blog

Jsme nejlevnější výrobci elektřiny na světě, ale ceny máme nejvyšší

19.9.202238 min

Lidé se bojí, mnozí už dostali vyrozumění o drastickém zvýšení záloh cen energie. Pro nemálo z nich je prakticky nemožné je platit. Proto už měsíce apelují na vládu, aby se začala jejich existenčním problémům věnovat. Žádnou plošnou pomoc neplánujeme, budeme pomáhat individuálně, slyšeli jsme po celé měsíce od koaliční vlády. Když už byla tato pozice neudržitelná, protože plošná opatření zaváděl v Evropě kdekdo, rétorika ministrů se změnila: Ano, budeme pomáhat plošně, ale preferujeme celoevropské řešení. Jenže po sedmdesátitisícové demonstraci na Václavském náměstí je opět všechno jinak. Před pár dny schválil kabinet Petra Fialy národní řešení a určil strop na cenu elektřiny pro domácnosti, veřejný sektor a živnostníky na úrovni dvou set čtyřiceti eur za megawatthodinu včetně daně z přidané hodnoty. Podle vládních propočtů na české koruny za kilowatthodinu dosahuje strop šesti korun a víme už také, jak chce vláda podpořit průmysl, firmy i zemědělské farmy. Je to dostatečná pomoc? Bude to vše stačit? O tom všem si budu povídat s energetickým analytikem Vladimírem Štěpánem. Pane Štěpáne, jsem ráda, že vás tady mám. Ještě dodám, že jste analytikem společnosti ENAS, člen Institutu pro energetiku a také člen expertní skupiny Energie není luxusní zboží. Buďte vítán.

Martina: Pane Štěpáne, jsem ráda, že vás tady mám. Ještě dodám, že jste analytikem společnosti ENAS, člen Institutu pro energetiku a také člen expertní skupiny Energie není luxusní zboží. Buďte vítán.

Vladimír Štěpán: Dobrý den.

Martina: Pane inženýre, pojďme se věnovat nejprve domácnostem. Z médií víme, jak už jsem tady zmínila, že vláda rozhodla stanovit strop na cenu elektřiny pro domácnosti, veřejný sektor a živnostníky na úrovni 240 eur za megawatthodinu. Podle vládních propočtů na české koruny dosahuje tedy strop šesti korun za kilowatthodinu. Co tomu říkáte? Je to dostatečné? Je to řešení? Je to to, co nám může pomoct?

Vladimír Štěpán: Ono je to potřeba vzít v širších souvislostech – musíme začít od ceny elektřiny na burze, a sice proto, že obchodníci na burze víceméně kupují. Takže když bych to bral tak, že cena na burze byla nedávno i 27 korun (v tom, jak jste říkala koruny za kilowatthodinu), a když byla ta demonstrace v Praze, tak den předtím cena klesla na 500 eur – to znamená nějakých 12,50 Kč, což je polovina –, a po demonstraci klesla i cena plynu. Pan Fiala zavedl i tu, řekl bych, zastropovanou cenu energie pro obyvatelstvo a malý průmysl. A ta je zase poloviční proti té ceně 500 eur (proti těm 12,50 Kč), a to je těch 250 eur.

Když bychom brali, co lidé platili, tak loni platili řádově za topení 50 tisíc, teď za topení elektřinou budou při tomto tarifu platit 200 tisíc. Proto říkám, že beru spotřebu domů třeba 20 megawatthodin, tak je to těch 200 tisíc. Protože když si vezmu, že je to šest korun za kilowatthodinu včetně DPH, ale bez distribuce, tak s tou distribucí je to deset korun. A to už potom opravdu znamená těch dvě stě tisíc, a to už je docela dost. A domácnosti jsou v situaci, kdy jim postupně končí třeba ty zastropované ceny, a ony třeba platily třicet tisíc, padesát, potom sedmdesát, osmdesát, sto… a teď právě už většina domácností směřuje k těm dvěma stům tisícům.

A já si myslím, že z toho pohledu, jak vláda stanovila ty ceny, tak že tam byl bohužel jenom jeden cíl – stanovit to ještě na sociálně přijatelné úrovni; to jest – když jsem měl ceny elektřiny dvě koruny, pět korun, sedm, potom dvacet a pak to snížím na deset, tak domácnosti strašně ušetřily, že jo… z dvaceti na deset. Hurá, to jsme jim pomohli. No, ale je to těch 20 tisíc. To je ta taktika, že 200 tisíc, to znamená nějakých 12 až 15 tisíc měsíčně záloha na topení – to většina domácností ještě snese. Takže pak to má ty dvě věci – první je, že bychom si měli říct, kolik by měla být cena elektřiny v České republice. Jestli je elektřina jenom zboží, se kterým se obchoduje na burze, anebo jestli to je veřejný statek, jak říká náš kolega Pavel Janeček, a tak s ní proto zacházíme.

My jsme na to šli dvěma metodami. Ta první, kterou navrhl vlastně na podkladě našich propočtů a úvah ministr Blažek, znamená, že by cena elektřiny byla regulovaná. Tedy že bychom uznali například ČEZu jeho výrobní náklady, přiměřený zisk, a z toho by vyšla cena maximálně sto eur. A už jsme zase na polovině z těch dvou set čtyřiceti – na sto. Tam by ta cena měla být. Na Slovensku mají šedesát dva – a tato cena pokrývá náklady elektráren, a ještě zbývají prostředky na investice. To znamená, že je tam dostatečný zisk. Tady těch sto by znamenalo, že ČEZ má 400 % zisku – kdo to má? To by bylo těch sto. Ale my (vláda) říkáme 240 a pan hejtman Kuba tvrdí, že níž už nemůžeme – a já říkám, že můžeme; právě na těch 100.

Druhá metoda je ta slovenská, která nás vede k tomu samému, a sice že bychom zdanili jaderné elektrárny, to je ta daň z nadměrných zisků jaderných elektráren. Když jaderná elektrárna vyrábí kilowatthodinu za dvacet haléřů, tak proč by nemohla prodávat za čtyři koruny včetně distribuce? Je tam dostatečný zisk, právě těch 400 % – zase jsme u toho –, a to odpovídá té ceně 100 eur za megawatthodinu. Tam se my chceme dostat. Třetí důvod pro to je ten, že ČEZ vyváží a prodává elektřinu na rok ’23 za 90 až 110 eur. Tak proč bychom nemohli mít zastropovanou cenu, když mu to vyhovuje a vyhovovalo? Proč bychom nemohli mít na sto?

Nedělám si žádné iluze o tom, co se děje v ČEZu

Martina: Proč…? Vy jste tady řekl dvě až tři cesty. Když bychom se bavili o tom, že by se prodávalo za 100 eur za megawatthodinu – proč to takto nejde, když to doposud šlo? Pak jste naznačil slovenskou cestu. Tam by nám určitě někdo kontroval tím, že Slováci mají nízké ceny pro domácnosti, ale o to větší ceny pro firmy a veřejné instituce, které to dorovnávají, takže by nám zase vysvětlili, že tím by to naskákalo třeba domovům důchodců… Tak řekněte mi – kudy z toho vede cesta? Je 240 eur za megawatthodinu podle vás dobré řešení? Mohla vláda dělat něco jiného? Může dělat něco jiného? A měla by dělat něco jiného?

Vladimír Štěpán: To je víceméně to, co jsem říkal. Když na Slovensku mají, dejme tomu, těch 62 eur pro domácnosti a průmysl kupuje za tržní ceny, tak to není tak, že by to přelili z domácností. Ne – těch 62 je cena, při které elektrárny pokryjí náklady a mají takový zisk, že kryjí i svoje investice. Kdo tohle vykládá, tak mluví úmyslnou nepravdu. To není pravda. Takže kdybychom my šli na těch sto eur, tak můžeme dát tu cenu pro domácnosti i pro průmysl stejnou. Co potřebuje průmysl? Průmysl potřebuje mít cenu předvídatelnou, aby mohl investovat, a konkurenceschopnou k okolí. A když si to tak vezmu, tak těch 240 není cena až tak konkurenceschopná okolí. To znamená, že oni musí být konkurenceschopní. A těch 240 je vlastně cena jenom pro ty domácnosti.

Pak oni už řekli: „Nezastropujeme plyn, půjdeme na to jinak.“ Takže tady se skutečně pořád točíme kolem té ceny 100 eur za megawatthodinu. Ministr Blažek dokonce říkal, že já jsem člen jeho týmu. Dobře… pozval mě na poradu, kde přednesl ve dvou variantách svůj návrh na těch v podstatě sto eur – on taky –, a vyšlo mu z toho, že uznal ty výrobní náklady a 400 % procent zisku ČEZu. Takže to je tak obrovské číslo a ČEZ by si při tom čísle 100 eur nejen kryl svoje, ale ještě by vyplatil dividendu mezi čtyřiceti a padesáti korunami jako dosud.

Například v roce ’21 stoupl oproti roku ’20 zisk ČEZu o 100 % a dividenda se snížila. Tak jakou má vazbu toto navýšení dividendy? Ten ČEZ je černá skříňka, tam ty peníze mizí. Já si nedělám iluze o tom, co se v ČEZu děje. Takže pořád se k tomu vracíme, všude – i na té demonstraci –, pana Fialy se písemně zeptáme, proč to nezastropoval na té ceně maximálně sto eur. To vyhovuje všem – i průmyslu, i domácnostem… všichni mají zisk, všichni jsou spokojeni.

Martina: A neznamenalo by to navyšování našeho dluhu?

Vladimír Štěpán: Ne, nula. Abychom si udělali představu – kdybychom tam dali tu daň z nadměrného zisku (to je ta slovenská cesta), tak odčerpáme tímto z ČEZu jenom z jaderných elektráren sto miliard korun za rok. To je nadměrný zisk jaderných elektráren.

Martina: Není to ten důvod…?

Vladimír Štěpán: Teď nerozumím…

Martina: No, že jde o to mít co největší zisk.

Vladimír Štěpán: No ale ten ČEZ ho nemá, ten vždycky někde zmizí. Tam je tenhle zisk a kam zmizí? Když si vezmu, že kromě z těch jaderných elektráren má ještě z uhelných elektráren výrobní cenu cca korunu padesát včetně povolenek, a tady to je těch šest korun, co vláda zastropovala, tak to je ještě 4x víc i u uhelných. Takže ČEZ má zisk, tady by se mu zdanilo jenom to jádro za těch 0,20 za korunu a těch 1,50 Kč uhlí proti těm šesti korunám, tam by ještě vydělával 4,50 na každé a tady taky; ten zisk by byl obrovský – i z těch ostatních zdrojů. Takže tam skutečně není žádný důvod pro to, aby se toto neprovedlo. Protože když se to neudělalo, tak to znamená, že my máme nejvyšší ceny elektřiny v Evropě – ne Slovensko, ale my – a nejvyšší na světě, když vezmeme v úvahu paritu kupní síly neboli naše platy, co si za ně koupíme.

Martina: A přitom jsme výrobci…

Vladimír Štěpán: … nejlevnější na světě.

Martina: … nejlevnější na světě a asi bychom dokázali být v elektřině soběstační.

Vladimír Štěpán: Ne že jsme soběstační, ale ještě vyvážíme dvacet procent naší vyrobené elektřiny.

Martina: Řeknu vám, že kdybych teď jela autem a hlavou by se mi honila ještě spousta dalších myšlenek nebo bych teď vařila oběd pro děti a poslouchala náš rozhovor, tak řeknu: Já jsem z toho zmatená…

Vladimír Štěpán: No hlavně abyste nenabourala, protože já asi jo.

Martina: Platím stále víc, vyrábíme levně – nejlevněji –, platíme nejvíc, vyrábíme dost… Pojďme tuhle kaši uvařit trošičku stravitelnější, aby tomu rozuměl člověk, který není odborníkem na energetiku. Jestli mohu poprosit. Naše vláda přišla s návrhem jistého druhu spasení a já se znovu úplně jednoduše ptám: Myslíte si, že udělala dost?

Vladimír Štěpán: Neudělala dost. Mohla udělat daleko víc, vůbec nic by se nestalo. Protože ty škody, které vzniknou tím, že to pro obyvatelstvo zastropovala takto vysoko, že lidé skutečně pořád ještě můžou kvůli vysokým cenám energií a kvůli vysoké inflaci přijít o ty domy, a teď už se objevilo, že musí i zvýšit daně… Jaké zvýší? Průmysl krachuje, obyvatelé na to nemají, zbývají ještě domy. A jsme u té daně z nemovitosti z tržní hodnoty, neboli to je to, jak říká Schwab – do roku 2030 připravím dva a půl milionu Čechů o tento majetek, nebudou vlastnit nic, my je zbavíme této povinnosti. Tak teď už jsme tady u toho, že se zase zvýší daně.

Martina: Dobře, vy říkáte: Vláda neudělala dost, mohla udělat víc. Proč neudělala víc? Protože nás nechce šetřit? Je to asociální jednání?

Vladimír Štěpán: To je právě toto tvrzení pana Schwaba, což je ředitel mezinárodního Světového ekonomického fóra, jak připraví Čechy o ty jejich domy. Protože my máme těch domů nejvíc, my si musíme uvědomit, že tady je dva a půl milionu domů, a to je daleko nejvíc v celé Evropě. Tady je o co hrát.

Martina: Takže toto všechno má vést jenom k našemu ožebračení?

Vladimír Štěpán: Ano, to má vést k našemu ožebračení a já zkoumám, jestli to vláda dělá úmyslně, anebo z hlouposti. A zatím docházím k tomu, že úmyslně.

Mráz přichází ze Západu

Martina: A mluvíme jenom o naší vládě, nebo když vzpomínáte pana Schwaba, tak mluvíme o Evropě, o dalších sousedských zemích, nebo o Unii… O kom mluvíme? Kdo je ten, kdo si brousí zuby na to, že ještě my máme třeba svoje domky s předzahrádkou?

Vladimír Štěpán: No tak jak říkají mnozí lidé – mráz už nepřichází z Východu, ale ze Západu. Protože tady je evidentní, když bychom se dostali k tomu plynu – tady byl ruský plyn za deset korun. Tuto zimu, co bude, koupil pan Síkela plyn přes tři miliardy v plovoucím terminálu v Holandsku, tři a půl miliardy je v našich zásobnících, a když to sečtu, tak je to skoro sedm miliard kubíků. Ano, to stačí pro pokrytí našich zimních potřeb od října do března, ale místo deseti korun ruského plynu zaplatíme šedesát až osmdesát. Tak si spočtěte třeba padesát nebo šedesát korun krát těch sedm miliard kubíků a zjistíte, že zaplatíme tuto zimu o tři sta padesát až čtyři sta miliard víc, než bychom platili, kdybychom tady měli ten ruský plyn. A my ho vlastně bereme ze Západu, od Číny a Ameriky a dalších států – a říká se tomu americké LNG. Američané zázračně ze dne na den zvýšili svoji kapacitu o padesát procent – neboli zajeli si do Ruska… Takže žádný idealismus…

Martina: A víte to jistě?

Vladimír Štěpán: Píše se v novinách, že jak Číňani, tak USA… V novinách bylo zveřejněno, že Amerika kupuje ruské suroviny – ropu, plyn a další suroviny – v hodnotě sto miliard korun za měsíc. To bylo několikrát publikováno.

Martina: A Joe Biden byl, pokud vím, ještě vyjednávat v Saúdské Arábii.

Vladimír Štěpán: No tak jistě… Ale tohle z toho Ruska je, řekl bych, důležité, protože oni říkají: Ale my to musíme dělat. Protože kdybychom to neudělali, tak dopad těch protiruských sankcí na nás by byl horší než na Rusko. A na koho na světě je největší dopad protiruských sankcí? Na Českou republiku, která kupuje všechen plyn na burze, která nefunguje a je zmanipulovaná, a zrovna tak u elektřiny.

Martina: Proč jsme ze sebe udělali takovou kavku vhodnou k oškubání? Kdo rozhodl, že Česká republika bude ten morální etalon a ohňostroj mravnosti, který na sebe vezme všechny hříchy světa?

Vladimír Štěpán: Tak v elektřině to je ČEZ, který vlastně zneužil ceny na burze – třeba těch pět set eur – tím způsobem, že on sice vyveze deset patnáct terawatthodin do ciziny, to je v pořádku, ale potom na té burze jsou ceny pět set šest set, ale on, ačkoli to neprodal na burze, tuto cenu uplatňuje na domácí odběratele, jako že to je tržní cena. Takže tady máte jasného viníka: ČEZ. A komu patří ČEZ? Sedmdesát procent státu, takže to řídí stát. To jsme u elektřiny. U plynu je to to samé. Já říkám – tak nám, pane Fialo, zdůvodněte, proč vy nechcete ten ruský plyn, když celá Evropa ho bere; buď dlouhodobými kontrakty, nebo jiným způsobem přes překupníky. Ale vy jste udělali to, že říkáte, že to je americké LNG nebo nigerijské nebo nějaké… ale on to je převážně zase ruský plyn, jenom dodaný ze Západu a za takové ceny, že zaplatíme ročně o čtyři sta miliard korun víc.

Martina: A to všechno se děje jenom proto, že někdo chce můj třípokojový byt?

Vladimír Štěpán: No asi jo. Co jiného máme? Všechno ostatní už mají… Už máme jenom ty domy, byty a průmysl. A podívejte se na průmysl, když se dostanu k tomu, jaká je podpora průmyslu, což bude další část. Ještě chci ale upozornit na jednu věc – jestliže máme zastropované ty ceny na úrovni dvě stě čtyřicet eur, třeba pro ty domácnosti, tak na burze je cena pět set a nebo může být i tisíc. Ten rozdíl někdo musí platit – neboli ti dodavatelé nakoupí za tuto cenu a budou muset prodávat za těch dvě stě čtyřicet. Ten rozdíl zaplatí stát. A zadlužení státu neboli krach státního rozpočtu… aby nebyl, zvýšíme ty daně z nemovitosti, a už jsme u toho zpátky. To je ten třetí nástroj. Musíme přece, vždyť se chceme zbavit ruského plynu. A už vidíme tu faleš.

Martina: My momentálně předsedáme Evropské unii. Už jsme mnohokrát zmínili, že naše vláda určila strop dvě stě čtyřicet eur za megawatthodinu, ale Evropská unie navrhuje strop na sto osmdesát eur za megawatthodinu, a Slovensko dokonce zastropovalo, jak jste zmínil, na jednašedesát eur, a Francouzi dokonce na čtyřicet šest eur. Kdo mi vysvětlí, proč je to tak? Kdo mi vysvětlí, že my jsme na tom tak, jak na tom jsme?

Vladimír Štěpán: Víceméně už jsme to probrali. To Slovensko při ceně šedesát dva eur má pokryté náklady a zisk. Je to dohoda mezi státem a majiteli slovenských elektráren, kteří si tu cenu stanovili tak, aby nebyli škodní, aby měli zisk a aby měli na investice. Tak to dohodli. Oni by nešli na tu cenu šedesát dva, kdyby byli ztrátoví. Ale když já vyrábím tu elektřinu za pár haléřů a prodávám za ceny padesátkrát stokrát vyšší, tak pak samozřejmě… Vždyť oni taky prodávali ještě před rokem elektřinu za padesát eur, no tak teď za šedesát dva a půl. Ale u nás máme ještě nižší náklady na výrobu než Slováci, takže bychom měli teoreticky jít třeba na šedesát. Takže když říkáme sto, tak je to velmi příznivé k výrobcům elektřiny, k ČEZu; velmi příznivé.

Evropská unie už neexistuje, z hlediska ekonomiky se rozpadla

Martina: To znamená, že jde o lobbování českých energetických firem a určitou asociálnost naší vlády, i na evropské poměry…?

Vladimír Štěpán: Jistě, vždyť jsme na tom nejhůř – tempo zadlužování máme nejvyšší na světě a teď nám ještě stoupne. Tak nám zvýší daně. A mluví se o krachu státního rozpočtu. No tak kdo tohle dělá, když je to jenom u nás? To dělá Putin, nebo covid, nebo Babiš…? No to snad ne. Babišovi můžu vyčítat leccos, že zbytečně zadlužil stát, ale on měl zájem na nízkých cenách energie, protože z nich vyráběl svoje hnojiva. On měl zájem na tom, aby lidi byli schopní zaplatit účty, protože jim prodával své výrobky – potraviny, že, vždyť je to majitel potravinářských komplexů. Tahle vláda nemá žádný zájem – takový, aby udržela obyvatelstvo a něco. Takže oni se zaštiťují Evropskou unií, ale Evropská unie už neexistuje. Evropská unie se z hlediska ekonomiky rozpadla a každý stát si jede na své triko. A teď si vezměme, když jsme u toho plynu, Poláky, kteří na to šli stejně jako my. To znamená, že si nakoupí plyn z Norska, deset miliard kubíků ročně – což je obrovské číslo, to je víc než spotřeba ČR –, k tomu ještě ten terminál šest osm miliard kubíků… když si toto nasčítají, ty ceny, které nás čekají, a oni si to spočítali, tak zvýší cenu plynu patnáctkrát! Tak co nás čeká? Patnáctkrát! A my jdeme stejnou cestou.

Všimněme si, že inflace ve státech, jako je ČR, Polsko a dále, je dvakrát větší než na Západě. Ale rozhodujícím způsobem je ta inflace ovlivněná právě vyššími cenami energie. Tak za kolik nakupují ty západní státy? Nemůžou nakupovat jako my. My máme u té elektřiny nejnižší výrobní náklady a dokázali jsme to právě prostřednictvím ČEZu, který je takový frontman – když stanoví ceny elektřiny jako obchodník, tak se všichni ostatní přizpůsobí. A on je pořád zvyšuje, každé dva tři měsíce, což je naprosto nelogické a nenormální. Všude jinde tyto státní firmy fungují ve prospěch obyvatelstva a průmyslu, jenom u nás ne. Jenom u nás proti, jednoznačně. Ale ten zisk, který by tomu odpovídal, kdybychom to spočítali, by musel být pětkrát vyšší, ale on není. Tak kde jsou ty peníze?

Martina: Kde?

Vladimír Štěpán: No, kde jsou? Černá skříňka. A když si představím, že stát bude vlastnit sto procent ČEZu, no tak to bude peklo úplně, jak tam budou mizet peníze. Já bych udělal rád kontrolu ČEZu, já se na to hlásím. Já jsem to dělal v různých firmách a to byste viděli, jaké by byly ceny při jak nízkém zisku. Tady je celkem jasné, že ČEZ má velmi nízkou výrobní cenu z jádra. Má Severočeské doly, které vlastní, to znamená, že si kupuje uhlí prakticky za nákladovou cenu. Když bych to bral, co k tomu ještě jiného má – z plynu téměř nevyrábí, osm procent toho všeho, takže on prakticky obrovskou část své výroby elektřiny má z těchto dvou levných zdrojů. Tak jak může mít nejvyšší ceny na světě? Kdo to celé zmanipuloval? Vzal si ceny z burzy. Ale jak se tvoří ceny na burze – poptávka, nabídka. Mezi lety 2010 a 2020 to tak bylo a fungovalo to. A byly stejné ceny na burze jako z těch dlouhodobých kontraktů – třeba na plyn. Jenomže pak začala Evropská unie vydávat povolenky a tak dále, došlo k naprosto nesmyslnému spojení cen elektřiny a plynu a cena na burze začala stoupat. Pak do toho přišla válka a Rus přestal dodávat na burzu. Takže teď máte situaci, kdy na burze chybí nabídka jak elektřiny, tak plynu, a my nakupujeme prakticky touto nesmyslnou strategií ČEZu téměř 100 % elektřiny z burzy, která je manipulovaná. Tam ti, kteří jsou u toho, si to manipulují, jak chtějí. Takže když zjistili, že to jde, tak šli na tisíc eur, pak přišla pražská demonstrace a jéje – hned to šlo dolů na pět set. Stačí se domluvit s jedním dodavatelem, on tam dodá pár megawatthodin, když není nabídka, a ta cena vám takhle klesne. Takže my kupujeme z burzy, která je manipulovaná, a to nás čeká do budoucna – neboli to zadlužení státu bude dál dramaticky růst.

Pro formulaci toho, co se u nás musí změnit, stačí jediné slovo – všechno

Martina: Vy jste řekl jednu takovou důležitou věc – že ceny ihned výrazně klesly po demonstraci na Václavském náměstí. To je docela špatná zpráva, protože to pak znamená, že musí být jedině tlak. Jak říkal jeden politolog tady u mě, že politik udělá správnou věc, až když mu už vůbec nic jiného nezbývá. Mně se nechce věřit tomu, že budeme stanovovat ceny energií podle toho, kolik lidí se sejde.

Vladimír Štěpán: (smích) To je hezky řečeno. Ale jako první výstřel si vezměme, že tam podle dronů a všech možných měření nebylo sedmdesát, ale 100 až 120 tisíc. To je první vládní lež – šířená dezinformace z úrovně vládních organizací. Bylo tam sto až 120 tisíc. To byla největší demonstrace od roku ’89, protože další sta tisíce to sledovaly z domova. To když nasčítáme, a teď, když jsme viděli plné Václavské náměstí… Já jsem byl první, kdo tam mluvil, a vlastně jsem říkal tu strategii, jak se dá ušetřit jeden bilion korun ročně. Říkal jsem tam lidem: Podívejte se za mnou, vidíte tam ten bilion? A oni: Ne…Já taky ne, ale chtěl bych ho tam vidět. Tak ho musíme sehnat a vrátit vám ho. A to jsme u té elektřiny, plynu, ale i ropy, těch montoven a všeho. Neboli já říkám, že v České republice se musí změnit jedna jediná maličká věc, jedno slovo – všechno. Jinak nic, jenom všechno. Protože na co sáhnete, ať je to zemědělství, voda – měli jsme tam ty odborníky –, na co se podíváte, destrukce, destrukce… Jakou pozitivní zprávu tato vláda přinesla za osm měsíců? Řekněte mi jednu. Vždycky to je jenom: tohle se zhorší, tohle se zhorší a tohle vám musíme zvýšit a tady zaplatíte… Ještě něco? Já jsem na nic nepřišel.

Martina: Já abych jenom neokopávala této vládě kotníky, protože ty ceny energií nezačaly růst letos na podzim, to se nám jenom zdá – ony začaly růst už loni, možná na sklonku loňského léta. Ale znovu musím položit otázku, která mi vrtá hlavou – možná že už jsme ji probírali posledně –, ale: Polsko trpí historickou animozitou vůči Rusku, a proto posledních několik desítek let pracovalo na tom, aby se od závislosti na ruských energiích odpoutalo; povedlo se mu to. My trpíme určitou historickou animozitou vůči Rusku a posledních několik desítek let jsme pracovali na tom, abychom se na Rusku stali energeticky zcela závislými. A teď babo raď… Řekněte mi – jaké je v tuto chvíli to nejlepší anebo to nejhorší řešení, které můžeme udělat? Protože tato vláda se v tom, jak vy říkáte, vrtá ne úplně šťastně… Ale řekněte mi tedy, i když už jsme se o tom bavili, kudy z toho v tuhle chvíli ven?

Vladimír Štěpán: Vy víte, že už asi před rokem jsme poslali dopis, který jsem sestavoval já na Andreje Babiše, který vyřizoval pan Havlíček: „Pozor, ceny na burze raketově porostou! Musíme rychle sehnat ruský plyn, protože jiný není levný, já zajedu v lednu tohoto roku do Ruska a přivezu ho. Dejte mi papíry, já ho přivezu. Teď je ještě za šest korun.“ To se neudělalo, takže vina u vlády Andreje Babiše je taky. Ale od té doby jsme napsali několikrát na vládu Petra Fialy a výsledek je stejný. Havlíček napsal: „Co si to vymýšlíte? Vždyť přece cena z burzy a cena jako z dlouhodobého kontraktu je stejná.“ Tam jsou lidi, kteří tomu vůbec nerozumí, a tihle lidé řídí stát. A je jedno, že se změnil ministr, protože stejní lidé tam jsou pořád. Stejně jako na regulačním úřadě.

Martina: Stejná není, to vidíme třeba na případu Maďarska.

Vladimír Štěpán: Co teď máte na mysli?

Martina: Že si domluvili dlouhodobý kontrakt a domluvili si cenu.

Vladimír Štěpán: Já myslím naše vláda jako Babiš a Fiala. Že se nic nezměnilo. Na regulačním úřadu jsou lidé, kteří tam seděli, když se udělal tunel století – ten solární. Platíme příspěvek jeden bilion třicet miliard korun a každý rok to zvyšujeme o inflaci.

Stejně jako u elektřiny jsme i v případě solární energie nejdražší v Evropě

Martina: Ale zase vzhledem k tomu, kolik teď platíme oproti ostatním evropským zemím za plyn a energie, tak je v podstatě solární energie poměrně laciná i s tím tunelem.

Vladimír Štěpán: No jsme v tomto případě zase nejdražší v Evropě. Protože takový příspěvek nemá nikdo. Mělo to Německo a už to skončilo. A oni nezvyšovali ty poplatky právě o inflaci, o to mi jde. Já nejsem proti tomu, ale ty příspěvky musí být rozumné. To znamená, že když se bavíme o té válečné dani a podobně, tak Evropská unie řekla: Vždyť vy můžete zdanit i solární elektrárny. Takže můžeme sáhnout i na to, když hledáme zdroje. Protože jak říkám, vláda to zastropovala, a teď ten rozdíl bude doplácet – když jsme u elektřiny, dvě stě padesát tisíc, to jsou strašlivé peníze. A teď na to hledají zdroje. A říkají zvyšme daně. A já říkám: Ne, tak uvalme daň na banky. Banky v České republice za první pololetí měly největší zisk v historii. Jak je to možné v tomhle státě?

Martina: Jak je to možné?

Vladimír Štěpán: No jak? Kdo to zase dovolil? Poláci, jako stát, třeba koupili v těch bankách pětadvacet procent, a už jim do toho mluví a už to tak není. A to je to, že vláda má nástroje, jak to udělat. Jedním z toho je, že koupí zpátky zásobníky.

Martina: RWE?

Vladimír Štěpán: RWE, ty 2,7 miliardy, které se nabízely před půl rokem za dvanáct miliard. Teď díky tomu, že to nekoupili a že tam němečtí obchodníci uložili ten plyn, je tady riziko. Protože ty zásobníky jsou napojeny na Bavorsko, a Bavorsko je bez plynu, to není napojeno na zbytek Německa. Ti jsou zásobovaní přes tranzit ČR anebo přes Nord Stream 1 dolů, zase přes nás. Přes Německo a přes nás do Bavorska – a tam plyn není. To znamená, že oni mají jediný zdroj, tento zásobník a zásobník Haidach v Rakousku, který je ale poloprázdný. A na území Bavorska moc zásobníků nemají. Tak odkud seberou plyn? Pan Síkela říká, že tady bude nouzový stav, my to Němcům sebereme a necháme to pro naši spotřebu. Já říkám, že jsem na to tedy zvědav, protože pan ministr Habeck prohlásil: „Ten plyn si vezmeme.“ Tak kde je pravda? Tak bych potřeboval vědět, že ten plyn v zásobnících je opravdu náš a taky za kolik. Protože tím, že jsme to nekoupili a nenacpali tam ten plyn za dvacet korun, tak ho teď budeme kupovat za osmdesát. A když si spočítáte rozdíl třeba šedesát korun krát tři miliardy, tak už jsme tam zase, strašlivá čísla.

Martina: Zaslechla jsem ještě teorii, že ano, že plyn v těch zásobnících bude i pro naši potřebu, ale v případě jeho nedostatku budeme muset Němcům kompenzovat ztráty jejich podniků nedostatkem plynu. Jsou to zlé větičky?

Vladimír Štěpán: To je to, co říkám, že ten plyn bude za osmdesát korun, nebo se psalo v novinách, že tam bude ta zimní cena, že už jsme to teď vlastně koupili za zimní cenu devadesát dva korun za kubík. A ta v sobě obsahuje ty ztráty německého průmyslu. Aspoň doufám… Protože když bych bral, že tou dobou třeba v zimě ta cena LNG, který teď ve světě fyzicky není… Nemůžeme nahradit – to, co tady říkají politici – dvě stě miliard kubíků ruského plynu. To tady bude chybět. Z toho sto padesát do Evropské unie. My to nahradíme, dejme tomu, kapacitou nově zprovozněných LNG terminálů v objemu třicet miliard. A co těch dalších sto miliard? Čím se to nahradí? Norové nedodají a největší legrace je, že nejvyšší cena plynu je teď norská.

Takže když pan premiér Fiala říkal, že on je proti zastropování cen plynu, protože Rusové by plyn nedodali, tak za prvé Rusové nám žádný plyn nedodávají, takže není co řešit, to k nám jde teď přes Německo, a za druhé – on by sem nepřišel ani ten norský plyn, protože oni by to za tu zastropovanou cenu 30,50 korun neprodali. Takže on vlastně bojoval za to, abychom tady mohli mít ten drahý plyn. Takže Rus se smál, protože on by nám to dal třeba za deset, za patnáct korun, a on nemůže. To zastropování ceny je maximální nákupní cena plynu. A to odmítla Česká republika a Maďarsko, a já si říkám proč?

A pak mi to došlo – protože bychom sem nemohli koupit ten drahý plyn. Teď kupujeme LNG za spotové ceny, za burzovní, které budou někde čtyřicet padesát šedesát osmdesát korun – nebo v zimě i víc, podle toho, jaká bude zima, to je opravdu podle počasí –, no a tady by byla, dejme tomu, ta cena, kterou by stanovila Evropská unie, což chce Itálie a řada dalších států, která řekne max. třicet. No tak jsme bez norského plynu, bez zkapalněného – a ruský nemáme.Všechny příspěvky s Vladimír Štěpán

FacebookTwitterWhatsAppTelegramMessengerVKEmailCopy Link

Sdílet

https://bit.ly/3UlCBJK

sdílet na

63 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Masunta
19. 9. 2022 22:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Snad už otřepaná téma, známý text, ale proč ne.

20. 9. 2022 00:02
Odpovědět  Masunta

Jojo. Tak zase čtyřiadvacítka… Čéče, tobě by se to šiklo, mít to ze spaním jako já. Včera jsem šel spát po 37 hodinách, před tím nějak po 46… Vlastně jsem od čtvrtka dodnes naspal cca 15 -16 hodin. To abys nebádal, zda nejsem dvojjedinej. Nakonec jseš sice všelijakej, ale ne zas tak blbej, abys to nepoznal podle dikce, že. No nic. Jdu na NR a pak na rusweby. Po nich si odskočím k Číňanům a Indům a na nějaké amiweby, abych věděl co a jak, než se zase něco vypleskne na pokecu. Mám sice rozposlouchaného politruka Pjakina, ale zatím nějak nemám na to jeho lízání zadků a vlasovskou vlajku náladu. Tak zas někdy, až mě nas-ereš. Nebo já tebe.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Eva
20. 9. 2022 14:02

Já si otevírám na uložto.cz psaný překlad a ten roluji a přeskakuji ty litanie s vlajkou, lízání zadků a podobné úchylnosti. Na konci je o smrti královny, jak ji znemožnili svolat tajnou radu a přeskočit v následnictví Charlese a dát korunu vnukovi Williamsovi a tím zlikvidují monarchii.

Gene
20. 9. 2022 14:09
Odpovědět  Eva

Evo a kdo by chtel zlikvidovat monarchii? Vzdyt to je jedna z nejmocnejsich rodin, ktere spolu spolupracuji na odrovnani obycejnych lidi.

Gales
20. 9. 2022 10:18
Odpovědět  Masunta

Nejen pětikolka ale i to počasí už mně se*e.

Ladislav
20. 9. 2022 11:00
Odpovědět  Gales

💤Plus fašistický Banderostán!

Gales
20. 9. 2022 11:16
Odpovědět  Ladislav

Ať chcípnou.

VratislavII.
20. 9. 2022 16:02
Odpovědět  Ladislav

Ten je teď podporovaný, ovšem jen do té doby, než se karta zase obrátí v NEprospěch záchodu a banderovci dostanou vejřez, že kterého se nevzpamatujou.

Bety
21. 9. 2022 00:08
Odpovědět  Masunta

Otřepané téma?
Peníze mizí v černé díře,
vláda jen dluhy dělá.
Tak ve trh oddejte se víře
až ožebračí nás zcela.
Och, prý ještě kde bydlet máme,
i žrádlo plné éček.
Až pod mostem se uhlídáme
tak pozdě bude brečet!

Teuton
19. 9. 2022 23:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Prostě má člověk pocit, pocit čím dál silnější, že nás tzv. Západ pasoval do role nesvéprávné kolonie s omezenou suverenitou, ke které si může dovolit úplně cokoli. Beru to tak, že naposledy jsme byli nezávislým státem mezi lety 1918- 1938, tedy za 1.republiky. Pak už jsme byli pouze kolonií. Německou, pak sovětskou, dnes eurounijní. Tedy vlastně zase německou. Cesta z toho asi nevede, i když je fakt, že některé země naší velikosti a našeho významu, například Rakousko či Maďarsko, této aroganci do určité míry čelit dokáží. My ani omylem. Máme právo rozhodovat, alespoň zatím, o složení fotbalové a hokejové reprezentace. Pak už skoro o ničem.

Albi
19. 9. 2022 23:59
Odpovědět  Teuton

Pasovali jsme se do té role sami. A pokud to není až tak docela pravda, zhoršujeme si ji – dobrovolně a bez odporu.
Jak to, že Maďarsko jedná jinak, jak to, že Polsko a Slovensko ceny už dávno zastropovalo a jak to, že to zastropování u nás “odborníci” stanovili na nejvyšší hranici v Evropě?
Který stát by bez odporu vyráběl levně elektřinu, prakticky zadarmo by ji předal státu vedlejšímu a pak by si ji od něj kupoval zpátky a to jen v případě, že by na něj něco zbylo?
.
Postavte si dům, věnujte ho sousedovi a plaťte tomu sousedovi nájem za to, že vám v něm dovolí bydlet. Zatím.

20. 9. 2022 00:23
Odpovědět  Albi

Jestli jsi nešla spát tak si odskoč sem:
https://www.michalapetr.com/
Ve druhém odstavci je moc hezká zpráva od ušáků, jak se guvernér Floridy nas-ral, naházel do letadla 50 ilegálních migrantů, a vyexpedoval je na ostrov VIP ušáků, ať se o ně postrají, když je zvou. A také o novém amithrilleru podle skutečnosti, jak to bylo s těmi Bidenovými mafiánskými aktivitami v Banderstánu.je tam zmínka. A vůbec je tam dost zajímavostí.

Albi
20. 9. 2022 01:15

Dík za odkaz.
Zatím jsem přečetla 1. část (kapitolu, nebo jak to popsat) a už se přestávám divit, že spousta lidí alternativní informace považuje opravdu za konsspiraci, dezinformaci, fejk. Protože aby se tak rychle zdebilizovala celá Evropa, to snad za tím opravdu musí být to Covid-očkování.

Ale nerozumím tomuhle: “Vláda místo toho, aby pomohla….tím, že donutí Brusel, …., tak zase nic nedělá, a poslušně hýká jak Brusel káže”.
Vždyť momentálně Brusel jsme my – tedy vláda ČR – teď přece může EU řídit a něco prosadit podle svého a aspoň minimálnš napravovat ty nejhorší škody. Nebo ne? Proč tam tedy je – nebo jsou i ty ostatní – když nemohou NIC. Pro parádu? Tak krásný zas není žádný člen vlády, aby jen zdobil.

20. 9. 2022 04:41
Odpovědět  Albi

Ale no ták… Přeces viděla reakci toho našeho fialovýho kašpárka, jak ho v europalamentu v podstatě bezvýznamný nadutec zpr-cal jak sedlák sirotu a on jen trapně čuměl. Hádám, že kdyby ho tam rovnou poch-cal, čuměl by stejně. Já bejt ženou takového “chlapa”, tak má parohy že nevleze do výtahu. Nákladního. A proč tam jsou? Přece ze dvou důvodů – pro forma a do počtu. A to myslím ve vší vážnosti. Samo že de iure je ten důvod jiný, ale de facto je to přesně tento důvod.
Já na Michala chodím rád, protože má vše ozdrojované (až mě s tím někdy leze na nervy) a také že tam občas narazím na některé, ostatními weby opomíjené info, které jsou mnohdy poměrně zásadní.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
20. 9. 2022 12:20

To já vím, ale myslela jsem si, že fialkovci budou natolik chytří, že z toho vedení EU aspoň něco málo využijí ve svůj prospěch.
A oni naopak potvrdili ten svůj bezbřehý diletantismus. Myslím, že demise by mohla ukončit jejich setrvalé “utrpení z vládnutí”, ale asi ani toho nebudou schopní.
Navíc do toho přišel pohřeb cizí královny a premiérova pocta – seděl při smutečním obřadu přímo za prezidentem Bidenem a ještě k tomu ve společnosti světové šlechty – koho kdy takové takové štěstí potká – tedy mimo V.H. samozřejmě, který ze svého postavení vyrejžoval i bustu v Kongresu? 🙂

20. 9. 2022 17:04
Odpovědět  Albi

Světová šlechta plechová trumpeta toho hned využil a nechal se slyšet, že jeho by mezi politiky třetího světa neposadili.
Jinak je otázkou, jestli to nakonec není dobře, že nejsou schopni prosadit aspoň něco málo ve svůj prospěch. 🙂

Masunta
20. 9. 2022 19:58

Chasidi bez tolerance – jak jinak. A neuvedl jsi zdroj, ač dokážeš jiné za neozdrojování kritizovat. Kuk.

All
20. 9. 2022 08:16
Odpovědět  Albi

My nejsme Brusel.my jsme česká republika podvedený a neustále podváděný stát díky kolaborantům politikům a dnes i očkoovcím,tupým hlupákům. Brusel u nás je ODS,TOP 09,KDU,PIRATI,STAN,strany zlodějů,zrádců voličů,kolaboranti s vlastizrádcem fialou,opicí bez mozku.

Markýza
20. 9. 2022 09:31
Odpovědět  Albi

Máte pravdu, že Brusel k ničemu nedonutíme – když to nedokázal ani Orbán. Ale vzepřít bychom se mohli.Tedy, nemít v čele Piotra Ihoroviče.

Markýza
20. 9. 2022 09:29

To byla kouzelná akce, ano. Vivat guvernér Desantis! Zvlášť mě pobavilo odůvodnění, že ostrov není vybaven k tomu, aby poskytl migrantům udržitelné ubytování – to jsem ryčela smíchy. Nevím, jestli tím mysleli tu Obamovu půlkoupelnu, nebo co, ale bylo to dobrý.
Taky je skvělý argument, že na zimu odjíždějí a tudíž tam netopí!! To by nevymyslela ani robot Emil :-)))

20. 9. 2022 17:09
Odpovědět  Markýza

Jééééééé ! Bingo !!! A já furt koho mi ten fialovej Ken připomíná. A ona to je reinkarnace robota Emila!

Markýza
20. 9. 2022 18:28

Jojo, ty tlapičky, co? :-))

VratislavII.
20. 9. 2022 11:51
20. 9. 2022 17:10
Odpovědět  VratislavII.

Díky.

VratislavII.
20. 9. 2022 17:15

👍👍👍

VratislavII.
20. 9. 2022 16:44

Z Jihu se pro demokraty nic dobrého nechystá, spíš naopak, Jezdci z Apokalypsy 😝

Teuton
20. 9. 2022 00:30
Odpovědět  Albi

Souhlas. Prosté mne vytáčí, že jsme jenom parodií na suverénní stát a samostatnou zemi. A že o všem podstatném, co u nás bude, se rozhoduje stovky kilometrů odtud. Konkrétně v Bruselu. Panoptikální Absurdistán názvu Česká republika.

Markýza
20. 9. 2022 15:32
Odpovědět  Teuton

No to nejste sám, koho to vytáčí. Jenže napřed se musíme zbavit toho “tatíčkování” a myslet si, že “pane prezidente, vy přeci všechno víte, vy to zařídíte, vy mě zachráníte.” Z tohoto hlediska jsou nám všichni ti vládní neschopové jen ku prospěchu. Bezbolestné to ovšem není, to teda ne.

VratislavII.
20. 9. 2022 16:04
Odpovědět  Markýza

Po očkování a následné loňské hospitalizaci je zeman jako vyměněný 👎

20. 9. 2022 00:48
Ohodnotit příspěvek :
     
Ministerstvo
obrany: Spojené státy se přiznaly k provádění biologického
výzkumu na Ukrajincích s nízkými příjmy

19. září 2022 Fakta

Američtí představitelé přiznali, že na Ukrajině prováděli biologický výzkum na občanech s nízkými příjmy a pacientech na psychiatrických klinikách, řekl Igor Kirillov, šéf jednotek RCBZ ruských ozbrojených sil. Začátkem září tak Ženeva hostila setkání smluvních států Úmluvy o zákazu biologických a toxinových zbraní. Na tomto setkání ruští zástupci vznesli více než 20 otázek o nezákonných aktivitách Kyjeva a Washingtonu. Vysvětlení Spojených států a Ukrajiny týkající se odstraňování kmenů a biomateriálů ukrajinských občanů a dodržování etických standardů při provádění výzkumu na vojenském personálu, občanech s nízkými příjmy a na pacientech v psychiatrických léčebnách, vypadali extrémně nepřesvědčivě. Při projednávání tohoto problému americká delegace uznala taková fakta, přičemž poznamenala, že převoz vzorků patogenních biomateriálů do Spojených států „byl málo častý,“ citovala Kirillova RIA Novosti. Ukrajinská strana odmítla vysvětlit nouzové zničení dokumentů o vojenském biologickém programu s tím, že nebyly u soudu.

Zdroj: alternatio.org

ijn
20. 9. 2022 01:05
Ohodnotit příspěvek :
     

zaprodané vlády ČR od r. 1990 všechny a situace graduje nyní, přeci svůj milovaný Západ nenecháme padnout, a tak padneme jako první,……10 mil Čechů postavili (a zaplatili) z 85% Temelín sami,… a nyní žebráme o plyn, když 80 000 km plynovodů + zásobníky + trh 10 mld.m3/rok prodal M.Zeman za 1/1000 hodnoty RWE za120 mld. Kč, když pouze v trubkách byly aktiva cca 80 biliónů Kč!!! To byl Deal století. Dnes dřepí na Hradě a klauna Fijalu nechal sestavit vládu prodejných děvek, dále o reparacích ani nepípl, i když byl písemně vyzván k reakci,…!!!SRN nám dluží min 20 biliónů Kč, a tak nám může předat Kritickou Infrastrukturu PHM+plyn+teplo+vodu +energetiku+ spoje +dopravu ++ část obchodní sítě,…..a přestane nás dojit!!!!!!!!!!!

Ladislav
20. 9. 2022 06:18
Odpovědět  ijn

💤Bez dlouhého okecávání, okamžitě DEMISI téhle neschopné fašistické sebranky! Fašisti nám nesmí vládnout!

[Trol-1] Mila z Jihu
20. 9. 2022 06:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Chápu, že Rusko potřebuje rozdělit evropskou společnost, ale nemůžete to dělat aspoň inteligentně, originálně? Ty Štěpánovy kydy jsou tady pořád dokola. Už mně ten proruský propagandista nebaví.

20. 9. 2022 09:04

Tak sem nelez a jdi na Seznam. Tam je tvá krevní skupina lavóre, tam navrníš samým blahem plnou mísu moudra, kačere.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
VratislavII.
20. 9. 2022 11:51

Ty asi nebudeš nejostřejší tužkou v penále?

20. 9. 2022 17:14
Odpovědět  VratislavII.

Už tě poznávám, ač ješte nejsem v provozní teplotě.

VratislavII.
20. 9. 2022 17:17

To jsem rád, každá dobrá zpráva od starých kamarádů dnes potěší. Jakákoliv. 🙂

Eva
20. 9. 2022 14:07

Mamahotel?
Jinak to není možné, chlad jako v listopadu a aby jsme se báli zatopit aby nám na zimu vyšlo dříví.

Markýza
20. 9. 2022 15:35
Odpovědět  Eva

Milazjihu bydlí určitě v dálkově vytápěném paneláku a tam se prozatím topí………….dnes jsem urvala asi stovku nočních briket a povídám, že si to napřed vyzkouším, jestli fakt vydrží sedm hodin. A paní na to – zkoušejte rychle, máme poslední, nestíháme dodávat.
A takhle je to všude.

Pat
20. 9. 2022 07:08
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

Albi
20. 9. 2022 17:51
Odpovědět  Pat

1* 🙂

20. 9. 2022 20:02
Odpovědět  Pat

Popisek: Happy end

Pavel z Moravy
20. 9. 2022 09:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Já vím, budu se opakovat, ale lidem socialismus smrděl a ten se přitom o lidi staral. Stát byl nezadlužený a nikdo nemohl stále dokola opakovat jako dnes, kolik každý z nás i se škvrňaty dluží. Prostě je to jednoduchá rovnice- rozebrali, rozkradli a vyprodali náš státní socialistický majetek, oni si užívají a plebs bude kráčet cizí zemí o žebrácké holi. Kdyby se mohl vrátit socialismus takový jaký byl, hlasoval bych oběma rukama pro a je mi úplně u prde.e, co si kdo myslí. Mluvím pouze sám za sebe, nikomu moje názory nevnucuji.

janle57
20. 9. 2022 10:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

mluvíte mi z duše,at´se dneska zeptá někdo z čummobilů s vypláchnutými mozky
svých rodičů,jestli se za nich mluvilo v socíku o tom,že nebude čím svítit,topit,
že hrozí blackout atd.atd.A jestli se mluvilo o tom,že ceny energií tenkrát finančně
vyřídí půlku národa,kterému se navíc může stát,že kvůli dluhům za energie přijde
o střechu nad hlavou? současný právní řád tohle přece umožňuje a nikomu
to z téhle mladé žumpy nevadí,oni raději půjdou do kina na amerického Žižku,
aby se tam dozvěděli jaký to byl komunista a sprostý vrah.

Ladislav
20. 9. 2022 11:05
Odpovědět  Pavel z Moravy

💤1* ****************** Přesně tak, takový bordel id roku 1918 tady ještě nebyl! Zlatý socialismus, opravdu zlatý!

jiří
20. 9. 2022 15:45
Odpovědět  Ladislav

Zlaté časy, kdy to stálo za ho v no.

VratislavII.
20. 9. 2022 16:07
Odpovědět  jiří

Jooooo, byli jsme blbý a dobrého bydla jsme si nevážili…..

Pavel z Moravy
20. 9. 2022 10:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak jsem si řekl, když nesleduješ tu profláknutou ČT, přečti si aspoň ten projev toho človíčka, který nás vede do stoky zmaru na Vltava.news. Přátelé, dokázal jsem přečíst asi první tři věty a nyní půjdu asi zvracet. Existují ještě pokrytečtější lidé, než je tento človíček? Asi ano, ale tento by měl dostat medaili za zásluhy v oboru pokrytectví. Jsem již starý pán ošlehaný životem, ale něco takového jako toto pětisoukolí se jen tak lehce nevidí. Šoroš a Šváb mohou mít opravdu radost, akce dosazení slouhů se zdařila.

Pavel z Moravy
20. 9. 2022 10:32
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jinak, viděl jsem volební preference k volbám do parlamentu, asi je znáte též a musím říci jediné. Přátelé, tato republika skončila. Nic si nenalhávejte, rozumných a myslících lidí tady najdete tak 10- 15 %. To se nedá ani komentovat, prostě zmar. Lidí bez vlastního rozumu je tady čím dál méně a těch přeformátovaných stále stejně. Ta dlouhodobá nalejvárna stupidit a 32 letý výplach mozků zde zanechal své následky. Vidíte okolí kolem sebe, myslíte, že zmoudřelo? Já tedy o tom pochybuji. Možná, že ty současné škůdce vypráskají, ale já se ptám, myslíte, že pochopili o co se zde hraje? Pro většinu možná jen o ten plný vozík z Kauflandu, ale o suverenitu země těmto lidem asi nejde. Nu, ať je jak je, jsme my ale podivný národ.

Albi
20. 9. 2022 12:29
Odpovědět  Pavel z Moravy

Máte pravdu – ostatně jako vždycky. Škoda, že se aspoň občas nemýlíte.

Albi
20. 9. 2022 12:27
Odpovědět  Pavel z Moravy

Přečetla jsem ho taky a stačila jedna věta, zato plná nových a potřebných informací,
Věděl jste, že “pomalu nastává podzim, venkovní teploty se snižují a blížící se topná sezóna”?

Ještě že nás informoval. Přece jenom to s námi myslí dobře. Co kdybychom si zapomněli zatopit. 🙂 🙂 🙂

Pavel z Moravy
20. 9. 2022 13:56
Odpovědět  Albi

Někdy se mi zdá, že jsem jako v Jiříkově vidění. Nedokážu totiž vůbec pochopit jak si vůbec mohou dovolit s národem takto jednat. To není přes míru, to je absolutní vrchol arogance této zrádcovské kliky. Je to jako kdybych třeba zakázal rodině se koupat, protože pán to nařídil. Když se ptali Fidela, jak to, že na Kubě ve městech a v institucích nejsou jeho portréty, busty apod, ten odpověděl jednoduše. U nás se toto nepraktikuje a já jsem úplně stejný obyčejný občan jako každý jiný. Jestli si někdo chce pověsit na zeď moje foto, ať si to udělá, to je jeho problém, ale kult osobnosti se u nás nenosí. A pohleďte na naše královská veličenstva, zastoupená pětidemolicí, jak rozhodují kdo je lepší a kdo horší občan. Každý z nás si pamatuje jak se jim nelíbilo, když komunisté někoho protěžovali. Tito se ani neptají lidu co si myslí, tito přímo nařizují a konají. Jo, pěkní ptáčci se vyklubali z OF, jen co je pravdu. Dost bylo a je těchto pravdoláskařů. Myslím, že takto své poddané neterorizoval ani sám Franta Josef, i když děda mi říkal, že špicl byl na každém rohu. A já dědovi věřil, vždyť se jako 18 letý kluk za císaře a jeho rodinu obětovával na italské frontě.

Pavel z Moravy
20. 9. 2022 14:07
Odpovědět  Pavel z Moravy

A když se vrátil z války s těžkým astmatem, nikdo mu nijak nepomohl. Ty hrozné události mu doslova změnily život. Byl nemluvný, někdy prohodil tak 15 slov za den. Ale žil v klidu a pohodě i když pracoval jako zedník a tak si myslím, že mu to dávalo zabrat. Pokud vím, tak důchod dostal s příchodem komunistů, byl malý ale byl. Lidé tehdy nebyli nároční, to nebyli rozmazlenci a rozežranci dnešních časů. Proto mne tak vytáčí, když mne chtějí poučovat taková Šorošovsko- Švábská banda, která ví o životě ho.no, a ještě by mi chtěli řídit život podle jejich představ. Táhněte tam odkud není návratu.

Albi
20. 9. 2022 17:59
Odpovědět  Pavel z Moravy

Souhlasím. Zase máte pravdu.
Bohužel ty mladé nejde poslat “na vandr” do minulých dob, aby získali i jiné zkušenosti než ty televizní, počítačové a mobilové.

Markýza
20. 9. 2022 15:39
Odpovědět  Albi

Já se prokousala až k tomu, že nás Putin mučí cenami plynu…….ale kurrrwa! Já si vždycky myslela, že na to má kopyrajt neviditelná ruka trhu a pořád jsem nevěděla, co to je….a on Putin!

jiří
20. 9. 2022 11:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Čeká nás vypnutí Black Swan Blackout.
KONEC HRY!
Bylo to nezbytné.
Příchozí – týden na zapamatování.
Změna je na spadnutí.
Ďábel byl poražen.
Dark to Light.
…Q+
https://operationdisclosureofficial.com/2022/09/19/restored-republic-via-a-gcr-as-of-september-19-2022/

Gales
20. 9. 2022 18:44
Odpovědět  jiří

Som z teho voľaký zmetený.Rozumietě sa tomu?

VratislavII.
20. 9. 2022 11:46
Ohodnotit příspěvek :
     

https://www.youtube.com/watch?v=jifPeM7hXGc&t=24s

20. 9. 2022 20:05
Odpovědět  VratislavII.

Děkan

VratislavII.
20. 9. 2022 11:48
Ohodnotit příspěvek :
     

https://www.infovojna.bz/article/straussovci-srazili-evropskou-unii-na-kolena
Zdroj: voltairenet.org
Preklad: topcz.net

20. 9. 2022 20:08
Odpovědět  VratislavII.

Voltair je dobrej web. Taky tam chodím zuzat moudro.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
VratislavII.
20. 9. 2022 11:49
Ohodnotit příspěvek :
     

https://ctrlv.cz/BgSV
Tohle je ovšem hodnotný.-))))