blognezařazené

Co to doopravdy znamená být dnes Jeff Bezos? Můžete lusknutím prstu měnit svět a životy milionů lidí


Tomáš Durčák @tomasdurcak

Možná taky s pobavením či zájmem sledujete, jak rostou jmění nejbohatších lidí světa. Jak jim prakticky denně přibývají či ubývají miliardy. Vypadá to tak trochu jako hra, ale co všechno dnes reálně může nejbohatší muž planety udělat (když by chtěl)?

Minule jsme si na pár jednoduchých příkladech ukázali, co to znamená být miliardářem a kolik je 1 miliarda dolarů vlastně reálně peněz. Na chvíli jsme se vžili i do situace astronomického multi-miliardáře, jakým je někdo, kdo má na kontě 100 miliard dolarů. Dnes se ale posuneme ještě o trochu výš.

Řeč bude totiž o aktuálně (oficiálně) nejbohatším člověku na světě. Jeff Bezos má v době psaní tohoto textu hodnotu 188 miliard amerických dolarů (dle agentury Bloomberg), tedy asi 4,2 bilionu korun. Kolik je to peněz a co všechno by s nimi Bezos mohl udělat?

Pokud jste četli zmíněný předchozí článek, je vám asi jasné, že dnes už nebudeme hovořit o nakupování desítek luxusních domů a ani si nepůjdeme koupit nejvyšší budovu na světě nebo flotilu letadlových lodí. Kdepak, při takovém jmění už nad nakupováním materiálních věcí opravdu není potřeba příliš přemýšlet

Dnes se na opulentní a nesmyslný luxus vykašleme a budeme rovnou měnit svět – samozřejmě k lepšímu. 

Na úvod začneme něčím jednodušším – pokud by Jeff Bezos zažil nevysvětlitelné pohnutí mysli, rozhodl se zbavit všech svých aktiv a vyrazil s kreditkou do světa činit dobro, mohl by například bez problémů hned 2krát splatit celý náš státní dluh, a ještě by mu zůstalo v přepočtu 700 miliard korun.

Předpokládejme ale, že by Andrejovi řekl, ať si ty (Kalouskem) nasekané dluhy pěkně splatíme sami a vyrazil se svým jměním dělat něco smysluplnějšího. Jeho seznam dobrých skutků by mohl vypadat třeba nějak takhle:

1) Jednou pro vždy ukončit bezdomovectví v Americe

Dle posledních statistik se odhaduje, že ve Spojených státech žije 552 830 bezdomovců. Jeff Bezos by každému z nich mohl na ruku vyplatit 50 000 dolarů (více než 1,1 milionu korun), což by jej dohromady stálo 27 641 500 000 dolarů (přes 616 miliard korun). To by mělo být dostatek na pořízení střechy nad hlavou na pěkných pár let a Jeff si to rozhodně může dovolit.

Foto: Ted S. Warren/AP

2) Zaplatit 100 000 studentům plné studium na Harvardu

Náklady na roční studium Harvardovy univerzity vyjdou studenta na asi 60 659 dolarůvčetně školného, ubytování, stravy a dalších poplatků. Zaplatit celé čtyři roky 100 000 studentům by tedy vyšlo na 24 263 600 000 dolarů (přes 538 miliard korun). Za nějakou tu almužnu navíc by se tam navíc dali dostat například talentovaní lidé z chudých poměrů či chudých částí světa. Dalších 100 000 špičkově vzdělaných lidí může světu jedině prospět.

Foto: timeshighereducation.com

3) Koupit si na rok Island

HDP Islandu je aktuálně (2018) asi 25,88 miliardy dolarů (577 miliard korun). To znamená, že Jeff Bezos by se mohl rozhodnout pomoci zemi v rámci aktuální koronavirové krize a kupovat veškeré produkty a služby pocházející z této země po celý jeden rok, aniž by to jeho peněženkou nějak zásadně otřáslo.

Foto: © Frans Blok/Dreamstime.com

4) Financovat všechny americké národní parky po dobu 10 let

Letošní rozpočet pro správu všech amerických národních parků bude zhruba 2,7 miliardy dolarů, takže financování na celou jednu dekádu by Bezose vyšlo na dalších 27 miliard dolarů (599 miliard korun).

Foto: Luca Galuzzi

5) Dát každému zaměstnanci Amazonu prémii ve výši 20 000 dolarů

Jeff Bezos má dnes na celém světě 840 400 zaměstnanců, kteří pracují pro jeho společnost Amazon. Kdyby chtěl, mohl by každému z nich dát prémii ve výši 20 000 dolarů (440 tisíc korun), což by jej vyšlo na 16 808 000 000 dolarů (375 miliard korun).

Foto: REUTERS/Fred Greaves

6) Skoncovat s hladem ve světě

Náklady na zajištění toho, aby letos žádný člověk na celém světě netrpěl hladem a podvýživou, se odhadují na přibližně 30 miliard dolarů (666 miliard korun).

Foto: fmsc.org

Kolik Jeffovi zůstalo?

I kdyby Jeff Bezos z vlastní kapsy zaplatil všech 6 výše zmíněných bodů, stále by mu na kontě zůstávalo více než 36 miliard dolarů (800 miliard korun) a stále by byl zhruba 25. nejbohatším člověkem na světě (a tedy stále výrazně majetnějším než drtivá většina z téměř 2100 světových miliardářů).

Mohl by tedy bez obav třeba celkem 30krát vyrazit s miliardou dolarů na nehorázně hýřivý nákup, který jsme si ukázali minule. A i po tomhle nakupování (které by pro představu zahrnovalo mimo jiné třeba nákup 1500 luxusních domů nebo 360 supersportů značky Koenigsegg, což jen potvrzuje, jak nicotnými se v těchto cifrách stávají i ultra drahé materiální věci) by mu STÁLE zůstávalo neskonale víc peněz, než kolik průměrný člověk dokáže vydělat nebo utratit za celý svůj život.

Žijeme ve vskutku srandovním světě, nemyslíte?
https://bit.ly/3dNMjQm

sdíletj na