blogpolitika

Dražší pivo, voda, teplo… „Že vyřešili krizi?! Nic nevyřešili!“ Ševčík pozval na VŠE známé experty.

„Pokles u vepřového i drůbežího. Likvidace sadů, soběstačnost v produkci zeleniny 25 procent.“ I to zaznělo na akci s názvem „Uplatňování hospodářské politiky v ČR v zemědělské oblasti v podmínkách energetické krize v období nastupující recese“. Promluvili na ní bývalí prezidenti Agrární komory Zdeněk Jandejsek a Jan Veleba, energetičtí experti Ivan Noveský a Vladimír Štěpán, bezpečnostní analytik Jan Schneider a herec Ivan Vyskočil. Moderoval Miroslav Ševčík, děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Nechyběla ani ochutnávka kvalitních českých potravin.

Tisková konference se konala na půdě Národohospodářské fakulty VŠE v Praze.

„Rozhodli jsme uspořádat tuto akci u příležitosti začátku spolupráce s určitými skupinami ekonomů, kteří by se měli snažit připravit hospodářsko-politická opatření pro nadcházející léta, která vůbec pro ČR nebudou jednoduchá. Ve spolupráci s experty z praxe bychom chtěli vypracovat studii, která by vedla k potravinové a energetické bezpečnosti. Chceme propojit akademickou půdu, na které děláme mnohdy výzkum teoretický, s tou konkrétní hospodářsko-politickou praxí,“ uvedl tiskovou konferenci docent Ševčík.

Klub 2019 – zemědělci i herci. Mezi hosty Klaus i Švihlíková

Hned na úvod představil bývalý prezident Agrární komory a bývalý senátor Jan Veleba Klub 2019, jehož členové jsou iniciátoři tiskové konference. „Jedná se o volnou platformu, kterou jsme založili v roce 2019. Členy jsou především experti v oblasti zemědělství, ale například také bezpečnostní analytik Jan Schneider nebo známý herec Ivan Vyskočil. Ten nám moderoval demonstraci na Hradčanech v době, kdy jsem byl ještě šéfem Agrární komory a senátorem,“ vysvětlil Jan Veleba. Dodal, že členové klubu se scházejí pravidelně každý měsíc v Trhovém Štěpánově, kde má sídlo své firmy Zdeněk Jandejsek.

„Už když jsme klub zakládali, jsem věděl, kam to bude v zemědělství směřovat,“ vysvětlil Veleba. Prozradil, že na setkání jezdí i zajímaví hosté. „Byl u nás například pan prezident Klaus, tady právě docent Ševčík, ekonomka Švihlíková a další,“ uvedl s tím, že akce pravidelně navštěvuje i další známá herečka Jaroslava Obermaierová.

„Naším cílem je, abychom probudili veřejnost a řekli jim bez velké politiky, kde se české zemědělství nachází, kam to směřuje a jak to může dopadnout,“ uvedl a dodal. „Pro tuto konkrétní akci jsem se rozhodl, když jsem na zatím poslední demonstraci na Václavském náměstí neslyšel jediné slovo o zemědělství, jediné slovo o potravinách. Nikoho z politiků to nezajímá,“ pokrčil rameny a upozornil.

„Jak uvedl předseda federace, sklady potravinových bank jsou před jarním kolem sbírky potravin téměř prázdné. Krize už zasahuje i střední třídu. Přitom předseda vlády se postaví v Kramářově vile před kameru a sebevědomě řekne – vyřešili jsme všechno, vyřešíme i ceny potravin. Nic nevyřeší!“ vzkázal rázně a pokračoval.

„Ministr zemědělství Nekula je pro mě nekompetentní ministr. Je to bankéř. A pokud pan premiér bude ty ceny potravin řešit přes ukrajinskou pšenici, která zaplavuje Evropu? V Polsku zdrhl ministr před rozzuřenými farmáři. Pak odstoupil. To ukrajinské obilí je na Slovensku, v Maďarsku, v Polsku… Nepochybně musí být i tady, ty hranice jsou volné. Tak pokud to takto chce řešit, tak to dopadne opravdu hrozně špatně. To obilí je kontaminované plísněmi. Nemohli ho vyvážet a nedělejme si iluze, jak tam fungují kontrolní orgány,“ podotkl.

Zdeněk Jandejsek: O kolik se zvedly ceny energií u nás a o kolik třeba v Německu? Propastný rozdíl

Jak to vypadá ohledně potravin nejen v České republice, se rozhodl obsáhleji rozebrat i další exprezident Agrární komory a také člen Klubu 2019 Zdeněk Jandejsek. Ten připomněl mimo jiné, jak velkým podnikům ublížil Fialovou vládou narychlo přepracovaný strategický plán pro zemědělství v následujících letech, podle kterého menší zemědělci dostanou větší dotace než dosud, a to na úkor větších producentů, kteří ale vyrábí rozhodující část potravin.

„Nechápu také současné mediální diskuze rádoby odborníků, kteří hledají viníky zdražování potravin a vysoké inflace mezi zemědělci,“ uvedl s tím, že například nedávné vystoupení paní Zlámalové a pana Slaného v televizi byl podle něj v podstatě „hon na čarodějnice“, nebo lépe řečeno „hon na zemědělce“, kteří mají podstatně horší podmínky než jejich kolegové na západě. A hned dodal konkrétní čísla:

Růst cen energií pro podniky za rok 2022

Česká republika – o 61,8 procent
Německo – 2,6 procent
Polsko – 3,4 procenta
Rakousko – 1,5 procenta
Maďarsko – 0,9 procent
Slovensko – 7,7 procent

Zdeněk Jandejsek a Jan Veleba. (Foto: David Hora)

„Do zemědělství a hlavně do potravinářského průmyslu se ceny energií promítají téměř ve všech vstupech. Například jen cena průmyslových hnojiv se v roce 2022 zvýšila o 300 až 400 procent. Jadrná krmiva, tam je to o 70 až 90 procent, soja o 56 procent, bílkoviny o 30 až 50 procent,“ vypočítával Jandejsek a dodal, že růst cen vstupů byl tak velký, že podniky se živočišnou výrobou měly velké problémy chovy udržet.

Vepřové? O 10 tisíc prasnic méně. Drůbež, také pokles. A likvidace sadů

Prozradil také, jak to vypadá s vepřovým masem. „Koncem roku 2021 jsme měli kolem 80 tisíc prasnic. Koncem roku 2022 to bylo jen 74 tisíc a nyní, na konci dubna, už jen 70 tisíc kusů. Pokles, který udává statistický úřad, je 14,2 procenta,“ uvedl s tím, že situace je podobná i u drůbeže, kde je pokles o 8 procent.

„Takže pokud někdo tvrdí, že si zemědělci strkají peníze do kapes a jsou původcem všeho zdražování, tak ať mi vysvětlí, proč tedy ty podniky končí, když se mají tak dobře?“ položil řečnickou otázku.

Dostal se i k likvidaci ovocných sadů i k neradostným číslům ohledně zeleniny. „Letos se zlikviduje 1500 hektarů sadů. Mluvíme o tom, jak potřebujeme zeleň a na druhou stranu ji likvidujeme. Ovocný strom je přece také zeleň. Dochází i ke stagnaci výroby zeleniny. Soběstačnost je v současné době 25 procent. Protože tam je potřeba obrovské množství energie,“ uvedl a vzkázal. „Je potřeba podporovat ty, kteří dávají jídlo na stůl, a ty, kteří nic neprodukují, kteří dostávají pouze dotace, které spotřebovávají pro svou činnost.“

Méně vepřového v Evropě. A co mléko?

Zamyslel se také nad tím kam, co se týče potravin, kráčí Evropa. A opět přinesl neradostná čísla:

Pokles produkce vepřového masa:
Německo – pokles o 16 až 17 procent
Belgie – 18 procent
Francie – 10 procent
Španělsko 8 procent

„Za chvilku tady budeme dovážet všechno. Odkud? Z jižní Ameriky. Ale tam se od počátku cyklu živočišné výroby používají antibiotika. Používají se tam běžně růstové hormony. A co uhlíková stopa a vykácené pralesy? To najednou nikoho netrápí?“ ptá se Jandejsek a přidává informaci ohledně mléka. „Každý den končí v Evropě zhruba tisíc malých farem, zaměřených hlavně na mléko. Budeme to redukovat, protože krávy prý tvoří metan, například ve výkalech. Co to je za hovadiny? To jsou věci, které se šíří Green Dealem. Zbláznili jsme se v Evropě. Svět nás převálcuje,“ vzkazuje neradostně.

A uzavírá. „Je nutné vyřešit ceny energií. Pokud se rapidně nesníží cena plynu a neskončí lipská burza, nelze očekávat pokles cen potravinářské produkce. Pokud bychom toto všechno vyřešili, mohli bychom se vrátit na ceny, které tady byly, maximálně plus deset procent. Ale musíme úplně jinak nastavit podporu zemědělcům, tedy těm, kteří něco opravdu vyrábí.“

Vladimír Štěpán: Chceme jít cestou Bulharska, nebo Rakouska?

Porovnat situaci České republiky na jedné straně s Bulharskem a na druhé s Rakouskem se rozhodl energetický expert Vladimír Štěpán.

„Bulharsko je ekonomicky na dně. Tři a půl milionu lidí uteklo. Cvičná mobilizace, nyní řeší povolávací rozkazy. Rakousko, prosperující ekonomika, krize se jich nedotkla. Proč? Stoprocentní závislost na ruském plynu. Mají společný podnik s Gazpromem. Jejich banky jsou aktivní v Rusku. Žádná mobilizace, ani náhodou,“ porovnal a jen tak jako mimochodem připomněl. „Česká spořitelna (rakouská) nám tady v podstatě vykládá, že nebude sponzorovat VŠE, protože je docent Ševčík proruský. Chodí na demonstrace s „dezinformátory“. Vždyť to Rakousko je celé proruské. A oni nás tady budou školit?“ ptá se a pokračuje.

„Na té demonstraci byli odborníci, ale to v mainstreamových médiích nebylo. Když jsme navrhli vládě řadu opatření, jak se dostat z krize, tak nám nikdo neodpověděl! Proto jsme logicky šli na ten Václavák. Poradit se s lidmi, protože nikdo jiný než lidé svojí aktivitou to tady nemůže změnit. Politici to u nás nezmění. Jak máme nejhorší ekonomiku, tak máme i nejhorší vládnoucí politiky,“ posteskl si a vrátil se k Bulharsku a Rakousku. „Takže jakou cestou chce jít ČR? Jako Bulharsko, kde politika řídí ekonomiku a ekonomika je vůbec nezajímá, stejně jako v ČR? Devastace ekonomiky, devastace energetiky… A nebo jako to Rakousko, kde ekonomika řídí politiku? Takže úplně tiše podporují Ukrajinu, zároveň nakupují od Ruska pětkrát levněji než my,“ podotýká.

Nejnižší náklady na výrobu energie a nejdražší elektřinu v EU

„Máme nejvyšší inflaci, nejvyšší ceny energií, nejrychleji se zadlužujeme. Pan Fiala říká, že jsme překonali krizi. Ale vláda chce zdražit – vodu, teplo, léky, dopravu, točené pivo… daň z nemovitostí. To všechno dohromady přinese ročně několik desítek miliard. To, co navrhujeme my v té energetice, by přineslo stovky miliard ročně. Ale oni půjdou cestou zvyšování daní. Příčina krize je jediná. Špatně řízená ekonomika, která se pak promítá i do zemědělství, o čemž mluví například Zdeněk Jandejsek. Jsem přesvědčen, že například právě Zdeněk Jandejsek by tento stát stoprocentně vyvedl ze zemědělské krize. Ale vláda nechce odstranit příčiny krize. Ona chce zvyšovat daně, zvyšovat vše, co zasahuje obyvatelstvo,“ řekl Štěpán a dodal.

„Hlavní problém je, že naše vláda špatně zastropovala ceny energií. Zastropovala je dvakrát až čtyřikrát výše než v jiných státech. Nám by stačilo, aby je zastropovala v té úrovni, jako ostatní státy. Ale oni to neudělali a neudělají to. Když posloucháte premiéra Fialu, tak vám řekne – krizi jsme zvládli. A teď se chystáme na zemědělství. No z toho by kolega Jandejsek mohl mít také infarkt,“ pokýval a pokračoval. „My přece víme, že máme nejnižší náklady na výrobu energie, ale přitom máme nejdražší elektřinu v EU. Máme na to, jít cestou toho Rakouska, cestou té prosperity. Ale jediná cesta je, zbavit se této vlády,“ nebral si servítky.

Ivan Noveský: Povolenkami pomáháme financovat například výstavbu uhelných elektráren v Číně

K cenám a výrobě elektrické energie se dostal i další energetický expert Ivan Noveský. „Česká republika je zcela soběstačná ve výrobě elektrické energie. Co je zajímavé, hlavně pro ty, kteří vyznávají takzvaný Green Deal, je to, že stouplo významně procento elektřiny, která se vyrábí z uhlí. Spotřeba v ČR je víceméně pořád stejná, spíše se ušetřilo díky těm šíleně nesmyslným cenám elektřiny. A zajímavé je tedy také to, že stoupl téměř o čtvrtinu export elektřiny. To znamená, my si tady likvidujeme životní prostředí, máme nejnižší výrobní cenu v rámci EU. Za 15 haléřů vyrábíme kWh z uhlí, za 25 haléřů vyrábíme kWh z jádra. K tomu se bohužel musí ještě připsat takzvané povolenky. To už je úplný nesmysl, protože ty povolenky, to je vysloveně spekulativní nástroj. To se životním prostředím vůbec nesouvisí. Naopak,“ uvedl.

A vysvětlil. „Těmi povolenkami, tím, že to platíme, pomáháme financovat výstavby uhelných elektráren například v Číně, což je velmi zajímavé. Čínské banky spekulují s těmi povolenkami, americké fondy z nich také mají také dost velké zisky – a my jak blázni v Evropě řešíme nějaké povolenky,“ pokýval a zopakoval. „Takže, z hlediska elektřiny jsme zcela soběstační, přesto máme absolutně nejvyšší ceny. Například letos v únoru u nás cena pro koncové spotřebitele byla nějakých 12,68 Kč za kWh. A když si to vezmete, v Polsku byla v té době cena 4,44. Na Slovensku 4,51. V Maďarsku, se kterým se nemůžeme srovnávat, protože ti si jdou svou cestou, chovají se naprosto národohospodářsky spolehlivě, (v přepočtu) 2,23 Kč,“ přidal pro nás ne právě povzbudivá čísla.

Zemědělci? V podstatě velmi úspěšní! A komici ve vládě…

„Když pan Prouza říká, že stoupl zisk zemědělských podniků, mluví o tom, o kolik stouply u zemědělských podniků ceny, myslím, že někde zaznělo o 39 procent a pokud si uvědomíme, že u nás se vyhoupla ta cena těch energií o 62 procent, tak v podstatě naši zemědělci jsou velmi úspěšní. Pak existují další lidé, říkám jim komici ve vládě, když vám někdo řekne – zajeďte si kupovat potraviny do Polska. Tak já nevím, jestli se mám smát, nebo jestli to mám označit za vlastizradu, to už pomalu naplňuje paragrafy trestního zákona,“ kroutí dál hlavou Ivan Noveský a pokračuje. „Jiná situace je bohužel u plynu, kde jsme skutečně závislí na dodávkách zvenku. V roce 2021 jsme spotřebovali 9,4 miliardy kubíků, v roce 2022 jsme spotřebovali 7,5 miliardy kubíků. A ta úspora nebyla jen u obyvatelstva, ale i u zemědělských nebo průmyslových podniků. Díky šílené ceně,“ podotýká.

„Když jsme tady v roce 1996 měly za plyn nějaké tři koruny, a to už bylo po všech různých zdraženích, tak proč dnes platíme tak šílené ceny, když nebyl vybudovaný žádný plynovod, nic nového se v tomto směru neudělalo? Všechny ty zásobníky se stavěly v dobách takzvané totality,“ připomíná.

„Z hlediska plynu jsme tedy opravdu zcela závislí. Z hlediska elektřiny energetickou bezpečnost máme, pokud tedy nezvítězí šílená vláda a ten poslední ministr životního prostředí a v roce 2023 se opravdu neskončí s uhlím. Pokud ano, tak čím by se to nahradilo, si neumím představit. Protože ohledně dalšího bloku jaderné elektrárny, který se měl postavit v Dukovanech, se má podle té nejvíc optimistické představy stavět v roce 2036. Ale já osobně tomu nevěřím. Vím, jak to funguje s výběrovým řízením. Takže jak říkám, zatím jsme v elektrice zcela soběstační, ale pokud by došlo k tomu odklonu uhlí, je riziko, že ČR by špatně dopadla,“ uzavírá neradostně.

Jan Schneider: Potraviny a kritická infrastruktura. A „kuriozitka“ od ministra

Kritickou infrastrukturu státu následně rozebral bezpečnostní analytik Jan Schneider. Soustředil se především na kritéria ohledně potravinářství a zemědělství.

V souvislosti s rostlinnou výrobou citoval: „Výměra obhospodařované půdy jednotlivé farmy nebo zemědělského podniku na území jednoho kraje pro jednotlivou plodinu je nejméně 4 tisíce hektarů.“

Ohledně živočišné výroby: „Počet chovaných kusů zvířat v jednom chovu na území jednoho kraje podle základních druhů hospodářských zvířat:

Skot – Nejméně 10 tisíc kusů
prasata – nejméně 45 tisíc kusů
drůbež – nejméně 300 tisíc kusů

Kdo chová méně, nespadá do toho výčtu kritické infrastruktury. To znamená, nepožívá státní ochrany. Pak se něco podobného píše ještě u potravinářské výroby,“ říká Jan Schneider. A ptá se: „Co tento výčet znamená? Je tato metodika určení kritické infrastruktury správná? Podle ní do krizové infrastruktury spadají pouze velké provozy – co když však takových není na území kraje dostatek? To znamená, že se můžeme dostat do situace, že na území určitého kraje vlastně prvkem kritické infrastruktury není žádný zemědělský provoz. Z toho vyplývá otázka, jestli zajistí tento výměr krizové infrastruktury podlé této metodiky dostatečné zemědělské a potravinářské kapacity k pokrytí skutečných minimálních potřeb obyvatelstva v případě mimořádné události, při níž je vyhlášen stav nebezpečí, nouzový stav nebo stav ohrožení státu (při válečném stavu se samozřejmě přechází na válečné hospodářství),“ říká.

„To znamená, že takto je definovaná kritická infrastruktura a já opravdu nevím, jestli, když se to reálně promítne na to, jak jsou ty podniky veliké, jestli by takto chráněná kritická infrastruktura byla skutečně schopna vyprodukovat dostatek potravin pro obyvatelstvo. Protože spoléhat na to, že to zajistíme nějakými smluvním prostředky odjinud – víme, jak to fungovalo při tom koronaviru, roušky a podobně… Čili, co nemáme doma, nemáme,“ říká Schneider a pokládá další otázky.

„Jakým konkrétním způsobem stát provádí ochranu kritické infrastruktury v rostlinné, živočišné a potravinové výrobě a v distribuci potravin? Jsou naopak první krizové infrastruktury nějak smluvně vázány ke státu, co se týče produkce?“ ptá se a podotýká. „Tato problematika vůbec není řešená. Já vím, že je strašně těžké to vyřešit, nicméně je asi nezbytné se tímto zabývat. Protože, jestliže máme od roku 2000 potravinářství a zemědělství zařazené do krizového zákona, tak bychom se měli zabývat také tím, jestli to v praxi vůbec něco znamená,“ vysvětluje a přidává „kuriozitku“.

„Já mám úplnou pointu, že to v podstatě neznamená vůbec nic. Pokud se můžeme spolehnout na zprávu ČTK z 5. dubna 2022, chtěl ministr zemědělství Zdeněk Nekula zařadit zemědělství a potravinářství mezi prvky kritické infrastruktury. Takže ten zákon byl přijat v roce 2000. Nastoupil pan ministr, který v roce 2022 vůbec netušil, že zemědělství a potravinářství je zařazeno v tom krizovém zákoně,“ žasl bezpečnostní analytik.

Ivan Vyskočil: Ministr asi nechodí nakupovat?

Ivan Vyskočil zmínil kromě jiného stále vyšší ceny potravin v obchodech. „Pan Nekula říkal před časem, že teď se budou ceny potravin už jen snižovat. Ale ona ho asi paní Nekulová neposílá nakupovat,“ podotkl vtipně a už vážněji dodal. „Protože já vidím, že se ceny potravin jen zvyšují.“

A položil dotaz na Ivana Noveského. „Byl jsem na jedné vaší přednášce, kde se hádali, kdo bude dostavovat ty Dukovany a vy jste tam říkal, že vlastně my sami máme tolik odborníků a tolik prostředků, že jsme schopni to dostavit sami. Ale my pořád hledáme Francii, Jižní Koreu, Američany…. Proč? Řekněte k tomu něco,“ vyzval.

K odpovědi se připojil i docent Ševčík, který vzpomněl, že právě na toto téma měli na fakultě zhruba před měsícem tiskovou konferenci. „Byla za velmi bohaté účasti všech možných odborníků, kteří k tomu mají co říci, od ministra průmyslu počínaje přes šéfa Dukovan… a my právě ve studii ukazujeme, že můžeme až 65 nebo až 75 procent nákladů, spojených s dostavbou, realizovat českými subjekty,“ uvedl.

Jeho slova Ivan Noveský potvrdil s tím, že takto to fungovalo, když se stavěly Dukovany nebo Temelín.

Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík. (Foto: David Hora)

parlamentní listy

sdílet na

92 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
15. 4. 2023 20:18
Odpovědět  josh-xy

Je to ale moudrej člověk – dvě mouchy jednou ranou. Důchodců bude méně, nezaměstnaných o to více (ale fabriky stejně zavřou, tak je to fuk), ti i oni budou na nouzovce, páč už vidím čtyřiašedesátiletého lopatu jakej to je čilouš zdravej jak buk (ne Moravec, myslím ten v lese), takže stejně dlouhodobě nemocný a pak nezaměstnatelný, když se zadaří tak raději zatáhne roletu, a erár ušetří. Akorát by mě zajímalo, kdo bude ten erár živit.

Albi
16. 4. 2023 01:09

Fiala nikoho padnout nenechá, tedy ani erár ne.

Jak to udělá sice on ani my nevmeí, ale “slibem nezarmoutíš”. A než dojde “k plnění”, už bude vládnout někdo jiný a taky si to někdo jiný odskáče.
Schopný to premiér a my ho pořád pomlouváme. 🙂

16. 4. 2023 05:43
Odpovědět  Albi

Ostrý protest proti “my”mování!

katango
16. 4. 2023 09:49

Roky před důchodem se budoucím důchodcům sníží příjmy (ÚP, méně placené zaměstnání apod), takže jim bude vypočten nižší důchod a erár zase něco nahrabe pro sebe.

Jozef
15. 4. 2023 20:33
Odpovědět  josh-xy

Takže on sa účastní devastácie štátu, a namiesto ukázania prstom na vinníkov, radí občanom, ako ešte viac pľuť na štát?
Ako je možné, že sa tento zloduch nebojí chodiť pomedzi ľudí? To on sa vôbec počúva, čo hovorí, a je bez strachu? Beriju na neho.

Burák
15. 4. 2023 18:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Od začátku devadesátých let stále opakuji, že v kapitalismu jde hlavně o to, narvat co nejvíce mezičlánků mezi koncového zákazníka a výrobce. To co bylo za komunistů, kde jste si mohl koupit kupříkladu náhradní díly přímo od výrobce, který vám je navíc ochotně poslal poštou je cíleně likvidováno a nebojím se říct, že ta doba je dávno pryč. Jenom těch meziskladů, kterými projdou potraviny, než se dostanou do nějaké prodejny. Co meziskladů, dokonce států a teprve spekulace s cenami určí kolika sklady projde, než si ho budete moct koupit. To je neskutečné navyšování ceny v podstatě úplně od všeho a týká se to i energií. Vše by mohlo být mávnutím kouzelného proutku levnější ale to by jsme nesměli platit armádu parazitů, kteří těží z jakékoliv naší aktivity neboli z naší potřeby žít. Když si vzpomenout na ty kydy jak se za komunistů vyrábělo na sklad zboží, které se nikdy neprodalo, tak se musím smát nebo spíš brečet nad dnešními čísly z nadvýroby nepotřebného zboží. Neskutečné plýtvání ve všech směrech. I ty slavné solární panely musí vypínat v době, kdy dodávají nejvíce elektřiny kvůli kolabující síti. Ve všem je neskutečný kapitalistický bordel. A MY HO BOHUŽEL PLATÍME!

BB Rad
15. 4. 2023 19:12
Odpovědět  Burák

Abychom přesní (akorátní) správný výraz zní :DOLAROVÉ VYŽÍRKY z WALL STREET,LONDÝNA ovládanými finančními rodinami Rockeffelerů etc.etc.etc .a končící Soros,Gates -do skoro nekonečně dlouhé řady těch ,kteří nás zneužívají

Gales
16. 4. 2023 09:55
Odpovědět  BB Rad

Ať chcípnou.

Pavel K
15. 4. 2023 19:43
Odpovědět  Burák

👍 👍 👍 👍
Ano tak nějak to bylo. Jen v mém kraji, Favorit, Marila, Hamiro, Eska, Škoda Plzeň, Solo Sušice, Kovosvit Holoubkov, Železárny Hrádek, Pivovar Prazdroj, Světovar (špičková dvanda, říkali jsme tomu pivo s dědkem. A spousta dalších. Vy co adorujete Klause tak se ho zeptejte proč to zrušili.

sergej
15. 4. 2023 23:03
Odpovědět  Pavel K

No, jako cukrovary že dovezou a zdražili. Jak jinak od 89 jedou klaunovinu instituta prošetření se do blahobytu s odražením ode dna s utaženým opaslem pro vás sobě ne. Stále stejnou tihle zpěváči slonovinové věže, oni jsou jejich a vy NE! Zanedbané stříhané i více ovce, šílených bačů.Fuj traktáti pro formanty.

Pavel K
16. 4. 2023 08:54
Odpovědět  sergej

Stačí zabrousit do historie a uvidíš, uslyšíš kdo vykřikoval, že by ty závody padly a poltici říkali že by neměli trhy. Ale to je těžké obchodování, když někdo úplně nimo obchod rozhoduje o tom, jestli ten dotyčný zájemce to zboží může vůbec koupit z Československa. Tak si nalejme čistého vína a přiznejme si jak nás Amerika poslala na dno. Ano za přispění našich poslušných a podplacených vlád.

me2d44
16. 4. 2023 15:50
Odpovědět  sergej

Jaké cukrovary, když je vlády od 89 poslaly do kytek? Na polích se místo cukrové řepy a pšenice pěstuje řepka a solární panely. Jinde se na úrodných polích postavily sklady a montážní haly – nic z toho není zdaněno a neodvádí peníze do státního rozpočtu. A naše vláda radši okrade důchodce a rodiny s dětmi a samoživitelky – ti se nemají šanci bránit!!!

me2d44
16. 4. 2023 15:54
Odpovědět  me2d44

Dodatek: bývali jsme soběstační i v bramborách (a salát z nich na štědrý den neměl chybu – z těch španělských a egyptských je to na blití)!

16. 4. 2023 16:17
Odpovědět  me2d44

Myslíte jako v oněch zlých dobách, kdy byly k mání Impaly, Belany, Adély, Gollety, Marabely, Laury atd. atd. a na štíku stálo tu A, tu B a tu C, a cena byla jednociferná? Inu, teď stojí na štítku jen Brambory a bez písmenek ale zato je ta cena dvouciferná, abychom si vážili toho pokroku, že už nemusíme hloubat který radši koupit, čímž ušetříme čas – a čas jsou peníze.

Albi
16. 4. 2023 17:19

No – vy ostatní si třeba místo brambor můžete koupit a vánoční salát udělat z banánů, ty se jmenují pořád stejně a už bývají i o kapku levnější než brambory – ale co já, když banány nerada?
To je pak tragédie jak od Shakespeara! 🙂

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
16. 4. 2023 20:33

..to máte na štítku i dnes, akorát kvalita utrpěla špatnou agrotechnikou/, pěstebními postupy, hnojením bez ohledu na strukturu půdy, pH, obsah živin a humusu v ní, producenti se vrhli na velmi výnosné odrůdy, které ovšem nijak zvlášť nevynikají senzorickými vlastnostmi. Já tomu říkám průmyslové zemáky.. vhodné tak akorát na pálení špiritusu a výrobu škrobu. Díky obchodní síti už lidi ani netuší, jak má vypadat, chutnat a vonět opravdu chutná brambora..

17. 4. 2023 06:41
Odpovědět  Boomer

Asi jak kde. Tady stojí na štítku ve všech marketech jen “Brambory” a odkud jsou a pak cena. Nic víc. Mě se to sice netýká, neb si kupuji brambory vypěstované cca dva km od mého bejvání, ale jsem pídivej a sleduju to.
A jak má co chutnat lidi už nevědí ani u ovoce. I když i v marketech se občas zadaří. Tuhle měli v Kaufu ve slevě hrušky Konference za 15 kč !!!, tak jsem si nabral co sežeru. Samo že byly zvrdý jak cocot při radovánkách, jenže ono stačí nechat je v teple, těšit se slintat kdy už, a sledovat, kdy začnou u stopky tak jako vráskovatět. Pak je rozkrojíte i tupým příborákem a jsou mňam mňam. Jenže kolik panelákovejch oušek tohle ví? Tak si je koupěj aby jako něco pro zdraví, pak si na nich div nevylámaj zuby a diví se, co na nich kdo má.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
16. 4. 2023 20:04
Odpovědět  me2d44

..tož z vlastní zkušenosti vám na salát můžu doporučit brambory odrůdy Magda, varný typ A/B. Jiné už ani nesázím, a dospěli jsme k nim dlouhodobým porovnáváním odrůd.. výnos v našich půdních podmínkách, vzhled, konzistence, chuť a skladovatelnost.. ještě teď mám dvě bedny z loňské sklizně, bez vady.

Nadia369
15. 4. 2023 19:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Nas narod ma dost chytrych a sikovnych lidi aby se znovu postavil na nohy a dosahl sveho drivejsiho vehlasu. To jen ti samozvani a samozvoleni bezpaterni darebaci delaji vsechno pro to, aby se to nestalo.Oni maji za ukol nas narod a stat znicit a to take dusledne plni.Dneska vic nez driv plati, ze pokud mas nejakou vizi a chces dosahnout neceho dobreho vstricny clovek ti jde vzdy naproti, ale idiot se ti jen postavi do cesty.

15. 4. 2023 20:20
Odpovědět  Nadia369

Nas narod ma dost chytrych a sikovnych lidi…”
Obávám se, že bejvávalo. 

Jozef
15. 4. 2023 21:07

Zasa ten pesimizmus? :)))) Gény len tak ľahko nezničíte. Nadia má pravdu. A keď sa zas spojíme (ČR a SR), tak budú naše spoločné šance o rád vyššie.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pedro
15. 4. 2023 21:51
Odpovědět  Jozef

Jozef, rozum do hrsti, geny jsou k hovnu, když je potlačují.

16. 4. 2023 08:39
Odpovědět  Jozef

Tak to byste se divil. Geny nezničíte, ale “přepisují” se; přizpůsobují. A to ne v prostoru stovek generací, ale během dvou generací.
Předám pracovité, zvídavé, spravedlivé geny potomstvu. Leč během jejich života se změní systém a to, na čem já vyrostl – bez práce nejsou koláče; rodina základ státu; učit se, učit; učit se, buď tolerantní, buď muž!; láska je nejvyšší cit; prachy nejsou všechno; sobectví je fuj atd. už není “výhodné” pro přežití.
“Výhodným” se stalo sobectví, intolerance, agresivita, práce je pro bl-bce; rodina je přežitek; nemysli – poslouchej !!! atd. a co bylo pro mou generaci “výhodné” už není výhodné a jiný úzus. A během generace jiné potomstvo, jiný hodnotový systém. To jsou právě ty evoluční skoky, které darwinismus pomíjí. Leč vysvětluje to epigenetika.
Proto můžete mít geny jaké chcete, ale už v další generaci se zkurwí, když jiné hodnoty, jiný úzus. Naštěstí existuje přírodní zákon, že cca dvacet procent lidí – a platí to globálně, pro všechna etnika – nelze ovlivnit, protože kritický rozum. Ověřeno světovými univerzitami. Klasickou ukázkou potenciálního předavače zkurwených genů je Martin Komárek, syn Valtra Komárka. Co tedy je epigenetika?

16. 4. 2023 08:39

Jakým způsobem funguje? Jak je možné, že naše potomstvě během dvou generací tak neuvěřitelně zparchatělo? V jedné ze svých přednášek to profesor Staněk brilantně shrnul, žel než bych ji našel, hráli by mi traudemarš. Takže vám pošlu odkazy, nebo si na YT či na googlu zadejte “epigenetika”, cvakněte na enter, a pochopíte, co za překvápka nám matička příroda porychtovala. Zde psaný text:
https://www.osel.cz/1516-epigenetika-je-o-tom-co-jime-jak-zijeme-a-jak-se-mame-radi.html
a zde dvě přednášky a YT, které jsem narychlo vyšťoural.
Ta kratší je zde: https://www.youtube.com/watch?v=6feGIpd4gCQ&t=1813s
Tu druhou vlepim dolů, abych se vyhnul “schvaluje se”.

16. 4. 2023 08:40

a ta delší, leč výživná, zde: https://www.pokec24.cz/blog/drazsi-pivo-voda-teplo-ze-vyresili-krizi-nic-nevyresili-sevcik-pozval-na-vse-zname-experty/?utm_campaign=abtest222_hitovani_v_komentarich_varBB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz
Ale sám si ještě můžete nějaké vyštrachat. Mě se tak otevřel nový svět a konečně jsem pochopil, jak například křeček přišel ke svým tornám, neb mi představa křečka pádícího lučinou, přidržujícího si pacičkou zrní v tlamičce v naději, že každý další potomek přidá další zrníčko, aby za stovky generací pomstvu potomků evolučně narostly torny, přišla, stejně jako autorovi knihy “Pandin palec”, poněkud tristní. To by se spíš naučil pelášit po dvou a zrní si nosit v zabalené v lopuchovém listu, že. Ono je toho mnohem, mnohem víc, ale ten křeček mě fascinuje. 

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
16. 4. 2023 10:24

Milane, moc dobře jsi to shrnul. Ale jak říkáš, potomstvo zparchantělo, sice ne všechno, ale dostatečně na to, aby zde bylo to co zde je.

16. 4. 2023 16:28
Odpovědět  Pavel z Moravy

Víš, ten univerzální zákon přírody dvaceti procent neovlivnitelných je jedinou záchranou. Jeden má až cukání uvěřit jakéhosi moudrého sociálního inženýra, nebo jak bych to řekl, v počátcích počátků Tvoření, že?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
17. 4. 2023 17:20

Máte pravdu, že geny jsou schopné se zapínat i vypínat velice rychle. Před lety se dělal genetický výzkum na karvinsku – kvůli úplně něčemu jinému – a přitom se s překvapením zjistilo, že karvinští mají zaplý jakýsi nezvyklý gen, z nějž se vyklubalo přizpůsobení se sračkoidnímu ovzduší v kraji. A tak mi došlo, proč známí z Děčína nemůžou dojet rovnou do Krkonoš a potřebují aklimatizační den – jinak měli astmatické záchvaty 🙂
Takže jo. Jenže tak, jak se můžou zapínat/vypínat směrem, který se nám zdá špatný, zjevně to půjde i naopak.

Jozef
16. 4. 2023 09:51

“Leč během jejich života se změní systém …” – z toho vyplýva, že ľudia tápajú v poznaní. Keby tak nebolo, nebolo by žiadne “zmení sa systém – a tým aj morálka”. Už sme sa tu raz bavili o tom, že “pravda je len jedna”, a žiadne že “každý má svoju pravdu”, a tak existuje len jedna morálka. Každé ostatné chovanie vedie k deštrukcii. Ak by ľudia poznali pravdu alebo aspoň spôsob, ako sa k nej dopracovať, nebola by žiadna zmena morálky. Vzdelanie je to, čo ľuďom chýba. Ale pozor, nie to dnešné. To nie je vzdelanie, ale chaos. A zdá sa, že cielene šírený. Veď sa zamyslite, ako je možné, že sa nechajú nachytať tu raz kapitalizmom, tu zas komunizmom? Žeby tým, že netušia, že ich elity sústavne vodia za nos?
(Ja som písal o génoch, nie o genetike, ani epigenetike. Genetika je v plienkach. Dnešné vývody z nej sú vývody farboslepého o krásach páva. Dá sa s kľudom povedať “Hovno o tom, ako fungujú gény vieme.”)

16. 4. 2023 17:07
Odpovědět  Jozef

Jozefe, nechci se vás dotknout, ale musím – s přístupem: “Dnešné vývody z nej sú vývody farboslepého o krásach páva…”, aniž byste se pídil a posouval tak své poznání, budete skutečně až do konce svých dnů vědět howno o tom jak co funguje. Tedy vědět – aspoň tušit, přiblížit se, protože poznání se v čase neustále posouvá.
Geny, genetika, epigenetika – vždyť je jeden ranec!
Geny objevili vědci, kteří svou specializaci nazvali genetikou a jiní vědci zase, kterým v některých oblastech genetika skřípala a neseděla, objevili epigeniku – kde tu vidíte jaký rozpor?
Jdu od toho. Jenom bychom tu zbůhdarma mlátili prázdnou slámu a zase se zbytečně kousli.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
16. 4. 2023 10:00
Odpovědět  Jozef

Jozefe, jste mi fakt sympatický, ale bohužel v tomto nemáte pravdu. Současné generace mladých vychované ve školství od převratu byli a jsou úplně jinak směrované. Jim slova jako národ a jeho prosperita nic neříkají. Moc opravdových info o historii a kultuře našich národů do hlav nedostali. Můj starý známý říkával, tato děcka jsou vychovávána pouze k tomu, aby sloužila nadnárodním páníčkům. A to se děje a stále ve větší míře. To jsou již odnárodněné generace. V takovém Rusku Vladimír ví, že nejdůležitější úkol před kterým stojí je znovu začít vychovávat k lásce k národu svoji omladinu. Na tom stojí síla vlasti. Pochopme, že tady by se musel změnit systém, aby k něčemu takovému došlo. Kdyby se začalo teď, tak možná za 2 generace by se vše začalo vracet k normálu. A jak to chcete udělat s 10% normálně smýšlejících lidí? Kolik zralých lidí kolem sebe vidíte?

Jozef
16. 4. 2023 21:35
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ja s vami súhlasím, že je školstvo prevrátené k tomu, aby mladých nielen neučilo, ale naučilo byť lenivými. Ono sa kántrilo už od takých 70 rokov a obrátky nabralo po 89. To, čo som sa ja učil v jednom ročníku je dnes rozťahané do 2-3 ročníkov, aj to ešte povrchne. O vlastenectve, morálnych hodnotách (úcte k starším, učiteľom, vzdelaniu, …) ani nehovorím. S tým všetkým s vami súhlasím.
Proti čomu však budem protestovať 🙂 je názor, že je to už tak na veky-vekov a prichádzajúce generácie sú stratené. Už som kdesi písal, že je ich dosť, čo sú inteligentní, pracovití aj majú v hlave jasno. Len je nutné dať im priestor. Ale to už je na inú diskusiu.
Ja sa vám ospravedlňujem, ak som vás na silu vtiahol do tejto témy, nie je mojim úmyslom vás proti vašej vôli presviedčať. Len mi nedá, veď mladí sú naše pokračovanie (bez sentimentu). Neverím, že vyhrá u nich lokajstvo, mám dosť dôkazov (síce nepriamych), že to tak nie je. Vždy bolo hlupákov viac ako chytrých, Gausova krivka nepustí. Ale keby svet stál len na väčšine, dnes by sme tlačili káry s kockatými kolesami a poskakovali okolo ohniska.

17. 4. 2023 07:41
Odpovědět  Jozef

Netvrdím přece že navěky! I když to klidně může být na tisíciletí. Nebo také konec civilizace. Leč tři století vlády lokajstva klidně. Viz tzv. doba temna. Začalo svítat až tehdy, když část z oněch dvaceti procent neovlivnitelných začala burcovat k národnímu obrození. Jenže teď je vše ještě mnohem, mnohem horší. A ve výsledku beznadějnější.
Protože elektronický koncentrák lze zrealizovat během dvou dekád. Přes tři roky přípravného období už máme za sebou. A pokud se “panu Globálnímu” nic a nikdo nepostaví do cesty a nezarazí to, bude – s vydatnou pomocí zparchantělých potomků, čehož jsme právě svědky – i po těch dvaceti procentech neovlivnitelných, protože implantáty a genetické inženýrství.
A je po jakémkoli genetickém dědictví, jakož i po jakémkoli prostoru pro pracovité inteligentní mladé s kritickým rozumem kteří mají jasno, stejně jako po naději že přece naše geny, stejně jako po Gausově křivce. Šlápnou na ten oblouk a zdupou ho.
Pokud si myslíte že fantasmagorie, tak s tím nic nenadělám. Dochází nám zkrátka čas.
Dopr-dele, copak to nikdo nevidí?!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jozef
17. 4. 2023 09:14

Nechcem túto tému ďalej rozdúchavať, ale toto je dôsledok práve tých Aeronetov (viem, že vy to nečítate), že sa snažia situáciu vykresľovať katastroficky. Alebo to bude možno tým, že my sa pozeráme na svet očami našej (jednej) generácie a globalisti očami niekoľkých generácii?
Podľa mňa nič nie je ešte stratené. Obrazne povedané, kým tu nemáme jadrovú spúšť, tak stále máme priestor konať. Rusi zastavili Nemcov pred Moskvou, a tiež všetko vyzeralo beznádejne.
Je tu nová koncepcia, a preráža si priestor vo svete. Len možno unikla vašej pozornosti skrz to, ako spoločnosti nanútili pozerať sa na Rusov cez krvavé okuliare komunistov z rád trockistov. (A pritom Komunizmus je dielom globalistov z “kolektívneho západu”. Ako sa nám krásne vracia tá pokrútená his-tória.)

17. 4. 2023 11:21
Odpovědět  Jozef

Tady se neshodnem. Obávám se, že ne katastroficky, ale realisticky. A není to u mě defétismus; ten skutečně nemám ve svém mentálním vybavení. Co v něm naopak mám, jsou instinkty; intuice. Nerad bych aby to působilo jako když tu jeden náš kolega perlí se svým IQ génia, ale fakt je, že mě intuice za celý můj život ještě nikdy nezklamala a na přicházející nebezpečí mám snad radar či co. Příklad:
Je mi sedmnáct a je nás parta puberťáků v parku, kde jsme se vždy scházeli. A Danka čte co nového a zvěstuje nám, že požadavek vystoupení z Waršpaktu a neutralita. Načež zvolám: “A jsme v prde-li, Rusáci na nás nafáraj!” A nafárali.
Další. Všude zní Havel na Hrad a já se hádám snad se všemi, že Havel je prodejná svině a že se mu nedá věřit a že nás přivede cukrunt. Tak samo jsem se hádál kvůli privatizaci tak jak proběhla atd. až do současnosti, kdy se dohaduji kvůli Rajchvši a před tím, když jsem se nas-ral na SPD, že nejsou schopni propíchnout si ega a spolupracovat se všemi vlasteneckými stranami a pidistranami a že tím jen nas-erou voliče. A také že nas-rali – viz volby.
A tak i teď ve mě všechno řve: “Bacha! Řítíme se do záhuby!” a snažím se vysvětlit proč.

17. 4. 2023 11:31

Už jen dodám, že zbývají pouze dvě alternativy – buď revo-luce – tím nemyslím potoky krve, ale například generální stávku, blokaci vládního sídla atd. – nejlépe vsedě, ale je více možností – nebo záchrana z východu. Jedno – nebo druhé. Nějaké bezzubé demonstrace nic nevyřeší. Ty už má fialvláda bezmála za folklór a nás za otravný hmyz. Jinak koncentrák. Howgh.
P.S. Až se namísto demošek (na dvou prvních jsem byl) začne svolávat k blokaci, tak razím. Dříve ale ne. Nehodlám zbůhdarma marnit svůj čas a energii šmejdům pro srandu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jozef
17. 4. 2023 12:21

Súhlasím s vami, i keď tú vašu intuíciu by som skôr charakterizoval ako “vedieť si zrátať dve a dve”. Nerozvaha (naschváľ nepíšem hlúposť) nie je daná len mladosťou, ale aj nedostatkom analytického myslenia a informácií. Ja som v 89 bol napríklad len raz, či dva razy (na začiatku) na demonštrácii a hneď mi to pripadalo nejaké divné. Žiadna odpoveď polície, orgánov, ničoho. Ľudia ako myši po nájazde sokola opatrne vytŕčali hlavy z dier, okolo mňa sa trhali s veľkým “hrdinstvom” preukazy SZM (najmä tými, čo boli najväčší potkani a sráči). A nič sa nestalo, preto boli čoraz smelejší. (Viem, ako zatočili zo “sviečkovou” demonštráciou, a to bolo len pár pošukov pod riadením Vatikánu a CIA.) Človek, čo trochu zažil, za čo ho všetko môže systém pérovať, musel zbystriť – niečo tam nehralo. (Ale čo, to som zistil až omnoho neskôr.) Ono ani ten 68 nebol len tak, ako postupne presakuje na povrch. Že to nezvládli (možno naschváľ) súdruhovia je už iná téma. Západu vyhovovala situácia. Postavili na nej našu nenávisť k Rusku.

Markýza
17. 4. 2023 17:32

Ale vy pořád zapomínáte na to tiché hlodání zevnitř.

Markýza
17. 4. 2023 17:31

Já mám takový čmuch na věci velké a vyloženě převratné. 68, 84,89, 92. Dvoje události viditelné, dvoje naopak naprosto neviditelné – pokaždé trefa. Takže do jaderné záhuby se neřítíme, hlásím 🙂 Víte, já to už léta vnímala jasně, že se jakoby naše cesta zužuje. Když jsem si představila kam až, vytanul mi prales. Téměř neprůchodný, nebe nevidno, orientace blbá pro toho, kdo nezná. Proč si myslíte, že mám vlka? 🙂 Kdo jiný do pralesa, že.
Je to metafora, ale docela přesná zdá se mi, když vidím všechno to zmatení a bloudění.
Tak jestli tohle nemáte za nebezpečné.

Markýza
17. 4. 2023 18:02

Ten článek v Oslu vypadá strašně zajímavě. Zatím jsem ho jen přelítla, ale dám si ho znova a pomalu.
A všiml jste si jedné věci? Při troše znalostí jak a kudy se můžeme epigeneticky řídit sami. Do jaké míry, to je k úvaze – ale je to přesně to, co říkám (a žiju) celoživotně: změň myšlenku/postoj/úhel pohledu = změníš svůj svět, zbavíš se nemocí, pohneš i rodinou jako systémem. Mentální pole, víte……takže jsem u věci č.2 – když narazí ta idiotská myšlenka digitálního gulagu na mentální pole, pulzující životem, nemá šanci. Abych citovala klasika: život je mocná blána, neprostupná pro zlé oko pravděpodobnosti.

17. 4. 2023 19:45
Odpovědět  Markýza

Mě děsně štve, že nemůžu natrefit na tu Staňkovou přednášku, kde to všechno brilantně shrnul. Tak. A jdu do pelechu. Už tři dny chodím spát
jako většina lidí, tak do toho nechci zase spadnout.

krpo
16. 4. 2023 13:59
Odpovědět  Jozef

Ano,patříme k sobě!

Pavel K
16. 4. 2023 19:51
Odpovědět  krpo

👍 👍 👍

Pavel K
16. 4. 2023 19:49
Odpovědět  Jozef

👍 👍 👍 👍 👍
Přesně geny nikdo neojebe a je to tam, ale nesmí se nechat z vlčit!!! 😊

Boomer
16. 4. 2023 20:13
Odpovědět  Pavel K

.. geny jen tak rychle nezvlčí, zato memy během dvou generací udělají z potomstva šrot. Někdo tu vzpomenul starého a mladého Komárka.. oba stáli za ho*no a mladý je v tomto směru ještě horší, než jeho tatík. V čem vyrůstal, to nasával jako houba a teď to z něho tryská. Nevědomá výchova příkladem se tomu říká.. ale všichni “postižení” se tváří že oni nic!
Chovat se takhle moje potomstvo, tak nejdřív picnu je a potom sebe, žít s pocitem absolutního selhání ve výchově bych nemohl..

17. 4. 2023 08:34
Odpovědět  Boomer

Vzpomenul jsem ho já. Starý byl statečný a čestný, měl odbojného ducha, sociální cítění, i cit pro vyváženost, mladý je bezectný, zbabělý, vygumovaný poskok.
Přečtěte si od Valtra “Kroniku zoufalství a naděje”, než začnete jeduflusat, ano? Je to od jeho dětství po hadrák a je to poutavé, místy nemálo napínavé, až dobrodružné čtení. Třeba zrovna sebeinstalace Chruščova je jak z divokého západu. Nebo instalace Brežněva. Nebo zajetí naší vlády v osmašedesátém. Nebo padesátky a monstrprocesy. Ale a hlavně – je to z první ruky a objektivní. Nic nepřikrášluje. Nezapomínejte, že Valtr byl osobním účastníkem mnoha oněch dějů – včetně monstrprocesů. Dokonce i v Moskvě, kde léta studoval, byl (když ne on, tak jeho spolubydlící a známí) svědkem mnohých dějů jakož i swinstev. Ani o pobytu tam, stejně jako o sovětských soudruzích, nic nelakuje.
Když nic jiného, tak aspoň nahlédnete pod pokličky KSČ a KSSS a budete moci jeduflusat zasvěceně, když už pocítíte tu potřebu, ne pouze plácat kraviny z agentury JPP.
P.S. Musel jsem se ohradit proti jeduflusu “ještě horší, než jeho tatík”. Jaké “horší” když o něm howno víte? Kdybyste totiž věděl, tak byste takovou pýčovinu nevypotil.

Boomer
17. 4. 2023 19:35

.. u mě se starý odepsal v únoru 1990, kdy z balkonu Melantrichu po boku Moučkové “flusnul do davu”, aby se ulice rozešla a nechala hlavy pomazané v klidu vládnout..
A znal jsem ho z vyprávění lidí, kteří s ním byli po mnoho let v přímém kontaktu. Já prostě komunisty nerad bez ohledu na frakci, mám s nimi svoje vlastní zkušenosti. Jejich způsob myšlení a jednání mi prostě nepasuje, mám je za stejnou pakáž jako nacisty a fašisty.. umí jen sahat po cizím a běda tomu, kdo si to nenechá líbit. A že se j*bou mezi sebou, to je jediné pozitivum jejich politické existence, akorát se j*bou málo..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jozef
16. 4. 2023 21:59
Odpovědět  Pavel K

Samozrejme, ale tiež treba mať na pamäti, že nikto múdry z neba nespadol. Zoberte si, koľkí štrngali v 89. Mohol by som ich nazvať hlupákmi, a kedysi by som tak aj spravil. Dnes viem, že im chýbali informácie. Dostávajú ich dnes, a draho za ne platia. (Záleží len na nich, ako rýchlo pochopia, ktorá bije. O to menej budú trpieť, a my s nimi.) A tiež mládež netvorí len banda feťákov a deviantov z Prahy, Brna, Bratislavy, … (aj keď aj tam sa už začínajú mnohí prebúdzať), ale dosť mladých je aj po dedinách a malých mestečkách, a tam je stále vplyv starších, ktorí to nemajú v hlavách vymetené. Vidieť je prirodzene však najmä kriplov a hulvátov, a to vyvoláva dojem, že iných niet. Samozrejme, nie je to čiernobiele, všade sú aj takí aj onakí. Tých 50 rokov zrýchľujúcej sa indoktrinácie liberalizmom (áno, minimálne toľko, ak nie viac) zanechalo stopy hádam na každom. Tiež som bol kedysi silný zástanca individualizmu. Časy sa však menia. A ja verím, že k lepšiemu.

Markýza
17. 4. 2023 17:38
Odpovědět  Jozef

Z Prahy, Brna, Bratislavy…..dodávám z Londýna, Paříže, Milána – a možná i Moskvy. Jako by se svět dělil na dva druhy lidí, co. Oni jsou víc slyšet a ohrnují nosánky netušíce, že když si chtějí namazat tousíček máslíčkem, potřebují pole, távu, krávu a traktor.
Mně tohle fascinuje už dlouho, ta velkoměstskost, se všemi atributy. A bojím se toho víc, než vyhrožování jaderkama.

Jozef
17. 4. 2023 20:04
Odpovědět  Markýza

Bol to zámer, odtrhnúť ľudí od pôdy a poslať ich do miest, kde sú vydaní na milosť/nemilosť kapitalistickej morálke. Sú ako šošovica v miske. Na ktorú stranu s ňou mrsknete, tam ich máte. Máte pravdu, že sa cítia “nad vecou”, ale nemajú potuchy o čom je tá ich namyslenosť. Nemajú nič a sú šťastný. (Nedávno predsa sám šváb spomínal, že zoberie ľuďom všetko a budú bez starostí. 🙂 ) Vlastniť pôdu, aspoň kúsok, to sú korene. Takých ľudí podstatne horšie ovplyvníte. Takí ľudia chcú mier, aby mohli pracovať, nemajú čas na medzinárodné sváry, kdejakých úchylov a pod.
Ja sa nebojím nejakej veľkomestskosti (malo)meštiakov. Oni budú musieť spolupracovať, pretože my bez nich prežijeme, ale oni bez nás nie. Nielenže nevlastnia nič, ani pracovné prostriedky a pôdu, ale oni na nej ani nevedia pracovať. Takže, keby ju aj ukradli, vyhnali z nej ľudí venujúcich sa pestovaniu, chovaniu, tak im to nebude nič platné.

Pedro
15. 4. 2023 21:49
Odpovědět  Nadia369

Blbost, ti co umí vymírají, nástupci nejsou, neexistuje učnovství, všichni studují i blbci, mrkni na Fialu. Chceš lepší důkaz?

Nadia369
15. 4. 2023 23:10
Odpovědět  Pedro

Kdo chce- hleda zpusoby. Kdo nechce- hleda duvody. Asi tak…

Albi
16. 4. 2023 01:14
Odpovědět  Nadia369

Už neexistující učňovské školství je fakt. To se okecat nedá. Ani vládou, ani námi.

16. 4. 2023 08:53
Odpovědět  Albi

Už zase to “my”mánství. Kdybys jen věděla co jsem se kolem toho namlátil pantem a co pravdoláskařských aktivistů jsem kvůli tomu před dvěma dekádami pozurážel. Od okresů po vládu jsem psal a psal a psal a přesvědčoval jak de-bil a všechno k hownu. Jen chuť čapnout bejčák a mlátit, mlátit a mlátit. Ale chápu tě, bez “my”mánství by to vyznělo jako čirý alibismus.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
16. 4. 2023 17:59

Ale čím nahradit “my”mánství?
Sama se ohrazuji, když někdo píše “vy”, protože žijeme v jedné zemi, nakonec i všichni na jedné planetě a každou fatální chybu kohokoliv odneseme všichni. Ovšem “řídit” (ve smyslu rozhodovat) všichni nemůžeme. I v rodině musí být nějaký aspoň jednoduchý řád, protože bezbřehá svoboda nakonec není svoboda pro nikoho. Platí i pro slovo s nutností jeho jednoznačného významu.
Takže maximálně můžeme rozdělit lidi na MY a ONI a to jen v případě, kdy víceméně všichni víme, koho tím tak nazýváme.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
17. 4. 2023 08:43
Odpovědět  Albi

Ale jo, já ti rozumím. Jenže stejně vždycky dostanu vzteka, že jsem v tý “my”mánský” množině spolu se všemi swiněmi.

Markýza
17. 4. 2023 17:40
Odpovědět  Albi

Možná se zase vynoří – svět začíná být přesycen vzdělanci a nakonec – čeho je moc, toho je příliš a taky je to levné.
Ale teda jestli se nám v kraji rychle nevynoří sklenář, abychom si natáhli na okna nerozbitelný fólie. 🙂

Boomer
16. 4. 2023 20:19
Odpovědět  Nadia369

..a každý musí začít sám u sebe. Děti velmi dobře vnímají chování rodičů a dokáží ho kriticky analyzovat, dokáží ho srovnávat s chováním lidí v nejbližším i vzdálenějším okruhu. Kdo svůj čas doma tráví převážně u televize, nemůže čekat zázraky.
Verba docent, exempla trahunt..

Gales
16. 4. 2023 09:59
Odpovědět  Nadia369

Akorát že bychom mohli bejt vývojově o něco dál a teď budeme zas na začátku.

Nadia369
16. 4. 2023 11:44
Odpovědět  Gales

To je pravda.

Markýza
17. 4. 2023 17:41
Odpovědět  Gales

Znavený vodák vracáčkem nepohrdne 🙂

PENNYS
15. 4. 2023 19:58
Ohodnotit příspěvek :
     

ZKRÁTKA KDYŽ SE PODÍVÁME NA VŠE GLOBÁLNĚ
“POSILOVAČI HOW-en” OVLÁDLI ABSOLUTNĚ VŠE.

Autor
15. 4. 2023 20:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Fiala jede do Asie, aby se nemusel starat tady o to, a aby hlavně vytvářel analogii proti Číně. Filipíny, Indonésie, Singapur, Vietnam, Kazachstán a Uzbekistán.
Mimochodem, Vietnam se stále více obrací k USA.

sizok
15. 4. 2023 20:56
Odpovědět  Peter 008

Hlupák.

Pavel z Moravy
16. 4. 2023 10:18
Odpovědět  Peter 008

Jejich problém, tedy těch zemí co se obrací k USA. Každý ke svému. My nevíme, jak současná generace Vietnamců smýšlí. Co chtějí to budou mít, je to jak s námi, chtěli jsme na západ, jsme tam. A co se týká toho tvora, co tam nyní cestoval, ať si užije, dokud může.

Markýza
17. 4. 2023 17:42
Odpovědět  Peter 008

Vietnam?? Teda tohle mi prosím podpořte aspoň nějakými příklady.

Dana
15. 4. 2023 20:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to stále dokola, ale naše vláda páchá vlastizradu a nic se neděje? Čeká se zřejmě na lidi jako soudci, státní zástupci a jiní, kteří pochopí, že jsme všichni na jedné lodi a pokud půjde ke dnu určitá část národa, tak půjdou oni také. Bez zásahu Stvořitele to sami zvládneme jen stěží, ale pak to bude fofr.

sergej
16. 4. 2023 01:26
Odpovědět  Dana

Oko vidí, jen ti postižení co nosí mozek v ruce s digitální demencí – ajfouna, androida tam prostě nemají myšlenky.
https://protiproud.info/politika/7129-proc-ukrajina-nakonec-zmizi-v-cerne-dire-nikdo-krome-zlocineckeho-gangu-kolem-zelenskeho-ji-nepotrebuje-20-ze-45-zatim-nedorozumeni-91-eu-v-pekle-na-prikaz-dementniho-bidena-az-se-zeptaji-obycejni-proc-to-mame-platit.htm
https://www.youtube.com/watch?v=9a—cJa5-E
Šlechta justice spí na vavřínech či jsou dosazení inkluzové pašalíky kmotrů? Nebo opravdu chtějí zahraniční dráby kteří si dají vlastní “pastýře. Ani armádu tu už nemáme jen expediční sbor.kdy důstojníci co mají čest by už museli na dehonestaci celku udělat vojenský převrat, či puč na pořádek se sluhy úžerů mamona.

Pedro
15. 4. 2023 21:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Oni nic neřeší, řeší to tady ten co je dosadil, anglosas!

sergej
15. 4. 2023 22:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak se nám asi rozhodli že lůze odrbané držkující ukáží co proto. vaší konšelé. 🙂
https://www.youtube.com/watch?v=q7kHPfsztko

Jaris
16. 4. 2023 06:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Tahle tri cunata asi nemaji svedomi. Vsichni tri si zaslouzi dostat pres ten rozesmaty ksicht poradne lopatou pekne na plocho.

unor 2022
16. 4. 2023 08:27
Ohodnotit příspěvek :
     

Doplnovacka.
..
Kdyz si UDAJNE …….. narod postavi do sveho cela UDAJNE …….. vudce tezko cokoliv jineho ocekavat.
CHYTRY, HLOUPE.
HLOUPY, ZAPRODANE.

Pavel z Moravy
16. 4. 2023 09:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Všichni vidíme kam jsme dokráčeli. Komplexní změnu společnosti ale nikdo řešit nechce, protože by mohl přijít o čmrdlíky, takže co s tím. Nejvýkonnější ekonomika a zemědělství z bývalého bloku RVHP asi s NDR je totálně odrovnané. Přesně takto to nadnárodní plutokraté s naší vlastí naplánovali. Plán byl vše zničit a do této kolonie pouze dovážet. Viděl jsem již před 20 lety takovou mapku, kterou dovezl jeden kamarád mého syna z nějaké konference určitého podniku z USA. A tam to bylo jasně dané. Nemám chuť, aby mi někdo vytýkal poraženecké řeči, ale skončili jsme. Všichni jsme viděli, co se tu 30 roků děje a stále lidé volili ty stejné lumpy, protože myšlení není silnou stránkou tohoto národa. Teď si to až na pár rádoby lepšolidí všichni vyžereme až do dna. Mladí jsou přeformátovaní a asi jim nedochází, že v tom budou muset žít dnes třeba takoví 40 letí lidé 30 až 40 roků. Nu, komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. Na dnešní dobu to sedí výjimečně. My staroši to už nějak doplácáme. A jelikož se považuji za realistu, tak z toho všeho co vidím kolem dokola musím říci, skončili jsme. Optimisté mi to asi osladí, ale nic na situaci nezmění, pokud se zde půjde stále stejnou cestou.
.

sergej
16. 4. 2023 13:38
Odpovědět  Pavel z Moravy

A žádný
https://www.youtube.com/watch?v=UWzA_VGcOKw
Kromě Putina, možná Si. 🙂

zuzana
16. 4. 2023 09:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Šéf Wagnerovy skupiny vyzývá Putina, aby vyhlásil konec války a „získal pevnou půdu pod nohama“ na držených územích

https://aktax.cz/sef-wagnerovy-skupiny-vyzyva-putina-aby-vyhlasil-konec-valky-a-ziskal-pevnou-pudu-pod-nohama-na-drzenych-uzemich/

Boomer
16. 4. 2023 10:05
Odpovědět  zuzana

.. bez Oděsy by to všechno ztratilo význam a za nějaký čas by začaly další boje.

Markýza
17. 4. 2023 17:45
Odpovědět  Boomer

Dík, právě jsem to chtěla napsat. Leda by tam fakt nechal ustavit tu Chazarii 🙂

Boomer
17. 4. 2023 19:41
Odpovědět  Markýza

.. co a jak chtějí či nechtějí, to jaksi nemohu posoudit, to ukáže čas. Z mého pohledu prostého vojáčka by to bez Oděsy bylo mrhání časem, materiálem a životy lidí.. hnusné, cynické, trestuhodné.

Pijack
16. 4. 2023 10:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Ono to dává logiku – tak se likviduje národ. Něco podobného plánoval i Hitler. Když oddálíte lidem důchodový věk, vznikne na pracovním trhu poptávka po práci. Práce ovšem nebude víc, to se koaliční mafie plete. Takže naroste vyšší počet nezaměstnaných a sníží se jim příjem, ze kterého se jim za pár let vypočítá menší důchod – vinou nižšího příjmu. ONI úmyslně počítají s tím, že lidé 5 let před důchodem nejsou tak výkonní, jako ve dvaceti a tudíž nemohou vydělat víc, což by se jim do výpočtu důchodu započítávalo. 5 demoliční mafie chce tak zabít 2 mouchy jednou ranou. A co na to vylízaní voliči ODS a spol.? NIC? Budou pořád tuhle mafii volit?

Boomer
16. 4. 2023 12:17
Odpovědět  Pijack

.. na konci toho řetězce má být základní nepodmíněný příjem, čímž odpadne celý komplikovaný systém sociálního a důchodového zabezpečení. K tomu si přidejte sociální kreditní systém ovládaný AI, s mechanismem odměn a sankcí. A máme feudalismus 2.0 jak vyšitý..

17. 4. 2023 11:45
Odpovědět  Boomer

Feudalismus? I vy optimisto. Máte Gulag.

Boomer
17. 4. 2023 19:42

.. existuje pouze minimální rozdíl mezi oběma situacemi, a ten index 2.0 znamená vylepšení, nikoli ovšem pro plebs..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Vladimír
16. 4. 2023 11:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Pětidemolice to prostě umí! 🙂 Jen tak dál, a toho zeštíhlení státu se nakonec dožijeme.

sergej
16. 4. 2023 13:44
Odpovědět  Vladimír

Bandustan, pomlčím a nechám bez komentáře. 🙂
Nebo ne, zhebněte hokynáři vyžranova vývratova.
https://www.youtube.com/watch?v=C5IJ1uXxywA

Standa
16. 4. 2023 17:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Cinkali jste klíči! A zpívali jste ? Nyní zpívejte,, Ted už máme , co jsme chtěli”!A nestěžujte si tady!
Trochu konstruktivity!Stěžujte si jinde!

Albi
16. 4. 2023 18:04
Odpovědět  Standa

Vy žijete v exilu? Nebo vám stav republiky vyhovuje?

Pavel z Moravy
16. 4. 2023 20:47
Odpovědět  Albi

Albi, on nežije v exilu. Já vím, že to víš, on jen říká, že to je důsledek toho, že lidé v 89 nedostatečně zvážili co a koho podporují. Já když v práci kamarády varoval, ne aby se nezúčastnili změny systému, ale aby přemýšleli komu to slouží jsem samozřejmě dostal slovně naloženo. Myslím, že ty masy lze snadno ovládat a přimět je přijmout vše co si ti, kteří toto zde řídí připravují. Vždyť covid toho byl důkazem. Jak říká Milan, možná do 20% lidí je schopno odolávat masáži. Takže Standa to neříká na tebe, jen konstatuje všeobecný fakt, že co lid chtěl tak teď má. Určitě mu to nevyhovuje.

Pavel z Moravy
16. 4. 2023 20:50
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ještě se musím omluvit, on Standa s tebou nekomunikoval, hovořil všeobecně.

Albi
17. 4. 2023 01:30
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ale jistě, vím, že to myslel obecně, to já taky a osobně to neberu.
Standovi se tímto omlouvám

17. 4. 2023 09:17
Odpovědět  Pavel z Moravy

Těch dvacet procent neovlivnitelných je podloženo výzkumem několika – tuším že šestnácti – světovými univerzitami. Proč myslíš, že genetické inženýrství a implantáty? Právě kvůli těm dvaceti procentům, protože na ně masírka nezabírá a v tom elektronickém světostátu by dělali bordel a neplechy. Protože když dvacet procent získá na svou stranu dalších pět procent, tak už je to kritické množství – výzkum těchže univerzit -, schopné postupně ovlivnit dění.
Ona je zde totiž ještě souvislost s morfickým polem a z pozadí navíc juká kvantová fyzika a Universum, tak jdu radši od toho, neb ty hodiny přednášek a textů co jsem kvůlivá tomu do sebe nacpal (z de-bila, rozumí se) nejsem s to v takhle malém prostoru předat dál. Ale ať už je to jakkoli, genetické inženýrství spolu s implantáty natrhnou pr-del i Univerzu a během generace máš otroctvo s průměrným IQ (59-69 bodů) afronárodů (viz zde; jsem zvědav, kdy to vymáznou: https://cs.iq-test24.com/clanky-o-iq/iq-podle-narodnosti.html až se srdce pana Globálního směje, zatímco Universum pláče. Když už jsem u toho – proč myslíš, že ta řízená migrace? Ježíííš, já jsem de-bil! Někde jsem tu napsal, že jsme ve třetím roce instalace

17. 4. 2023 09:26

elektronického koncentráku.
Howno! Začalo to přece migrací! Takže jsme v cca desátém roce instalace koncentráku! Uvidíme za tři roky. To bude, dle mého (rok 2026, ale proč si to myslím by bylo na móóóc dlouho) bod zlomu. Pak buď koncentrák, nebo zrození Fénixe, ve zkratce řečeno. No zrození… Pokud ano, a doufejme že ano, tak to bude sakra těžké zrození provázené sakra těžkými porodními bolestmi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$