blog

Jaký je ten současný maloměšťáček a občánek?

Toto je článek, který je reakcí na ruské problémy, ale má celosvětovou platnost. Samozřejmě platí to samé i u nás. Tento měšťák, či spíše česky mnohem výstižněji podle jeho malosti – maloměšťáček, který je naprosto úplně stejný jak u nás, tak v Rusku, tak i v Německu, USA, Polsku, Čadu. Brazílii, Francii i v té Číně, i Indii, prostě všude, kam se podíváte, tak právě ON je tím, kdo vyhrál pro sebe „listopád“ roku 1989 u nás. Absolutně nechápaje, jako ostatně vždy, že šel především sám proti sobě.

Zde používám slova měšťák jako synonymum maloměšťáka, v jeho hanlivém významu a slovo občánek je používáno rovněž v záporném významu, za slovo mnohem neutrálnější – obyvatel.

Peter 008

Ljudmila Fedorova

Česká synonyma: šosák, zpátečník, reakcionář, omezenec, zabedněnec, (zastarale, řidčeji) copař

Měšťáci (v přeneseném smyslu) – lidé s malými, omezenými vlastními zájmy a úzkým ideovým a sociálním rozhledem. (Vysvětlující slovník D.N. Ušakova.)

Občánek – omezený človíček s maloměšťáckými názory. Záporný, výsměšný význam.

„Jestliže člověk zjistí, že může ovládat druhého člověka, chová se k němu jako prase.“ Vladimir Majakovskij

Zpočátku slovo „měšťák“, které v carském Rusku označovalo osobu ze třídy plátců daní, skládající se z drobných vlastníků domů, obchodníků, řemeslníků, později získalo společný význam jako omezená osoba s čistě soukromými, drobnými maloměšťáckými (filištínskými – ve smyslu ze všeho získat výhodu) zájmy, s nevyvinutým vkusem, lhostejný k okolnímu světu a zájmům společnosti.

Velká sovětská encyklopedie uvádí, že měšťáci (maloměšťáci) se vyznačují sobectvím, individualismem a nabubřelostí, apolitičností a nedostatkem nápadů. Wikipedia jim připisuje „malost, lakomost, nedostatek pevných přesvědčení“.

Skutečná podstata maloměšťáka je odhalena ve hře „Měšťáci“ od A. M. Gorkého. Samotný název hry naznačuje určitou třídu, nižší vrstvu obyčejných lidí, lidi, kteří pocházeli z řad řemeslníků a drobných obchodníků. Uprostřed obrazu je rodina Vasilije Bessemenova, bohatého obchodníka, mistra malířské dílny. A přestože v jeho domě žije mnoho lidí – dcera Taťána, syn Peter, majitelův žák Nil, vzdálení příbuzní, stejně jako zpěvák Teterev a student Šiškin – vládne v něm nuda a monotónnost. Vše v domě je podřízeno kultu peněz. Buržoazní rodině jde pouze o jejich získání, protože peníze jsou základem pohodlné existence. Není náhodou, že Taťána, beznadějně zamilovaná do Nila a ztratíce víru ve vzájemnost citů, si stěžuje své přítelkyni: „Narodila jsem se bez víry v srdci.“

V. Majakovskij vyobrazil podobu měšťáka ve své básni „O smetí“ (ev. – O odpadcích).

Příznačná je v tomto ohledu i Molierova komedie „Měšťák šlechticem“. Vypráví o obchodníkovi Jourdainovi, který se chce „dostat mezi lidi“ a stát se šlechticem. V mylném přesvědčení, že k tomu potřebuje mít jen peníze a vzdělání, si najímá učitele na výuku různých oborů: filozofie, rétoriky, hudby, tance, šermu. Ale protože chce dosáhnout rychlého výsledku, aniž by se hodně snažil a tak podlehl lichotkám učitelů, kteří z něj lákají peníze, dělá ze sebe jen blázna. Příběh Jourdaina nám ukazuje typického představitele buržoazního, šosáckého prostředí, zcela zajatého marnivostí, touhou po penězích, slávě, titulech, hodnostech a zisku. Autor zdůrazňuje, že hlavní pro člověka nejsou peníze, hodnosti a sláva, ale jeho vnitřní obsah a duchovní vlastnosti. Proto Molierova komedie, napsaná v roce 1670, neztratila na aktuálnosti ani dnes.

Poznámka: U nás de facto celou svou tvorbu maloměšťáctví a jeho kritice zasvětil Jaroslav Hašek. I jeho Švejk ukazuje maloměšťáky v extrémní situaci – válce.

Bez ohledu na to, jak je to smutné, i v naší době potkáváme šosáky a obyčejné lidi téměř na každém kroku. V naší zemi je občánek často považován synonymem za „spotřebitele“. A toto slovo už zdomácnělo i našim uším, ne každý spotřebitel je ale občánkem, ale každý občánek je spotřebitel. Není žádným tajemstvím, že touha po hmotném majetku a nezměrnému bohatství, hraničící s fetišismem, se nazývá šosáctví (typ omezeného přízemního nazírání a chování spjatého s konzervativními politickými postoji, ponižováním podřízených, či slabších a s poklonkováním vůči nadřízeným, takového ztvárňoval Louis de Funes – pozn.překl.). Maloměšťáček, občánek, je omezený člověk, s úzkým rozhledem, který si nechce rozšiřovat a věnovat se sebezdokonalování. Nepotřebuje to, už je přece úplně správně v pořádku. Je si jistý sám sebou a skutečností, že všechno, dokonce i vesmír, se točí kolem něj, a protože je středem pozornosti, a tudíž je sám „tím úplně nejchytřejším“.

V myslích mladých lidí je nyní spousta informačního haraburdí a odpadu. Současná realita konzumního světa vštěpuje mladým lidem sobectví, touhu postarat se nejprve o sebe a teprve potom, až jako poslední, o druhé, a to ani pak ne tak až nutně, pokud to však neodporuje jejich vlastním touhám a způsobu života.

V sovětských dobách bylo maloměšťáctví kritizováno, ta touha po materiálních hodnotách na úkor hodnot duchovních. Nyní se to, co bylo dříve odsuzováno, touha po bohatství, luxusu, zisku, po „správných“ věcech všemi prostředky, stalo normou. Běžná fráze „Když jsi tak chytrý, tak proč jsi tak chudý?“, to dokazuje. Dnes už jen od prastarých babiček slyšíme, že muškáty na okně a porcelánové figurky na komodě jsou znaky šosáctví. Konzumismus a chamtivost nabyly úplně jiných rozměrů.

Současná společnost poskytuje rozsáhlou sadu příkladů maloměšťáctví povýšeného na kult. To zahrnuje touhu jednotlivců vlastnit až deset nebo více značek automobilů, několik bytů v různých městech, regionech a dokonce i v jiných zemích. Byty a vily jsou zařízeny drahým nábytkem a někteří, zvláště bohatí zbohatlíci střední třídy, používají zlaté toalety. Snobky mají ve svém šatníku stovky párů bot, lodiček, kozaček, sandálů, obleků, desítky kožichů a velké množství zlatých a diamantových šperků. Nabízí se otázka: proč jeden člověk potřebuje tolik aut, bytů, vil, chat, oblečení, bot, luxusního zboží právě v té samé době, kdy tisíce a miliony občanů šetří na svém denním chlebu?

Ať už říkáte cokoli, slovo „maloměšťáctví“ obsahuje a nese s sebou negativní intonaci. Bez ohledu na to, jak se na to díváte, občánkové a maloměšťáci se chovají stále jako blázni a všechno a všechny hodnotí přes peníze. Pokud je člověk chytrý, intelektuálně vyspělý, ale chudý, nemá peníze, není pro ně nic. Měšťáctví, maloměšťáctví to je způsob myšlení a v důsledku toho i způsob života. Nezávislý na výši reálného příjmu.

Mnoho mladých dívek a dokonce i chlapců experimentuje se svým vzhledem. Tetování, irokéz účes, barvení vlasů, piercing, zvětšování prsou, pumpování rtů atd. se v současném světě staly velmi módními. Nějaká světská lvice, herečka, známá představitelka showbyznysu, nasadila dietu, napumpovala hrudník i rty a to samé po ní dělají stovky dívek. Touha být jako někdo nebo získat neobvyklý vzhled i to je rouhačské maloměšťáctví.

Takovým způsobem je jasné, že měšťáci tedy nejsou v našich současných podmínkách ničím neobvyklým. Jde o omezené osoby se stereotypními názory a soudy, žijící podle určitého scénáře vnuceného prostředím. Maloměšťáček tak zpravidla myslí pouze na materiální blaho a v důsledku toho se stává malicherným, lakomým a závistivým. (Právě takoví si jako první nechávali píchnout to „něco“, jen aby se všechno co nejdříve – podle nich – vrátilo do normálu podle jejich představ. A v tomto ducvhu se pak rozčilovali na ty neposlušné … – pozn.překl.)

V dnešní době může být měšťák, maloměšťák buď chudý, nebo velmi bohatý člověk, milionář. Pohled na svět je u takového člověka jen zřídka přístupný ke změně. Bohužel, šosáctví je docela běžný jev a vlastnost vlastní mnoha obyvatelům naší planety. Jsem si tedy jistá, že zastaralé měšťáctví a šosáctví sehrály významnou roli i v kolapsu naší země (SSSR).

V naději, že dostanou chutné sousto, takoví lidé zničili kolektivní a státní farmy, uzavřeli nejlepší podniky, závody, továrny a aktivně fungující závody. Výsledkem bylo, že jen ti nejvynalézavější a nejmazanější podnikatelé zbohatli a dostali, co chtěli. Většině nezůstalo nic, v roli najatých dělníků a otroků, kteří často ani nedostali výplatu a dnes často nedostávají včas mzdu vydělanou poctivou prací. Ne nadarmo se říká, že šosáctví a idiocie jdou ruku v ruce. S tímto fenoménem musíme ve svém životě rozhodně bojovat a potlačovat jej.

Poznámka: Takové myšlení, postoj k životu významně pomáhalo ničit vše PRO lidi. Dnes to pomáhá ničit tradiční hodnoty v té „naší“ takzvané „západní civilizaci“, ať to zní jakkoliv paradoxně.

https://zavtra.ru/blogs/kakov_on_sovremennij_meshanin_i_obivatel_

Bohužel odkaz mi nefunguje jak by měl a tak, když tak, zadejte do svého vyhledávače rovnou prostě – КАКОВ ОН, СОВРЕМЕННЫЙ МЕЩАНИН И ОБЫВАТЕЛЬ? – a pak teprve ve vyhledaných odkazech klikněte na odkaz.

Překlad Peter 008

sdílet na

23 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Putinovec
8. 3. 2024 08:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Každý člověk bez rozdílu , má potenciál , stát se jedinečnou , nenapodobitelnou , originální bytostí .
Zda se tak opravdu stane , není samozřejmostí , ale procesním vývojem .
Pokus se někdo , kdo má potenciál být jedinečný , snaží někomu jinému podobat , tak se stane bezcennou lacinou kopií .
Těch kopií je v současném zvráceném světě až příliš mnoho .

Nadia369
8. 3. 2024 12:28
Odpovědět  Putinovec

Mate muj absolutni souhlas. Ti, kteri chteji ridit tento svet si vychovali masu lidi, kteri je poslouchaji, obhajuji a voli jejich dosazene zastupce. Jsou nauceni utocit na ty, kteri nejsou soucasti stada, mysli samostatne a vidi veci jinak. Tech, kteri chteji zit podle skutecnych moralnich zasad je pomerne hodne na to, aby je mohli umlcet, zavrit nebo zabit tak si kolem sebe vybudovali armadu ovladatelnych.

Zmatený
9. 3. 2024 17:52
Odpovědět  Nadia369

Tak, tak. Víte, jak Rusové dnes říkají České republice? Podle EU která používá název Čechia, říkají Rusové “Čuchia”! Ve volném překladu to znamená něco jako ču bka. To jsme to dopracovali! Aby se člověk styděl za to, že je Čech…

Slovan
9. 3. 2024 18:06
Odpovědět  Zmatený

Můžeme si za to sami. A koneckonců vono to dady i adresáty má. Takže, rusové celkem trefné.

Petr Sas
11. 3. 2024 08:41
Odpovědět  Slovan

Pochopte ale jedno, v širších souvislostech se většina ” středoevropanů” nechá vodit za nos a to cílenou propagandou , vedenou vybranou skupinou.
Výsledek vidíme okolo sebe.

Standa
8. 3. 2024 08:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Chápu,, maloměštáky” ..chápu omezenost IQ , někdo prostě na to nemá , matkám ,vdovám a růže na obrázek! …i těm mladším ke dnešnímu svátku! A další hezké miminko. Pokud to nepůjde? !Zařídíme! Otce si zařídím sám!
Hodnota OTCE se nedá jinak zařídit!
VŠE NEJLEPŠÍ K MDŽ!
Hodnota ženy se nedá srovnat s jinými hodnotami. Tečka!

Slovan
8. 3. 2024 09:11
Odpovědět  Standa

Stando dal jsem ti punkte. Ano, vše nejlepší všem ženám k dnešnímu svátku MDŽ.
Jen se tě zeptám, všiml jsi si někdy nejsou ty ženský i statečnější než my muži, já mám takový pocit že ju. Ale asi to tak má být. 😊🙋‍♀️

Standa
8. 3. 2024 15:25
Odpovědět  Slovan

Když se naštvou , jsou rasantenší než my chlapi!
A Gal….nechám každému na úvahu , co s s nimi udělat … vláda – chicht- loutková vláda? Vedená loutkou z TOP,( 4%) , kašparkou …potetovanou arabskými popisy a Sorosem na zádech. A… Všem ženám bez polititckého zaměření …VŠE nejlepší k MDŽ!
Fuchte je v jistém okažiku každá!!!!!!

Gales
8. 3. 2024 10:10
Odpovědět  Standa

Doufám že se tvé přání netýká těch fuchtlí ve vládě.To nejsou ženy ale chřestýši v sukni.

Joe Arp
8. 3. 2024 15:41
Odpovědět  Gales

Nebude lepší uznávat svátek Matek, což ty vybrabčené válečnické fuchtle ve vládě a PS nejsou. Bůh asi věděl které krysy by se neměly množit!

katango
9. 3. 2024 10:24
Odpovědět  Joe Arp

Myslím, že Svátek matek je ve třetí neděli v květnu.

Boomer
9. 3. 2024 18:22
Odpovědět  katango

..u nás, v Čechách a na Moravě, tradičně druhá květnová neděle!

katango
10. 3. 2024 12:01
Odpovědět  Boomer

Tak druhá, no. Já si to nepamatuju, u nás doma ho neslavíme. My neslavíme ani výročí svatby.

Slovan
8. 3. 2024 09:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Peter 008 popsáno skvěle, mám je okolo sebe a to je někdy fakt za trest.

ModrýKlokan
8. 3. 2024 14:33
Odpovědět  Slovan

Zdar Slovane. To co je v článku jsem viděl kolem sebe ještě za sociku a po převratu 89 to nabralo grády. Chamtivost a zakomplexovanost ovládla lidi, proto jsme tam kde jsme, s IQ to nemá moc společného.

Slovan
8. 3. 2024 15:40
Odpovědět  ModrýKlokan

Zdar Klokane, jj bývaly doby, kdy jsem byl klokan nó přiznám se, dost často. 🤣 Jinak dávám ti za oravdu, když jsem dělal ve fabrice před r 89 tak jich tam také pár bylo. I ve městě byli tací hógo fógo rodinky (lepšolidi). Nó a když se po 89 utrhly békavky z ohrazení, tak to začalo. Když vy inženýra, tak mi doktora, to už nám nikdo tenhle folklór nevezme. Ale na druhou stranu ta soutěživost muší být. 🤣 Ale nesmí se to tak přehánět a tolik to hltat. 🙋‍♀️

Standa
8. 3. 2024 15:29
Odpovědět  Slovan

To je za tvoje hříchy!

Slovan
8. 3. 2024 15:43
Odpovědět  Standa

No Stando, doufám že nějaké sčítání hříchů neexistuje, bo se mám na co těšit😥. A co je potom vlastně hřích, kdo to bude mi posuzovat? Příroda je příroda a když zavolá tak có? 😲

Gales
8. 3. 2024 10:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Z Ajronetu….Fialova vláda byla zahájena ruskou generální prokuraturou, která vyšetřuje toky peněz a zbraní přes ČR a české kampeličky na Ukrajinu!

Fialova vláda se začíná topit v klientelistickém bazénu zbrojařů a ukrajinské mafie, která zajišťuje dodávky českých zbraní skrze české zbrojaře a české kampeličky na Ukrajinu pro teroristické útoky proti civilním cílům v Rusku! Takový je předběžný závěr ruské generální prokuratury vyšetřující sérii útoků proti civilním cílům v ruském pohraničí, jak nás ve čtvrtek informovali ruští novináři.

Je to i důvod pro to, proč Petr Fiala ve středu večer oznámil slovenské vládě Roberta Fica, že odkládá na dobu neurčitou další společná jednání se slovenskou vládou. Tím dochází k přerušení vztahů se slovenskou vládou a podle informací z okolí české vlády jde o odvetu Petra Fialy za schůzku slovenského ministra zahraničí Juraje Blanára s ruským protějškem Sergejem Lavrovem v tureckém městě Antalya minulý víkend. Blanár a jeho delegace se na žádost ruské strany setkali s Lavrovem a s jeho ruskou delegací, aby jednali o možných mírových řešeních konfliktu na Ukrajině a o obnově diplomatických vztahů mezi oběma zeměmi.

ijn
8. 3. 2024 11:31
Odpovědět  Gales

Lavrov se určitě zeptal: nakolik je Slovensko zapojeno do tranzitu Vampírů-70 a kazetové munice, jaké bezpečnostní opatření byly nasazeny, kdo za českou stranu jednal…..??? Zda v dokumentech byly doloženy certifikáty ROE a TOE a zda se někde neztratily, nakolik se transport odlišoval od ostatních zásilek,

Je také dobré znát: kdo je příjemcem ukrajinského obilí z české strany, zda pokoutní obchodníci, nebo zpracovatelé výrobci krmiv a mouky?

Martin
8. 3. 2024 10:52
Ohodnotit příspěvek :
     

V ČT už nepotřebují Moravce. Instrukce předá přímo americký velvyslanec.
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Velvyslanec-USA-vyslal-jasny-vzkaz-z-CT-Valka-musi-pokracovat-Pavel-za-odmenu-v-Bilem-dome-751893

Pijack
8. 3. 2024 11:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Česká elitářská a maloměšťácká elita je tím známa již 5 století. Dnes její obraz není o nic smířlivější. Napřed letí na Americkou ambasádu se zeptat, co mají dělat. Pak letí do Bruselu a Berlína se zeptat, jak mají jednat. Pak letí na Ukrajinskou ambasádu a vyslechnou si rozkazy… a shrbení až k zemi děkují Kyjevskému náckovi za jasně definované pokyny. Pak se vrátí do Prahy a vyvěsí vlajky EU, Ukrajiny i USA a začnou perzekuovat vnitřního nepřítele jako poděkování spojencům ze jejich “ochranu”. Ten vnitřní nepřítel jsme my, daňoví plátci, kteří je živíme !!! Jsme stále untermenchen – podlidé. Klaníme se těm, kteří se klaní větším mocnostem.

ModrýKlokan
8. 3. 2024 14:36
Odpovědět  Pijack

Souhlas Pijacku. Jen ti opavím drobnou chybku. Neříká se maloměšťácká elita, ale jelita :-D)))))