blog

Evropská komise hledá způsob, jak z hnojiv udělat nedostatkové zboží

MUDr. Ivan David – fb

Ve strategii Z farmy na vidličku, která je rozpracováním grýndýlových tezí, Komise ohlásila záměr snížení používání hnojiv o polovinu. Vybíjení stád dobytka, k němuž ve většině členských států dochází kvůli současné podobě Společné zemědělské politiky, už způsobilo pokles dostupnosti statkových hnojiv. Kvůli americkému bombovému atentátu na německo – ruské plynovody Nord Stream a byla v EU ukončena výroba v 50 továrnách na výrobu průmyslových hnojiv. Komise nyní po třinácti balíčcích protiruských sankcí s hrůzou zjišťuje, že bez ruských hnojiv hrozí Evropě hladomor.

Několikrát jsem zde doporučoval ke čtení alternativní web pokec 24. V článku „Evropa zjistila svou novou superzávislost na Rusku“, zveřejněném 14. 3. 2024 slovenský korespondent píšící pod značkou scipio upozornil na průšvih s hrozícím nedostatkem hnojiv. K němu neodvratně dojde, pokud by Evropská rada na návrh Komise v některém z dalších připravovaných sankčních balíčků omezila nebo zakázala dovozy hnojiv v Ruska. Scipio pro svůj článek čerpal z analýzy Sergeje Saučuka, která byly zveřejněna agenturou Ria Novosti.

„Pokud si někdo myslel, že Evropská unie, která odmítla ruský plyn a podrazila si tím vlastní ekonomiku, se poučí a dostane rozum, musíme všechny zklamat. Olaf Gill v odpovědi na otázky novinářů uvedl, že Evropská komise v současnosti zkoumá vliv ruských dodávek zemědělských hnojiv a obilí na společný trh zemí EU a diskutuje o potřebě zavedení omezujících opatření. V překladu z byrokratického jazyka to znamená, že vedení EU knokautovalo svůj vlastní průmysl, ale nestačí mu to, takže nyní úředníci usilovně přemýšlejí, jak by mohli zlikvidovat i vlastní zemědělství.

Nejde o žádné přehánění, protože Olaf Gill a jeho kolegové dobře znají objem dovozu draselných, fosfátových a zejména dusíkatých hnojiv, jakož i čísla dovozu pšenice z východu. Proto prohlášení, že Evropská unie je připravena okamžitě zavést potřebné sankce v případě zjištění nadměrného vlivu ruských dodávek (tj. kritické závislosti), nelze nazvat jinak než snahou o zvýšení cen základního potravinového koše. V mnoha podobných publikacích se při na první pohled nepochopitelných krocích a rozhodnutích evropských představitelů často používají výrazy, jejichž obsah vyjadřuje „sebevražedné“ jednání, což je nesprávné, protože moderní tým evropských manažerů jednoznačně plní předepsaný plán. O tom si však povíme níže.

Nejprve se podívejme na několik základních faktů a čísel:

Rusko je s celkovou produkcí 51,9 milionu tun ročně třetím největším výrobcem zemědělských hnojiv. Více vyrábí jen Indie (52,5 milionu) a USA (54,4 milionu tun). K dokreslení situace je třeba dodat, že Spojené státy jsou i hlavním světovým vývozcem agroproduktů a na konci roku 2022 Američané prodali na vývoz potraviny a další související produkty za velmi působivých 196 miliard dolarů. Druhá v tomto žebříčku, Brazílie, zaostává v peněžním vyjádření o téměř 60 miliard dolarů.

Rusko patří spolu s USA, Kanadou, Čínou, Marokem a Saúdskou Arábií i mezi šest největších světových vývozců hnojiv. Společně pokrývají téměř 53 % světového trhu. Ze zveřejněných údajů Rosstatu vyplývá, že loni došlo růstu výroby hnojiv. Vyrobeno bylo například 9,1 milionu tun draslíku (+24,6 %), 12,5 milionu tun dusíku (+5,2 %) a 4,4 milionu tun fosfátů (mírný nárůst o 0,2 %). Samostatně se vyrobilo 17,1 milionu tun amoniaku, který se používá k výrobě složitějších vícesložkových sloučenin, což je o půl procenta méně než před rokem.

Abychom byli objektivní, řekli bychom, že loňský růst byl způsoben především vlivem nízkého srovnávacího základu, neboť výroba v roce 2022 se propadla o téměř 12%. Například draselných hnojiv se tehdy vyrobilo o třetinu méně a v roce 2021 byly objemy ještě skromnější. Analytici specializovaného trhu poznamenávají, že pokles výroby byl způsoben snížením produkce chloridu draselného, a to záměrně, aby se uvolnila logistická a tržní mezera pro podobné zboží z Běloruska, které se vyváželo. Podíváme-li se však na kalendářní dynamiku, ukáže se, že od začátku Speciální vojenské operace (SVO) produkce a vývoz hnojiv, bez kterých je moderní zemědělství se svými výnosy plodin fyzicky nemožné, neustále a rychle roste.

Z hlediska lokalizace se výroba dusíkatých hnojiv dostala na průmyslový základ ve Stavropolském kraji a v Tulské oblasti. Potašová hnojiva se téměř výlučně vyrábějí na Urale, kde se nacházejí zdrojové doly v Solikamsku a Bereznikách. Na výrobě fosfátových přísad se podílí patnáct závodů, z nichž dva největší se nacházejí ve Velkém Novgorodu. Podle Ruského sdružení výrobců hnojiv (RAPU) se Rusko nachází na druhém místě v žebříčku světových vývozců. Abychom však neupadli do hereze záměrně chybných úsudků, je velmi důležité pochopit, že Evropa tradičně není největším trhem pro ruské výrobky.

Na konci roku 2022 Rusko vyvezlo hnojiva za téměř devatenáct miliard dolarů, přičemž největšími odběrateli byli Brazílie (5,2 miliardy), Indie (2,7 miliardy), USA (1,9 miliardy), Čína (910 milionů) a Indonésie (700) milionů). Ano, slyšeli jste správně, Spojené státy v tichosti nakupují ruská hnojiva, aby zásobovaly svůj obrovský domácí agrosektor. Pokud jde o Evropu, kde náš dnešní rozhovor začal, některé země unie nakupují zanedbatelné množství ruských hnojiv. Do konce roku 2022 však dovezly výrobky v celkové hodnotě 2,7 miliardy dolarů, z čehož 1,5 miliardy dolarů šlo na dusíkatá hnojiva získávaná ze zemního plynu, přičemž Evropané zaplatili i více než 1 miliardu dolarů za vícesložkové směsi. Málo známá skutečnost na pozadí neustále dunících ropných a plynových sankcí.

Evropská unie dodnes nezavedla zákaz dovozu ruských hnojiv, a to navzdory divokému tlaku Washingtonu. Důvod je velmi jednoduchý. Před měsícem poskytl prezident norské chemické společnosti Yara, která vyrábí i zemědělská hnojiva, alarmující rozhovor, ve kterém citoval údaje Eurostatu, že od začátku vojenské operace na Ukrajině závislost EU na ruských hnojivech nejenže neklesla, ale naopak vzrostla a stala se hrozivou. Tore Holsether citoval údaje, podle kterých se dovoz ruských dusíkatých hnojiv do EU od rozpadu plynových kontraktů zvýšil o více než třetinu.

Zároveň se zdvojnásobily dodávky močoviny a v současnosti je jen v této konkrétní oblasti závislost na ruských dodávkách více než padesátiprocentní. Bylo by logické předpokládat, že evropští lídři nejsou nepřáteli vlastního národa a nebudou toto téma otevírat, ale jak vidíme, je tomu právě naopak. Důvod tohoto zdánlivě iracionálního chování je jednoduchý a čitelný. Něco podobného jsme již viděli při uvalení sankcí a zničení Nord Streamů.

Za pouhé dva roky se podíly dodávek uhlovodíků do Evropy – stále velmi bohatého regionu – radikálně změnily. Rusko bylo z trhu vytlačeno, ale Norsko a zejména USA znásobily svou přítomnost a zisky. Existují vážné důvody domnívat se, že budeme moci sledovat další sérii upadání Starého světa do úplné a zoufalé závislosti, nyní v odvětví potravin a zemědělských výrobků. Pokud si uvědomíme, že loni se podle odhadů japonské banky MUFG v EU zavřelo více než padesát závodů na výrobu hnojiv, a předpokládáme, že v blízké budoucnosti se uzavře i dodavatelský kanál z Ruska, všechny dílky mozaiky zapadnou na své místo.

Můžete méně často tankovat do auta, můžete šetřit elektrickou energií a v zimě spát doma v teplém svetru, ale jíst musíte každý den. A tak nebudou-li ruská hnojiva za tržní cenu, okamžitě je nahradí nelidsky drahá americká hnojiva. A pokud se někdo pokusí mudrovat, vykoleduje si velmi dobrou šanci na přirozené hladové nepokoje, protože chléb, mouka a olej budou nedostupně drahé. Ti, kdo rádi hovoří o svobodě a demokracii, nepotřebují rovnocenné partnery, potřebují poslušné a bohaté kupce, kteří se v případě krajního zoufalství budou dát nasměrovat proti Rusku, a obviní ho, tak jak to mají ve zvyku, ze všech smrtelných hříchů včetně hladu.“

sdílet na

19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
18. 3. 2024 20:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Evropská fúrie ničí všechno.Na oplátku je potřeba zničit ji.

Markýza
18. 3. 2024 20:48
Odpovědět  Gales

Ne že bych s vámi nesouhlasila stran EU, ale: je u nás takový obrovitý hnojník. Co pamatuju, skladovali tam maximálně tak řípu, nebo semtam nějaké větve, či co. Letos je od kraje do kraje plný hnoje – čímž chci říct, že i ten nedostatek strojených hnojiv je asi k něčemu dobrý.

PřemekJ
19. 3. 2024 14:39
Odpovědět  Markýza

:-)))

cool
18. 3. 2024 20:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Parchanti z €araboafriky kalergi výměny obyvatel evropy s trupely největšího hnízda lobystů kořistníků s uplácenými lotry (zdroj https://www.youtube.com/watch?v=AFO9S61FvJ4 ) sází krize a tedy nejen jednu za druhou ale i tyraniemi strachu z despotů mimo zákony mimikristy poblitiků ale korporátníků obchodního nebo lodního práva “vykuky kořistníků, vaši zaměstnanci na vás odpovědně ser.., defraudanti čehokoliv.
S masomlýnkem nenažraných budulínků.
https://rumble.com/v4a2gqu-jp-sears-li-kterm-byste-mli-vit-cz-titulky.html
DOBA VYVRÁCENÁ Z PRÁV ŠÍLÍ S KRYPLY.

orinoko
18. 3. 2024 21:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Pamatuji doby za sociku, kdy prajzove odjížděli na chalupu, kde se občas pokoušeli něco pje100wat. A už tehdy měli velký smysl pro gryn dyl a ekologii. Zadna chemie. V pátek ráno se nadelalo do igelitaku a odpoledne už se tím bez ředění hnojily jahody.

Markýza
18. 3. 2024 21:04
Odpovědět  orinoko

A nejkrásnější jabka byla ta, co rostla u kadibudky, bodejť. Dneska všechno do čističky. I když – jak jsem psala někde jinde – tuhle se mi jeden řidič ho.vn.ocucu svěřil, že sedlinu z čističky vozej na pole, ale i tak – takovýho hnojení……..

orinoko
18. 3. 2024 23:13
Odpovědět  Markýza

To už jsem dlouho nezažil. Býval to příšerný smrad. Holomocke syrecky a Romadur ovšem také zrovna nevoní…

Tupý hulvát
19. 3. 2024 10:33
Odpovědět  orinoko

Kaly z fungující čistírny odpadních vod nejsou skoro nijak cítit.

Ladislav 💤
19. 3. 2024 11:43
Odpovědět  orinoko

Kecáš, tvarůžky přestaly po umělém majdanu 89 smrdět, tím pádem se nedají jíst, chybí tomu ten pravej óder!
Kdysi, za dobrého socialismu jsem jel vlakem do Jeseníku a asi 300m před nádražím vnikl do vagónů ohromný smrad. Nikdo nevěděl co se děje.
Na perónu byly uloženy bedny těch pravých tvarůžků.
To byl ten správný tvarůžkový smrad!
Od te doby co provedli změny, už to není tvarůžek! Velká škoda!
Vždycky říkám, když někomu něco smrdí, ať nedýchá!

Frank
18. 3. 2024 21:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Vše záleží na voličích, koho zda a budou volit do EP.

Ladislav 💤
19. 3. 2024 11:44
Odpovědět  Frank

Bral bych, aby se volilo o zrušení fašistické EU!

PřemekJ
19. 3. 2024 14:43
Odpovědět  Ladislav 💤

Pracujeme na tom i jako kadidáti do EP. Zdraví Petr Ježek

All
18. 3. 2024 21:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Anglosasové jedou podle vypracovaného scénáře a ten je,že se lidem v Evropě i USA povede stále hůře. Takto je to naplánováno.Až bude nedostatek s drahotou na ůrovni a začne i nedostatek potravin,začne ta největší západní ofenzíva ve lhaní,kdy za všechen nedostatek a ůpadek KOZY je jen a jen Rusko.To se bude vtloukat do hlav všem velmi intenzívně a 24 hod.denně a s jediným cílem :,,ůtok na Rusko je nutný,válka je nutná,musí být,všichni to chtějí,všichni chtějí válku proti Rusku”. Tohle oblbování už vyzkoušeli za covidu,blbečků je většina a navíc ovakcinovaných i s čučením a neustálým kvákáním kokotin se závislostí na mobilu.Rusové tenhle plán západních židozednářů ale dobře znají a jsou připraveni na všechno.Vytvořili i pluk se Sarmaty pro ,,Soudný den”,Rusko nebude nikdy poraženo,svět bez Ruska nebude existovat,kdyby došlo na nejhorší a židáci v USA to moc dobře ví. Neví to jen takoví kreténi,jako jsou u nás politici z Fialovy pětikolky,zpozdilci ve vývoji,pomatení bezmozci.

Pavel z Moravy
19. 3. 2024 10:13
Odpovědět  All

Z bezmozků a hlupáků stádo normálů nevytvoříte, obzvláště když je tak správně kapitalisticky liberálně formujete od kolébky. A ještě i dnes mnohým vyhovuje tato diktatura buržujů, kteří se neštítí jakéhokoliv podrazu na svých vlastních lidech. Prostě barbarství nabylo vrchu. Jeden americký film se příznačně jmenuje Tahle země není pro starý, u nás se nyní může říci, Tahle země není pro normální. Ale stejně tam půjde každý, baba s kosou zavelí a ani buržuj neuteče.

PřemekJ
19. 3. 2024 14:48
Odpovědět  All

Jenže KoZa již mele z posledního. Proč asi tolik odkupů vlastních akcií US a EU korporacemi? Vědí, že prachy se brzy vypaří, protože jsou nekryté a ke krytí mají jen bezcenná finanční “aktiva”. Nebát se a připravit se na velkou zlidšťovací změnu globálního rozměru! Pokus č. 2 již bude bez dotací, s dodržováním mravních principů a s nekonečnou, v pravdě až božskou lidskostí. Tak do toho, přátelé!

Frank1
19. 3. 2024 08:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Vyvolani hladomoru skrze EU a Lejno celi za nas pouze farmari. Pivo a veprova jeste nejsou nedostupnou pochoutkou.

PřemekJ
19. 3. 2024 14:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Klid, současná vrchnost poputuje letos rovnou v klepetech do díry a my zajistíme normální férové tržní vztahy bez sankcí s kýmkoli, kdo na nás nechce parazitovat.

19. 3. 2024 15:50
Ohodnotit příspěvek :
     

To dělají pro to,že jsou Amerikou zkorumpovaní…a došla ropa…
USA potřebuje všechny zbytky pro sebe…