blog

Jaroslav Bašta: Temná budoucnost Evropské unie

Jaroslav Bašta

V čase Adventu, kdy tma tvoří nejdelší část každého dne, se naši předkové snažili odhadnout budoucnost. Proto ve všech událostech odehrávajících se v té době hledali magický rozměr ovlivňující dění v příštím roce. V České republice se po říjnových volbách tento týden změnila vláda.

19. prosince 2021 – 03:20
Poslední střet mezi tou starou a novou proběhl velmi symbolicky o světle a teple, respektive o rozbíhající se energetické krizi. Debata ve Sněmovně se točila hlavně o jejím finančním dopadu na české domácnosti, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Je příznačné, že se nemluvilo o příčinách této pohromy, která má potenciál vrhnout všechny členské státy EU bezmála o sto let zpět, někam do časů Velké deprese počátku třicátých let. Nebo ještě hůře (a vlastně přesněji) do čínského Velkého skoku vpřed, který skončil největším hladomorem 20. století. Současný rozvrat evropské energetiky způsobila byrokratická ideologicky zaslepená „modernizační“ zelená politika, která v mnohém kopíruje právě šedesát let starý Maův model postupu k zářícím zítřkům.

Na konkrétním příkladu srovnání cen energií pro české domácnosti lze nejlépe doložit tupý a zločinný dopad zelené ideologie. V roce 1996, kdy výrobu a distribuci elektřiny kontroloval stát, platily české domácnosti konečnou cenu za 1 kWh 1, 07 Kč. Výrobní náklady byly 0, 15 Kč za elektřinu z uhelných elektráren, 0, 25 Kč z jaderných. Dnes je třeba k tomu připočíst emisní povolenky (cca 1, 60 Kč), ale konečnou cenu energií určuje burza v Lipsku (respektive spekulace na ní probíhající) a následně u nás doma 455 licencovaných překupníků (včetně energošmejdů), takže český konečný spotřebitel již před krizí zaplatil v rozmezí 4, 80 – 16, 00 Kč za 1 kWh. To se zdálo Evropské komisi málo, takže spekulantům otevřela trh se zhola zbytečnými emisními povolenkami a začala uzavírat jaderné a tepelné elektrárny.


Zatím dosáhla „jen“ toho, že do energetické chudoby upadlo 120 milionů občanů EU a začíná kolabovat průmysl. V souběhu s násilným přechodem na elektromobilitu, s Green Dealem a programem Fit for 55 lze očekávat rychlou likvidaci evropské energetiky. Důsledky se raději snažím nedomýšlet. Ostatně, po nedávném pokusu jedné eurokomisařky zrušit Vánoce, se trochu bojím toho, že Komise vyhlásila neoficiální tendr na projekty, které mají zničit naší civilizaci. Největší šanci zvítězit, má návrh Franse Timmermanse. Před dvěma lety se nechal slyšet, že by se do Evropy mělo přestěhovat asi tři sta milionů Afričanů, aby oba kontinenty splynuly v jeden celek.

Dnes máme vládu, která zaručeně nebude proti podobným nápadům protestovat, ba spíše naopak. Temná budoucnost České republiky tak nebude pouhou metaforou, ale realitou.

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
20. 12. 2021 10:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Souhlasím s panem Baštou, vidím to podobně, ale bohužel s těmi mozky, které řídí tuto Evropu to ani jinak než katastrofou dopadnout nemůže. Pokud si ale globalisté vybrali Evropu jako první cíl ke zničení, poněvadž představovala největší hrozbu jejich plánům zavedení NWO, potom jedinou spásou by byl útěk z unie, která je zcela v područí globalistické hydry. Kdo to ale zajistí, když sloužící panstvo se má z výhod Bruselské kliky tak dobře.