blog

Jak Washington tahá miliardy ze zahraničních společností pomocí přehnaných soudních sporů


USA pokutovaly francouzskou společnost za financování “teroristů”, ale když to dělá Washington, říká se jim “bojovníci za svobodu”
Rachel Marsdenová je publicistka, politická stratég a moderátorka nezávisle produkovaných talk-show ve francouzštině a angličtině.


Jak Washington vytahuje miliardy ze zahraničních společností pomocí přehnaných soudních sporů
Prokurátor Spojených států pro východní obvod New Yorku Breon Peace hovoří během tiskové konference v souvislosti se spoluprací francouzské cementářské společnosti Lafarge a skupiny Islámský stát v kanceláři amerického prokurátora, úterý 18. října 2022 v New Yorku. © AP Photo/Yuki Iwamura
Americká vláda je pobouřena tím, že francouzský cementářský gigant Lafarge se přiznal ke spolupráci s teroristy ve válečné zóně a zaplatil 6 milionů dolarů džihádistům z Al-Káidy a Al-Nusry v Sýrii. Zřejmě nic, co by nespravila pokuta ve výši téměř 800 milionů dolarů, kterou na něj Washington uvalil. Proč ale USA nikdy nejsou hnány k odpovědnosti za podobné plány?

Továrna Lafarge mezi Aleppem a tureckou hranicí byla otevřena právě rok před vypuknutím konfliktu v Sýrii v roce 2011 – další zástupná válka Západu v energeticky strategickém státě. Západem podporovaným “syrským povstalcům” se nakonec nepodařilo svrhnout prezidenta Bašára Asada, zatímco tuto oblast zaplavily džihádistické skupiny, aby využily chaosu. Jak tedy může společnost pokračovat v činnosti v aktivní válečné zóně? Zřejmě tím, že platí džihádistické skupiny na bojišti, kde se snaží podnikat. Společnost Lafarge, která se v roce 2015 spojila se švýcarskou nadnárodní skupinou Holcim, se právě na začátku tohoto týdne v USA přiznala k něčemu, co je charakterizováno jako jakýsi systém ochrany zaměstnanců a vedoucích pracovníků, a souhlasila s tím, že americkému ministerstvu financí zaplatí pokutu ve výši 777,8 milionu dolarů, což je první případ, kdy byla společnost v USA odsouzena za podporu teroristů.

“Uprostřed občanské války učinila společnost Lafarge nemyslitelné rozhodnutí a vložila peníze do rukou ISIS, jedné z nejbarbarštějších teroristických organizací na světě, aby mohla pokračovat v prodeji cementu,” uvedl ve svém prohlášení americký státní zástupce Breon Peace pro východní okres New Yorku. “Společnost Lafarge to neudělala pouze výměnou za povolení provozovat svou cementárnu – což by bylo dost špatné – ale také proto, aby využila svého vztahu s ISIS k získání ekonomických výhod a usilovala o pomoc ISIS s cílem poškodit konkurenci společnosti Lafarge výměnou za podíl z jejího prodeje.” 

Francouzské společnosti se již několikrát staly terčem útoku amerického ministerstva spravedlnosti, ale někteří vrcholoví francouzští manažeři v soukromí přiznávají, že by musel být člověk dost naivní, aby si myslel, že podobné praktiky jsou ve Francii vzácné nebo omezené. Rovněž se domnívají, že zásahy amerického ministerstva spravedlnosti jsou velmi selektivní. Není těžké pochopit proč. Například vedení francouzské nadnárodní společnosti Alstom bylo USA obviněno z korupce, hrozil mu trest odnětí svobody až na 15 let a konečným výsledkem, který vše vyřešil, bylo zaplacení 772 milionů dolarů na trestních sankcích americké vládě a prodej francouzského průmyslového klenotu – know-how společnosti Alstom v oblasti jaderné energetiky – dodavateli Pentagonu, společnosti General Electric. Britskou společnost Amersham koupila GE, když se potýkala s obviněním z úplatků Iráku za účelem získání zakázek v rámci programu OSN Ropa za potraviny. Francouzská banka Societe Generale zaplatila v roce 2018 585 milionů dolarů za urovnání toho, co ministerstvo spravedlnosti označilo za “několikaletý úplatkářský systém v Libyi”. A francouzský energetický gigant Total zaplatil v roce 2013 do americké pokladny pokutu ve výši téměř 400 milionů dolarů za urovnání obvinění souvisejících s obchodními aktivitami v Íránu, na který se vztahují přísné sankce. 

Švédská telekomunikační společnost Ericsson zaplatila v roce 2019 ministerstvu spravedlnosti 1 miliardu dolarů, aby se vyhnula trestnímu stíhání za údajnou 17 let trvající korupci v letech 2000 až 2016 od Číny po východní Afriku. V loňském roce byla obviněna z toho, že během tříletého období “sledování dodržování předpisů”, které jí nařídil americký soud, porušila větší transparentnost vůči hlavnímu globálnímu konkurentovi USA. 


Ne že by Washington nepodporoval také džihádisty, ehm, “bojovníky za svobodu”, ve válečných oblastech po celém světě od Latinské Ameriky přes Afriku až po Blízký východ – a dokonce konkrétně v Sýrii. Západní tisk poukazuje na to, že Západem podporovaná syrská opozice se nakonec spojila s Al-Káidou. A kdo platil výcvik a vybavení těchto “umírněných syrských rebelů”, z nichž přinejmenším někteří skončili jako rekruti Al-Káidy? Tentýž strýček Sam – prostřednictvím CIA a Pentagonu – který slíbil, že bude pronásledovat teroristy poté, co označil Al-Káidu za přímo odpovědnou za útoky na území USA 11. září 2001. Mluvíme o miliardách dolarů amerických daňových poplatníků, které nakonec skončily výcvikem džihádistů. A nikdo kvůli tomu starého dobrého strýčka Sama nepožene k soudu. A než někdo začne tvrdit, že vládní zpravodajská operace je něco jiného než akce firem, dokument francouzské vojenské rozvědky, který loni získal tisk země, uvádí, že špionážní agentura věděla od roku 2014 o platbách společnosti Lafarge džihádistům. 

Francouzské a americké metody se tedy mohou lišit, ale konečný výsledek je stejný. Je však zábavné sledovat, jak Washington veřejně chytá perly, když od konkurenta vytahuje stovky milionů dolarů, aby zmírnil své mdloby z toho, že jeho citlivá morálka byla tak hluboce uražena.

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Aleš
22. 10. 2022 22:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Pouze 100 m vysoká zeď okolo USA vyřeší 99 % problémů světa.

Pavel K
22. 10. 2022 22:39
Odpovědět  Aleš

Tak toho se už já stopro nedočkám. Jedině kdyby ji udělal Poseidon, to bych ještě mohl stihnout.🤣🤣🤣🤣🤣🙏🤦‍♂️🤦‍♂️🙋‍♂️

Pedro
23. 10. 2022 00:29
Odpovědět  Aleš

To vyřeší jen Rusko, BRICS, bojkot anglosasů a jejich zboží. Oni nic neumí, jen využívali zisků z válek, které iniciovali a pomáhali rozdmýchat.

23. 10. 2022 14:30
Odpovědět  Aleš

Proč stometrová zeď? To by dlouho trvalo. To taková pětisetmetrová poseidonová tsunami je rychlejší. Jedna v Pacifiku, druhá v Atlantiku, nejlíp ve stejný čas, a problémy pro zbytek světa jsou vyřešeny.
P.S. Ta tsunami by skutečně byla pětisetmetrová – ne tedy padesátimetrová, jak občas někde čtu. Ověřoval jsem si to z různých zdrojů. Zřejmě si auroři myslí, že došlo k chybě o nulu, protože si něco takového, jako je půlkilometrová zeď vody řítící se na pobřeží, neumí představit.

BB Rad
23. 10. 2022 20:09
Odpovědět  Aleš

Nenene, jak se vyjádřila jedna chytrá hlava : stačí odstavit 50 nejbohatších zio-uSSbanditů od moci(peněz) a bude mír na světě zaručen

Pedro
23. 10. 2022 00:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Něco jako Nova a Železný? 10 miliard? To byl můj start k prozření, že západ a anglosas je odporný hnus, nenávidí Slovany a jsme v pí-ČI.

23. 10. 2022 16:33
Odpovědět  Pedro

Diag human…. kdy máme platit za to,že jsme neprodali svou krev…a někdo prodělal na tom,že jí prodal, dřív než jí koupil… prostě hlava nebere. V Kosourkově měli alespoň pořádek, nemáš vousy tak budeš viset…

23. 10. 2022 16:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Jo to dělaj no. Jejich soudy nepokrytě nadržují jen jim. Divím se,že jim ostatní země ještě uznávají jejich soudní rozhodnutí. Je to do očí bijící dělají to tak desítky let.

Janka
24. 10. 2022 14:51
Odpovědět  Veny232

inak je to sranda, pretoze ak by mal niekto odsudzovat FR, tak by to mala byt domaca vlada v danom state a nie USA…..co oni s tym maju? ved nie su najvyssi sud planety