blog

Ani za německé okupace nevisela na Svatovítské katedrále vlajka s hákovým křížem

Kolem roku 930 nechal kníže Václav na pražském hradě vztyčit k poctě boha rotundu svatého Víta.  Z které potom generace, ať už Spytihněv II, který rotundu přestavěl na baziliku nebo Jan Lucemburský a jeho syn, pozdější císař Karel IV., kteří ráno 21.listopadu roku 1344 položili za přítomnosti pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic základní kámen gotické katedrály, přes Petra Parléře, Matiáše z Arrasu až třeba po Antonína Zápotockého, který jako kameník pracoval na dokončení katedrály, vystavěli monument duchovního a státního života. Sacro-sanctum, panteon českých dějin katedrálu svatého Víta. Již od dob Boleslava bylo toto místo koncipováno jako místo uložení ostatků svatého Václava, tím se stalo, že Václav Vstoupil do svého druhého života a pak už nadále po celé české dějiny působí v té dvojjediné roli jakož to ideální panovník a jakož to světec. Od poloviny 12. století je Václav považován za dědice české země, za vévodu, který nedá zahynout. Je to rexperpetuus, věčného panovníka českých zemí, patrona Čechů a české země. Od dob Karla IV. k této funkci a Václavově odkazu přibila funkce uložiště korunovačních klenotů a hrobky českých králů.
Tenhle barák se stavěl přes tisíc let, prošli ním dějiny této země. Nenapadají mě vhodná slova a tak použiji slova Karla Čapka.

Bylo to za války, v jedné z nejsmutnějších a nejtěžších zim; tehdy se všechno zdálo skoro ztraceno, a jen s námahou jsme v sobě udržovali malý a zoufale vytrvalý ohníček naděje. (Jak je to dávno, Bože, jak je to dávno!) V takových dobách se člověk ohlíží po znameních; i hledal jsem za jednoho nedělního odpoledne, bylo to právě kolem Vánoc jako teď, nějaké znamení na temném a sirém Hradě pražském. Katedrála svatého Víta byla kupodivu otevřena; bylo tam šero jako teď, jen maličko lidí se modlilo ve zšeřené lodi chrámové a několik svíček zimomřivě svítilo před vysokými temnými oltáři. Bylo to strašně smutné a přísné jako znamení. A tu se otevřely železné dveře kaple svatováclavské a z nich vycházel průvod kněží s hořícími svícemi, jako z jiného věku a zpíva “Svatý Václave, vévodo české země, oroduj za nás, pros za nás Boha, Svatého Ducha…”

Svatovítští canonici už zašli do sakristie, tma zalila katedrálu, a ještě jsem oběma koleny klečel na tvrdém a mrazivém kamení; ale pak už ve mně nebyl malý a zoufale vytrvalý ohníček naděje, nýbrž zářivá a slavnostní řada hořících svěc. Nezapomeňme na tuto tradici svatováclavskou.

hitler 1024x640 1
hitler 1024×640 1

16.3.1939 den po obsazení republiky německým wehrmachtem obsazuji v 11 hodin německé jednotky pražský hrad, kolem 17:00 přijíždí z České Lípy sám říšský vůdce Adolf Hitler, o hodinu později přijíždí z Berlína na hrad Emil Hácha. Adolf to takto načasoval schválně, aby to byl on, kdo vítal českého prezidenta na pražském hradě. Na hradě v té době vlála říšská vlajka, ale na katedrále sv Víta ne.

image
image

19.11.1941 protektorátní prezident Emil Hácha odevzdal sedm klíčů od korunní komory zastupujícímu říšskému protektorovi Reinhardu Heydrichovi jako důkaz podřízenosti protektorátu III. říši. Šlo o skutečně slavnostní okamžik odehrávající se přímo v katedrále sv Víta. Jak můžeme na fotografii vidět kromě státního prezidenta Emila Háchy a zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha byl přítomen státní tajemník K. H. Frank (stoji vedle Emila), státní podtajemník a držitel říšského železného kříže Kurt von Burgsdorff (s brýlemi za Emilem), SS-Standartenführer Horst Böhme a předseda protektorátní vlády Jaroslav Krejčí. Ani tehdy nenechal státní prezident na katedrálu vyvěsit říšskou vlajku.

image 1
image 1

Doba se změnila, protagonisté také, červenec 1957 po dvoudenní triumfální cestě vlakem z Košic do Prahy dorazil sovětský státník Nikita Sergejevič Chruščov, Prezidentem je tou dobou Antonín Zápotocký. Na fotografii vidíme Nikitu Sergejeviče stou dobou prvním tajemníkem KSČ, Antonínem Novotným na věži Staroměstské radnice. Na horizontu můžete vidět katedrálu sv Víta, na které nevlaje Sovětská vlajka. Antonín Novotný se o tři měsíce později stane 6. prezidentem Československa. Prezident Novotný Nikitu Sergejeviče v Praze přivítá ještě v roce 1961 a 1964, sovětskou vlajku na katedrálu nikdy nepověsí.

image 2
image 2

A . Novoty a N.S. Chruščov v Praze při návštěvě v roce 1962, to brýlaté za nimi je ministr zahraničí SSSR Andrej Gromyko a ta ruka v bílém patří Boženě Novotné vedle které šla ještě Nina Chruščovová.

image 3
image 3

11.3.2023 na pražském hradě sedí předseda Základní organizace KSČ Petr Pavel krycí jméno Pávek, po chodbách hradu se potuluje jeho zástupce pro věci politické absolventka politické akademie Klementa Gottwalda Eva Pavlová Pávková a předsedou vlády je ukrajinský protektor Pjotr Grigorijevič Fialenko. Jak vidíte sami na katedrále visí prapor ukrajinských nacistů, země, která má v hlavním městě ulice nacistických zločinců Stepana Bandery a Romana Šuchevyče. Pokud k tomu přičtete fakt, že věznice se plní politickými vězni, v čele senátu stojí nějaký Tchaiwanec, představitelé vládnoucí strany jako nějaký Novotný vyzývají veřejně k likvidaci Čechů, staví pomníky nacistům a Ruské tanky opět ničí německé tanky u Charkova je na místě ostražitost. Zvláště pokud i dnes čelní představitelé protektorátu  Böhmen und Mähren tak zoufale ukazuji neochvějnou oddanost IV. EU říši jako jejich předchůdci v březnu 1945. I když ani tehdy předseda protektorátní vlády a ministr vnitra Richard Bienert necítil potřebu věšet na ministerstvo vnitra fotografii Stalina v pytli na mrtvoly.

Frenkie

zdroj: email

sdílet na

43 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Dan
12. 3. 2023 17:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Nevím proč, ale už jsem na ty žlutomodré hadry alergický. A k tomu všemu se nám tu začíná šířit svrab, prý v důsledku narušené imunity.😞

Pepa
12. 3. 2023 17:58
Odpovědět  Dan

Stejně tak, pro čím dál tím víc lidí je ten žlutomodrý hadr jako rudý hadr na býka. I když, co když je to záměr – vyvolat občanské nepokoje a pak nastolit ještě tvrdší režim, než je současný Fialův teror?

Markýza
12. 3. 2023 18:22
Odpovědět  Pepa

Anebo je to léčba fanatických pro-ukrajinců.

Albi
12. 3. 2023 19:28
Odpovědět  Pepa

Ještě musíme počkat na neštovice. Jestli ani potom fialovci nepochopéí ……
Sakra, vždyť až TAK blbí být přece nemohou. Vždyť jde i o ně!

12. 3. 2023 20:48
Odpovědět  Albi

Jéééé! Zrouna před chvilinkou jsem tu taky psal o neštovicích, když už tu máme zase svrab.

Albi
13. 3. 2023 00:03

Žádný div, když často “surfujeme” na stejné vlně. Jen občas v jiném reálném čase. 🙂

Jaris
13. 3. 2023 00:28
Odpovědět  Pepa

A jak si vlastne, Pepo, predstavujete zmenit system vlady zradcu CR? Proc si myslite, ze obcansky odpor byl neuspesny? S takovym nazorem je bitva predem prohrana. Zmenu nikdo za vas neudela a mirumilovnou cestou to nepujde.To uz musi byt jasne kazdemu prumernemu cloveku.
Uz vidim, jak se ti fialovi gangsteri ve vlade po soucasne demonstraci tresou strachy. Spise se chechtaji az se za bricho popadaji. Jediny clovek, ktery se na demonstraci zachoval jako chlap, byl onen CECH, ktery dal zmetkovi z Ukrajiny poradne pres hubu. Lidi, misto, aby se pridali a tem par kuklacum a provokaterskym Ukrajincum take nabancili, tam stali jak jelita a mavali vlajkami.

katango
13. 3. 2023 10:08
Odpovědět  Jaris

A kdyby nestáli jak jelita a nemávali vlajkama, tak co? Myslíte si, že fízlů a jiných ozbrojených složek bylo jenom tolik, kolik bylo patrno na první pohled? Myslíte si, že by taková akce nebyla zneužita k tvrdé represi? A hlavně by to hodně pokazilo pověst protestujících u zatím nerozhodnutých. Protože jít mezi nějaký primitivy, co se mlátěj s fízlama?

Markýza
12. 3. 2023 18:21
Odpovědět  Dan

A to já zas vím proč 😀 A tohle foto tomu dalo korunu – fujtajbl a ještě jednou fujtajbl.

12. 3. 2023 20:46
Odpovědět  Dan

Imunita narušená fialovým signálem.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
zuza
12. 3. 2023 21:25
Odpovědět  Dan

svrab je výhodná choroba, dá sa naň predpísať ivermektín (lebo inak sa človek k nemu nedostane) A ivermektín je účinný aj na nejaký iný vírus, čo sa nám chystá Kill Bill so svojou organizáciou WHO rozšíriť.

katango
13. 3. 2023 10:08
Odpovědět  zuza

Oni vám předepíšou tak leda sirnou mast.

Pavel K
12. 3. 2023 18:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Už jsem na diskuzích mnohokrát napsal, že dělají vše pro to, aby nás rozeštvali proti sobě, kdo to nevidí, tak je mi ho líto. Co tím sledují je na bujné fantazii každého z nás, moje já mi říká že určitě nic dobrého. No a tohle vyvěšování cizích vlajek a štvaní našich lidí proti ukrajině je víc než jasné, že by se jim chtěl rozšířit front? Ani bych se nedivil. To co se dějě v ČR pod touto vládou není nic jiného než jen naschvály a justy, jaká asi může tak být reakce občanů ČR? Zřejmě o to jde.

sizok
12. 3. 2023 18:07
Odpovědět  Pavel K

Mají vše a to vše pro svou záchranu použijí.
Ten hadr na chrámu je už opravdu přes čáru.
Banderistán.

Pavel
12. 3. 2023 21:20
Odpovědět  sizok

Uz sem psal, ze z kolonie vlady EU , nas mezitim mistodrzitele povysili , na podkolonii vlady Ukrajiny.

Albi
12. 3. 2023 19:52
Odpovědět  josh-xy

joshi, díky, že jste se s námi rozdělil o ten krásný článek. Pokud znáte jeho autora poděkujte mu za nás – jistě nikdo nebude proti.
Pokud ne, poděkujte mu stejně za poslání toho mailu.
.
Možná, že se tím sdílením aspoň někteří “fialoví lidožrouti” probudí a uvědomí si, kým jsou.
Kým by být měli. A že být kolaborantem není v životě žádná výhra.

Pijack
12. 3. 2023 18:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Na budovu Národního muzea 21. srpna 1968 střílel tank Varšavské smlouvy s ukrajinskou posádkou. Jen curáci z České vlády tohle nepoberou. Mizivé IQ jim v tom brání to pochopit. Kolik idiotů v Praze ještě bude muset Český národ vytrpět?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
12. 3. 2023 18:57
Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
12. 3. 2023 20:09
Odpovědět  jiří

K prvnímu odkazu – závěr článku .
“Podle charakteru a počtu komentářů lidem politika v časopise pro malé děti přišla „bizarní“ a mnozí se neudrželi pocitu návratu do dob totality”.

Mně to přišlo tedy spíš trapné – a divím se, že panu prezidentovi ne. Pokud to byl nápad některého jeho “poradce”, měl by ho včas vyrazit, aby nebyl zesměšnňován dál.
Ať je jaký je, navenek zastupuje ČR – tedy i nás všechny,

Druhý odkaz – bezva nápad, zvlášť při (nejen) inflaci, obřímu zadužení a výhledově krachující ekonomice, ale snad ten rozpad EU nebude trvat celých 10 let.
Živě si dokážu představit, jak nezaměstnaní s nějakými směšnými dávkami (kde na ně asi vláda vezme?) zvelebují své domy a malují na ně snad barevné kytičky a banderovské ozdoby, kvůli fantasmagirickým nápadům “fon Lejno”.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Aleš
12. 3. 2023 19:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukronacistický hadr, tedy hnůj.

Pedro
12. 3. 2023 19:30
Odpovědět  Aleš

Chtějí vyvolat násilí.

Pavel K
12. 3. 2023 22:12
Odpovědět  Pedro

Samozřejmě, násilí a chaoz.

Spam vlasta
12. 3. 2023 19:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Vypadá to že ten SVRAB se usídlil i na Hradčanech ! Asi bude spojovat společnost(podle fialy)!

Pedro
12. 3. 2023 19:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Za tohle bude někdo dlouho v base. Ta doba se blíží a už je kousek od řeporyj.

Pavel K
12. 3. 2023 22:13
Odpovědět  Pedro

…….a makat!!!! Hlásím se jako normovač, to by mi šlo. Dejte mě lidi a já to udělám. 😋🙄🤣

BB Rad
12. 3. 2023 19:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Joshi tvrdá realita ,za Germánů určitě ne ,ale za doby zápaďáckého naci-faši s filajovou pětikolkou lze vše včetně cenzury . Špíny obrátily historií k obrazu svému

Eva
12. 3. 2023 19:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsem alergická na modrou a žlutou.
Nesnáším, že písmeno Z je trestné.
Nesnáším, že hákový kříž a blesky SS jsou veřejně nošeny, tetování jsem viděla na vlastní oči.

Karel
12. 3. 2023 19:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Česká vláda e zpronevěřila památce předků. Podřídila se ukrajinským nacistům a násilím tlačí do lidí lásku k Ukrajině. Toto šílenství se pokouší zastavit Putin.

Pavel z Moravy
12. 3. 2023 20:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Většinou jste tady přátelé starší lidé. S jakými generacemi chcete obnovit skutečnou českou státnost a prosperitu? S kým chcete aby se znovu budoval náš průmysl a zemědělství? A pokud budeme v EU a NATO, nikdy nemůžeme být volní a budou nás ovládat více a více. Tuto dobu chaosu využívají k přípravě těch nejtvrdších opatření. Tito škůdci se nezastaví před ničím. Nechci zde šokovat, ale myslím si, že ti mladí nepodvolení, kterých není mnoho a budou chtít normálně žít, budou emigrovat. Někteří Němci odchází do Maďarska, které nevím jestli to ustojí i když Maďaři vždy v minulosti byli nejodvážnější z okolních zemí i když i oni okusili vlastní fašismus. Někteří Němci odchází do Paraguaye. To je skutečný paradox- země kde se střídali u moci ti nejtvrdší diktátoři. A co naši mladí lidé, kteří nesouhlasí s těmito zdegenerovanci, co mají dělat, když zbývající většina těch mladých jsou již zombíci. Řiká mi to syn a tomu věřím a to už je téměř padesátník. Buď musí nastat obrovský třes, nebo nás nespasí ani naši čeští patroni.

sizok
12. 3. 2023 20:15
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nespasí. Vyžrat až do dna.

David
12. 3. 2023 20:14
Ohodnotit příspěvek :
     

A ví se, kdo tam tu žlutomodrou onuci pověsil?

sergej
12. 3. 2023 20:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Nemají to zvrhlou sexualitu? No co s tím pořád máte hormonálníci. Ale 123. pohlavní doby jedové rozhozených hormonů třeba střečkují i jinak, třeba jako pobíhač v práglu v tibetské vlajce, že jo. Nakonec i spisovatel S. Lem psal o kalužinících kteří se po dešti museli vyválet v loužích a kalužích zcela bez zábran a nezřízeně. Příroda je mocná, robotům pravda nehrozí tedy zase, no. 🙂
comment image

krtek
12. 3. 2023 21:44
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo dnes spravuje Svatovítskou katedrálu? Ten zodpovídá i za to co na ní je umistěno.

Albi
13. 3. 2023 00:22
Odpovědět  krtek

I prezidentská standarta je symbolem státu, nikoliv konkrétního prezidenta.
A co stát udělal, když ji trapní vtipálkové nahradili červwnými trenýrkami a půl národa se mohlo umlátit smíchy a stát mlčel, tedy to schvaloval.

luboš
12. 3. 2023 23:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Snad Bůh se zrádci národa řádně zúčtuje a celý národ si tento precedens zapamatuje na věky příští.

luboš
12. 3. 2023 23:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Před muzeem se s policií střetl i děkan Ševčík. „Horší než Palachův týden“, nechápePolicejní sebranka chce udělat další rok89.

sergej
13. 3. 2023 10:29
Odpovědět  luboš

A jde na koberec politruků a akademická půda je kde na svobodu? Tržníci zájmovců úžer.

Jaris
13. 3. 2023 00:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdyz si Cesi nedokazou poradit a sundat ony ukrousko banderovske hadry s dulezitych budov, nechaji klidne viset obraz Putina v pytli na vnitrackem ministerstvu bez uhony, jakpotom chteji zmenit cely proklety system padouchu v ceske vlade? Demonstracemi to nepujde.
Rovnez se mi nelibi, ze patronem Ceske zeme byl ustanoven modlar Sv.Vaclav, ktery vice vysedaval v kostelni lavici nez nad statnickymi vecmi az se na to jeho bratr nemohl dele divat a nechal ho zlikvidovat. Za Boleslava I. Ceska zeme prosperovala o cemz se cudne mlci. Socha Sv.Vaclava v plne zbroji na Vaclavaku je parodie, protoze Vaclav nikdy zadny bojovnik nebyl narozdil od Boleslava.

Spam Jan
13. 3. 2023 07:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Jsem přesvědčen o tom, že urazili Boha! A to se jim určitě vrátí!

Tarch
13. 3. 2023 08:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Díky 🤝👍

Boomer
13. 3. 2023 09:58
Ohodnotit příspěvek :
     

..nojo, no co se dá dělat. Letos jsme chtěl nakouknout do obnoveného Národního muzea.. takže nic. Stejně tak jsem letos naposledy přispěl do Tříkrálové sbírky..