blogpolitika

Erdogan apeluje na Západ kvůli dohodě o dodávkách obilí v Černém moři

Erdogan apeluje na Západ kvůli dohodě o dodávkách obilí v Černém moři
Turecký vůdce tvrdí, že Moskva dohodu prodlouží, pokud budou splněny její požadavky  
Erdogan apeluje na Západ kvůli dohodě o obilí v oblasti Černého moře

Západ by měl začít plnit očekávání Ruska od černomořské dohody o obilí, aby tato “životně důležitá iniciativa” mohla pokračovat, prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Platnost dohody vypršela v pondělí poté, co ji Moskva odmítla prodloužit s odkazem na to, že USA a EU nedodržely svou část dohody a nepovolily vývoz ruských potravin a hnojiv.

Přelomová dohoda byla podepsána v červenci 2022 za zprostředkování OSN a Türkije a vytvořila koridor pro bezpečný průjezd plavidel s ukrajinským obilím přes Černé moře.

“Rusko má [od dohody o obilí] určitá očekávání. Pokud budou splněna, Rusko je pro aktivní provoz tohoto obilného koridoru,” řekl Erdogan v pátek novinářům.

“Jsme si vědomi toho, že [ruský] prezident [Vladimir] Putin má také určitá očekávání od západních zemí, a je zásadní, aby tyto země v tomto ohledu jednaly,” zdůraznil Erdogan, jehož citoval list Daily Sabah. 


Turecký vůdce varoval, že “vypovězení dohody o dodávkách obilí do Černého moře bude mít řadu důsledků, od zvýšení světových cen potravin až po jejich nedostatek v některých regionech a potenciálně povede k novým vlnám migrace”. 

Vyjádřil přesvědčení, že “důkladným projednáním” této otázky s Putinem “můžeme zajistit pokračování tohoto humanitárního úsilí”.

Erdogan označil dohodu o obilovinách za “konsensus…, který slouží lidstvu ve válečném prostředí”, a dodal, že je ochoten využít “všechny nástroje diplomacie”, aby zajistil její pokračování.

Turecký prezident uvedl, že očekává, že “brzy” uskuteční telefonický rozhovor s Putinem, aby s ním projednal otázky včetně budoucnosti dohody o dodávkách obilí. Zopakoval také své tvrzení, že ruský vůdce navštíví Türkiye v srpnu, ačkoli Kreml zatím plánovanou cestu nepotvrdil.

Putin ve čtvrtek uvedl, že Moskva by mohla zvážit obnovení černomořské dohody o dodávkách obilí, ale pouze v případě, že budou “bez výjimky” splněny všechny dohodnuté podmínky ruské účasti.
https://rb.gy/lafl0

sdílet na

31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank1 v dohode
21. 7. 2023 21:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Erdogan trati na ukonceni dohody. Proto ty kecy.
Rusko dohodu dodrzovalo, ale zapad nesplnil ani jednu podminku Ruska v dohode. A tak musi zapad nejdrive udelat domaci ukol, jinak je smytec.
To pochopitelne zapad lidem nerekne a svaluje vinu zase na Rusko.

Me Two
21. 7. 2023 21:59
Ohodnotit příspěvek :
     

nějak v poslední době nedokážu najít nějakou smlouvu, dohodu, slib, cokoliv, co by koza vůči komukoliv byla dodržela.
to jsme vážně *tak* nelidský svině?

ijn
22. 7. 2023 08:52
Odpovědět  Me Two

ČEchy nikdy nejsou KOZA,… a “svině” jsou v Londýně City se svalovci ve WDC

Keller
22. 7. 2023 09:02
Odpovědět  ijn

Je mi líto, už k té KoZe patříme – jsme v EU a NATO.

Jura
22. 7. 2023 20:59
Odpovědět  Me Two

pokud už se cítíš jako KoZa tak ti blahopřeji , já jsem,, panna”.

21. 7. 2023 22:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Jojo, hezky se to čte. Akorát mi vrtá hlavou, kde by se to obilí mělo dle Osmana nakládat, když federace už čtvrtý den likviduje natobanderům nákladní přístavy:

“Zničení dohody o obilí: nový úder zasadily rakety Kalibr na Oděskou oblastMetodická práce ozbrojených sil RF nadále nezbytně dokončuje dohodu o obilí: v noci na 21. července byl na obilné terminály v Oděské oblasti zahájen nový raketový úder Kalibr.”
https://rusvesna.su/news/1689922716

Čímž Federace mimochodem elegantně s Osmanem, skřetem, děvkou zvanou OSN, a jejich představami o dopravě obilí v natovodách vyje-bala.
(Ač-li, pravda, stále ještě si nejsem jistý, zda to byl od Osmana podraz domluvený s KoZou, nebo s VVP, nebo tradiční saracénský podraz. Ale ono to časem vyplave. Stačí sledovat cvrkot.)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank1
22. 7. 2023 13:51

Ta likvidace pristavu je lepsi jak likvidace lodi, jedoucich pro zrno. To Ukrajinci jako provokaci meli v planu. Zadna pojistovna uz proto nepojisti lode, ucastnene na zrnovem exportu z Ukrajiny.

23. 7. 2023 00:24
Odpovědět  Frank1

Přesně tak.

22. 7. 2023 01:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Nebylo by však moudré KoZu, která se činí seč může, podceňovat.
Tu prostřednictvím emisarky CIA Nabiulliny v centrální bance:
Ruská centrální banka zvýšila klíčovou sazbu na 8,5 procenta
21. července 2023, 23:00
Centrální banka vysvětlila zvýšení klíčové sazby tím, že tempo růstu přesáhlo cíl – 4 % ročně. … Centrální banka nevyloučila následné zvýšení klíčové sazby. Přitom podle prognóz Bank of Russia se bude roční inflace pohybovat v rozmezí 5-6,5 % a v příštím roce se vrátí k cílovým 4 %.
https://deita.ru/article/538905

Tu přes osvědčený manuál nepokojů:
V Moskvě se konal nepovolený pochod muslimů – poslanec Komunistické strany Ruské federace kritizuje strážce zákona.V centru Moskvy se dnes uskutečnil nepovolený průvod muslimů. Stovky mužů pochodovaly z mešity na ulici Bolšaja Tatarskaja ke stanici metra Treťjakovskaja a skandovaly „Alláhu Akbar“.
https://1url.cz/rueGG
Tu zase vskrytu, jako v případě Recepta Osmana. Ale on to není jenom Osman. Činí se i v BRICSu. Tak například Mandelovi sirotci. Napřed svalnaté řeči kterak se šprajcnou a kterak z ICC vystoupí, pak kroucení všeliké a žebrání, aby to bwana Šmuel Gosudarovi milostivě dovolil, 

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
22. 7. 2023 01:23

a nakonec “Jak si m ´lostpán ráčí přát” a že Gosudar na summit nééé, páč by ho nebohé siroty museli zatknout. Pak se není co divit takovéto reakci:

BRICS se může ukázat stejně falešný, jako „přítel Erdogan“.
Sdružení BRICS lze jen stěží považovat za společenství spolehlivých spojenců Ruska, protože země v něm zahrnuté nejsou připraveny zaujmout jednotnou pozici na mezinárodním poli. … „Podle mého názoru je to (neúčast Gosudara na summitu) bezpochyby ponížení. Zda potřebujeme BRICS závisí na tom, co si pod pojmem BRICS představujeme. Jen součet zemí, které existují a jsou ochotny s námi čas od času spolupracovat? Ne, to nepotřebujeme. … Problém je v tom, že příběh ICC není příběhem pokusu o zatčení Putina. Je otázkou, jak důležité jsou v moderním světě naše dohody se třetími zeměmi, jak moc můžeme věřit slibům, dohodám a dalším dokumentům. Kolik dohod jsme měli s Tureckem… … Co je BRICS? Je to součet zemí, nebo společný postoj? Nepotřebujeme součet zemí…“
https://1url.cz/jueG4 

A to není pouze JAR. Proč asi tak strejda Šmuel do Brazílie dosadil vylulaného Lulu, co myslíte? Dle mého je Lulu “spící trojský kůň”. A není sám. (Jen osobní názor.)

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
22. 7. 2023 01:28

Pro dokreslení souvislostí:
22. července 2023, 00:00 (Data si nevšímejte, ve Vladivistoku je už zítra)

“Provedení částečné mobilizace v Rusku je možné, pokud ruský průmysl dokáže zajistit rozšíření seskupení vojsk v zóně NVO. Zatím nic takového neexistuje, takže částečná mobilizace se neplánuje… … Dnes je náš průmysl schopen zajistit (pouze to !!! – MzzČ) seskupení, které se nachází v NVO.
https://deita.ru/article/538907

Čiže – Emisarka CIA Nabiullina zvýšila úrokovou sazbu, pročež se zadírá ekonomika, pročež, pokud bude někde – kdekoli – otevřena druhá fronta, bude mít Rusko setsakra starosti. Které setsakra starosti mohou skončit, bude-li ohrožena existence Ruska, hádejte jak. Máte jeden pokus. … … Jo. Přesně tak.
Ale už se nad Elvírou stahují mraky (konečně !!!):

Rusko, 21. července 2023 (AM) – Prezident Ruského svazu průmyslníků a podnikatelů AN Šochin vystoupil s velmi vážnými obviněními vůči hlavě ruské Centrální banky Nabiulinové. Šochin fakticky obvinil CB a MF z nekompetentnosti (měkkou variantu) a mnohem tvrdší variantu – z porušení Ústavy RF (politika CB vykazuje znaky protiústavnosti).

22. 7. 2023 01:29

V rámci přípravy rozhovoru byla vypracována zpráva, která obsahuje rozbor konkrétních jednání jednotlivých šéfů vykazujících znaky porušení práva:

1. Prudké změny směnného kurzu na krátkou dobu o 20-80% v období 2014-2023, Manipulace s trhem, zneužití úředních pravomocí, Překročení úředních pravomocí, odmítnutí poskytnout informace Federálnímu shromáždění Ruské federace nebo Účetní komoře Ruské federace, Účetní komoře Ruské federace, s uložením trestu odnětí svobody na několik let.
https://1url.cz/Cuelo

Aj ohledně migrantů se už luxuje:

VZPOURA MIGRANTŮ V RUSKU. JAKOU ROLI V TÉTO NOVÉ „ARMÁDĚ“ SEHRÁL POSLANEC?
Poslanec s komplici přivezl do Ruska celou „armádu“ migrantů. A tyto údaje jsou pouze pro jeden region. Co se děje a jak se s tím vypořádat – při vyšetřování Cargradu.
V Petrohradu nabírá na obrátkách vyšetřování vysoce sledovaného trestního případu legalizace velkého počtu migrantů za účasti poslance jednoho z městských zastupitelstev severního hlavního města a zaměstnanců migrační služby. Hovoříme o nelegální registraci celé „armády“ cizinců.
https://1url.cz/Buelt

A vom to fšecko je.
KoZo bacha na rohy! Méďa ti je chce narvat do pr-dele!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
22. 7. 2023 09:09

Já Milane mám dlouho pocit, že některé ty státy v uskupení BRICS nehrají poctivou hru, přesně jak to říkáš ty. Obavy bych měl nejen z Brazílie, JAR, ale také z Indie. Tyto země mají ještě daleko k tomu, aby se mohly chovat absolutně nezávisle a v tomto uskupení zastávat pozice, které od nich asi Rusko očekávalo. A o tom to je. Slabost kupříkladu Ramaphosy v JAR je zřejmá. Nechce si pohněvat západní země. Proč tedy jste v takovém uskupení, bych se ptal, aby jste čas od času mohli využít některý z jeho benefitů? Jak je možné, že nedokážete zajistit na sněmu bezpečnost ruského presidenta? Potom Brazílie, Lula a jeho očkovací mánie a jak teď zprávy uvádějí, má chuť likvidovat brazilské zemědělství, pokud je to pravda. A Indie, která nakupuje jak zběsilá kvanta ruské ropy a kšeftuje s ní tady v Evropě. Je jasné, že Rusové jim nemohou nařídit, komu ji mají prodávat nebo ne, ale už jen z principu by měli držet s Ruskem basu a těmto grázlům zde nic nedodávat. Jsou to takoví zvláštní partneři. Je to jako v osobním životě, když ti pár kamarádů slíbí, že s tebou do něčeho půjdou a až jde do tuhého, zůstaneš sám. A Nabiulina a ruští oligarchové je kapitola sama pro sebe.

Pavel z Moravy
22. 7. 2023 09:19
Odpovědět  Pavel z Moravy

To už ale všechno musí vyřešit Putin a jeho nejbližší a nejvěrnější. Nejvěrnější jsou asi Lavrov, Zacharovová, Naryškin a Volodinov. Tak se mi to alespoň jeví. Putin má ještě neuvěřitelný kus práce před sebou, jestli to zvládne bude možná časem lépe i zde. Pokud ne, tak toto vězení národů, ve kterém alespoň někteří musíme proti své vůli žít zdejší lid totálně ovládne. Nás staré a myslící asi ne, my máme již spoustu zkušeností za sebou a málo před sebou, ale celý ten zbytek vytuněných mladších generací si svoje martýrium prožije dokonale, protože nemyslí a vůbec nechápou co se děje. Takže na jejich konto říkám, spěte dál děti.

J.Sladin
22. 7. 2023 10:10
Odpovědět  Pavel z Moravy

A až se probudíte, tak nadávejte sami sobě. My staří voli, jsme vás varovali.

22. 7. 2023 13:07
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jenže pokud deamerikanizace a dedolarizace, tak byl nutný i manuál k tomuto. Proto byl dle mého BRICS založen.
Osobně ho, tak jak je, považuji za nyní nutnou, leč přechodnou etapu vývoje společnosti.

Pavel z Moravy
22. 7. 2023 17:42

Máš velmi dobré úvahy, o tom žádná. Myslím tu úvahu o založení BRICSU. Ale my potřebujeme nyní obzvláště zlepšit mezilidské vztahy, jinak se společnost nepohne z místa a tento současný systém není schopen tuto nápravu provést, neboť jeho úkolem je právě naopak společnost rozeštvat. Nevím, kde je hranice degenerace lidského jedince, ale jsme již velmi blízko jejímu naplnění. Vzpomeňme na ta nádherná literární, filmová a hudební díla, která v minulosti vznikla. Co vzniká dnes v této pokřivené společnosti, duševně absolutně vyprázdněné. I ten původní kapitalismus a samozřejmě socialismus nesl znaky lidského chování. Co z toho dnes zbylo? A to je ten problém, absolutní morální rozklad, který nikdo nechce dát dohromady a nebo ani nemůže, protože stav společnosti zní – totální morální devastace, ze které je jediné řešení, úplný pád na dno a poté stavba nové společnosti.

22. 7. 2023 21:56
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavliku, už je pozdě. Mezilidské vztahy se už dle mého “pokojnou cestou míru” zlepšit nedají.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Petr C
24. 7. 2023 15:18

Snad nám může být útěchou, že když ten sešup do propasti byl vcelku rychlý, tak snad i ta náprava bude jednak vůbec možná a jednak snad i celkem rychle.

Standa
24. 7. 2023 15:39
Odpovědět  Pavel z Moravy

Dobrá! Tak navrhni , jak zlepšit,,mezilidské vztahy”! Ale reálně ne fikce!

Autor
22. 7. 2023 09:36
Odpovědět  Pavel z Moravy

No, na muslimy bych být Gosudarem zaměřil pozornost Kadyrova, myslím se zbraněmi. Na druhou stranu pořád se zapomíná na to, že Rusko je dnes kapitalistické. A to sebou nese jisté zákonitosti.
Všechny centrální banky po světě jsou bohužel v přímé závislosti a řízeny stále ze Západu, což patří k těm pravidlům, “psaných nepsaných” USA. K tomu je nezbytné, pokud se státy skutečně budou chtít chovat suverénně a samostatně, čili se zbavit neokolonialismu, prostě se od tohoto světopvého systému odstřihnout. Stejně jako je zapotřebí ekonomiku chápat zcela jinak, protože to dnešní “pochopení” je založeno na de facto finančním kolonialismu a finanční pyramidě. Jednou z klíčových součástí té pyramidy jsou státní obligace a to především americké. Jakmile se “jen některé” země rozhodli je nekupovat, pyramida se hroutí. Dosud se USA drží, protože nenastala ještě doba jejich splatnosti!
Rusko se nyní pokusí vyjít z WHO, světové zdravotnické organizace, tím padne zase jedna opora liberálů, kteří budou řvát o obrovských rizicích.
Jak se říká na vše musí dozrát čas.
Pokr.

Autor
22. 7. 2023 10:05
Odpovědět  Peter 008

Tlak na izolaci Ruska ze strany Američanů je obrovský a záleží na tom, co kdo doopravdy chce a co je ochoten obětovat. Na druhou stranu přijede do Ruska v tom samém srpnu 49 afrických států a mezi nimi i ten “zbabělec” z JAR. Nechci jej omlouvat, Putin bezesporu ví jak to je, ale v JAR je docela silná opozice, která by mohla uspořádat třeba i “Kapský Majdan”. A Indie má celou řadu lidí, kteří absolovali školy na Západě, mají tam určité vazby a v hlavě ten Západ.
I proto se ukazuje, jaká politická síla byla, když v zemích soc. tábora studovali Afričané a další. To je dnes ten silný vliv Ruska v Africe.
Není možné se všeho zbavit okamžitě. Ale pokud Rusko udrží svůj kurs, dokáže svou nejen vojenskou, ale i politickou sílu, pak se taková jednání jako v případě JAR přestanou objevovat.
To vše je možné proto, že USA mají stále reputaci z minulosti, která zase není tak vzdálená a navíc si vymysleli neoliberalismus, který egoismus tak typický pro kapitalismus, rozvíjí do “nečekaných” výšin a “variací”, kdy lze tupohlavému stádu navěšet jakékoli bulíky na nos.
comment image?w=620

Gales
22. 7. 2023 11:41
Odpovědět  Pavel z Moravy

Jsou ještě těsně svázané dolarem a není jednoduché ho opustit.

zuza
22. 7. 2023 13:15

tuším pred pár rokmi sa dostavil Putin na summit G20 ľoďou ruského námorníctva. Mohol aj teraz použit tú loď, najlepšie v doprovode niektorej z tých “stratených” ponoriek a žiadne zatýkanie by sa nekonalo. Lebo teraz tie kurvy z Londonistanu sú na koni.

22. 7. 2023 22:09
Odpovědět  zuza

Nejlíp na Belgorodu i s Poseidony, ponorce “soudného dne”.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Evžen
23. 7. 2023 04:32

Pokud se svět nezbaví dolarů jako rezervní měny bude ve světě stále bordel…!

22. 7. 2023 07:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Hahaha Tureckému psu se nedá věřit ani dobrý den…

Frank
22. 7. 2023 08:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Recept je steně podřadný šmejd jako zelenina a celý ten slavný prohnilý západ..

tupý hulvát
22. 7. 2023 08:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak mohlo 2,6% z ukrajinského obilí,které se dostalo k nejchudším,ovlivnit počty migrantů?

Gales
22. 7. 2023 19:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Putin má pašu v hrsti.Stačí vyzbrojit Kurdy a pak se budou dít v pašostánu věci.

Jura
22. 7. 2023 21:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Ve všech zemích světa se dají vládnoucí elity koupit , ne že ne , jejich země i obyvatelé jdou bokem , když jde o částky o kterých se jim ve snu jen snilo.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$