blog

Dosavadní průběh konfliktu mezi Izraelem a Hamásem

Dosavadní průběh konfliktu mezi Izraelem a Hamásem
Izrael pokračuje v letecké kampani proti poničené Gaze, která vstoupila do šestého dne války.

Probíhající válka mezi Izraelem a palestinskou militantní skupinou Hamás si od čtvrtka vyžádala více než 2700 mrtvých a představuje nejvážnější eskalaci v regionu za poslední desetiletí. Po šesti dnech konfliktu se RT věnuje dosavadním klíčovým událostem.

Válka začíná
Operace Hamásu, nazvaná “Záplava Al-Aksá”, začala v sobotu ráno nepřetržitou palbou raket vypálených z Gazy na cíle v Izraeli. Hamás, militantní organizace, která v Gaze de facto vládne od roku 2007, tvrdil, že při počátečním náporu bylo odpáleno 5 000 raket, zatímco Izraelské obranné síly (IDF) uvádějí počet blížící se 2 500.

Po bombardování Hamás buldozerem rozbil část plotu oddělujícího Gazu od Izraele a více než 1 000 jeho bojovníků se na motocyklech, pickupech a paragliderech vrhlo na Izrael.

Útoky na civilisty
Jednotky Hamásu rychle postupovaly na izraelské území a do sobotního odpoledne zaútočily na 22 měst, vesnic a osad, jak uvádí Al-Džazíra. Brzy následovaly zprávy o šokující brutalitě: nejméně 260 izraelských a zahraničních civilistů bylo povražděno na hudebním festivalu a neznámý počet byl bojovníky zajat.

Některé z nejtrýznivějších záběrů pocházejí z kibuců Be’eri a Kfar Aza, kde byly domy vypleněny a muži, ženy a děti zavražděni. Ještě ve čtvrtek se z Be’eri, kde bylo podle izraelských úřadů zabito 110 lidí a desítky jich byly odvezeny do Gazy jako zajatci, vyzvedávala těla.

Příběhy a záběry z těchto a dalších osad vyvolaly mezinárodní podporu Izraele, ačkoli proizraelští odborníci a politici také šířili nepotvrzené zvěsti, včetně hojně opakovaného, ale oficiálně dementovaného tvrzení, že bojovníci Hamásu sťali 40 dětí a znásilnili mnoho žen.

Izrael reaguje
Izraelský premiér Benjamin Netanjahu vyhlásil v neděli válečný stav poté, co byly jednotky IDF nasazeny na vyčištění izraelských měst a vesnic od bojovníků Hamásu. V pondělí ministr obrany Yoav Gallant vyhlásil “úplné obléhání” Gazy a odřízl 2,4 milionu obyvatel této malé palestinské enklávy od potravin, vody, paliva, léků a elektřiny.

Izraelská letadla od soboty neustále provádějí nálety na Gazu a zjevně neberou ohled na civilní oběti. Izraelské bomby srovnaly se zemí celé městské bloky a palestinské ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek uvedlo, že při úderech zahynulo více než 1 400 lidí, včetně 447 dětí. Náměstek palestinského ministra zdravotnictví Júsuf Abú al-Reíš ve čtvrtek ráno prohlásil, že většinu mrtvých a zraněných tvoří ženy, děti a staří lidé.

Netanjahu a vůdce opozice Benny Gantz ve středu oznámili vytvoření vlády válečné jednoty, den poté, co bylo schváleno povolání 360 000 vojenských záložníků. Mluvčí IDF podplukovník Richard Hecht ve čtvrtek uvedl, že jeho jednotky se “připravují na pozemní manévr” do Gazy, ale dodal, že taková operace ještě nemá zelenou od vlády.

Jak to, že Izrael útok přehlédl?
Vyvstaly otázky, jak je možné, že izraelské zpravodajské služby, které měly Gazu pod téměř dokonalým dohledem, přehlédly přípravy Hamásu na útok.

Představitelé egyptské rozvědky v pondělí agentuře Associated Press sdělili, že své izraelské kolegy několikrát varovali před chystaným útokem ještě před jeho uskutečněním. Toto tvrzení podpořil předseda zahraničního výboru Sněmovny reprezentantů USA ve Washingtonu a další anonymní egyptský představitel, který hovořil s deníkem Times of Israel.

Netanjahu popírá, že by dostal jakékoli varování, ačkoli úředník, který hovořil s deníkem Times of Israel, připustil, že zprávy z Káhiry se nemusely dostat na stůl izraelského vůdce.

Izraelská armáda byla rovněž kritizována za pomalou reakci na počáteční vpád z Gazy. Podle izraelského zdroje citovaného americkým novinářem Seymourem Hershem byly dvě třetiny vojáků IDF, kteří jsou obvykle rozmístěni na hranicích s Gazou, staženy na Západní břeh Jordánu ještě před sobotou, aby zajistili bezpečnost ortodoxního židovského festivalu.

Náčelník generálního štábu IDF generálporučík Herzi Halevi ve čtvrtek přiznal, že jeho jednotky “nezvládly” překvapivý útok adekvátně. “Poučíme se, budeme vyšetřovat, ale nyní je čas na válku,” řekl v televizním prohlášení.

Používá Hamás ukrajinské zbraně?
Není jasné, jak Hamás shromáždil zbraně pro svůj útok. Fotografie bojovníků ukazují, že mají v rukou spíše pušky typu AR-15 než varianty kalašnikova, které jsou se skupinou častěji spojovány. 

“Je pravděpodobně stoprocentně jisté, že zbraně dodaly Spojené státy,” řekl v pondělí RT bývalý analytik CIA Larry Johnson. Johnson naznačil, že zbraně mohly pocházet buď z Ukrajiny, kde USA nezavedly “žádnou účinnou kontrolu” zbraní v hodnotě desítek miliard dolarů zaslaných od loňského února, nebo ze zásob opuštěných v Afghánistánu.

Zranění, úmrtí a rukojmí
Podle údajů, které ve čtvrtek zveřejnila izraelská vláda, bylo zabito přibližně 1 300 Izraelců a více než 3 000 jich bylo zraněno. Podle palestinského ministerstva zdravotnictví bylo zabito více než 1 400 Palestinců a dalších asi 5 000 bylo zraněno. Počet obětí v Gaze pravděpodobně poroste v souvislosti s pokračujícími izraelskými leteckými údery a mluvčí ministerstva Esref al-Kudra varoval, že izraelské obléhání představuje “významné nebezpečí” pro veřejné zdraví.

Předpokládá se, že Hamás drží v Gaze asi 150 lidí jako rukojmí. Bojovníci pohrozili, že za každý izraelský nálet, při kterém budou zabiti civilisté, popraví jednoho rukojmího, ale do čtvrtečního večera nebyly žádné popravy hlášeny.

Co bude dál?
Zdá se, že konflikt bude pokračovat a žádná ze stran nestanoví podmínky pro uzavření míru. Mluvčí IDF ve čtvrtek uvedl, že Hamás je zřejmě připraven na “dlouhou válku”, zatímco Netanjahu v sobotu varoval, že Izrael vstupuje do “dlouhé a obtížné války”.

Navzdory občasným přestřelkám mezi izraelskými jednotkami a bojovníky Hizballáhu v Libanonu a Sýrii se zdá, že konflikt je prozatím zvládnutý. 

Spojené státy slíbily, že zvýší vojenskou pomoc Izraeli, a ve východním Středomoří umístily největší letadlovou loď na světě USS Gerald R. Ford. Ve středečním projevu americký prezident Joe Biden uvedl, že varoval Írán, který podporuje Hizballáh, aby “byl opatrný”.
http://6b.cz/jqv7

sdílet na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Gales
14. 10. 2023 10:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Útok na hudební festival v poušti měl rukopis Mossadu

Válka o Gazu může vytvořit dosud největší migrační vlnu Palestinců ve směru do Evropy, ale rovněž i z Libanonu, který může být do války s Izraelem opět zatažen jako v 80. letech během občanské války v Libanonu. Zamyslete se, proč by Hamás střílel a masakroval hudební festival s mladými lidmi z celého světa? Co by tím získal? Sympatie ne. Peníze ne. Podporu světové veřejnosti ne. Více bezpečnosti ne. Ale co jediného a zaručeného by získal? Pozemní invazi izraelské armády, etnické vyčištění od arabského obyvatelstva a anexi pásma Gazy! Až dosud Hamás útočil vždy jen na vojenské instalace IDF v Izraeli…. Z Ajronetu.

ijn
14. 10. 2023 10:35
Odpovědět  Gales

Válka na Ukrajině ukončena jako covid19 a VVP je pašák, dokázal ukončit dvě velké krize covid a SVO, dnes pomalu praská v EU podvod s CO2 a falešnými penězi=odpustky povoleny CO2, Londýnské kanceláře se hroutí, tak II.WW zahladí zločinecké podvody……….!!!

Jaris
14. 10. 2023 12:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Izrael prave naplno odkryl svou tvar krvaveho netvora. S potesenim pozoruji, ze vetsina zemi zidum tu hru na ukrivdene nebozaky uz nezere, a to je dobre.

Miro 2
14. 10. 2023 13:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Na konfliktu mezi Palestinci a Izraelci je snadné vypozorovat jak USA hodně záleží na Izraelcích a málo na Ukrajincích. USA se kvůli Izraeli radši pustí do bitvy s celým arabským světem nž kvůli Ukrajině s Ruskem. Z toho vyplývá otázka, že koho nebo jakých soupeřů se USA evidentně bojí víc? Obě války jak na Ukrajině, tak v Izraeli mají svou časovou posloupnost. Zájem USA o Ukrajinu polevuje a zatímco ho střídá zájem o Izrael.