Byli jsme průmyslová velmoc, budeme žebráci, bojí se Noveský. Ekonomiku řídí ideologové, to nedopadne dobře

Analýza

„Tyto uměle vyšponované ceny, které se mnohdy nesmyslně zdůvodňují tou válkou, jsou neudržitelné. Pokud má česká ekonomika, český průmysl přežít. Vždyť si vezměte, že dochází k deindustrializaci. Byli jsme průmyslová velmoc a za chvilku budeme úplní žebráci, kde bude pár skladů. I ty montovny přestanou fungovat. Co se tady bude dělat? Je potřeba, aby se Česká republika začala chovat jako plnohodnotný suverénní stát, který se nebojí obchodovat v zájmu českých občanů a nebojí se zachovat si ekonomiku a průmysl. Tato likvidace je něco šíleného,“ konstatoval Ivan Noveský, bývalý první místopředseda ERÚ.

Je zastropování cen energií v ČR dostatečné? Dokonce i menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr tvrdí, že stropy 6 Kč/kWh u elektřiny a ještě více u plynu 3 Kč/kWh nebudou stačit, a že do konce a v novém roce přijde ,náraz‘ nespokojenosti. K tomu ještě dodává, že „větší problém bude plyn, elektřina jen u těch, kdo elektřinou topí a ohřívají vodu… a těch není tolik jako u plynu“.

„Plyn je médium, které za posledních 20 let a zejména posledních 10 let ovládlo ohřev vody a topení… komodita je na rozdíl od elektřiny 90 % celkové ceny a zdraží 4- až 6násobně, podle toho, jak se kdo staral… přijde úplně nový rozměr,“ varoval Šnobr jednak před rapidním nárůstem cen plynu, ale také upozorňuje na to, že zatímco je cena elektřiny složená z ceny komodity a ceny za distribuci a zákazníci pociťují pouze zvýšení ceny samotné elektřiny, u plynu je tomu naopak a odběratelé platí téměř celou částku za odběr komodity, tedy se její zdražení promítne do konečné ceny daleko více.

„Je tam systémová vada ve způsobu zastropování. Když to vezmu u elektřiny, tak zastropování tímto způsobem u konečných zákazníků je úplný nesmysl, protože mělo proběhnout u výrobců a koncová cena včetně distribuce za výrobu a všechny poplatky za kilowatthodinu neměla přesáhnout 4 koruny. A potom licitovat o tom, jestli to vláda zastropovala na šesti korunách za kilowatthodinu, a jestli k tomu ještě přisype regulační úřad distribuci, protože se chystá v návaznosti na komunitní energetiku změnit systém plateb za distribuci, je irelevantní. Prostě 4 koruny je opravdu maximální hranice slušné ceny, při které vydělává výrobce, distributoři. Vydělávají všichni, protože z toho profituje stát a stáváme se konkurenceschopnými. Systém je bohužel špatně udělaný od začátku,“ vysvětlil PL.cz Ivan Noveský, expert na energetiku, bývalý 1. místopředseda Energetického regulačního úřadu. 

„Mělo se to udělat úplně jinak. Měl se použít zákon o cenách, všechny nástroje Energetického regulačního úřadu, případně další, a ne vymýšlet další zadlužování České republiky. Například formou půjček kvůli tomu, aby výrobci mohli dodávat více elektřiny přes burzu. To je úplně nesmyslné,“ doplnil.

Vláda udělala úplně nesmyslný systém, kdy zadlužuje stát a vůbec neví za kolik

Vláda slíbila, že bude obchodníkům s energiemi rozdíl mezi limitovanou prodejní cenou a cenou, za niž nakupují, kompenzovat. Zda vykazované náklady na nákup, a tedy i požadavky na státní kompenzace odpovídají realitě, má kontrolovat Energetický regulační úřad. Dodavatelů jsou stovky, asi nebudou mít nějaké kontrolory navíc, tak jak to budou dělat? Není to příliš složité a zneužitelné? „Bohužel je to celé nesmysl, protože vláda tím, jak to nastavila, v podstatě vystavila bianco šek. Kde máte jistotu, že ten obchodník nebude nakupovat za 2 tisíce či dokonce 3 tisíce euro za megawatthodinu? Vláda udělala úplně nesmyslný systém s nesmyslným nastavením a vystavením bianco šeku, kdy zadlužuje stát a vůbec neví za kolik. Vláda řekla, že to bude 130 miliard. Náš odhad je, že to nebude 130 miliard ani náhodou, že to může být až 350 miliard. A i více. Nikdo vám teď neřekne, za kolik to bude, protože elektřiny ubývá. Jak úspěšně postupuje takzvaný Green Deal, což je vlastně likvidace ekonomiky a evropského průmyslu, tak budou ceny šíleně oscilovat, ale určitě nebudou výrazně klesat,“  konstatoval Noveský.

Jaká je obecně hlavní příčina drahých energií? „Prvotní příčinou je jednoznačně Green Deal, který dělá problémy celé Evropě, ale nám zejména. Dopady války na Ukrajině na Českou republiku kvůli embargům to jen akcelerovaly. A upozorňuji, že ani po dobu studené války nebyly přerušeny dodávky plynu. Levného ruského plynu, na kterém Němci založili filozofii Green Dealu. A pokud padne Německo, padne jednoznačně i Česká republika. Ale Německo se bude snažit nepadnout. Navíc má úplně jiné zdroje, než má Česká republika,“  upozornil Noveský.   

Mohly by se ceny energií opět časem – až třeba konflikt na Ukrajině skončí – dostat na úroveň, na které byly před jejím začátkem? „Proč ne? Výrobní náklady elektřiny se u nás nezvyšují. Pokud by se podařilo normálně obchodovat v rámci Evropy, není důvod, aby ceny neklesly. Neříkám, že to hned spadne na ty ceny, co byly předtím. V každém případě ale tyto uměle vyšponované ceny, které se mnohdy nesmyslně zdůvodňují tou válkou, jsou neudržitelné. Pokud má česká ekonomika, český průmysl přežít. Vždyť si vezměte, že dochází k deindustrializaci. Byli jsme průmyslová velmoc a za chvilku budeme úplní žebráci, kde bude pár skladů. I ty montovny přestanou fungovat. Co se tady bude dělat?“ podivil se.

„Stěhovat výrobu Škodovky někam do Španělska, to může někoho zajímat, ale mě ne. Jsem český občan a zajímá mě, co se děje tady v České republice. Stěhovat další výroby, třeba Draslovku Kolín, do Spojených států, protože jsou tam lacinější energie, když všichni vědí, a stěžují si na to Němci i Francouzi a říkají, proč nám naši velcí bratři prodáváte LNG pětkrát i vícekrát dráže, než si ho dodáváte u vás. To je všechno otázka normálních obchodních vztahů. U nás se ekonomika bohužel neřídí obchodními vztahy, ale ideologií. Jak začnete ekonomiku a energetiku a další věci řídit ideologií, nedopadne to dobře,“ myslel si.

„Je potřeba, aby se Česká republika začala chovat jako plnohodnotný suverénní stát, který se nebojí obchodovat v zájmu českých občanů a nebojí se zachovat si ekonomiku a průmysl. Tato likvidace je něco šíleného,“ uzavřel Ivan Noveský.

Parlamentní listy

sdíletj na

3.8 10 hlasy
Ohodnotit příspěvek
32 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Zmatený
20. 11. 2022 11:01
Odpovědět  josh-xy

Co chcete dělat s takovým materiálem!?

Pavel K
20. 11. 2022 11:36
Odpovědět  Zmatený

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 👍 👍 👍 👍
Tak to sedí, ještě by to chtělo ten druhý obrázek, jak v podřepu nad občanem něco tlačí. 🤣🤣💩💩

Pavel K
20. 11. 2022 19:07
Odpovědět  Pavel K

To je mi ale Židovina co?!!

Aleš
20. 11. 2022 11:58
Odpovědět  josh-xy

Fiala a celé SPOLU jsou lháři. DEMISI.

All
20. 11. 2022 16:41
Odpovědět  josh-xy

Dva hajzlové.Jeden vychcaný miliardář, druhý zmrd všech zmrdů.Aba ve službách satanistů.Ten vychcaný přežije déle,pokud ho neskosí kdovíco,ale na toho zmrda vpravo se už nyní těší zubatá a sám lucifer v pekle.

janle57
20. 11. 2022 20:14
Odpovědět  josh-xy

26.11.2022 na letenské pláni by měli všichni normální a rozumně smýšlející
lidé dát Fialovi a jeho vlastizrádné bandě jasně najevo,že se blíží soudný den,
kdy s ním tahle země skoncuje a nezachrání ho ani jeho pražská
ideologická úderka zvaná Milion chcanek na demokracii !!

Paulen
20. 11. 2022 11:00

Sloboda slova je top prioritou na našom portáli https://cekni.to – našim cieľom je vytvoriť čo najrozmanitejšie záujmové komunity a umožniť v rámci nich aj medzi nimi slobodnú diskusiu bez cenzúry, ako alternatívu k Facebooku na Slovensku a v Čechách.

Navyše sme bez reklamy, podporujeme anonymitu (registrácia je možná bez emailu) a bežíme na open source.

Vaska
20. 11. 2022 11:15

omlouvám se – něco trochu mimo téma,ale člověk by se měl občas zasmát – zajímavé je to, že tuto otázku dosud nikdo nepoložil
https://t.me/selskyrozum/17002

zuza
20. 11. 2022 11:30
Odpovědět  Vaska

ja mám obavy, že v dnešných časoch, keď príde niečo ako čerstvá miestna miss USA – teda fyziologický chlap čo o sebe vyhlásil, že je žena, ku gynekológovi a ten gynekológ mu nevyšetrí vagínu a maternicu, že toho chudáka gynekológa vyhodia zo zamestnania

jiří
20. 11. 2022 13:00
Odpovědět  zuza

comment image

Milan ze Zahrady Čech
20. 11. 2022 11:51
Odpovědět  Vaska

A já bloud myslel že veterinář.

Vaska
20. 11. 2022 18:31

chudáci pejsci

Vaska
21. 11. 2022 08:32
Odpovědět  Vaska

Jo kolega v práci mi říkal , že u veterináře se to kastruje a je po problémech

Ijn
20. 11. 2022 11:53

Postavili jsme JEDU1234 + JETE 12 sami Češi a 22let hledáme dodavatele dostavby ETE 34, tak nelogicky umí jednat pouze v ČR idioti u moci 22let s krytím ideology + podvodniky v energetice,….. dnešní době navzdory všem, kteří se chtějí zasadit o levnou elektřinu….destrukce společnosti jim nevadí,……jsou to naše české hyeny ve vládě a ČEZu…..!!!!! Ústavní Soud je rovněž kryje a z našich peněz placené zrůdy v talárech,….prohnilý zločinný spolčení v ČR.

Autor
20. 11. 2022 13:54
Odpovědět  Ijn

Oni totiž už tenkrát nechtěli ve skutečnosti nic postavit.

Pijack
20. 11. 2022 11:58

Země se propadá do chudoby a skřet Vystrčil ze Senátu se vyznává k lásce k Německu – “že prý nemůžeme připustit dělat opatření, aniž by s tím Německo a EU souhlasily”… Děs. Tohle zakřivené a předkloněné lejno má dbát na demokracii… se pokálím smíchy. A aby toho nebylo dost, tak mektá cosi o volebních plakátech… A naše vlast se každým dnem blíží katastrofě. Má vůbec smysl nechávat tyhle lokaje a obhájce zájmů korporací na svobodě? Vystrčil svými žvásty dokazuje, že jsme již fašistický režim, protože dává přednost před provázaností zahraničních korporací se správou našeho státu. Přesně takhle začínali Hitler i Mussolini.

jiří
20. 11. 2022 13:01
Odpovědět  Pijack

comment image

Pavel K
20. 11. 2022 17:31
Odpovědět  jiří

🤣 🤣 🤣 🤣 🤣 🤣

jiří
20. 11. 2022 13:50

comment image

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
20. 11. 2022 17:31
Odpovědět  jiří

👍 👍 👍 👍 👍 👍

Autor
20. 11. 2022 14:17

To je ze stran “politiků” úmysl. Vědomý a pouze přitlačili na pilu. Všude. Jsme kolonie, ať se to někomu líbí nebo ne. A jedním ze znaků kolonie je, aby byla zadlužena a neschopna cokoliv reálně splácet, natož rrozjet vlastní výrobu a vlastnit svoje nezbytnosti, jako půdu, vodu, atd.. Proto nemohou některé země Afriky, Asie a JIžní Ameriky dosáhnout skutečné nezávislosti. Teď to čeká naplno zřejmě i Evropu, jako kolonii. Obyčejná Američané na tom nebudou o moc lépe, vůbec ne. I to Německo se stává kolonií, protože bez průmyslu jsou za chvíli na huntě. I když to vlastně dnes často vyrábí v Číně a za německé se to jen vydává.
Pořád říkám, že Evropa je díky Německu v čudu, protože jako okupovaný stát se zahraničním řízením nemá samostatnost. Vždyť i Merkelová často přece říkala jednop a ejhle, jkamile se to neíbilo “pánu”, musela nakonec sklapnout. Možná i to měl na mysli Putin, když mluvil o budování suverenity států, samozřejmě včetně Ruska.
Pokud se tam udrží – i jinde v Evropě – slouhové USA a Velké Británie (jen označení těch, co za tím stojí doopravy, podle zemí) včetně těch “našich” idiotů, máme i jen malou reálnou šanci jen uvažovat o samostatnosti. Prvním krokem by mělo být opuštění hloupých “ideálů zelené enegetiky”. A měl by se zásadně změnit finanční systém. Tím ale nemyslím na digitální, to je nástroj zotročování.
Prostě a jednoduše je to snaha “vládců” USA a Anglie získat kolonie. A zbavit se konkurentů.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
me2d44
20. 11. 2022 15:43
Odpovědět  Peter

Domnívám se, že problém není pouze v USA a “Malé” Británii – i tyto státy jsou dnes podřízeny nadnárodnímu kapitálu – v něm jsou nadnárodní výrobci zboží, nadnárodní prodejci, ale především NADNÁRODNÍ BANKY. A když to bankám nebude “vonět” a nebude podpora dalších nadnárodních společností, tak proti tomu, kdo se brání (ten parchant se chce rozvíjet na vlastní pěst), přijdou sankce. (Nejsem ekonom, ale vidím, a kolik zemí ty sankce udusily)? A vztek je na základě toho, že Rusko se udusit nedalo – naopak na jejich základě (sankcí) začal další rozvoj. Ono je to tak, co umím vyrobit, nemusím dovážet přes půl světa (jako třeba naše ocelárny v Ostravě uhlí z Austrálie, nebo my jako kdysi bramborářská velmoc, brambory z Egypta, zeleninu ze Španělska, zatímco u nás na polích rostou jen řepka a solární panely – nebo skladiště).

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
20. 11. 2022 20:24
Odpovědět  me2d44

Já jsem ty země uvedl jen jako ty které jsou jimi využívány. Dokonce to tam přímo píši. A všechno ostatní sedí. Nadnárodní banky jsou také jen “krytím”, za kterými stojí ti, co to se snaží jako řídit.
A co zemědělství se týče, i to jsem měl na mysli. Mimořádně zneužívaná a drancovaná kolonie je Ukrajina.
Máte samo pravdu, byli jsme velmi silným státem, bohužel dost z těch co prohlédli, to zjistilo pozdě. Nedávno jsem sem dával obrázek o tom, co jsme dokázali udělat. A to si vemte, že nás bylo jen 15 milionů … dospělých v procesu sotva polovina.
S každou další generací se ztrácí to, co se nazývalo “zlatými českými ručičkami”. A to je to nejhorší. Proto třeba i snaha obnovit výrobu v USA se nezdaří, protože si tam již dávno zničili výuku nových odborníků. To nejsou jen inženýři, ale kvalifikovaní pracovníci všech profesí. A zkušenost se pro svůj rozvoj musí předávat dále.
A ono by šlo se tomu všemu postavit, ale to by se lidé museli sjednotit, minimálně jako HUsité. Právě proto je podle mne tak nebezpečná pro dnešní “elity” pravda o té době.
Navíc v celkem ještě nedávné minulosti si naší země vážili a počítali s ní.A dnes?

Pavel z Moravy
20. 11. 2022 15:16

Nic jiného než změna systému nemůže pomoci. Musí se jít k příčině problému a tím je celá úmyslně zprzněná privatizace a parazitující buržoazie, jak zahraniční tak domácí u moci. Tuto koloniální zemi nějakými jednoduchými opatřeními lze stěží zachránit, když je její ekonomika úplně rozvrácena. A to nemluvím o aspektu morálním a lidském.

me2d44
20. 11. 2022 16:02
Odpovědět  Pavel z Moravy

Já vidím jiný problém. I ta “naše” buržoazie (schovává si zisky v daňových rájích) je jen vrchol ledovce. I oni jsou pod tlakem MMF, ECB a dalších. Mimochodem – co je to “naše buržoazie”, když co mohli, tak rozprodali – jsou jen rentiéři, nebo akcionáři. A kupónovka – ta vedla jen k tomu, že ti slabší v kramflecích tu knížku za pár tisíc prodali spekulantům, takže si dočasně přilepšili a dneska pláčou nad výsledkem… (mimochodem, vzhledem k tomu, že jsem dal bývalce “Dispoziční právo”, tak jsem na tom stejně).

Pavel
20. 11. 2022 20:36
Odpovědět  me2d44

Ono je to vše o tom, že národ to těmto grázlům dovolil, okrádat a zaprodat nás. Druhý problém je, jak to zde psal Pavel. K ten, že když se bavíte s přáteli nebo známými jak on říká, tak vám řeknou, že kdyby jste vy byl na místě těchto škůdců zemských, že se budete chovat stejně, tedy asi krást atd. Tady je tedy problém v úplně něčem jiném, je v morálce a slušnosti. Jakmile si všichni začnou myslet, že vládnout a řídit zemi je obohacování a nic jiného, tak systém skončil. Už vidíte, jak ti lidé přemýšlí. Potom s tím nemůžete nic udělat. Bohužel v takovém stavu se naše vlast nachází.

Rapa
20. 11. 2022 16:30

Pane Noveský vždyť oni ekonomiku a stát jako zakový vůbec neřídí,oni ekonomiku ničí.Velmi ničí,likvidují.

All
20. 11. 2022 17:07
Odpovědět  Rapa

Přichází hodina ,,H”. Uplné zničení Evropy podle plánů USA a Londýna. Likvidace slovanů.Ponechání stáda zoombí,biorobotů v koncentráku Evropa pro skupinu oligarchů,kterým se moc líbí Česko a Slovensko,kde by rádi bydleli v létě a v zimě v teplých krajích třeba na Srí Lance nebo Mauriciu.V době nepřítomnosti by to tu hlídal kápo fialka s poskokem Bacha sekurity bojte se.Ale třeba to dopadne jinak,opačně.Zcela naopak.

Autor
20. 11. 2022 20:26
Odpovědět  All

Většina obyvatel EVropy, ne až tak EU, e slovanskéo původu … co dodat? Kdyby se Slované dokázali domluvit, byl by s dominancí “západu” prostě konec.

Jiří
20. 11. 2022 23:20

Demokracie, je hrůzný, sadistický a odporný režim. Osvícená diktatura je lepší. Diktátory které demokracie zničila měli vymakaný a pro 99% lidu dobrý režim. Museli, jinak by je lid smetl. Diktátor nebyl nikdy vyloženej ocas měl úlety, ale ty má demokracie na denním pořádku. Za Kadáfího či Husajna se měli jejich národy dobře. Školství, zdravotnictví, veřejný pořádek a finance zajištěny. Jen my USA a evropani si hrajem na tu zmrvenou demošku, která je přežitkem. Prý není dokonalá, ale nic lepšího prý nikdo ještě nevymyslel, fráze od toho anglánskýho kokota čerčila je dávno pasé. Nevymyslel? Nejvyšší důvod vymyslet, ale tohle žít je šílená pitomost.