blog

Co je „koalice ochotných“, Označení „ad hoc“ partička států, které vojensky podpořily nezákonnou agresi USA vůči Iráku

Jaroslav Štefec fb. Co je „koalice ochotných“, to už víme. První taková vznikla na jaře 2003 a označovala „ad hoc“ partičku států, které vojensky podpořily nezákonnou agresi USA vůči Iráku, zahájenou na základě vylhaných informací o zbraních hromadného ničení v tzv. druhé válce v Zálivu. Proč nezákonnou? Rezoluce RB OSN č. 1441 totiž nedávala USA ani nejmenší právo použít vůči Iráku vojenskou sílu. A protože americký útok na Irák byl z mezinárodně právního hlediska kromě Charty OSN v rozporu rovněž s článkem 1 Severoatlantické smlouvy, nemohly USA nutit koaliční partnery v NATO, aby se na něm podíleli. Nejednalo se tedy o oficiální vojenskou koalici, a ani de facto, ani de jure nebylo možné přesně vymezit její členy. Patřila do ní ovšem celá řada evropských států NATO, včetně České republiky.

Dnes se o této “pseudokoalici” příliš nemluví. Jedním z hlavních důvodů je realita válečných zločinů, kterých se vojáci jejích členů na území Iráku dopustili, a pak také skutečnost, že toto americké dobrodružství stálo západ celkem více než bilion (!) dolarů. Což je suma, nad níž by se měla určitě zamyslet i dnes řada českých politiků, především pánové Fiala a Stanjura, nebo madam Černochová. Jejich zájem bych rozhodně čekal zejména v souvislosti se stále zřetelnější snahou USA přehodit pomyslného Černého Petra financování, vyzbrojování a případné vojenské podpory jejich ukrajinského dobrodružství na krk už tak dost zbědované EU.

Další „koalice ochotných“, v pořadí již druhá, vznikla, jak jinak, na podporu Ukrajiny. V principu z velmi podobných důvodů, jako ta první. Jednání o jejím vzniku proběhlo za účasti ministrů obrany „zainteresovaných“ zemí na vojenské základně Tapa v Estonsku 19. ledna 2023. Vedle hlavního podpichovače pokračování bojů na Ukrajině, Velké Británie, se k ní připojili také Dánsko, Nizozemsko, samozřejmě ČR, Polsko a jak jinak, i kompletní sada nesvéprávných kolonií, volně shrnutých pod matoucím názvem „pobaltské státy“. Na jednání přítomní ministři obrany Španělska a Německa dohodu „o podpoře UA do posledního dechu“ odmítli podepsat. Ve světle posledního vývoje kolem ukrajinského konfliktu zřejmě dobře věděli proč. Nejsem si také jist, jak se k této de facto vojenské koaliční dohodě nyní staví její tehdejší signatář, Slovenská republika.

Signatáři se mimo jiné zavázali poskytnout Ukrajině finanční a vojenskou pomoc ve výši desítek miliard Euro. A jedním z hlavních důvodů, proč se o této koalici začíná právě nyní opět hovořit, je především fakt, že ačkoliv byl závazek podepsán už loni, příliš se toho zatím nezadělo. Jak se totiž ukazuje, oněch padesát miliard Euro, slavnostně „přiklepnutých“ Ukrajině 27. února 2024 poslanci Evropského parlamentu v rámci navýšení víceletého rozpočtu EU do roku 2027, jsou přesně ty peníze, které Ukrajině slíbily státy „koalice (ke všemu) ochotných“ už prakticky před rokem.

USA ze zdržení plateb obviňují jak přímo, tak prostřednictvím ukrajinských „apologetů války“ Německo. Údajně upřednostňující ekonomické a bezpečnostní zájmy vlastních občanů před zájmy Ukrajiny. S příslušnými dodatky, jaké že to bude mít katastrofální důsledky pro Evropu a svět. Kancléře Scholze chápu a preferování zájmů vlastní země mu rozhodně nevyčítám. Snaží se lavírovat, jak to jde. Což pro něj určitě není jednoduché zejména s přihlédnutím k faktu, že zřejmě ani on, ani německá vláda nemají tak docela pod kontrolou dění v německé armádě.

S aktuální revitalizací „koalice ochotných“ velmi úzce souvisí i dvě prohlášení, která sice zazněla na opačných stranách Atlantiku, ale byla až vzácně synchronní. Nejprve francouzský prezident Macron prohlásil, že země NATO by měly vyslat své jednotky na Ukrajinu. Samozřejmě ne válčit, ale cvičit. Tedy Ukrajince. Jeho slova vzápětí vyvolala odmítavé reakce mnoha západních lídrů, včetně představitelů Německa, Polska, Finska, (kupodivu i) České republiky a dalších zemí, generálního tajemníka NATO i vedení EU. Francouzské úřady promptně reagovaly vysvětlením, že prezident byl špatně pochopen a že to tak nemyslel. Což ovšem Macron vzápětí přebil prohlášením, že svá slova o možnosti vyslání západních vojsk na Ukrajinu pečlivě zvážil a trvá na nich.

Bezprostředně poté americký ministr obrany Lloyd Austin v Kongresu prohlásil, že pokud (nebo spíše až?) Ukrajina padne, NATO bude muset jít do války s Ruskem. Je velmi zajímavé, že stejně jako Macron, i Austin v této souvislosti skutečně hovořil o NATO, nikoliv o USA, které se války v Evropě zřejmě nehodlají vůbec zúčastnit. Logicky nechtějí riskovat jaderný konflikt s Ruskou federací a spíše budou poťouchle z povzdálí sledovat, jak se krvácející Evropa utápí v ekonomickém a sociálním chaosu. Mám dokonce pocit, že by současné americké administrativě vůbec nevadilo, kdyby se zejména východ Evropy změnil na desetiletí v radioaktivní poušť. Přesně v duchu až neskutečně vizionářské novely Ilji Erenburga „Trust D.E.“.

Co říci závěrem? Snad jen kontrolní otázka pro paní Černochovou za 1000 bodů: Jak se dá porazit jaderná velmoc? A vzkaz pro stovky a tisíce o válce s Ruskem blouznících politiků, novinářů i obyčejných lidí, zpitomělých propagandou – nedělejte si žádnou naději. Nečekejte žádného Supermana, Hulka, nebo Kapitána Ameriku. Uvědomte si, že i vy budete sdílet osud svého národa, který dnes s nadšeným hýkáním tlačíte do války s jadernou mocností.

sdílet na

39 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav 💤
8. 3. 2024 14:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Do války poslat všechny ty naše pitomce chtivé války, bez vyjímky!

Další válečná mrcha končí:
Victoria Nuland končí. Došli jí Ukrajinci na frontě.

A všem Slovanským ženám přeji k jejich svátku MDŽ všechno nejlepší. 🌹

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Tom
8. 3. 2024 15:10
Odpovědět  Ladislav 💤

…to jim dal Fiala pěkný dárek.

zdendulka
8. 3. 2024 19:43
Odpovědět  Ladislav 💤

Takže etnická Ukrajinka už vymlátila použitelné Ukrajince….v rámci pomoci Ukrajině… no potěš….

jiří
8. 3. 2024 20:20
Odpovědět  Ladislav 💤

Americká námořní pěchota v pondělí zatkla válečnou štváčku a nejvyšší představitelku ministerstva zahraničí Victorii Nulandovou, na kterou byl vydán vojenský zatykač a která je obviněna z vlastizrady a podvratného spiknutí, což jsou zločiny, za které bude v případě odsouzení pravděpodobně popravena.
Mariňáci zatkli Victorii Nulandovou a jejího manžela – tadesco.org

sergej
8. 3. 2024 21:52
Odpovědět  jiří

Ohrozila pindostan že se profláklo že němečtí lampasáci plánovali odstřel krymského mostu na její popud? No ale jsou za louží opatrní, že jo. VK na SV.

ZMann
9. 3. 2024 20:46
Odpovědět  Ladislav 💤

DRVIVÁ RUSKÁ RANA V ODESE: ZNIČILI NAJVÄČŠIE STREDISKO PRE SLEDOVANIE A ZBER SPRAVODAJSKÝCH INFORMÁCIÍ NATOZdroj: CZ24 NEWS.

Pijack
8. 3. 2024 14:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsem se sesypal ze židle, když jakýsi snaživý bezpečnostní analytik v mainstreamu prohlásil, že západ je na jadernou válku připraven. Panebože – PŘIPRAVEN. Tak by mě zajímalo, jak rychle a jak hluboko se tento vymatlaný analytik zahrabe do země, až v jeho blízkosti vybuchne jaderná bomba. Ten člověk vystudoval vojenskou akademii a ještě si nezměřil, jak rychle bude vrtat v hlíně 🙂 ONI si snad myslí, že jsou všichni lidé idioti…, protože ONI jsou na jadernou válku připraveni. V čem prosím připraveni? Tady už končí legrace. Tihle idioti se nespálili v životě ani svíčkou, ale mluví o jaderné válce jako o koulovačce na sněhu mezi klukama a holkama. Proč tento zbytečný člověk vůbec žije?

Pavel
8. 3. 2024 15:05
Odpovědět  Pijack

Co po nich chcete,aby přemýšleli hlavou?! Myšlení bolí, proto je lepší slepě poslouchat a papouškovat moudra velkého bratra. Nebo jako Pávek cestovat po Evropě a žebrat prachy na munici pro “nácky”! Když vidím dnes všechny ty bezcharakterní křiváky,co přísahali věrnost socialismu a lidu ČSSR a pak otočili kabát, je mi z nich na blití! Ani se nedivím Stalinovým “čístkám” v 30 letech pokud tam měl též tak věrné soudruhy! Za války pro zrádce jediný trest! A pokud tvrdí “Fialenko”, že jsme ve válce proti Rusku,které vykoupilo naši svobodu krví více jak 100 000 svých vojáků,jaký trest si tito váleční štváči zaslouží?!

Slovan
8. 3. 2024 16:19
Odpovědět  Pavel

👍 👍 👍 👍 👍 👍

Albi
8. 3. 2024 20:08
Odpovědět  Pavel

A “skvrna” na té jejich radosti z nákupu dělostřeleckých náboj, které si neráčili “odborníci na válku” všimnout je, že jim budou na známé dvě věci – viz analýza MAP:
https://www.michalapetr.com/map-1931-neuralgicky-bod-cele-nato-pravdepodobny-cil-prvniho-ruskeho-raketoveho-odstrasujiciho-jaderneho-uderu-je-v-cr-tady-prestava-sranda-zvlast-kdyz-cernochova-kasle-na-protiraketovou-obranu/:
Aby granáty, miny a náboje mohly být vystřelovány z hlavní děl, potřebují tzv. prachové nálože. Na vystřelení jednoho granátu 155 nebo 152 mm je třeba až 6 náloží. Nálože se vyrábějí z nitrocelulózy, a ta je v Evropě i v USA absolutně nedostatkové zboží. V EU jsou jen dvě velké prachárny, které nálože vyrábějí – jedna v Akvitánii ve Francii a druhá v Semtíně u Pardubic. Bez jejich produkce není nožné vést ani válku na Ukrajině, natož válku s Ruskem!”

Což ovšem taky znamená, že “preventuivní odstrašující jaderný útok” jako první mohou místo letišť schytat Pardubice.

Autor
8. 3. 2024 23:03
Odpovědět  Albi

Je to nedostatkové zboží, protože se nejpodstatnější složka je z Číny a ta jaksi jen tak “nevedomky” nasadila zákaz prodeje do EU … nebo prostě “západní civilizaci”, to si přesně nepamatuji. A to proto, že bavlna určitého jediného správného druhu se čirou náhodou pěstuje jen a pouze v Číně. Proto je nesmysl, že by NATO dokázalo nějak podstatně zvýšit výrobu nábojů pro Ukrajinu, či “jen” pro sebe!
Náhrady jsou možné, ale není jisté, že se neobjeví znova “nečekanost” v podobě ruského, či čínského původu klíčové komponenty.
Jo tak to dopadá, když kapitalista nepřemýšlí nad ničím jiným, než nad svým ziskem! A to nadnárodní korporace, kapitalisté nejkapitalističtější, chtějí vládnout světu!!
CHACHACHACHACHACHA …UFFFFF! Ti mi dávaj zabrat!
UŽ ASPOŇ TUŠÍTE, PROČ I KDYŽ SE JIM PODAŘÍ ZÍSKAT TU MOC, SE JIM TO STEJNĚ TAK JAKO TAK VYMKNE Z RUKOU A KRACHNOU?
Kdo neumí myslet v celkových souvislostech, neměl by vůbec nic řídit, podle mne ani kolo … natož jakýkoliv podnik, dílničku, krámek …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
8. 3. 2024 20:29
Odpovědět  Pavel

Víc jak 100 000x jim nakopat pr del zepředu?

Slovan
8. 3. 2024 21:25
Odpovědět  jiří

….au au auvajs……

Pavel z Moravy
9. 3. 2024 11:28
Odpovědět  Pavel

Když se jmenovče podíváš na starý pěkný film Májové hvězdy a procítíš tu atmosféru osvobození tak je ti opravdu z této dnešní doby na zvracení. Když se ten malý synek ptá toho ruského oficíra, který si do jejich chalupy šel odpočinout – generále, bude ještě válka? A on odpovídá, už nikdy nebude válka synku, tak je člověku neuvěřitelně smutně co se opět z určitých lidských jedinců stalo. Ale holt kapitalismus a jeho hodnoty plodí tuto nelidskost. A lidé si vybrali.

Putinovec
8. 3. 2024 17:48
Odpovědět  Pijack

Stačí položit otázku pro macronka . Dokáže Francištán plně vojensky ochránit všechny své jaderné elektrárny , před zásahem hypersonickou raketou ? Pokud ne , tak ať tento poskok internacistické mafie drží hubu a krok . Ty následky takového vztyčeného varovného prstu , poznají i jeho pasáci .
A to jich mají ve Francištánu 56 . Padesát šest hypotetických Černobylů .
Možná by tuto informaci měl někdo podat obyvatelům Francištánu .

ijn
8. 3. 2024 19:36
Odpovědět  Putinovec

v dobách míru ČSFR měla 16 letišť a 687 letadel z toho 310 bojových, 101 vrtulníků, 4687 tanků, 4500 BVP, 128000 v. základní služby, 22300 mužů letectvo atd. a nikdo válkou neharašil byl MÍR,

DNES 12 LETADEL NA LEASING A 60 PANDURŮ, ale 108 gaučových generálů a 8700 bojovníků, 21000 politruků + úředníků …….chcete ještě větší grotesku o obraně státu

jhh
8. 3. 2024 21:24
Odpovědět  ijn

ta nastane až narukují ti co ani nebyli na vojně

sergej
9. 3. 2024 05:52
Odpovědět  jhh

Kanonenfutr, místo vzduchovky na pouti jim vrazí jinou foukačku a alou. Ono bylo i v “komunistickém slovníku že silové rezorty policie a armáda mají fašistické řízení. Ta definice jim jaksi nevadila a o faktu se asi nehodlali přít když si mysleli že mají jejich směrování či zacílení. Tak zřejmě se mýlili ovšem jak Koller, tak Štefec a třeba Svatoš i Kratochvíl patrně nejsou ojedinělí co jsou jenom “bezdužší v mocenském strojku ale uvědomte si že nesplnění rozkazu se řeší zastřelením na místě v případě vyhlášení mimořádného stavu a každé chunta která je u lidí neoblíbená a dusí je či je až likviduje má samozřejmě i pouhý předválečný stav vhod na bezskrupulózní jednání a zametání ad absurdum s “nehodnými.

Pravdomluvny
9. 3. 2024 08:10
Odpovědět  ijn

Takže raději cínové vojáčky,ty jsou alespoň na ukázku…… žoldnéři jen na to,aby se s fofrklackem v lebeni vraceli v zinkovým kabátě.

Pravdomluvny
9. 3. 2024 08:08
Odpovědět  Putinovec

Frankrajch nedokáže ani ochránit vlastní občany před tím muha@@mrdánskym odpadem 😡

stan
8. 3. 2024 17:50
Odpovědět  Pijack

Co čekat od debilů, kteří mají pocit, že Západ je cosi posvátného a nepřemožitelného. Nejspíš hodně kouká na hollywoodské filmy, kde jeden emerický hrdina rozseká všechny kolem sebe na kaši. Je zajímavé, že mi kteří tu diskutujeme tak víme, že jaderná válka je konečná. A to nejsme studovaní analytici, politologové….stačí nám jen obyčejný selský rozum.Bohužel i na tom je vidět co dokáže udělat vymívání mozků americkým Aspenem a různými neziskovkami ala Soros.Tihle lidé kdo pro tyhle sráče pracují absolutně nepotřebují mozek, oni dostanou notičky a příkaz …podle toho konej. Noa tak se snaží, jeden větší zoufalec vedle druhého.Můžete jim 100x ukázat důkazy o tom , že Rusko je na tom vojensky tak dobře, že v tuhle chvíli s přehledem přezbrojilo Evropu a možná i USA. A v pozadí je Čína, Irán a Severní Korea. Už jenom tyhle 4 státy jsou vojensky tak silný, že prostě zchudlá Evropa může akorát tak hrozit pěstičkou.A když vidím trosku Fialu, tak to u mě ani není chlap, ale jen ubohá parodie

Pravdomluvny
9. 3. 2024 08:06
Odpovědět  Pijack

Připraveni…..hned mě napad citát z Čochtana…….
A na tý přezce bylo napsáno VŽDY PŘIPRAVEN.
Tak jsem ho převrhnul a von nebyl připraven.
Nooooo nemá to inzerovat, když to není pravda 😅

Bety
9. 3. 2024 09:41
Odpovědět  Pijack

Oni jsou připraveni pěkně zalézt do vládních krytů a tam čekat, až jim Pfizer doručí protiradiační vakcínu. A bonus bude, že už nebude potřeba ani bajonetů ani střelby do té neposlušné lůzy,
protože všechna pochcípe.

Pravdomluvny
9. 3. 2024 10:25
Odpovědět  Bety

Stačí si pustit dokumenty Jesseho Ventury například plošina Ozark

jirik
8. 3. 2024 16:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Nie je žiadnym tajomstvom, že zoskupenie štyroch stredoeurópskych krajín Česka, Maďarska, Poľska a Slovenska – V4 – je dnes v istej kríze. Zoskupenie sa momentálne rozdelilo na dva protipóly – pronárodný (Slovensko, Maďarsko) a probruselský (Poľsko, Česko). Bloky, samozrejme, najviac rozdeľuje otázka pomoci Ukrajine a postoja k Rusku. V tejto atmosfére prichádzajú premiéri Maďarska, Rakúska a Srbska s nečakanou iniciatívou – vytvorenie paralelného stredoeurópskeho združenia štátov. Viktor Orbán do klubu volá aj Slovensko. Portál The Hungarian Conservative cituje maďarského premiéra:
Okrem Maďarska sú do tohto (procesu) zapojení aj Slováci a Srbi a v septembri budú voľby v Rakúsku. Takže by v ďalšom kroku veľmi jednoducho mohla vzniknúť Rakúsko-Maďarsko-Slovensko-Srbská spolupráca, ktorá by však nenahrádzala V4, ale fungovala popri nej.“

http://christianitas.sk/rakusko-madarsko-a-srbsko-utvaraju-novu-stredoeuropsku-alianciu-volaju-k-sebe-aj-slovensko/

JoFa
8. 3. 2024 21:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Čo povieš Joe, ten Štefec je celkom dobrý, nie? Posielam vtípek ze Slovenska ten v strede je vraj Rakušan, ale jeden koment k obrázku naznačil, že sa podobá na Zelenského.comment image?w=600&h=638

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Slovan
8. 3. 2024 21:21
Odpovědět  JoFa

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 👍

8. 3. 2024 22:04
Odpovědět  JoFa

To nebude rakušan. Málo vyvalenej a moc osvalněnej

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pravdomluvny
9. 3. 2024 08:11
Odpovědět  JoFa

👍👏👏👏👏

janle57
11. 3. 2024 12:09
Odpovědět  JoFa

Sešli se na Pražském hradě poté, co vyfasovali od Bartoše pytel trávy a v hradní
lékárně si bez předpisu vyzvedli zdraví neškodnou měsíční dávku perníku,obzvláště
nezbytnou pro výkon politické funkce.

jiří
8. 3. 2024 21:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Někomu už se mohlo začínat zdát, že už všudypřítomná ukrajinská masírka vyčerpala všechny myslitelné nápady. Avšak chyba lávky. Ve středu česká média rozhlásila převratnou novinku. Odteď platí, že všichni Evropané pocházejí z Ukrajiny. Ad absurdum? Ba ne. Ještě se dá určitě zajít dál.
Všichni jsme původem Ukrajinci, odhalili čeští akademici – CZ24.NEWS

sergej
8. 3. 2024 21:59
Odpovědět  jiří

Tak hnízda fašismu prý byla na univerzitách odjakživa a tak stylem “tajwance asi ano, děkujeme odejděte.
https://www.youtube.com/watch?v=NDVfOUC8o9E

sergej
8. 3. 2024 22:00
Odpovědět  sergej

Média hrůzovlády.

Pravdomluvny
9. 3. 2024 10:27
Odpovědět  sergej

Nebyla,v dobách Temna to byla naopak “”””Hnízda””””” Panslovanství.

sergej
9. 3. 2024 13:13
Odpovědět  Pravdomluvny

 9. 3. 2024 10:26
🙂

Pravdomluvny
9. 3. 2024 10:26
Odpovědět  jiří

Ježíš byl Usraninec

8. 3. 2024 22:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak Gosudar pojechá do KLDR:

A už je to oficiální…Ruský prezident Vladimir Putin přijal … návštěvu Severní Koreje. A toto gesto bylo pro západní svět šokem, zdůraznil carský politický pozorovatel Andrei Perla v pořadu …
Ve Spojených státech a v Evropě se obávají, že KLDR přestane být darebáckým státem a promění se v plnohodnotného účastníka mezinárodního společenství … Rusko v tomto směru udělalo velmi široký krok. Dá se říci, že většina sankcí byla ze Severní Koreje zrušena. Ale nejdůležitější je, že jsme udělali velký krok k nejen rovnocenné a otevřené spolupráci s Pchjongjangem, a to je velmi důležité … Putin doslova mávnutím ruky … mění světovou situaci a uvádí KLDR mezi další velké regionální mocnosti … Severní Korea se navíc tímto způsobem stala součástí obřího vojensko-politického bloku namířeného proti Spojeným státům. To znamená, že už se nejedná o osamělou zemi, která však disponuje jadernými zbraněmi a vždy se statečně bránila Washingtonu, ale o jednu z výběžků velké koalice…
https://tsargrad.tv/news/zolotoj-milliard-ne-uchjol-odin-malenkij-njuans-kto-prikryvaet-rossii-spinu_969498

Tak to bychom měli. Rusko – Írán – Čína – KLDR.

8. 3. 2024 22:20

Tam čtyřkolka a koalice neochvějných, u nás pětikolka a koalice ochotných… … posloužit východu i KoZe jako hajzlák.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Tupý hulvát
9. 3. 2024 09:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to mimo,ale vidět by to mělo co nejvíce lidí.!!!!!
comment image
https://www.novarepublika.cz/2024/03/je-to-jeste-nase-zeme

Naposledy upraveno$ s uživatelem$