blog

ANALÝZA Většina českých spotřebitelů elektřiny a plynu prohlédne volební „zastropovací“ trik až po volbách

Super, řekla si včera většina občanů. Vláda Pětikoalice (ODS, TOP 09, STAN, KDU-ČSL a Pirátů) po osmi měsících konečně začala konat! Mnozí se začali domnívat, že vláda vyslechla názory nezávislých odborníků – disidentů ze skupiny „Energie není luxusní zboží“, které dosud tato vláda, stejně jako předchozí vláda, zásadně ignorovala.

Ona totiž koncová cena české elektřiny pro konečné české odběratele 4,-Kč/kWh by zajišťovala českým výrobcům elektřiny a distributorům maximálně „pouze“ 300% až 500 % zisk. Tato česká cena, dle platných českých zákonů, je však zjevně pro vládu nepřijatelná, protože by mohla pomoci českým firmám, českým zemědělcům a českým občanům a hlavně by mohla zastavit růst inflace, se kterou ale tato vláda nechce bojovat.    

Dnes již většina občanů ví, že na Lipské burze či Pražské burze se žádná elektřina nevyrábí. Mnoho občanů dokonce ví, že tyto burzy již delší čas slouží pouze k vytváření spekulativních šíleně vysokých cen elektřiny. Proč se z české výrobní ceny české silové elektřiny 0,15 Kč/kWh až 0,25 Kč/kWh na lipské či pražské burze vytvoří prodejní cena české silové elektřiny 15,- – 22,- Kč/kWh?

Dnes již nejen odborníci, ale i mnoho českých občanů chápe, že šílený nárůst cen elektřiny nemá žádné technické ani ekonomické důvody. Nepostavil se jediný blok jaderné elektrárny a neproběhla ani jiná zásadní investice do výroben elektřiny, která by zvyšovala výrobní ceny elektřiny. A jediná velká česká plynová elektrárna, kterou se často zdůvodňuje nesmyslný nárůst cen elektřiny, není pro bezpečný provoz české soustavy vůbec potřeba. Instalovaný výkon českých jaderných a uhelných elektráren 13.790 MW totiž s obrovskou rezervou převyšuje nejvyšší dosahované spotřeby (např. 15. 2. 2021 max. 12.292 MW) a to jsou v záloze vodní a přečerpávací elektrárny a obnovitelné zdroje. Pouze majitelé burzy a ti, kteří pomocí burzy a české vlády odklánějí desítky miliard Kč nesmyslných zisků doslova vyždímaných z českých spotřebitelů, hledají na obhajobu burzy a svých zcela nepřiměřených a nemravných zisků (navíc v rozporu se zákonem o cenách), jakoukoliv vhodnou i nevhodnou záminku.

Je ale nutno ocenit, že pětikoaliční vláda opět použila velmi chytrý volební trik. Elektřina za 6,- Kč/kWh, to zní před volbami velmi dobře!! Ovšem realita skutečné koncové ceny české elektřiny pro koncové české spotřebitele ve výši 9,- až 11,- Kč/kWh (při výrobní ceně české elektřiny z uhlí 0,15 Kč/kWh až 0,25 Kč/kWh z jádra) není ve skutečnosti žádná láce a opravdu neřeší podstatu problému a pomáhá zvyšovat inflaci, podobně, jako když hasíte požár benzínem. Mnozí se po volbách budou divit, až dostanou vyúčtování či předpisy záloh, jakže to vlastně bylo s tím „zastropováním“, ale to již bude pozdě!

Navíc “zastropování” elektřiny tímto způsobem je šíleně drahé a ještě naši pravnuci budou platit stovky miliard, které si „zastropováním“ vláda takto od “obyčejných” českých občanů tak po česku odkloní formou “kompenzací” výrobcům, obchodníkům a bůh ví komu…

Ještě lepší volební trik je u plynu. Plyn za 3,- Kč, to je šílená láce, pokud si občan neuvědomí, že je to 3,- Kč/kWh, tzn. téměř 32,- Kč/m3. Pak se mění šílená láce na šílenou drahotu.

Sousední demokratické státy (Německo, Maďarsko a další) mají dlouhodobé kontrakty s nákupními cenami kolem 6,- Kč/m3. Proč minulá i současná vláda odmítla nabídku disidentů ze skupiny „Energie není luxusní zboží“, již vloni i letos, na uzavření obdobných kontraktů?

Jsou likvidační ceny elektřiny a plynu pro Českou republiku záměr „české“ vlády či pouze její trestuhodná neschopnost a absolutní ignorance zájmů českých občanů, českého průmyslu, českého zemědělství a českých domácností a tedy České republiky??

Autorem textu je Ivan Noveský – předseda Institutu pro energetiku, bývalý 1. místopředseda Energetického regulačního úřadu a zakládající člen disidentské skupiny energetiků „Energie není luxusní zboží“
https://bit.ly/3QL2jEm

sdíletj na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lev Prch
14. 9. 2022 19:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Fyjala zastropoval ceny až těsně před volbami.Předpokladá, že jeho voličům bude trvat alespoň čtrnáct dní, než se dopočítají a zjistí, že vlastně dostali úplný 💩💩💩💩💩

Teuton
14. 9. 2022 19:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Pro fialové pětizmrdy je na prvém místě Unie, USA a ukrajinský nacista. Nás, občany ČR, mají s přehledem má háku, jsme zbyteční a nahraditelni. Nikde ve světě nevidím zemi, jejíž vláda by tak úporně bojovala proti vlastním občanům. Pojďme pětizmrdy svrhnout.

Ladislav
14. 9. 2022 20:53
Odpovědět  Teuton

💤 Okamžitou demisi! Fašisti nám nesmí vládnout!

Lev Prch
14. 9. 2022 21:17
Odpovědět  Ladislav

Okamžitá demise bohužel nebude, vycházet od koryt je musí lidé 👍👍👍👍

Masunta
15. 9. 2022 09:20
Odpovědět  Lev Prch

Musí ? A co s těmi, kteří to nechtějí udělat ? Více zapoj 4 střely v řechtačce… Protřepat a třísknout řechtačkou o zeď.

Lev Prchala
15. 9. 2022 10:03
Odpovědět  Masunta

Já se tě na něco ptal,že sem sereš ty NEfunkční CML?!

Misa z Moravy
14. 9. 2022 20:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo není blbej, umí si sám snadno spočítat.

Lev Prch
14. 9. 2022 20:20
Odpovědět  Misa z Moravy

To pro voli(y)-če fyjalový pětidemolice NEplatí👎

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
15. 9. 2022 09:23
Odpovědět  Lev Prch

Žel jsem si psych, přečetl tvůj tento záchvatový příspěvek. Test: je tygr dravec, je možné bleskurychle zastavit ? Lze se šíleně zamilovat ? Když je moucha na svislé zdi – sedí nebo visí ? Co to je: je to skrčené, zelené a za plotem ?

Lev Prchala
15. 9. 2022 10:05
Odpovědět  Masunta

F73+A52+F22+F100+F102+F104+F200+F600+F800+F801+Q56+G10+N393….

Gales
15. 9. 2022 13:46
Odpovědět  Masunta

To za plotem je Fiala zelenej strachy.

Autor
14. 9. 2022 20:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Jenže většina lidí nejen že nesleduje takové “pokusy”, ale nepoučí se ani z vlastních zkušeností. Jeden můj soused chtěl kdysi pevnou linku převést k jinému operátorovi, protože prý byl mnohem levnější. Samozřejmě, že celková cena byla asi o dvacet třicet procent vyšší, ale nedal si říci. Když na to, konečně – mimochodem účetní, by si to měl umět spočítat – přišel, pomohla mu vlastně náhoda a bordel na “ústředně operátora”, jak sám říkal. Jeho žádost nestačili vyřídit a tak ji jednoduše vzal zpět.
Takže spousta lidí jim na to skočí a než se rozkoukají, budou v tom naplno a na dlouho.
Oni jsou ve skutečnosti neuvěřitelně slabí. Drží je nad vodou jen jejich schopnost manipulace davem. Nic jiného. Jsou tak slabí, všichni ti protagonisté “nového divného světa”, že se bojí i pár webů u nás, pár demostrantů. Jen díky naší – davové – hlouposti jsou pořád u kormidla. A vůbec nemusí být volby , aby odešli od válu.
Úplně stačí přestat být falešně tolerantními a ohleduplnými. Lumpové, zloději, vrazi, syčáci, darebáci, podvodníci a idioti musí být nazýváni správným vlastním “přívlastkem”. Přesným pojmem, co jsou zač. Možná v těchto letech – dvou tří – je poslední opravdová šance něco s tím udělat jednou provždy. Jakmile nastoupí naplno do života generace odchované naším neustále reformovaným školstvím, bude zle.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Helena
15. 9. 2022 09:13
Odpovědět  Peter

MLUVÍTE MI Z DUŠE !! Vypadá to, že jsou silní a že je jich hodně, ale to není pravda! Jejich “sílu” přibarvují podplacená média !! Všimněte si stále stejné ksichty, stále stejné lži. Je jich jen hrstka/stále stejné ksichty/, bojí se tak, že dokáží kvákat své lži jen za hordou bodygárdů, nebo za kamerou. Všechno jsou to ukrutní sralbotkové, vyděšení, ale tolik tolik chtiví těch prachů od páníčků. Proto nebojme se, pojďte ve svých krajských městech nadýchnout se té síly davu, síly slova, poslechnout si myšlenky ostatních, možná vám to dojde. SÍLU MÁME MY, OBYČEJNÍ LIDÉ, PRO SLOVO SE OD STŘEDOVĚKU UPALOVO. SLOVO MÁ OBROVSKOU SÍLU.

ijn
14. 9. 2022 23:52
Ohodnotit příspěvek :
     

PR vlády ČR časuje kroky k volbám, které jsou referendem proti vládě ODS TOP KDU STAN Pirát,.. žádnému kandidátovi z těchto stran do komunálu nesmíme dát své hlasy!!!!

Volby 23-24.9.2022 == referendum proti vládě!!!!! Zbavíme se zlodějů na místní úrovni,…..poté na národní!!!!!!

Lev Prchala
15. 9. 2022 09:03
Odpovědět  ijn

Být ve volební komisi ať už kdekoliv,tak bych určitě nevyšel z údivu,kolik banderonacistů má v ČR platný volební průkaz….

Masunta
15. 9. 2022 09:25
Odpovědět  Lev Prchala

A také psychoušů – tedy s narušenou funkcí ovládací nebo i rozpoznávací. Bez empatie… Že ?

Lev Prchala
15. 9. 2022 10:05
Odpovědět  Masunta

F73+A52+F22+F100+F102+F104+F200+F600+F800+F801+Q56+G10+N393….

Pavel z Moravy
15. 9. 2022 09:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Obyčejný lid chce být stále klamán a zotročován. Pěkně to škůdci zemští provádí. A věřte, že alespoň 70 % populace na to dostanou. Zralý národ by to vyřešil jinak, nedal by jim již nikdy čuchnout k moci, ale tento přeformátovaný Pfizerem a globálními žvásty skočí na vše. Kdo nepoužívá svoji mozkovnu nemůže nikdy nabýt důstojnosti. Vždy bude pouhou loutkou vládnoucí elity.

oldoo
15. 9. 2022 10:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale samozřejmě,že cena elektřiny MÁ ekonomické důvody!Spekulace a tvorba cen na burzách a podle toho,kolik je někdo ochoten nebo nucen zaplatit je přece ZÁKLADEM KAPITALISTICKÉ ekonomie!
To je přece ta “NEVIDITELNÁ RUKA TRHU”,pro tu jsme zvonili,pro tu “KONKURENCI”která zajistí ten blahobyt.Proto jsme přece vstoupili do EU,která se zvrhla v diktaturu ze které nelze odejít ne pro ekonomické důvody,ale ze strachu,že nás ze msty ti hajzlové zničí.
Mimochodem veškéré čisté dotace od EU za rok jsou stejné jako výdaj státního rozpočtu na PATNÁCT DNÍ !!!!To bychom se tedy bez těch patnácti dnů nepos-bláznili!!

Gales
15. 9. 2022 13:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Po volbách je demonstrace. – 28. a tam se to rozhodne.