blog

Hersh: USA vyhodily do povětří Nord Stream, takže Německo nemohlo změnit názor a použít ho

 • 26 září, 2023
 • K prvnímu výročí vyhození tří ze 4 potrubí Nord Stream 1 a 2 zveřejnil držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh další vysvětlení, proč měly USA vyhodit do povětří Nord Stream. Nevyhodili to do povětří proto, že chtěli Putina odstrašit od agrese, ale aby si to Německo uprostřed zimy nerozmyslelo a nezačalo zase dovážet ruský plyn. Nešlo o politický tlak na Putina, ale na Německo, aby nepřestalo sankcionovat dovoz ruského plynu.
 • O tajných operacích CIA toho moc nevím – žádný člověk zvenčí to nedokáže – ale chápu, že základní složkou všech úspěšných misí je naprosté popření. Američtí muži a ženy, kteří se v průběhu měsíců, které trvalo před rokem naplánovat a provést zničení tří ze čtyř ropovodů Nord Stream v Baltském moři, pohybovali pod krytem do Norska a z Norska, nezanechali žádné stopy – ani náznak existence týmu – kromě úspěchu jejich mise.
 • Popírání jako možnost pro prezidenta Joea Bidena a jeho zahraničněpolitických poradců bylo prvořadé. Žádné významné informace o misi nebyly vloženy do počítače, ale místo toho byly napsány na psacím stroji Royal nebo možná Smith Corona s kopií nebo dvěma, jako by internet a zbytek online světa musely být teprve vynalezeny. Bílý dům byl izolován od dění poblíž Osla; různé zprávy a aktualizace z terénu byly poskytnuty přímo řediteli CIA Billu Burnsovi, který byl jediným spojovacím článkem mezi plánovači a prezidentem, který povolil uskutečnění mise 26. září 2022. Jakmile byla mise dokončena, napsané papíry a uhlíky byly zničeny, takže nezanechaly žádnou fyzickou stopu – žádný důkaz, který by později vykopal zvláštní prokurátor nebo prezidentský historik. Dalo by se to nazvat dokonalým zločinem.
 • Byla tam chyba – mezera v porozumění mezi těmi, kdo misi prováděli, a prezidentem Bidenem, proč nařídil zničení ropovodů, když to udělal. Moje úvodní zpráva o 5 200 slovech, zveřejněná na začátku února, skončila záhadně citací úředníka, který o misi věděl, a řekl mi: „Byl to krásný krycí příběh.“ Úředník dodal: “Jedinou chybou bylo rozhodnutí to udělat.”
 • Toto je první zpráva o této chybě, k ročnímu výročí výbuchů, a to se prezidentu Bidenovi a jeho týmu národní bezpečnosti nebude líbit.
 • Můj první příběh nevyhnutelně vyvolal senzaci, ale hlavní média zdůrazňovala popírání Bílého domu a spoléhala na starou kachnu – moje spoléhání se na nejmenovaný zdroj –, že se připojí k administrativě při odhalování představy, že Joe Biden mohl mít něco společného s takový útok. Zde musím poznamenat, že jsem za svou kariéru vyhrál doslova desítky cen za příběhy v New York Times a New Yorker, které se nespoléhaly na jediný jmenovaný zdroj. V minulém roce jsme viděli řadu opačných novinových příběhů bez jmenovaných přímých zdrojů, které tvrdily, že disidentská ukrajinská skupina provedla technický útok potápěčské operace v Baltském moři prostřednictvím 49stopé pronajaté jachty zvané Andromeda. .
 • Nyní mohu psát o nevysvětlené chybě, kterou uvedl nejmenovaný úředník. Jde znovu ke klasickému problému, o čem je Ústřední zpravodajská služba: problém vznesený Richardem Helmsem, který stál v čele agentury během bouřlivých let vietnamské války a tajného špehování CIA na Američany, jak nařídil prezident Lyndon. Johnson a podporuje Richard Nixon. V The Times jsem zveřejnil zprávu o špionáži v prosinci 1974, která vedla k bezprecedentnímu slyšení Senátu o roli agentury v jejích neúspěšných pokusech, schválených prezidentem Johnem F. Kennedym, zavraždit kubánského Fidela Castra. Helms řekl senátorům, že jde o to, zda jako ředitel CIA pracoval pro ústavu nebo pro korunu v osobě prezidentů Johnsona a Nixona. Církevní výbor nechal problém nevyřešený,
 • Zpět k plynovodům Nord Stream: Je důležité pochopit, že žádný ruský plyn neproudil do Německa skrz plynovody Nord Stream, když Joe Biden nařídil jejich vyhození loni 26. září. Nord Stream 1 dodával obrovské množství levného zemního plynu do Německa od roku 2011 a pomohl posílit postavení Německa jako výrobního a průmyslového kolosu. Putin ji ale koncem srpna 2022 zavřel, protože válka na Ukrajině byla přinejlepším v patové situaci. Nord Stream 2 byl dokončen v září 2021, ale německá vláda v čele s kancléřem Olafem Scholzem mu dva dny před ruskou invazí na Ukrajinu zablokovala dodávky plynu.
 • Vzhledem k obrovským zásobám ruského zemního plynu a ropy byli američtí prezidenti od Johna F. Kennedyho ostražití před potenciálním zbrojením těchto přírodních zdrojů pro politické účely. Tento názor zůstává dominantní mezi Bidenem a jeho jestřábími poradci pro zahraniční politiku, ministrem zahraničí Antonym Blinkenem, poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem a Victorií Nulandovou, nyní úřadující zástupkyní Blinkena.
 • Sullivan svolal na konci roku 2021 řadu schůzek o národní bezpečnosti na vysoké úrovni, když Rusko stavělo své síly podél ukrajinské hranice, přičemž invaze byla považována za téměř nevyhnutelnou. Skupina, v níž byli zástupci CIA, byla vyzvána, aby přišla s návrhem akce, která by mohla Putina odstrašit. Mise zničit ropovody byla motivována odhodláním Bílého domu podpořit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Sullivanův cíl ​​se zdál jasný. “Politika Bílého domu byla odradit Rusko od útoku,” řekl mi úředník. “Výzvou, kterou to dalo zpravodajské komunitě, bylo přijít na způsob, který by k tomu byl dostatečně výkonný, a učinit silné prohlášení o amerických schopnostech.”

Hlavní plynovody z Ruska do Evropy. / Mapa od Samuela Baileyho / Wikimedia Commons.

Nyní vím, co jsem tehdy nevěděl: skutečný důvod, proč Bidenova administrativa „přinesla vyřazení ropovodu Nord Stream“. Úředník mi nedávno vysvětlil, že v té době Rusko dodávalo plyn a ropu do celého světa přes více než tucet potrubí, ale Nord Stream 1 a 2 vedly přímo z Ruska přes Baltské moře do Německa. “Administrativa předložila Nord Stream na stůl, protože to byl jediný, ke kterému jsme měli přístup, a bylo by to zcela zamítnuto,” řekl úředník. „Problém jsme vyřešili během několika týdnů – začátkem ledna – a řekli jsme to Bílému domu. Předpokládali jsme, že prezident využije hrozbu vůči Nord Stream jako odstrašující prostředek, aby se vyhnul válce.

Pro tajnou plánovací skupinu agentury nebylo žádným překvapením, když 27. ledna 2022 jistá a sebevědomá Nulandová, tehdejší státní náměstkyně ministra pro politické záležitosti, důrazně varovala Putina, že pokud napadne Ukrajinu, jak se zjevně chystal, že „jeden způsob nebo jiný Nord Stream 2 se nepohne vpřed.“ Linie přitahovala obrovskou pozornost, ale slova předcházející hrozbě nikoli. Oficiální přepis ministerstva zahraničí ukazuje, že svou hrozbu předcházela tím, že ohledně plynovodu řekla: „Pokračujeme ve velmi silných a jasných rozhovorech s našimi německými spojenci.

Na otázku reportéra, jak by mohla s jistotou říci, že Němci budou souhlasit, „protože to, co Němci řekli veřejně, se neshoduje s tím, co říkáte vy,“ odpověděla Nuland překvapivým dvojsmyslem: „Řekla bych vrátit se a přečtěte si dokument, který jsme podepsali v červenci [roku 2021] a který velmi jasně objasnil důsledky pro plynovod, pokud dojde k další agresi Ruska na Ukrajinu. Podle zpráv v Times, Washington Post a Reuters však tato dohoda, o které byli informováni novináři, nespecifikovala hrozby ani důsledky. V době dohody, 21. července 2021, Biden řekl tiskovému sboru, že vzhledem k tomu, že potrubí bylo z 99 procent dokončeno, „myšlenka, že se něco řekne nebo udělá, se zastaví, není možná“. V té době republikáni v čele se senátorem Tedem Cruzem z Texasu,

Ale dva týdny po Nulandově prohlášení, 7. února 2022, na společné tiskové konferenci Bílého domu s hostujícím Scholzem, Biden signalizoval, že změnil názor a připojuje se k Nulandové a dalším stejně jestřábím pomocníkům zahraniční politiky v rozhovoru o zastavení ropovodu. . “Pokud Rusko napadne – to znamená, že tanky a jednotky přejdou.” . . znovu hranice Ukrajiny,“ řekl, „už nebude Nord Stream 2. Uděláme to konec.“ Na otázku, jak to mohl udělat, protože plynovod byl pod kontrolou Německa, odpověděl: „Budeme, slibuji vám, že to zvládneme.“

Scholz na stejnou otázku řekl: „Jednáme společně. Jsme absolutně jednotní a nebudeme dělat jiné kroky. Uděláme stejné kroky a budou pro Rusko velmi tvrdé a měli by to pochopit.” Německý vůdce byl tehdy – a nyní – některými členy týmu CIA považován za plně vědomého tajného plánování probíhajícího na zničení ropovodů.

V tomto okamžiku tým CIA navázal potřebné kontakty v Norsku, jehož velitelství námořnictva a speciálních sil má dlouhou historii sdílení povinností v tajných operacích s agenturou. Norští námořníci a hlídkové čluny třídy Nasty pomohly propašovat americké sabotážní agenty do Severního Vietnamu na počátku 60. let, kdy tam Amerika, v administrativě Kennedyho i Johnsona, vedla nevyhlášenou americkou válku. S pomocí Norska CIA udělala svou práci a našla způsob, jak udělat to, co Bidenův Bílý dům chtěl udělat s ropovody.

Výzvou pro zpravodajskou komunitu tehdy bylo přijít s plánem, který by byl dostatečně silný, aby odradil Putina od útoku na Ukrajinu. Úředník mi řekl: „Dokázali jsme to. Našli jsme mimořádný odstrašující prostředek kvůli jeho ekonomickému dopadu na Rusko. A Putin to udělal navzdory hrozbě.” Trvalo měsíce výzkumu a praxe v rozbouřených vodách Baltského moře dvěma expertními hlubinnými potápěči amerického námořnictva naverbovanými pro misi, než byla považována za splnění. Vynikající norští námořníci našli to správné místo pro umístění bomb, které by vyhodily potrubí do povětří. Vyšší úředníci ve Švédsku a Dánsku, kteří stále trvají na tom, že neměli ponětí, co se děje v jejich společných teritoriálních vodách, zavírali oči nad aktivitami amerických a norských agentů. Americký tým potápěčů a podpůrného personálu na mateřské lodi mise – norské minolovce – by bylo těžké ukrýt, když potápěči dělali svou práci. Tým se dozvěděl až po bombardování, že Nord Stream 2 byl odstaven s 750 mil zemního plynu v něm.

To, co jsem tehdy nevěděl, ale bylo mi nedávno řečeno, bylo, že po Bidenově mimořádné veřejné hrozbě vyhodit do povětří Nord Stream 2, když vedle něj stál Scholz, bylo plánovací skupině CIA sděleno Bílým domem, že k žádnému okamžitému útoku nedojde. na dvou potrubích, ale skupina by měla zařídit nastražení nezbytných bomb a být připravena je spustit „na požádání“ – až válka začne. „Tehdy jsme“ – malá plánovací skupina, která pracovala v Oslu s norským královským námořnictvem a speciálními službami na projektu – „pochopili, že útok na potrubí není odstrašující, protože jak válka pokračovala, nikdy jsme se nedostali příkaz.”

Poté, co Biden vydal rozkaz ke spuštění výbušnin umístěných na potrubí, stačil jen krátký let s norskou stíhačkou a svržení upraveného standardního sonarového zařízení na správné místo v Baltském moři, aby se to podařilo. Do té doby se skupina CIA již dávno rozpadla. Tehdy mi úředník řekl: „Uvědomili jsme si, že zničení dvou ruských ropovodů nesouviselo s ukrajinskou válkou“ – Putin byl v procesu anektování čtyř ukrajinských oblastí, které chtěl – „ale bylo součástí neokonzervativní politická agenda, aby Scholz a Německo s blížícím se zimou a zavřenými ropovody nedostali studené nohy a neotevřeli se“ uzavřený Nord Stream 2. „Bílý dům se obával, že Putin dostane Německo pod palec a pak chtěl získat Polsko.”

Bílý dům neřekl nic, zatímco svět se divil, kdo spáchal sabotáž. “Takže prezident zasadil ránu ekonomice Německa a západní Evropy,” řekl mi úředník. “Mohl to udělat v červnu a říct Putinovi: Řekli jsme vám, co uděláme.” Mlčení a popírání Bílého domu byly podle něj „zradou toho, co jsme dělali. Pokud to chceš udělat, udělej to, když by to znamenalo rozdíl.”

Vedení týmu CIA považovalo Bidenovy zavádějící pokyny pro jeho rozkaz zničit ropovody, řekl mi úředník, „jako strategický krok ke třetí světové válce. Co kdyby Rusko odpovědělo slovy: Vy jste vyhodili do povětří naše potrubí a já vyhodím do povětří vaše potrubí a vaše komunikační kabely. Nord Stream nebyl pro Putina strategickou záležitostí – byla to ekonomická záležitost. Chtěl prodat plyn. Už přišel o potrubí“, když byly Nord Stream I a 2 uzavřeny před začátkem ukrajinské války.

Během několika dní po bombardování úředníci v Dánsku a Švédsku oznámili, že provedou vyšetřování. O dva měsíce později oznámili, že skutečně došlo k explozi, a uvedli, že bude probíhat další vyšetřování. Žádná se neobjevila. Německá vláda provedla šetření, ale oznámila, že hlavní části jejích zjištění budou tajné. Minulou zimu německé úřady přidělily 286 miliard dolarů na dotacích velkým korporacím a majitelům domů, kteří čelili vyšším účtům za energii, aby mohli provozovat své podnikání a vytápět své domovy. Dopad je cítit dodnes, v Evropě se očekává chladnější zima.

Prezident Biden čekal čtyři dny, než označil bombardování ropovodem za „úmyslný akt sabotáže“. Řekl: “Nyní o tom Rusové šíří dezinformace.” Sullivan, který předsedal schůzkám, které vedly k návrhu na skryté zničení ropovodů, byl na pozdější tiskové konferenci dotázán, zda Bidenova administrativa „nyní věří, že za sabotáž bylo pravděpodobně odpovědné Rusko?

Sullivanova odpověď, nepochybně praktikovaná, zněla: „Nu, zaprvé, Rusko udělalo to, co často dělá, když je za něco zodpovědné, což je obvinění, že to skutečně udělal někdo jiný. V průběhu času jsme to viděli opakovaně.

“Ale prezident dnes také jasně řekl, že je třeba udělat více práce na vyšetřování, než bude vláda Spojených států připravena v tomto případě připsat původ.” Pokračoval: „Budeme pokračovat ve spolupráci s našimi spojenci a partnery, abychom shromáždili všechna fakta, a pak se rozhodneme, kam odtamtud půjdeme.

Nenašel jsem žádné případy, kdy se Sullivana následně někdo v americkém tisku zeptal na výsledky jeho „odhodlání“. Ani jsem nenašel žádný důkaz, že Sullivan nebo prezident byli od té doby dotazováni na výsledky „rozhodování“ o tom, kam jít.

Neexistuje také žádný důkaz, že prezident Biden požadoval, aby americká zpravodajská komunita provedla rozsáhlé vyšetřování bombového útoku na potrubí. Takové žádosti jsou známé jako „úkoly“ a jsou ve vládě brány vážně.

To vše vysvětluje, proč mě rutinní otázka, kterou jsem asi měsíc po bombových útocích položil někomu s mnohaletým působením v americké zpravodajské komunitě, přivedla k pravdě, kterou, jak se zdá, nikdo v Americe ani v Německu nechce sledovat. Moje otázka byla jednoduchá: “Kdo to udělal?”

Bidenova administrativa vyhodila potrubí do povětří, ale tato akce měla jen málo společného s vítězstvím nebo zastavením války na Ukrajině. Vyplynulo to z obav v Bílém domě, že Německo zakolísá a zapne tok ruského plynu – a že Německo a poté NATO z ekonomických důvodů upadnou pod nadvládu Ruska a jeho rozsáhlých a levných přírodních zdrojů. A tak následoval nejvyšší strach: že Amerika ztratí své dlouholeté prvenství v západní Evropě.
Seymour Hersh

sdíletj na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jmm
27. 9. 2023 12:27

Tím Amerika-USA již ztratila vše….

Spam Teuton
27. 9. 2023 12:29

Možná by vás mohlo zajímat, že jsem byl s podpraporčíken Michalem Čoudelkou, současným vrchním vibrátorem BIS, Bezpečnostní informační služby, společně ve výkonu VZS, vojenské základní služby, u útvaru v Klecanech. Jako mladý voják hodně trpěl, mazáci si z něho udělali onuci,sluhu a fackovaciho panáka. Pozitivní rys jeho povahy ale je, že když se sám stal mazákem, mladším vojákům se nemstil.

Duudu Wo
27. 9. 2023 13:10
Odpovědět  Spam Teuton

Tak onucí zůstal dodnes, akorát ti dnešní mazací co ho buzerují jsou z poza velké louže.

Spam Teuton
27. 9. 2023 13:32
Odpovědět  Duudu Wo

Michal Čoudelka, šéf BIS, je v podstatě tragikomický vocas. Nezapomenu, jak se loni otrávil houbama a museli mu pumpovat žaludek.

Slovan
27. 9. 2023 14:34
Odpovědět  Spam Teuton

Někde někomu zabavily mochomůrky bílé a on si z toho magor udělal smaženici. 🙄🙄🤦‍♂️🤣🤣

Teuton
27. 9. 2023 14:54
Odpovědět  Slovan

Na dovolené u sebe na chalupě si spletl žampiony s nějakejme nejedlejma chorošema. Asi by ráfky nenatáhl, ale žaludek mu vypumpovat museli. Od té doby má Michal Čoudelka v sídle BIS v pražské Nárožní ulici přezdívku Žampión.

Slovan
27. 9. 2023 18:01
Odpovědět  Teuton

No žampion a choroš je jako nebe a dudy.. 😊🙄🤦‍♂️

katango
29. 9. 2023 12:08
Odpovědět  Slovan

Asi ne pro Koudelku. A pod tímto zorným úhlem bychom měli hodnotit všechna jeho konání, ať minulá, současná či budoucí.

Markýza
27. 9. 2023 13:00

No prosím: takovýho složitýho utajování, takový dřiny – žádné stopy, žádné důkazy – a stejně je to venku 😀

Duudu Wo
27. 9. 2023 13:13
Odpovědět  Markýza

Asi jako když si Venca flaška nechával lít vodku do zmrzlinového pohárku. Výsledek byl stejný, ožralý jako 🐷.

Ladislav 💤
27. 9. 2023 13:08

Dokud Rusko neudělá průplav mezi Kanadou a Mexikem, nebude klid a mír na zeměkouli.

Jura S
27. 9. 2023 15:39
Odpovědět  Ladislav 💤

To zní dobře… :-))) Já bych ale upřednostnil něco, co by nechalo vegetaci a zvířata ….

eFPe
27. 9. 2023 20:44
Odpovědět  Ladislav 💤

Není to o území. Jsou to klany. rozlezlé po zeměkouli. Ty je třeba vymýtit

primak
27. 9. 2023 14:55

Nejen Fidéla Castro zavraždit, ale také i jeho bratra Raula a další, když se vraceli 1960 kubánským letadlem z Prahy. Tady je o tom něco z USA odtajněných archivů:
https://nsarchive.gwu.edu/briefing-book/cuba/2021-04-16/documents-cia-assassination-plot-targeted-raul-castro

tupý hulvát
27. 9. 2023 16:19

Jiste je dobré,že to tvrdí tento člověk,ale to objevil tu ameriku brzy.

Pavel z Moravy
27. 9. 2023 16:41
Odpovědět  tupý hulvát

K tomu co je zde nyní se dá říci pouze toto. My jsme tedy dopadli. Po celou dobu od Bílé Hory to tady bylo všelijaké, ale nyní je to katastrofální. Ta většina národa je duševně totálně vyprázdněná a bez jakékoliv důstojnosti. Ty houbičky snad museli požrat všichni, že se ten národ dostal do takového stavu.

Frank1
27. 9. 2023 19:26

Nemecko prave zmenilo nazor a zacalo importovat rusky plyn. USaci to delaji porad, ze importuji velka mnozstvi surovin z Ruska a svym vazalum, kterym rikaji spojenci predepisuji prisnou dietu a dodrzovani sankci. Existencni strach Nemecka vyvolava jeho neposlusnost a tim rozpad Bratrstva kocici pracky neboli spojenectvi s USA.

Miro 2
28. 9. 2023 18:23

O tom, kdo zničil plynovody Nord Stream 1 a 2 není pochyb. Byli to největší křiváci světa z USA a jejich pomahači. Nejdůležitější je ale to, co to způsobilo Německu a potažmo ČR. Pokles vyspělé průmyslové výroby, navýšení cen všeho. Dodávka plynu do Evropy už nikdy nebude stabilní a levná. Německo poslušné zájmům USA si zavařilo na velký problém a následky může přičíst své nedůstojně hloupé vládě patolízalů světovlády USA, která bude vždy podporovat pouze své sobecké zájmy a které zkolabování EU vyhovuje.

Pavel
28. 9. 2023 22:33
Odpovědět  Miro 2

Neřekl bych patolízalové , ale okupovaná země…od II.sv. války USA, jako jediní z vítězných mocností, zůstali v Německu jako okupační správa (podobně v Japonsku) . Dodnes schvaluje šéfa Bundestagu americký kongres po jeho “zvolení”, ne Němci sami….

PENNYS
2. 10. 2023 08:05

SUUDRU-HOVNIA ZO ZÁPADU DOJEBALI CELU ZEMEGULI!