Elektřina pro Čechy dvacetkrát dražší. „Sprosté.“ Expert už nemá slov.

Ze sítí

Odborník na energetiku Hynek Beran v rozhovoru pro Rádio Universum popisuje vývoj v české energetice jako hrozivý. Vysoké ceny energií považuje za sprosté, lidé by si to podle jeho slov neměli nechat dále líbit.

Expert v oblasti energetiky odsuzuje českou vládu za to, že preferuje momentální benefity krátkodobé energetické oligarchie nad dlouhodobými národohospodářskými zájmy státu. „Předpokládám, že budoucí generace nebo někdo takový je třeba za to odsoudí, ale nejde o to, aby je někdo soudil, ale jde o to, aby nám tady ještě něco zbylo. Když by se tohle vyřešilo, tak si představme třeba stabilní situaci, že obojího je v Evropě dost, z různých zdrojů. Té elektřiny, toho zemního plynu, a že jedna kilowattová hodina stojí zhruba tři koruny,“ uvádí Beran.

V odpovědi na otázku, jaká nás čeká zima, je opatrný: „Nechci posluchače strašit ani nechci říkat nesmysly, které nebudou. Doufám, že teplo tady nějaké bude. Když před týdnem dvěma hovořili s ředitelem odboru plynárenství na Ministerstvu průmyslu, tak zásobníky jsou opravdu asi z 90 % naplněny. Tam je spíš otázka, komu ten plyn vlastně patří a jak by se s ním naložilo v době krize,“ dodává.

Je podle něj potřeba hlídat vládu: „Když by vláda šla do takových poloh, že ten plyn se bude vyprodávat ven nebo že se bude vyprodávat ven na elektřinu, tak je opravdu potřeba, abychom si ho v zájmu vlastního přežití tady ponechali. Myslím si, že vláda by v tom měla být pod veřejnou kontrolou. I třeba takovýchto médií, jako je toto.

Takže plyn, dobrý. Elektřina, tam jsme technicky za vodou, pakliže jsme národem, který si nechává vyrábět elektřinu za 25 halířů, jedna jaderná elektrárna vyrobí tolik, co spotřebují všechny naše domácnosti, a máme dvě, v podstatě ta kapacita té druhé jde na export nebo průmysl podle toho, jak to počítáme, a necháváme si to prodávat za pět korun, dvacetkrát dráž, tak já už nevím, co mám říkat nebo co máme jako odborníci říkat,“ pozastavuje se Beran.

V kontextu toho apeluje odborník na české občany: „Lidé, nenechte si tohle líbit, je to moc. Je to opravdu moc – dvacetkrát dráž, desetkrát dráž, za tři koruny ta elektřina by oligarchii stačila. Dvacetkrát dráž je moc. To už je opravdu sprosté. Je to nepřiměřené a je to neslušné vůči tomu národu,“ zdůrazňuje.

„Když se podíváte, za kolik to třeba energetické společnosti nabízejí na tom operátorovi, tak jsou to tyhle peníze, žádných pět korun. To jsou neuvěřitelné arbitrážní zisky, tolerované regulační autoritou, vládou potvrzované,“ pokračuje Beran. „Já nevím, jak to mám komentovat.“

„Je asi důležité, aby to lidem došlo, až dostanou fakturu, že je to takhle. Jestli ji chtějí platit, nebo ne. Myslím, že spousta chudších rodin si to začne uvědomovat jako první, a já si nepřeji, aby tito lidé byli na ulici, já si ani nepřeji mít takovou vládu, která to takto brutálně zdražuje,“ říká.

K demonstracím, kde lidé vyjadřují nespokojenost s energetickou politikou české vlády, uvádí: „Je určitě cílem organizovat energetickou gramotnost, aby si toto občané u té vlády, především technická inteligence, vynutili nějakým mírným způsobem, podobně jako sametovou revoluci. Už je na to čas, takto hospodařit ve strategickém oboru a se strategickou surovinou se nedá,“ míní Hynek Beran.

https://www.parlamentnilisty.cz


Hynek Beran 1. díl: Energolichváři s požehnáním vlády ožebračují občany

Hynek Beran 2. díl: Předražit elektřinu dvacetkrát, to už je moc. Lidé by si to neměli nechat líbit

„I uhelná elektřina má takzvanou závěrnou, aneb závětrnou cenu – což říkal pan ministr, který tomu nerozumí – tak má mezi 2,50 a třemi korunami, tu tržní. Když se podíváte, za kolik to třeba energetické společnosti mají, tak jsou to tyhle peníze, žádných pět korun. To jsou neuvěřitelné arbitrážní zisky, tolerované regulační autoritou, vládou potvrzované,“ vysvětluje odborník na energetiku Hynek Beran v pokračování rozhovoru pro pořad Právě teď.

sdíletj na

4.5 13 hlasy
Ohodnotit příspěvek
34 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel K
17. 11. 2022 10:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Ani toto s národem idiotů nepohne a nedonutí je jít do ulic. Pustil jsem si na chvilku TV bo mi babča demokraticky okuovala PC. Tak to tím ovládáním projíždí všude jedna kavina vedle druhé a najednou bum. Prima CNN Pekarka na Národní třídě plácá další nesmysli a okolo usmívající a do blba čumící ovce se svíčama. Hele Pekarová smích na pysku a nikdo, NIKDO není schopen jí na férovku poděkovat, jak se stará o naše blaho. ASI jsou tedy spokojeji se svojí životní situací. Co na to říci, já bych se alespoň styděl tam mezi ty tupouny přijít. Bééééééé.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladik
17. 11. 2022 11:34
Odpovědět  Pavel K

Pravda, pravda. Národ se plazí na kolenou před nenažranými parazity a ještě je devótně opěvuje. Zabili jsme budoucnost.

Gales
17. 11. 2022 19:31
Odpovědět  Ladik

Seznamte se s novým světovým systémem řízení: Zainteresovaný kapitalismus

To byla ukázka v praxi toho, co Schwab nazývá zainteresovaným kapitalismem, kdy korporace mají zájem, tedy interes na tom, aby obyvatelstvo používalo jejich vakcíny, výrobky, produkty, služby atd. A ten interes je a bude prosazován formou společné vlády civilního kabinetu a stínové a nikým nevolené spolu-vlády složené z korporací a bank. Naprosto klíčový projev patří do knihovničky konceptuálních materiálů, které je potřeba nastudovat a pamatovat.

comment image
Schwab: “Pandemie představuje vzácnou, ale úzkou příležitost k zamyšlení, novému pojetí a přenastavení našeho světa.”

Jeden z hlavních emisarů Komise 300 tak na schůzce G20 oznámil novou podobu multipolární globalizace, kterou budou řídit loutkové a zkorumpované civilní kabinety těch největších zmetků, jaké tato planeta zplodila, a nadnárodní a mamutí korporace zastřešené kapitálem a bankami Domu Sion je zpoza opony a ze stínu budou ovládat, úkolovat, řídit a, jak jsme viděli i v kauze skandálu krachu burzy FTX, hlavně financovat! Tomu říká Klaus Schwab éra zainteresovaného kapitalismu-

Rapa
17. 11. 2022 15:15
Odpovědět  Pavel K

Ovce,dnes biomasa zoombí a biorobotů jsou dnes velmi snadno ovladatelné skrze informační prostor.Málokdo si uvědomuje,že jde o ,,Energoinformační prostor”,který působí od samotného počátku klamů,slibů.Slibů a lhaní. Prostor a informace jsou vždy první. Zlo,které energoinformační prostor ovládá.Do tohoto prostoru je nutné neustále vkládat dobré myšlenky,působící opačně,narušujíc tak Systém. Narušovat a vytěsňovat zlo z prostoru mágů,tajných spolků,zednářů až po oligarchy. Energoinformační prostor se chová stejně,jako živá síla. Jestliže všichni lidé tzv.západu uvěří,že nepřítel je Rusko a za všechno může Rusko a tahle myšlenka zcela zaplní všudepřítomný,nehmatatelný,neviditelný,ale mocný Prostor,do kterého navíc vloží nutnost západu o jaderném ůderu, klidně to nakonec udělají. Miluj pravdu,uč se pravdě,mluv pravdu.Už mistr J.Hus a Komenský věděli,jak zlo funguje.Je ho potřeba likvidovat už na první prioritě,žít v pravdě.

Milan ze Zahrady Čech
17. 11. 2022 16:06
Odpovědět  Rapa

Schvalovací zkouška.

Milan ze Zahrady Čech
17. 11. 2022 16:00
Odpovědět  Pavel K

Právě proto tvrdě demonstruju.
Nalevo mám jeden PC, napravo druhý, nalevo na TV Bureš řeční Vrábel, napravo na hovínkách také přímý přenos, tam jsem zahlédl generála Pavla a kmitl tam Pepa Dvořák, do toho klikám na zvuk tu na jeden PC, tu na druhý, do toho si vnučky vymýšlí kraviny že se nudí – jak říkám, tvrdě demonstruju. Končím, začínají projevy.

Milan ze Zahrady Čech
17. 11. 2022 16:03
Odpovědět  Pavel K

Jéééé, já tě chtěl pobavit a ono to čeká na schválení! Ježíšmarjá, to bych na mou duchu chtěl vědět CO tam čeká na schválení.

Spam Bety
17. 11. 2022 16:32
Odpovědět  Pavel K

Neříkejte národ idiotů. Celá tisíciletí byli lidé v pozici když ne přímo otroků ( v Anglii zrušeno otroctví v roce 1833, v USA v roce 1865), tak v pozici nevolníků přímých či nepřímých. Bylo jim vtloukáno do hlavy, že tak to má být, Bůh (takový či makový) tomu chce, že vládnoucí třída má právo na všechno,
včetně obdivu k její moci i bohatství. Dovolili lidem jen tolik vzdělání, kolik bylo třeba k jejich kvalitní
obsluze. Jestli si myslíte, že to s demokracií skončilo, tak si uvědomte, že se jen přejmenovala ta
nejvyšší kasta na “úspěšné”. Má bohatství, moc a beztrestnost. Stále platí, že co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi. A většina národa je v dluhové pasti jak v soukromé , tak i státní.
Ať si myslíte o socialismu co chcete, faktem je, že ten jediný tou mocí otřásl, proto je tolik nenáviděn a proto se ho tolik snaží lidem znechutit.
Lidé si prostě jen zas nakročili na stejné hrábě pod rouškou falešných slibů a nechtějí si to přiznat.
Na to, aby přemýšleli nemají lidé žijící od výplaty k výplatě čas ani sílu a to obluzení těmi úspěšnými
stále funguje. A média , o těch škoda mluvit.
Ale co jednou dokázali, mohou dokázat zas.

Autor
17. 11. 2022 17:15
Odpovědět  Spam Bety

Ano. Pokud říkají, že byl socialismus prosazován ze západu, pak je nutné také říci, proč jej pak nevyužívali a neuvedli u sebe? Protože několik lidí dokázalo nemožné. Budovali stát(y) pro lidi a ne světovou revoluci. To že jako to prohrálo, je zásluhou zrádců a ne systému. Žádný systém se nikdy nebude bezezbytku líbit všem. Jde o cíle a realitu a ne reklamu a pohádky.

Autor
17. 11. 2022 10:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Připadám si pomalu jako troll :). Tak rychle jsem se tu objevil 🙂
Ale vážně. Mnoho lidí prostě věří tomu, že to nějak přežije, ale není to pravda. Teď budou i třeba topit dřevem, ale příště to může být i zakázáno – podívejte jaké to bylo … (dnešní zimu) a dřevo může také hodně zdražit. Podvody, krádeže atd. vůbec nebudou řešit podstatu problému. Nejméně na pět let prý máme zajištěnou výrobu elektřiny, nevím, nejsem v tomhle odborník, ale dejme tomu, že “jen na dva”. Dokonce se nemusela ani zvyšovat cena o víc než deset procent.
My tím de facto platíme nakonec v celém tom řetězci akcií do kapes těch, co “za naše peníze” válčí na Ukrajině!
Voda, energie, půda by měly být vždy ve vlastnictví státu a nikdy v rukou cizinců.
Mimochodem, když šla Anglie hospodářsky nahoru, dělala přesně tohle, ač to byla “říznutá monarchie kapitalismem”, který se právě rodil. Například v Irsku zabírala všechnu půdu dost neurvale, jako by tam Irové nikdy nebyli, počínala si tam jako v kolonii, což je také pravda, a i když prodávala půdu soukromníkům, ti platili daně Anglii a vůbec ne v Irsku. To samé dělala v bleděmodrém i doma u sebe, a pak ještě ve všech svých koloniích.
No, psal jsem to dost dlouho, tak už možná někdo “najel” na stránky, abych si nepřipadal jako “lovec komentářů”. 🙂 🙂 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladik
17. 11. 2022 11:48
Odpovědět  Peter

Záleží na tom, kdo stát ovládá. Po hadráku se stát choval ke státnímu vlastnictví jako k uloupené kořisti, rozprodal, zprivatizoval a zničil, co se dalo rozkrást rozkradl ve prospěch hrstky gaunerů. Stát je nástroj k prosazování zájmů vládnoucí třídy. V buržoasní společnosti je na prodej úplně všechno. Půda, voda, energie, lesy a vůbec všechny přírodní zdroje by měly být nezcizitelným, nesměnitelným bohatstvím národa. Ale to předpokládá zcela jiný společenský systém.

Gene
17. 11. 2022 12:00
Odpovědět  Ladik

Jiny spolecensky system tadyy uz byl a jak dopadl? Chcete li neco zmenit, musi se prni zmenit mysleni lidi, pokud se tady nestane, nezmeni se vubec nic a muzete menit spolecenske systemy jak chcete.

ZMann
17. 11. 2022 12:23
Odpovědět  Ladik

Toto všechno bylo naplánováno, vyrabovat to tady, udělat tady z toho nesvéprávnou kolonii sloužící demokratickému západu.

Pavel
17. 11. 2022 13:04
Odpovědět  ZMann

Přesně tak.

Pavel
17. 11. 2022 12:54
Odpovědět  Ladik

Ladiku, mluvím tady o tom stále. Bez skutečné změny systému se k žádnému normálnímu stavu nedobereme. Parazitující buržoazie nic jiného než to co tu máme nedovolí. Demonstrace jsou potřebné, ale změna systému nutná, pokud s tím chceme skutečně něco dělat. Jinak je to vše pasé. Lidé už mají ale tak přeformátované myšlení k jedinému možnému systému a to kapitalismu, že nevěřím ve změnu.

Pavel z Moravy
17. 11. 2022 13:07
Odpovědět  Pavel

Omlouvám se Pavlovi, ty příspěvky jsou od Pavla z Moravy. Nějak mně to zablblo..

Gene
17. 11. 2022 11:55
Odpovědět  Peter

Peter, samozdrejme ze to nejak preziji. Jenom zas o neco prijdou. Ti majetnejsi o trochu vic majetku a ti co nebudou mit uz nic, tak pujdou zebrat k statu o podporu. A ten jim neco da. To vse je delano tak aby lide byli cim dal tim jic zavislejsi na systemu a prichazeli o to co si za cely zivot naskudlili. Kovid, valka na Ukrajine, to vse tuje proto aby to okradani a tim i propad zivotni urovne, bylo na co svalovat. O nase penize se vubec elite nejedna, to jenom tem niz postavenym, ale jedna se jim o fyzicky majetek a hlavne o nase duse.

Pavel
17. 11. 2022 13:01
Odpovědět  Gene

Jen si nemyslete, to podobné si mysleli i v Argentině. Jednoho rána se vzbudili, z bankomatů nic nevytáhli a nebylo vůbec nic. Leda tak sousedé si mohli vyměnit nějaké zboží mezi sebou. A to se prosím stalo poté, co jim to tam MMF takhle zařídilo. Takže neříkejme hop, dokud nepřeskočíme.

Gene
17. 11. 2022 13:29
Odpovědět  Pavel

Ale to pisi. Chteji nas udelat zavisle na systemu. Vzdyt ti lide v Argentine prezili otazka je jak. S tim musime pocitat, v dnesni dobe jen hazarder drzi velkou sumu v bance. Chteji i lidi ponizit, okrast a pak jako podat zachrannou ruku a udelat ze sebe dobraky. Vetsina lidi jim to nakonec sezere. Maji to dokanale pripravene.

Drak
17. 11. 2022 10:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Svobodný zednář, i když údajně vyloučený z řádu, bude vždycky svobodný zednář a nebude sloužit lidem.

Autor
17. 11. 2022 11:00
Odpovědět  Drak

Odtamtud se jen tak neodchází. Jen se mění status.

Milan ze Zahrady Čech
17. 11. 2022 11:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Já taky. Nemám slov. Jen sprosté nadávky. Tak budu raději držet hubu. Tedy ruce na stole.

Frankie
17. 11. 2022 11:28
Ohodnotit příspěvek :
     

Ovce musí začít rýt rypáky pořádně v zemi, aby pochopily, o co tady vlastně jde.

ZMann
17. 11. 2022 12:25
Odpovědět  Frankie

Přesně tak to je.

Pijack
17. 11. 2022 11:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Kde je ta regulační autorita? Platíme si z daní ERU a ta horda úředníků ani nezvedne zadek. K čemu je pak takový úřad? Má být regulátorem a vláda nemá do toho co strkat svůj čumák.

Autor
17. 11. 2022 13:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč jsou Schwabovy knihy děsivější než Mein Kampf?
Vytvářejí sociální systém, jehož normální fungování znamená změnu biologické podstaty člověka.
Andrej Fursov
Proč jsou Schwabovy knihy strašnější než “Mein Kampf”? “Mein Kampf” je o vytvoření určitého geopolitického světového řádu, který je velmi starý. Přechod k novopohanství, odmítnutí křesťanství…
Ti ho mimochodem také popírají, ale mají technické prostředky k tomu, co Hitler neměl. Obecně se všichni tito lidé nyní snaží pomstít Rusku za porážku Třetí říše, protože říše, kterou chtějí vytvořit, je přímým pokračováním Hitlerovy říše, ale prostředkem je ultraglobalistická revoluce a la trockismus.
Vytvářejí sociální systém, jehož normální fungování zahrnuje změnu biologické podstaty člověka. Engels kdysi nazval své dílo o civilizaci jako protikladu barbarství “Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu”. Tato společnost se snaží zničit všechny výdobytky civilizace obecně. Chtějí restartovat dějiny. Tedy veškerá historie, která existuje od neolitické revoluce, tedy 10-12 tisíc let.
Zdroj: https://dzen.ru/media/govoritfursov/pochemu-knigi-shvaba-strashnee-main-kampf-main-kampf–eto-o-sozdanii-nekogo-636c5eff66a41766abf46ba1

Co dodat? Říci jim hovada nemyslící je urážkou hovad. Ve své hlouposti chtějí si zachovat moc, ale nakonec o ni přijdou nevyhnutelně nejpozději do 4. pokolení. Úpadek všeho znamená prohloubení už tak velké degradace “elit”. Nebudou moci úpadek lidstva zastavit žádným prostředkem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
17. 11. 2022 13:24
Odpovědět  Peter

Dodatek: Nyní mají poslední šanci ze své strany, kdy to mohou zastavit a aspoň si uchovat moc. Neudělají-li to, budou se od druhé generace jejich “elit” mezi sebou nelítostně rvát o koryta, kterých bude stále méně a méně. Ale to už se nebude moci dát zastavit. Pak vrátí svět – možná po několikáté – na počátek, ale vládnout, ať už bude co bude, budou jiní. Oni ne.
To jsou zákony vývoje.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
skeptik
17. 11. 2022 13:22
Ohodnotit příspěvek :
     

V mobilu se mi zobrazila reklama ODS: Stále je za co bojovat.
Tak bojujme když nás k tomu vyzývají! Za vlast, svobodu slova, právní stát proti vlastizrádné vládě prosazující fašismus šířící se kolektivním Západem.

Rapa
17. 11. 2022 14:02
Odpovědět  skeptik

ODS je ta nejhorší zrůda i s její kalouskovou odnoží,jaká se tu od doby první republiky objevila.Osobně jsem dostal informace o ,,samet.revoluci 1989 už v roce 1977.Čtete dobře,už v r.1977,včetně toho,jak bude probíhat. Vše bylo dávno dopředu chystáno,tento židozednářský podvod.

Teuton
17. 11. 2022 14:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro ty hanebné fialové svině je na prvém místě Ukrajina, USA a Brusel, my jsme odstaveni na vedlejší kolej. Nesouhlasím s tím, zároveň ale dost chápu, že spousta lidí chce fialové svině oběsit na kandelábrech.

Jiří
17. 11. 2022 14:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Žijeme v odporným sadistickým režimu, kterej se nestydí po lidech somrovat, aby za něj sanovali sbírky na chudý a bezdomovce, který tenhle šílenej demorežim vytvořil a pokud jim půjde dílo nadále tak hezky od ruky, ještě milióny vytvoří. Ty nejuřvaněnejší politický demosráči žijou v luxusu. Aby jsme si rozuměli lidi. Jsou to vlastně jen takový první komunistický vlaštovky, kde je všechno pro všechny zadara. Vlastně takový novodomý pionýři, který nám ukazujou světlo na konci tunelu.

Milan ze Zahrady Čech
17. 11. 2022 17:43
Ohodnotit příspěvek :
     

No, tak to je hezký. Vrábel právě řekl, že po ukončení na Kavkách půjdou ještě na Národní třídu – kde je demoška provládních svetrníků. Jo, a Seznam informuje, že demoška na kavkách v 17:27 skončila.

17:27
Demonstrace u konceU České televize skončila demonstrace. Řečníci kritizovali obsah zpravodajství ČT. Podle nich není nestranné, protože v době pandemie covidu-19 příliš kladlo důraz na informace o očkování proti nemoci a v době války na Ukrajině dává málo prostoru ruským názorům.
zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-online-na-narodni-tride-uz-hori-svicky-ceka-se-na-andreje-babise-219341

Přičemž demoška trvá, čekají ještě tři či čtyři řečníci – viz zde:
https://www.youtube.com/watch?v=RLioUrjjvaw

Tak jsem zvědav, jak to na Národní dopadne.

Paulen
17. 11. 2022 20:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Sloboda slova je top prioritou na našom portáli https://cekni.to – našim cieľom je vytvoriť čo najrozmanitejšie záujmové komunity a umožniť v rámci nich aj medzi nimi slobodnú diskusiu bez cenzúry, ako alternatívu k Facebooku na Slovensku a v Čechách.

Navyše sme bez reklamy, podporujeme anonymitu (registrácia je možná bez emailu) a bežíme na open source.

PENNYS
18. 11. 2022 13:20
Ohodnotit příspěvek :
     

V té naší malé ” ČESKÉ VESNIČCE” nikdy se nic nezmění, nebude klid a ni pořádek.
Do té doby dokud budou ve sněmovně více stran nežli 3strany.
jak je známo (potvrzeno fyjalovou pětikolkou) čím více stran tím větší bordel!!! Musí se odejmout neprávem vlastněné média( víme o koho jde,   Moravci, komedianti a velice známé strany!!) Zrušit absolutně k ničemu nepotřebný “ser nát”,zrušit neziskovky bakali,sorose …..
a hlavně zakázat činnost protilidovým politickým stranám ,které v republice za těch 30 let nedokázali pro občany udělat nic dobrého!!!
Příležitost dostali ,své si už vybrali,(ods,top09,kdučsl,stan,)
natropili občanum nejvíce škod od 89. (víme o jaké strany se jedná) ten bordel co i dnes provádějí nemá ve světě obdoby!