blogKrize

John Mearsheimer: Skutečným cílem Izraele není vyhubit Hamás, ale vyhnat Palestince z Izraele

John Mearsheimer o skutečných cílech izraelské války v Gaze

9 novembra, 2023 jpd

Cíl Izraele v současné vojenské operaci v Gaze má jen málo společného s „vyřazením Hamásu“, jak jasně ukazuje svévolné ničení. Souvisí to spíše s terorizací Gazanů, aby se podřídili, s konečným cílem učinit život těm, kteří mají to štěstí, že přežijí, tak pekelným, že jim nakonec nezbude nic jiného než odejít.

Abychom pochopili, že toto byl vždy dlouhodobý cíl Izraele, stojí za to si znovu přečíst, co John Mearsheimer, nejznámější americký odborník na mezinárodní vztahy, napsal v roce 2009 o operaci Lité olovo, masivním, 22denním vojenském útoku na Gazu. Pás. Zde jsou některé úryvky z tohoto článku:

»Kampaň v Gaze má prý [dva cíle: oslabení Hamásu a obnovení odstrašujícího účinku Izraele]. To ale nejsou skutečné cíle operace Lité olovo. Skutečný účel souvisí s dlouhodobou vizí Izraele, jak hodlá žít s miliony Palestinců uprostřed. Je součástí širšího strategického cíle: vytvoření „Velkého Izraele“.

Konkrétně jsou izraelskí vůdci nadále odhodláni kontrolovat vše, co bylo dříve známé jako mandátní Palestina, což zahrnuje Gazu a Západní břeh Jordánu. Palestinci by měli omezenou autonomii v hrstce odpojených a ekonomicky zmrzačených enkláv, z nichž jednou je Gaza. Izrael by kontroloval hranice kolem sebe, pohyb mezi nimi, vzduch nad nimi a vodu pod nimi. Klíčem k dosažení tohoto cíle je způsobit Palestincům obrovskou bolest, aby přijali skutečnost, že jsou poraženým lidem a že Izrael bude z velké části odpovědný za kontrolu jejich budoucnosti.

Tato brutální politika se jasně odráží v izraelském vedení války v Gaze. Izrael a jeho příznivci tvrdí, že IDF vynakládají velké úsilí, aby se vyhnuli civilním obětem, v některých případech riskují, že izraelské vojáky ohrozí. Stěží. Jedním z důvodů pochybovat o těchto tvrzeních je, že Izrael odmítá vpustit reportéry do válečné zóny: nechce, aby svět viděl, co jeho vojáci a bomby dělají uvnitř Gazy. Zároveň Izrael zahájil masivní propagandistickou kampaň, aby pozitivně ovlivnil hororové příběhy, které se objevují.

Nejlepším důkazem toho, že se Izrael záměrně snaží potrestat širší populaci v Gaze, je smrt a zkáza, kterou IDF způsobila na tomto malém kousku nemovitosti.

V tom, co Ehud Barak nazval „totální válkou proti Hamásu“, se Izrael zaměřil na univerzitu, školy, mešity, domy, obytné domy, vládní úřady a dokonce i na sanitky. Vysoký izraelský vojenský činitel, který hovořil pod podmínkou anonymity, vysvětlil logiku izraelského expanzivního cíle: „Existuje mnoho aspektů Hamásu a my se snažíme zasáhnout celé spektrum, protože vše spolu souvisí a vše podporuje terorismus proti Izraeli. “. Jinými slovy, každý je terorista a vše je legitimní cíl.

Je také malá šance, že lidé na celém světě, kteří sledují izraelsko-palestinský konflikt, brzy zapomenou na otřesný trest, který Izrael v Gaze vyměřuje. Destrukce je příliš zřejmá na to, aby ji bylo možné přehlédnout, a příliš mnoho lidí – zejména v arabském a islámském světě – se zajímá o osud Palestinců. Navíc diskurs o tomto dlouhotrvajícím konfliktu prošel v posledních letech na Západě zásadní změnou a mnozí z nás, kteří byli kdysi zcela sympatizující s Izraelem, nyní vidí, že Izraelci jsou obětí a Palestinci jsou obětí. To, co se děje v Gaze, urychlí tento měnící se obraz konfliktu a bude dlouho považováno za temnou skvrnu na pověsti Izraele.

Pointa je, že bez ohledu na to, co se stane na bojišti, Izrael nemůže vyhrát svou válku v Gaze. Ve skutečnosti sleduje strategii – s velkou pomocí svých takzvaných přátel v diaspoře –, která ohrožuje její dlouhodobou budoucnost.“

Odkaz na celý článek
Zdroj: Thomas Fazi

sdílet na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
9. 11. 2023 21:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Budeme se dívat jinam?

Ano, jsem otravná. Místo, abych se spokojila s nadáváním na vládu a eventuleně glosovala situaci na Ukrajině, o níž mám slušný přehled, otravuju s izraelskou “válkou proti terorismu” na kterou mají svaté právo, protože holokaust, protože země zaslíbená, protože demokracie.

Dokonale jsem zjistila, že s tímto tématem se nechytám ani na většině tzv. alternativy. Vždyť se podívejte, jak vypadají Parlamentky, o tzv. pravicových webech ani nemluvě. Dají vám zprvu nenápadně, později razantněji najevo, že o tématu vyvražďování tisíců Palestinců nejen v Gaze, ale i na Západním břehu, se ve slušné společnosti nemluví. Sponzoři jsou neúprosní v mainstreamu i na alternativě.

Profesor Drulák mluvil o nezdravé a nekritické podoře Izraele u nás. (No, mezitím už dal zpátečku i on)

Budeme se tedy dívat jinam – pokolikáté už – a až přijdou záverečné počty, budeme tvrdit, že jsme to nevěděli. Lež. My jsme to nechtěli vědět.

ijn
9. 11. 2023 22:02
Odpovědět  Jana Kunšteková

kdo nepoznal londýnskou ž. mstu, neví čeho jsou schopni,…..pracují s výhledem na generace!!!

Jozef
9. 11. 2023 22:40
Odpovědět  Jana Kunšteková

1.ak sa s témami kritiky alebo poukazovania na otvorený fašizmus na tzv alternatíve nechytáte, zrejme by ste si mala uvedomiť, že alternatíva okamžite neznamená nesúhlas s vykorisťovaním, útlakom, okrádaním, vraždením a iných antiľudských cieľov alebo spôsobov, ale len opak majnstrímu.
2.”… se ve slušné společnosti nemluví” – chýbajú vám tam na slovách “slušné společnosti” úvodzovky.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
9. 11. 2023 22:56
Odpovědět  Jana Kunšteková

cit:,,otravuju s izraelskou “válkou proti terorismu” na kterou mají svaté právo, protože holokaust, protože země zaslíbená, protože demokracie.”
Nějak nechápu , co tím chtěl básník říci.
Kdo je terorista už 56 let na Stř. Východě.???? Zahnisaný vřed!Oni mají právo na ,, holokaust” ,který neustále omýlají a jsou při tom horší s holokaustem vůči Palestincům , než hitlerovci?

Standa
9. 11. 2023 23:02
Odpovědět  Standa

,, Svaté právo”? Mají ho pouze Arabové ( Palestinci) nahnaných do gheta- vyhnat Izraelity do Rudého moře. Kéž by se opět otevřelo a nad židy se zavřelo.

jiří
10. 11. 2023 10:28
Odpovědět  Standa

Svaté právo máme všichni. Třeba já, mám svaté právo, každého, co mě se re, poslat do pr dele.(to není na tebe Stando)

Slovan
10. 11. 2023 10:52
Odpovědět  jiří

Moje řeč, proto jsem byl osvč a když mě někdo (né moji vinou) ssrrall, tak jsem si ho vychutnal.

Tupý hulvát
10. 11. 2023 08:45
Odpovědět  Standa

No,chtěla tím říci to co vy,ale na vás moc složitě.

Aragonit
9. 11. 2023 23:43
Odpovědět  Jana Kunšteková

Pekne to povedal jeden Izraelský rabín:
https://aragonit11.blogspot.com/2023/11/zelenskemu-volali-z-domu-zo-slonoviny.html
Rabín Elhanan Beck o právach na palestínsku zem:
„Môžem povedať, že Palestínčania majú plné právo na všetku pôdu. Táto zem patrí im. Žijú tam nie 7, ale 70 generácií. A to, čo neurobili sionisti teraz, to, čo urobili pred 100 rokmi, prefíkane priviedli veľa, veľa Židov z európskych krajín, aby tvorili väčšinu. Tu je to, čo vám chcem povedať predtým, ako sa ma spýtate na 7. október. Zakaždým sa musíte vrátiť ku koreňu, aby ste pochopili skutočné dôvody. Som učiteľ a deti za mnou často prichádzajú a hovoria: „Učiteľ, udrel ma. Ach, je taký zlý.“ Nie, prosím, pozrite sa na celú situáciu, čo sa stalo, čo ste mu predtým urobili.
Treba sa pozrieť na celú situáciu. Nemôžete povedať: „Ach, ako to, že 7. októbra.“ Musíte sa pozrieť na celý obrázok. Neignorujte časti, aj keď to môže byť pre vás výhodné.

Mike
9. 11. 2023 23:49
Odpovědět  Jana Kunšteková

Soukromně jí říkám Adéla, jinak je to ” ADL – do češtiny překládáno jako „Liga proti hanobení“, „Liga proti pomluvám“ nebo „Liga proti nactiutrhání je nestátní nezisková organizace založená v roce 1913 v USA. ADL bojuje proti antisemitismu a jeho vyhroceným formách a vedle zájmu židů podle vlastního tvrzení také chrání zájmy ostatních lidí. ADL rovněž hájí bezpečnost Izraele po celém světě” – citováno z Wikipedie.

Podíváme – li se na jejich stránky, mají na nich bonzovací rubriku “Report an incident”. Jak to v praxi funguje jsem se dočetl na nějaké západní alternativě. Tato odporná organizace vyhledává na netu – v článcích, diskuzích, projevech a jiných vyjádřeních – závadné názory proti židům a starají se o to, aby dotyčný již nikdy nic takového nenapsal nebo neřekl. Pokud se jedná o politika, či jinak společensky výnamnou osobu, dožadují se jejího odstranění z veřejného a společenského života(pokud to neprovedou sami). Odtud tedy pramení ony plačtivé věty o nespravedlivém jednání vůči Izraeli a bezbřehá nenávist proti všem, kdo by o židech pronesl křivé slovo.

A na závěr jedno smutné zjištění: oni si tenhle svět už koupili, takže před nimi není kam zdrhnout.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel
10. 11. 2023 14:57
Odpovědět  Mike

Ale je, nebo bude až Rusko dokončí to co začali 24.2.2022 na Ukrajině. Židům zbude jen ten prolhaný západ v úpadku a beze zdrojů!

Eva
10. 11. 2023 08:25
Odpovědět  Jana Kunšteková

Svatá pravda!!!
Tesat do kamene!

Tupý hulvát
10. 11. 2023 09:02
Odpovědět  Jana Kunšteková

Problém je v tom,milá zlatá,že tisíciletý spor,kdy je jeden za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet nemůžete řešit stavěním se na jednu stranu.Ani ustavení nějakého palestinského státu BEZ DOHODY OBOU STRAN nic nevyřeší a ta je nemožná.Tato naivní víra v nějaké mírové,konečné řešení vychází z neochoty si přiznat,co je člověk zač,jaké má vlastnosti,jak přemýšlí.Bohužel.

Jozef
9. 11. 2023 22:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Časy sa vážne menia. Pravdu dnes ozvučujú v rádoch dní, a nie ako kedysi mesiacoch alebo dokonca rokoch. Zákon času je neúprosný, “konšpirácie” obratom mení na skutočnosť.

Standa
9. 11. 2023 23:29
Odpovědět  Jozef
Jaris
10. 11. 2023 00:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Ze je cilem zidu vyhnat Palestince z Izraele se vi uz od r. 1948 a take je to od te doby postupne realizovano. Zidi Palestincum slibovali, ze kdyz se dobrovolne vystehuji, dostanou financni kompenzaci a nahradni bydleni. Samozrejme, ze slo, jako obvykle o lez a Palestinci nedostali nic a bydleni maji dodnes ve stanovych taborech, kde ziji roky v zime v lete. Samozrejme, ze to vzbudilo u Palestincu opravnenou krivdu a zacali se branit. Krvavy Izrael ukazal svou pravou tvar netvora a zacal nasilim bourat cele palestinske osady a zabijet Palestince vcetne deti. Proste typicky zidacky hnus.
Nejhorsi na tom je, ze zapadni svet vcetne Ruska k genocide Palestincu a ke kradezi jejich uzemi netecne prihlizel. Vsechna zverstva Izraeli promijel a zaviral nad nestestim Palestincu oci.
Z neslavne historie parazitickych zidu je znamo, ze kdyz cise jejich kriminalnich cinu pretekla, byli potrestani a vyhnani z hostitelskych zemi. Vzdy se potvrdi rceni – kde zid skace, narod place. Akce samozrejme vzbudi reakci a zidum da nakonec za vyucenou.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pijack
10. 11. 2023 08:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Důvod je zjevný – židi včera rozpoutali válku proti svrchované Sýrii. Co jim Sýrie udělala? NIC. Jen si Izrael vymyslel nějakou záminku. Sýrie, jako křesťanská země jim v regionu vadí. Právě o tom naše média mlčí. Opravdu má právo Izrael na obranu tím, že chce Sýrii obsadit? Je to stejný model agrese jak dělají USA. Nestranný pozorovatel musí dojít k závěru, že Izrael v tom regionu není doma. … ale hlavně Putin a Rusko. Co se dozvíme ještě? Že Rusko na svém území nesmí existovat? Nějak se nám ten fašizmus začíná roztahovat.

Gales
10. 11. 2023 09:14
Odpovědět  Pijack

Kde žid vládne národ chřadne.

Gales
10. 11. 2023 09:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Já bych vystěhoval Palestince na Ukrajinu.Zelezubovi na truc.

Pavel
10. 11. 2023 15:00
Odpovědět  Gales

Ne palestince,ale židy!

José
10. 11. 2023 11:20
Ohodnotit příspěvek :
     

A on někdo někdy o tom pochyboval? Veškerá izraelská politika za poslední půlstoletí je postavena na konfrontaci a když žádná z palestinské strany nepřichází, musí se jí pomoci…

Frank
10. 11. 2023 13:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdyby to nebyla genocida, bylo by úsměvné, jak se naši političtí šmejdi umí postavit vždy na tu “správnou” stranu. Zahalují se do izraelských vlajek jako šašci. A přitom Izrael je agresor, který od roku 1948 krade cizí území a vraždí civilní obyvatele. A to nejsem zastáncem muslimů a jejich víry ani náhodou. Ale je fakt, že když vás někdo desetiletí utiskuje a vraždí, nemáte mnoho možností, jak se bránit. A teď bude hodně zajímavé, jak se k tomu postaví muslimové na celém světě. Odhaduje se, že je jich cca1,4 miliardy. Jenom v Evropě ji žije asi 38 milionů. Nosáči se hodně dlouho roztahují po celém světě a stále mají málo jak jsou nenažraní.

Frank1
11. 11. 2023 09:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Kvuli nalezistim plynu pred Gazou v mori a alternativnimu plavebnimu kanalu k Suezkemu, ktery ma take prochazet Gazou musi Palestinci byt odsunuti. Suroviny chteji mit poskoci Sionistu Netanjahu, ci Benet jen pro Sionisty. To je v kostce co se tam deje a proc.