blog

Izrael dostal poslední varování

© AP Photo / Oded Balilty

Petr Akopov

Nově rozhořelá izraelsko-palestinská válka se týká celého světového společenství – bez ohledu na to, kdo s kým sympatizuje a jak daleko kdo je od pásma Gazy. Protože nemáme co do činění jen s jedním (i když nejstarším) z horkých míst na světě, ale s problémem, který by skutečně mohl vyhodit do povětří celý svět. A ani konflikt na Ukrajině, ani hypotetická válka o Tchaj-wan se s ním nemohou srovnávat, pokud jde o koncentraci rozporů a rozsah hrozeb.

Úroveň první: izraelsko-palestinská. V reakci na útok palestinského  Hamásu nyní Izrael útočí na pásmo Gazy, když předtím přerušil dodávky vody, plynu a elektřiny. A připravuje zahájení pozemní operace s cílem zničit nejen infrastrukturu a vojenskou sílu Hamásu, ale i organizaci jako takovou. Ale to je nemožné: Hamás se dávno nestal pouze vládou, ale také organizační strukturou Palestinců v Gaze. Na tomto malém kousku země žijí asi tři miliony Palestinců (uvádí se oficiálně cca 2,3 milionů), a aby zničil Hamás, musí Izrael buď srovnat Gazu se zemí, nebo přinutit všechny Palestince uprchnout do sousedního  Egypta. Ani jedno, ani druhé je fyzicky nemožné – Gaza sice žije desítky let v režimu velkého koncentračního tábora (blokovaného a zcela závislého na Izraeli), ale Palestinci neodejdou ani pod kobercovým bombardováním. Izrael je také nebude moci vyhnat násilím nebo dostat Gazu pod vojenskou kontrolu. Pozemní operace, pokud začne, bude stát židovský stát obrovské ztráty (v městských bitvách) a totální vojenská převaha, jak ukázaly události ze 7. října, již není pro úspěch rozhodující.

A tak zatímco premiér Netanjahu nyní vyhrožuje Hamasu hrůzami a tvrdí, že v odvetě „změníme Blízký východ“, šance, že se Izrael uváže k plnohodnotné, rozsáhlé, a ne krátkodobé vojenské invazi Gaza se zdá slabá. Nejen proto, že ve skutečnosti Izrael nemá schopnost Hamás zničit, ale také proto, že vojenská operace by způsobila eskalaci konfliktu. A to se projeví nejen útokem na Izrael ze severu libanonským Hizballáhem, ale i tím, že se z izraelsko-palestinského konfliktu stane izraelsko-arabský. Tedy to, co bylo původně.

A to je druhá úroveň. Izrael se samozřejmě může snažit vybombardovat Palestince do doby kamenné, ale mnoho tisíc a poté desetitisíce civilních obětí v Gaze povedou k výbuchu rozhořčení na arabské ulici na Blízkém východě a přinutí vlády regionu změnit svou politiku nejen vůči  Izraeli, ale také požadovat, aby Spojené státy zastavily izraelskou válečnou mašinérii. Veškeré úsilí vynaložené v posledních letech na navázání vztahů mezi Izraelem a jednotlivými arabskými zeměmi bude zničeno. Pokus o likvidaci Gazy spolu s propuknutím střetů v Jeruzalémě a  na západním břehu Jordánu a nepřátelstvím s Hizballáhem na libanonském území navíc aktivuje třetí úroveň konfliktu – izraelsko-islámskou. Celá jeden a půl miliarda věřících muslimského světa bude požadovat ochranu Palestinců a Al-Quds – Jeruzaléma, svatého pro všechny věřící. Při dosažení této třetí úrovně konfliktu se zvyšuje hrozba zapojení  Íránu, nejen regionální velmoci, ale také uchazeče o místo hlavního obránce islámu po celém světě.

Navzdory všem spekulacím nebyl současný útok Hamasu vyprovokován z  Teheránu – máme co do činění s povstáním vězňů koncentračních táborů, tedy těch, kteří nemají co ztratit a kteří jsou unaveni neustálým ponižováním, závislostí na řádově silnějším nepříteli a plni beznaděje. Írán teď nepotřebuje válku s Izraelem – stejně jako Izrael nepotřebuje válku s Íránem (v izraelském vedení jsou sice zastánci útoku na Írán, ale chtějí to udělat cizími, americkýma rukama – což se Washington rozhodně neodváží udělat) . Nebezpečí izraelsko-palestinského problému je ale v tom, že je kvůli své mnohovrstevnatosti a komplexnosti je plný nekontrolovatelného vývoje. Ostatně výše nastíněné tři úrovně to nevyčerpávají, i když samy o sobě mohou v případě eskalace vést k totální válce mezi několika zeměmi v regionu, včetně použití jaderných zbraní (Izrael – ostatní země je nemají). Ale izraelsko-palestinský problém není omezen na tyto tři úrovně.

Je v něm čtvrtá rovina – to je konflikt mezi Východem a Západem nebo Západem a globálním Jihem. Izrael není jen výtvorem, ale také součástí Západu – přesněji jeho anglosaské avantgardy. Izrael není obyčejný stát, ale ve skutečnosti se stal 51. státem USA umístěném na Blízký východ a je to  privilegovaný stát. Každý chápe, že boj s Izraelem se rovná boji se Státy. Problém je ale v tom, že globální dominance Spojených států již byla otřesena (a trend je pro Státy rozhodně negativní). A spolu s tím byla otřesena dominance Izraele v regionu – ani atomová bomba, ani technologická převaha, ani obratná propaganda již nemohou zajistit jeho bezpečnost a existenci ve střednědobém horizontu.

Protože dnešní Izrael zcela bezostyšně a beztrestně (mluvíme-li o tak oblíbeném nástroji Západu, jako jsou sankce) pošlapává všechna práva Palestinců (buduje na jejich území vlastní stát a nechce jim dát právo vytvářet jejich vlastní), mohl existovat pouze v éře americké nadvlády (a předtím v éře sovětsko-americké konfrontace). Tato éra v žádném případě nemohla trvat věčně, ale mohla být použita k vyřešení palestinského problému. Nalezení tohoto řešení bylo v zájmu Izraele, protože tak mohl zabránit nástupu časů, kdy by zůstal sám s Araby kolem sebe, tedy byl by odsouzen k záhubě.

Izrael však nechtěl uznat vznikající realitu a upřímně se podívat na její vyhlídky – a nepřipustil vznik palestinského státu a sám se nechtěl stát státem dvou národů (neodřekl se od principu tzv. čistě židovského národního státu, který z Palestinců učiní plnoprávné občany). Izrael se sám odsoudil k porážce v krátkodobé historické perspektivě – a dokonce i nyní stále mluví o svých odpůrcích jako o „teroristech“ a „zvířatech v lidské podobě“, to znamená, že odmítá přiznat svou odpovědnost za desetiletí ponižování palestinského lidu.

A tato ponížení nám také připomínají pátou, nejzávažnější úroveň měření izraelsko-palestinského konfliktu – eschatologickou. Boj o Jeruzalém byl po většinu naší éry kvintesencí světových dějin – a i nyní zůstává svaté město středem globálních sporů. A nezůstane jen u toho: svět vstoupil do období velkých transformací, změny celého světového řádu. Končí půltisícileté období západní dominance – a přicházejí a utvářejí se nové časy a nová pravidla. Palestinská otázka každopádně nebude moci zůstat ve své předchozí, nedořešené, pozastavené podobě – buď vybuchne tak, že se o tom nikomu ani nesnilo, nebo se skutečně začne řešit a přestane být globální rozbuškou se stále doutnajícím doutnákem. 

https://ria.ru/20231010/preduprezhdenie-1901620691.html

Překlad Peter 008

sdíletj na

22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pendergast
10. 10. 2023 17:45

No tak na patek 13 může být v Evropě veselo…

Helena
11. 10. 2023 09:14
Odpovědět  Pendergast

Tohle byl “Izraelský majdan”-scénář stejný jako na ukradině:cíl ruské suroviny. Izr. majdan: cíl: zatáhnout do toho Irán a další surovinově bohaté země-kde je válka usa krade. A to je pravý důvod, ty zdroje potřebuje USA a Anglie. A to hodně rychle.

Frank1
10. 10. 2023 19:58

Cekam, ze muslimove ve svete se sjednoti a prestanou jen hrozit. Maji uz spoustu duvodu Zidaky rozmaznout.

pedro
10. 10. 2023 20:35
Odpovědět  Frank1

Nejhorší je to, že anglosas je naštval na nás a ještě je sem natahal. Zařveme nevinně i když fandíme utlačovaným palestincům. Anglosas zničí svět, to říkám léta.

ijn
10. 10. 2023 21:40
Odpovědět  pedro

AngloSaS se sám vyhubí, a bude pokoj od světových darebáků, zatím klídek, hlavně si dejme pozor na překabátění našich zrůdiček,…pozor na Brno!!!

ModrýKlokan
11. 10. 2023 01:52
Odpovědět  ijn

@ ijn

Di do p.dele s tím Brnem. Natahali se sem největší dementi od vás z lontu. Nebo seš pražskej cajzl?

Slyšel jsi někdy o metodě “rozděl a panuj”? Tak jestli ti to vyhovuje, tak pokračuj v infantilním vyvolávání hloupé nenávisti.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Standa
11. 10. 2023 07:40
Odpovědět  ModrýKlokan

Copa , vodka s tonikem bez toniku? Nechte si ten Cejl v Brně a netahejte ho do Prahy.

ModrýKlokan
12. 10. 2023 02:26
Odpovědět  Standa

@ Standa

Tak eurohujerskej fašistickej odpad a sluníčkářský filcky si do Prahy tahají hlavně pražští hipsterský dementní voliči ty trubko. Samozřejmě ode všad, i z Brna. Nevím jak to podle tebe normální Brňák může ovlivnit. Současná sestava vládních dementů, kde je hodně zm.dů i z Brna má samozřejmě svůj důvod.

Normální lidi ví v čem je průser a angažmá politický služby v západní kolonii prostě nepřijmou. Těm dementům, kteří na to nemají, to samozřejmě nedochází a horlivě slouží. Brno je universitní město s desítkama tisíc debilních učitelů a studentů z celýho státu. Proto funguje jako akademická líheň lidskýho odpadu v politice. S Brňákama jako takovýma to nemá nic společnýho. Bohužel je to osud asi všech větších měst, i Prahy.

Ty svoje etnologický kydy si nech pro babičku nebo do hospody.

Standa
11. 10. 2023 07:36
Odpovědět  ijn

Máte pravdu. Brnáci jsou luláci a mafiáni!Praha je prolezlá těmi parazity z Brna!Začínaje od Sboru nápravné výchovy po Ministerstvo spravedlnosti.Děvky z Brna slouží úchylům přímo na ulicích.ODS z Brna je známá úplatky,drogami a snahou naklepat se do Prahy!
Proti moravákům nic nemám.Ale opět, pryč od Brna!

Janaz
11. 10. 2023 08:32
Odpovědět  Standa

Naozaj? Bola Praha prelezená brňákmi aj v 1939, keď Hitlera
freneticky vítal plný václavák?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
katango
11. 10. 2023 11:02
Odpovědět  Janaz

V Praze žilo mnoho českých Němců. Nebyli to právě oni, kdo vítal?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
12. 10. 2023 09:47
Odpovědět  Janaz

Janasz
Hitlerciky v Praze vitali nemecti usedlici. Cesi stali na chodniku se zatatymi pestmi a trpeli, ze byli zrazeni vladou.

ModrýKlokan
12. 10. 2023 02:29
Odpovědět  Standa

@ Standa

Ty máš fakt dost, ty magore. Neměl bys to s tím fetem tak přehánět.

Mike
12. 10. 2023 09:42
Odpovědět  Standa

Jestli to nebude pomsta brňáků pražákům za to , že o Brnu mluví jako o poslední zatáčce před Vídní.

ModrýKlokan
12. 10. 2023 12:25
Odpovědět  Mike

@ Mike :-D))

Tak už se to provalilo… Skutečně je to tak. Z naší líhně degenů na brněnských universitách, vyvážíme nejkvalitnější retardy do Prahy. Jde o skrytou hybridní válku a multidoménovou operaci.

Výsadek Fylaja, Don Pablo a Válek pražákům ukážou, zač je v Pardubicích perník. Srovnají to tam se zemí. Ostatně i všude jinde. Zůstane jen Brno, založíme nový stát…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Miro 2
12. 10. 2023 12:29
Odpovědět  Standa

Ano, ale je to tím, že pražští dementní voliči si ty dementy z Brna sami k sobě natahali. Kde funguje vláda? V Praze ne? Chtěli jste slíznout zase smetanu, ale slízli jste lejna. Takže dement jako dement. A je jedno jestli je z Prahy a nebo Brna.

ladislav
10. 10. 2023 21:29

Vypadá to na začátek světové války- války civilizací.

Helena
11. 10. 2023 09:25
Odpovědět  ladislav

Ne, ne. Žádná válka civilizací. Je to stejné jako v Nigeru, na Ukrajině, Afghánistánu, Iráku, Sýrii – jde jen a pouze o SUROVINY a ROPU, které USA a Anglie urychleně potřebují – jenže nikdo už se nechce nechat vyrabovat.

Selektor
11. 10. 2023 12:23
Odpovědět  Helena

Naprostý souhlas, oni už nemají kde rabovat a bez toho jsou odsouzeni k zániku. Toho jsou si moc dobře vedomi, proto musejí rozdmychavat rozbroje kde se dá. Na štěstí už mají pramalou šanci

Gales
11. 10. 2023 11:56

Izrael bombarduje Palestinu bez ohledu na civilisty, Kdyby takhle jednalo Rusko vůči Ukrajině,to by bylo západního křiku a slzení.Z toho vyplývá že západní svoloč má dvojí metr na všechno.

Spam Gaheris
12. 10. 2023 16:27

Větší blábol už neexistuje! To napsal mameluk co si nevidí na špičku svého rypáku!