blog

Dalibor Martínek: Vláda nezvládá boj s drahou energií. Má špatné rádce, teď ji vypakovali i v Bruselu

Jozef Síkela: Státy EU se neshodly na cenovém stropu pro plyn

Skutečně zvláštním způsobem řešíme v Česku problém s drahými energiemi, které dostávají do kolen tisícovky domácností i firem. Je konec roku, firmy přemýšlejí, jestli po Novém roce ještě otevřou. Řada z nich možná už ne.

Domácnosti si takové úvahy nemohou dovolit. Ty nemohou zavřít krám. Takže raději platí nesmyslné částky dodavatelům energií. A kdo nemá naspořeno, běží do oprátky splátkových firem.

Nevymlouvejme se na Rusáky

Co se nám tady zvrtlo? Moc se nevymlouvejme na Rusáky a jejich ukrajinskou avantýru. Problém je doma.

Ministr průmyslu Síkela, který energetice vůbec nerozumí, tento týden „bojoval“ za české, a potažmo evropské zájmy na jednání v Bruselu. Jak to bude se stropem na ceny energií? Zcela předpokladatelně svou bitvu, s premiérem a politologem Petrem Fialou v zádech, prohrál. Jinými slovy, firmy s více než dvě stě padesáti zaměstnanci nemohou uplatňovat strop na cenu energií. Za který Češi tak „silně“ bojovali.

Cenový strop pro plyn se v Bruselu nelíbí. Blokuje i jeho společné nákupy

Země Evropské unie se shodly na novém souboru opatření proti energetické krizi, jeho konečné schválení však podmínily dohodou na omezení cen plynu. Po jednání s kolegy z unijních zemí to řekl český ministr průmyslu Jozef Síkela, podle něhož bude české předsednictví pracovat na dosažení dohody. Síkela dodal, že na 13. prosince svolal mimořádné zasedání ministrů, kde by mohly země své postoje sjednotit.

Což přeloženo znamená, že Síkela, dříve ne příliš úspěšný bankéř, nyní hrdý ministr, nedokázal pro Česko v Evropské unii vyjednat vůbec nic. Což mu ovšem nijak nepřekáží v tom, aby se veřejně dál prezentoval jako úspěšný reprezentant naší země.

V médiích se chvástá jakýmisi budoucími vyjednáváními. Ale v Česku výsledek každý vidí na své faktuře.

Takže jak to bude dál s cenami energií?

Má to několik rovin. Za prvé, výrobci energií a jejich dodavatelé jsou v současnosti králové. Nikdo je nedokáže zkrotit. Chodí šeptat „dobré rady“ do ucha premiérovi. Na trhu diktují ceny. Přemrštěné. Vydělávají miliardy, zatímco některé domácí firmy a domácnosti stojí před krachem.

Co na to vláda? Jak situaci řeší, jak pomáhá?

Klíčovým problém je, že stát, Fiala se Síkelou, přišli s nesmyslným řešením. Že vysoké ceny, které jsou důsledkem dění na trhu a války na Ukrajině, kryje stát energetickým firmám a dodavatelům energií. To je prostě špatně. Vláda má z principu podporovat slabé, krýt ztráty slabým, a ne miliardářům, kteří vlastní velké firmy. A kteří našli v drahých energiích zdroj nových příjmů. Totální selhání vlády. 

Místo, aby stát stanovil nějakou hranici ceny za kilowatthodinu elektřiny, za kterou mohou firmy energii dodávat, zvolil úplně opačný přístup. A sice vyrovnávání případných nižších příjmů dodavatelům. Totální faul vlády vůči veřejnosti.

Chápu, že je debata o elektřině nebo plynu možná až příliš složitá. A proto neatraktivní. Ale cítím silnou potřebu říci, že naše vláda situaci naprosto nezvládá. A navíc, veřejně to nikdy nepřizná.

Stát nesmyslně vymýšlí sektorovou daň

Důsledkem je, že se energetické firmy, ať výrobci nebo dodavatelé, „pakují“ na úkor firem i občanů. Aktuálně „hrabou“ miliardy korun. A my se tady bavíme o osudu českého průmyslu. Nějaký Síkelův strop? To je jim úplně jedno. Ceny napálí podle spotu. Nebo ještě víc. Šest korun za kilowatthodinu zaplatí chudáci klienti, ale cena může být i vyšší. Třeba dvacet korun. Rozdíl doplatí stát. Což je jasná podpora energetického sektoru, ne obyvatel či firem.

Stát potom nesmyslně a neefektivně vymýšlí dodatečnou sektorovou daň. O které se potom musíme bavit na různých „odborných“ konferencích. Kocourkov.

Jak mi řeklo již několik majitelů velkých firem, kteří tak trochu vidí za oponu, problémem je, že české vládě radí v této oblasti energetické společnosti. To by se na první pohled mohlo zdát jako rozumné řešení. Dělají v energetice, takže jí rozumí, napadlo by jednoho. Problém je, že tito takzvaní poradci, ve skutečnosti lobbisté, nekopají za české občany, ale za energetické výrobní a dodavatelské firmy.

Takže jejich rady vládě v energetice nikterak nepřispívají k blahobytu tohoto národa. Přispívají jenom k tomu, že někdo hodně bohatne, zatímco většina národa začíná kvůli drahým energiím rychle trpět.

V tomto kontextu potom nemá smysl si v médiích hrát na to, kdo a s jakým politickým zaměřením svolal jakou demonstraci na kterém náměstí. Spousta rodin a firem běží o život. Ministr Síkela, ať se vzal, kde se vzal, už rok kolem energií jenom mlží. Hraje si na to, že má nějaké řešení. Žádné kloudné ještě nepředložil. Je to evidentně sluha energetických firem a rádoby papaláš. Brzy ho jeho „řešení“ dostihnou.

https://www.newstream.cz

sdílet na

26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
janle57
27. 11. 2022 14:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Posledním hřebíkem do rakve zvané ČR,bude zastavení přísunu ruského jaderného
paliva do Temelína a Dukovan,máme na to zaděláno díky ideologickým fanatikům
typu Fiala,Černochová a spol.Na jiné palivo než ruské nejsou právě ruské
reaktory stavěné a změna vyžaduje miliardové investice s naprosto pochybným účinkem,
stejně je to s norským plynem,který může poničit většinu plynových kotlů,pan Štěpán
před tímhle velmi důrazně varoval,to, co je zatím nyní,bude proti tomu, až tohle
doopravdy nastane, učiněná selanka, a proto než jít na demonstraci proti vládě,
tak lidi půjdou raději na Staromák dát si 2dcl svařáku nebo bramborák za 200,-českých
a být se vším nadmíru spokojení.

27. 11. 2022 14:57
Odpovědět  janle57

Jj Westingouse nám tu z toho udělá časované jaderné bomby….

Autor
27. 11. 2022 16:51
Odpovědět  Veny232

Neudělá, protože už ani neví co to je atomová energie … 🙂 🙂 🙂

František
28. 11. 2022 10:13
Odpovědět  Veny232

Vláda stojí za hovno. Ale za to vše, co dělá, nese odpovědnost jen a jen ta svině Rychetský. Divím se, proč to ještě nikomu nedošlo. Na co máme vládu, když tu vládne Rychetský.

Ijn
28. 11. 2022 08:24
Odpovědět  janle57

Fiala jede v žoldu deindustrializace ČR, kolika zločinců v České politice se zbavíme??? Vše bylo řečeno, celá PSP krade a ničí nás i Helmuty, kteří se podepsali pod Green Deal

Rattus
28. 11. 2022 19:39
Odpovědět  janle57

Neboj,ono nakonec nějaké to palivo dorazí.Jen se obávám,že rusové pro dodávku
expres zásilky využijí raketového vojska.

27. 11. 2022 14:51
Ohodnotit příspěvek :
     

To je všechno ovšem uplně k ničemu…papírově se s tím vůbec nic dělat nedá. Existuje jen jedno řešení, veřejná poprava…znárodnění dvouset nejbohatších Čechů .Znárodnění, energetiky, vody, telekomunikací,bankovnictví, pojištovnictví…prostě všeho co Pohadráková mafie Veksláků ukradla…CZEXIT ,NATOEXIT. A pokácet elektrické sloupy na hranicích, ať si Germán s Rakušákem trhnou nohou….dá se to sfouknout za 6 dní..ten sedmý Bůh odpočíval…

Pavel z Moravy
27. 11. 2022 15:10
Odpovědět  Veny232

Úplně přesně, co vexláci nakradli, vrátit. A beze změny systému to také nejde. Nějaké jako úpravy se stejnými lidmi, cha cha. Ty exity už přece dávno navrhoval Okamura. A vidíte jak ho zesměšňují a degradují a lid nečinně přihlíží. Venny, bohužel, je vymalováno. S tímto lidským materiálem ano. Je to zoufalé.

27. 11. 2022 15:31
Odpovědět  Pavel z Moravy

Tvrdej restart… a tvrdé tresty…jinak to zase vyleze z kanálů oklepe se to ,a pojede to znova. ODS ta strana Mafie se musí zakázat, všechny členy prověřit, kdo nedokáže jenom korunu z majetku, zavřít ,znárodnit…..prostě uklidit tu tak,jak se mělo hned po Hadráku..Katem a Sekerou.

skeptik
28. 11. 2022 10:51
Odpovědět  Veny232

Jak to někdo může pořád volit??

hledani.jpg
Autor
27. 11. 2022 16:54
Odpovědět  Veny232

Nemám to ze sebe, ale je zajímavé, že suma co mají “naši” miliardáři a co se každý rok odvádí do zahraničí by nám i dnes zajistila blahobyt. Takže znárodnit a předhodit lvům v Koloseu.

janle57
27. 11. 2022 17:48
Odpovědět  Veny232

V podstatě jste tím naznačil,že by tu udělalo pořádek znovu opakování roku
1948 se vším všudy,co tehdy proběhlo,kdo nic nenakradl a měl úspory
do 5 mil. Kč by se asi ničeho bát nemusel,megazloději typu Křetínský,Vítek atd.
a politici,co jim tohle umožnili,by si měli zarezervovat místa na kandelábrech,
doufám,že se historie jednoho dne bude opakovat.

jiří
27. 11. 2022 22:36
Odpovědět  janle57

comment image

PENNYS
28. 11. 2022 09:01
Odpovědět  Veny232

JEDNODUCHÝ NÁVOD NA RESTART NOVÉHO ČESKÉHO STÁTU

*******************************************************************************.

1.uzákonit Referendum,”Čechxicht”

2 Odchod z EU ,NATO

3 zrušit nepotřebný senát!!! zákaz činnosti ODS,STAN,TOP09,KDUČSL,PIRÁTUapd!!!

4.zrušit Sorošové neziskovky a podobné

5zrušit poplatky pro čt24,zakázat protistátní listy “Bakala”

6 zakázat činnost protilidových stran ODS,Top09,Stan,Piráti,Kdučsl,a podobné

7 Neutrální stát česko

8 Volit max.jen dvě strany”ČÍM VÍC STRAN TÍM VÍC BORDELU A ZLODĚJU!

9 Zrušit smlouvy všechny nevýhodné smlouvy

10 Napravit vstahy s Ruskem a se všemi přátelskými státy.

NA NĚJAKÝ NÁZOR ,ŽE JE TO NEDEMOKRATICKÉ- MY, MUŽEME JENOM Z VYSOKA SE VYS ***!!!

Administrátor
P.A.Semi
28. 11. 2022 10:24
Odpovědět  PENNYS

Názor zdejšího pana Simpletona je zajímavý tím, že některé jeho body nejsou zcela špatné, ale moc jich není…

1,2 Na odchod z EU a NATO je třeba Referendum, a na to je třeba přesvědčit Populaci, protože nyní bychom to zatím prohráli…

3 Senát je významná protiváha Parlamentu, a jsou tam volené Osobnosti, narozdíl od Parlamentu, kam volíme Partaje… Leckdy moudře blokuje špatná rozhodnutí… Měl by se naopak posílit vliv Senátu, aby na přehlasování jeho veta bylo potřeba 120 poslanců, 60% Parlamentu…

3,6 To jako když se neumíte sjednotit, tak zakážete ty úspěšnější, co se sjednotit umí? Všichni mají právo na své zastoupení a žádná strana by se neměla zakazovat…

4,5 Zahraniční financování politických organizací by mohlo být zakázáno… Jsou Agenti…

7,10 Neutralita se dá vyhlásit a byla by dobrá

8 Čím méně stran, tím méně demokracie a svobody. viz jak v USA vládne “Uniparty”, jedni jak druzí, a lidé nemají šanci, rozhodují Korporace, Oligarchie co platí volby.

9 zrušit špatné smlouvy by šlo vyhlášením nového státního útvaru a nepřevzetím kontinuity s tím současným, akorát bychom přišli o ambasády a co vlastní stát v zahraničí…

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
27. 11. 2022 15:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Opravuji Martínka, škůdci zemští se nemohou považovat za vládu a to v žádném případě. A bude tu již brzy v naší kolonii nesmírně krušno, cítím to ve všech svých starých kostech. Nový rok, ze kterého se většina po.sere.

sizok
27. 11. 2022 15:26
Odpovědět  Pavel z Moravy

Slaboučká vláda, slaboučký stát. Jednoduchá úměra.

27. 11. 2022 15:39
Odpovědět  sizok

Zkorumpovaná Nacistická… už měli čuchat k patníkům jako Sudetáci při odsunu. Jinak to stejně nepůjde, tahle protektorátní CIA a MI6 nastrčená vláda Vlastizrádců dobrovolně po dobrém neodejde.

Markýza
27. 11. 2022 16:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Já bych raději věděla, co tahle vláda zvládá.

sergej
27. 11. 2022 20:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak možná v bu-rundi je pochválí za hogo hogo. A v kijevě “ěden. Ale jinak prý za pomoc opovrhují že je to málo a nemá to cenu lumenům osvětlovat když mají a chtějí mít zhasnuto, ale nóblesně

jiří
27. 11. 2022 21:32
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

28. 11. 2022 06:29
Odpovědět  jiří

No, ono to srovnání nebude asi tak jen lehké. Záleží, co všechno dělá stát a co privátní firmy (nemocnice, dráhy, pošta, sítě, armáda).
Gogluji a vidím:
Im Jahr 2021 waren in der Schweiz durchschnittlich rund 206.900 Personen in der öffentlichen Verwaltung erwerbstätig. (Ve veřejné správě). Někde se to dá vyhledat více podrobněji.

A jinde zase vidím: In der Schweiz gibt es 37’895 Vollzeitstellen auf Bundesebene. Ein mittlerweile wieder aufgehobenes Limit sprach von 35’000 Bundes-Jobs.
To ale jsou jen zaměstnanci Federálu v Bernu, k těm se musí připočítat ti na každém z 26 Kantonů a další na úřadech každé obce (Gemeinde).

Ale jistě je tam ta práce na ouřadech více výkonná, většina úkonů se vyřizuje na obecním ůřadě, aniž by se muselo trmácet na Kanton, nebo nedejžbože do Bernu.

27. 11. 2022 21:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Víte, v téhle zemi se neustále řeší, co by s tím udělal Babiš nebo Okamura. Oba jsou v podstatě systémoví politici a nedělejme si iluze, že by cokoliv změnili. Okamura je zaseknutá deska, stále mele jedno a to samé. Ve skutečnosti je to jeden z těch, kteří brání sjednocení vlastenecké scény, v době demonstrací pořádá svoje demonstrace. Když má jít příkladem, potlačit své ego ve prospěch sjednocení vlasteneckých sil ke svržení této nacistické chunty, tak jeho rétorika přesně připomíná NSDAP. Buď jste s námi a pak vstupte do SPD nebo se s vámi nemáme o čem bavit. Babiš – to je kapitola sama pro sebe. Polovina potravinářské produkce v naší zemi pochází z jeho Agrofertu, kvalita je sračkovitá, ceny šílené a jeho firmy patří do zóny nízkých mezd. Z okrádání občanů ČR si vytvořil miliardové zisky, které pak využívá k prezentování sebe sama jako spasitele. Opak je pravdou. Jeho vláda vytvořila dno a Fialova to dno podlezla. Bohužel drtivá většina občanů téhle země je obětí (ať už vlastní vinou nebo ne) miliard dávaných na propagandu v mainstreamu zvaném novinářská žumpa. Problém nejsou Rusové, problém není Brusel, problém není Washington. Problém jsou vychcaní čeští miliardáři a multimilionáři, kterých je pár tisíc, ale kteří ovládají přes konzum zbytek společnosti. Jsme na Titaniku – třetí paluba už se topí, druhá asi tuší, že se něco děje, ale nechce si to připustit a nahoře se ještě tancuje.

Autor
28. 11. 2022 15:55
Odpovědět  pavelpe

Neměl jsem čas a i teď je času málo. Tak jen stručně. Pokud jsme byli aktivní politicky směrem ke vzniku Československa, a pak byla neuvěřitelná síla která si došla pro rok 1948 a ze západu nemohli říct ani slovo o nějakém puči, či převratu, vše bylo legální. Tak teď jsme v situaci, kdy budeme se mít tak, jak se bude bojovat jinde. Čili ještě jinak – do roku cca 1985 jsme byli mezi těmi, kdo šel dopředu, tak teď půjdeme díky – jak to říct jinak – pohodlným idiotům, kteří se bojí o svůj majeteček, díky maloměšťáčkům, díky lumpům, co kradou na co přijdou a co není přilepený, díky sobcům, díky volům, díky hlupákům až na konci ocasu postupu lidstva. Protože nevěřím, že se jim povede zavést NWO. Na to je JINDE mimo “náš svět” silný odpor. A pokud zůstaneme v tom “našem” světě, pak jen jako kolonie. Můžou “páni” bojovat a budou, ale přichází právě konec celé té maškarády zvané “euroatlantická civilizace”. A s tím i konec jejích “pánů”.

Jaris
27. 11. 2022 23:55
Ohodnotit příspěvek :
     

No nevim, jak je to s tou drahotou u vas. Prekvapily me navaly lidi na vanocnich trzich, kde se prodavaji same zbytecne veci. Logicky, pokud musim setrit, vyhybam se takovym poutovym atrakcim s cingrlatky. Zrejme neni jeste tak zle.

Jaris
28. 11. 2022 00:00
Ohodnotit příspěvek :
     

http://www.infokuryr.cz/n/2022/11/27/vse-co-jste-chteli-vedet-o-velkem-resetu/
Jak si Schwab a jeho prava ruka Harari predstavuji budoucnost lidi.