,,Co tohle udělá lidem.“ Elektřina od ledna: Fiala v ohni ze dvou stran

 Ze sítí

Zanedlouho začne platit zastropování schválené vládou Petra Fialy na podzim. Z toho, co bude znamenat, však panují obavy. Tuto obavu už vyjádřil například akcionář firmy ČEZ, Michal Šnobr. „Bohužel přesně víme. Průmysl to také ví,“ seznal pak bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček. A přišly také stížnosti na to, co stát provedl akcionářům. Totiž že kvůli němu klesá hodnota akcií, jakýkoliv zisk si stát vezme pro sebe a ještě se šíří, že na ziscích akcionáři vydělávají.

Konec roku se blíží. S ním i zastropování na plyn a elektřinu na úrovni tří a šesti korun, které vláda schválila v září. Ovšem panují obavy, že i se zastropováním nebudou domácnosti schopné tuto cenu platit. Na to, že cena bude nakonec jiná, upozorňuje dlouhodobě například advokát Jindřich Rajchl, který zároveň varuje, že zastropování české občany zasáhne stejně, protože se bude sanovat z českého rozpočtu.

Energetice se věnuje také minoritní akcionář společnosti ČEZ, Michal Šnobr. A také není spokojen. „Když tak uvažuji o existenční úrovni stropů cen elektřiny pro domácnosti, firmy i průmysl, které nyní nastavují jednotlivé země EU, dochází mi jedno. Jsme ve větším průseru, než jsme si kdy mysleli. Co si politici v celé EU mysleli posledních 15 let, že v energetice dělají?“ zeptal se řečnicky na konci listopadu.

A dodal: „Představa, že se v následujících deseti letech postaví v klasice cokoli tak levného, aby to vyrábělo elektřinu výrazněji pod tyto stropy, je zcestná. Inflace dávno pohltila i energetiku. My to ale nevíme, protože nic neděláme, kreslíme si fatamorgány a dál žvaníme bez jakékoli odpovědnosti.“

Šnobr má za to, že vláda minoritní akcionáře ČEZu okrádá. „Dodavatel elektřiny ceníkem ‚oznámí‘ zákazníkovi libovolnou – tržní cenu. Ten ale platí jen strop. Rozdíl platí stát. Kde na to stát vezme? Sebere ČEZu 90 % nad jiný strop – výrobní. Ten je o 30 % níže než spotřebitelský. Pak to stát ještě zdaní WFT a jsme na –60 %. ČEZ je ze 70 % státní, ale 30 % vlastní soukromí vlastníci – fyzické osoby, fondy, právnické os. domácí i zahraniční. Není pochyb, kdo je stvořitelem jedné z největších porevolučních ‚okrádaček‘ soukromých vlastníků. Je to ODS. Se solidaritou to nemá nic společného. Pokud toto, ČEZ měl být dávno 100% státní. Obchodní zákony (ZOK) v Česku jako i v EU dávají většinovým vlastníkům jasný návod, jak toho dosáhnout. Neschopnost státu a politické reprezentace neomlouvá,“ míní Šnobr.

Akcionář má také obavu, že v Česku lidem nedochází, co bude strop znamenat. „Pořád mám nepříjemný pocit, že stále úplně netušíme co 3, resp. 6 Kč/kWh (včetně DPH) za komoditní složku plynu, resp. elektřiny udělá s Českem. Nejen na straně domácností, ale i mezi podnikateli a v průmyslu. Nyní už je také jasné, že stejné/podobné to bude i ve 2024…“ podotkl.

Na to zareagoval bývalý ředitel Pražské plynárenské Pavel Janeček. „Bohužel přesně víme. Průmysl to také ví,“ odvětil a dodal: „Neví to jen odborníci optimisté a být optimista je dnes rizikové povolání.“

Šnobr není sám, kdo je s postupem státu nespokojen. „Den před válkou stála akcie ČEZ o 100 Kč víc než dnes. Ještě jednou si přečtu, že akcionáři na situaci vydělávají, tak budu asi hodně nepříjemnej…“ vzkázal akcionář Petr Horáček a dodal, že se jedná ze strany vlády o zlovůli a konfiskaci majetku a zisků.

https://bit.ly/3Y3LrOj

sdíletj na

4.3 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
30 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pijack
6. 12. 2022 15:32

Ekoteroristé a jiní elektro fanatici dostali za uši. Čert ví jak budou reagovat na Švýcarskou vládu, která zakázala elektroauta. Už je to tady. Informace o tomu už kolují po českém mainstreamu. Je to oficiálně potvrzené. Tak nám ta bublina nějak praskla, soudruzi, dřív než jsme doufali.:-)

Peter 008
6. 12. 2022 16:51
Odpovědět  Pijack

Pro myslící to nebylo žádné tajemství. K tomu stačí znalosti ze střední školy …

skeptik
6. 12. 2022 17:01
Odpovědět  Peter 008

Tam kde je na prvním místě ideologie, nemá myšlení šanci!

Peter 008
6. 12. 2022 17:44
Odpovědět  skeptik

Pak díky komunistům, že ji neměli na prvním místě, protože z čeho bychom vůbec žili?

Albi
6. 12. 2022 20:59
Odpovědět  Peter 008

To je přesné!!!

Frank
6. 12. 2022 17:04
Odpovědět  Pijack

Dalo se to čekat, že tu pí.ovinu z EU někdo pošle do prdele. A že jich ale je. Další by měl být na řadě zelený úděl.Takže jen tak dál.

Alfred
6. 12. 2022 18:31
Odpovědět  Pijack

Švýcarská vláda elektroauta nezakázala. Ale připravuje zákon omezit spotřebu elektřiny, aby se předcházelo blackoutům. Takže ještě ne.

Gene
6. 12. 2022 18:55
Odpovědět  Alfred

Take by byla chyba tyto auta zakazovat. At si kazdy vybere co chce. Ovsem zadne dotovani koupe el. vozidel, zadne dotace na instalaci nabijecek pro ne. Kdo chce, at je vyrabi, ale za svoje a nebo investoru. V zadnem pripade ne za nam ukradene penize.

Albi
6. 12. 2022 21:13
Odpovědět  Gene

Záleží na tom, kdo si ta elektroauta pořídí.
Běžný občan rozhodně ne. Nejen v případě, že na ně “nedosáhne” finančně, ale navíc jiná budou časem buď zakázaná, nebo nebudou vůbec.
A kdo myslíte, že rozhoduje o dotacích??? “Běžný občan” nebo “majitel drahého elektroauta”?

Gene
6. 12. 2022 22:03
Odpovědět  Albi

Albi, co to pletete? Je uplne jedno kdo si ta auta muze poridit. Ja napsal, at to vyresi trh bez zasahovani statu. A vy na mne, kdo si to dovoli a tak nejak. Uplne prekrucujete co jsem napsal.
Elektro auta v malem poctu a ve spravnem prostredi jsou v poradku, elektrina je budoucnost, tak proc by mela byt zakazana?
Ja osobne bych si elektro auto nekoupil, v podminkach kde ziji jsou k nicemu.
Ovsem je zajimave, kolik lidi tu vola zpatky po socialismu, ale nelibi se jim, kdyz za ne rozhoduje stat.

Albi
7. 12. 2022 00:53
Odpovědět  Gene

Nic nepletu – “Je uplne jedno kdo si ta auta muze poridit. Ja napsal, at to vyresi trh bez zasahovani statu.

A čím se budou dopravovat do zaměstnání ti, kteří na to auto prostě mít nebudou – a levnější = bezninové, dieselové – budou buď zakázány provozovat. nebo se přestanou vyrábět?
Ale dobrá – nebude stát, nebude nikdo nikomu nic zakazovat.

Já vím, vy jste důlsledný zastánce – žádný stát, všechno si zařiďte, vyrobte, naučte se sami.

Gene – SAMI (bez spoluopráce s ostatními = společenstvím, tj, státem) nebudeme mít ani CHLEBA! – natož ta auta a elektřinu už vůbec ne!
Protože nestačí jen si uhňácat těsto a chleba upéct na ohníčku.
Nestačí umět šít a nepotřebovat švadlenu/krejčího.
Nestačí mít jakékoliv auto, které vám nejdřív vyrobí x-lidí s x-profesemi. Taky vám někdo mudí pravidelně dodávat energie – benzin, naftu, elektřinu!

Albi
7. 12. 2022 01:03
Odpovědět  Albi

PS: Vysvětlím ještě ty dotace:
Vy si tedy horko-těžko našetříte na elektroauto, ale už nebudete mít na instalaci nabíječek. Kolik jich vlastně budete potřebovat? Jednu – a budete jezdit jen v dosahu SVÉ nabíječky?

A pokud náhodou budete mít na několik těch nabíječek, budete se cítit okraden, když jako “movitější” přispějete (zadotuje) víc než ten, který prostě už na další výdaje nemá?

Jsou totiž dotace a “dotace”. A nejde je smíchat do jednoho chucvalce typu vládní pětikolky – každý za své, ostatní mě nezajímají.

Gene
7. 12. 2022 01:55
Odpovědět  Albi

Takze, zase zakazovani a prikazovani? V pruseru jsme prave proto ze vsude zasahuje stat. Ja vas nechapu. Vite ze stat (politici) je ta nejvetsi pakaz co nas okrada, omezuje a prikazuje. Neudela skoro nic dobreho pro poctive pracujiciho. Vy tady operujete nejakyma nabijeckama, pokud na ne soukromnik ma, at si je instaluje. Samozdrejme ze vziknou nabijeci stanice. A kdyz ne tak jim ty auta nikdo kupovat nebude. Ja se nezastavam el. aut, ale jsem proti zakazovani.
Pisete nesmysly, proc bych bez statu nemel ani chleba? Prave naopak, pokud by nebyli jak jsme my, tak politici vymrou hladem. Pletete tu neco o zakazovani a pritom by jste zakazala el. auta. Prave naopak, at si kazdy koupi to na co ma.
Samozdrejme ze zalezi na spolupraci, ale k tomu zase nekotrebuji prikazy nejakeho statu. Navic nikde jsem nenapsal ze se stat zrusit, ale pisu ze by mel mit mnohem mensi pravomoce nez si privlastnili.

Administrátor
P.A.Semi
7. 12. 2022 02:38
Odpovědět  Gene

Píšete, že stát je prý ta největší pakáž, co nás okrádá?
Naprostý omyl…
Ti jsou jen nejvíc vidět…

Nejvíc nás okrádají západní “korporace” na dividendách, na energetické krizi, na farmaceutických produktech, na všem…
Stát nás jen nebrání dost…
Řešením není méně státu, ale vlastenečtější stát, který by nás lépe bránil…

Víte, nejméně státu je nejvíce svobody pro ty nejsilnější predátory…

πα½

Gene
7. 12. 2022 03:15
Odpovědět  P.A.Semi

Tak jo. Teda ve jmenu statu. Vychazim z nynejsi situace a ne toho co by melo byt. Vlastenecky stat nam nehrozi. V nynejsi dobe je stat rizeny nadnarodnima korporacema. Takze korporace tu svobodu maji. Prave cim ma clovek vice svobody v podnikani, tim nemyslim smelinu, tim vice sance se odpoutat od tech korporaci. Zamerit se na mistni produkci. a ne na velkoobchody. Majitele korporaci to vi, proto ruzne omezeni. Zachvili nam zakazou i zahradky. Tolik zakazu a prikazu co produkuje stat v zajmu korporaci nemuze byt nahoda. Je to o zniceni samostatnosti a prinuceni cloveka byt otrokem jeste vetsim nez je. Bohuzel to je to prokleti socialismu, kdy clovek byl zvykly ze stat se o neho bude starat, ze bez silneho statu bude ztraceny. Projel jsem kus sveta, videl jsem to co byla podle nas chudoba, ale lide byli mnohem spokojenejsi a stastnejsi. Pak prisel ke slovu stat, polovinu podnikani jim zavreli a tu druhou polovinu odrovnaly kooperace. Chudoba sla na horu a tam kdy pred roky nebyli zebraci a bezdomovci se jich obevily hordy.

Albi
7. 12. 2022 07:07
Odpovědět  Gene

Ale Gene!
A kdo vám zorá pole, vypěstuje a sklidí obilí, umele z něho mouku, doveze vám to domů? Kdo vám vyrobí nádobí, nůž, vařečku, lžíci? Kdo vám vytěží železo, uhlí a kdo vám najde a přiveze sůl (solné doly u nás ani nemáme). A tak je to se vším, na co se podíváte.

Z vás ten anarchokapitalismus kouká jak péro z gauče.
A víte co? Přečtěte si tohle, tam to máte vysvětleno líp, než bych dokázala já, i kdybych měla k dispozici mnohem víc prostoru, než mám. A zkuste si to představit. Anarchokapitalismus tak nějak automaticky stvoří lidi dokonalé, schopné, přející a absolutně nezávistivé? Naivko!
https://finmag.penize.cz/spolecnost/335921-urzuv-anarchokapitalismus-je-lhostejny-k-cloveku-i-faktum

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
7. 12. 2022 10:59
Odpovědět  Pijack

 Fiala v ohni ze dvou stran…. Já bych ještě podpálil i ty zbývající strany.

Pijack
6. 12. 2022 15:36

Ještě by to chtělo pochytat všechny ty zapálené liberálně zelené mozky a izolovat je do pracovních táborů. 12ti hodinové směny, kde bude pracovní náplní šlapání do dynama za účelem dodávání elektřiny do sítě jako čistý ekologický zdroj 🙂 🙂 🙂 jako vyrovnání výkonu, aby nenastal blackout.

Pavel K
6. 12. 2022 16:40
Odpovědět  Pijack

🙋‍♂️ 👍 👍 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣
A s dovolením rád bych se ujal velení, jako rozdávat práci to já umím, samozřejmě bez nároku na mzdu. Tu klidně převedu na fond Kočičí pracky, aby se na všechny řádně při odchytu spravedlivě dostalo.

ijn
6. 12. 2022 15:46

Poláci zahájí stavbu až 6 reaktorů,…..ČR = ČEZ bude 6 let soutěžit a šmelit o EDU 5, stavba začne 2030 a provoz 2036 !!! Skutečně chce ČEZ jádro budovat a zároveň potřeby energií ČR ignorovat….???!!! Nestavíme 8 let a lze se zajímat proč je ohroženo strategické odvětví ENERGETIKA ČR???????

Veny232
6. 12. 2022 17:14
Odpovědět  ijn

6ti zastaralých reaktorů,pro které stejně nemají palivo jinde než z Ruska nebo vykrádat Afriku….

Gene
6. 12. 2022 17:32
Odpovědět  Veny232

Pocitaji s tim ze nez je dostavi, bude Polsko uz Ruske.

Veny232
6. 12. 2022 17:13

Fiala v ohni ze dvou stran …Sekera je za dva zlatý….

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
František Rýpal
6. 12. 2022 17:59
Odpovědět  Veny232

Ten pitomec je ohnivzdorný, blbost nehoří.

Peter 008
6. 12. 2022 19:52
Odpovědět  František Rýpal

Bohužel. Jinak bychom měli paliva na dlouho. Ale myslím si, že v jiných tzemích by na tom byli stejně. To by bylo tepla a energie!!

Albi
6. 12. 2022 21:23
Odpovědět  Peter 008

A zásoby nekonečné,

Gene
6. 12. 2022 20:34
Odpovědět  František Rýpal

Ale ti, kteri ji produkuji a roznaseji jo. Je to jen nase chyba ze to neumime vyuzit.

Albi
6. 12. 2022 21:20
Odpovědět  František Rýpal

🙂 🙂 🙂

Aleš
6. 12. 2022 21:31

Jak řekl soudruh Fiala ze SPOLU. Green deal je hotová věc, je potřeba to přijmout.
Idiocie EU křížena s fašismem.