bloghistorie

10. června 2024 uplynulo 82 let ode dne, kdy němečtí vojáci vtrhli do středočeské obce Lidice

Jaroslav Štefec

10. června 2024 uplynulo 82 let ode dne, kdy němečtí vojáci vtrhli do středočeské obce Lidice a začali s jejich pečlivě propracovanou likvidací.

Během dopoledne prvního dne zavraždili u zdi stodoly Horákova statku celkem 173 lidických mužů včetně faráře Josefa Štemberky, který statečně odmítl německými vrahy nabídnutou možnost opustit Lidice a zůstal se svými “ovečkami” až do hořkého konce. Nejstaršímu ze zavražděných bylo 84 let, nejmladší byl teprve čtrnáctiletý Pepík Hroník.

Dalších 26 lidických obyvatel Němci popravili 16. června 1942 na střelnici v Praze-Kobylisích. Jednalo se o sedm žen a osm mužů z rodin Horáků a Stříbrných, již dříve uvězněných kvůli jejich příbuzným, působícím v tehdejší britském letectvu, devět dospělých mužů, kteří byli osudné noci mimo Lidice a dva chlapce, u kterých bylo při evidenci dětí zjištěno, že již překročili patnáct let věku.

Sto osmdesát čtyři lidických žen bylo převezeno do koncentračního tábora Ravensbrück a dvanáct dalších tam bylo posláno dodatečně v následujících měsících. V tomto a dalších koncentračních táborech, a také na pochodech smrti, zahynulo třiapadesát z nich. Zbylé se teprve po návratu domů dozvěděly o zavraždění jejich mužů a hrůznou zprávu o tragickém osudu jejich dětí.

Z celkem devadesáti osmi lidických dětí bylo sedmnáct takzvaně „rasově vhodných“ Němci vybráno na „poněmčení“ a posláno do německých sirotčinců a k „vychování“ do německých rodin. Zbylých osmdesát jedna dětí (k nimž později přibylo ještě jedno z původně vybraných k poněmčení) ve věku od několika měsíců do 14 let bylo převezeno do vyhlazovacího tábora Chełmno v Polsku a tam pravděpodobně ještě téhož dne zavražděno výfukovými plyny ve speciálním “vyhlazovacím” automobilu. Nejasný zůstává osud několika dětí, které se narodily v době tragédie těhotným lidickým ženám, po dobu těhotenství uvězněných v Praze a po porodu odeslaných za ostatními ženami do Ravensbrücku. Po válce se podařilo dohledat a vrátit rodinám pouhých sedmnáct dětí.

Lidice samotné, jejichž historie se táhne až do počátku 14. století, byly nejprve vypáleny a pak zcela srovnány se zemí a jejich název měl být podle nacistických plánů navždy zapomenut. Informace o tomto německém zločinu však unikla mimo území tehdejšího Protektorátu a velmi rychle obletěla prakticky celý svět. Díky obrovské vlně solidarity, a ač to dnes není populární připomínat, i s vydatnou pomocí velení tehdejší Rudé armády v osvobozené ČSR, byla bezprostředně po ukončení války zahájena výstavba nových Lidic. Na původním území zničené obce byl vytvořen národní památník a pietní místo, připomínající tento zrůdný německý zločin.

image 1

Pravidelně se zúčastňuji koncertů na památku lidické tragédie, pořádaných ve výroční den vyvraždění Lidic vedením jejich Památníku. Závěrečné čtení jmen dvaaosmdesáti zavražděných lidických dětí s uvedením jejich věku patří k nejsilnějším a nejdojemnějším okamžikům této vzpomínkové akce. Jsem velmi rád, že účast je hojná, vzpomínka na Lidice stále žije a snahy o její vymazání se míjejí účinkem.

Osobně se domnívám, že návštěva této obce by se měla stát povinnou součástí výuky dějepisu na druhém stupni základních škol. České mládeži by rozhodně velmi prospěla jako připomínka toho, že náš svět dokáže být velmi krutý a není tvořen jen sociálními sítěmi a informačními bublinami „přátel“ v jejich mobilních telefonech.

Nemohu dost poděkovat současnému řediteli Památníku, doktoru Eduardu Stehlíkovi, za zachovávání této tradice a za jeho přínos k udržování povědomí o Lidicích v paměti českého národa. Nesmíme zapomínat na podobné události z temných období našich novodobých dějin, jako je právě vyvraždění a zničení Lidic, nebo vyvraždění a vypálení osady Ležáky na Chrudimsku o pouhých 14 dnů později.

Národy, které zapomenou na tragická období své historie, nebo se snaží v myslích lidí “vymazat” jejich příčiny, velmi často zjistí, že historie má ošklivou tendenci se opakovat. Bojím se, že ČR pod vedením současné viditelně hnědnoucí partičky mafiánů a politických analfabetů má k tomuto opakování nakročeno víc než dobře.

sdílet na

31 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Tom
11. 6. 2024 22:05
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak, správně, žádnými fašistickými vrahy, ale.. německými vrahy, …a Němci popravili. Tak je to přesné. Protože všechna ta svinstva tady dělali Němci a zase jenom Němci.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Ladislav 💤
12. 6. 2024 05:38
Odpovědět  Tom

👍👍👍👍👍👍👍

Autor
12. 6. 2024 09:02
Odpovědět  Tom

A jejich “naši” slouhové. Podobně jako je tomu právě nyní.
Kolik po světě bylo vypálených vesnic, kde zabili každého. Člověku se z toho dělá až špatně.
Třeba už Alexandr Makedonský “Veliký” vybíjel celá města, pronásledoval i ty, co utekli a dobíjel je. Fuj, a to je oslavovaný “vojevůdce”!
Každé vypálené sídlo, každá vypálená ves, každé vypálené město by mělo být připomínáno.

Tom
12. 6. 2024 09:42
Odpovědět  Peter 008

Vy jste to s tím Alexandrem Velikým vystihl přesně. Neboť sám Hitler se na něj odvolával, když prohlásil, že se mluví jen a jen o jeho úspěších a už vůbec si nikdo nevzpomene na krutosti díky kterým jich dosáhl. Takhle Hitler přesně počítal s tím, jak budou v budoucnosti lidé na něj pohlížet ikdyby vyvraždil půlku světa. Příklady táhnou. A bohužel v tom to případě i 2000 let staré.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jan
12. 6. 2024 09:10
Odpovědět  Tom

Jenže někteří Češi jsou mnohdy větší hyeny než Němci. Neměli bychom hledět na národnost, ale na povahové rysy konkrétního člověka. Například moravské parašutisty zapletené do likvidace Heydricha udal Čech Čurda.

Slovan
12. 6. 2024 09:39
Odpovědět  Jan

Máte pravdu, že nezáleží na národnosti, aby se z daného člověka byla sadistická kreatura. Ale tady si myslím že je to na místě. IIWW nebyla přece jen tak ledajaká teroristická akce, ale vyvraždování národa jiným národem. Takže Němci. To se nedá svítit. V německu a v Rakousku byly také cedule Češi nekraďte nám tady. Jak se mušel cítit slušný Čech když toto četl. No a ukradení rohlíků a vraždění, loupení, vypalování vesnic se snad nemůže srovnávat.

Tom
12. 6. 2024 10:29
Odpovědět  Jan

Ano, měli jsme své Čurdy a těch bohužel v čase neubývá. Ale měli jsme i lidi jako byl pan farář Josef Štemberka a těch bohužel pro nás, ubývá. Jeho postoj na mě velice zapůsobil.

Viking
12. 6. 2024 09:21
Odpovědět  Tom

Co za špínu tohle mínusuje? To musí být neskutečný zmrd špinavý. Nacistické prase.

Slovan
12. 6. 2024 09:40
Odpovědět  Viking

…..lidi jsou různí a různé koníčky maj….😊🤦‍♂️

janle57
12. 6. 2024 10:06
Odpovědět  Tom

O téhle události ani zmínka, zato s výstavbou pomníku Reinharda Heydricha, největšího
přítele českého národa,se již v Kobylisích zajisté finišuje,vlastenecká KDÚ-ČSL
se vztyčenými pravicemi v parlamentu,již navrhuje udělit nejvyšší státní vyznamenání
Hitlerovi po výkrmu,vůdci všech současných henlainovců Berndu Posseltovi,přece
by si to nechtěli kazit nějakými vzpomínkami na vyvraždění Lidic,Matyáš Zrno ,zuřivý
reportér,nám stejně řekne z obrazovky,že to tenkrát měli na svědomí Rusové.

Pravdomluvny
12. 6. 2024 07:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Lidice je memento ovšem Volyň a český Malín taky!!!!?

Slovan
12. 6. 2024 09:46
Odpovědět  Pravdomluvny

Všude se dělo swynstvo na lidech. A je to stejné jestli to byla vesnice, nebo vyvražděný lidi opodál na 10km2, furt to byli živé bytosti. A tohle by fašistická sorta chtěla v Evropě opakovat. Celá naše vláda by měla za vlastizradu bručet, ale nezapomínat na ty předešlé, ty mají také svůj podíl.

Pavel
12. 6. 2024 07:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Hodní gestapáci vyvraždili zlobivé Čechy a Herman, Bělobrad, Fiala a Pávek jim za to budou vracet majetky a rozdávat metály. Kdy už se konečně voliči pětikolky budou topit ve vlastních zvratkách? UŽ BRZY ?

Jan
12. 6. 2024 08:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Osobně nemám problém s jakoukoli národností. Má přítelkyně má dokonce německé předky ze Sudet a vše v pohodě. Jsem jen alergický na arogantní mocichtivé politiky jakékoli národnosti. Ale před časem jsem v diskusi na Tiscali probíral otázku Československa a Německa s jedním, který se skrýval pod nickem “Občan” a ten tam byl znám jako naprosto ujetý pošuk nenávidící Rusy a milující Němce. A jako vždy nezklamal…..vypadla z něj další z mnoha perel typu, “likvidace Lidic byl omyl SS a samotné Nacisty to mrzelo”…..jak už jsem znal jeho podivné myšlenkové pochody, přesto jsem málem spadnul překvapením ze židle.

Markýza
12. 6. 2024 09:38
Odpovědět  Jan

Nekecejte…..to fakt může někdo vypustit z huby??? Omyl – no páni!

Autor
12. 6. 2024 10:19
Odpovědět  Markýza

Pravdou je, že několik svědků Němci zlikvidovali, když zjistili, že se spletli. Ale že by toho litovali … ani náhodou. Jedině toho, že to nezůstalo utajeno.

Slovan
12. 6. 2024 09:48
Odpovědět  Jan

Známe ptáčka, ten byl na PP také.

Staník
12. 6. 2024 10:59
Odpovědět  Jan

Mám také kolem sebe lidi, některé i kamarady, kteří říkají raději nacismus, než 68. a Rusové. Někdy se až nestačím divit a to jich je většina 50+ a část s vysokoškolským diplomem…

Slovan
12. 6. 2024 11:27
Odpovědět  Staník

Však to tuna píši do zblbnutí dokolečka, nemoc, syndrom 68!
Tak já jsem starší, ale beru to podle sebe. Já jím trpěl taky až nebýt KoZy a liberálů, 69 pohlaví, války na UA atd. tak jsem bohoval na rusa ještě nyní. Jenže náhoda tomu chtěla, že jsem trochen uštvánléty (maďarsky důchodce) a měl jsem čas se hrabat v netu a získávat indície, co a jak se mělo, má. A kdo to nezná, tak pak mele fialoviny. Nic víc v tom netřeba hledat.

Kolemjdoucí
13. 6. 2024 13:05
Odpovědět  Staník

Trefa – jsme taková bezpáteřní , podlá, lokajská, odnárodněná verze rakušáckých šovinistů, maloměšťáků, šosáků, která zcela veřejně kálí na cca 350 tisíc obětí během 6-ti let zdejšího bačování těch germánských náckovských zmetků, včetně aktivní účasti sudeťácké smečky. Těm hyenám ( jinak o nich nelze hovořit ) je úplně fuč, že tančí na hrobech a utrpení svých předků, je jimfuk, že ty germánské špíny dosáhli vůči českým civilní takové míry dobroty, že jsme měli největší ztráty mezi civilním obyvatelstvem vzhledem k celkovému počtu obyvatel. Je Vaší věcí, koho a co máte za kamarády, nicméně si dovolím podotknout, že to vždy vypovídá něco o osobě, jenž si do “osobní komfortní zóny” takové persony pustí, nebo je tam nechá vegetit – kamarádství je pojmenování stavu, vztahu, kdy se v mnohém ztotožňujeme s onou osobou …

Autor
12. 6. 2024 08:55
Ohodnotit příspěvek :
     

Také by se nemělo zapomínat, jak vůbec Němci k Lidicím došli, že to byli i “poctiví občané”, kteří udávali (nejen to “správné místo”), ale i jiná. A proč? Motiv byl krutě jednoduchý – chtěli mít UŽ KONEČNĚ pokoj od honby po parašutistech, kteří provedli atentát na Heydricha.
Více zde, kde je celá ta historie, jak dopisu, tal i Lidic vypsána:
http://lidice.cz/obec/historie/tragedie/025.html

LIDICE Čin krvavého teroru a porušení zákonů i základních lidských práv.

Obsah Obrazy Download |=>

 Motto:
               Nebude však trvat dlouho a budeme slyšet různé,
               všelijak formulované a v systémy vypracované omluvy,
               výmluvy a omývání všeho toho, čeho se Němci v této
               válce tak neslýchaně nelidsky dopouštěli.

Z projevu pana presidenta Dr. E. Beneše
nad společným hrobem lidických mužů
10. června 1945

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
12. 6. 2024 09:16
Odpovědět  Peter 008

Dodatek z textu na odkazu a co i mám na mysli:
Prvnímu učiteli, kterému bych doporučil ke čtení tyto dokumenty, by byl pan profesor Doležal, pedagog University Karlovy. S lítostí jsem se o něm dočetl, že pronesl 15. dubna na česko-německé konferenci v Jihlavě slova o tom, že bychom měli začít sbírat peníze na odškodnění odsunutým sudetským Němcům.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jura S
12. 6. 2024 14:33
Odpovědět  Peter 008

fakt může existovat takové PRA.SE ?

Jaris
13. 6. 2024 07:00
Odpovědět  Peter 008

Nejdrive musi helmuti ze sajrajtu zaplatit CR reparace a za zlociny z 2.sv.valky. Nevidim nejmensi duvod platit sudetakum za odsunuti z Cech do jejich rise zla.
Byli toprave sudetaci, kteri zacali Cechy terorizovat, zabijet a vyhanet. Nemci jsou banda vsiva plna blech.Oni si stale mysli, ze jim vsechno patri na co si ukazou. Dobry nemcour mrtvy nemcour.

Kolemjdoucí
13. 6. 2024 13:14
Odpovědět  Jaris

Jak to, že si vůbec připouštíte cokoliv podobně zvráceného, nebo-li stav, kdy je oběť sťata za odpor vůči pachateli, nebo jen za prostý fakt, že si dovolila být obětí ? Tý jojo, to už je degenerace zdejšího plebsu tak totální ? Pokud si běžný občan i jen připustí “onu zvrácenost”, tak si otroctví a totální eliminaci plně zaslouží.

Kolemjdoucí
13. 6. 2024 13:25
Odpovědět  Peter 008

To není učitel, to je s.v.i.n.ě, kolaborantská možná ( jestli tam není nosatá, prý vyvolená krev, což bych tipoval ) česká echt s.v.i.n.ě, která by měla okamžitě změnit občanství a zmizet lést do análu SDL třeba symbolicky v Mnichově. Ostatně podobné duševní mrzáky najdeme ouplně všude- od ZŠ a OÚ počínaje po vládu a Hrad … Jedna z nich právě velí “desinformační” inkvizici …

eFPe
12. 6. 2024 13:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Ano. Byl jsem tam před dvěma lety a padla tam na mně dosud nevídaná tíseň. A teď si představte, že takových Lidic bylo v SSSr nepočítaně.

Tom
12. 6. 2024 15:16
Odpovědět  eFPe

Přesně tak – nepočítaně. Bylo jich na stovky a nebyly ušetřeny ani malé děti, které Němci
nahnali i s jejich matkami a ostatními ženami do stodoly nebo kostela a upálili je zaživa, aby ušetřili náboje. Jak by měl člověk pojmenovat tyto ” lidi” Neznám jednoslovný výraz, který by je vystihl.

Jaris
13. 6. 2024 07:01
Odpovědět  Tom

Zrudy v lidske podobe.

Kolemjdoucí
13. 6. 2024 13:18
Odpovědět  Tom

Za asistence ukronácků a pšonků v mundurech wermachtu či SS – nutno dodat. A germánské hovada měla ve figurách či jednotkách složených z těchto národností sakra konkurenci … Myslím, že jen v Bělorusku těch vesnic bylo 600, ale nejsem si jist …