blogpolitika

500 tisíc Kč za hektar dá Němec v ČR. Jídlo nepěstuje. Zdražuje a vše jde ven

„Teď už jsou to desítky a stovky hektarů, kdy bavorští sedláci skupují zemědělskou půdu na naší straně. Taky 500 tisíc za hektar,“ říká v první části rozhovoru pro Parlamentnílisty.cz šumavský zemědělec a člen Klubu 2019 František Svoboda. Vysvětluje, že něco takového by například v Německu nebo v Maďarsku nebylo možné a zmiňuje lobbistické zájmy u nás. Popisuje také, jak je to s krkavci, vlky a třeba také s bobry na Šumavě a mluví o almužně za zvířata napadená vlky. „Vlk v podstatě vytlačí ovce ze Šumavy,“ varuje a úřadům vzkazuje, aby se vrátily k selskému rozumu.

Pane inženýre, vy řadu let jako zemědělec hospodaříte na Šumavě. Před časem jste v rozhovoru pro Parlamentní listy zmínil, že i na české straně Šumavy nakupují zemědělci z Německa zemědělskou půdu. Jaký to má vývoj?

Jsme tam v těsném sousedství a hrozně mě mrzí, že se pomalu skupují pozemky. Dřív to byl sem tam nějaký hektar. Teď už jsou to desítky a stovky hektarů, kdy bavorští sedláci skupují zemědělskou půdu na naší straně. Za částky, které si nikdy nemůže normální zemědělec dovolit zaplatit. Taky 500 tisíc za hektar. Samozřejmě že nekupují to nejhorší. Kupují ornou půdu především proto, že ze strany Bavorska je velký zájem hlavně o kukuřici. Protože v této oblasti za Nýrském je asi největší bioplynka v Evropě, která spolyká denně tak asi 25 kamionů plných hmoty jako senáž nebo siláž. Asi je to dobře placené.

Pokud vím, tak nákup půdy za uvedené ceny si ze zemědělské činnosti nemohou dovolit. Zřejmě tam bude nějaký zájem regionu nebo státu, kdy na to dostanou nějaké peníze. Nemluvě o tom, že se zvyšují nájmy do astronomických výšek. A nikdo nemá zájem o tu horší půdu, kterou má třeba český chovatel masného skotu. Ovšem masný skot, kdyby se tam neudržel, a neudržel by se bez dotací, tak by Šumava zřejmě zarostla jako prales. A to je zřejmě cílem některých ochranářů. Nemyslí však na to, že by zmizely krásné kvetoucí šumavské louky.

Pokud vím, tak třeba Německo nebo Francie má zákon, podle kterého se nesmí zemědělská půda prodávat zahraničním zájemcům. Je to tak?

Všichni mají nějaký zákon o půdě, kde jsou různé podmínky. A můžu rovnou říct, že český zemědělec, i kdyby měl miliony, tak si nekoupí hektar půdy v Bavorsku. Nekoupí si ji v Maďarsku, možná ani v Polsku… A i Francouzi a ostatní si prostě chrání svoji půdu pro svoje zemědělce.

Proč u nás to tak není?

Proč to u nás není? Tady jsou lobbistické zájmy. Lobbistické zájmy, které sahají do minulosti. Když docházelo k privatizaci státních statků, dokonce někteří politici navrhovali, aby se statky privatizovaly zahraničním zájemcem. To znamená, že by se odprodaly celé Sudety.

Kdo z politických osobností, prozradíte?

Byli to politici z řad ODS a KDU-ČSL. Osobně jsem si s nimi vyměňoval názory.

více na: Parlameních listech

sdílet na

22 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
ijn
12. 9. 2023 00:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Naši legislativci == poslanci v PSP jsou 30 let pouze protinárodní loutky, proto v řetězcích pouze německé zboží a naše kvalitní potraviny nedostaneme na pulty v ceně jako z KOZA zboží,……Hašlerky 1kg za 365,-Kč/kg == ochucený cukr s výrobními náklady 30,-Kč/kg !!!

Gales
12. 9. 2023 09:52
Odpovědět  ijn

Proto Jednota měla zákaz zúčastnit se privatizace obchodů.

jiří
12. 9. 2023 00:35
Ohodnotit příspěvek :
     

comment image

zuza
12. 9. 2023 08:48
Odpovědět  Albi

hrozné niečo, vyťaté ovocné sady a likvidácia chovu hovädzieho dobytka sú klincom do rakve poľnohospodárstva. Ich obnova trvá pridlho a je príliš náročná na počiatočné investície, aby to bez štátnej pomoci roľníci zvládli. A niekde som čítala, že ani s juhočeským rybnikárstvom to nie je ružové….
Viem, že tá repka je z väčšej časti určená na biopalivo (ktoré ničí motory), ale ako potravina je repkový olej katastrofa
https://www.badatel.net/minimalne-90-spracovanych-potravin-aj-bio-obsahuje-repkovy-olej-ktory-otupuje-mysel-a-sposobuje-obezitu/

Gales
12. 9. 2023 10:08
Odpovědět  zuza

Jen jestli to není nějakej boj o trh. Nevěřím ničemu a pro jistotu používám sádlo.

zuza
12. 9. 2023 11:04
Odpovědět  Gales

minule som videla nejaké video, kde pán vysvetľoval aké svinstvo je repkový olej a z neho vyrobené aditíva či mazadlá pre motory. A povedal, že tie isté látky, ktoré to tuhnutie a lepenie mazadla spôsobujú v motoroch, tak tie isté látky spôsobujú tuhnutie a lepenie aj v črevách… Ja si ešte z gymnázia pamätám, ako nám učiteľka hovorila, zapamätajte si, že čím vyššiu teplotu zadymenia má tuk, tým je vhodnejší na tepelnú úpravu. A najvyššiu teplotu zadymenia má bravčová masť. Takže tiež vyprážam na masti. Masť, olivový olej a prepustené maslo (ghí) sú pre ľudskú stravu najvhodnejšie, sú preverené tisícročiami. Olej zo slnečnice sa začal v Európe lisovať až pred necelými 200 rokmi.
Mimochodom, našla som info že “Podľa informácií Európskej komisie je až 84 percent slnečnicového oleja, dovážaného do EÚ, práve z Ukrajiny” Takže slnečnicový olej je pravdepodobne obohatený o pesticídy a v blízkej budúcnosti bude aj rádioaktívny. Mňam.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
13. 9. 2023 00:54
Odpovědět  zuza

U toho oleje je země původu – zatím – uvedena.
Já b.lb si omylem ve fofru koupil akční, a doma koukám, že je od ukrofašounů. Tak jsem ho přelil do flašek a teď mám na bagančata a kanady oleje hafo až do smrti a ještě zbude. Což mě se.re, že jsem hamižnej, a jak k tomu přijdu, abych něco zacvakal a nevyužil to? Kdybych aspoň bydlel v Praze, tak bych zkusil proniknout do Strakovky a vylil bych jim ho tam na schody, ale takhle? To abych tu kvůli oleji strašil do stovky? Jojo, je to dilema…

Albi
12. 9. 2023 11:11
Odpovědět  Gales

Já taky. Sádlo a máslo, olej slunečnicový a jen minimálně tam, kde je nutný “tekutý” tuk (např. nějaká marináda).
Ale – je úplně jedno, co kdo preferuje, jen bych doporučovala nebrat vážně rady novinářů a ani tzv. “odborníků, nutričních poradců apod.

Co je dnes doporučované jako zdravé nebo “jedovaté, za týden může být stejnými odborníky obráceno naruby. Asi před týdnem jsem četla nové výzkumy: proteinové tyčinky a např. snídaňové “mysli” jsou nezdravé a dokonce i BALENÝ CHLÉB.
.
Dál jsem nečetla, protože osnova takové “osvěty” je už všeobecně známá a dávno nezajímavá.

ModrýKlokan
12. 9. 2023 02:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Každý politik, který umožňuje prodávat naši půdu cizincům, je vlastizrádce. Patří k soudu a do basy.

Pan Tau
12. 9. 2023 09:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Neúcta k vlasti, národu a i majetku po předcích. To už abychom začali překreslovat hranice.
Na východ od nás je bojuje o každý metr, zde se rozprodává.

zuza
12. 9. 2023 11:06
Odpovědět  Pan Tau

áno, na východe ukrajinci bojujú o každý meter, ktorý im nikdy nemal patriť a v súčasnosti ho už ich verchuška dávno predala nejakému Vanguardu či Black rocku…

Pavel z Moravy
12. 9. 2023 09:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Bohužel, to už lidé prohráli v 89. Nedívali se pozorně do tváří těch co tento marasmus a výprodej republiky řídili. Tato země skončila. Není. Skončil sen o zlatém teleti, krajinou cizí se jde o žebrácké holi. Prostě už je to tady. Plakat teď už nepomůže.

Albi
12. 9. 2023 11:25

?????
Komentář patřil pod ten Smrťákův – kam zmizel????
Admine, tento tedy ten z 11:18 taky odstraň, protože tím postrádá veškerý smysl. Děkuji.

Pavel z Moravy
12. 9. 2023 12:06
Odpovědět  Albi

Takže tady byl komentář od Smrťáka? Co to provádíte? Chcete to zde lidem znechutit?

Frank1
12. 9. 2023 12:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Nechci vas tady nastvat, ale uvazujte. Vsechno Sudetakum vzali a vyhnali je. Ted si to kupuji zpatky. Co na tom spatne? Mne se to taky nelibi, ale co delat ? Byli jsme a zustaneme proti Bavorakum zebrota, i kdyz ne vinou tech, kteri na Sumave ziji.

pAVEL
12. 9. 2023 17:55
Odpovědět  Frank1

Asi díky tobě.

Bety
12. 9. 2023 20:19
Odpovědět  Frank1

Tomu se říká – plakat na špatným hrobě. Stejně jako naše vláda. Ta lituje každého. Jen osud jejích občanů je jí šumafuk.

Frank1
12. 9. 2023 12:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Ceka nas nedostatek potravin a EU ten vyvoj podporuje redukci 4 % obhospodarovane plochy. Podporte nase farmare, jdou po nich!
V Holandsku jim vykupuji farmy a sikanuji je .

zuza
12. 9. 2023 13:55
Odpovědět  Frank1

naši poľnohospodári (myslím tým celý bývalý ostblok) dostávajú zlomok tých eurodotácií + domácich dotácií, čo dostávajú holandskí a iní západoeurópski poľnohospodári, preto našim netreba ani vykúpiť farmy, vzdajú to sami. Predvlani som bola v Bulharsku, na vrchole leta boli v miestnej samoobsluhe dostať len balené cherry paradajky a balené hrubostenné skleníkové papriky z Holandska! A aj balené čučoriedky z Holandska. Moja sestra býva na Žitnom ostrove, tento rok pomrzlo takmer všetko ovocie, ale ani ani tých pár farmárov, ktorí ovocie majú, ho nepredajú do výkupu, lebo sa im to absolútne neoplatí.

pAVEL
12. 9. 2023 17:54
Ohodnotit příspěvek :
     

Všem potomkům bývalých a dnešních poslanců přeji to nejlepší v gestapáckých táborech, kde je nápis ” Arbeit macht frei”. Toť vše.

Roba
14. 9. 2023 00:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Čeká nás hladomor?
Západu se nikdy Slované nelíbili a vždy se jich pokoušel zbavit.
V minulosti jsme byli potravinově soběstační, ale jak je to nyní?
Čeká nás nedostatek potravin a EU ten vývoj podporuje redukci 4 % obhospodařované plochy.
Němci a Rakušané u nás skupují zemědělskou půdu ve velkém.
Nemáme vyrábět potraviny, Západ nám dodá umělé maso, cvrčky, brouky apod. Ale, co když se dodávky zadrhnou a z jakéhokoliv důvodu nebudou či dokonce skončí nebo jejich cena vzroste tak, že na ně nebudeme mít a naše zemědělství bude zlikvidované? Co potom? Vymřeme hlady a Západ si zamne ruce, jak se jim ta likvidace Slovanů bezpracně povedla a ještě na nás vydělali. V lepším případě nám dodá umělé maso s přídavkem biologických zbraní, po kterých budeme otupělí, sníží se nám schopnost přemýšlet a pro Západ budeme levná otrocká pracovní síla. Opravdu jsme tak hloupí a zbavíme se potravinové soběstačnosti?