blog

Cenzura webů a správní soudy: Kdo nese vinu? Rezignace na účinnou soudní ochranu.

Rozsudek Nejvyššího správního soudu z 20. 1. 2023, 4 As 206/2022-108, potvrdil rozsudek Městského soudu v Praze, který odmítl žalobu proti tomu, že Vojenské zpravodajství doporučilo zablokování některých vládě nepohodlných webů.
Důvodů pro odmítnutí bylo více. Za zásadní z ústavního pohledu považuji, že soudy odmítly žalobu, protože Vojenské zpravodajství zablokování webů jen doporučilo, což hodnotí jako nezávazný podnět, nikoliv závazný pokyn.

I když odpůrce cenzurního zásahu proti vládě nepohodlným webům rozsudek nepotěšil, na všem špatném, lze nají něco dobrého. Pozitivní je, že vyloučením odpovědnosti Vojenského zpravodajství a Ministerstva obrany, zůstává černý Petr odpovědnosti sdružení CZ.NIC a mobilním operátorům, které vypnutí webu provedli. Chtěli vládě zapatolízat cenzurou vládě nepohodlných webů, a teď zůstali v odpovědnosti za tento krok sami. Prostě jako Miloš Jakeš – kůl v plotě. Nesou právní a z toho plynoucí finanční odpovědnost.

Ovšem je správné, že z toho spoluviník cenzury Vojenské zpravodajství vyklouzne? Doporučení podle soudu není pokynem, takže prý o nezákonný zásah státu nejde. Ovšem soudy ignorují vládou vyvolanou atmosféru, kde předseda vlády nepravdivě tvrdil, že jsme ve válce, byť válka naším státem vyhlášena nebyla. V daném válečnickém ryku premiéra i vlády si adresát mohl vyložit doporučení vojenské složky jako mocenský pokyn.

Ústava stanoví, že státní moc lze vykonávat jen na základě zákona. Tento princip se vztahuje na celou vrchnostenskou činnost státu při výkonu státní moci. Stát nemůže činit ve vrchnostenské oblasti, co chce. Je-li zakázán cíl, je zakázána i cesta k tomuto cílí. Pakliže stát nemůže vydat rozhodnutí o popravě, nemůže o smrt člověka požádat či ji doporučit nějaké společnosti VRAŽDY s.r.o.

Stát, který má ústavně zakázanou cenzuru, nemůže cenzurní zásah doporučovat. A přesto tak Vojenské zpravodajství učinilo a správní soudnictví nezasáhlo. A kdyby Vojenské zpravodajství doporučilo zabití člověka, řekl by Nejvyšší správní soud také: to nás nezajímá, to bylo jen doporučení. Ale může něco takového stát doporučovat? A když Vojenské zpravodajství požádá dodavatele elektřiny, aby vládě nepohodlné reptaly odpojili od elektřiny, i to správní soudnictví pokryje tak, že žalobu odmítne?

Vypnutí vládě nepohodlných webů byl nezákonný zásah na doporučení státu porušující ústavní zákaz cenzury. Navíc šlo o zásah vojenské složky do vnitřních poměrů ve státě, když vojsko je primárné určeno k obraně země proti vnějšímu nepříteli, ne k omezování svobod a práv občanů uvnitř státu. Jde o nebezpečný zásah ozbrojené složky do politického života ve státě, který nepřekvapí v jižní Americe, ale ve střední Evropě není zvyklostí. Projde-li Vojenskému zpravodajství a Ministerstvu obrany takové zneužívání ozbrojené moci ve vnitřní politice státu, bude se opakovat.

Podíváme-li se do historie, pak by Nejvyšší správní soud možná zasáhl proti odvozu Karla Havlíčka Borovského do Brixenu, pokud by to výslovně nařídilo vídeňské Ministerstvo vnitra. Pokud by o to však jen požádalo nějakou bezpečnostní agenturu či by ji to doporučilo, tak by to v tom soud zneužití moci neviděl. To je rezignace na účinnou soudní ochranu a funkci správního soudnictví jako hradby proti zneužívání vládní moci. Soud posvětil cestu, jak formou doporučení mocenského aparátu skrze soukromé společnosti zasáhnout proti vládě nepohodlným a nepodvoleným.
autor: Zdeněk Koudelka
převzato: https://www.novarepublika.online

sdíletj na

25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
12. 2. 2023 14:41

Víte, co si o tom myslí podpraporčík Michal Čoudelka, vrchní vibrátor a hlavní trabant BIS, Bezpečnostní informační služby, který bude zanedlouho dekorován do hodnosti štábního řiťmistra ? Raději to ani nechtějte vědět. Zase byste si mysleli, že je BIS panoptikálním a tragikomickým stádem kopyt a stupidních jantarů a čučkařů.

Keller
12. 2. 2023 17:54
Odpovědět  Teuton

Je to sice dost urážlivé, ale je to pravda.

Teuton
12. 2. 2023 19:32
Odpovědět  Keller

Kdyby neměla BIS v čele srandovního moulu a komického panáka, který chtěl měnit učebnice dějepisu, aby jejich text více vyhovoval Čoudelkovým šéfům – Američanům-, nikdo by si z těchto sekuriťáků neutahoval.

Administrátor
12. 2. 2023 14:42

V ČR vznikla velká a dosud neznámá skupina nespokojených, kteří nevěří vládě a nesouhlasí se směřováním státu. Novým tématem je Ukrajina. Tradiční extremisté, politická hnutí a spolky, které vnitro monitoruje, ztrácí vliv, ať jde o komunisty nebo domobrany. Výjimkou je strana SPD a komunista Josef Skála. Roste vliv konspiračních médií, pro některé lidi jsou konspirátoři noví disidenti. Vyplývá to z čerstvé zprávy o extremismu a předsudečné nenávisti v České republice.Přesto ministerstvo vnitra varuje: „V České republice nicméně vznikla velká, a zatím indiferentní, skupina osob, která vyjadřuje nespokojenost se současným společenským uspořádáním a směřováním státu. Tato skupina je silně ovlivněna konspiračními teoriemi a představuje snadno manipulovatelný cíl pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro hybridní působení cizí moci. Potenciál pro ohrožení demokratických základů v České republice existuje a může se zvyšovat.
“Váleční štváči, vlastizrada a mocichtivé feny,….
Soud kvůli adoraci Putina,….
Konspirátoři jako novodobí disidenti,….
Cílem alternativy je propagace Kremlu a kritika Západu Jak dále vyplývá z kapitoly „Média šířící nenávistné předsudky“, disinformátoři pracují v s ruským Kremlem: „Dezinformační média sledovala prioritně prokremelskou linii.,….Více na: https://www.ceska-justice.cz

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pijack
12. 2. 2023 14:48

Tak máme tady přece v čele Senátu nějakého liliputa Vystrčila, který při každé příležitosti kváká do světa, že je Senát pojistkou demokracie. Tak jak nám tento servilní a před Bruselem ohnutý ochránce demokracie předvede, že jeho soudruzi z ODS vinou Senátu cenzuru nezavedou?:-) To chci opravdu zažít !!! Vystrčil vystrčí zadek, pak vystrčí pěstičku, bouchne do stolu a pojede se hrdě zeptat do Bruselu, co má dělat 🙂 🙂 🙂 Pak se narovná, sdělí že máme narovnanou páteř a sdělí, že Senát ochrání před dezinformacemi demokracii. Teď nevím, co vlastně má Senát chránit. Fakt na sekeru !!!

Pekos
12. 2. 2023 15:25
Odpovědět  Pijack

Co má Senát chránit, taky nevím, nevím hlavně na co ho máme, vlastně to vím moc dobře, ale pomalu mám obavy to veřejně sdělit.

Gales
12. 2. 2023 16:20
Odpovědět  Pekos

Na hov.no?

PENNYS
12. 2. 2023 16:45
Odpovědět  Pekos

Pánové k otázce ” NA CO MÁME SENÁT”

NO URČITĚ KAŽDÝ Z NÁS TO VÍ : SENÁT MÁME PROTO ABY SI CHRÁNILY SVÉ TĚŽCE VYDŘENÉ PRACHY!!!

Pekos
12. 2. 2023 18:25
Odpovědět  PENNYS

Ano, přesně to jsem měl na mysli. Nechtěl jsem to říct nahlas, ale je to skutečně tak. Třeba z naší obce se nedávno stal jeden poslancem, za KDU. Znám ho od malička, věřím, že do nedávna nevěděl kde se nachází kostel, ale vzápětí prozřel, zjistil, že mu kopání do Babiše a Čapího hnízda přinese body. Poté začal za obecní náklady pořádat zájezdy pro staré babičky a dědečky s patřičným školením, koho volit. Do toho všeho předvolební hesla,” Moje srdce bije za Vás, Dýchám pro obec……” No a kýžený výsledek se dostavil, z hňupa je osobnost – poslanec ČR. Už tak moc vidět ani slyšet není, proč taky ?

All
12. 2. 2023 18:28
Odpovědět  Pijack

Senát a soudci jsou bohužel taky jen korytáři u koryt,za vysoké platy a chrochtání u koryt udělají cokoli,příkladem je sekta ůplatných chrochtajících senátorů s pepkem povyskočilem tajtrlíkem.

Jan
12. 2. 2023 14:52

Cesti degenerati u moci a v justici maji priklad z USA. Tam hlavni prokurator uz 2 x zamitnul zalobu kvuli zfalsovani voleb prezidenta. Ted jsem se dozvedel, ze je vysokym cinitelem rozsahle katolicke organizace v USA. Papez Razinger byl proti LGBT a musel odstoupit. Ve Vatikane zuri boj mezi globalisty a reformnimi kardinaly, jejichz predstavitelem je Vigano. Obdivuji jeho statecnost.
Katolicka cirkev jako vzdy v dejinach stoji i dnes na strane dnesnich mocipanu – anglosaskych chazaru a jejich loutek vsude u moci.

Gales
12. 2. 2023 16:16

Děs běs co je u nás možné.To už jsme fakt na úrovni otroků a naše vláda a soudy s námi zachází jako otrokáři. Musíme se zúčastnit demonstrace 11.3. a začít ukončovat trápení pětikolky.

Boomer
12. 2. 2023 19:04
Odpovědět  Gales

.. už zase? Začíná to připomínat ty stokrát opakované poslední důrazné výzvy OSN..

Pavel K
12. 2. 2023 16:50

Tak jsem dnes po několika letech koukal na Otázky VM. Za vše zmíním jen ten závěr, kdy tam byl Zaorálek s nějakým Dvořákem. Za mě hustý. Zaorálek i když ho zrovna nemusím, tak dával tomu poskokovi z MZ, který suploval toho brejlatého hobbyta celkem záhul. Podle mě a po vyjadřování toho arogantního náměstka pojedeme z hóódně strmého kopce. DOPORUČUJI SHLÉDNOUT. Se tam v pořadu prokecl, že mu Kolář ve WASHINGTONU DĚLAL ŠÉFA. Jsme nyní plně v americké režii, bude Majdan.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
All
12. 2. 2023 18:33
Odpovědět  Pavel K

Jsme v americké řiti zrůd.Neokonů a satanistů.

Boomer
12. 2. 2023 19:07
Odpovědět  Pavel K

.. tož já bych řekl, že už jedeme a zrovna nám shořely poslední zbytky brzdového obložení, na řadě budou pakny.. a pak my.

Pavel z Moravy
12. 2. 2023 17:31

Mně nebude nikdo doporučovat koho mám mít rád. Jsem myslící bytost a jí i zůstanu. Jedině socialismus, Rusko a Kuba jsou blízcí mému srdci. A jestli mne tím chce někdo zařadit k nepřátelům našich poskoků, prosím. Brusel opravdu nemusím a vy bruselské panstvo jste mi volní. Myslím, tedy jsem.

Spam vlasta
12. 2. 2023 18:22

Copak? justice zametá Dozimetr pod koberec? Vypadá to tak ! Šak si kluk rakouská vyskakuje !

Boomer
12. 2. 2023 18:59

.. inu, ono to vojenské zpravodajství by asi potřebovalo pevnější ruku velitelskou, tak nějak mi připadají ti hoši jako třtina ve větru se klátící ode zdi ke zdi. Jednou je úkoluje milenka premiérská a jindy zase oni úkolují civilní sektor. Mají oni tam vůbec nějaké noty, jak to mají hrát? Vojenská cochcárna?!

Neverím, bohajeho neverím..

Jan
12. 2. 2023 21:04

N. Tesla slibil bezplatnou energii vsem. To by ovsem znamenalo, ze koncerny vydelavajici na dosavadnich technologiich vyuziti a prenosu energie by nevydelali pak uz nic. A tak se vetsina zaznamu Tesly ztratila. Kapitaliste k tomu pouzili tajnych sluzeb, ktere Teslu do konce zivota hlidaly.
https://nastub.cz/w/cnzVZqPQASAEsp9d7vbmtW?start=4s

Autor
12. 2. 2023 21:16
Odpovědět  Jan

Neztratila. Ukradli je ihned po jeho smrti. Za jeho života mu prostě nedávali peníze na to, aby svoji ideu uskutečnil.

Velitel
12. 2. 2023 21:39
Odpovědět  Jan

Nějaká církev tu už 2000 let slibuje mnohem víc, asi to také hatí kapitalisté nebo možná vepři boubelatí.
Máte dvě možnosti, bud budete věřit nebo si doplníte vzdělání v oboru fyzika,

Boomer
13. 2. 2023 18:04
Odpovědět  Velitel

..tož na neomylnost současné vědy bych sázel s maximální opatrností. Když Stephenson hodlal předvést jízdu svého parního vlaku s cestujícími, slovutná vědecká Královská společnost žádala, aby mu v tom bylo vší mocí zabráněno, neboť moudří vědci měli jasno, že člověk nedokáže ve zdraví přežít nápor vzduchu při takové rychlosti..

Jan
12. 2. 2023 21:20

Cenzura je uz vsudepritomna. Skody ockovanim proti COVIDu s utajuji i nadale. Lide zadajici odskodne nemaji sanci, protoze musi prokazat, ze jejich zdravotni postizeni bylo vyvolano ockovanim. Ti mrtvi uz ani tuto sanci nemaji.
https://otevrisvoumysl.cz/steve-kirsch-co-pohrebni-sluzby-vedi-a-vy-ne/

Aleš
12. 2. 2023 21:45

Tedy CZ.NIC lze úspěšně žalovat. Vzhůru do toho.