Chtěli Ukrajinci v polském Przewodówě raketou způsobit obří výbuch hnojiv jako v Bejrútu?

Ivan David

Chtěli Ukrajinci v polském Przewodówě raketou způsobit obří výbuch hnojiv jako v Bejrútu?

Petr Vlk, provozující web Kosa zostra, se ukrajinskému raketovému útoku na zemědělský podnik v polském Przewodówě věnuje velmi důkladně. Počátkem týdne si dal práci a prošmejdil a přeložil řadu informací z polských a ukrajinských zdrojů. A našel spoustu zajímavostí, které v českém „mejnstrýmu“ rozhodně nenajdete. Třeba podrobný popis letu 2 ukrajinských raket, které dopadly na nákladní váhu zemědělského podniku v Przewodówě. Včetně mapy (obr 1) zveřejněné polským deníkem Rzeczpospolita. Polský deník, jehož redaktoři čerpali informace z nejvyššího vládních kruhů, rekonstrukci postavil na radarových záznamech letounu AWASCS, který monitoruje situaci nad Ukrajinou. Jeho operátoři zaznamenali start 3 ukrajinských raket S 300 z pozice u ukrajinského Lvova.

Ukrajina v oficiální verzi nyní tvrdí, že baterie S 300 chránila velkou tepelnou elektrárnu v Dobrotvirské, která leží na severovýchodě od Lvova. A že protiletadlové střely byly vypáleny proti ruské raketě mířící na elektrárnu. Polský tisk včetně největšího polského deníku Gazeta Wyborcza ukrajinskou verzi zpochybňuje s tím, že je poněkud podivné, aby ruská raketa přeletěla elektrárnu od východu na západ – tedy blíže k pozicím ukrajinské baterie S 300 a pak se chtěla otočit a vracet se zase na východ, aby elektrárnu zničila Tahle podle Poláků nekličkují ani ruské křídlaté rakety, když se snaží vyhnout protivzdušné obraně.

Polský deník navíc s odkazem na data z AWACSu upozornil především na fakt, že dvě ze tří ukrajinských raket po startu nezamířily na severovýchod proti ruské raketě, ale na severozápad směrem na Polsko. Polská armáda i nejvyšší politici byli o tomto letu operátorem z AWACSu ihned informováni přes operační středisko na velitelství NATO v Bruselu.

Šéfredaktor Kosy k tomuto incidentu našel velmi zajímavé informace i na ukrajinském webu Strana.ua, který popisuje konstrukci raket S 300. Jeho redaktoři upozorňují na fakt, že ani 2 rakety ze systému S 300 – i kdyby dopadly náhodnou na stejné místo, by nemohli výbuchem vytvořit obrovský několikametrový kráter, který je větší než výbuchem odmrštěný traktor s vlečkou, v němž zahynuli 2 polští zemědělci. Vojenští experti citovaní Stranou.ua uvádí, že protiletadlové a protiraketové rakety mají v hlavici jen malou zásobu výbušniny, ale zato velký pytel střepin, které má exploze vymrštit proti cíli. K likvidaci letadla nebo rakety pak stačí jediná žhavá střepina z velkého vějíře, který se před cílem rozvine, protože zapálí palivo v nepřátelském stroji.

Vojenští experti citovaní v článcích, které Kosa převzala, považují za vyloučené, aby na jedno místo dopadly 2 střely z S 300, jimž po minutí cíle selhal naváděcí a destrukční systém. Stejně jako možnost, že byl iniciační rozbušky u obou raket způsobily takový výbuch jako v Przewodówě.

Už tyto informace, které Petr Vlk přeložil z polských a ukrajinských zdrojů, jsou velmi závažné a usvědčují česká „sdělovadla“ (o českých válkychtivých ministryních nemluvě) o soustavném zkreslování informací o výbuchu v Polsku. Do hrozivého kontextu je dává další dnešní Vlkův článek, v němž přináší informace o tom, že cílem docela dobře mohl být sklad ledku a amoniakových hnojiv v areálu zemědělského podniku v Przewodówě. Podle informací, kterou šéf Kosy citoval, obě ukrajinské rakety minuly jen o 15 metrů sklad, v němž byly tisíce tun ledku a čpavkových hnojiv.

Pro ty, kteří si neumí představit co by způsobilo, pokud by ukrajinské rakety vybuchly ve skladu hnojiv, připomínám výbuch skladu na hnojiva v Bejrútu, který byl odpálen po domácku vyrobenou teroristickou bombou (obr. 2). Ničivost výbuchu v Bejrútu, který srovnal se zemí celý přístav a velkou část města, experti přirovnali k výbuchu menší atomové bomby.

Petr Vlk ve svém článku vyzývá k důslednému mezinárodnímu vyšetření ukrajinského raketového útoku na Polsko. A varuje, že pokud by raketa trefila sklad hnojiv, tak by již žádné vyšetřování nebylo možné, protože výbuch by zahladil všechny stopy. Připojuji se k jeho požadavku, aby předmětem mezinárodního vyšetřování bylo i zjišťování skutečností, zda ukrajinská armáda úmyslně nemířila na polský sklad hnojiv s cílem zatáhnout NATO do války s Ruskem a rozpoutat tak 3. světovou válku. Odkaz na Kosu přikládám do komentářů.

sdíletj na

4 9 hlasy
Ohodnotit příspěvek
18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ZRX1200
24. 11. 2022 14:49

No a samozřejmě naše fašistická věrchuška byla o tomto předem informována, a nejen ona, protože okamžitě rozpoutali vlnu protiruské nenávisti, aniž by si zjistili, zda se vše povedlo dle plánu. To v USA byli zdrženivější. No, vždyť jsou to jen dobře placení herci.

Frankie
24. 11. 2022 20:36
Odpovědět  ZRX1200

Je otázkou, co si z toho vyvodí pšonci a jestli stále polezou tomu zelenému komediantovi do řiti.

Helena
24. 11. 2022 15:09

Existuje někdo, kdo věří Ukrajině, potažmo fašistovi Zelenskému?

sizok
24. 11. 2022 16:33
Odpovědět  Helena

Ukrajina lhala, lže a bude lhát.
Ve jménu zatáhnutí nás, Polska a Slovenska do války.

Albi
24. 11. 2022 18:24
Odpovědět  Helena

Vypadá to že Polsko.
Otázka je, jestli tu akci vyhodnotí jako “spojeneckou” pomoc Polsku v totožném zájmu za porážku společného nepřítele, nebo konečně pochopí, že Ukrajina převzala i ústřední myšlenku USA: “nemáme přátele, máme jen své zájmy”.

Lukáš
26. 11. 2022 00:34
Odpovědět  Albi

už jenom tim, že z Przewodówa vyf..koval prokurátor Bučateam, bych se nebál. Zabili 2 poláky a tuto už nespraví šminky

Administrátor
P.A.Semi
24. 11. 2022 21:37
Odpovědět  Helena

Tady, na serveru, kde je svobodný přístup k informacím z Východu, asi nikdo…

Leckde jinde mají klapky na očích a věří všemu, co se jim servíruje…

πα½

Zbyněk
28. 11. 2022 17:00
Odpovědět  Helena

Ano paní Heleno věří,stačí se jen porozhlédnout nejen po české republice. Vás by za prezentaci neověřených informací zřejmě mohli popotahovat,ale naše vláda a mainstream si beztrestně tyto informace šíři může,to je česká a evropská demokracie.

Per
24. 11. 2022 15:14

a 26.11.2022 půjdete? Nebo zůstanete doma?
Vyzývám k účasti na tomto shromáždění! Pokud tam bude málo lidí, je vše odsouzeno k nezdaru a máme po ptákách.
Tak to je a tak to bude.
Protože po Novém roce parlament schválí zákony o demonstracích. A pak jen jedině do podzemí. Bez AK-62 se toho nedá dělat moc. Jedině tak upalovat před parlamentem. Ale pozor, vyberte si dobu, kdy tam bude málo dětí, ať není ohrožena jejich mravní výchova. Ať lidská pochodeň dětem nezpůsobí trauma na celý život. Ale asi jim to bude vhodně vysvětleno, že tito lidé se upálili na podporu komunismu v Ruské federaci.

Pavel K
24. 11. 2022 17:18
Odpovědět  Per

Mám to do Prahy sedmdesát km. Rád bych vyrazil, ale můj zdravotní stav už není co býval. Pokud by mě tam a zpět nikdo neodvezl z místa mého bydliště, dal bych to i s okr. města cca 10km, tak bych klidně vyrazil. Ale z mého okolí nevím o nikom kdoby jel. Možná někdo s těch fízlů co je v mém městci okolo patnácti. Za bolšána byl jeden, ale je pravda že deset PS VB. Tak držím palce a lidi jděte do toho. ❤🌹🍀🍀🙋‍♂️

Milan ze Zahrady Čech
24. 11. 2022 16:11

Ministerstvo obrany potvrdilo způsobení masivního úderu na ukrajinská energetická zařízení 23. listopadu (shrnutí) 24. listopadu 2022

Ve středu 23. listopadu ruské jednotky vypustily masivní leteckou, námořní a pozemní vysoce přesné zbraně dlouhého doletu proti vojenskému systému velení a řízení Ukrajiny a souvisejícím energetickým zařízením. Všechny určené cíle byly zasaženy, řekl 24. listopadu generálporučík Igor Konašenkov, mluvčí ruského ministerstva obrany .

“V důsledku útoku byl přerušen přesun ukrajinských záloh, zahraničních zbraní, vojenské techniky a munice do bojových oblastí po železnici,” řekl Konašenkov.

Zástupce ministerstva obrany zdůraznil, že ruské jednotky nezasadily jedinou ránu cílům v hranicích Kyjeva. Veškeré ničení ohlášené kyjevským režimem ve městě bylo důsledkem pádu raket cizích a ukrajinských systémů protivzdušné obrany, umístěných v obytných oblastech hlavního města Ukrajiny.
(Ztučnělé mnou)

Dál je už jen vyjmenování jednotlivých zásahů a tak. Koho to zajímá, stačí kliknout na titulek. Hodil jsem to sem, že v hovínkách se dočtete leda to, že Putin odhodil pero a Baťka je v šoku. Ale varující titulek: “Kontroverzní příspěvky na webu hračkářství Dráčik prověřuje policie” na Seznamu byste neměli přejít bez povšimnutí. Swině faš-istický..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
primak
24. 11. 2022 16:39

To betonové silo, co se v Bejrutu po tom výbuchu nezbořilo, stavěl údajně český Průmstav?

primak
24. 11. 2022 16:52

A kolem té falešné zprávy je dost šrumec. Zpravodaj od AP agentury Jim LaCosta (bývalý agent od US Marine) byl okamžitě vykopnut. Ten šrumec je dost neobvyklý, na falešné zprávy jsou tam zvyklí a za ně se jen tak nepropouští – spíše povyšuje. Tentokrát je v tom něco víc, neb ten Jim se odvolal na někoho dalšího, co měl být zaručený a vykádrovaný zdroj.

Je to dosti složité se v tom vyznat, nicméně i nadále za to Rusové můžou, Zelenskij se jen tak lehce zakřiknout nedá…

jirka
24. 11. 2022 18:45

Ukrajinci jsou nejvíc zparchantělej slovanskej národ. Rovnat se jim můžou jen Chorvati a Poláci, ale ani ty, zřejmě na tuhle lidskou špínu nemaj. Tyhle tři národy musíme vyobcovat ze slovanský společnosti a věnovat je anglosasům, ať si je kolonizují, sežerou a oberou podle libosti, protože teprve pak se ke svým původním bratrům začnou lísat, aby je zachránili. A že se jednoho dne budou lísat, až dostanou anglosasové od slovanů těžce na držku, tom žádná.

Pozor
24. 11. 2022 19:48
Odpovědět  jirka

Ukrajinci nie sú národ, tak ako nie sú národ Oraváci na Slovensku a Hanáci v Česku a dokonca ani Švajčiari vo Švajčiarsku alebo Kosovčania v Kosove.

Velitel
24. 11. 2022 19:42

“obrovský několikametrový kráter, který je větší než výbuchem odmrštěný traktor s vlečkou.” Všimli si experti, že je ten obrovsky kráter opatřen ocelovým nosníky a původně byl kryt dřevěnými trámy? Jinak řečeno většina ho tam bylo už roky před dopadem rakety a byl součástí mostové váhy?

“rakety mají v hlavici jen malou zásobu výbušniny, ale zato velký pytel střepin”Představa pytle se střepinami je fakt usměvná, ale k věci, to co tam dopadlo byla 5V55R ta má bojovou hlavici o hmotnosti 133 respektive 196kg z toho zhruba polovina je vysoce brizantní trhavina, To podstatné, při utoku na pozemní cíle, na co se dá tato verze rakety také použít, je něco jiného její hmotnot a rychlost, tedy kinetická energie. Startovací hmotnost rakety je 1665kg během 8s se spáli něco přes tunu paliva a to urychlí zbytek rakety na 5,8M. Kinetická energie rakety při dopadu je stejná jako řekněme výbuch dalších 150 kg TNT plus výbuch samotné bojové části.
Suma sumárum, má to dost energie na převrácení valníku a rozmlácení mostové váhy.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Martin Marec
25. 11. 2022 17:14
Odpovědět  Velitel

Konečně někdo rozumný, kdo si toho všimnul. Dokonce i vlk to vyhodnotil špatně, jako náklad trámů na vleku (nákladem bylo obilí – žluté, rozsypané okolo na barevných fotografiích). Každý, kdo nějakou zemědělskou nebo nákladní váhu viděl, tuší, jaká je tam pod vážicí plochou díra. Na snímcích jsou vidět ocelové nosníky (U nebo I) a navrchu byl rošt z trámů.
Také je otázka, kde přišli na to, že ta nejbližší budova je sklad hnojiv – jestli si to někdo nevymyslel.

primak
25. 11. 2022 07:58

A to před pár dny vyšel oslavný článek o Pilsudkim Bio of Polish statesman holds lessons on today’s Ukrainemnohými ochotně na internetu přepapouškován – což jako má být důkaz, jak Poláci vždy byli nápomocni Ukrajině.

Decentně ten článek zamlčuje mnohé, nejen o těch Pilsudski dohod s Ruskem a o dva roky později s Němci, ale hlavně jak si Poláci pomohli k velkému “ukrajinskému” území po 1.sv.válce (za pomoci intervenčních válek a čs. légií). A že (díky Stalinovi) před 2.sv.válkou dostali Ukrajinci to ztracené území zase zpět a že se z toho stalo (díky Stalinovi) jejich kýžené USSR.