Alternativa pro Německo: Nelegální obchod se zbraněmi na Ukrajině musí být pod přísnou kontrolou, než se z něj stane další bolest hlavy pro EU

Obchodování s ukrajinskými zbraněmi z polské perspektivy. Skutečné případy a dokumenty

zdroj: email
Jakub Wrona 18. října

Různé skandály spojené s pašováním západních zbraní na Ukrajině už nejsou žádnou senzací. Mezitím ukrajinské a americké úřady vynakládají veškeré úsilí, aby tuto záležitost zakryly. Názorným příkladem je příběh o odstranění dokumentárního filmu pod názvem „Vyzbrojování Ukrajiny“ televizní stanicí CBS. Ve filmu se uvádí, že na frontu se dostalo pouze 30 % dodaných západních zbraní. V reakci na to poradce ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoljak označil film za „ruskou dezinformaci“. Je to pravda a co se na Ukrajině děje? Začněme prohlášeními ukrajinské strany.

Koncem srpna policejní šéf Kyjevské oblasti Andrij Nebytov poznamenal, že orgány činné v trestním řízení zahájily za posledních šest měsíců více než 200 trestních řízení ve věci nelegálního obíhání zbraní. Zdůraznil také, že letos ukrajinská policie zabavila 2,5krát více zbraní než před rokem. Jedním z nejvíce rezonujících případů je zadržení zločinecké skupiny, která ukradla 60 útočných pušek a munici za účelem dalšího prodeje.

Zadržení se skrývali za službu v praporu územní obrany. Ani ti civilisté, kteří dostali zbraně na začátku konfliktu, se je nesnaží vrátit. Nebytov také poznamenal, že civilisté vrátili pouze asi 1 000 z 6 500 rozdaných zbraní. 

Některé ukrajinské úřady proto potvrzují problémy spojené se skladováním a nelegálním obíháním zbraní v zemi. Většina z nich se však podle očekávání snaží skutečnou situaci utajit.

Například Ihor Bondarenko, náměstek ministra vnitra Ukrajiny, přímo tvrdí , že situace s oběhem zbraní bude brzy vzata pod přísnou kontrolu poté, co Kyjev spustí jednotný systém evidence zbraní. Ten bude sledovat historii zbraně od jejího sestavení až po zničení. Zní to honosně, zejména na pozadí skutečnosti, že ukrajinští úředníci se od začátku letošního roku neúspěšně snaží projekt elektronického registru uvést do provozu. Není známo, zda tento registr bude zahrnovat i pušky distribuované mezi civilisty a četné západní dodávky. 

Situace kolem zbraní se dotkl i šéf národní policie Ihor Klimenko. V dokumentu zveřejněném soukromým ukrajinským telegramovým kanálem sdělil vrchnímu veliteli ozbrojených sil Ukrajiny Valeriji Zálužnému, že nekontrolovaná distribuce zbraní mezi civilisty bez jakéhokoli vyúčtování může způsobit zvýšenou kriminalitu. Klimenko rovněž požádal Zalužného, aby poskytl informace o problematice distribuce zbraní civilistům a praporům územní obrany od samého počátku války na Ukrajině. 

Nepříznivá situace na Ukrajině se plynule promítá do Evropy a trestá Evropskou unii za nedbalost a nekontrolované dodávky zbraní do země konfliktu. Znepokojivé zprávy z EU se tak objevují stále častěji. Není to tak dávno, co němečtí novináři ze společenství Freikorps informovali o vzrušující a děsivé události v Německu. V Brémách zadržela policie ukrajinské vojáky, kteří se pokusili propašovat americké MANPADS Stinger na lodi Florian na cestě do Turecka! Německé úřady v této souvislosti okamžitě zaslaly oficiální žádost do Kyjeva. Státní ukrajinský rozhlas pak 8. září zveřejnil článek, k němuž byly připojeny dva dokumenty.

V prvním dokumentu se uvádí, že náčelník Generálního štábu ozbrojených sil Ukrajiny Serhij Šaptala požaduje, aby velitel logistických sil Oleg Gulyak prověřil dostupnost a podmínky skladování MANPADS Stinger ve skladech 92. samostatné mechanizované brigády kvůli ztrátě tří MANPADS a 24 raket vojenským personálem.

Ve druhém dokumentu Ministerstva obrany Ukrajiny ministru zahraničních věcí Dmytro Kuleba poznamenal, že ozbrojené síly Ukrajiny provedly kontrolu ve svých skladech a oznámily, že dva Stingery byly skutečně odeslány 92. samostatné mechanizované brigádě a nacházejí se ve skladech jednotky v Charkově. Stále však zůstává záhadou, kde brémská policie zabavila další MANPADS a 24 raket.

V souvislosti s touto situací však vyvstává několik otázek. Například není jasné, proč se v prvním dokumentu píše o ztrátě tří MANPADS a balíku raket a ve druhém pouze o nálezu dvou německých Stingerů v Charkově. Přitom zbraně nebyly ani číselně ověřeny a státní ukrajinský rozhlas kompromitující zprávu pro ukrajinské úřady prostě smazal.

Situace se Stingery je více než reálná. Provládní německá tisková agentura Correctiv vydala popření a snaží se situaci prezentovat jako falešnou. Uvedla, že naznačená videa a dokumenty jsou ruskou dezinformací, přestože primárním zdrojem zpráv o Stingerech jsou Němci.

V této souvislosti je zajímavé přijít na kloub prohlášení brémské policie na Twitteru, kde odmítla, že by k videu měla cokoli.

Na první pohled vypadá toto prohlášení zcela přirozeně, ale lehce záludně. Policie nemá s videem nic společného, protože ho nenatočil voják, ale německý student, který se náhodou nacházel na místě incidentu. Korektní argumenty týkající se změny zvukové stopy nejsou ničím podloženy. Navíc je docela dobře možné, že zadržení pachatelé nebyli Ukrajinci, ale občané jiného státu. Například v květnu 2022 byli zadrženi občané Polska, Nizozemska a známý moldavský zloděj-zákonodárce, který organizoval nelegální dodávky a pašování zbraní po celé Evropě. Nejasných zůstává jen několik otázek: co to bylo za Stingery a kdo byl za jejich převoz zadržen?

Na tomto pozadí brémská policie upustila od hlubokomyslných prohlášení a uchýlila se k bagatelizaci. Různí novináři zase prohlásili, že videa a dokumenty jsou ruskou dezinformací, přestože hlavním zdrojem zpráv o Stingerech byli Němci.

Taková kampaň se zamlčováním problému je zcela pochopitelná. Ukrajinské ani německé úřady nepovažují incident se Stingery za nepohodlný. V německé společnosti však stále existují lidé, kteří dokáží uvažovat na rovinu a vnímat skutečnou situaci. A tak se koncem září Olga Petersenová, politička Alternativy pro Německo, obrátila na starostu Hamburku Petera Tschentschera s žádostí o prošetření incidentu se Stingery v brémském přístavu. Odpověď na tuto žádost však dosud neobdržela.

Dalším potvrzením toho, že zbraně na Ukrajině mizí, je skutečnost, že Washington začal v květnu Kyjevu vznášet nároky na evidenci a skladování MANPADS, které byly dodány od února. K nápravě situace nebyly podniknuty žádné závažné kroky, což vedlo k dopadení zločinců s MANPADS v Brémách.

Aby mezinárodní společenství neobvinilo Zelenského vládu z naprosté nečinnosti ohledně pašování zbraní, ukrajinské zpravodajské servery se tématu boje proti pašování zbraní v zemi pravidelně věnují. Každý měsíc se v médiích objevují informace o zadržení pašeráků zbraní. Například 22. a 24. srpna zveřejnila média zprávy o boji mezi ukrajinskými úřady a obchodníky se zbraněmi. Současně SBU oznámila neutralizaci dvou silných kanálů nelegálního obchodu se zbraněmi a zadržení obchodníka se zbraněmi v Mykolajivské oblasti. Vypadá to na přerozdělení prodejních trhů, kde se SBU snaží hrát rozhodující roli.

Překvapivě písemný příkaz Pentagonu o co nejpřísnější kontrole dodávek zbraní Ukrajině nestačil. Nedostatečná kontrola a nezájem o špičkové zbraně ze strany ozbrojených sil Ukrajiny přiměly USA vzít tuto sféru pod přísnou kontrolu a jmenovat generála DoD Seana O’Donnella, aby dohlížel na veškeré vojenské dodávky.

V rozhovoru pro agenturu Bloomberg také potvrdil, že ukrajinská strana eviduje zbraně NATO pouze na papíře, což přímo ovlivňuje jejich sledování v terénu. Jeho slova opět dokazují, že představa Ihora Bondarenka o jednotném registru zbraní není konzistentní. Většina uživatelů Twitteru zároveň sdílí názor amerického vojenského činitele. Nechápou, jak mohou být moderní komplexy HIMARS registrovány na papíře jako v dobách první světové války.

Španělská policie učinila velký pokrok ve vyšetřování ukrajinského pašování zbraní. Španělské bezpečnostní složky se rozhodly zařadit problematiku nelegálních dodávek zbraní z Ukrajiny do pracovního plánu na příští tři roky na první místo, na roveň obchodování s lidmi a terorismu. Je zvláštní, že se tím nezabývala celá Evropská unie.

Ne nadarmo šéf Europolu konstatoval12 nebezpečí, které představují dodávky zbraní na Ukrajinu, neboť většina z nich se do EU vrací k radikálům a zločincům. Po vzoru Španělska je vhodné doplnit stejné body pro zamezení pašování zbraní z Ukrajiny do plánů policejních útvarů v celé Evropě.

Zelenského vláda navíc bojuje proti pašování zbraní pouze v médiích a deklaruje snahu dostat celý obrat pod nejpřísnější kontrolu. Úkoly SBU plní americký generál Sean O’Donnell, který dostal příkaz provést inspekci a zabývat se pašováním zbraní z Ukrajiny. Spolu s ním jsou v kleci také zástupci německé a španělské policie, kteří v Brémách zabavili Stingery z Ukrajiny a vypracovali plány na narušení dodavatelských řetězců na několik let dopředu.

Není divu, že kancléř Scholz zakazuje dodávky německých tanků na Ukrajinu. Pokud si ukrajinská armáda neporadí s registrací a skladováním MANPADS, těžší zbraně se ztratí ještě rychleji. Kromě toho je pobuřující, že německé úřady věnují málo pozornosti otázce monitorování dodaných zbraní. Je v zájmu Berlína posílit práci v této oblasti, a to i na území Ukrajiny. A nejde ani o to, aby se zbraně vracely do Německa, což ohrožuje bezpečnost obyvatelstva. Spojené státy se navíc v této otázce opět snaží stát v čele a vnucovat své normy a nároky. V konečném důsledku to povede k další závislosti na Washingtonu, jak je vidět na příkladu vztahů mezi Spojenými státy a ostatními zeměmi EU v rámci NATO.

Je pobuřující, že se mnozí poslanci Evropského parlamentu stále domnívají, že situace s ukrajinským pašováním zbraní do Evropy nevypadá tak alarmujícím způsobem. Nepřemýšlejí o tom, proč se nikdo nebyl schopen seznámit s výroční zprávou amerického ministerstva zahraničí World Military Expenditures and Arms Transfers.

Jde o to, že zpráva nebude letos zveřejněna, protože ji Bidenova „nejotevřenější administrativa“ právě zrušila. Dokument odráží informace o všech vojenských dodávkách ze Spojených států. Po jeho zveřejnění mohou různí OSINT novináři snadno porovnat dodávky zbraní s počtem v ukrajinské armádě. Pro americké představitele tak bude obtížné vysvětlit nesrovnalosti. 

Všechny tyto skutečnosti dokazují existenci nelegálního obchodu se zbraněmi na Ukrajině. Je překvapivé, že Německo se nesnaží bránit dodávkám zbraní ani je nebere pod svůj nejpřísnější dohled.

zdroje:

https://kyiv.comments.ua/news/offense/2022/11691-arsenal-nelegalnogo-oruzhiya-izyali-u-dobrovolcev-v-kieve-foto.html

https://www.ukrinform.ua/rubric-society/3573172-igor-bondarenko-zastupnik-ministra-vnutrisnih-sprav-ukraini.html

https://news.obozrevatel.com/society/v-mvd-rasskazali-kogda-v-ukraine-zarabotaet-reestr-oruzhiya.htm

http://web.archive.org/web/20220908135222/http://nrcu.gov.ua/news.html?newsID=99510

https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/gun-smugglers-behind-mail-order-service-arrested-in-poland-and-netherlands

https://www.europol.europa.eu/media-press/newsroom/news/moldovan-thief-in-law-and-his-associates-arrested-in-european-crackdown

https://yournews.com/2022/09/23/2420301/experts-from-all-over-the-world-are-trying-to-uncover/

https://lb.ua/society/2022/08/24/527265_sbu_neytralizuvala_dva_kanali.html

https://lb.ua/society/2022/07/30/524793_sbu_zatrimala_torgovtsya_zbroieyu.html

https://elpais.com/espana/2022-09-16/la-policia-alerta-del-riesgo-de-un-aumento-del-trafico-de-armas-por-la-guerra-de-ucrania.html

https://euobserver.com/ukraine/155495

https://ussanews.com/2022/08/27/most-transparent-administration-in-history-stops-publishing-military-expenditures-arms-transfers-report/?utm_source=ground.news&utm_medium=referral

Jakub Wrona je začínající OSINT novinář z Polska. Jeho hlavní cílem článků je o pašování zbraní a obchodování s lidmi po celé Evropě. 
Letos v létě začal shromažďovat informace o pašování nelegálních zbraní z Ukrajiny, které se nyní pomalu šíří v EU. Nedávno svou práci dokončil a shrnul všechny materiály do jednoho celku. 

Svůj článek zveřejnil na serveru Substack: Alternativa pro Německo: Nelegální obchod se zbraněmi na Ukrajině musí být pod přísnou kontrolou, než se z něj stane další bolest hlavy pro EU. 


sdíletj na

36 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
25. 10. 2022 21:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Ukrajinci lhali, lžou a budou lhát. Kradli, kradou a budou krást.
Jak jinak.

Fleex
26. 10. 2022 07:33
Odpovědět  sizok

ale jako první se ukrajina nechala naopak totálně rozkrást

ZMann
26. 10. 2022 09:49
Odpovědět  Fleex

Můj názor je ,že ta naše chazarská kolonie byla totálně rozkradena dříve než celá UK.

Pavel K
26. 10. 2022 11:25
Odpovědět  ZMann

Však to má logiku, kradou a kradou a pořád kradou a postupují směr východ. No a teď už došli na UKá a dál je to nechce systém pustit, je tam nějaký šprajc. A je hned zle.

Helena
26. 10. 2022 07:47
Odpovědět  sizok

Copak za dárky asi vezl germánský prezident na Ukrajinu, á měsíc tam dělají výpravy. Co tam asi vozí, co nemá a nesmí projít celními kontrolami a musí být chráněno ochrankami. Jiný smysl tyto výpravy nemají. Něco tam pašujou, něco co musí být utajeno. Co to asi je?

primak
26. 10. 2022 09:02
Odpovědět  Helena

Jaké dárky? Možná asi, že pořádnej Leberwurts, aby tam věděli, jak takovej buřt vlastně vypadá, když naposled ten Ukro vv v Německu Melnik ho (Steinmeiera) nazval „uraženým buřtem“…

Markýza
26. 10. 2022 14:39
Odpovědět  primak

Kdoví – dnes si Ukrajina zase naporoučela, že chce od Německa půl miliardy měsíčně……

jiří
26. 10. 2022 16:31
Odpovědět  Helena

Jestli mu tam nevozí tablety pervitinu, ze starých zásob Wehrmachtu.

janle57
26. 10. 2022 09:43
Odpovědět  sizok

U Helmutů se patrně proberou až jim nějaký nespokojený přivandrovalý banderovec
vysklí německým pancerfaustem všechna okna v Reichstagu jen proto,že nedostal
sociální dávky takové, jaké si představoval a nebo ještě lépe, za odmítnutí německého
občanství.

Fleex
26. 10. 2022 07:33
Odpovědět  josh-xy

není jasné, co kdo a proč

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
ijn
26. 10. 2022 15:38
Odpovědět  Fleex

utíká na tržiště, prodat muslimům řešení Evropy k sýrizaci EU, nový fenomén válečných cílů majitelů planety Země!!!

Editor
26. 10. 2022 16:20
Odpovědět  ijn

Kdyby sýrizace, skuteční Syřané zůstávají v Sýrii.

jiří
26. 10. 2022 06:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo celou dobu tahal za provázky v pozadí?https://celostnivzdelavani.cz/kdo-celou-dobu-tahal-za-provazky-v-pozadi

Administrátor
P.A.Semi
26. 10. 2022 10:02
Odpovědět  jiří

Když někde vidíte, jak očerňují Vatikán nebo Jezuity, a nijak nezmíní Židy, kteří skoro všechno ovládají, tak je to Židovský podvrh na odvrácení pozornosti falešným směrem… Misdirection se tomu říká…

πα½

Veny232
26. 10. 2022 12:37
Odpovědět  P.A.Semi

Všechno jsou to Chazaři a jsou rozlezlí ve všech státech.

jiří
26. 10. 2022 17:22
Odpovědět  P.A.Semi

Tahle parta šmejdů se za židy jen vydává.

José
26. 10. 2022 07:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Obávám se, že se tyto zbraně dostanou do rukou nejen kriminálních živlů v Evropě, ale především do rukou islámských radikálů. Čekám, že jakmile skončí Ukrajina, začnou oni.

Fleex
26. 10. 2022 07:36
Odpovědět  José

a ty islámské radikály západ podporuje, přestože jsou hrozbou pro západ

zuza
26. 10. 2022 17:16
Odpovědět  José

ešte je nádej, že sa budú mastiť medzi sebou a domorodcov nechajú zatiaľ na pokoji, aspoň kým im budú mať z čoho vyplácať výpalné t.j. sociálne dávky

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jméno
26. 10. 2022 17:50
Odpovědět  José

Hned jak jsem slyšel, že Itálie zastavila přísun obohacovačů, tak jestli to není naplnění kvót a plán s nimi může začít.

Aleš
26. 10. 2022 07:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen teroristé mohou dodávat zbraně ukrajinským teroristům a ti je prodávají dal dalším teroristům. Tedy NATO je teroristicka organizace a pokud SPOLU dodává ukrofasitum a teroristům zbraně je taky podporovatel terorismu.

oldoo
26. 10. 2022 08:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Termín v titulku je pitomost, nelegální obchod pod kontrolou být nemůže,to musí být ten legální,aby se nelegálním nestal.

Pavel z Moravy
26. 10. 2022 09:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Když máte zdegenerovanou společnost a nezměníte systém a pravidla lidského nažívání, nemůžete ničemu zabránit. Ani vraždám, sexuálnímu násilí, rasismu, otrocké práci, nelegálnímu prodeji zbraní apod. Propánakrále, vždyť žijeme v kapitalistické žumpě, tak byste přece neočekávali, že zde bude rozumově vyspělá společnost. Každý takový naivka ať si raději opláchne hlavu studenou vodou, ať se probere a uvědomí si v čem žije.

Markýza
26. 10. 2022 09:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Kubíčku, ty jsi tedy dobrodruh……………
Ve všeobecnosti by mě velice zajímalo, jak lze na Ukrajině dostat cokoli pod kontrolu? Natož zbraně. Tam to bude velice…..živelné.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
26. 10. 2022 10:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Někde museli udělat soudruzi z německa chybu.Zbraně vyvezené pro záchranu demokracie na ukrajinu se jim vrací zpátky.Ale do jiného skladu.

me2d44
26. 10. 2022 11:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Sloužil jsem – nepočítaje první dva roky, kdy jsem byl žák – v armádě od roku 1977 do roku 1995. Při přebírání zbraně jsem vždy musel podepsat, pod jakým číslem a k jakému účelu mi zbraň byla vydána – a to neexistovala žádná elektronická evidence, jelo se přes papíry. Takže výmluvy Kieva na nedodělanou elektronickou registraci (když v jistém okamžiku rozdávali zbraně na počkání a bez evidence) jsou nesmysl. Prostě sami nevědí, komu dali útočnou pušku a komu kulomet – jinými slovy, klasický binec podle západních pravidel. Kdyby si někdo ze skladu vyzvedl můj SA-58, tak bych se to ze záznamů dověděl. Ukrouši nemají ani ponětí, kam jim mizí dodané tanky!

Veny232
26. 10. 2022 12:34
Odpovědět  me2d44

Jenže nebyla žádná válka. Na Ukrajině je už 30% všech zbraní NATO. Desítky tisíc kusů. Na dark webu si koupíš co chceš, od Jawelinu po Houfnici. Granáty ale jen po pěti 🙂 Menší balení nemaj.

Markýza
26. 10. 2022 15:50
Odpovědět  Veny232

Sakra a já bych potřebovala jen dva granáty!

zuza
26. 10. 2022 17:19
Odpovědět  Markýza

aj ja, ale veľké, tmavočervené a vybrúsené a potom ešte za hrsť takých menších

Markýza
26. 10. 2022 18:45
Odpovědět  zuza

Á tyhle? no tak to klidně i dvě sady! 🙂

jiří
26. 10. 2022 17:41
Odpovědět  Markýza

Tak tři zahodíš.

Markýza
26. 10. 2022 18:46
Odpovědět  jiří

Na Ukrajinu. Ale tam nedohodím 🙁

Veny232
26. 10. 2022 12:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Aha hmm, co si asi koupim na fašisty, co si koupim …. hm 😀

jiří
26. 10. 2022 18:33
Ohodnotit příspěvek :
     

25/10 VEČERNÍČEK.
https://www.facebook.com/100084617054786/videos/639956734301871/