blog

Bejrút-1982: jak Židé města ztečí brali …

Historické oříšky (Исторические наперстки)

Něčím maloruským zavánělo, když jsem si přečetl zprávu z Blízkého východu: “Začátek pozemní operace v Gaze byl odložen kvůli oblačnému počasí, oblačnost ztíží izraelským pilotům a operátorům bezpilotních letadel …  Armáda tento čas využívá k likvidaci teroristů a zničení jejich infrastruktury.” Je dobře, že to není křoví nebo silný vítr v čelní projekci, co je důvodem podivné afektovanosti izraelské armády, která stydlivě přešlapuje kolem pásma Gazy a neodvažuje se zahájit městské bitvy s militanty Hamasu.

Nepříjemné vzpomínky

Už z názvu je jasné: budeme vzpomínat na vzdálený rok 1982, znepokojivý rok … Podle některých západních a sovětských historiků se málem stal posledním rokem pro civilizaci, protože riziko třetí světové války bylo příliš velké. Tehdejší arabsko-izraelská válka v Libanonu je zahalena pavučinami lží, všelijaké propagandy, mýtů a výmyslů. Každá strana se označila za vítěze, ačkoli nestranné oko mužů z armády vybralo to hlavní: IDF (a četní západní žoldnéři – což je důležité) nesplnili žádný z hlasitě deklarovaných cílů. Stejně jako dnes se toho ve vzduchu třáslo hodně, ale bez výsledků.

Mám podezření, že se v komentářích objeví jedna z hlavních mytologií oné války, údajná tanková bitva mezi “stovkami” bojových vozidel „Merkava“ a syrskými T-72, jen právě obdrženými od Sovětského svazu. Přátelé, otázku jsem svého času řešil zodpovědně, dokonce jsem mluvil s očitými svědky oněch bojů, jaké štěstí. Zodpovědně prohlašuji: V té válce nedošlo k jediné srážce mezi Merkavem a T-72, nikdy se navzájem neviděly. Ze sovětského tankového průmyslu se vyznamenal pouze jeden T-62 sestřelením izraelského “wunderwafflu”, všech ostatních 15 bylo poškozeno nebo zničeno protitankovými komplexy. A asi tucet T-72 byl spálen a odpálen střelami BGM 71A «Тоу».


Nyní k samotné libanonsko-izraelské válce, operaci „Mír pro Galileu“. V roce 1975 propuká v Libanonu občanská válka, v níž na sebe útočí nejméně čtyři impozantní síly: pravicové proizraelské skupiny, marxisticko-leninská komunistická hnutí, islámští radikálové a maronitští křesťané. Do sváru se zapojuje Sýrie, která získala od Ligy arabských států mandát „mírového dozorce“ – „mírotvorce“. 

Zatímco dochází k vzájemnému sebemrskačskému masakru Libanonců a Palestinců (které sotva vyhnal král Husajn z Jordánska), Židé jsou postupně vtahováni do Galileje, prostě okupují část libanonského území. Získávající tím strašnou bolest hlavy – téměř tři sta tisíc palestinských uprchlíků žijících v izolovaných táborech. V každém z nich se nacházejí „místní síly sebeobrany“, se ukázalo, že celkem tvoří asi 15 skupin praporů, vyzbrojených … tím, co Alláh poslal: několik tanků a obrněných transportérů, horská děla, minomety, protitankové systémy, granátomety, celá řada ručních zbraní. 

Proti okupantům začínají podnikat výpady, ostřelovat v noci izraelská kontrolní stanoviště a posty. V odpověď začali Židé bombardovat uprchlické tábory ze vzduchu a opatrně “ohýbat zaměřovač” vzhledem k syrským mírovým jednotkám. Damašek přesunul své letectvo blíže k dějišti bojů a na nebi se rozpoutala skutečná letecká válka, rovněž opředená desítkami mýtů a propagandou vzájemných “vítězství”.

Zpočátku Syřané organizovali pogrom, snažili se proniknout do vosího hnízda údolí Bekaa s desítkami MiGů-21, a to navzdory varování sovětských poradců, kteří požadovali vytvořit na jihu Libanonu souvislé radarové pole. Syrští piloti, letící v naprosté neznalosti nad horskými masivy, jsou přepadeni izraelskými letouny F-15A, které jsou naváděny letouny Hawkeye se systémem AWACS, operujícími nad Středozemním mořem. Damašek požaduje od SSSR modernější letadla, která dostává v roce 1981 (třicet MiGů-23 a hlavně plnohodnotné pozemní systémy protivzdušné obrany).

Letoun E-2C HawkeyeUvolnění Izraelci, kteří se opět rozhodli “přehlédnout” syrské mírové jednotky v centrální části Libanonu, ztratí během jednoho výpadu tři bombardéry a pět jich dorazí na letiště ve značně rozřezané podobě. Na to Američané okamžitě předávají Tel Avivu sto padesát stíhaček F-15A a F-16A. Po sečtení počtu bojových strojů obou stran arogantní Židé z letectva informují vedení: plánovaná operace “Mír pro Galileu” může začít, Syřany na nebi zaručeně rozdrtíme. Cíle byly následující:

– bez většího utajení soustředit čtyři obrněné divize a dvě samostatné elitní obrněné brigády v Galileji;
– silami 91. divize pochodovat podél mořského pobřeží a dosáhnout předměstí Bejrútu a porazit síly sebeobrany šesti největších uprchlických táborů;
– zbývající formace IDF prorazí syrskou obrannou linii v centrálním Libanonu a dosáhnou Bejrútu také ze severu, čímž uzavřou kruh obklíčení kolem čtyřsettisícového města.
– s cílem neutralizovat Sýrii pochoduje 210. obrněná divize podél dálnice Bejrút-Damašek, dosáhne předměstí syrského hlavního města a vydá ultimátum ke stažení svých jednotek a odmítne pomoc Libanoncům.

Boje operace „Mír pro Galileji“ začaly 6. června 1982 masivními leteckými a dělostřeleckými údery proti uprchlickým táborům a syrským jednotkám, v taktice bleskové války se Izraelci hnali vpřed. 91. obrněná divize pochodující podél mořského pobřeží s mladými polovojenskými záškodníky organizace “NAHAL” po dvou dnech intenzivních bojů dosáhla Bejrútu, ale zde došlo k nezdaru – palestinské prapory a samostatné syrské jednotky stojící proti ní nebyly nakonec poraženy, stáhly se zpět do města.

To byl konec úspěchu židovského “blitzkriegu”, tři izraelské obrněné divize a dvě elitní brigády, po překročení řeky Zahrání, se střetly s pěti syrskými divizemi, které trpělivě čekaly na rozvinutí široké fronty nepřátelských sil. Teprve poté provedly mohutnou dělostřeleckou přípravu na předsunuté prapory IDF a zcela promíchaly jejich řady. Průlom skončil, aniž začal.

Po dvou dnech zběsilých pokusů najít kdekoli slabinu dali Izraelci příkaz tankům, aby se stáhly. S převahou letectva také neuspěli, ztráty stran byly nevyrovnané, ale izraelské letectvo si uvědomilo: prorazit sovětský systém protivzdušné obrany se nepodařilo ani po speciální operaci na zničení odpalovacích zařízení ZRK (zenitní raketové systémy) v údolí Bekaa. Syřané začali připravovat protiúder, zaměřený na 91. obrněnou divizi IDF, která seděla poblíž Bejrútu, a sestavují úderný sbor a praporní skupiny k přerušení zásobovacích linií.

Pak ale 10. června přijíždí do Damašku Reaganův osobní vyslanec Habíb a o den později se k němu připojuje americký ministr zahraničí Shultz. Přísahají prezidentu Háfezu Asadovi, že Izrael do deseti dnů odejde z Libanonu, prosí ho, aby nevyhrocoval situaci, odmítá obklíčení a zničení obrněné divize u Bejrútu (což začalo být na obou stranách velmi horké). Ve 12:00 v poledne 11. června Damašek vyhlásí příměří, aby o den a půl později obdržel masivní nálety na místa svých polních táborů trčících v poušti.

Výsledky byly skličující, syrská 47. obrněná brigáda byla zcela zničena, ostatní formace přišly o většinu svých vozidel a tanků. Izraelci opět přešli do útoku, prorazili na dálnici Bejrút-Damašek, ale po dvaceti verstech pochodu … se střetnou s jednotkami Třetí obrněné divize syrských ozbrojených sil, která byla vyzbrojena sovětskými T-72. Ty způsobily hlavní porážku předsunutých jednotek IDF a vyřadily mnoho amerických „M-60“ a britských „Centurionů“.Následovalo období neurčité nejistoty, kdy obě strany neměly dostatečné kapacity pro rozsáhlé bojové operace. Opět bylo vyhlášeno Američany zprostředkované příměří, aby skončilo dalším masivním náletem izraelského letectva, jehož cílem bylo zničit celý syrský systém protivzdušné obrany. Skupina protiletadlových raketových systémů a radarů kryjících Damašek byla zcela zničena, letiště letectva byla poškozena, Židé se opět derou k syrskému hlavnímu městu a téměř dosahují předměstí (od hranic s Libanonem je to pouhých 20 kilometrů, pokud vůbec něco). Ale SSSR se vojenským dopravním letectvem podaří převézt do Sýrie sto padesát nejnovějších protitankových komplexů “Fagot” s řízenými střelami a ofenzíva IDF se zadrhne.

Tance u Bejrútu

Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) byla první den operace „Mír pro Galileu“ ochromena, protože Jásir Arafat nebyl v Libanonu, aby řešil geopolitické otázky a nabídl své zprostředkování k usmíření Íránu a Iráku. Do Saúdské Arábie s sebou vzal téměř celou vojenskou špičku OOP. Proto byly palestinské “síly sebeobrany” téměř tři dny ponechány samy sobě, bez jakéhokoli vedení, prostě se valily zpět k Bejrútu a jen na některých místech kladly zuřivý odpor. Když se Arafat objevil ve městě, Izraelci už seděli na jeho okraji, na dostřel tanku.

Místo toho, aby se palestinský vůdce řídil předem vypracovaným plánem protiútoku desítkami malých skupin a přerušil zásobovací linie izraelské armády, začal všechny uklidňovat a sdělovat všem sliby, které dal: Damašek, Rijád a Káhira vytvoří koalici a prostřednictvím OSN donutí Tel Aviv zastavit operaci “Mír pro Galileu”. A SSSR bude stát na straně Sýrie s veškerou svou vojenskou silou. Samozřejmě. Leonid Iljič právě přecházel z tohoto světa na onen a vedení strany již dělilo moc.

Dne 13. června 1982 (po prvním “příměří” mezi Syřany a Židy) bylo obklíčení Bejrútu zcela dokončeno. Cesty podél pobřeží a do Damašku byly odříznuty a v samotném městě zavládl chaos. Libanonci (maronitští křesťané z falangistické strany Kataib) drželi severní sektor obrany, zatímco islámskou část čtvrtí (mezi letištěm a námořním přístavem) ovládla Arafatova armáda, dvanáct tisíc bojovníků OOP. Velel jim Abú Džihád, zástupce vojenského velitele organizace, křehce vypadající muž s bezvadnými vlasy a upravenými kadeřemi.

Právě on to byl, kdo železnou rukou zavedl pořádek v palestinské sebeobraně a spustil v činnost plán boje o město (o němž Libanonci nevěděli). OOP disponovala obrovským množstvím zbraní a munice, během roku 1981 přivezla tisíce granátometů, malých dělostřeleckých systémů a minometů, protiletadlových děl, přes přístavy jižního Libanonu byly ze zemí “socialistického tábora” ukryty i zastaralé tanky. Ruční zbraně se nepočítaly, byly nahromaděny v nesčetných bunkrech mezi lesy bejrútského “zeleného pásu borovic” a v podzemních krytech pod výškovými budovami v muslimské části města.

Velitelství OOP v přístavu bylo izraelskými letadly rozmetáno na trosky, zatímco Arafat se se svým štábem přestěhoval do speciálně vybudovaného velitelského bunkru ve čtvrti Fahani. S tímto vědomím začaly IDF postupně rozbíjet jednotlivé domy, vždy se zpožděním. Jakmile se na obloze objevila letadla, Arafat se přesouval jinam, ale židovské povědomí vzbuzovalo pochopitelné podezření, že v ústředí OOP je několik “krys”. I když se později ukázalo, že v autě palestinského vůdce byla miniaturní vysílačka, která podávala zprávy o jeho pohybu po Bejrútu. Palestinské uprchlické tábory na předměstích se ocitly pod nepřetržitým dělostřeleckým a leteckým bombardováním, “světové společenství” bylo šokováno, když vidělo palbu stovek neúčelných protiletadlových děl obránců města, roj izraelských stíhaček a bytové domy skládající se pod jejich údery. V noci byl televizní obraz jasný jako ve dne, nad Bejrútem se vznášely světlice, oblohu protínaly jasné trajektorie letících raket a na čtvrti se pomalu snášely hořčíkové dělostřelecké padákové “pochodně”.

Druhý den obléhání Izraelci vyhodili do povětří veškeré vodovodní a elektrické vedení, což rozzuřilo zvláštního vyslance USA Philipa Habiba, Libanonce a Američana, který přijel do Damašku. Před setkáním se syrským prezidentem strávil několik dní na americkém velvyslanectví v Bejrútu a mohl si “vychutnat” humanitární katastrofu ostřelovaného města. Tehdy se objevil požadavek, aby Tel Aviv (kde vládli “jestřábi”, premiér Begin a ministr obrany Ariel Šaron) přestal ničit islámské čtvrti města výměnou za evakuaci bojovníků Jásira Arafata mimo Libanon.

Po dlouhém diplomatickém manévrování (s příbytím ministra zahraničí Schultze) předkládá OOP vlastní protipožadavky: předat zbraně Libanoncům, stáhnout se do námořních přístavů a naložit na lodě pod zárukou USA. Izrael však na tu dobu stáhne své jednotky z Bejrútu, jinak budou boje o město krvavé a zdlouhavé. Humanitární katastrofa mezitím narůstá, posádkové síly neutrpěly téměř žádné ztráty, 98 % ztrát z bombardování a dělostřeleckých úderů připadá na civilní obyvatelstvo.A když se na moři objevily izraelské dělové čluny velkých ráží a křivolaké bombardéry … Stovky Libanonců v křesťanské části Bejrútu začaly umírat pod nevybíravými útoky. V sedmém týdnu obléhání byl učiněn pokus o pozemní operaci. Izraelské velení už pochopilo: maronitští křesťané nezačali masakr Palestinců, kteří se ve městě ve skutečnosti chopili moci, desetitisíce obětí “mírovky” jen sjednotily síly posádky a vyvolaly hněv světového společenství.

Z vysokých kopců se Izraelci spouštějí do “palestinského sektoru” obrany v malých úderných skupinách pod krytím tanků, barbarským ostřelováním a bombardováním. Téměř okamžitě se zastavují a dostávají se pod těžkou minometnou palbu. Ukázalo se, že ani úplné zničení pěti set budov v prvním pásmu obrany Bejrútu nenarušilo celistvost velení a řízení garnizónem.

Podrobné hlášení velitele 91. obrněné divize letí do Tel Avivu 13. července, podrobně popisuje jeho úvahy o šturmu města a výslovně hlásí možné těžké ztráty. Ariel Šaron a náčelník generálního štábu Rafael Eitan – poté, co získali podporu premiéra Begina pro rozsáhlou operaci k dobytí západního Bejrútu – jdou do tisku a skutečně oznamují zahájení pozemní operace. Aby 16. července došlo k vládní krizi, přečtou si některé strany vládní koalice také zprávu z frontové linie a pohrozí Beginovi, že pokud “z trosek Bejrútu poteče byť jen kapka drahocenné židovské krve”, přejdou do opozice. Ofenzíva byla odložena a ostřelování zesílilo.

O týden později zahájil MOSSAD operaci s cílem “rozdělit síly posádky”. Se značným vlivem na falangisty strany Kataib je do Bejrútu vrženo několik skupin teroristů, jejichž úkolem je provádět výbuchy aut s výbušninami v muslimské části města, zaměřené na velitele sektorů OOP. Žádný z útoků se nezdařil, výbuchy pak zazněly v křesťanské části Bejrútu, tímto způsobem chtěl Mossad vyvolat protesty mezi Libanonci, aby je přiměl ke střetu s Palestinci. V důsledku teroristických útoků zemřelo asi sto civilistů, ale někteří agenti byli dopadeni a ohavný zločin byl odhalen.

Nastupuje hrozný 10. srpen, kombinovaný dělostřelecký a bombardovací úder zabije jen podle pozorovatelů OSN přes tři sta civilistů, ve skutečnosti přes tisíc. Ronald Reagan posílá Židům oficiální nótu, v níž se jeho rétorika jen málo liší od té sovětské a světové. Americký prezident hovoří o nepřiměřeném použití síly a požaduje, aby se Tel Aviv upokojil. Dne 12. srpna izraelský kabinet zbavuje Ariela Šarona “zvláštních válečných pravomocí” a zakazuje mu nařídit použití letectva a všech pozemních sil bez kolektivního souhlasu kabinetu.

30. srpna 1982 Jásir Arafat vítězoslavně vjíždí do přístavu v autě libanonského premiéra Šafíka Wazzana a ulice jsou plné jásajících davů. Radost nepramení z toho, že Palestinci opouštějí město, ale z uvědomění si odolnosti posádky, kterou nezlomilo barbarské ostřelování, výpadky vody a elektřiny. OOP odjíždí z Libanonu do Tuniska, bojovníci odcházejí s osobními zbraněmi: podle všech zákonů čestná kapitulace města, s nedotčenými standartami. Pro pokračování ve válce na jiných válečných bojištích.

Závěry

Zatímco si strany lížou rány a připravují se na nové boje, kolem Libanonu se stahují mračna jiného druhu: SSSR a USA se rozhodly vyjasnit si vztahy, dát celému Blízkému východu (a světu) najevo, kdo je zde pánem. Od srpna 1982 předává SSSR Sýrii padesát stíhaček (MiG-23 MLA, MiG-23 ML, MiG-25 PD), MiG-23BN a stíhací bombardéry Su-22M. 

Vybavil je nejmodernější objemovou odpalovací municí a leteckými bombami zvýšené mocnosti. V reakci na to stáhnou Amíci k libanonskému pobřeží celou flotilu NATO, dají Damašku ultimátum, aby stáhl svá vojska, a poté, co OOP opustí Bejrút, se tam vylodí “mírový kontingent”, půl tisíce amerických mariňáků (kteří budou muset brzy zakusit plnou bolest teroristické války).

K břehům Sýrie připlouvá sovětská flotila, která dává najevo, že žádná námořní blokáda této země nebude, ponorky námořnictva SSSR začínají kroužit v blízkosti americké letadlové skupiny a Syřané napadají válečné lodě NATO (britské a italské) v oblasti Džúnie a nutí je k útěku směrem ke Kypru. Vypuknou boje ve vzduchu, při nichž dochází ke ztrátám na obou stranách. Začíná být jasné: místní konflikt v Libanonu přerůstá ve velký regionální konflikt, který již přesahuje hranice Blízkého východu.

Yankeeové hystericky převádějí strategické bombardéry z USA na letecké základny Saúdské Arábie a Turecka, čímž mnohonásobně zvětšují lodní uskupení. SSSR reaguje vyloděním jednotek protivzdušné obrany v syrském Tartusu, s protiletadlovými raketovými pluky plně pokrývajícími Homs a Damašek. Jako ukázku možností protiletadlových raket dlouhého doletu – ve vzdálenosti dvou set kilometrů od pobřeží sestřelí izraelské velitelské stanoviště letectva “Hawkeye”, dříve nezranitelné a kryté letkami F-16. Američané a Židé jsou ohromeni, šokováni, selektivita a přesnost zásahu jednoho primárního cíle obklopeného dvěma desítkami sekundárních … naznačuje velké problémy pro letectvo NATO.

Po této epizodě začala deeskalace, kdy Bílý dům věřil, že smrtelně nemocný Jurij Andropov, který se dostal k moci, ve svém fatalistickém odhodlání rozpoutat třetí světovou válku nesejde ze své cesty. Konflikt se tiše, za hrozivého chvění vzduchu na všech mezinárodních platformách, rozplynul. Lodní skupiny NATO se částečně stáhly z východního Středomoří, Izraelci neméně rychle prchali na výchozí pozice počátku operace “Mír pro Galileu”, když si uvědomili, že pro ně žádné americké letectvo nebude, sovětští „protiletadlovci“ by židovské letectvo zlikvidovali jako na střelnici, kdyby na syrskou půdu vkročil byť jen jediný voják IDF.

Rok pokračovaly občasné nálety a demonstrativní bombardování středního Libanonu. Ale v roce 1984 byl všeobecný systém protivzdušné obrany Sýrie plně obnoven, sovětští protiletadloví dělostřelci svlékli syrské uniformy a odjeli domů na výletních lodích. Třetí světová válka pominula, ale závěry západních vojenských analytiků o akcích vychvalované izraelské armády nebyly Tel Avivu po chuti. Kromě dvou epizod “Míru pro Galileu” s masivním bombardováním syrských tankových jednotek stojících v režimu “příměří” se nebylo čím chlubit.

Zato “výkonů” jiného druhu bylo víc než dost: barbarské bombardování palestinských uprchlických táborů, masakr v Sabře a Šatíle pod ochranou izraelských jednotek, Bejrút rozbombardovaný na trosky, ztráta desítek bojových letadel a patnácti set tanků, naprosté selhání všech plánů vojenské operace. Syřané se postavili na odpor, Arafatovi Palestinci slavnostně odjeli do Tuniska, samotným Izraelem otřásla v základech grandiózní politická krize s potupnou rezignací “draků” Begina a Šarona. Navíc … jen tak tak ututlaný skandál se žoldáky, kteří bezprecedentně brutálně začistili palestinské a libanonské osady.

Časy slavných vojenských činů IDF, připravené vynutit si Suezský průplav, zmocnit se Damašku a Káhiry najednou, rozprášit půl tuctu blízkovýchodních armád, jsou pryč, už rok 1982 ukázal počátek degradace židovské armády. A válka s Hizballáhem v roce 2006 jen posílila podezření pozorovatelů. Můžete se vztekat s výhrůžkami, že “všechny zničíte”, jak chcete, ale abyste se zapojili do nejstrašnějšího druhu boje, do městského boje, potřebujete něco jiného než plechové hrdlo a hlášky vhodné pro titulní stránky „Der Stürmer“, degeneráta nacisty Streichera, který byl pověšen v Norimberku.

Jediný pokus o získání zkušeností při šturmování měst v Bejrútu v roce 1982 skončil naprostým neúspěchem, po odchodu Arafatovy armády se pár potyček s Libanonci nepočítá. Dnes Izraelci samozřejmě mohou převálcovat obyvatelstvo Gazy, protože nasbírali obrovské množství zkušeností. Ale taková genocida bude mít jen malý vliv na bojeschopnost posádky aglomerace, stejný Bejrút ukázal, jak moc bojovníci chápou své slabiny a síly. A podle toho se také připravují. Čeká nás tedy další “smlouva”, příměří, zmrazení a další diplomatické neuvěřitelné snahy zprostředkovatelů schopných odtáhnout Izrael od čáry hanby. Nebo seriózní vojenský přístup, na který by mohla být IDF hrdá. Pravděpodobně.

https://dzen.ru/a/ZSzSm01vfEeX3DZz

Překlad Peter 008

sdíletj na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
jiří
17. 10. 2023 17:35

To, co se nyní děje v Izraeli, Gaze a jinde, bylo plánováno nejméně sto let. Zednář Albert Pike to napsal před první světovou válkou:
Třetí světová válka musí být vyvolána využitím rozdílů… mezi politickými sionisty a vůdci islámského světa. Válka musí být vedena tak, aby se islám (muslimský arabský svět) a politický sionismus (Stát Izrael) vzájemně zničily….Vyvolá… hrozivé sociální kataklyzma… Pak všude občané… vyhladí tyto ničitele civilizace a zástupy, zklamané křesťanstvím,… přijmou pravé světlo prostřednictvím univerzálního projevu čistého učení Lucifera.
https://tadesco.org/stejne-jako-neuspesni-bankovni-lupici-se-chazarska-mafie-zmocnuje-rukojmich-v-zoufale-snaze-vyhnout-se-soudu/