blog

Jak rozumět našim médiím

Jak rozumět našim médiím.

Je to poměrně jednoduché, ale jen v případě, pokud víte, že tato naše média hlavního proudu, (média mainstreamová), čili prakticky všechna média, jež se na našem území nacházejí, jedou už zhruba od sametu (a to ať už vědomě či nevědomě), v kolejích metodiky velekněze nacistické propagandy Josefa Goebbelse, jak ji tento stanovil ve svých přednáškách pro spolupracovníky na svém říšskoněmeckém ministerstvu propagandy. Jde o metodiku, spočívající na těchto třech zásadách:

a) Nelhat. b) Zakrývat. c) Odvádět pozornost.

Zásadu nelhat obhajoval Goebbels s ohledem na její nepraktičnost. Za války jistá část Němců totiž poslouchala vysílání BBC v německé řeči z Londýna, takže rozhlasové lži z Berlína by se v konfrontaci s pravdami z Londýna musely časem ocitnout v pozici jedince zranitelnějšího a nakonec i poraženého. A zcela zbytečně, protože, jak Goebbels zdůrazňoval, stejnou roli jako lež poskytují dobrému propagandistovi i další dvě zásady, jimiž jsou Zakrývat a Odvádět pozornost. Obě zamlčováním pravdy lžou prakticky též, ale už sama skutečnost, že nelžou otevřeně čili pravdu přímo neamputují, je ochraňují od pověstí patronů lží nejnestydatějších.

Zažil jsem dobu propagandy Goebbelsovy a zažívám propagandu současnou naši, a podobnost, ba dá se říci, téměř totožnost obou, mě do dnešního dne nepřestává šokovat. Zažil jsem obklíčení německé 6. armády ve Stalingradu 19.listopadu 1942, paměť mi opakuje obraz otce, vyskakujícího od rozhlasového přijímače a s řevem nám oznamujícího tuto novinu – a pak netrpělivé mé čekání, kdy obklíčení nejelitnější německé armády, se kterou si troufne ztéci i samo nebe, jak se o ní vyjádřil fýrer, přizná i protektorátní rozhlas.

A ono nic. Jen neslané a nemastné zprávy o přetrvávajících těžkých bojích s vojsky bolševiků ve velkém ohbí Donu, ale o obklíčení armády, čítající více než 260 tisíc mužů, nikde ani ťuk. A teprve za více než dva měsíce, kdy o obklíčení wehrmachtu ve Stalingradu vědí snad už i nemluvňata, zavíří na rozhlasových vlnách Reichs Rundfunku: „Naše armádní uskupení ve Stalingradu, stlačené do severní části města, se pod vedením armádního generála Streckera dál brání divokým útokům nepřítele, útočícím na něj ze všech stran“.

Jak vidno, fakt byl přiznán, ale výraz „obklíčení“ zůstal na indexu až do konce. Byl zkrátka dál zakryt, když reálně se zakrýt už nedal.

Nepřipomíná vám tohle vše něco z naší současnosti? Např. tvrdošíjné a někdy až vícedenní mlčení o situaci u ukrajinského Bachmutu v době, kdy z jiných pramenů víte, že se tam situace pro ukrajinskou armádu nevyvíjí dobře?

Nebo naše zaryté mlčení o upálení téměř 50 sympatizantů s Ruskem v oděském Domu odborů v době Majdanu, jakož i o faktu, že dodnes nebyli viníci za tento zločin ani zjištěni, natož pak potrestáni?

Nebo naše úmyslná nepovšimnutí si faktu, že zahraničněpolitický směr pomajdanské Ukrajiny vyjádřil nový ukrajinský premiér Jaceňuk, když při své návštěvě Berlína začátkem roku 2015 prohlásil, že Německo a Ukrajinu pojí společný osud, neboť na podzim 1944 se obě země staly obětí sovětského vpádu na jejich území?

Cožpak bylo možno ještě jasněji vyjádřit, kde nová Ukrajina stojí a jak vřelý vztah chová k Hitlerovi, k hitlerovské ideologii i k hitlerovskému Německu jako celku?

Mluvíme o tom?

Ne, zakrýváme a odvádíme pozornost od věcí nejchoulostivějších, seč nám síly stačí.

Proč asi?

To si už ale každý z nás jistě dokáže odpovědět sám. A dobře mu přitom nebude.

Lubomír Man

sdíletj na

35 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vaska
10. 3. 2023 21:49

čtyři jezdci apokalipsy (fidla, pekarová, thajvanec a pinočet) bude nová doba pobělohorská – tedy doba temna – jen doufám že nebude trvat 300 let

katango
11. 3. 2023 10:20
Odpovědět  Vaska

To byli Válka, Hlad, Mor…akorát si nemůžu vzpomenout na toho posledního.

Albi
11. 3. 2023 11:17
Odpovědět  katango

Hladomor?

paulusek
11. 3. 2023 11:52
Odpovědět  katango

Antikrist, válka, hladomor, smrt a zpustošení.

Pavel z Moravy
11. 3. 2023 10:30
Odpovědět  Vaska

Těch jezdců apokalypsy je zde mnohem více, jsou skrytí a čekají pouze na svoji příležitost.

Pavel K
10. 3. 2023 22:09

Máme se jako na Zámku ať to trvá věčně.
Já jsem celkem spokojený důchodce. Mám slušný důchod až se mi zdá, že mě posílají zbytečně moc. Mám spoustu času na sledování vyváženého zpravodajství naší ČT. No hele zrovna běží zajímavý pořad p. Železného s p.Baxou, to musím vidět. Iohle mě snad nesmáznou.

Milan ze Zahrady Čech
10. 3. 2023 22:27
Odpovědět  Pavel K

Aspoň už vím, kdo psal fialovému nedomr-dkovi že je s tím krácením důchodu spokojenej, páč má zbytečně moc, jak nedomr-dek nedávno říkal u bukvíka Moravcové, že mu důchodci píšou, že s tím krácením souhlasej a jsou za to rádi. Měl bys mi ty svoje přebytky posílat, páč mi na tobě záleží. Přece víš, že peníze kazej charakter.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
10. 3. 2023 23:47

Myslím, že ta charakterová zkáza začíná až od úrovně, na kterou ani bohatý důchodce Pavel K nedoáhne.
Ale jen ať ti nějaký ten přebytek pošle – uděláme pokus, kde se ta hranice nachází. Na věc se musí vědecky.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
10. 3. 2023 23:35
Odpovědět  Pavel K

Tak to jistě oceníš tenhle článek:
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-byznys-rozhovory-poradce-prezidenta-budouci-duchodce-dostane-almuznu-zabezpecte-se-sami-227513#
Ani důchodový věk 68 let nemá být tabu, říká muž, který radí novému prezidentovi. V budoucnu jen ze státního důchodu nevyžijeme. Ochrání nás před chudobou, ale na důstojné stáří si šetřete bokem, vzkazuje Vladimír Bezděk…..
Důchodový věk se nemůže zastavit, když žijeme déle.”
Mně tohle bohatě stačilo, dál jsem nečetla. Jen ještě potřwebují vakcíénu s přřesnější dobou účinnosti. Lidi umírají moc pozdě a nepraviodelně. To je pak těždké něco plánkovat, kdyžý lidi jsou taknedisciplinovaní, že ani včas zemřít nedokážou.
Ale náš nový prezident má skvělé a zkušené poradce. Nějak si s tím jistě poradí. 🙂

Pavel K
11. 3. 2023 09:21
Odpovědět  Albi

Dám to sem.
Pro Albi a Milana, tak to já jsem dobrák od kosti, ale prohlédli jste mě a vidíte do mne jak do hubené kozy. Rozdávačný moc nejsem,to ne, sám mám málo. 🤣 Ale jsem to stará poctivka, včera jsem otevřel výpis od mého bankovního konta a vidím moc peněz. Tak to projíždím a zjištuji, že mi tam přišly peníze z pozůstalosti od pána z Prahy (tady je vidět jaký tam má ten Fiala zmatek). Chudák pán, byly to peníze z pozůstalosti. Tak volám do banky a říkám jim co se mi přihodilo. Takže je mám vrátit. Na moji otázku, co by se stalo, kdych potřeboval větší obnost a peníze utratil mi paní řekla, že je to trestné, což jsem nevěděl a bránil se že kdybych se nepodíval do výpisu, tak bych to nevěděl. Hezký den. 🙋‍♂️

Pavel z Moravy
11. 3. 2023 10:37
Odpovědět  Albi

Já žádného nemám, já sám jsem sobě presidentem. Řeknu jim to klidně do očí. Ignorace těchto lidí jim nejvíce zničí jejich ego, proč je stále připomínat, vždyť jim to dělá dobře. A jestli mne zničí, mají k tomu prostředky, ale i tak je mám někde.

jiří
11. 3. 2023 16:27
Odpovědět  Albi

comment image

Jaris
11. 3. 2023 00:20
Odpovědět  Pavel K

Neni duchodce jako duchodce. Takovy hajzl Zeman si urcite pri sve kralovske penzi stezovat nemusi.
Uz delsi dobu pozoruji Ivanu Zemanovou a podle spolecnych fotek s Mildou vidim, ze stastna neni. Nikde ji nevidim se usmivat a vypada dost utrapene.Ted ji dokonce Zeman oznamil, ze ma do penze daleko a aby se neflakala, tak pry mu bude delat asistentku v jeho kancelari. Sice nevim, co tam zemak bude delat, jelikoz uz uctyhodnou dobu nepracoval ze zdravotnich neduhu. Nejspise mu bude vymenovat pleny. U Zemanu panuji divne vztahy.
Myslim, ze se Ivane teprve ulevi az starej natahne backory.

Libor
11. 3. 2023 09:03
Odpovědět  Jaris

Najděte si, prosím, již jinou oběť svých běsů. Pravděpodobně trpíte paranoiou z pana prezidenta Zemana, brzy na vás vyleze z pod postele. Čas již pokročil a dnes je vaše obsese již trapná!

Jaris
11. 3. 2023 10:01
Odpovědět  Libor

Pletete si obsesi s fakty. Samozrejme, ze cas pokrocil a diky tomu, ze pokrocil! Nastesti uz palic rudych trencli Zeman dal skodit nebude.

Albi
11. 3. 2023 11:25
Odpovědět  Jaris

To nebude, ale má možná lepšího nástupce. Od provokací přejde k “horké fázi války”. Má na to kvalifikaci a za sebou partu 108 podporovatelů všehoschopných neschopných.

Milan
11. 3. 2023 16:41
Odpovědět  Jaris

S jakými fakty? Omýláte jen fakta posledních dvou let a zrovna s tou penzí melete kraviny. Tomu říkáte fakta?

Jaris
12. 3. 2023 00:16
Odpovědět  Milan

Nikoliv. Zemanovy eskapady sleduji od r.1991. Zeman se nakonec projevil jako sebestredny a mstivy krupan. Pro CR neudelal naprosto nic, krome mezinarodni ostudy a neuspesnych obchodu.
Co se tyce penzi, chhcete snad tvrdit, ze vsichni duchodci maji penzi jako Zeman? 😀

J.Sladin
11. 3. 2023 10:38
Odpovědět  Jaris

Proč kopete do mrtvoly? Nemáte dost skutečných sviní, které pořebují urgentně nakopat do palic?

Markýza
11. 3. 2023 11:41
Odpovědět  J.Sladin

Protože je to bezpečné.

Milan
11. 3. 2023 16:37
Odpovědět  Jaris

Budete se divit, ale Ještěrova penze obnáší 23 000 kč. Je to sice cocot, ale není to jednobarevnej cocot jako například Špidla, který si našpidlil na pětkrát větší penzi. Také se už zapomnělo, že po celé své prezidentování posílal třetinu svého platu na konto Klokánka. A nikde o tom nemlel pantem jakýže je úžasný dobros-er, což také o něčem vypovídá. Zkrátka na -emana vám jeden šuplíček nestačí, jako na většinu ostatních vládních ničitelů.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
12. 3. 2023 00:24
Odpovědět  Milan

Nenechte se vysmat, Milane. Jsem si jista, ze 23 000Kc to nebude. Penze bude daleko, daleko vyssi.

https://www.e15.cz/domaci/duchodce-milos-zeman-bude-mit-narok-na-penzi-stotisicovou-rentu-i-na-auto-s-ridicem-1394605

Administrátor
P.A.Semi
12. 3. 2023 20:23
Odpovědět  Jaris

Závist je hnusná vlastnost…!

πα½

Pavel K
12. 3. 2023 20:52
Odpovědět  P.A.Semi

PŘEJ A BUDE TI PŘÁNO, DEJ A MÁŠ NADOSMRTI HOUWWNO.

PENNYS
11. 3. 2023 19:12
Odpovědět  Jaris

JeŠtě rád si vzpomeneme, na pana prezidenta M. Zemana!!! “JEN DOČKEJ ČASU ,JAKO HUSA KLASU”
“PEPA NÁM UKÁŽE- KDO JE TADY PREJZIDENTEM”!!!!!!!!

Pavel K
12. 3. 2023 20:50
Odpovědět  PENNYS

DO ROKA A DO DNE!! 😊🙄😋🙋‍♂️

Milan ze Zahrady Čech
10. 3. 2023 22:53

Jak jim rozumět? To je ale bl-bá otázka! Přece tak, že na ně budem sr-át! Když tak stačí pro pobavení jen tak přelétnout titulky. Tak třeba zrovna tenhle: “Něco tady nehraje, řekl Nekula k cenám potravin.” No, není ten bl-beček k zulíbání?
Nebo: “Alternativně odsouzení pomáhají s úklidem. Z Matiční bylo šest aut odpadu.”
Akorát tam zapomněli napsat, že se jedná o odpad, kterej vyprodukoval lidskej odpad, co kvůlivá němu postavili místní gádžové zeď, ale lidskoprávci ji nechali zbourat a od té doby Krásné Březno přestalo být krásným. Takže jediný způsob jak jim rozumět je sr-át na ně!

Albi
10. 3. 2023 23:41

Jo – a bude tam nepořádku ještě víc. A zase budou chybět košťata a lopaty. Museli by požádat EU o zvýšení kvót na příděl prácechtivých migrantů..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
11. 3. 2023 08:41

Netřeba – my přeci ještě umíme číst mezi řádky.
Vivat Gébls &spol, naučili nás používat šestý a ještě bůhvíkolikátý smysl.
Ale ta formulace, jak “nepřítel útočí divoce ze všech stran” mě nadchla a budu dávat pozor, kdy se něco podobného objeví v souvislosti s Bachmutem. Aby bylo jasno 😀

Pavel z Moravy
11. 3. 2023 10:45

Moje řeč, sakra vždyť jim to dělá dobře, když se o nich pořád mluví. Mluvit se má o dobrých lidech, těch co pomáhají a něco pro společnost dělají. Vysra.t se na tyto sebestředné lidičky. A jestli jim důchodci píší jak je jim blaze v této zdegenerované společnosti, tak se jim ani nedivím, fajzr udělal své.

Autor
10. 3. 2023 23:09

Ta rada je sice hezká, ale …
Vyžaduje to sledovat několik zdrojů dost odlišných od sebe – např. Německo, Rusko, Afrika a pak jít na “naše noviny”? To už je zbytečné, vlastně nééé, není! Kde jinde se dozvíme výsledky “našich” sportovců?

katango
11. 3. 2023 10:23
Odpovědět  Peter 008

Oprašte staré heslo jen s mírnou modifikací. Česká televize lže jako když české noviny tisknou.

Pavel z Moravy
11. 3. 2023 16:32
Odpovědět  Peter 008

Když už jste vzpomněl ten sport, tak rusobijec Žantovský se tvrdě s celou naší ekipou patolízalů silně zasazuje za to, aby ruští a běloruští sportovci nemohli na OH. Počítám, že brzy do seznamu přibude i Čína. A jelikož jsou Rusko a Čína sportovní velmoci, doporučil bych jim utvořit svůj olympijský výbor a tyto dacany ignorovat. A stejně tak se všemi jinými mezinárodními institucemi. Vím, že jsou tyto země hodně slušné a diplomatické, ale poslal bych jim vzkaz a ten by si za rámeček nedali a skončil bych s nimi po všech stránkách. Zápaďáci mají štěstí, že těm zemím šéfuje Putin a Si. Kdyby to byl někdo jiný, už by měli bláto na hřišti.

Spam Bety
12. 3. 2023 11:26
Odpovědět  Pavel z Moravy

Kdo se o ty okleštěné OH pak bude zajímat? Aneb to se nám to bude vyhrávat,
když tam naše konkurenty nepustíme.
To je kapitalismus v praxi. Žádné – Ať vyhraje ten nejlepší !

Pavel z Moravy
11. 3. 2023 10:28

Vy máte smůlu, že toho hodně pamatujete. A to co si pamatujete se dnes nenosí. Nechci se neslušně vyjadřovat o tomto společenství, ale musím říci, že mně z něj mrazí a je mně z něj na blití. Ale na druhé straně, bude mít to co si toužebně přeje.