blog

𝗣𝗿𝗲𝘇𝗶𝗱𝗲𝗻𝘁𝘀𝗸𝗮́ 𝘃𝗼𝗹𝗯𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯

𝗣𝗿𝗲𝘇𝗶𝗱𝗲𝗻𝘁𝘀𝗸𝗮́ 𝘃𝗼𝗹𝗯𝗮 𝟮𝟬𝟮𝟯 – Martin Davídek

Volby prezidenta České republiky 2023 mají jednoduchou aritmetiku.

Společnost je rozdělená mezi dva bloky. Dobře situovaná část voličů, liberálové, progresivisté, příslušníci středních a vyšších tříd, podnikatelé či kreativní třídy se budou s největší pravděpodobností a ve velké většině rozhodovat mezi Danuši Nerudovou, rektorkou brněnské Mendelovy univerzity nebo generálem Petrem Pavlem, vysloužilým generálem a bývalým náčelníkem Generálního štábu AČR.

Pro Andreje Babiše, bývalého premiéra a předsedu opoziční parlamentní strany ANO, Josefa Středulu, šéfa odborů, či Jaroslava Baštu, poslance opoziční parlamentní strany SPD se budou naopak rozhodovat rozsáhlé voličské skupiny, lidové proudy, pro něž tito politici představují volební alternativu zastupování a prosazování jejich práv a požadavků.

Zbylí kandidáti, Marek Hilšer, či Pavel Fischer představují kandidáty pražské scény. Oba se o funkci uchází opakovaně. V předchozích volbách získali Hilšer 8,8% hlasů, Fischer 10,2% a po neúspěšné volbě zakotvili v Senátu. I nyní jejich volební preference oscilují kolem 7%. (Median, průzkum, 12/22)

Tomáš Zima, rektor Univerzity Karlovy a děkan 1. lékařské fakulty UK, stejně jako Karel Diviš, podnikatel v IT a bývalý sportovní redaktor ČT představují kandidáty, kteří na nejvyšší politický post v zemi kandidují bez předchozích politických zkušeností. Tomu odpovídají i jejich preference, které se pohybují kolem 1,5%.

Fakticky se hlavní souboj odehrává mezi třemi kandidáty. Danuší Nerudovou a Petrem Pavlem na jedné straně. Andrejem Babišem na straně druhé. Pro společnost je to opět, jako již několik posledních let, souboj na půdorysu Babiš vs AntiBabiš. Andrej Babiš, přestože mu předvolební průzkumy přisuzují až třetí místo v pelotonu, je opět ústřední postavou těchto voleb.

𝗩𝗼𝗹𝗲𝗯𝗻𝗶́ 𝗮𝗿𝗶𝘁𝗺𝗲𝘁𝗶𝗸𝗮

To, jestli volba převáží na stranu rektorky Nerudové, nebo generála Pavla, rozhodnou paradoxně sami voliči Andreje Babiše, Josefa Středuly nebo Jaroslava Bašty. Středula i Bašta mají společně potenciál kolem 8-10%. Tedy přesně ten, který rozhodne volby.

Za 𝐉𝐨𝐬𝐞𝐟𝐞𝐦 𝐒𝐭𝐫̌𝐞𝐝𝐮𝐥𝐨𝐮, jediným skutečným levicovým kandidátem a přímým pokračovatelem Zemanovy politiky, jak jej označil sám Miloš Zeman, stojí podpora odborů.

Vážím si Josefa Středuly. Středula vrátil odborům vyjednávací potenciál. Od listopadu 1989 moc odborů, dříve neoddiskutovatelná a zásadní, pomalu klesala. Dělníci sami, v nových poměrech, často rezignovali na dohody, uzavírané mezi podnikateli, s poukazem na to, že podnikatelé, majitelé firem, pracovní agentury se mezi sebou dokáží dohodnout a prosadit vlastní zájmy, zatímco dělníci nikoliv. Dělníci, při jednáních o svých platech a podmínkách pak musí jednoduše spoléhat na svou osobní vyjednávací sílu. Oproti majitelům firem, schopných si upravit podmínky s místními úřady, sjednat tiché kartelové dohody o platových stropech v oblasti, jednoduše nemají samostatně šanci prosadit své zájmy. Situace v regionech se tak vrátila až k dřevní podstatě kapitalismu. Pokud jste měli možnost pracovat v některé z místních montoven, futrovaných zdejšími pracovními agenturami, víte přesně o čem je řeč. Problém je také, jak ukázaly podzimní demonstrace, Středulova pozice a pozice odborů je ve skutečnosti slabá.

Středula vrátil odborům jejich postavení. Ale nikoliv jejich sílu. Svou misi prozatím nenaplnil. Představuji si šéfa odborů jako člověka, který zavelí a lidé ze všech koutů republiky se připojí k jeho výzvě. Šéf odborů by měl být člověkem, který je schopen dostat lidi do ulic, zorganizovat nátlakové akce, demonstrace a stávky. A v případě nejvyšší nutnosti zorganizovat i generální stávku proti škodlivé vládě.

Středula, jako člen Aspenu, aktér tripartity, je přijímaný a respektovaný protistranou a mocí. Pokud Středula pomýšlí na prezidentský úřad, pak už jednoduše nemyslí na odbory. Je to volba quid pro quo. Buď vedete odbory a vedete je tak, že se před odbory třepe každá vláda. Nebo by měl bosse dělat někdo jiný. Nelze sedět na dvou židlích zároveň.

𝐉𝐚𝐫𝐨𝐬𝐥𝐚𝐯 𝐁𝐚𝐬̌𝐭𝐚, kterého do prezidentské volby nominovala jeho strana, SPD, je ve skutečnosti jediným morálním kandidátem těchto voleb. Bývalý chartista, vězněný za minulého režimu, mírný a vědomý člověk, přichází do prezidentské kampaně s poměrně zásadními prohlášeními. Bašta si velmi dobře uvědomuje, že jako vrchní velitel bude v případě rozšíření ukrajinského konfliktu v prezidentské roli rozhodovat o tom, jestli pošle na válečná jatka muže od 18 do 60 let. Ano, taková varianta je při rozšíření ukrajinského konfliktu možná. Na rozdíl od generála Pavla, který byl přímou součástí západních vojenských struktur a jako voják, poslušný po léta zájmům západních vojenských struktur, který patrně v tomhle ohledu nebude váhat, Bašta říká nekompromisně: „Tohle jim prostě nedovolím“.

Předvolební sliby jsou jednou věcí. Naše vlastní historie říká, a především dvě funkční období Zemanova prezidentství jasně ukazují, že člověk v prezidentské roli je vystaven obrovským tlakům.

Zeman sám čelil opakovaně nesmírně tvrdým pokusům o sesazení. Atakům na denní bázi. Tvrdému pronásledování ze strany médií, poskytujících oporu polistopadové moci. Svedl desítky bitev, ve kterých mu společnost mohla jen držet palečky.

O tohle právě jde. Potřebujeme konzistentní, vyvažující sílu, se zastoupením v Parlamentu, Senátu, na krajích i v každé z obcí, prosazující pronárodní, sociálně spravedlivou, promyšlenou, motivující a fungující ekonomickou politiku země, vedoucí k prosperitě. A zároveň politické vedení, s jehož záměry souhlasí majority i Praha. Nikoliv jednotlivce na důležitých postech, na něž se potom upíná pozornost a naděje, které z podstaty dělby moci, bez podpory ulice a mas, médií, účasti v politických orgánech státu, nemohou být naplněny.

U Jaroslava Bašty je nesmírně sympatické, že se snaží pojmenovávat věci, jaké jsou. Kdo měl možnost sledovat jeho novoroční projev, vidí, že Bašta v něm jasně a zřetelně pojmenovává situaci, v jaké se země nachází; i s volnou parafrází na Havla. Téhle reflexe nebyl schopen žádný jiný kandidát. Umím si takového člověka představit v čele Senátu. Ale nikoliv jako prezidenta.

Myslím si, že změna, pozitivní, by měla probíhat tak, že se postupným, ale vytrvalým tlakem podaří obsadit podstatnou část politických funkcí ve státě, za souhlasu a souladného jednání s občany této země. Pravda, objektivita, korektní vztah k lidem, veřejnosti i institucím je základem takového postupu. Bašta jej osvědčuje, verbálně. Pravda samotná je světlo, které lhářům, manipulátorům osvětluje temné kouty jejich světů a rozhodnutí. Je nutné ale dělat zároveň realistickou, systematickou politiku prosazování schopných kandidátů, kteří se i skutečně prosadí. Za nimiž budou poté výsledky a kteří jsou zároveň schopni ustát hrozivý tlak i nátlak, kterému budou vystaveni.

Oceňuji, že se k Baštově podpoře připojili mluvčí, kteří tvoří přirozené, kriticky a věcně založené jádro občanské společnosti. Které odmítá jít s hlavním proudem a poměrně statečně hájí zájmy majorit. Jan Keller, Ladislav Větvička, Lenka Procházková a další inspirativní lidé. Stejně tak podporu Jaroslava Bašty nalézá u příznivců SPD a části vlasteneckých proudů a aktivit. Je to pochopitelné a naprosto v pořádku.

Problémem volební aritmetiky ovšem je, že ani Středula, ani Bašta se prezidenty nestanou. Jejich celospolečenská podpora, bohužel, neexistuje. Existovala by, kdyby věnovali své kampani tutéž energii, jako Andrej Babiš. Který objel několikrát republiku, stisknul si ruku s desítkami tisíc lidí, rozdal tisíce knížek, v nichž popisuje vizi vedení tohoto státu. Zatímco kandidáti Pětikoalice si objednávají pancéřované vozy, Babiš stál na náměstích. Čelem k voličům. Přesně tak, jak to dělal před ním Miloš Zeman.

Výsledkem podpory Josefa Středuly nebo Jaroslava Bašty tak bude pouze stav, kdy v prezidentském úřadu usedne Nerudová. Nebo Petr Pavel.

𝗣𝗿𝗼𝗳𝗲𝘀𝗻𝗶́ 𝗽𝗼𝗹𝗶𝘁𝗶𝗰𝗸𝗮́ 𝘇𝗸𝘂𝘀̌𝗲𝗻𝗼𝘀𝘁

Samotná volba je jednou věcí. Druhou věcí je poté schopnost vykonávat svěřený úřad.

Politika je řemeslo, jako kterékoliv jiné. Když si půjdete opravit boty, nebo automobil, zcela určitě tuto činnost nesvěříte někomu, kdo v životě nic podobného předtím nedělal. Nechápu, proč do funkce nejvyššího představitele státu kandiduje tolik lidí bez politické zkušenosti.

Může se to stát. Jako v případě Slovenska. Kde se Zuzana Čaputová, občanská aktivistka a advokátka, jako první žena a také nejmladší osoba v nejvyšší ústavní funkci ujala role slovenské prezidentky v roce 2019.

Jejím tématem byla „slušnost“. Slováci si po hrozivých extempore vládních sestav, skandálech, korupci jednoduše přáli někoho nového. Čaputová, mladá, elegantně vyhlížející žena, aktivistka, byl dokonale vyhlížející marketingový produkt do této doby.

Kdo má ale možnost číst komentáře například Eduarda Chmelára, slovenského historika, politického a mediálního analytika, jehož vřele doporučuji, poměrně jasno si udělá představu, co může znamenat politikou nepolíbený člověk v roli prezidenta.

Prezidentský úřad je nejvyšší český politický úřad. Není primárně reprezentativní rolí. Má v politickém systému poměrně zásadní význam. Jedním z nich je vytvářet politickou stabilitu prostředí. Tedy, přeloženo, významným způsobem přispět, často ve velmi napjatých situacích, ke konstituci a fungování vlády. Uvedu na příkladu. A ve srovnání. Čaputová a Zeman.

Miloš Zeman v roce 2017, ve zlomovém okamžiku vývoje české politiky přispěl zásadním způsobem k tomu, aby byla ustavena funkční vláda. Šlo o zlomový okamžik. Protože poprvé od listopadu 1989 se moci ujímal nový vyzyvatel dosavadní politické moci. Andrej Babiš a ANO vyhrálo volby s výrazným náskokem. Ale to rozhodně ještě neznamenalo, že se moci i ujme. Hysterie, vyvolávaná pražskou mediální i politickou scénou, hovořila o nástupu komunismu. Tato situace a napjatá celospolečenská atmosféra jednoduše vylučovala pragmatickou politickou dohodu. Přestože fakticky pro ANO byla nejvhodnějším partnerem ODS. Při jednáních o povolební sestavě byla shoda mezi jejich programy velmi výrazná.

Výsledkem bylo pouze to, že ANO vykročilo z vlastní komfortní zóny a ke spolupráci přizvalo ČSSD a KSČM. Ocitlo se tak na trajektorii strany vedoucí opoziční blok. Čímž je dodnes.

Česká politika se tak dostala do zvláštní situace. ANO, typická středová strana, se řízením osudu nakonec stala partají, kterou téměř třetina voličů vnímá jako zastánce jejich sociálních práv. Výsledkem je pouze to, že oslabily levicové proudy a po parlamentních volbách 2022 se ocitly mimo parlament.

Zemanův úkol bylo zajistit, aby v zemi vznikla fungující vláda. V opačném případě by zemi hrozila dlouhotrvající politická krize. Připomenu, že Zeman jednal osobně se zástupci všech stran. Účastnil se volebních kongresů, jednal s jednotlivými stranami i aktéry a především díky jeho volbě se vláda ujala moci.

Teorie, kterými komentátoři po celou dobu Babišovy vlády plnily veřejný prostor, hovořily o spojenectví Babiše a Zemana. S odstupem času je možné konstatovat, že šlo o nesmysly. Zeman s Babišem jednoduše nalezli pragmatický vztah, umožňující oběma politikům a zároveň jim svěřeným úřadům věcně a korektně spolupracovat.

Po volbách v roce 2021 se moci ujala vláda Petra Fialy. Zeman nové vládě Petra Fialy poskytl týž prostor a spolupráci, jakou poskytoval vládě předchozí. Je naprosto běžné, že se setkává s premiérem Fialou. Zeman Fialovi i opakovaně vyjádřil podporu a pokud vládu kritizuje, jde o přesné a věcné komentáře k jádru věci.

Povolební situace 2022 vyžadovala nutný kompromis, v podobě akceptace parlamentní většiny Pětikoalice. Prezidentův úkol byl zřejmý. Zajistit, aby vznikla další funkční vláda a ujmula se vládních kormidel. To, že tato vláda, ve stručném hodnocení, je jednou z nejhorších vlád od roku 1989, ponechám stranou. Role prezidenta byla ale naplněna. Zeman podpořil, fungováním a vedením prezidentského úřadu stabilitu prostředí.

Pokud se vrátíme k samotné Zuzaně Čaputové. Ve srovnání s tím, v jaké situaci se nachází slovenská politická scéna je rozdíl Zemanova postupu markantní. Čaputová v roli prezidenta selhala. Slovenská scéna je naprosto rozháraná a prezidentka ke stavu sama přispěla. Scéna je v navzájem nesmiřitelných vztazích, které přispěly k nedávnému pádu vlády. Samozřejmě, ústředním aktérem je zde Matovič, chaotický politik, vzešlý, podobně jako Čaputová z volání „po slušném Slovensku“, po pádu preferencí sociální demokracie, zapříčiněném odpudivými skandály. K nástupu Matoviče i Čaputové přispělo dění kolem vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Kterou se pohotově podařilo médiím spojit s ministrem vnitra Ficovy vlády Kaliňákem. Volání po slušném Slovensku pak vyneslo do úřadu právě Čaputovou.

Riziko, spojené s vedením prezidentského úřadu, kandidáta, který nemá předchozí zkušenost s politikou na nejvyšší úrovni, jako u Čaputové, by měla být varující. Jsme ve velmi složité době a role prezidenta rozhodně není procházkou rozkvetlou růžovou zahradou. Je otázkou, proč lidé, kteří volí Nerudovou či generála Pavla, a stejně tak Zímu, nebo Diviše, spoléhají na to, že jejich kandidát, který neprošel sítem politických zápasů, nemá zkušenost s prací ve vládě, parlamentu, nebo alespoň v Senátu bude schopen ustát komplikované situace, kterými bude republika procházet v příštích nelehkých obdobích.

Připomeňme si.

Každý z českých a československých prezidentů si během výkonu svého úřadu prošel nesmírně složitými momenty. Když bych vybral některé z klíčových a zlomových okamžiků, tak prakticky každý z českých prezidentů byl vystaven obrovsky náročným osobním i politickým volbám a rozhodnutím.

Většina našich prezidentů stála u zrodu, nebo byla určující postavou dějinných procesů. Byli hybatelem dění. Často zakladatelé nebo ústřední postavy politických proudů, které nadlouho ovlivnily politický vývoj v zemi.

Když znáte jejich osudy a postavíte vedle nich dnešní kandidáty, srovnání samo o sobě by mělo definovat pomyslnou laťku, jakého člověka zvolit do čela vlastního státu.

Dovolte mi tento historický exkurz. Je velmi poučný.

𝗛𝗶𝘀𝘁𝗼𝗿𝗶𝗰𝗸𝗲́ 𝗸𝗼𝗻𝘀𝗲𝗸𝘃𝗲𝗻𝗰𝗲 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗶𝗱𝗲𝗻𝘁𝘀𝗸𝗲́𝗵𝗼 𝘂́𝗿̌𝗮𝗱𝘂

𝐓. 𝐆. 𝐌𝐚𝐬𝐚𝐫𝐲𝐤, první československý prezident a zakladatel státu, ještě jako poslanec vídeňské Říšské rady, zároveň uznávaný profesor, filozof, sociolog i pedagog zcela určitě neplánoval, že se stane psancem Rakousko-uherské monarchie. Na něhož hlavu bude vypsán zatykač a odměna.

Masaryk před založením protirakouského odboje a nedobrovolným odchodem do exilu proslul jako výrazný domácí nesmlouvavý kritik. Věcný, přesný, objektivní člověk s racionálním myšlením, který definoval a rozhodnul celou řadu celospolečenských kauz. Ať již šlo o Hilsneriádu, podvrhy z dílny ministra zahraničí von Aehrenthala, který podvrženými dokumenty legitimizoval rakouskou anexi Bosny, což, dnešními měřítky i ve své době, bylo považována za protivládní konspiraci. Či například otázku Rukopisů. Kdy se Masaryk dostal do ostrého střetu i s tehdejší českou vlasteneckou scénou, když spolu s Gollem, Hostinským rozmetali otázku pravosti Rukopisů. Rukopisy vnímala tehdejší česká veřejnost nesmírně citlivě. Proti Masarykovi se postavil i Jan Neruda, Eliška Krásnohorská, nebo Adolf Heyduk.

Masaryk byl pragmatik. Jeho rozhodnutí postavit se proti monarchii bylo jedním z nejtěžších, jaké byl nucen udělat. Po odchodu do exilu pak zahájil nesmírně náročný a nebezpečný zápas se samotnou Rakousko-uherskou monarchií. Díky jeho téměř nadlidskému výkonu na poli mezinárodní diplomacie prakticky vybojoval možnost vzniku nových států ve střední Evropě. Masaryk byl ústředním hybatelem a mozkem dění. Masaryk, Štefánik, Beneš a prezident Wilson. Bez nich by Československo nevzniklo.

Jeho cesta i záměr mohla skončit kdykoliv. Císař Karel v závěru první světové války nabídl rakouským zemským útvarům rozsáhlou autonomii. Až teprve Sixtova aféra nakonec rozhodla ve prospěch Masarykovy vize.

V roli prezidenta, po návratu do země, se okamžitě ocitl v komplikovaných situacích. Rozhodnutí v roce 1918, ihned po vzniku republiky, poslat legionáře do Těšínsko, o nějž jsme jako stát vedli spor s Polskem, byl zásadním okamžikem, který určila výslednou podobu našich hranic. Masaryk riskoval.

Jeho dosavadní snaha představit zemi jako novou, mírovou demokracii se mohla ve vojenském střetu s nově vzniklým Polskem proměnit v noční můru lokální války. A jeho politický bankrot.

Připomenu, že v Paříži probíhala mírová konference, jejímž jádrem bylo nové dělení Evropy a světa po první světové válce. Beneš v Paříži složitě vyjednával pozice nově vzniklého Československa. Ale Masaryk v Praze musel reagovat na možnou a hrozící ztrátu Těšínska. Což by pro republiku znamenalo ztrátu klíčové průmyslové oblasti, železnice, spojující Česko a Slovensko a především ztrátu území, spojených s republikou historickou vazbou od 12. století.

Vzápětí poslal Šnejdárkovy legionáře na Slovensko svést boje s maďarskou armádou.

Nebyla to jediná taková situace. Masarykova prezidentská éra byla protkána krizemi a střety. Vzpoury, dělnické protesty, politické skandály, jako uhelná aféra Stříbrného, nebo lihová aféra předsedy Senátu Práška, atentáty na Kramáře a Rašína, sociální bouře, končící střelbou četníků do lidí, jako v Duchcově, Orlové, Frývaldově, napjatá národnostní situace, to vše provázelo jeho čtyři prezidentská období. Masaryk v každé z těchto kauz nesl politickou odpovědnost. Za stát i společnost. Jeho prezidentská role nastavuje laťku, jakou by měl znát každý kandidát na roli dnešního prezidenta. I samotní voliči.

𝐄𝐝𝐯𝐚𝐫𝐝 𝐁𝐞𝐧𝐞𝐬̌, jeho nástupce, byl postaven před hrozivou situaci po Mnichovském diktátu v roce 1938. Jako prezident stál před rozhodnutím jít či nejít do války s Hitlerem.

Čelil nesmírně obtížným rozhodnutím. Zradě spojenců. Jak prokázaly studie vojenských ústavů, proti německé převaze by naše armáda dokázala vzdorovat zhruba měsíc. Ve slovenských horách, Beskydech by pak jednotky mohly klást odpor možná po dobu roku. Cenou za tento odpor by byla zničená a vybombardovaná země, totálně zničená Praha, jak vzkázal Hitler a masívní represe, jaké zažili Poláci, bránící se neúspěšně německému blitzkriegu i sovětské okupaci.

Beneš ve svém rozhodování musel zvažovat desítky variant vývoje. Odhadl správně, že Hitler se nezastaví a nakonec vtáhne do války celou Evropu. Česko, s exilovou vládou v Londýně a Moskvě by se pak mohlo postavit na stranu Hitlerových protivníků. A po válce obnovit své postavení na straně vítězů.

Je to hrozivá prezidentská kalkulace. Kdy po zradě spojenců odevzdáte zemi nepřátelům. Odvoláte mobilizaci, kdy je odhodlaná česká armáda i veřejnost jednoznačně připravena bránit se německé invazi. Beneš musel vědět, že lidé, které ponechá napospas nacistům v okupované zemi jej proklejí.

V exilu poté musel navázat diplomatický vztah se spojenci, kteří jej zradili. Dosáhnout uznání exilové vlády. A teprve poté zahájit exilový odboj vůči nepříteli.

Rozhodnutí vydat Sudety v okamžiku, kdy německá válečná mašinerie byla teprve v počátku, bylo na něm. Válka, německá válečná invaze a tvrdá obrana Československa mohla stejně dobře přispět ke Hitlerově pádu. Ani Němci si nepřáli válku. Hitlerův plán mohl zhavarovat. Místo něj by nastoupil Beck. Ale tuto prezidentskou volbu rozhodl Beneš právě tímto způsobem.

Benešův politický protivník, 𝐊𝐥𝐞𝐦𝐞𝐧𝐭 𝐆𝐨𝐭𝐭𝐰𝐚𝐥𝐝, začínal jako pěšák v rakousko-uherské armádě v Rusku. Z níž dezertoval.

Za první republiky, více politik, než levicový novinář, pronásledovaný cenzurou, se v roce 1929 dostává do vedení Komunistické strany. Spolu se Švermou se stává hybatelem dění. Gottwald z komunistické strany udělal hybnou sílu. Měl charisma. Už za první republiky, jako řečník na desetitisícových demonstracích na Ostravsku dokázal strhnout davy. Pro dělníky představoval politického vůdce, který neváhá nekompromisně kritizovat vládu a poměry, především sociální situaci dělníků v zemi. Byl zatýkán, uvězněn, ale jako poslanec s imunitou byl pokaždé propuštěn. Byl silným kritikem Benešova rozhodnutí podrobit se Mnichovské dohodě, v roce 1938 volal po svržení vlády. Po počátku války emigruje do Moskvy, odkud z moskevského exilu vede politický zápas za osvobození státu. Jeho politická kariéra je natrvalo spojena se Stalinem.

Po porážce Němců v roce 1945 se komunisté stávají nejagilnější stranou v zemi. Zemí v roce 1948 bouří protesty, v jejichž čele stojí komunisté. A Gottwald. Stojí proti stárnoucímu, vyčerpanému Benešovi i politickým konkurentům, kteří spoléhají na kabinetní politiku vede nesmiřitelný zápas. Je o generaci mladší, než Beneš, je odhodlaný a nabízí lidem vizi nového státu. Sociálně spravedlivějšího, bez pánů, uhlobaronů, milionářů, kabinetní politiky. Burcuje pro budovatelský étos, se sovětskými osvoboditeli v zádech. Stane se prvním dělnickým prezidentem.

O čtyři roky později posílá na smrt svého souputníka. Slánského.

Procesy se Slánským, Horákovou, Kalandrou a členy komunistického aparátu, Reicinem, Clementisem, Novomeským mají předobraz na Ostravsku. V roce 1949 dojde k těžké havárii na dole Doubrava, při které zahynulo 24 horníků. Komunisté, Zápotocký, Široký a Gottwald se osobně účastní vyšetřování havárie. Před soud jdou lidé z vedení závodů a komunisté rozjíždějí „šachtinské procesy“, s vykonstruovanými obviněními. Jsou uloženy těžké tresty a dva rozsudky smrti. Na chodbách soudu stojí dělníci, aplaudující Gottwaldovi.

Procesy na Ostravsku vedou k dalším. V soukolí stalinských procesů se octne i jistý Gustáv Husák. Je obviněn coby buržoazní nacionalista a odsouzen v roce 1954 na doživotí. Přežije tři roky brutálních výslechů v nejtěžším žaláři, odmítne se podrobit nátlaku a bití a na rozdíl od ostatních trvá na své nevině. Je omilostněn až v roce 1960.

Gottwaldova ďábelská prezidentská volba spočívá v dobové situaci. Komunisté sice drží moc, ale udržet ji ve složité poválečná situaci země, která je ekonomicky, politicky, hospodářsky poznamenaná válkou, je obtížné. V zemi stále fungují pro komunisty „nepřátelé režimu“. Inteligence, vzdělaní lidé, prvorepublikové politické proudy. Odkaz Masaryka, Čapka, Bati je stále živý. Sousední Rakousko se vydává jiným směrem.

Komunisté musí jednat a jednají. Nemilosrdně. Metoda sovětských bolševiků, brutální, zastrašující a především osvědčená, v podobě stalinských procesů, zformuje společnost do podoby zastrašené masy. Jen nevěřícně přihlížející celonárodní hysterii a obludnému divadlu Urválkových procesů. Úkol je splněn. O totální nadvládě komunistické moci nad společností už si nikdo neodváží pochybovat. Komunisté okrojují politickou moc. Přebírají média, zavádí tvrdou cenzuru, prosazují represe, přebírají armádu, policii, vládu nad celou zemí. Gottwald osobně podepisuje rozsudky.

Mechanismus moci je naplněn.

Rozhodnutí 𝐆𝐮𝐬𝐭𝐚́𝐯𝐚 𝐇𝐮𝐬𝐚́𝐤𝐚 v roce 1968, kdy zemi obsadí armády vojsk Varšavské smlouvy a tanky zadusí český pokus o reformu socialismu, jsou z podobného soudku. Husák, který přilétá do Moskvy spolu s Ludvíkem Svobodou, hrdinou Sovětského svazu, si klade za cíl předejít národní zkáze.

Jako bývalý vězeň komunistických lágrů si nedělá nejmenší iluze. Ví velmi dobře, že stačí málo a Brežněv, Kosygin a především ruští jestřábi dají pokyn a utopí mírnou českou ekonomickou i politickou revoltu v krvi. Jako v roce 1956 v Maďarsku. Zatímco Dubček, Smrkovský a Kriegel se pokouší jednat s Brežněvem jako rovný s rovným, Husák naprosto pragmaticky vyhodnocuje situaci.

Jeho misí, kterou si předsevzal, je stabilizovat situaci. Ví, že Dubček a ostatní jsou na konci cesty. A s nimi i Pražské jaro. Je po všem. Zbývá přesvědčit Brežněva, že dokáže zvládnout domácí situaci. Tak, aby nedošlo k eskalaci násilí ze strany okupační sovětské armády.

Na domácí frontě jej pak čeká mnohem strastiplnější úkol. Jako prezident musí převést oprávněně rozbouřenou společnost, zmítající se v nenávistí k okupantům do stavu, kdy přestane hrozit vzájemný vojenský střet mezi armádou a civilisty. Hovoří ke společnosti. Nabádá ji k „normalizaci poměrů“. Což je v praxi eufemismus pro postupnou rezignaci jak na ideály pražského jara, tak i na proces demokratizace v zemi. Husák, vězeň, perzekuovaný nejtvrdšími komunistickými kriminály, pak přihlíží, jak se rozbíhá další kolo perzekucí. Vyhazování z práce, prověrky, povinný souhlas s invazí.

Jeho prezidentská volba, zabránit maďarskému scénáři, nakonec uspěje. Ale normalizace vede k 20 letům postupné stagnace.

Uprostřed této nehybnosti se objeví ojedinělý protestní hlas. Po několika letech je památka na oběť Jana Palacha nebo Jana Zajíce potlačena. Odkaz Pražského jara mají přebít úspěchy socialismu. V roce 1972 zlevňují potraviny. Režim staví tisíce panelových domů. Školy. Koupaliště. Roste spotřeba, staví se nové masokombináty, otevírají obchody. Televize vysílá záběry budovatelských úspěchů. Kultura nabízí milosrdné spočinutí v písničkách a estrádách. Lidé jezdí na chalupy. Nadávají na režim, ale nechtějí problémy. Vidí, jak dopadli hrdinové.

V roce 1977 se objeví Charta. Iniciativa a prohlášení intelektuálů, kritizující Husákův režim. Komunisté si přejí i na západě vystupovat jako režim, který dodržuje lidská a občanská práva.

Charta jim je odvážně připomene. Ústředním hybatelem dění jsou spisovatelé 𝐕𝐚́𝐜𝐥𝐚𝐯 𝐇𝐚𝐯𝐞𝐥 a Pavel Kohout. Začíná nová etapa celospolečenského zápasu.

Komunistická média spustí povyk. Manifest je pochopitelně označen za protistátní, protisocialistický, demagogický a hanlivý. Signatáři jsou označeni za ztroskotance a samozvance, věrné služebníky a agenty imperialismu. Protože mezi signatáři jsou i bývalí členové KSČ, jsou označeni za zkrachovalé politiky. Zahraniční podpora, (mj. Soroš,) znamená, že akci řídí imperialisté a mezinárodní dobrodruhové.

Havel je ústřední postavou disentu. Dva roky před Chartou píše prezidentu Husákovi dopis. Je to veřejný akt, protože dopis rozšíří Svobodná Evropa a Hlas Ameriky. Havel v něm jasně říká, že lidé s normalizací a režimem nesouhlasí. Jsou zastrašení a ponížení. Režim nepřipouští kritiku.

Husákův režim odpovídá Havlovi vězněním.

Havel je odsouzen a opakovaně vězněn. Ve vězení sedí skoro pět let.

V roli prezidenta, střídajícího v roce 1989 Husáka je Havel ztělesněním české tradice. Jeden politický proud střídá druhý. Lídři změn musí prodělat velmi složitý zápas i osobnostní vývoj. A právě lídři společenských změn, široce respektovaní masami, pak v době nástupu k moci dokáží prosadit potřebný posun ve společnosti.

Havel mění zemi ze socialistického a totalitního systému na demokratické zřízení. 𝗩𝗮́𝗰𝗹𝗮𝘃 𝗞𝗹𝗮𝘂𝘀 mění ekonomickou podstatu země. Ze socialismu vede zemi ke kapitalismu. Liberalizace, privatizace, česká kupónovka je ojedinělý ekonomický experiment, jehož výsledky jsou diskutabilní. Země se postupně stane dominiem západních koncernů. Z Česka, země průmyslových tradic, za éry monarchie a první republiky tahoun průmyslové revoluce, země schopná vyrábět nejlepší výrobky na světě se stane montovna. Klaus mluví o tom, že země se stane ekonomickým tygrem Evropy. Realita je jiná. Země samotná, včleněná do Evropské unie a NATO se stává průměrnou středoevropskou zemí, východní enklávou Evropské unie, od níž se příliš nečeká.

𝐌𝐢𝐥𝐨𝐬̌ 𝐙𝐞𝐦𝐚𝐧, který nastupuje a střídá Klause, hovoří o spálené zemi. Je stejného potenciálu jako Havel nebo Klaus. Jestliže Havel dokázal ukočírovat Sametovou revoluci, vést rozbouřené davy na Letné a inteligentním způsobem provést revoltu krizovým údobím, kdy požadavek na slušnost a mírnost zabránila nejhorším excesům, násilí a popravám komunistů, jaké probíhalo třeba v Rumunsku, Klaus prosadí privatizaci, Zeman odvážně vrací do hry levicovou politiku.

Zeman vydupal prakticky ze země sociální demokracii. A jak slíbil, přivedl ji do Strakovky hlavním vchodem. Byl to nesmírně obtížný úkol, tehdy a je to i dnes.

Když pozorujete jednotlivé proudy dnešní politiky i společnosti, různé aktivity, které se snaží vybudovat novou politickou sílu, prakticky zde není nikdo, s výjimkou Andreje Babiše, kdo by to dokázal. Novou stranu, k jejíž programu se hlásí miliony lidí. Která je schopná zorganizovat vlastní politickou strukturu, převzít moc ve státě a stát vést. Být v opozici vůči stávající a dominantní politické moci, která vzešla z revoluce 1989.

Tomio Okamura dokázal postavit stranu, která získává pravidelně 10-12%. Ale nemá za sebou vládní zkušenost. Jedna věc je práce v opozici. Až teprve vládní angažmá rozhoduje o tom, jak si strana ve skutečnosti vede, ve svém zápase.

Havel, Klaus nebo Zeman dokázali svůj politický zápas dovést do konce. Všichni tito tři muži se nakonec stali i českými prezidenty. Klíčovou věcí je jejich dlouholeté politické angažmá. Politické i životní zkušenosti.

Mezi lidmi v české politice, kteří odpovídají tomuto českému prezidentskému profilu jsou tak jen dva lidé. 𝐀𝐧𝐝𝐫𝐞𝐣 𝐁𝐚𝐛𝐢𝐬̌ 𝐚 𝐏𝐞𝐭𝐫 𝐅𝐢𝐚𝐥𝐚.

Ze stávající politické garnitury jsou jediní dva, kteří dokázali založit, nebo obnovit a vzápětí prosadit stranu do čela vlády, ustavit vládu a vést zemi. Fiala v podstatě obnovil ODS. Jejíž kredit, po sérii obrovských skandálů, spojených s fungováním strany se zdál být natrvalo zničen. Za cenu, kdy je dnes ve vládě s lidmi, kteří představují přesně týž korupční potenciál, který pohřbil kredit ODS na dlouhé roky. Kauzy jako Dozimetr, kontroverze ministra Rakušana či jalové působení předsedkyně Senátu Pekarové a dalších odpudivých postav, či kauz současné vlády hovoří za vše.

𝗠𝗲𝘇𝗶𝗻𝗮́𝗿𝗼𝗱𝗻𝗶́ 𝗸𝗼𝗻𝘁𝗲𝘅𝘁 𝗽𝗿𝗲𝘇𝗶𝗱𝗲𝗻𝘁𝘀𝗸𝗲́ 𝘃𝗼𝗹𝗯𝘆

𝗭𝗮́𝗽𝗮𝘀 𝗼 𝗽𝗿̌𝗶́𝘀̌𝘁𝗶́ 𝗽𝗼𝗱𝗼𝗯𝘂 𝘀𝘃𝗲̌𝘁𝗮

Většina kandidátů na prezidentskou roli řeší především místní reálie.

Pro pochopení fungování dnešního světa je ale potřeba mít přístup, zkušenost a schopnost rozeznat, jakým jednotlivé struktury moci ovlivňují jak ekonomické, tak i politické prostředí. Způsob, jakým jsou organizovány. Jak prosazují své zájmy. A jak je s touto mocí nutné vycházet.

Myslím si, že ve skutečnosti hybnost světa dnes určují lidé, ovládající mechanismus výměny a uplatnění globálního kapitálu. Globální výměny, podotýkám, v řádech bilionu dolarů, plynně se přelévajících mezi ekonomickými epicentry světa, burz, globálních investorů a jejich hedge fondů.

Tato struktura, zajišťující transfer kapitálu, vlivu i moci, pohánějící chod ekonomik, majitelé klíčové struktury globálního průmyslu, služeb, IT, zábavy, médií i spotřební produkce je moderním Leviathanem moci.

Teprve druhou nejvýznamnější mocí, ovlivňující dění na mezinárodní politické scéně je chování velmocí. Mocenská centra, Washington, Peking, Brusel či Moskva, v závěsu Nové Dillí, Abú Zabí, Paříž, Berlín, nebo Londýn prochází složitým procesem reorganizace světa. Nový multipolární řád se rodí, opět, ve válce, krvi a bolestech: Jako by staletí válek a bojů o moc se znovu neobešla bez vojenského soupeření a zabíjení.

Etablují se nová mocenská centra. Někdejší regionální význam zemí se mění.

Země jako Turecko, Irán, ropné arabské emiráty se stávají a stanou součástí nových ekonomických uskupení a asijských paktů. Jejímž zájmem je, lapidárně řečeno, vymanit se z vlivu Západu. Jejím zájmem bude udržet obchodní výměnu se Západem. Ale rozhodně nebudou pokračovat v praxi, kdy si nechají vnutit západní standardy politiky nebo ekonomiky. Nově budou také čerpat ze vznikajících spojenectví dříve porobeného světa, jehož potenciál začíná dosahovat možnostem Západu.

𝗔𝘀𝗶𝗷𝘀𝗸𝗮́ 𝘃𝘇𝗽𝗼𝘂𝗿𝗮

Dnešní doba je dobou nevyhlášené asijské vzpoury.

Velké asijské země se mění ve velmoci s vlastní sférou vlivu. Podobnou, jaká byla dosud vyhrazena pouze Spojeným státům. Neopatrná mocenská, místy až zatvrzele stupidní západní politika nerespektování ekonomické a nyní i vojenské síly asijských obrů, hloupost a vytrvalost, s jakou část západních elit odmítá pochopit a připustit myšlenku, že nový multipolární řád nebude respektovat dosavadní mocenskou roli Ameriky a Evropy, jako určující civilizace, vede k tomu, že se tyto země navzájem podporují. Hybatelem je Rusko a Čína. Paradoxně. Zatímco Západ líčí Rusko jako zaostalou, přihlouplou a agresivní zemi, jaksi z podstaty uniká, jak obrovskou energii vynaložil Putin pro konstituci vztahů s asijskými zeměmi. Jak opatrnou politikou Putin během poslední dekády věnoval rozvoji vztahů s Čínou, Indií, Pákistánem, Iránem, Sýrií, či arabskými emiráty. Západ je zaměstnaný válkou na Ukrajině. Ruskou agresí.

Ale pomíjí, jak tento střet vnímá Asie. Dědictvím kolonialismu je v Asii skrytý odpor k Západu. Všechny asijské země mají staletou zkušenost se západní dominancí. Dnes už západ nepotřebují. Jen jako odbytiště své produkce. Ruská invaze na Ukrajinu je zde chápána jako střet mezi Západem a Ruskem. Válka a sankce proti Rusku paradoxně uspíšily vzájemné relace. Jak se ukazuje, zatímco na Ukrajině Putin dává formou agresivní války najevo, že nepřipustí další přibližování západu na samou hranici ruského státu, ve vztahu k asijským zemím nabízí diametrálně jiný model vztahů.

Stejnou kartou funguje i Čína. Jejich model vztahů není imperiální. Je to jiný druh politiky, jehož jádrem je asijská zkušenost a přístup. Je postaven na win-win výměně. Kde právě skrytý odpor vůči dominanci Západu tuto aktivitu dál podporuje.

Bohatství Evropy, Británie, Ameriky, západu, statky, města, enormní rozvoj západní ekonomiky byl v minulosti financován modelem, jehož jádrem bylo porobení a vytěžování okolního světa.

Dnes, když Rusko v reakci na sankce omezuje dodávky ropy a plynu, tedy levné energie, která po desetiletí vyživovala ekonomický růst a blahobyt Evropy, budeme nuceni přejít na jiný model vztahů.

Asie a ani jiné civilizace jednoduše do budoucna nebudou akceptovat formy dominance a nadvlády.

Ruská ropa a plyn míří do Asie. Indie i Čína, odvěcí vzájemní konkurenti, dvě velké civilizace, potřebují energii pro svůj růst. Hladově sáhnou po obrovských ruských zdrojích.

Naše dobové, lokální interpretace hovoří o tom, že Rusko zůstalo po invazi na Ukrajinu osamoceno.

Připomenu jeden ze statusů Reflexu. Který se ptal: “Kam pojede Putin po invazi na Ukrajinu na dovolenou?” Do Severní Koreje nebo do Číny? ..𝘝𝘵𝘪𝘱𝘯𝘦́.

Ale naprosto mimo. Asie je obrovská, nekonečná a jiná. Je to rozmanitý a obrovský vesmír. Putin, nebo kdokoliv může, s nadsázkou, strávit desítky let v jednotlivých koutech Asie a nikdy nevyčerpá jeho možnosti. Naopak. To, co je uzavřeným vesmírem, je malý svět západní Evropy. Který se pomalu proměňuje v myšlenkový skanzen.

Asie postupně zruší a nahradí veškeré nástroje, kterým byla ovládána. Za svou práci si nechá zaplatit.

Osmdesátkový model reaganomiky, kdy bilanci podniků i kapitalismu zachránila levná asijská práce už nepůjde obnovit. Západ bude muset najít jinou cestu. Jiné relace, jiný přístup, jiný koncept.

Jak pro mezinárodní politiku. Tak pro implozi vnitřních kapacit, pohánějících samotné jádro západního ekonomického systému. Doba cizopasení skončí s Ukrajinou.

Neznamená to ale nic jiného, než jen novou situaci. Na kterou bude třeba umět reagovat věcně, klidně a pragmaticky. Západ, především Evropa má, věřím, světu stále co nabídnout. Jak asijskému, tak i arabskému, muslimskému či africkému světu. Jen bude muset pozměnit přístup.

Budeme potřebovat politiky, kteří změněné situaci globální politiky i ekonomických zájmů budou rozumět. Lépe, než ti dnešní. Budoucností jsou politici, kteří dokáží nalézt funkční, mírové vztahy, založené na win-win výměně. Kterou budou schopni svá rozhodnutí, přínos, náklady investic a výnosy, pro stát a společnost, stejně jako logiku vzájemné mezinárodní výměny vyjádřit svým voličům korektním a pravdivým způsobem.

Doba masírování populace primitivními myšlenkovými schématy bipolárního světa je za námi. Jen, jednoduše, doznívá, v generaci posledních adorantů reliktního univerza západní dominance.

𝗘𝘃𝗿𝗼𝗽𝘀𝗸𝗮́ 𝘂𝗻𝗶𝗲

Další věcí je Evropská unie.

Jeden z nejrozumnějších projektů evropské civilizace, jehož smyslem je ve skutečnosti zajistit, aby na evropském kontinentu nedošlo k další zběsilé a ničivé válce, je ve stadiu, kdy se původní záměr, ekonomická a celní unie, mění v polohu vytváření jakéhosi evropského superstátu.

Ekonomiku vystřídala snaha o politické vedení. Snaha o unifikaci evropského prostoru, který bude ovládán a řízen z Bruselu. Je to chyba.

Evropa je místem přirozených diverzit. Její moc a přínos světu vyplývá právě z rozdílnosti jednotlivých původních kmenů. Z rozdílnosti přístupů, jakým jednotlivé kmeny, národy řeší své potřeby. Právě rozdílnost přístupů, diverzita prostředí a možných řešení problémů evropské civilizace je jejím motorem. Umožnila Evropě objevit demokracii. Průmyslovou revoluci. Občanská práva. Kulturu. Svobodu.

Evropa a západ obecně stále ještě představují oázu svobody, humanity, vědění, volného pohybu, náboženské i politické tolerance. To je, co činí tento svět přitažlivým pro zbytek světa.

Ale Evropská unie oslabuje. S válkou na Ukrajině se do hry vrací její odpudivá historie. Vektor Rusko.

Evropské mocnosti v historii směřovaly v dobývání a expanzi na východ. Nekonečné rozměry řídce osídlené ruské země skutečně představují potenciální životní prostor. S tím, jak se civilizace nachyluje k zesílenému zápasu o zdroje, energie, vodu a suroviny, stává se Rusko přirozeným cílem expanze.

Ideálem těchto politik je Rusko, rozdrobené na několik částí, ovládané místními satrapy.

Přesně tak, jak Britové ovládali po staletí Indii. Kde jednoduše každý stát, provincie, měl svého maharadžu, jehož moc se opírala o britské zbraně. Starý princip, stará vesta.

Rusové, a nejen Rusové tohle samozřejmě dobře chápou.

Rozšiřování Unie a NATO směrem k ruským hranicím, stejně jako snaha podporovat proti Rusku nepřátelsky naladěné politické reprezentace Ukrajiny, mezi lety 2014-2022, finanční podpora Majdanu, podíl Evropy na organizaci barevných revolucí, namířených právě proti prorusky tolerantním politickým kandidátům je součástí dlouhodobého tažení EU. A pochopitelně i americké administrativy a Britů.

Problém je, že politika slibů, která by vedla Ukrajinu do náručí EU je a byla falešná.

Ukrajina by musela splnit obrovské množství požadavků v harmonizaci s unijním právem. Zavést naprosto radikální reformy veřejné správy, prorostlé korupcí a brutálními praktikami. Politicky by musela provést federalizaci, směřující k poskytnutí práv etnickým Rusům, pro zajištění klidu, bezpečí, respektování postavení etnických Rusů, jazyka, kultury, etnicity.

Nic z toho nenastalo. Naopak Majdan vedl k ozbrojenému sporu, který skončil občanskou válkou. Která nakonec přerostla v horkou válku mezi Ukrajinou a Ruskem.

Chyba za chybou. Jejíž kořeny vězí v nerespektování ruských zájmů.

Obvyklá konverzační figura tkví v tvrzení, že každý národ má právo se svobodně rozhodnout o své příslušnosti a osudu. Ano, samozřejmě.

Je jen otázkou, jak tahle rozhodnutí probíhají v praxi. Vezměme si věc v opačném gardu. Například Kubu. Jaké právo, v obdobném gardu, na svobodnou volbu a samostatný vývoj státu poskytly Spojené státy Kubě? Castrova revoluce, která v roce 1959 svrhla nenáviděný Batistův režim, mafiánský stát, který ze země učinil centrum gamblerů, prostituce a americké mafie, v počátcích počítala s přímým zapojením Kuby do spolupráce se Spojenými státy. Castro se přidal k Sovětům až po odmítnutí Američany.

Jak zareagovala Amerika, jako velmoc, v době kubánské krize? Kdy na Kubu zamířily ruské rakety, v reakci na rozmístění amerických raket v Itálii? Námořní blokádou a totální ekonomickou izolací ostrova, která funguje do dnešních dnů. Pokračující plné uplatňování Helms-Burtonova zákona v roce 2022 dále podporuje restriktivní systém, jehož smyslem je bránit hospodářským, obchodním a finančním vztahům Kuby se třetími zeměmi. Demokracie a svoboda v americkém provedení.

Jak by reagovaly Spojené státy, kdyby se kupříkladu Kanada, nebo Mexiko staly předmětem Ruskem, nebo Čínou organizované barevné revoluce, prosazující nepřátelskou politiku vůči Washingtonu?

Myslím, že v právní rovině by měl být uznána nově definován velmocenský status zemí jako jsou Spojené státy, Čína, Rusko nebo Indie. A zároveň by měla světová veřejnost, politici všech zemí usilovat o vymezení podmínek, za jakých může velmoc rozhodovat o dění v blízkých i vzdálených zemích. Právní cesta, nikoliv cesta zbraní a ozbrojených konfliktů.

Sliby, které EU nemohla naplnit, jak ukázalo dění během Majdanu, vyzbrojování Ukrajiny, falešné přísliby v podobě Minských dohod, jak vysvětlila Angela Merkelová.. to vše byla chybná strategie. Protože nakonec skončila vojenským konfliktem.

Namísto efektu vytrvalého strategického zatlačování a podvazování Ruska, vytváření manévrovacího prostoru pro evropskou politiku se geopolitický zápas ocitnul v mezní situaci. Výsledkem je stav, kdy je nyní Ukrajina postupně devastována a ničena ruskými vojenskými zásahy.

Narativ, určený evropské veřejnosti, který předpovídal bezmála rozpad Ruska nebyla a není pravda.

Je to problém. Nemůžeme pokračovat v politice, která se vytrvale opírá o špatné předpoklady.

Která vede ke dlouhodobě špatným rozhodnutím.

Evropa na kritiku reaguje tím, že kritické a protestní hlasy označuje za proruské. Dezinformační. Antisystémové. Je čas to důrazně odmítnout. Realismus a pragmatismus je rozhodně lepší cesta, než cesta špatných, dysfunkčních ideologií a ideologů. Je to cesta T. G. Masaryka.

Sankce, vyhlášené EU na Rusko ničí nakonec evropskou ekonomiku. Mají bumerangový efekt, na což marně kritici upozorňovali. Rozhodnutí, vedoucí k energetické nezávislosti Evropy, chudé na vlastní energetické zdroje, spolu s požadavkem bezemisní budoucnosti zatěžují ekonomiku.

Otázkou jsou samotné energie. Je přirozené, že Evropa musí najít smysluplný koncept, jak si opatřit energie. Ale provádět transformaci energetické základny uprostřed tektonických změn geopolitiky a zároveň během války s jedním s hlavních dodavatelů energií pro kontinent mi jednoduše nepřijde rozumné.

K samotné otázce emisí a klimatu. Zatímco největší znečišťovatelé, USA a Čína, se odmítají podřídit evropskému snažení, Evropa pokračuje v prosazování svých záměrů, bez ohledu na obtíže ekonomik.

Válka na Ukrajině představuje další zásahy do rozpočtů. Válečné výdaje a podpora Ukrajiny budou následovat výdaje na zbrojení. Namísto investic do infrastruktury bude Evropa platit Americe energie, zbraně a zároveň válečné výdaje Ukrajiny. Výsledkem bude pouze umenšení enormních, katastrofálních amerických dluhů Ameriky, přesně, jak tuto věc navrhnul Trump. Americké dluhy bude platit a už nyní platí Evropa. Stejně jako bude plnit další černou díru na miliardy EUR na východě.

Vnitřní rozpory mezi státy a Unií, stejně jako ničivá politika přitakávání geopolitickým vojenským strategiím námořních velmocí přivedou nakonec Evropu ke zpomalení. Namísto toho, aby se EU všemožně snažila nepřipustit, nebo alespoň ukončit konflikt na území Evropy. Namísto toho, aby unie provázala kontinent funkční páteřní infrastrukturou, zahrnula do ní věcně i státy poskytující energie, potraviny, zdroje do plánu vybudování prosperujícího kontinentu, například v podobě přidružených členů, Ruska, Kazachstánu, Ukrajiny a věcně zohlednila jejich nároky a výměnou za jejich zdroje jim nabídla odpovídající refundace a uznání, prosazuje naprosto sebezničující politiku.

Pro příštího prezidenta České republiky by mělo platit, že chápe, že Evropská unie by měla slyšet a vyslyšet hlasy, které unii vyvedou ze špatných politických a geopolitických nastavení. Prezident by se měl takového procesu aktivně účastnit. A dokonce, myslím si, že země, jako Česko, Slovensko, Maďarsko, Polsko by měly hrát ústřední roli ve změně kurzu. Války nepotřebujeme.

Jsme schopni najít s našimi sousedy, jak s Německem, tak i s Ukrajinou a Ruskem model mírového soužití a vzájemně výhodné, win-win spolupráce. K tomu potřebujeme Brusel, Londýn i Washington. Ale jako partnery, kteří naslouchají. Nikoliv diktují. Velmoci by měly být schopny akceptovat naši zkušenost. K tomu budeme potřebovat politiky, kteří naši zkušenost a pohled na věc budou schopni odprezentovat a postupně, promyšlenými kroky i prosadit.

Zatím jsme ve stadiu, kdy česká zahraniční politika, reprezentovaná bakalářem Lipavským jen papouškuje eurounijní nebo americká stanoviska.

𝗦𝗹𝗼𝘇̌𝗶𝘁𝗮́ 𝘃𝗼𝗹𝗯𝗮

Volba českého prezidenta je složitá.

Neodvažuji se jednoznačně ukázat na jednoho z kandidátů a říct, tohoto člověka zvolte.

Ani to není předmětem této úvahy. Věřím, že lidé se rozhodnou správně. Jejich volba, volba každého člověka je vlastně volbou pro naše přežití. A budoucnost.

Lze tušit, že český prezident bude v následujícím období postaven před nesmírně těžká rozhodnutí.

Za nejnebezpečnější situaci považuji dění na Ukrajině. Mám obavu z rozšíření válečného konfliktu. Válka je jako vír, který postupně vtahuje celý kontinent a svět do konfliktu. Vyvolává rázové vlny v politice i společnosti. Nebezpečné nálady, živené nebezpečnými lidmi, kteří si přejí konflikt a válku.

Když v roce 1914 nastupovali mladí, čerstvě narukovaní muži do vagónů na celém kontinentu, očekávalo se, že válka bude krátká. A pochopitelně úspěšná.

Nakonec umírali po stovkách tisíc v zákopech u Verdunu, mrzli v Karpatech, zabíjeli se v ofenzívách italské fronty. Život v zákopech, mezi krysami, blátem a vyčerpaným očekáváním hvizdu píšťaly šikovatele, která je posílal do útoku proti kulometům, přes ostnaté dráty, zátarasy a bahno.

Smrt a zabíjení, jaké se odehrává na Ukrajině, nemá ospravedlnění. Žádná válka. Ani tato, ani ty předchozí.

Co můžeme udělat je, říct hlasitě NE válce. Ne zabíjení. Tlačit na vlastní politiky, aby ukončili tento konflikt veškerými možnými prostředky. Ve všech státech světa. A přivedli Ukrajinu, Rusko a Ameriku k jednacímu stolu.

Z tohoto důvodu, jako jediného z kandidátů odmítám generála Pavla. Nepřeji si v čele státu vojáka.

Je to jistě charismatický člověk. Dokonce válečný hrdina. Ale tento člověk bude nakonec ten, kdo bude rozhodovat o povolávacích rozkazech.

Volte prosím s rozumem.

Naše budoucnost je skutečně v našich rukou. Děkuji.

sdílet na

118 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Frank
3. 1. 2023 22:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Zajímavé a a docela poučné shrnutí naší /a nejen naší/ historie. Takže pan Černý není jen tvůrcem nějaké kritizované Entropy, jak jsem si původně myslel.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 09:57
Odpovědět  Frank

Co s tím má společného Černý ?

katango
4. 1. 2023 10:33
Odpovědět  Frank

Je tu jistá vizuální podobnost, ale to je vše.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 00:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Vzhledem k tomu, že do druhého kola se nejspíš dostane Nerudová a Pavel,

protože Vlastenecká Opozice neumí do pěti počítat a svou nenávist neodpouští, takže místo Babiše budou volit Baštu, který nemá šanci, takže se Babiš do druhého kola nedostane – tedy přesně stejná chyba, kterou udělali předloni Slováci, kdy Kotleba vyřadil Harabina a Slovákům už zbyly jen dvě špatné volby a vybrali si tu Horší,

a vzhledem k Libuši a Přemyslovi, a vzhledem ke zkušenostem z celého světa a zejména ze Slovenska,

tak cokoliv jen ne ženskou prezidentku…

Klidně i toho Pavla, ale Nerudovou ne!

Běda komu Žena vládne !

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 01:28
Odpovědět  P.A.Semi

Takže i vzhledem k článku, jediná rozumná volba je v prvním kole volit Babiše, protože byl proti-unijní v rámci možností, protože bránil přijímání migrantů v 2015, a byl poměrně pragmatický. Jenže za Covidu ho ohnuli jako ohnuli všechny v Evropě kromě Lukašenka (a Salviniho radši už před Covidem sesadili), což Babišovi “Vlastenci” nejsou schopni odpustit, protože si nevidí dál než na špičku nosu a nechápou, že ten tlak na Covid byl mezinárodní a příliš mocný na naše poměry…

A protože Bašta je nesmělý a nemá šanci, jinak by zřejmě byl lepší, než Babiš… Jenže je vhodné se zachovat pragmaticky a volit “menší zlo z možného”, než vyhodit hlas pro “nemožné optimum”, a pak si muset vybrat horší jed jen proto, že je hezčí…

A v druhém kole volit kohokoliv, jen ne Nerudovou, protože viz Čaputová na Slovensku – sice pěkná, ale bezmocná a nesmělá a špatná, emocionální místo pragmatická, slouží příliš okatě cizím zájmům… A viz Lejnová a Jourová v Bruseli, Trusová v Británii nebo Baerbock v Německu… V podstatě totéž jako ta na Slovensku, jen postupně (v téhle řadě) ošklivější, hloupější, šílenější a zlejší…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 05:29
Odpovědět  P.A.Semi

Jiří Havel a Martin Koller rozebírají prezidentské kandidáty, začínají “Sudetskou Danuschí”…
https://www.youtube.com/watch?v=EE96gAw0EYQ

Já jsem o ní na první pohled napsal, že je “coura”… Má to v duši… Možná ne osobně, ale společensky rozhodně… To je fakt “děvka” na blití, hnus jaký se jen tak nevidí (spolčuje se se Sudeťáky, Hermanem, Lichtenštejny, Řeporyjcem, podpora lgbtqphiv) …

Koller má výborné argumenty… (a viz kolem 24-26. minuty o Aspenu… od 31. minuty o Baštovi – to je otázka, jestli má pravdu…? nakonec má špatnou radu – nejít k volbám… také nechce připustit pojem “menší zlo”…)

πα½

JURA
4. 1. 2023 18:59
Odpovědět  P.A.Semi

Zase to vaše menší zlo , vy se nechcete zbavit zla , i ve zlu hledáte život , správně to napsal Pavel z Moravy , kdy pochopíte , že máte volit správně , z Babišem šlapete stále vedle , jako celých 33 let.

Administrátor
P.A.Semi
5. 1. 2023 13:31
Odpovědět  JURA

Ti, co nejsou schopni volit Menší Zlo nyní, přivádějí Větší Zlo potom, často dost brzy…

(Snaha o “žádné zlo” za každou cenu je krátkozraká a vždy to končí špatně… To uvidíte třeba i až tu budeme mít pět let Sudetskou Danuschi nebo Naťáckého Generála…)

To máte stejné s Putinem a Ukrajinou – on byl schopen zvolit Menší Zlo v pravý čas (nebo možná trochu pozdě, ale přeci…) Válka je tam sice určité “Zlo”, ale kdyby nechal Ukrajince pokračovat v ofenzívě, kterou připravovali, sadisticky by vyhubili mnoho rusů na Donbasu, a jako “Zbabělec” a “Zrádce” by v Rusku padnul a Rusko s ním, a na zbytkovém území by nastalo mnoho dalších válek a tahanic, bylo by z toho mnohem větší Zlo… Kdokoliv Putinovi vytýká, že “Válka na Ukrajině je Zlo”, tak si nevidí dál, než na špičku nosu, dál než rok dopředu…

To jsou přesně ti “slepí, kteří vedou slepé”, o kterých píše Evangelium (Mt15:14). “Slepý” je ten, kdo nevidí dva kroky dopředu a rozhoduje se jen podle současné situace…

πα½

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 12:39
Odpovědět  P.A.Semi

Sakra přesně tak já mohu říci, že vy nám vlastně volbou vašeho Babiše odebíráte hlasy Baštovi. Kdyby jste vy pravověrní babišáci volili pana Baštu, tak máme vlasteneckého presidenta jedna radost. Ten alespoň má rovnou páteř a to je nyní teď to nejdůležitější. Takže sakra na co si vy všichni hrajete. Volím mému srdci spřízněnou osobu a nebudu po volbách kecat, že mi prohru mého kandidáta zavinili vlastenci, když to je lež jako věž. My asi také nebudeme po volbách kecat, že případnou prohru pana Bašty zavinili Babišovci a umožnili tak nějaké blondýně nebo vojclovi vyhrát. Uvažování tohoto typu je typické pro jednosměrné myšlení. Ve všem musím hledat pro i proti, a prostě u nás vlastenců zvítězilo to pro, pro pana Baštu I s jeho chybami o kterých víme. Mozek nám ještě šestikolka nevymazala, alespoň jak věřím, těm zde na pokecu.

Václav
4. 1. 2023 13:35
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavle, je to starý člověk, prezident bude v budoucnu muset udělat těžká rozhodnutí. Není to o kladení věnců, zejména v této době.

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 14:14
Odpovědět  Václav

Baštovi je 74 roků, Klaus a Zeman při svých kandidaturách staří nebyli? Pane Václave, tento váš argument nesedí a vy to víte. Tady se někteří osmdesátníci cítí mladí, vždyť studují university třetího věku. Myslím, že o tom věku to není. Prostě je tu láska třeba k Babišovi, tak mu to hoďte a je to vyřešeno, když si navíc myslíte, že ty 4 roky od Bašty jsou takový veliký rozdíl. Ale prosím toto není atak na vás, je to pouze můj názor, tak to také berte.

4. 1. 2023 21:28
Odpovědět  Václav

No a? Stačí rok. Jeden bl-bej rok, aby byly karty namíchaný jinak.

marie
4. 1. 2023 14:09
Odpovědět  Pavel z Moravy

Bašta než se vyžvekne, tak máme na dvorku atomovku. Nic proti němu, ale takhle fakt ne.

4. 1. 2023 21:33
Odpovědět  marie

Nic proti vám, ale takhle fakt ne. Než začnete myslet, máte na dvorku chocholy, na zahradě čmoudy, v lednici průvan, a budete shánět provaz.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 16:28
Odpovědět  Pavel z Moravy

Bašta nemá rovnou páteř… Viz, co o něm říká Koller: Bašta tu vedl a vyškrtával ty lustrační seznamy… A velvyslance v Rusku dělají obvykle Rusofobové…

Volil jsem vždy SPD minimálně od 2015, už nevím přesně…
Je to smutné, že tu máme tu “partii” tentokrát rozehranou tak, jak je…

Jestli myslíte, že jsou průzkumy zfalšované, tak najděte jeden důvěryhodný, který vychází aspoň přibližně tak, že to má smysl a nebyl by to vyhozený hlas…

To je totiž zásadní problém České opozice: nejsme schopní se sjednotit a značná část opozice pořád volí “romanticky” projekty, které nemají šanci, čímž vyhodí hlas a tím ho de-facto dají tomu, kdo bude mít nejvíc… Takhle tu ta volební matematika funguje…

Takže váš hlas Baštovi je ve skutečnosti hlasem tomu, kdo bude mít 1. a 2. nejvíc !

Je mi líto, že tuhle základní volební matematiku nechápete dost…
Romanticky si myslíte, že volíte Baštu, a ve skutečnosti volíte Nerudovou s Pavlem…
Nebo si myslíte že volíte ANS nebo ND nebo jiný drobný prd, a ve skutečnosti tím volíte ODS a SPOLU…

πα½

4. 1. 2023 18:37
Odpovědět  P.A.Semi

Jak Kollerova, tak Babišova páteř, jsou proti té Baštové vejvrtky. Ale oni ji vlastně nepotřebují, vystačí si s hroší kůží. V době kdy Bašta dejchal čtverečkovanej vzduch v zařízení ministerstva vnitra, byli tímže ministerstvem vnitra placeni za práskání, co agenti STB, jak Koller, tak Babiš. Tolik k těm rovným páteřím.
Vy si myslíte, že když volíte Babiše, volíte naději, a ve skutečnosti volíte beznaděj a definitivní konec českého národa. A když už tu tak orodujete za Kollera, jak je skvělý, to už jste zapomněl, kterak ROK hlásal, že je Fiala pouze Babišův euroslouha a že jede podle jeho not, že ho Babiš vodí na provázku? A že se Bureš jen stáhl, aby měl čisté ruce, až bude volba prezidenta? A nejednou je Rusín Babiš českej vlastenec a rovnej chlap, jedinej spasitel národa? Národa, kterej má ve skutečnosti u pr-dele?
Kdyby to každý vlastenec hodil Baštovi, namísto co by naskakoval na špínu, kterou na něj chrlí prodejní šmejdi a ovce jim to žerou, měli bychom ještě naději.
Je mi líto, že tohle nechápete. Nejen líto. Se-re mě to. Protože když se nechají zmanipulovat i lidé jako vy, tak je to moc špatná karta pro osud našeho národa.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel K
4. 1. 2023 19:22

Já s babkou to hodíme panu Baštovi a děj se vůle Boží. Budeme mít alespoň čisté svědomí ať to dopadne jak to dopadne.

4. 1. 2023 21:42
Odpovědět  Pavel K

Z téhož důvodu jdu k volbám i já. A jestli to dopadne jak se obáváme, tak asi přestanu chodit na pokecu do diskuzí. Mám totiž stále ještě dobrou paměť a umím si živě představit, jak tu nejvíc budou řvát a okecávat svou pitomost právě ti, co teď vidí spásu v Burešovi. A dělat si koníčka z toho, že jim v tom budu máchat čumák, nemá cenu. Pak už bude cesta do pekel dlážděná dobrými úmysly nalajnovaná, a co si na kom co vezmu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
JURA
4. 1. 2023 19:02
Odpovědět  P.A.Semi

Vina za špatné volby bude i na vašich rukou , lidé se na správné věci nikdy nedomluví , seč mají stejné názory , chyba!

Aleš
4. 1. 2023 08:11
Odpovědět  P.A.Semi

K čemu Babiše ? Jen jiná strana stejné eurohujerské mince z pekla. Staci jeho vlastizradna jourova.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 09:49
Odpovědět  Aleš

Přesně jak jsem psal – neumíte odpouštět vlastní nenávist…

Babiš tu byl nejméně euro-hujerská vláda za posledních X let… Je fakt, že ho k tomu donutil Okamura svým kibicováním, tak aby mu neodlákával voliče, tak musel být aspoň nějak vlastenecký také…

πα½

Gales
4. 1. 2023 10:59
Odpovědět  P.A.Semi

Taky posluhoval amíkům. Kauza Skrýpal,novičok v Čechách,Nikulin, a vrcholem jsou Vrbětice. Takže ho mají na drátkách a zmáknutého. Nevyjadřuje se ani k poslání vojáků na Ukrajinu.Faktem je,že,v případě nedostatečného počtu hlasů,je odčerpá Babišovi. Ale kde je dáno,že Bašta získá málo hlasů?Určitě by stálo za to hlídat ty hlasovací mašinky.

4. 1. 2023 13:50
Odpovědět  P.A.Semi

A Vrbětická manipulace byla co?!
Za posledních x let se eurosajuzu nikdo více do řiti nenapchal, než Bureš tímto počinem! V českém parlamentu hude na vlasteneckou notu, v europalmanetu jeho hudci, dle jeho not, hudou naprosto jinou notu! Co notu. Chorál likvidace českého národa! Dva Rusíni – Biľak a Babiš. Jeden k nám pozval sověty (a že nyní mám na umístění vojsk do ČSSR jiný názor, na tom nic nemění), druhý nás zaprodává rovnou dvěma uzurpátorům – CIA a Eurosajuzu. Rusín Babiš má nějaký český národ v pr-deli! Howgh!

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 15:52

Kdyby jenom v prde.li.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 16:54

Do Vrbětic ho donutila BIS skrze žurnalisty, kvůli vaxxíně Sputnik, kterou chtěl dojet Hamáček dojednat do Moskvy…
Viz https://www.zvedavec.news/nazory_8708.htm#ptr388111

4. 1. 2023 18:53
Odpovědět  P.A.Semi

A BIS má na povel KDO? Ona to není služebna CIA?
Kvůli vakcíně? Si ze mě děláte pr-del? Vy vážně věříte, že to bylo prvoplánově kvůli vakcíně?

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 21:22

To zcela jistě… V roce 2021 nebylo nic důležitějšího, než vaxxíny a snaha židů nás vyhubit a sterilizovat…
(Naštěstí se to nepovedlo, měli jsme kolektivně víc štěstí než rozumu, že to nefungovalo dost…)

BIS má na povel CIA, kde mají své velké oddělení Rothschildovští židé…

πα½

4. 1. 2023 22:10
Odpovědět  P.A.Semi

Především se dlouhodobě plánovala likvidace Ruska a bylo proto třeba ho napřed izolovat! Proto Vrbětice! K těm by došlo, i kdyby Hamáček nedělal se Sputnikem žádné vlny, halekal fuj Sputnik a fuj Rusko, a nikam se nechystal. Ostatně stejně si myslím, že to bylo jen kalení vody. Vůbec bych se nedivil, kdyby ho k tomu inicioval Bureš osobně. Práskanej je na to dost. Tudíž, dle mého, se s tím vakcíny pouze svezly, nic víc.
P.S. Jaké národnosti a jaké finanční a zájmové kliky mají v CIA oddělení mám na háku; nezajímá mě to. Pro mě je to paušálně CIA, stejně jako je pro mě ANO paušálně eurohujerská strana. Tečka.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
5. 1. 2023 04:10

Kdyby to nesouviselo se Sputnikem, tak by to vybalili kdykoliv předtím nebo potom… Načasování je pro pochopení důležité…

5. 1. 2023 12:42
Odpovědět  P.A.Semi

Přesně tak! Souvislosti – především pak souvislosti souvislostí v čase – to je to, oč tu běží! Celostní náhled chcete-li. Celostnost teď frčí, tak abych šel s dobou.
Hlavně byl vypsaný konkurs na dostavbu Temelína – kvůli které dostavbě byl, a jsem pevně přesvědčen, že na příkaz CIA, odstaven Nečas. A to po nějaké “pandemii” a “vakcínách” ještě nebyl ani smrad. Nejde jen o dostavbu.
Především jde o to, co by se k ní, jak po obchodní, tak po politické stránce, a venkoncem i společenské, vázalo. Nezapomínejte, že v té době už CIA pár let tvrdě pracovala na kolonizaci Eurosajuzu a zašlápnutí tohoto do jak energetického, tak politického područí anglosionistů. Tam je gró. Ne v nějakém, v tomto kontextu marginálním, Sputníku. Aj načasování sedí. Či snad předcházelo málo tlaku, že Rusko a Čína fuj fuj a že oni ne?!
ČIže ta Hamáčkova komedie se Sputnikem pravý důvod vhodně zastřela. Odsunula. Tedy dle mého – tento závěr jsem nikde nevyčetl, vylíhl se výhradně v mé paranoidně konspirativní mysli. Netvrdím, že je pravdivý – jen mi v lebce, na rozdíl od Sputníkové a všech ostatních teorií a dohadů které jsou nám předkládány, přijde nejvíce “kulatý”. Neskřípe.
Takže tak.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
5. 1. 2023 13:20

Covid a snaha nás vyhubit vaxxínami nebylo nic marginálního, to byla nejen událost dekády, ale nejzásadnější událost století nebo i tisíciletí, leckdo právem říká, že to byl největší podraz v dějinách lidstva

I kdybyste to bral jen z hlediska financí, tak oni na tom vydělali o dost víc, než 700 “Temelínů” … (když si na “Covid relief” přidělili $6000 miliard jen v USA, plus co si rozdělili v EU)

Zatím ještě pořád nechápete rozměry jednotlivých událostí dost…

πα½

5. 1. 2023 21:06
Odpovědět  P.A.Semi

Já mluvím o područí! O izolaci Ruska! Dokázat to nelze, ale nebýt sputniku, stejně by se Vrbětice konaly. Vakcína to nanejvejš popostrčila, ale nic víc. S těmi 700 Temelíny jste mě ale pobavil. Jako bych mluvil jen o tom.
Já mluvil o tom, co by se k takové spolupráci vázalo; nejde jen o nějakou pitomou dostavbu a co by na tom USA mometálně trhly – jde o to, o co by výhledově, během příštích dekád přišli, pokud by se nepodařilo proti nám Rusko poštvat. Ropa, plyn -, furt nic?
Opakuji – souvislosti souvislostí! Ne nějakej rok 2021 a prachy za covid, či za dostavbu, ale všechny prachy, které z nás mohou vyždímat, pokud budeme na USA závislými! Což se právě ted děje! Leč nebýt Vrbětic, nedělo by se. A pokud dělo, tak roztažené v čase. Jenže to nešlo. Museli zmanipulovat a poštvat proti Rusku celou Evropu, v jeden okamžik, a naráz! To jest ne v úterý ve 12,30, ale během roku, protože přípravy na válku s Ruskem už byly v běhu.
A vůbec. Už mě to neba. Nechte si svůj pitomej názor, já zase svůj pitomej názor, a máme oba klid.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
5. 1. 2023 22:29

Jak to vyjádřit slušně? Když ignorujete argumenty a myslíte si, že všemu rozumíte…
Nejspíš to v tomhle případě bude tím, že jste tím byl také opíchaný a nechcete přiznat, že to byl největší podvod v historii a že jste jim také naletěl…?

Kdyby to mělo souvislost s čímkoliv jiným, tak s tím přišli kdykoliv jindy, času na to měli fakt dost…

Navíc i bez Vrbětic by nás a zbytek EU poštvali proti Rusku o necelý rok později Ukrajinou, ty Vrbětice byly prd proti tomu, co se dělo letos…

A celý ten Ukrajinský humbuk je především na odvedení pozornosti od fiaska s Covidem…!

Ukrajina napadla Donbas 17.2.2022, když u nás a jinde v Evropě 19.2.2022 odhlasovali ten Pandemonický zákon, proti kterému se leckde lidé bouřili…
A jak tu všichni říkali, jak Putin prý vyléčil svět z Covidu, že o něm hned přestali mluvit…
To právě byl tehdy primární záměr…
Oni na Západě doufali, že Rusko Ukrajinu během pár dnů nebo týdnů smete – odstěhovali odtud z Ambasád své lidi…
(Tohle tvrdilo víc západních analytiků a měli pravdu, Západ na začátku myslel, že Ukrajina padne brzo…)

Máte zkreslenou představu o důležitosti…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
5. 1. 2023 23:03
Odpovědět  P.A.Semi

Vám tu leckomu zatím ještě pořád nedošlo, jak velký podraz byl Covid a Vaxxíny…

Chtěli vyhubit miliardy lidí, a nepodařilo se to jenom díky tomu, že se ty vaxxíny od výroby zkazily… Ty původně vyrobené čerstvé by zabíjely postupně všechny opíchané… Ale něco se pokazilo a funguje to jen tak trochu – jen miliony nebo desítky milionů obětí, tedy fiasko…
A když střelíte medvěda, tak si musíte dát pozor, abyste se trefili, protože postřelený rozzuřený medvěd je problém…

Až a kdyby to lidem došlo, tak západní Sionisti skončí, jejich nadvláda nad světem se zhroutí, a miliony Židů z USA budou akutně potřebovat novou domovinu – a i proto si na Ukrajině nyní připravují Greater Israel vylidněním původního obyvatelstva…

A i proto nyní potřebují odvést pozornost jinam, aby lidé na Západě (USA,UK,Německo) neviděli ty tisíce a miliony mrtvých a zmrzačených kolem sebe, aby se neptali na příčiny zvýšené úmrtnosti atd… A logicky by přišla francouzská otázka: Qui?!

Ve srovnání s tím je celá ČR prd (tady to navíc bylo velmi mírné), a nějaké Vrbětice si pamatují jenom ti, co nechtějí volit Babiše, jinak už po tom po roce nikdo ani neštěkne…

πα½

Pijack
4. 1. 2023 09:30
Odpovědět  P.A.Semi

Pavel je idiot, lampasák, zelená guma, vycvičený k plnění rozkazu. Tedy naprosto nesvéprávný. Fakt by ti nevadil? Navíc je viditelný pozér bez vlastního myšlení. Je naučený papoušek samých floskulí. Už jen přemýšlet o tomto lampasákovi prozrazuje, že dotyčný ztratil pud sebezáchovy, soudnost a sebeúctu.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 09:47
Odpovědět  Pijack

A prezident je kladeč věnců… Lampasák by byl aspoň důstojný kladeč věnců…

Pud sebezáchovy ztrácíte, když byste tam snesli sudeťačku podporující lgbtqp, všeho-schopnou prodejnou aktivistku…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 21:23
Odpovědět  P.A.Semi

(k tomu pro upřesnění – Pavla bych volil jedině, kdyby byl v druhém kole proti Nerudové… Protože i hodně špatné zlo může za určitých okolností být “menší zlo”…)

4. 1. 2023 22:15
Odpovědět  P.A.Semi

Ve druhém kole proti Nerudové by nebyl, kdyby to všichni alibističtí anonisti, vymlouvající se na to a na ono, místo Burešovi hodili Baštovi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 22:47

Podívejte se na volební potenciál SPD a vlasteneckých pidi-stran…

Je nás 10-15%, víc ne…

Máme maximálně šanci buďto těch 10-15% romanticky zahodit, nebo je použít pragmaticky…

πα½

Administrátor
P.A.Semi
5. 1. 2023 04:20

Když už Babišovi říkáte krycím jménem StB “Bureš”, mohl byste Baštovi říkat krycím jménem StB “Student”, protože byl v těch svazcích prý také… (podle Kollera)

5. 1. 2023 13:04
Odpovědět  P.A.Semi

Tak tak. Podle spolupracovníka stb s krycím jménem Tank. Který Tank nikdy spolupráci s stb nepopíral. Jak by také mohl, že. Bohužel, ani pošahaný komunistobijec Cibulka na Baštu nevyštrachal, že by něco práskl. Jen to, že byl kandidátem. Otázkou je, zda o tom Bašta vůbec věděl, když ani Cibulka nikde nevyšťoural žádný jeho podpis.
Burešovi říkám Bureš proto, že je na rozdíl od Bašty predátorská swině ochotná zaprodat za udržení se na vrcholu potravinového řetězce kohokoli – klidně i vlastního syna.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
4. 1. 2023 16:36
Odpovědět  Pijack

Že Pavel přemýšlí se pozná podle toho že se mu kouří od prd.ele.Páč tam má mozek.

4. 1. 2023 22:18
Odpovědět  Gales

Haló haló, volám Moravu!
Pavle, tady říkaj, že se ti při psaní kouří od pr-dele!
🙂

janle57
4. 1. 2023 10:59
Odpovědět  P.A.Semi

Obávám se,že to v prezidentských volbách dopadne špatně,pan Bašta bohužel
nemá mezi běžnými lidmi tak velkou podporu navíc spousta balíků s lahví
piva v ruce nikam k volbám nepůjde,to se týká především Ústeckého
a Moravskoslezského kraje,zato v Praze si to k urnám přihasí snad i nemluvňata,
která to tam hodí zrádcům Pavlovi s Nerudovou,pokud se naplní volební
průzkumy do Parlamentu,vyhraje to Babiš,,ve 2. kole bude záležet,zda mu to
hodíme my,kterým nám nejde Joura Babiš pod nos,je to stále mírnější zlo
než tandem Pavel-Nerudová, pan Bašta může jen a jen překvapit,tak mu
držme v 1.kole palce.

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 11:09
Odpovědět  janle57

Vím, jak to Janle myslíte, ale já už na mírnější zlo nehraju. Jestli chce tento národ skončit jako totální otrok pod bruselsko- Washingtonskou botou, budiž mu přáno. Neobhajuji se svým věkem, ale mně už to fakt, pokud se tento národ rozhodne stát úplným otrokem globálu tak moc mrzet nemusí. Nějak v té žumpě dožiji a končím.

4. 1. 2023 14:38
Odpovědět  janle57

A v těch palcích volební lístek s Baštovým jménem!
A palce mu můžeme držet až ve druhém kole.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
papa
4. 1. 2023 12:41
Odpovědět  P.A.Semi

Pane Martínek, Vám by nevadilo, že když v Německu mrknou, pošle Babiš naše muže do války?
Když Kalousek a Milion chvilek demonstrovali, nezajímalo mne to, protože Babiš byl produktem Kalouska, to on vytvořil prostředí,ve kterém se zrodil Babiš.Docela se dalo souhlasit s Paroubkem, když si Babiše vážil, že něco vytvořil a jako premier si Babiš špatně nevedl. Do chvíle než USA a Německo mrklo a objevila se kauza Vrbětice,Covid19 a pak už to šlo z kopce. Pravda je, že pan Bašta je pro mladé nezajímavý tip, nekradl, zavřít se nechal,mluví rozvážně, postarší člověk, nebude s ním žádná legrace, ale alespoň si nepřeje válku.Pan Martínek se poctivě snaží vidět realitu, ale jeho názor, že páteří společnosti má být střední třída. Teda ti co od dob císaře pána plují na povrchu produ a nikdy nemají zábrany své nedostatky hodit na záda druhým? Vždy nabrat včas nový směr větru, veškeré výhody získat bez zásluhy. Pokud chce střední třída být chápána a ctěna musí se o to zasloužit poctivou prací. V opačném případě do dopadne jako vždycky. Jedno jestli císař pán, fírer či soudruh, hlavně se mít dobře moje já. Právě pro tohle je válka na Ukrajině.

ladislav
4. 1. 2023 02:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Všichni vlastenci a lidé ,kterým ještě zbyl trocha rozumu by měli volit pana Baštu ,jiná volba není. Jinak hrozí zánik země a dočista ožebračení lidé. Jestli jste tak hloupí nebo slepí ,že nevidíte co se kolem nás děje, tak si potom nestěžujte a sklonte hlavy jako zotročení otroci ,kteří budou dělat za tu ještě menší almužnu než co je ted lidem dávaná.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 03:01
Odpovědět  ladislav

No, to jsou právě ty “vlastenecké pocity”, které zcela postrádají rozum…

Neumíte do pěti (procent) počítat a nevidíte si dál než na špičku nosu, třeba ani na Slovensko, poučit se z jejich chyb…
Fool me once, shame on you, fool me twice, shame on me

Tohle je z jiného soudku, ale připomněl mi to ten citát:
https://www.youtube.com/watch?v=6n_xCI-peq0
(I Pet Goat II, výborný animovaný film z roku asi 2012, mimo mnoha jiného tam má zřejmě i Covidové Vaxxíny v jedné krátké scéně…)

πα½

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
4. 1. 2023 08:09
Odpovědět  P.A.Semi

Semi, to, že jste admin vám dává právo atakovat diskutéry v osobní rovině: “nevidíte si dál než na špičku nosu,” neumíte do pěti do pěti počítat”, a k podobným invektivám hodných trollů? Něco jiného je to v obranné pozici, ale vy, navíc jako admin, zneužíváte svého postavení, a útočíte první!
Pak tedy vězte, že sice rovněž rovněž, zmítán jsa vlasteneckými pocity, postrádám rozum a neumím do pěti počítat, ale spočítat si, že Bureš je otcem vší té bídy ve které trčíme, vrbětickou manipulací počínaje, si stále ještě svým primitivním rozumem lopaty dovedu! Ke dvojici šíbr Havel a šmejd Koller jsem se už vyjádřil, tuším že včera, tak nechám tak. Jen je mi líto zneužití pěti skvělých odborníků. kteří jsou v tom nevinně.
P.S. Namouduši jsem zvědav, zda mě nevymáznete.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 09:45

To není v osobní rovině, vy si jakožto vlastenci dál než na tu špičku nosu nevidíte všichni.
A neumíte do pěti (procent) počítat, když vyhazujete hlasy pro půl-procentní sdružení…

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 09:52

Koller je z těch Havlových “odborníků” asi jediný, který mě něčím oslovil, který má celkový přehled a správně ho formuluje…

To další na Letné byli úzce zaměření odborníci, potravinář elektrikář a už ani nevím, co ještě…

Babiš rozhodně není “otcem bídy, ve které vězíme”, to spíš Klaus se Zemanem…
Vrbětice byla drobná fraška…

4. 1. 2023 14:35
Odpovědět  P.A.Semi

Drobná fraška, díky níž jsme přišli o miliardy a stali se nepřáteli Ruska?

Já Kollerovi veřil. A fandil jsem mu. Posléze jsem o něm však začal pochybovat. Sám od sebe, na základě svých úvah o jeho jednání a aktivitách.
To, co v tom vidku s Havlem předvádí je manipulace jak z partesu. Koller jediný odborník který má přehled?
Takže pánové Štěpán, Noveský, Bohuš, Jandejsek a Skalický, každý ve své oblasti jednička, po jejichž zádech se Havel vyšplhal (a Koller se na nich veze), nejsou, v porovnání s Kollerem, odborníci? Který Koller je mimo svou nezpochybnitelnou odbornost vojenského anylitika bl-bej jak howno? “No, tak nebude plyn, no… A co. Tak se přejde na elektriku…” to jsou jeho slova ve svobodném rádiu. A takových slabomyslností vypotil povícero.
Opakuji – Kollera jako vojenského analytika – a jen a pouze vojenského -, nezpochybňuji. Zpochybňuji však jeho čest a morálku. Dle mého je to křivák jaký se hned tak nevidí. Zpochybňuji i jeho vlastenectví. Ještě před třemi týdny jsem si myslel, že je to sice všivá lidská bytost, ale že je aspoň vlastenec. Po tom vidku už nevěřím ani tomu. Protože Babiš je všechno možné, jen ne vlastenec.

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 16:01
Odpovědět  P.A.Semi

Vrbětice tedy žádná drobná fraška nebyla, ta rozjela rusofobii jako hrom. A perfektně tím zahudlal na notičky pětikolce. A nevím proč mám pořád ten pocit, že si tím u této tehdejší nespojené pětikolky kupoval odpustky. To si dokonce myslím skoro na 100 %, že si myslel, že se tím vykoupí. Ale tato partička, to je jiné kafe, takoví Kalouskové neodpouští.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 16:19
Odpovědět  Pavel z Moravy

Do Vrbětic ho tehdy vmanipulovali, a pak nechtěl přiznat, že to byl omyl…

Donutila je tehdy asi BIS skrze Žurnalisty reagovat zbrkle, kvůli vaxxíně Sputnik, co chtěl Hamáček vyjednat v Moskvě…

Viz tenhle jeden komentář, shrnuje to nejlépe:
https://www.zvedavec.news/nazory_8708.htm#ptr388111

a jen na okraj viz, co jsem v tom vlákně psal předtím já…
https://www.zvedavec.news/nazory_8708.htm#ptr388092

Takže to zase byla vyšší nad-národní hra kvůli Covidu a Vaxxínám…

πα½

4. 1. 2023 19:16
Odpovědět  P.A.Semi

Jo. Žurnalisti. A BIS jako rozehrála hru, o které musela vědět, že je to do nejmenších podrobností promyšlený nepřátelský akt, sama od sebe v záchvatu – čeho?! Kdo donutil BIS?!
A co takhle: CIA dává befel BIS, BIS dává befel žurnalistům? Tenhle model se vám nepozdává?
Co se týká odkazů, sory jako, ale názory tvořím výhradně na základě dostupných informací. Které info prověřuji kde se jen dá. Vrbětice nevbyly o nějakém prřibl-blém Sputniku (ale dobře se to za něj schovalo, že?), Vrbětice byly, a jsou, o Temelínu, o plynu, a o ropě! Nebo si snad někdo myslí, že CIA neplánuje v předstihu?! Důvod Vrbětic Sputnik je zastírací manévr, zkrátka hovadina!
Na závěr mi to nedá, abych nezakončil vašimi vlastnímu slovy:
Uráží mě, že mě a můj národ mají za takové Idioty, kteří téhle hovadině mohou uvěřit…

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 21:30

Ten komentář, na který dávám odkaz, se odkazuje na článek v echo24.
A po zvážení mnoha různých názorů jsem tohle (možná v jiném podání, teď jsem to dohledával a našel tohle, možná jsem to tehdy četl i jinde?) vyhodnotil jako nejpřesnější popis, co a proč se stalo…

Takhle nějak fungují ty mocenské šachové partie…

Abychom odmítli Sputnik a byli donuceni do Tfujzru, tak dotlačili o víkendu Babiše s Hamáčkem, že když s tím nevylezou sami, tak to v pondělí vyjde v Reflexu…
Zřejmě to Reflexu poradila BIS, a ta to dostala od nad-národních “globalistů” zřejmě přes britskou MI6

Oni už předem věděli, že ty vaxxíny Tfujzr vyhubí spoustu lidí, jako v USA a v Británii a mysleli, že i u nás, a aby nebyl žádný srovnávací vzorek nepoškozené populace, tak se snažili donutit všechny, a žádný únik do neškodného Sputniku… A pak by ta úmrtí svalovali na něco jiného…

πα½

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 10:42

Ahoj Milane, jelikož mám velkou videotéku a koukám na své dříve nahrané filmy, protože na bednu již přes rok nečučím a to ani na sport, jehož jsem byl obrovským fandou, ale po odstranění ruských sportovců jsem se na čumec vybodl, pustil jsem si včera Tolstého Vojnu a Mír, ten původní film oceněný Oscarem. A ta předmluva filmu mne zaujala jako kdysi, je vyjádřená prostě, ale dokonale. Film začíná takto.
VŠECHNY MYŠLENKY, KTERÉ MAJÍ NEDOZÍRNÉ NÁSLEDKY JSOU PROSTÉ. TAKOVÁ JE I MOJE MYŠLENKA. SPOJÍ LI SE ŠPATNÍ LIDÉ TAK, ŽE TVOŘÍ SÍLU, MUSÍ ČESTNÍ LIDÉ UDĚLAT TOTÉŽ. TO JE PŘECE VELMI PROSTÉ.

4. 1. 2023 14:47
Odpovědět  Pavel z Moravy

Není horšího a marnější boje, než je boj s blbostí.
To je zase moje myšlenka. Kámoš Velkej Tom to řešil takhle:
“Jediný jak můžeš vyhrát nad blbcem, je natáhnout mu ji, až vyhodí kopyta. Blbej bude sice dál, ale aspoň zavře hubu.”

sergej
4. 1. 2023 03:35
Jaris
4. 1. 2023 05:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Musim se smat jake si EU klade prisne vytribene podminky k prijeti noveho statu do sveho podruci. Dela ze sebe hogofogo a pritom je to doupe hlupaku a imbecilu, kteri Evropu tahnou do hnoje. Ze pry EU vznikla take proto, aby nebyly na jejim uzemi valky. Pritom chrasti zbranemi a neustale vyhrozuje Rusku a podporuje teroristickou Ukrajinu. Kde vubec bere tu drzost vyhrozovat Rusku ze ktereho si vytvorili ‘strasliveho nepritele’, je nad me chapani.
Tak se ptam – potrebuje Evropa Ameriku? Nepotrebuje. Potrebuje Evropa ke sve existenci Rusko? Samozrejme, ze ano! Maji to v tech palicich obracene. Za pritele povazuji nepritele USA a pritele RF dali bez skrupuli do role nepritele.
EU pouze hladova roura na penize evropskych statu a za odmenu jim posle zlomek financi jako dotace. Hlavne, aby zbylo na nemravne platy EU nadbytecnych byrokratickych vyzirku.

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 09:59
Odpovědět  Jaris

Jaris, vy mi tak mluvíte z duše, ale naše většina lidu nevidí a neslyší co se na ni valí. Škůdci zemští, alias bruselské podržtašky tady ovládli myšlení většiny. Ta většina již asi preferuje zotročení a ztrátu jakékoliv svobody jen když dostane od bruselské hydry kousek toho žvance. Bez duševně vyzrálého lidu se nedá dělat nic a tento současný národ bohužel momentálně na víc, než v současnosti dostává nemá. A dostává právě všechny ty škůdce zemské, kteří ho pošlou do zapomnění. Po této maličké zemi, dnes již bezvýznamné kolonii nikdo ani neštěkne. Co by z nás Rusové kupříkladu měli..Malý ňafající ratlík versus obr. Vždyť tady nebudou schopni ocenit ani jediného kandidáta na presidenta, který se nebál říci pravdu o stavu společnosti. Preferují jakéhosi miliardářského zbohatlíka, který sedí na několika židlích, člověka, který současnou ekipu ve sněmovně podporuje a přitom má tedy takovou sílu ožebračovaného lidu. Stále ho mám před očima jak s Hamáčkem ronili falešné slzy za Vrbětice, stále mám před očima jak chtěli násilím do našich těl narvat ten sajrajt. Poslal jsem mu asi 3 maily, ve kterých jsem mu objasňoval můj názor na tu prasárnu, nikdy ani on ani jeho asistenti neodpověděli

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 10:18
Odpovědět  Pavel z Moravy

Posílal jsem tenkrát maily i Vojtěchovi a těm dalším po něm a také jiným vládním představitelům. Všichni tito lidé kromě pana Bašty, které zde Martínek vyjmenoval jako kandidáty na presidenta dle mého názoru pro tento lid neudělají nic. Jsou to pouze další z řady těch, kteří si chtějí splnit svůj sen a posílit svoje ego. Nebo chce snad někdo říci, že současná ekipa vládnoucích má zájem o tuto zemi a lid? Kdyby ANO a jeho představitel Babiš chtěli už dávno by tento marasmus nastolený škůdci byl minulostí. Jim ale také vyhovuje bruselský diktát a podpora globalistů. Přece nemohou zůstat bez prostředků, jak by se jejich klany do budoucna živily? Vždyť oni všichni stojí a padají s EU. Kdyby se národ probudil a zvolil si do čela vlasti vlastenecké strany a lídry, časem by po těchto bruselských sloužících ani pes neštěkl a to oni moc dobře ví, že jsou silní pouze s Bruselem a proto za něj budou kopat do roztrhání těla. A apatie a neochota lidu přemýšlet jim k tomu nahrává. Takže mi tady neoperujte s nějakým Babišem. Kdo je vlastenec, musí volit Baštu a vy ostatní, kteří chcete být trvale otroky globálu si volte koho chcete, ale nám nic nevnucujte, my to také neděláme.

Jaris
4. 1. 2023 11:16
Odpovědět  Pavel z Moravy

Pavle, neverim, ze vetsina Cechu nevi, co se kolem nich deje. Nemohou si vubec vyskakovat,jelikoz je tizi zidacke dluhy. Nemohou si dovolit prijit o praci, protoze maji zodpovednost za sve rodiny. Kovidove silenstvi vyvolalo nucene ockovani. Bylo to sproste vydirani – bud se nechas opichat a nebo v praci koncis. Vzdorovat si mohli pouze ti, co nemeli dluhy nebo rodinu. Ostatni radeji sklonili hlavu a podridili se situaci s tim, ze nejak prezit musi. To samozrejme neplati pro skupinu buliku, co stali dobrovolne frontu na ockovani neznamym sajrajtem.

pav-el
4. 1. 2023 12:07
Odpovědět  Jaris

Stejně o práci přijdou! Česko zbankrotuje a tím celá paráda skončí. Co na tom, že Španělsko, Itálie, Řecko jsou předlužené. První země pošle Evropa ke dnu pocházející z východu Evropy. I kdyby fialinka olizoval lejnovce cokoliv, pro nás je již rozhodnuto.

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 12:17
Odpovědět  pav-el

Přesně tak jmenovče. Tato kolonie je první na řadě.

4. 1. 2023 22:29
Odpovědět  pav-el

Kdyby takto lidi práce uvažovali (že o práci stejně přijdou) už v září, a vyhlásili generální stávku s požadavkem demise vlády, bylo by už teď všechno jinak. Jenže to by aspeňák Středula nesměl být eurohujer a lidi práce ovce.

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 14:02
Odpovědět  Jaris

Víte, potom se musím ptát jak to, že v 89 všichni vyšli do ulic a nebáli se, že přijdou o práci. Protože u komunistů to tak nechodilo, že by jen tak někoho mohli vyrazit z práce i když by možná rádi. Pracoval jsem na jednom místě, kde měl jeden člověk za měsíc třeba i 3 bulky. Nikdy nebyl propuštěn, odbory se za něj zasadily. Já za to nemohu, že jsou odbory nefunkční a nedokázaly by se postarat o zaměstnance, který by dostal padáka za to, že se nenechal opíchat tím sajrajtem. Nejsou to tak trochu obezličky určitých jedinců. Soud by museli vyhrát, tady by ani korupce nic nedokázala a navíc pokud vím, tak někteří právníci nabízeli možnost utvořit již při 3 členech odborovou buňku s tím, že je budou zastupovat ve sporech se zaměstnavatelem. Já jsem si to zkusil i za socialismu a nebál jsem se, když jsem cítil, že jsem v právu. To jenom k těm, kteří řeknou, jo důchodce, těm se to kecá. Nezdá se vám spíše, že tomuto národu chybí odvaha. Dnes jsem to již psal- Spojí li se špatní lidé, tak, že tvoří sílu, musí čestní lidé udělat totéž. To je přece velmi prosté. Raději si ale řekněme, že tento národ na to nemá. Taková je pravda. Nikdo tím ale nikoho neosočuje, tak to prostě je.

ladik
4. 1. 2023 18:45
Odpovědět  Pavel z Moravy

Tyhle žluťácký odbory jsou přímo protikladné zájmům dělníků. Možná to může někdy vypadat, že bojují za to, aby mohli prodávat svoji pracovní sílu za více peněz, ve skutečnosti je to rezignace na jejich emancipaci.

ladik
4. 1. 2023 18:37
Odpovědět  Jaris

Kapitalistický západ nikdy neodpustí ruskému lidu, že jako první na světě ukázal cestu k vybudování lidštější společnosti, než je ta jejich. Z toho pramení ta gigantická nenávist a z obavy, že by se toho Rusko mohlo podruhé zhostit lépe. Ta surovinová soběstačnost Ruska je jen další prvek, který je dohání k šílenství.

Aleš
4. 1. 2023 08:13
Ohodnotit příspěvek :
     

Hezký napsal ale nic nepochopil.
BAŠTA a basta.
Babiš jen jiná strana stejné mince zla jako Nerudova, Pavel, Hilšer Fischer.
Stačí jedno jméno ze stáje ANO – Jourová, Babišova ovečka. Vlastizrada.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 09:55
Odpovědět  Aleš

To je otázka, kdo tam vlastně Jourovou skutečně ze zákulisí vybral… Houby víme…

Jaris
4. 1. 2023 11:18
Odpovědět  P.A.Semi

Pry sam chazar Babisz.

4. 1. 2023 14:53
Odpovědět  P.A.Semi

A že aňáci hlasují v eurožvanírně rukou společnou a nerozdílnou eurohujersky, je jejich vlastní rozhodnutí?

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 16:34

Jo, jejich vlastní rozhodnutí…
Ti už se z Brusele můžou na Babiše a jeho pokyny zvysoka vys…

4. 1. 2023 19:18
Odpovědět  P.A.Semi

Nejhorší na tom je, že tomu evidentně věříte.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 21:36

A co na ně jako Babiš má, aby ho poslouchali?
Už ho nepotřebují, peněz mají z Brusele kolik potřebují, on je stejně z ANO nevyhodí a i kdyby, půjdou z Brusele až za dlouho…

Babiš nemá moc štěstí na lidi, kterými se obklopil, ale ono tu v Čechách není moc z čeho vybírat…

Tam v Bruseli v Evropském Svazu už nikdo nezastupuje svou původní zemi, prakticky všichni tam pracují pro Lobbyisty a Euro-partaje…

πα½

5. 1. 2023 13:14
Odpovědět  P.A.Semi

Kompro! Na ně má.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
4. 1. 2023 14:51
Odpovědět  Aleš

Já mám toho kluka vlastně rád. Když nic jinýho, nemá v hlavě řezanku. Ale tentokrát skutečně nic nepochopil. Je to zúžený pohled.

skeptik
4. 1. 2023 08:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Nevolte toho, koho vám vnucují zkorumpovaná média, lidi hrající si na analytiky a zfalšované volební průzkumy.

Pavel K
4. 1. 2023 08:40
Ohodnotit příspěvek :
     

Moje rodina budeme volit pana Baštu, když to klapne budu rád, když ne budu pak chodit a tlemit se do ksichtu všem těm pokryteckým swyním v mém okolí. A že si to budu užívat.

PENNYS
4. 1. 2023 08:42
Ohodnotit příspěvek :
     

Jestliže Havel dokázal ukočírovat Sametovou revoluci, vést rozbouřené davy na Letné??????
TEŽKO ,ČESKO HAVEL!!!
VĚTŠINU PRÁCE,(oblbování národa ODVEDL”katolický kněz Václav Malý”
FLASKA JEN KOKTAL!!!!
K výběru kandidátu na prezidenta CZ: mezi tu elitu zapoměli zařadit”ŘEPORYJCE”

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
4. 1. 2023 10:25
Odpovědět  PENNYS

Přesně tak, celý listopad 89 byla převážně práce katolického kněze Malého. Kdo měl oči viděl. V minulosti vždy za vším stáli preláti.

PENNYS
10. 1. 2023 09:20
Odpovědět  PENNYS

TĚCH 13-(mínusu)CO JSTE MI DALI ,
MYSLÍTE SI NEBO JSTE SKÁLOPEVNĚ PŘESVĚDČENI,
ŽE 89. TO BYLA “SAMETOVÁ REVOLUCE” nebo SAMETOVÝ PŘEVRAT”????????????????????????????,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Pijack
4. 1. 2023 09:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten psychopat a pózér Soukup na Barandově TV včera totálně poplival a zesměšňoval Baštu. Dělal z něho blázna a nesvéprávného blouznila. Je neuvěřitelné, že takový odpad jako je Soukup nebude vůbec trestně stíhán za “předsudečnou nenávist” a šíření fake dokonce prostřednictvím média. Též Soukup prohlásil a několikrát potvrdil, že kdyby Bašta vyhrál, že by okamžitě emigroval. Tak tohle tekuté lejno má licenci k vysílání a NIC se mu za projev nenávisti nestane.

Pavel K
4. 1. 2023 10:05
Odpovědět  Pijack

A jak se ten kretém vychloubá s tou svojí matrací, kterou ojelo půl Prahy. Paroháč, vymlácená kebule.

4. 1. 2023 14:55
Odpovědět  Pavel K

Koho píchá?

Pavel K
4. 1. 2023 15:03

Koho kdo? Ted ti nerozumím, já mám na mysli tu jeho současnou roznožku.

4. 1. 2023 19:19
Odpovědět  Pavel K

No dyk. Já nevím ani že nějakou undu má, natož abych věděl kerá to je.

Pavel K
4. 1. 2023 19:42

Však toho je fšude plnej bulvár a ten mameluk si už jí tahá do TV a tam po ní málem leze a toká jak tetřev. Je to té Veroniky Žilkové dcerenka.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 21:39
Odpovědět  Pavel K

To tu jsou také lidi, kteří bulvár nečtou, ani kdyby byl plný podobných und, což obvykle bývá…
To jsou důležitější věci, podle kterých posuzovat, a Soukup je šmejd i bez toho, a k tomu extrémní narcis…

πα½

4. 1. 2023 22:36
Odpovědět  Pavel K

Ježííííš! Vždyť ta rakovina má z undy průchodák! Ale třeba už ji má tak vyjetou, že může šu-kat zevnitř ven a nachází v tom potěšení. A taky si udrží kondici, když se pro parohy nevleze do výtahu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
4. 1. 2023 10:30
Odpovědět  Pijack

Všichni si moc dobře pamatujeme, jak tento člověk hodnotil současné škůdce ještě před nějakými 2 roky. Všichni si pamatujeme jak se o nich vyjadřoval. Všichni víme co je zač. Tím můj rozbor končí, takovými lidmi je zbytečné se zabývat. Je zbytečné si kazit kus života.

Pijack
4. 1. 2023 11:33
Odpovědět  Pavel z Moravy

Já si pamatuji, jak se opřel tvrdě do Andora Šándora, který objektivně hodnotil situaci na Ukrajině a varoval před protiruským fanatizmem a nabádal chladnou hlavu. A Soukup začal na něho kvičet, že prý podporuje Rusko. Šándor jen vykulil oči a nedokázal Soukupa uzemnit i když opakovaně tvrdil, že operace byla vyprovokovaná a mělo by se na situaci hledět racionálně bez emocí. Ten Soukup je fakt šílenec a psychopat. Tuším, že bude dnes pochvalovat udavače a zakazování webů, protože chce udržet živnost. Typický český předposránek.

Pavel K
4. 1. 2023 15:04
Odpovědět  Pijack

Za vším hledej chechtáky.

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 10:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Přátelé admini, označuji příspěvek pluskou a zároveň naskočí i mínuska. Je to nefér tak to prosím opravte. Nic víc, nic míň.

Pijack
4. 1. 2023 11:34
Odpovědět  Pavel z Moravy

No, já jsem ti odklikl plus a žádné minus mi tam neskočilo 🙂

katango
4. 1. 2023 14:19
Odpovědět  Pavel z Moravy

Holt s váma ve stejném čase dal někdo mínus.

4. 1. 2023 14:58
Odpovědět  Pavel z Moravy

Ne abys z těch tří plusů zpychul! Já ti tam taky hodil pokusně plus, jestli naskočí minus.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 16:42
Odpovědět  Pavel z Moravy

To je tím, že mezi tím, co jste si stránku zobrazil, a než jste došel k příspěvku a kliknul, tak mezitím tam kliknul třeba mínus někdo jiný, a když se vaše volba odešle, zpátky dostane aktuální stav a ten tam naskočí, takže najednou vidíte i svoji i jeho volbu…
Kde nehlasujete, vidíte pořád to číslo, co tam bylo, když se ta stránka k vám načítala…

Nevím jak tohle, ale můj článek “Fašismus Evropského Svazu” si tu přečetlo za první dva dny přes 3900 různých lidí, tedy cca každou minutu někdo, nebo každou půl-minutu, když v noci nečtou…

Zatímco čtete stránku třeba 5 minut, čte ji tak pět až deset dalších lidí zároveň také, a i oni občas hlasují…

πα½

Zmatený
4. 1. 2023 13:42
Ohodnotit příspěvek :
     

z Evangelia Matouše:

Sluchem uslyšíte, ale nepochopíte,

zrakem uvidíte, ale neprohlédnete.

Neboť srdce tohoto lidu ztvrdlo;

ušima ztěžka slyšeli a oči pevně zavřeli,

jen aby očima neuviděli, ušima neuslyšeli,

srdcem nepochopili a neobrátili se,

abych je nemohl uzdravit…

Tohle je definice českého národa a výsledků voleb od r.1989

Pavel z Moravy
4. 1. 2023 16:11
Odpovědět  Zmatený

Máte pravdu.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 16:49
Odpovědět  Zmatený

Tohle je i o tom, co píšu o nápisech na Slunci…

A o těch volbách, těsně před tím v Mt13:12 je řádka, která to shrnuje:
Neboť kdo má, dáno bude jemu, a rozhojní se; ale kdo nemá, i to, co má, bude od něho odjato.

Takhle tu funguje volební matematika… Kdo nemá 5%, seberou mu hlasy a dají nejsilnějším…
U voleb prezidenta – kdo volil někoho, kdo není na prvních dvou místech, volil ty, kdo na prvních dvou místech jsou, a býval mohl volit toho, kdo byl na třetím místě a ta první dvě místa změnit…

πα½

marie
4. 1. 2023 14:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Pane Martinku, opět vám moc děkuji. Napsat a vytesat do nějaké velké skály, aby všichni kdo jdou kolem – i voliči pětikolky – si mohli přečíst vaše myšlenky. Zamysleli se a podle toho jednali. Souhlasím i s čárkama a mezerama v textu. Jste super.

orinoko
4. 1. 2023 17:03
Ohodnotit příspěvek :
     

Je to dlouhé a osobně bych řekl, formát nad místní prostor. Dvě připomínky: Z rekapitulace úplně vypadl prezident Novotný a jeho éra vzestupu české kultury a celkového zklidnění, pokud nebudeme počítat kauzu Barák. Na vývoji se ovšem velmi podílel Hendrych.
V sovětském výčtu jsou nesmysly docela doložitelné. Kosygin nikdy nebyl jestřáb a Československo vnimal v roce 1968 jako experiment, jenž by měl zajímat i Sovětský svaz, ale který se ovšem vymkl z ruky. Jezdil se léčit inkognito do Karlových Varů, a dost často.
Obřím jestřábem tanků směrem na nás byl ukrajinský Šelest a vojenská klaka. Ani Brežněv tak neskákal. A potom německý Ulbricht a polský Gomulka. A trouba Živkov.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jiří
4. 1. 2023 17:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Jako volič komunistů stále prohrávám ,ale nemohu jinak. Pan Bašta se presidentem nestane a snad ani Babiš a proč? ČR ovládá ODS a spol. ,parta všeho schopných darebáků, proto máme znovu fašismus viz.Řeporyje apod.

orinoko
4. 1. 2023 18:12
Odpovědět  Jiří

Bez pitomcu v terénu by to nebylo nikdy možné. Nikdy jsem nepochopil, jak mohou holé prd@le volit v podstatě “buržoazní” burany. Ale prý si připadají in, cool a trendy. Debilové. Stačí to jen hnupum vhodně prodat. Tak např. : Náš Ladinek /Dlouhý/. Nezapomeňme, že mnohé ovlivňují svíčkové báby , jejichž rozhled připomíná lékařskou anamnézu. A chodí k urnám volebním dříve než ke svým vlastním. Teď právě probíhá – Když ten Pavel je takový fešák! Sveřepý ksicht bývalého komouse vůbec nevadí. Holá prd@l v Česku to je holé neštěstí. Už nemusí praví burani měnit ústavu. Kdysi měli v úmyslu omezit účast holých prd@li na volbách. Část cílově zdegenerovali a část cíleně otrávili k neúčasti. A výsledky máme před sebou.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 21:46
Odpovědět  orinoko

Máma, která přes deset let nebyla u voleb, si teď kvůli Pavlovi zařídila voličský průkaz… Je fešák…
(máma celý den sleduje ČT a pár seriálů na Primě, a večer před spaním čte Seznam Zprávy na mobilu… když jel Fiala do Kyjeva, fakt se bála, aby se mu něco nestalo – taky fešný slušňák… žádné vysvětlování nepomáhá…)

πα½

orinoko
4. 1. 2023 22:43
Odpovědět  P.A.Semi

Nově tentýž problém popisuje Nikola Bornová. Také to má v rodině.

Jaris
5. 1. 2023 01:26
Odpovědět  P.A.Semi

Semi, nezlobte se, ale ted jste me opravdu rozesmal. 😀 Omlouvam se.

Administrátor
P.A.Semi
4. 1. 2023 21:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Nyní (cca 21:00) je zajímavá situace – na Primě je debata prezidentských kandidátů, ale je jich tam jenom šest. Dole ukazují nějaká procenta, asi ohlas diváků?
Bašta tam má 48.28%, druhý je Fischer 26.94%, ti další mají cca 1-6%

Naproti tomu jako truc-podnik dělá státní ČT24 reklamu “Pavel, Zima, Nerudová, jací jsou kandidáti”
ČT24 má být ze zákona nestranná a nesmí si dovolit dělat takhle jednostrannou propagandu !

A Babiš není nikde, on to ohlásil předem, že na tyhle debaty nepřijde…

Přesně tím ukázali, kteří zrádci jsou kandidáti lhářské a podrazácké ČT

A ovšem kdyby měl Bašta v průzkumu před prvním kolem přes 25%, tak bych ho volil, protože by měl šanci… Když bude mít pod 10%, tak by to byl vyhozený hlas…

πα½

4. 1. 2023 23:57
Odpovědět  P.A.Semi

“Když bude mít pod 10%, tak by to byl vyhozený hlas…”
A o tom to je! Když si to takhle podle průzkumu (kurwa, já bych řval!) řekne každej, tak jsme v pýči! Definitivně!

Semi, mrzí mě, že stojíme proti sobě, ale jinej už nebudu a vy taky ne. Jen tolik ještě – já průzkumům nevěřím obecně a volebním už vůbec. Proto se jimi neřídím – nikdy. Protože manipulace. Protože “Oni” vědí, že přesně takto mnozí uvažují! Holt jsem romantik starýho ražení odrostlej na Jacku Londonovi. Už jako puberťák jsem si zapsal jeho krédo a od té doby se jím řídím:
“Já jsem já a nepodřídím svůj vkus ani jednomyslnému úsudku celého lidstva. Když se mi něco nelíbí, tak se mi to nelíbí a dost. A není jediného důvodu pod sluncem, abych tvrdil že se mi něco líbí jen proto, že se to líbí většině mých bližních, nebo že většina mých bližních tvrdí, že se jí to líbí.”
V mém pojetí života se tento postoj týká i rozhodování se dle průzkumů.

4. 1. 2023 23:58

Víte co byla – a dosud, zatím, je – moje volební matematika, moje naděje? Prostá úvaha, že část lidí to hodí Baštovi z justu, že na něj ostatní plijí, část proto, že je v té bandě jediný skutečný vlastenec, a část ze zoufalství, že jim nic jiného nezbývá, pokud se za sebe nechtějí stydět. K tomu jsem připočítal o parlamentní volby propadlé vlastenecké hlasy, hlasy (většiny) komunistů, trikolóristů a espéďáků, no, a vyrazil jsem do boje. A pokud má Bašta skutečně 48,28%, pak je to dobrá matematika a dobrý boj.
K tomu ještě tato (bohužel ne moje) úvaha – vlastenec je v té bandě pouze jeden, eurohujerů osm. To znamená, že i kdyby euruhujeři, včetně Babiše, sebrali v prvním kole dohromady 75%, Bašta by šel pravděpodobně do druhého kola, kde by se utkal s Babišem. V podstatě ho v prvním kole bude ohrožovat jen Babiš – a možná Fišer nebo Nerudka, které mám v tom klání za žolíky. Spoléhám totiž na ty propadlé vlastenecké hlasy – dle mého tak šest až sedm set tisíc. Což zase není nijak málo, vzhledem k tomu, že když to nehodili Burešovi o parlamentky, sotva mu to hodí o prezidentky. Takže tak. 

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Administrátor
P.A.Semi
5. 1. 2023 04:02

Bašta má 48% z diváků Primy sedících zároveň u Internetu u téhle debaty, kde chyběli 3 kandidáti před ním (nebyl tam Babiš, Pavel, Nerudová)…

Když se třeba podíváte na Anketu u Slovanky (tedy anti-islamisti, jako logo má přeškrtlou mešitu) https://necenzurovanapravda.cz/ , třeba si ji vyplňte, ať vidíte výsledky, tak tam je Bašta první, Babiš druhý, a Pavel s Nerudovou mají po 2% …

Jenže tohle jenom vypovídá o tom, jací lidé čtou web Slovanky, a bohužel to nic nevypovídá o tom, jaké je celkové složení společnosti…
To si zkuste najít podobnou anketu na Parlamentních listech nebo na Seznam Zprávy, a uvidíte ten Hnus…

Když se podíváte na starší anketu mezi poměrně dost inteligentním čtenářstvem u Nikoly Bornové, https://bornova.pub/ankety-a-hlasovani-archiv/ , z 30.11. :
Která dvojka proti sobě (realisticky) půjde v druhém kole prezidentských voleb?

  • Babiš vs Petr Pavel – 71
  • Babiš vs Danuše Nerudová – 66
  • Babiš vs Alena Vitásková – 29
  • Druhé kolo nebude, Babiš dá už v 1. kole přes 50% – 24

(ale je to starší už uzavřená anketa, propaganda mezitím mocně zapracovala)

πα½

Clpx165526_crop.jpg
5. 1. 2023 13:40
Odpovědět  P.A.Semi

A proč asi neberu na “průzkumy” ohled. Když půjdu dělat jeden průzkum mezi študáky, druhý mezi lopaty, bude každý jiný. To samé platí mezi Prahou a městy, to samé mezi městy a venkovem atd. Manipulace a nic víc.
A protože manipulace, musím se – výjimečně – (a měli by všichni občané, jenže to by nesměli být ovčané se stádním instinktem) řídit při některých volbách srdcem, při jiných rozumem. Příklad – srdcem v prvním kole prezidentek, rozumem ve druhém, pokud by to bylo buď Bureš, nebo Pavel či unda.
No, když nic jiného, bude to drámo. Aspoň pro mě první kolo. To druhé těžko říct. Pokud Bureš versus Bašta drámo, pokud Bureš versus Pavel či unda rovněž drámo, pokud unda versus kterýkoli eurokoko-kot, nebude mně sledování té šaškárny umožněno, neb budu na uzavřeném oddělení v gumovém ajnclíku.

5. 1. 2023 20:05
Odpovědět  P.A.Semi

Tady máte rovněž preference. Ale bacha – Parlisty mají velkou čtenářskou obec, takže to není až tak okrajový plátek. Jen hlasujících čtenářů je pod anketou více, než má leckteré tištěné médium čtenářů. Já tomu sice říkám politický bulvár, ale placama tam zabruslím.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/-Mluvi-z-duse-lidu-Basta-zazaril-na-Prime-expert-nabizi-vysvetleni-725224?utm_campaign=abtest209_meranie_spent_time_varB&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz

Administrátor
P.A.Semi
6. 1. 2023 05:21

To je dobrý článek…
A s těmi hlasováními tam souhlasím: Bašta je nejférovější, a v druhém kole bych nejradši volil Baštu, kdyby byla příležitost…

Je škoda, že tam nemají anketu, koho volit v prvním kole

Ale zato tam mají tuhle větu:

  • “Ale velký problém může být v tom, že (Bašta) stáhne voliče od Babiše a že se do druhého kola nedostane ani jeden z nich”.
  • a “nakonec to může dopadnout tak, že do druhého kola z nich nepostoupí ani jeden. A bude se smát generál.”

Přesně tohle se stalo na Slovensku, když Kotleba odlákal voliče Harabinovi…

A také tam mají: “jak říká Jindřich Rajchl, předseda strany PRO, že oni, myšleno politická vrchnost, mluví pravdu, jen když se spletou”

Takže jak jsem psal – kdyby před volbami měl Bašta 25% celo-národní preference, měl by šanci a volil bych ho… Pokud by měl 10% celo-národní preference, tak nemá šanci a byl by to vyhozený hlas, a v tom případě nastává úkol číslo dva – vyšachovat Naťáckého Generála nebo Sudetskou Danuschi, protože jsou oba o dost horší, než Babiš…

πα½

Clpx165762-4_Anketa.jpg
Caspar
5. 1. 2023 02:36
Ohodnotit příspěvek :
     

Celkem hezký elaborát, má ale jednu vadu. Náš napomádovaný generál by sice určitě svědomitě plnit pokyny západu, ale moc dobře ví, že NATO není od toho, aby vedlo válku s Ruskem (jak jasně naznačil Sleepy Joe ohledně incidentu s dopadem rakety v Polsku). NATO je od zajištění a udržení dolaru a potažmo zisku amerických (hlavně zbrojařských) firem. Daleko nebezpečnější pro nás je ta česká Čaputová. Ta při první příležitosti vyhlásí Rusku válku. Stačí si připomenout její reakci na zmíněný incident. Generál naopak vyzýval k zachování chladné hlavy. Moc dobře ví, kam by otevřený konflikt s jadernou velmocí vedl. Ta slepice asi ne…