175 procent průměru EU. Cena za elektřinu v ČR. Černé na bílém

7.7.2022 8:32 dop. | Ze sítí

Poměr ceny kilowathodiny elektřiny k paritě kupní síly tvoří v Česku neuvěřitelných 175 % evropského průměru. Prodej elektřiny na burzu do Lipska a následný zpětný odkup za německé ceny, který premiér Fiala vysvětluje zájmy menšinových akcionářů ČEZu, tak platí české domácnosti.

Na Twitteru skupiny Konec uhlí – Nová energie, kterou provozuje bývalý ministr dopravy Vladimír Budinský, se objevil graf ukazující poměr ceny elektřiny k paritě kupní síly. Z únorových průměrných cen elektřiny v hlavních městech vychází Praha v poměru k příjmům jako suverénní „vítěz“.

Zatímco v druhém nejdražším Bruselu platí přibližně 38,7 procenta, v nejlevnějším Oslu pouhých 10 procent a v průměru evropské sedmadvacítky 26,29, Praha všem odskakuje s 45,34 procenty.

Oproti průměru EU tedy Češi kupují elektřinu o 75 procent dráže.

Důvodem je fakt, že v Česku levně vyrobená energie je společností ČEZ prodávána na burzu v Lipsku, odkud ji zpět vykupujeme za drahé německé ceny.

Tento postup pod příspěvkem na stránce Konec uhlí – Nová energie hájil uživatel Petr argumentací trhem: „Česko žádnou elektřinu nevyrábí ani neprodává! Elektřinu zde vyrábí soukromé společnosti. Ty ji pak mohou prodávat, kde chtějí.“

Následovala reakce, že firma ČEZ je ze 70 % vlastněn státem, který tam může hájit své zájmy.

„ČEZ je podle českých zákonů soukromá firma a jejím cílem je tvořit maximální zisk pro její majitele,“ namítl uživatel Petr.

Jiný Petr, premiér Fiala, ve svém předprázdninovém projevu k národu, kterému sdělil, že při pohledu na složenky za energie nejspíš zažije šok, vše vysvětloval ohledy na menšinové akcionáře.

„Často se mne ptáte, proč prostě nenařídíme ČEZu, aby prodával elektřinu levněji, když ji vlastní stát. Odpověď je jednoduchá: v ČEZu jsou 30% vlastníkem soukromí akcionáři a ti mají své zájmy chráněné zákony. Zatímco zájmem státu je dostatek energií za přijatelné ceny, zájmem soukromého investora je zisk. A tyto dva přístupy se nyní dostávají do konfliktu,“ zaznělo v jeho projevu po ujištění, že investice do energetické suverenity se nám nakonec bohatě vyplatí.

Vláda počítá s tím, že naše energetická soustava bude stále stát na jaderných elektrárnách, i když chce podporovat fotovoltaiky a další energetické inovace. „Naším pilířem bude jádro,“ ujišťoval Petr Fiala. O zařazení jádra a plynu mezi podporované zdroje energie se v úterý jednalo v Evropském parlamentu a návrh byl přijat.

Jak ale upozornil europoslanec Ondřej Knotek, když se o tématu v úterý v europarlamentu debatovalo, český ministr Mikuláš Bek vůbec nebyl v sále. „České předsednictví v dnešní klíčové debatě nevyužilo příležitost vystoupit v Evropském parlamentu na podporu jádra a plynu,“ poznamenal k tomu europoslanec ANO.

V diskusi pod příspěvkem europoslance Knotka se většina shodla, že jsme opět nejlepší v disciplíně „být za blbce“.
https://bit.ly/3yPbpdR

4.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Teuton
7. 7. 2022 20:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Pochopte a chápejte, že pro vládu Fialových pětizmrdů není český občan na prvém místě, jsme odstaveni na vedlejší kolej. Pro pětizmrdy má prioritu Brusel, Pentagon a ukrajinský nacista. Mimochodem, není 30. července výročí 1. pražské defenestrace z roku 1419 ?

zuza
7. 7. 2022 20:22
Odpovědět  Teuton

veru, bolo by krásne, keby Česko dodržiavalo svoje ľudové tradície… A ešte keby tak zľudoveli aj v iných častiach Európy, to by bola nádhera…

Pavel K
7. 7. 2022 20:43
Odpovědět  zuza

Myslím si že daleko už k tomu není.

pavelpe
7. 7. 2022 23:42
Odpovědět  Teuton

Ano, skutečně 30. července je to 603 let, kdy si prostý lid došel pro spravedlnost.

Ladislav
8. 7. 2022 06:15
Odpovědět  pavelpe

Jo, to byl prostý lid, dnes je to poněmčený lid!

pavelpe
7. 7. 2022 23:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Já nevím, kde opozice bere tu naivní představu, že by Fialkovych a jeho banda kolaborantů snad chtěla hájit zájmy českých občanů. I když ono je velice iluzorní, že by ANO bylo opozicí. Vždyť stejná prasárna s elektřinou se děla jak za Babišovo vlády, tak za té současné. Jediné otázky, ve kterých jsou ve sporu – kdo je větší zloděj a kdo dokázal rozházet více peněz z našich daní za nesmysly.
Nedávno jsem sledoval film Proti všem a ta defenestrace byla velice inspirativní. Docela živě jsem si představoval, jak letí z okna Strakovi akademie.

VAL
8. 7. 2022 05:49
Odpovědět  pavelpe

Příčiny většiny sra-ček do kterých se potápíme, založila právě Burešova vláda – lipská burza, nevyjednání kontraktu z Gazpromem, Vrbětice atd. Včetně všemožných „pandemických“ nouzáků které můžeme opět očekávat – už začínají sem tam strašit s epidemií – protože to byla opět Burešova vláda, která ostrakizovala skutečné odborníky, namísto léčení „vakcinovala“ a nakupovala „vakcíny“ za astronomické částky atd. Zkrátka Burešova vláda naučila ovce poslouchat, držet hubu, nechat si sr-át na hlavu bez většího odporu a sama při tom hrabat. A tihle šašci to za ně teď jenom ods-erou. A dál? Budou vymetení, budou volby a ovce budou volit koho? Zachránce Bureše přece!!! A bude opět hrabat.

VAL
8. 7. 2022 06:35
Odpovědět  VAL

Otázka tudíž zní: Kdo rozjel causu Dosimetr – a tím nemyslím policii – a komu ku prospěchu? Čiže SPD má pouze dvě možnosti: Buď tolerovat Bureše, nevymezovat se nějak razantně ani proti němu, ani proti jeho voličům, dělat vlny a mžít že teď nutno za jeden provaz a pod. a po volbách posilovat pozice – něco jako Putin když to vzal po Jelcinovi. A pak, až budu dost silný, Bureše odstranit (sichr nemá čisté ruce a hafo kostlivců ve skříni) z vedení ANO a jeho poslance postupně získat na svou stranu. Nebo proti Burešovi tvrdě vyrazit hned na počátku pádu vlády. Jako průchodnější se mi z více důvodu jeví první možnost, protože: Chceš-li porazit silného nepřítele, postav se mu do čela.

Gales
8. 7. 2022 21:39
Ohodnotit příspěvek :
     

A co by jako šéská kolonie chtéla.Sa satarmo?