. r. o., která patří Ivaně Gottové. “Společnost peníze použila na krytí nákladů, a to v souladu s podmínkami jednotlivých výzev,” napsala redakci mluvčí Ivany Gottové Aneta Stolzová.

Firma zpěváka Richarda Krajča INDEPENDENT RICHMOND PRODUCTION, s. r. o. dostala podporu v součtu přes 5 milionů korun. “IRP s. r. o. je servisní společnost pro všechny aktivity Richarda Krajča i skupiny Kryštof a zaštiťuje také vlastní koncerty či turné. Z důvodu covidových opatření byly v roce 2020 a 2021 zrušeny či odloženy desítky již naplánovaných a připravených akcí (od malých divadel přes open air festivaly až po zimní stadiony). Podpora byla použita převážně na marně vynaložené náklady a provoz společnosti,” vysvětlil redakci manažer skupiny Jan Lippert a dodal, že skupina věří, že to nejhorší je už za ní

Kvůli vyplácení kompenzací se v minulých dnech strhla diskuze okolo moderátorky a herečky Emmy Smetany a jejího partnera, tedy muzikanta a herce Jordana Haje. Ti totiž získali dohromady 120 000 korun. Některá média a uživatelé sociálních sítí jim vyčítali, že po inkasování této částky v prosinci 2020 se vydali na dovolenou na Bali.

Smetany se na sociálních sítích zastal například starosta Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) a k situaci ohledně finančních kompenzací se vyjádřila i herečka Nikol Leitgeb. Označila ji za hon na čarodějnice a připomněla, že i umění je plnohodnotné zaměstnání. “Umělce prosím podporovat stejně jako jiné zaměstnání. Potřebujeme je,” napsala Leitgeb a dodala, že ona si o podporu nežádala.
Zdroj: tn.nova.cz/


sdíletj na

4.9 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
16. 2. 2022 16:39

Špinavci jsou jen špinavci bez čehokoliv, co připomíná člověka – hladní *- nenežraní,egoisté – BEZE CTI A MORÁLNÍCH ZÁBRAN –
Nedal bych ani kačku ,chtějí svobodné zaměstnání a jej mají !!!
Jaké platí daně už nikdo nezjistí- životní náklady jsou astronomické – Za jeden raut by průměrná rodina vyžila min. JEDEN MĚSÍC
– NAS————– T

Petr
16. 2. 2022 17:20

Pakáž komediantská , to bylo jekotu , a najednou to utichlo , napakovala se ta pakaž !

Oldřich
16. 2. 2022 20:03

Na Zvědavci vyšel velice trefný článek.

Trussová zjevně odmítla uznat dva ruské regiony jako součást Ruska ze svévolné neznalosti. Mezi idiotismem, ignorancí a záměrnou nevědomostí jsou tenké hranice, ale za druhou z nich se často může skrývat velmi mazaná a nenávistná inteligence. Žádná pravdomluvná pitoreskní britská kolonizátorka by se neodvážila dozvědět se něco o svých barbarských protivnících a tímto projevem čiré záměrné nevědomosti dokonale vyjádřila pohled Západu na Rusko – neuznávají žádné ruské zájmy, požadavky, vedení nebo dokonce státnost za legitimní, ani nepotřebují své postoje zdůvodňovat fakty a znalostmi při jednání s Untermenschen.

https://www.zvedavec.org/komentare/2022/02/9029-lavrovuv-trolling-odhaluje-ze-vtip-je-o-rusku.htm

Trev
16. 2. 2022 20:14

Havloidi a kolaboranti v roce 1942.

https://www.youtube.com/watch?v=ATwox-32yxo

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Rony
16. 2. 2022 20:37

Pátrali jsme po výši honoráře Tomáše Kluse. Když jsme to vypátrali, tak nám spadla čelist
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Patrali-jsme-po-vysi-honorare-Tomase-Kluse-Kdyz-jsme-to-vypatrali-tak-nam-spadla-celist-532675

Levius
16. 2. 2022 20:37

Přátelé, trochu povzbuzení v době nekonečných srač*ek.

Karel Hašler/Jediná strana
Jen jednu stranu vždy jsem znal,
tu ze které jsem vyšel,
do níž mne táta zapsat dal,
hned jak jsem na svět přišel,
Jen jednu stranu u nás znám,
do které každý patří,
co milionů je nás tam
a všichni sestry, bratři !
Ta strana ze všech jediná
vždy znova bude růsti
a udeří-li hodina,
nikdo ji neopustí !
Tu stranu nerozbijí nám,
ni hromy, ani blesky !
Jen jednu stranu u nás znám
a tou je NÁROD ČESKÝ !

Psáno 1939 v červenci

Karla Hašlera umučili k smrti Němci v Mauthausenu v roce 1941

BB Rad
16. 2. 2022 21:18
Odpovědět  Levius

LEVIUSI – Vám ,jen POKLONA *?%?

Frank
17. 2. 2022 00:58

To je paráda, když takový vychcaný zm.rd dostává peníze za nic a lidé nemají na energie. A zdaleka není sám. Hrušínský či Koller jsou také pěkní šmejdi a příjemci. Hold kdejaký blbý komediant je pro naši vechnost důležitější, než obyčejný živnostník nebo slušný a pracující občan.