blogzdraví

Evropská komise chce povolit dovozy velkého množství jedovaté GMO

Evropská komise chce povolit dovozy velkého množství jedovaté GMO kukuřice, jejíž pěstování je v EU zakázáno

3.10.2023 MUDr. Ivan David Sítě:

Evropský parlament a Rada ministrů zemědělství před časem schválili nařízení 1829/2003 o geneticky modifikovaných potravinách a krmivech, které nastavilo velmi přísná bezpečnostní kritéria pro uvádění na trh GMO plodin a výrobků z nich. Důraz na bezpečnost potravin a požadavek předchozího vědeckého ověření bezpečnosti konkrétní GMO plodiny pro člověka nebo v případě krmiv pro zvířata způsobil výrazné omezení používání GMO k výrobě potravin i krmiv.

Během krátké doby však Komise začala z tohoto nařízení udělovat výjimky formou ad hoc povolení k dovozu GMO, jejichž pěstování je v EU zakázáno. Pomocí opakovaně vydávaných jednorázových povolení jsou do EU pouštěny celé konvoje lodí, přivážející ze třetích zemí plodiny, jejichž pěstování v Unii není z důvodu bezpečnostních norem povoleno. Téměř na každém plénu EP jednáme o návrhu na suspendování prováděcích nařízení Komise, kterými eurokraté chtějí povolit obří dovozy zemědělských komodit, jejichž pěstování je v Unii zakázané kvůli jejich zdravotní nebezpečnosti.

Dnes budeme hlasovat o dvou zvlášť vypečených prováděcích nařízeních týkajících se povolení dovozu GMO kukuřice. V prvním případě jde o 9 odrůd kukuřice, které má patentované nadnárodní korporace Dow AgroSciences, které byly vyvinuty, aby odolaly zvýšeným dávkám postřiků. Konkrétně herbicidům na bázi glufosinátu amonného, herbicidům obsahujícím glyfosát, aryloxyfenoxypropionátovým herbicidům (AOPP) a 2,4-D). A to jak v množství na hektar, tak i v koncentraci a zejména v případě kombinace více herbicidů.

Tyto odrůdy nebyly vyvinuty proto, aby úprava genomu zlepšila jejich výživové vlastnosti nebo umožnila pěstování v méně příhodných přírodních podmínkách. Jediným cílem genetické úpravy bylo vyrobit rostliny, které přežijí násobně větší dávky postřiků než běžné rostliny. Touto úpravou genomu se z potravinové a krmné plodiny staly de facto nosičem jedů do těl lidí a zvířat, kteří je konzumují.

Zvláště problematická je v jejich případě odolnost proti tzv. „koktejlovým postřikům“. Jde o směs více postřiků, z nichž každý byl sám o sobě povolen k používání jako neškodný pro lidi a hospodářská zvířata. Při jejich míchání však vznikají další dodatečné jedy, o jejichž účincích na člověka ještě není dost známo na to, aby je bylo možné prohlásit za bezpečné.

V druhém případě jde o kukuřici od nadnárodní korporace Syngenta jejíž pěstování je v EU také zakázáno. Komise navrhuje povolit dovoz velkého množství zrn z této kukuřice, a také výrobků z nch (mouky a krmiva). V prováděcím nařízení Komise se povoluje vše kromě pěstování. Tedy i přimíchávání produktů z této kukuřice do potravin pro lidi.

Kukuřice, jejíž dovozy chce Komise umožnit v objemu mnoha obřích nákladních lodí, byla vyvinuta tak, aby si rostlina sama vytvářela bakterie, které hubí parazitní škůdce. Používá k tomu proteinu VIP3a20, který je řazen do kategorie Bt toxinů. Jde o polopřírodní jed, který hubí housenky a brouky, které požírají kukuřici na polích. Problém je, že v kombinaci s některými inhibitory proteinázy, které se běžně vyskytují v tělech savců, prudce narůstá toxicita Bt toxinů. Konkrétně v případě proteinu VIP3a20 až na dvacetinásobek původní jedovatosti. Nebezpečnost Bt toxinů je známa již více než 30 let. Právě kvůli ní bylo zakázáno pěstování této odrůdy v EU jako nebezpečné pro člověka i hospodářská zvířata.

Při dlouhodobém sledování chování Bt toxinové GMO kukuřice vědci navíc prokázali, že po několika generacích pěstování dochází kvůli genetické manipulaci k postupnému výraznému poklesu výnosů. Jde o fígl, který výrobci GMO užívají, aby nutili zemědělce kupovat si stále nové originální osivo, místo toho, aby si část úrody ponechali na příští rok k dalšímu osetí polí. Podle nařízení 1829/2003 je tato praxe zakázána a výrobci osiv musí umožňovat malým a středním podnikům, aby si část sklizených zrn ponechali k dalšímu osevu, jak to nařizuje ustanovení o tzv. farmářské výjimce v Nagoyská úmluvě O zachování biologické rozmanitosti.

Problematika GMO plodin je v rámci EU velmi konfliktní téma. Pravidla pro vydávání prováděcích předpisů Komise stanoví, že unijní exekutiva může vydat prováděcí předpis k nařízení schváleném europarlamentem a Radou ministrů, pokud jej v dozorujícím výboru složeném ze zástupců příslušných ministerstev schválí kvalifikovaná většina zástupců členských států. Podle Smlouvy o EU a o fungování EU je nutný souhlas 60% členských států, které společně reprezentují nejméně 60% obyvatel EU. Z dokumentace k oběma nařízením Komise vyplývá, že ani v jednom případě nedokázala Komise přesvědčit kvalifikovanou většinu členských států. Přesto se oba předpisy pokusila protlačit odvolacím přezkumným výborem, kde ale pro povolení jejího vydání nehlasovala ani polovina zemí.

Navzdory tomu oba předpisy Komise odeslala k vyhlášení v Úředním věstníků EU. Pokud by europarlament dnes neodhlasoval námitku, obě povolení k dovozu toxických zemědělských plodin by začaly platit. Členské státy by sice oba předpisy mohly napadnout žalobou k Evropskému soudnímu dvoru. Než by však soudci rozhodli, jedovaté kukuřičné výrobky by již dávno byly na společném trhu EU a z větší části by byly zkonzumovány.

Proto jdu hlasovat pro námitku a pro návrh na zastavení platnosti obou prováděcích aktů Komise.

sdíletj na

11 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaroslavem
3. 10. 2023 20:22

Okamžitě tím začít krmit děti pětidemolice a zpřízněných ras,jako Ukrajinci a západní anglosaská entita. A uvidíme,jak to vlastně bude?

Putinovec
3. 10. 2023 21:29

Sledujete ten postup za každou cenu ? Přestože to neodpovídá předepsané zákonné praxi , je to tlačeno silou . Z toho je patrné , že ta tlačenka bude ze stejného hnízda , jako covid teror . Likvidovat lidi jakýmkoliv způsobem , podle agendy , kterou veřejně ozvučuje služebný komik Šváb .
Jedna z možností je šprajcnout se na úrovni státu . Politici musí mít objektivní důvod ke strachu , pokud budou tuto protilidskou agendu poslušně vykonávat .

Pavel z Moravy
4. 10. 2023 09:11
Odpovědět  Putinovec

Putinovče, vždyť všichni víme, že s tímto materiálem co tady žije je hotovo.

Frank
4. 10. 2023 08:11

Když se to nepodaří očkováním, tak to půjde jedy z USA.

Pavel z Moravy
4. 10. 2023 09:09

Kdybychom mezi grázly z EU nebyli, tak bychom měli svoje vlastní přísné normy a nemuseli bychom nad vším fňukat. Chcete EU, tak žerte co vám dají. To žerte tam mám úmyslně, protože k jídlu tady v tom bordelu není téměř nic. Námitky a podobné pí..viny, jděte s tím už někam. Koho normálního zajímá nějaká zdegenerovaná a profláklá banda z EU. Mně tedy ne.

Pijack
4. 10. 2023 09:10

Genetické změny jsou nevyhnutelné. Lidé to chtějí, hlavně voliči ODS. Těm bych to dával na příděl 🙂

janle57
4. 10. 2023 09:59

Šváby,štěnice,cvrčky a další havět místo mouky do jídla si už soudruzi v Bruselu prosadili,
teď ještě jedovatá kukuřice,aby si zdejší měli ještě na něčem podobném pochutnat,,hlavně,že
si lidé na Václaváku zanadávají,a to už 4x po sobě a tím to tady vše končí,nového Žižky
a časů,kdy byli Češi ještě hrdým nepokořeným národem se tady už asi nikdy nedočkáme.

Frank1
4. 10. 2023 10:24

GMO je pro cloveka jed. Zadne testy na skodlivost anebo jenom koupene studie o GMO nezavadnosti. Neubranime se, protoze vyrobci podplaceji politiky a trend je genocida obyvatelstva.
Nikdo nevi z jake mouky je chleb, pecivo. Je tam taky US mouka? Vite ze americti farmari tesne pred sklizni obilovin pole postrikaji Round up em kvuli snadnejsi sklizni a vypadkum kvuli plisnim? Ten sajrajt ale je pak i v zrnu a v mouce. Dobrou chut! Rozbiti zapadu musi byt nas cil. Na to nemame silu ani penize, ani soudrznost ani vuli, natoz poznani co je nutne delat!

katango
4. 10. 2023 11:46
Odpovědět  Frank1

Nejen to. Hubí to včely a jiný užitečný hmyz. A bez včel lidstvo zahyne hlady a nebude to trvat zase až tak dlouho. Jistě, některé rostliny jsou opylovány větrem, jiné netopýry a některé dokonce krysami, ale těch se teda nenajíme. Ani rostlin a ani krys.

zuza
4. 10. 2023 15:49
Odpovědět  Frank1

veď to, niekde na obale nenájdete informáciu, že odkiaľ pochádza zrna, z ktorého sa múka mlela. My máme v rodine celiatikov, takže používame dosť veľa kukuričnej, ryžovej a pohánkovej múky. Snažím sa kupovať v biokvalite, ale dosť silne pochybujem, či sa tej nálepke “bio” dá veriť. Pohánkovú múku som začala eliminovať, pretože sa dováža z Ukrajiny. Kukuričnú múku kupujem v Maďarsku. Ryžovú múku si vyrábam sama, ale je to drina. Hlavne preto, že ryžu treba namáčať a premývať, aby sa vyplavili aspoň časť chemikálií z postrekov a to priemyselné mlyny nerobia.
Čo sa týka toho postreku roundupom, to sa nedeje len v Amerike, ale už všade. Dokonca to Vidlák, čo je inak rozumný chlap, obhajoval. Lebo je zrno potom suché a nehrozí, že sa v sile zaparí a vznieti.

Vladimír
4. 10. 2023 11:58

To bude jak s těmi vakcínami – zase se začnou lidi divit, proč je víc rakoviny a pod. No proč asi…