blog

Francie bojuje (nejen) se štěnicemi před olympiádou

Do pařížské olympiády zbývá necelý rok a francouzské úřady zahájily kampaň za vymýcení štěnic.

Uživatelé sociálních sítí zveřejňují záběry, na kterých je vidět hmyz lezoucí ve vysokorychlostních vlacích a pařížském metru, na internetu se objevuje mnoho článků o štěnicích v kinech a dokonce i na letišti Charlese de Gaulla.

Zprávy o tom se dostaly k nejvyšším vládním orgánům.

“Stát naléhavě potřebuje vypracovat akční plán pro boj s touto pohromou, protože Francie se připravuje na pořádání olympijských a paralympijských her v roce 2024,” uvedl tento týden v dopise premiérce Elisabeth Borne místostarosta hlavního města Emmanuel Gregoire.

Ministr dopravy Clément Bonnet v pátek uvedl, že příští týden bude o tomto problému jednat s dopravci.

Na pařížském vlakovém nádraží Gare de Lyon cestující uvedli, že pochybují, že by si úřady mohly s problémem poradit.

“Znepokojuje mě to. Nechám svá zavazadla zamčená, aby se mi do domu nedostaly štěnice. Až se vrátím domů, budu si muset vyprat všechno oblečení,” řekla Laura Mmadi, prodejní pracovnice cestující do jižní Francie. .

Sophie Roussica, která přiletěla do Paříže z Nice, uvedla, že pečlivě zkontrolovala své sedadlo, zda nejeví známky štěnic.

“Stresovalo mě to. Musela jsem jet vlakem a bála jsem se, že narazím na štěnice. Ale na druhou stranu je vidíte v kinech a skoro všude,” řekla.

Ve zprávě zveřejněné v červenci zdravotnická agentura Anses uvedla, že štěnice zamořily v letech 2017 až 2022 více než jednu z 10 francouzských domácností.

“Všichni panikaří,” říká manažer obchodu s deratizací Sasha Krief. “Lidé mohou být depresivní a dokonce paranoidní.”

Náměstek primátora Gregoire naléhal na pojišťovny, aby zahrnuly krytí proti štěnicím do domácích pojistek, protože lidé s nízkými příjmy mají jen zřídka možnost zavolat firmám na hubení škůdců.

Použité zdroje:

Reuters 

France races to stamp out bedbug ‘scourge’ before Olympics 

With the Paris Olympics less than a year away, French authorities want to make sure the bedbugs don’t bite during the games and have started a drive to exterminate the pests. 

Výběr z diskuse na ruském zdroji:

– Válka proti krysám je prohraná, tak ji alespoň na štěnicích mohou vyhrát zpět. 

– Ale za všechno může ruská propaganda a VVP osobně.))) 

– Původně jsem narazil na článek od Finů, kde píšou, že „Helsinky také trpí štěnicemi. Například největší finský pronajímatel Helsingin kaupuni asunnot (Heka) zaplatil v loňském roce za hubení škůdců ve svých rezidenčních nemovitostech zhruba 1,1 milionu eur, zatímco v roce 2018 byl účet necelých 900 000 eur.“ 

– moje kamarádka odjela do Paříže v roce 2006 a nejživějším dojmem byl odpadkový koš před Notre Dame a Paříž na nábřeží, jak řekla: „Nikdy jsem nikde neviděla tak obrovské krysy, které se absolutně ničeho nebojí. Francie..…”

– hmyz leze ve vysokorychlostních vlacích a pařížském metru 

Olympiáda štěnic: rychleji, výš! 

– v rámci evropského paradigmatu budou štěnice brzy považovány za domácí mazlíčky. 

– Taky jsem nepochopil motivy utlačování štěnic, ty už „klidně koexistují“ pokryty krysami. 

    Po letech boje s krysami administrativa pařížské starostky Anne Hidalgové uvedla, že zvolí jiný přístup a pokusí se dosáhnout mírovějšího soužití s hlodavci.

– Jak málo stačí Evropanům k panice? Štěnice. 

– Ach jo! Štěnice jsou vše, co si můj přítel pamatoval z výletu do Paříže)))) také páchnoucí koberec na zdi, jeho nadzvednutí odhalilo hnízdo těchto odporných tvorů a – co ho ohromilo nejvíc! – díra ve vedlejším pokoji (zarezervoval si pokoj v domácím hotelu, který se nacházel v nějakém starém cihlovém sídle – takže tyto cihly hnily vlhkostí a houbou v prach). Zkrátka jsme celou noc nespali a ráno nás od těchto radovánek odvezli do půjčeného auta, kde jsme nocovali až do odjezdu. Ach ano, málem bych zapomněl: voda ve sprše došla přesně o 10 minut později (zde známý použil obscénní jazyk na úrovni 80, což způsobilo, že jsem propukl v záchvat nezastavitelného smíchu). Takhle to je – život v nejkrásnějším hlavním městě světa)))) 

– Asi před 6 lety byli moji rodiče na autobusovém zájezdu po starých městech Francie na téma návštěvy náboženských míst staré Francie, neviděli žádné štěnice, ale také nemluvili lichotivě o kvalitě pokojů za neslušné ceny.

– Štěnice se odstraní najednou pomocí zcela nezávadného přípravku, kterým je oxid křemičitý, tedy písek rozemletý na nanočástice. Když narazí na hmyz, hmyz uschne.

– Jak se oxid křemičitý dostane na brouka? To jako pískovačem? ) 

– chytíte štěnici, postříkáte ji oxidem, pustíte ji – uschne

– V sovětských dobách jsem stále četl články o amerických podnicích. Nezdá se to jako fikce … Jako  například, na začátku minulého století se v novinách objevila reklama na nový přípravek proti hmyzu – absolutně šetrný k životnímu prostředí, neškodný pro lidi a domácí mazlíčky, včetně skladování potravin. Zaručené zničení 100% veškerého hmyzu. Od štěnic po velké pavouky. V případě potřeby zlikvidujte s domovním odpadem. Můžete ho spálit nebo zakopat do země. I když se tam zdá trvanlivost 50 a více let. Jeden balíček sám dokáže zničit statisíce hmyzu. A tak dále.

Prodáváno pouze po zaplacení předem, zasláno poštou, neprodává se v obchodech. Vrácení lze provést pouze v případě, že nesplňují zadané vlastnosti. Cena je slušná, ale ne přemrštěná.

Těm, kteří si to koupili na inzerát, byl zaslán balíček. Dvě leštěné desky a instrukce – „dejte hmyz na jednu desku, rozdrťte druhou“.

– Koupil jsem křídu na šváby.

– A jak to pomohlo?

– No, ano, sedí v rohu a kreslí.

– Získejte domácí malé mravence. Štěnice je nemají rádi) Jediný problém je, že později budete muset tyto mravence odstranit. 

https://aftershock.news/?q=node/1294450 Vypadá to, že můžete bojovat novými iPhony 

Sobota: iPhone 15 Pro se přehřívá na 50 stupňů – prodej ohrožen (Mike1975) 

Prodej nejnovějších a nejdražších iPhonů od Applu může být brzděn rostoucím počtem stížností uživatelů na přehřívání telefonů do té míry, že se nedají držet v ruce a dokonce se samy vypínají, přičemž někteří testeři zaznamenávají tak vysoké teploty jako 50 stupňů. V závislosti na příčině může být Apple schopen problém vyřešit pouze snížením výkonu. Asi polovina… 

https://aftershock.news/?q=node/1294401

Překlad Peter 008

sdíletj na

27 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Velitel
4. 10. 2023 16:01

Štěnice a šváby jsou symbiotičtí parazité doprovázející invazi černých parazitů, pokud si zemi necháte zaneřádit černými par\zity z Afriky nemůžete se divit že s nimi přichází jejich souputníci.

Slovan
4. 10. 2023 16:17
Odpovědět  Velitel

A to nebude jenom to, že ano, ale spousta jiných nemocí. Mám kamarádku v Praze u KB, tak mě nejednou říkala jak se vedení chová k našim lidem. Jj sladká Francie, ale nahoře huj a dole fuj. Každý by měl sklízet co si zasel. A tak to má být, tak je to správné.

Slovan
4. 10. 2023 18:39
Odpovědět  Peter 008

😊 😊 😊 😊
To jste si dovolil zavrtat. To se neodpouští taková jedovatost.

ModrýKlokan
5. 10. 2023 02:11
Odpovědět  Peter 008

@ Peter

Jednou tu západní sebranku od nás budeme muset vypakovat. Firmy, pozemky a byty vyplatit nebo zabavit.

Standa
5. 10. 2023 04:46
Odpovědět  ModrýKlokan

Jednou je pozdě. Je třeba začít nyní!

Standa
5. 10. 2023 05:10
Odpovědět  Velitel

A, náhodou nejsou i bílý a nemluví ukrajinsky?Je zajímavé , jak se náhle zvedly případy svrabu,černého kašle,zarděnek,příušnic,TBC…..máme tu štěnice v lidské podobě.

Markýza
4. 10. 2023 16:50

Tak ten mě dostal, ten ruský diskutér. Jak málo stačí Evropě k panice? Štěnice! 😀 Ó králi Železný a Zlatý, ó císaři Karle, maršále Radecký – to jsme to dopracovali.

Pavel z Moravy
4. 10. 2023 17:24

Jé jé, co je tady u nás štěnic. Asi došel oxid křemičitý.

Standa
5. 10. 2023 05:05
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nic nového pod sluncem. Perský prášek, velmi účinlivý prostředek k vyhubení hmyzu (blech, štěnic, much, mravenců a j.), dělá se ze sušených a rozemnutých květů bylin Pyrethrum carneum a P. roseum, rostoucích pův. na Kavkáze a též v jižním Rusku, Německu, Hollandsku a ve Francii pěstovaných.

katango
5. 10. 2023 11:19
Odpovědět  Standa

U nás se taky pěstuje jako okrasná rostlina. Má hezké květy, jako kopretina, ale růžové nebo červené.

katango
6. 10. 2023 10:22
Odpovědět  katango

Jo a semena normálně koupíte.

primak
4. 10. 2023 17:38

Pro NewYorkany štěnice nic extra…

pedro
4. 10. 2023 17:58

Založím neziskovku “práva štěnic” to bude vejvar.

Standa
5. 10. 2023 04:56
Odpovědět  pedro

I štěnice jsou lidi!Mají mít lidská práva.Zase naopak, některým ,,štěnicím” bych lidská práva odebral.Mohu jmenovat?

Gales
4. 10. 2023 19:55

U nás šéf Hradu taky nechal prohlédnout Hrad jestli tam nemá ,,štěnice”.

Veny232
4. 10. 2023 20:46

Tak to jste tam pěkně v řiti…štěnic se nezbavíš…to je dům zapálit…a když už jsou takto rozlezlé všude? To je hotovo… 😀
Ale tak zase nebudou tam muset nový liberální obyvatelé chodit do hmyzích restaurací…restaurace přijde za nimi 😀 Stačí nakoupit omáčku…prý pěkně křupou. Kort když je po noci pěkně nasáklá vaší krví…

jsladin
4. 10. 2023 22:00
Odpovědět  Veny232

Krevní tučnice z vlastních zdrojů. Ukázka moderního samozásobení.

pája
5. 10. 2023 04:02
Odpovědět  Veny232

V jistém směru je obdivuju, takřka dokonalý externí parazit, žádný přirozený nepřítel. Kolektivní vědomí, jedinec neznamená nic, rozmnožení vše. Jestli jsou už tak rozlezlý (kina, metro…), tak to je ne hotovo, ale fakt problém. Spálit celou Paříž, to snad raději ne, zbývá hygiena a chemie. Hodně štěstí 🙂

Standa
5. 10. 2023 04:51
Odpovědět  pája

Myslím, že malý jaderný výbuch nad Paříží, Berlínem, NewYorkem by to vyřešil s konečnou platností.Nejen se štěnicemi.

Veny232
5. 10. 2023 07:56
Odpovědět  Standa

Ty prý přežijí jako jeden z mála druhů i jadernou válku…

marconi
5. 10. 2023 08:18
Odpovědět  Veny232

Stačilo by použít DDT, to funguje, ale je zakázané. Všechno účinné je zakázané.

Helena
5. 10. 2023 09:19
Odpovědět  marconi

Máte obrovskou PRAVDU. Stejné je to i se zemědělskými postřiky-ty které jsou velmi účinné a stačí postříkat v minimálním množství a 1x za sezónu/tudíž nejméně škodící/ – ty jsou zakázané a stažené z trhu. Naopak ty, které absolutně neúčinkují jsou v prodeji, a přitom škodí mnohem více tím, že se musí stříkat xkrát za sezonu. A stejně účinek skoro žádný.

pedro
4. 10. 2023 22:10

Zažil jsem v drahém chorvatsku namyšleném. Fuj, boláky do ledna, už nikdy více.

unor 2022
5. 10. 2023 09:12

Ze by Bozi trest?
Bozi trest, ktery je vlastne nerespektovani prirodnich zakonu.
Auto, ktere si nekoupis, ti nezrezavi.
Chudy a prosty socialismus mel prece jen sve prednosti.

laskra
9. 10. 2023 08:43
Odpovědět  unor 2022

Nerozumím tomu výrazu CHUDÝ. Dnešní vyspělá společnost už třicet let výdobytky chudého socialismu krade a ještě není u konce.

Vladimír
5. 10. 2023 11:09

Kdysi vyspělé státy Evropy se obrací v rozvojové země, které se ale nerozvíjí, spíš svíjí.