blogpolitika

Čína přišla s vlastní teorií o koronaviru: Proč mají USA po světě tolik laboratoří?

Členové týmu Světové zdravotnické organizace (WHO) se v čínském Wu-chanu zajímali o to, kde se vzal koronavirus, jenž dnes svírá většinu světa. Nemoc covid-19 se do světa rozšířila právě z jedenáctimilionového Wu-chanu. Čína však WHO vyzývá, aby věnovala stejnou pozornost také Spojeným státům. Nejlidnatější komunistická země světa šíří do světa úvahy, že virus má původ v USA.

„Doufáme, že USA budou jednat po čínském vzoru a v otázce sledování původu viru budou jednat pozitivním, vědecky podloženým, kooperativním způsobem a pozvou na své území odborníky WHO,“ uvedl po návštěvě týmu ve Wu-chanu mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin.

Hlavní epidemiolog čínského Centra pro kontrolu nemocí Zeng Guang konstatoval, že vyšetřovatelé WHO by teď měli svou pozornost upřít právě na Spojené státy.

CNN k tomu dodala, že čínští představitelé se již celé měsíce snaží odvrátit pozornost od Číny a od možnosti, že epidemie se mohla do celého světa rozšířit právě proto, že čínské úřady selhaly jak v řešení epidemie koronaviru v celé zemi, tak ve varování zbytku světa, že se virus může rozšířit ještě dál.

Ohledně jedné z teorií, že virus mohl uniknout z jedné z laboratoří ve Wu-chanu, Čína naznačuje, že virus mohl ve skutečnosti uniknout z některé z amerických laboratoří. Tým WHO však teorii o úniku z čínské laboratoře už smetl ze stolu.

„Naše zjištění naznačují, že hypotéza o úniku viru z laboratoře je velmi nepravděpodobná a nestačí k vysvětlení, jak se mohl virus rozšířit v lidské populaci. Nejde tedy o hypotézu, se kterou budeme pravděpodobně pracovat při našem dalším postupu,“ uvedl Peter Ben Embarek, člen týmu, na tiskové konferenci předtím, než odborníci WHO opustili Čínu.

Zeng Guang prohlásil, že virus mohl uniknout z americké laboratoře na základně Fort Detrick v Marylandu.

„USA mají biologické laboratoře po celém světě. Proč mají USA tolik laboratoří? Za jakým účelem? USA v mnoha věcech vyžadují, aby ostatní byli otevření a transparentní. Nakonec se ukázalo, že samotné USA jsou často nejméně průhledné,“ doplnil pro web se sídlem v Šanghaji.
https://bit.ly/3umC8dt

sdílet na