Kdo ta čísla viděl, ten koalici volit nebude. Vlastimil Tlustý má pro vládu zlou zprávu

24.8.2022 4:44 odp. | Rozhovor

„Vláda, která ničí vlastní zemi. Vláda národní zkázy. Zlý sen. Hrozba bankrotu.“ Těmito a dalšími slovy označil bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý současné politiky v čele země. Tvrdí, že nezastavili zadlužování, ale dále v něm pokračují. „Chcete-li vědět, jak dluhové vývrtky končí, stačí se podívat do Argentiny nebo Srí Lanky. Zkrátka a dobře, já si finanční bankrot České republiky nepřeji a musím konstatovat, že tato vláda na něm pracuje,“ řekl mimo jiné.

Ani celá čtvrtina Čechů si nemyslí, že vláda dělá v současné krizi dost pro své obyvatele. Ukázal to průzkum agentury STEM (pro CNN Prima News). Vlastimil Tlustý s výsledkem souhlasí, považuje ho za očekávatelný a odpovídající realitě. Pětikoaliční vládnutí označil také za vládu národní katastrofy, protože evidentně nehledá řešení nynější situace: „Nehledá řešení ani v odstraňování příčin, tedy tam, kde problémy vznikají a hledá univerzální léčbu rozdávání peněz, a to v situaci, kdy má Česká republika vysokou míru zadlužení. Problém není výše dluhu, ale rychlost zadlužování, která je velice extrémní. Vidíme to na reakcích věřitelů, neboť zvyšují úrokové sazby ze státního dluhu,“ řekl pro ParlamentníListy.cz.

„Jestliže někteří lidé odmítají, že státní dluh existuje, tak úroky se v každém případě platí a vývoj úroků je zničující a varující. Během dvou let stouply na trojnásobek a už teď platíme přes sto miliard korun úroků ročně. Nedovedu si představit situaci v budoucnu, pokud vláda nezastaví zadlužování. To už hrozí bankrotem. Je to vláda, která ničí vlastní zemi,“ uvedl Vlastimil Tlustý. Jako bývalý ministr financí Topolánkovy vlády pohlíží na současné konání jako na zlý sen. Podivil se skutečnosti, že současná vláda v době, kdy seděla v opozici, kritizovala minulého premiéra Andreje Babiše (ANO) právě za astronomické dluhy a zadlužování. „Není pochyb, že s astronomickým zadlužováním začal Babiš, ale oni tvrdili, že přestanou a je zlý sen, že v tom pokračují. Když si poslechneme nápady, jak řešit současnou situaci, tak jde zase o další dluhy. Pro mě je to něco nepředstavitelného, proto říkám jako zlý sen,“ vysvětlil.

Tlustý: Pokračují v dluzích, nekonají, jen vymýšlejí

Časté odkazování na Babiše a jeho kroky v minulosti jsou podle Tlustého pouze částí pravdy. „Když to zaokrouhlím, tak řeknu, že je to půlka pravdy. Naše občany potkaly čtyři katastrofy: covid, Babiš, válka a Fialova vláda. Jejich argumentace je pravdivá jen z poloviny. Ano, Babiš to začal, o tom není nejmenší diskuse, a proto je šílená představa, že nápravu slibuje ten, kdo její katastrofu zahájil, tedy Babiš. To je opravdu nepřestavitelné. A stejně tak katastrofální je, jak Fialova vláda pokračuje v dluzích, neomezuje se v zadlužování a nemíří svojí politikou na příčinu,“ sdělil.

Bývalý ministr financí se domnívá, že pokud by vláda chtěla zemi pomoci, bude usilovat o redukci státního dluhu, o redukci inflace, a tím pádem o snížení úrokové zátěže nejen pro domácnosti, ale i stát. „A to je jádro pudla – pokud by to vláda myslela dobře, přesně tam by musela začít konat. Ale ona nekoná, jen vymýšlí. Poslední nápad je subvencovat hypotéky, čímž je to dovedeno k dokonalosti, protože se jedná o další dluhy,“ poznamenal. Vadí mu rovněž, že politici nemluví o tom, z jakých zdrojů chtějí své nápady financovat.

„Asi si myslí, že mohou zadlužovat zemi donekonečna. Věřitelé ukazují, že dluhy dělat lze, ale úroky jsou stále větší, a to vede Českou republiku do dluhové vývrtky, která – dosáhne-li určitou rychlost – nebude odvratitelná. To je to, co mě děsí. Chcete-li vědět, jak dluhové vývrtky končí, stačí se podívat do Argentiny nebo Srí Lanky. Zkrátka a dobře, já si finanční bankrot České republiky nepřeji a musím konstatovat, že tato vláda na něm pracuje,“ řekl dále Vlastimil Tlustý.

I Francie obchoduje na burze jen s přebytky energií

Bývalý člen ODS rovněž nesouhlasí s důvody, které premiér, ministři i politici koalice ODS, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a Pirátů uvádějí jako příčinu vysoké inflace, která patří mezi nejvyšší v celé Evropě. „Kdybychom nebyli jediní na světě, tak by nám ty lži, na které se odvolávají, měly stačit. Naštěstí jiné země a jejich čísla ukazují, že to tak být nemusí. Válka na Ukrajině způsobuje pouze část inflace, ale rozdíl a horší čísla jsou vinou Fialovy vlády. To je matematický důkaz. Když to jde jinde, tak proč ne u nás? A když to nejde u nás, čím jiným to je, než Fialovou vládou?“ ptal se Tlustý.

Nejlepší by tak prý bylo začít tam, kde je problém největší a kde mají politici řešení v ruce: „Přestat prodávat naši vlastní elektřinu na lipské burze, kde si ji kupujeme zpátky za osminásobek ceny. Tolik zaplatí české domácnosti a jde o naprostý nesmysl. Francie tak nepostupuje, obchoduje jen s elektřinou, kterou má navíc a nepotřebuje ji. Je jasné, kterými opatřeními by měli začít,“ vyzval vládu s tím, aby se v Česku vyrobená elektřina prodávala za české ceny Čechům a co zbude, by měla nabídnout na burze.

Nenecháme se zničit kvůli evropským platům

„Zrovna jsem si přečetl, že majitel elektrárny Tykač nabídl vládě, že jeho elektrárna bude Čechům prodávat elektřinu mimo lipskou burzu. Co ještě chtějí více? Mají konkrétního producenta, který bude prodávat bez lipské burzy. Po takové informaci bych očekával svolání mimořádného jednání vlády, kde si vláda vše vyslechne a zjistí, zda jsou podmínky přijatelné. A pokud ano, slavně oznámí českým domácnostem, že část problému s astronomickými cenami za energie je vyřešena. To by každý normální občan ocenil, protože by viděl, že dělají něco, co jim pomůže. Ale řeči o speciálních dávkách a rozdávání peněz, o kterých obyvatelé vědí, že je nemáme… to je naprosto šílené,“ varoval Vlastimil Tlustý.

Na argumenty některých politiků i europoslanců, že bychom měli zůstat na společném trhu Evropské unie a být solidární s ostatními, uvedl, že je chybou, když byli podobní „troubové a naivkové“ zvoleni do Evropského parlamentu. „Asi se řídí heslem: Koho chleba jíš, toho píseň zpívej. Jsou výborně placení, tam chtějí zůstat a nechtějí problémy. Starají se sami o sebe a my ostatní bychom měli dělat totéž – starat se o sebe a ostatním říkat: Vlezte nám na záda, my se zničit nenecháme. A nenecháme se zničit kvůli evropským platům,“ podotkl.

Upozornil také, že ceny energií jsou v poslední době pro část společnosti likvidační. „Čtyřikrát vyšší za plyn či elektřinu, a to si část domácností nemůže dovolit, protože na to prostě nemají. Jestliže měl někdo zálohy měsíčně pět tisíc a teď má platit dvacet tisíc korun, tak některé domácnosti nemají peníze kde vzít a stát je tlačí, aby se odstěhovaly. Bude to plné lidských tragédií a politici to odůvodňují tím, že by se to Bruselu nelíbilo, kdybychom se postarali sami o sebe. Je to šílené, absurdní a přitom Bulhaři odmítli nakoupit drahý břidlicový plyn ze Spojených států amerických a budou o dodávkách jednat s Ruskem. Jaký je větší důkaz, že je lepší starat se o vlastní občany? Argumentace by měla vést k tomu, že tito politici v Evropě Českou republiku neměli zastupovat, protože české občany nezastupují. Říkají: My se tady máme dobře a vy si trhněte nohou,“ prohlásil Tlustý.

U nepřátel nám to vadí, kámoši mohou

Práci navíc vládě komplikuje korupční kauza Dozimetr, v níž figurují hlavně politici STAN. Premiér Petr Fiala (ODS) se nechal slyšet, že byla vyvozena politická odpovědnost. „Nebyla vyvozena žádná odpovědnost, bylo jen konstatováno, že tak je to dobré, u nepřátel nám to vadí, kámoši to dělat mohou. Úžasná odpověď od současné vlády – asi si myslí, že jim to může projít. Samozřejmě že jim to neprojde, za měsíc máme volby a ve volbách uvidíme tu nejlepší odpověď obyvatel. Jestli to, co nám vláda národní zkázy předvádí, je pro obyvatele České republiky přijatelné,“ zauvažoval Tlustý, který si myslí, že se aktuální dění v komunálních i senátních volbách projeví.

„Stoprocentně se to projeví, část obyvatel už dostala účty. Veřejnost se nyní dělí na ty, kdo už účty viděli na vlastní oči a na ty, kdo tomu nevěří a ještě účet nedostali. Uvědomění nebude stoprocentní. Je část obyvatel, která zničující čísla neviděla a pak je část obyvatel, pro které čtyřnásobné zdražení katastrofa není. Ale moc jich není. Voliči, kteří ta čísla už viděli, strany pětikoalice volit nebudou,“ shrnul. Podle Tlustého si současná politická formace udělala velkou reklamu na tom, že budou všechno dělat lépe: „A teď vše naznačuje, že to nejen nedělají lépe, ale dokonce nejhůře, jak to kdo kdy dělal. Se zájmem si přečtu výsledky komunálních a senátních voleb,“ řekl.
https://bit.ly/3cdMCaR

3 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
29 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
24. 8. 2022 18:11
Odpovědět  josh-xy

Přesně tak. I Tlustý má svou vinu na tom, co se dnes děje.
Alarmující je to, co dnes vyšlo na PL. Vlastizrada.
A co čekají? Mrazilo mě. Účastník porady s Fialou promluvil: Podivné zadání | ParlamentniListy.cz – politika ze všech stran

all
24. 8. 2022 18:54
Odpovědět  sizok

Tahle smečka gaunerů tak zasvinila vládní budovy,že je bude nutné asanovat a restaurovat od kreténské energie.A co ten zbytek ve státě,kdo tohle napraví ? Marně hledám výraz,kterým bych pojmenoval tuhle sebranku,jak je pojmenovat . Všechny existující výrazy,včetně pejorativ (nadávek) dohromady na to nestačí.

skeptik
24. 8. 2022 20:36
Odpovědět  josh-xy

Na prvním místě katastrof Klaus a ODS, pak dlouho dlouho nic a až dál fialový hnus, TOP09.

Ladislav
25. 8. 2022 05:50
Odpovědět  skeptik

💤♎1* ****************** přesně!

Albi
24. 8. 2022 20:48
Odpovědět  josh-xy

Autore,
mám vážnou otázku. Jak se konkrétně projeví bankrot (jakéhokoliv) státu?
Vím, že na Srí Lance byly nějaké velké demonstrace, ale ty bankrot neodstraní.
Nám už v podstatě nemohou nic zprivatizovat, vytunelovat, ukrást. Tak co udělají s tím nesplatitelným dluhem.
Konkrétně – ne, že tu budou sociální bouře, nebo stav podobný dnešní Ukrajině. Ne, že muimo našich multimilionářů budou lidé žít pod mostem – stát přesto bude existovat a místo peněz budou jen dluhy. Jaké bude pokračování, Srí Lanka ani Argentina s povrchu země nezmizí. Co se tedy s konkrétnímu zeměmi stane, co se s nimi v minulosti stávalo?
Ptám se vás, protože pan Topolánek není k dispozici.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Janka
25. 8. 2022 12:02
Odpovědět  Albi

bankrot sa prejavi tym, ze peniaze prestanu fungovat, teda hyperinflacia, stat zastavi vsetku cinnost (socialnu, bezpecnostnu, hospodarsku)……po nejakom case sa dostane k moci nova vlada, ktora sa dohodne na pozickach s MMF, naviaze novu menu na dolar alebo nieco ine, preda vsetko co sa este nepredalo a je statne. Ak sa to urobi velmi zle, tak po nejakom case sa cely cyklus zopakuje vid Argentina

Albi
25. 8. 2022 18:37
Odpovědět  Janka

Díky za info.
Takže pro občany se prakticky nic nezmění. Rotaci vlád ani nezaznamenají, protože výběr je a bude veškerý žádný a platit do nekonečna budou tak jako tak.

A tím celkem už rozumím tomu, proč každá pohadráková vláda permanentně krade tu víc, tu (výjimečně) méně a naprosto bez obav. Až dojde k nejhoršímu, lidi nutně a logicky dají přednost frontě na nedostatkový chleba před frontou na divadelní frašku s viníky současného stavu ve stylu „sametová revoluce 2.0.“

Milan ze Zahrady Čech
24. 8. 2022 20:50
Odpovědět  josh-xy

Aj na KSČ. On soudruh rád zapomíná na své čiperné obracení kabátu a co hlaholil před obrácením.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
24. 8. 2022 21:35

Pořád ho beru na milost, když ho srovnám s udavačem Havlem.

Milan ze Zahrady Čech
24. 8. 2022 22:25
Odpovědět  Lev Prch

Já blb omylem odpověděl sám sobě. Ta re 22:23 nad tebou je na tebe.

Albi
24. 8. 2022 22:29
Odpovědět  Lev Prch

To by bylo v pořádku, kdyby to nebyly jen jeho řeči, ale jak se zviditelnil jinak, než minulými známými funkcemi a dnes líbivými řečmi?
Kdy riskoval, jako třeba dnes JUDr. Rajchl?
Navíc myslím, že on taky patří mezi „solární barony“. Místo brambor a pšenice pěstuje jistě i na zemědělské půdě solární panely a určitě byl nezi těmi v parlamentu, když odhlasovali královské příspěvky za jejich vyrobenou energii. Kvůli podpoře státu to jistě nedělali. Aspoň si nevzpomínám, že by mezi tou partou byl jediný spravedluvý a bouřil se proti takovému okrádání státu.
Dnes z toho vládního byznisu pravděpodobně nic nemá, proto si kritiku hrdinně dovoluje..

Lev Prchala
25. 8. 2022 10:55
Odpovědět  Albi

Máte pravdu,ale jak říkám,je mi pořád „““milejší“““,než kdy byl udavač Havel.

Milan ze Zahrady Čech
24. 8. 2022 22:23

Pro mě je politickým hochštaplerem; individuem štítícím se práce. Ves-ral se do politiky že bez práce chechtáky jen za pružnou páteř. Proto je u mě komár docent Skála hóóódně vysoko a mám pro něj jen uznání, a Tlustý exkomár hóóódně nízko a mám pro něj jen pohrdání.

Ladislav
25. 8. 2022 05:52

💤♎1* ******************

Lev Prch
24. 8. 2022 18:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Fyjalový Mordor se otevřel,aneb druhý Protektorát Böhmen und Mähren v ještě horším provedení……neb jsme si ho zvolili NEdobrovolně !!!!!🤮😡👎

Václav
24. 8. 2022 19:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to rázné vykročení k velkému resetu, kdy fialový hnus pochoduje v prvním sledu.Sledujte i západní Evropu, tam si však nedovolí takové tempo, jelikož jsou zvyklí protestovat a s jejich příjmy nejsou v takovém presu. . České ovce vždy ohnuly hřbet a šlapaly.

jiří
24. 8. 2022 20:11
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

Milan ze Zahrady Čech
25. 8. 2022 03:47
Odpovědět  jiří

Jo jo. Tos dopad Marku, co?

[Trol-1] spam Libor
24. 8. 2022 20:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Tlusťoch, politickej turista. Už ani není v ODS. Předtím komouš. Celkem má ale pravdu. Že by chtěl k Můrovi?

Lev Prch
24. 8. 2022 21:04
Odpovědět  [Trol-1] spam Libor

A že byl udavač Havel kámoš s StB ti ty Vygume nevadí!!!??????Kdyby tě fotrobratr bratr vyhonil do kanálu,tak jsi mohl dneska ty svoje mOUDra posílat z Kanárů 👎

[Trol-1] spam Tor
24. 8. 2022 22:17
Odpovědět  Lev Prch

Kdyby to nebyl jen výmysl, pak by to vadilo.

Milan ze Zahrady Čech
24. 8. 2022 23:54
Odpovědět  [Trol-1] spam Tor

Krycí jméno udavače Havla, kandidáta na agenta STB č. 24 486, bylo Profesor. Krom toho mi v Pamprlíku ukázali bachaři jeho celu – kovral, telka, ne sesle, ale židle, a normální stůl. Tobě to nic neříká ale na tehdejší poměry v kriminálech to bylo něco jako přepychový pokoj a musel sis takový přepych sakra zasloužit. Také se se mnou radostně podělili o své zkušenosti s „panem prezidentem“ když ještě neprezidentoval. Jóóó, je ohromná snaha cokoli podobného z internetu i lidské paměti vymazat a Jirku Wolfa prohlásit za cvoka, ale tvůj guru byl swině par excellence. Budiž mu země hóóódně těžká.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
25. 8. 2022 06:12
Odpovědět  [Trol-1] spam Tor

Ona je PRAVA VÝMYSL?!!!!!!!NOOOOO TY SEŠ DEBIL JEŠTĚ VĚTŠÍ,NEZ BIDET!

Aleš
24. 8. 2022 21:07
Ohodnotit příspěvek :
     

SPOLU patří před soud. EU do koše.

Lev Prch
24. 8. 2022 21:36
Odpovědět  Aleš

SPOLU PATŘÍ NA ÚPLNĚ JINÝ MÍSTO…….NA MÍROV MINIMÁLNĚ!!!!!!

[Trol-1] spam Tor
24. 8. 2022 22:19
Odpovědět  Lev Prch

Jo, jo, a jednu celu ať tam nechaj volnou pro Tebe. I když soud by Tě shledal nejspíš nesvepravným, tedy jen Bohnice 🙂

Milan ze Zahrady Čech
25. 8. 2022 00:09
Odpovědět  [Trol-1] spam Tor

(_!_)

Lev Prch
25. 8. 2022 06:14
Odpovědět  [Trol-1] spam Tor

Yteligente s hlavou a amianálu,vypláchni si hubu smrdíš i přes monitor !!!!